Vrijlating pedoseksuelen gemeld aan slachtoffers log een heel jaar genieten van uw fionWiSpunten. Treinconducteurs moeten bedelen om veiligheid J Binnenland Landelijke richtlijnen hulpdiensten Dochter van kankerpatiënt naar rechter Purmerenders weer warm Rechter keurt proef van politie in Millinxbuurt af Overheid schat kosten rekeningrijden fout in Politie en justitie doen TV West in de ban NS'ers melden 5000 agressiegevallen in '99 ENSDAG 5 JANUARI 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbure I# ans van Dam naar de rechter ^sterdam Hans van Dam, die zeven jaar onrechtmatig in een idiase gevangenis zat, daagt de Nederlandse Staat voor de imechter. Van Dam eist een schadevergoeding van ongeveer 1,3 ise {iljoen gulden. Hij vindt dat de overheid zich schuldig heeft ge- UNfeakt aan onzorgtmldigheid. Van Dam vroeg vergeefs om Ne- DAjrlandse hulp toen hij na een giftige slangenbeet vastgeketend ianjde ziekenboeg van de gevangenis lag. In dat zeer onhygiëni- TE[he hospitaal liep de Nederlander een hiv-besmetting op. Van NEbm werd in 1992 tot tien jaar cel met dwangarbeid veroordeeld Denpgens het bezit van anderhalve kilo hasj. In 1998 kreeg hij gra- aan£ en werd hij alsnog in hoger beroep vrijgesproken, ligcj j.jj'jotale maansverduistering 21 januari tenpEVEN In de vroege ochtend van 21 januari vindt in Europa nenjn totale maansverduistering plaats. De maansverduistering er hjurt langer dan de zondsverduistering op 11 augustus, name- rmijc een uur en een kwartier. Volgens Sterrenwacht Quasar in judjpeven belooft het gebeuren een fantastisch schouwspel te enprden, waarbij de maan een dieprode kleur krijgt. De maan erdimt om 4.02 uur in de schaduw van de aarde. Van 5.43 tot 6.22 t trokr is de verduistering totaal. /eel l^orgen om uitzendkrachten douane (versum Douaniers in Rotterdam maken zich grote zorgen rer de inzet van onervaren uitzendkrachten op de meldkamer, jlgens de douaniers gaat het om onvoldoende opgeleide en e Gjet of nauwelijks op betrouwbaarheid doorgelichte uitzend rechten die misbruik kunnen maken van de zeer gevoelige in- n- Hrnatie waarover zij beschikken. Op de meldkamer hebben ze 'en fegang tot informatie over acties met de Fiscale Inlichtingen- ïtbc^ Opsporingsdienst en de politie, codelijsten die tijdens acties "D orden gebruikt en in- en uitgaande telefoongesprekken met /an [voelige informatie van mogelijke tipgevers, laarl ,DhAjlentiteit dood kind na 17 jaar bekend De itterdam Een DNA-test heeft uitsluitsel gegeven over de iden- v°°jeit van een zeventien jaar geleden omgekomen kind. Zoals in- Je'airtijd al werd vermoed, gaat het om de vierjarige Valdmir Ca- 'b 'lal. Het jongetje raakte in 1983 te water en kwam in de schroef ai een schip terecht. Het lichaam bleek zodanig verminkt dat rer de identiteit toen geen volledige zekerheid kon worden ver- .Egen. De moeder meende het stoffelijk overschot destijds te jrkennen, maar de vader kon geen positieve identificatie ge- ,eP ji, en heeft nooit willen geloven dat het gevonden lichaam dat zijn zoon was. 'gewapende straatroof gsm's ie^ |en Een inwoner van Uden is gisteren met een vuurwapen te- 'orsjn zijn hoofd beroofd van twee draagbare telefoons. Het slacht- y.°ïer was met één van de gsm'etjes aan het telefoneren op straat. e' daders, die op een scooter reden, stopten naast hem. Toen 1 man was uitgesproken, zei één van de overvallers dat hij de iroe efoon wilde hebben. De Udenaar weigerde het toestel af te ge- °P.tn. Daarop kreeg hij een vuurwapen tegen zijn hoofd gedrukt, ^dat hij de net gebruikte telefoon had afgegeven, eisten de jervallers ook het andere mobieltje. Nadat ze ook dat hadden ke^rPakt' maakten ze zich op de scooter uit de voeten. leer asielzoekers teruggekeerd haag De terugkeer van asielzoekers naar het land van her- ,te fjmst is in 1999 toegenomen. Vorig*jaar maakten ongeveer 1400 ies#sonen gebruik van het Terugkeerbureau. Een jaar eerder wa- (0mli dat nog 889 personen. Dat heeft de Internationale Organisa- htf jl voor Migratie gisteren gemeld. Het aantal aanvragen voor en /ormigratie verdrievoudigde vorig jaar bijna tot 1600 personen. (-Ijide cijfers is geen rekening gehouden met de 2718 Kosovaarse lOP^panezen die in 1999 naar hun geteisterde land terugkeerden. ïüibibio Amsterdam failliet an d l3n|iisTERDAMDe rechtbank in Amsterdam heeft gisteren het fail- iar [jsement uitgesproken van Oibibio Amsterdam B.V., nadat Na- 5C|Jnale Nederlanden daarom had gevraagd. De vennootschap is ,en I11 van de werkmaatschappijen van R.J. Heijn. Oibibio Amster- 3 te|m B.V. hield zich bezig met de exploitatie van panden op de an 4ns Hendrikkade, waarin onder meer het bewustwordingscen- jggpm Oininio is gehuisvest. Maar volgens interim-directeur L. en (Eeuwis is de exploitatie van dé panden inmiddels in een ande- ceniwer^maatscbaPPij onder gebracht en betekent het faillisse- jacjpnt niet dat Oininio Amsterdam gesloten wordt. geferonica begint met nasynchroniseren Fae-! ibrerERSUM Veronica presenteert morgen voor het eerst in de Ne- ar ^rlandse televisiegeschiedenis een Duitse serie, waarin Neder- fids wordt gesproken. Bij wijze van experiment heeft de om- iep de serie Helicops nagesynchroniseerd. Veronica hoopt de rie op deze manier toegankelijker te maken, iwer ^'earle-reclamespot verboden n NkECHTPearle mag de reclamespot 'de uitverkoop van de Haajuw' niet meer uitzenden. Dat is de uitspraak van de rechtbank ijdejUtrecht in een kort geding dat concurrent Hans Anders had ar rijngespannen. De opticiën heeft zich volgens de rechtbank ook it dehuldig gemaakt aan misleiding. Pearle moet een rectificatie nogbatsen in drie landelijke dagbladen. In de reclamespot laadt weejn man bij een Pearle-winkel grote aantallen monturen in een geogstelbus van Hans Anders. In later uitgezonden spots was de zoaliam Hans Anders verdwenen, maar de rechter meende dat de iledjsociatie met Hans Anders was blijven bestaan. DOOli Minister wil op verzoek beperkte informatie vrijgeven Slachtoffers en nabestaanden kunnen op verzoek be perkte informatie krijgen over de terugkeer van een ver oordeelde pedoseksueel in de samenleving. Dit blijft be perkt tot de mededeling dat een dader uit de gevangenis is. Slachtoffers mogen niet op de hoogte worden ge bracht van zijn adres. Burgemeester Pop van Haarlem, voorzitter van het Nederlands Genootschap van Burge meesters, vindt dit voorstel van minister Korthals (justi tie) 'tamelijk gratuit'. den haag/haarlem anp/john oomkes Korthals wil dat het Openbaar Minsterie voortaan politie en burgemeester van de nieuwe woonplaats van vrijgelaten kin derverkrachters of pedofiele kindermoordenaars op de hoogte stelt. Op die manier houdt de politie een oogje op de ex-zedendelinquent. Het is amsterdam anp Er moeten landelijke verkeers- richtlijnen komen voor brand weer, politie en ambulance die met sirene en zwaailicht op weg zijn naar een spoedgeval. Dat vindt de Amsterdamse brand weer. Er zit nu een leemte in de regels zodat de diensten nu zelf vaak maar wat afspreken. Zo heeft bijvoorbeeld politie korps Amsterdam-Amstelland als richtlijn opgesteld dat dien ders 'niet met een rotgang door rood licht een kruispunt moe ten qversteken'. En de Amster damse brandweer leert dat ze niet tegen de aangegeven rich ting een verkeersplein mogen oprijden. Aanleiding voor het pleidooi is een rechtszaak tegen een er varen chauffeur van de brand weer. De officier van justitie stelde daarin dat hulpdiensten niet harder dan met fietssnel- heid door rood licht een krui sing zouden moeten overste ken. De officier verweet de brandweer het ontbreken van duidelijke instructies voor de chauffeurs. utrecht*» anp Sophia Hankes daagt het Uni versitair Medisch Centrum Utrecht (UMCU) opnieuw voor de rechter. Ze eist dat haar 80- jarige vader nieuwe artsen krijgt en wordt overgeplaatst naar de afdeling geriatrie. In oktober eiste ze overplaat sing naar een ander ziekenhuis voor haar vader, die werd be handeld voor kanker. Ze vond dat het UMCU hem niet op de juiste manier behandelde. De rechter wees die eis af. Wel constateerde hij dat er een ern stige vertrouwensbreuk was met de behandelend artsen. d kil— r 31 januari aanstaande stopt het sparen van toni/spunten op uw AH Bonuskaart. Maar m k] hebt nog het hele jaar 2000 om uw spaarde Bo/iHspunten te ver- Iveren, voor een .mooie Sorting op allerlei leuks. jarX md1n wat 't verzilveren jndjetreft kunt u nog veel ""«wassingen van ons verwachten. Wat verder gewoon blijft is het rkijo/iHsvoordeel bij de kassa met uw AH Bonuskaart. Kortom, het iaiiaren houdt op maar het blijft genieten met uw kaart. niet de bedoeling dat politie of burgemeester de buurt waar schuwt. De slachtoffers of na bestaanden krijgen alleen te horen dat een veroordeelde weer op vrije voeten is. Korthals hoopt dat op deze manier een onverwachte confrontatie tus sen slachtoffer of nabestaanden en de dader kan worden voor komen. Pop acht het een goede zaak dat de politie eerder en nauw keuriger op de hoogte wordt gesteld dan nu het geval is. ,,De politie kan een coördine rende rol spelen tusen hulp verleningsinstanties als RIAGG, reclassering en maatschappe lijk werk", zegt Pop. „Maar wat moeten ouders met alleen de mededeling dat de crimineel die hun kind heeft mishandeld vrij komt? Als het toch fout gaat; wat schiet de gemeen schap op met de mededeling: 'de burgemeester wist 't toch? Weliswaar is de burgemeester verantwoordelijk voor de openbare orde, maar in kleine gemeenschappen als Urk blijkt nu al dat hij volksgerichten je gens vermeende pedoseksue len nauwelijks kan beteuge len." De verenigde Nederlandse burgemeesters hebben recent in een brief aan minister Kort hals voorgesteld om 'een fase eerder' door Justitie te worden ingeschakeld bij de berechting van dergelijke criminelen. Pop: „Justitie is en blijft verant woordelijk voor de straf, de tenuitvoeringlegging daarvan en de condities onder welke ie mand wordt ontslagen van rechtsvervolging; dus ook de reclassering. Maar je kunt bij het opleggen van de strafmaat rekening houden met het oor deel van de burgemeester: de rechter öf de officier kan bij de burgemeester te rade gaan om te beoordelen of een pedosek sueel na het voltooien van de straf kan terugkeren in zijn woonwijk of dorp? Zo niet, moet je hem of haar dat dan al niet op voorhand verbieden?" purmerend Pas gisteren rond middernacht is de verwarmingsstoring in Purmerend verholpen. De repa ratiewerkzaamheden aan de stadsverwarming, die maandagavond werd getroffen door een lekkage, duurden veel langer dan verwacht. In totaal moesten 18.000 woningen en gebouwen het stellen zonder warm water en verwarming. De gemeente kan nog geen schatting geven van de kosten van de operatie of schadeclaims. FOTO WFA Rem van Maren rotterdam anp-gpd De Rotterdamse politie han delde onrechtmatig toen ze in november de Millinxbuurt af grendelde en iedereen fouil leerde die erin of eruit wilde. Dat heeft de rechtbank in Rot terdam bepaald. De Kamer wil de politie meer bevoegdheden geven. Eind november zetten hon derd agenten de Millinxbuurt twee uur lang af. Alle passan ten werden gefouilleerd en al le voertuigen werden op vuur wapens doorzocht. Er werden vijf vuurwapens gevonden en 31 mensen gearresteerd. De actie gebeurde in op dracht van Justitie, dat ook in meer steden experimenten doet om de grenzen van de wet te verkennen. Normaal gesproken moet de politie een concrete aanwijzing hebben dat iemand vuurwapens in bezit heeft. In de Millinxbuurt werden in vijf jaar tijd ruim vierhonderd geweldsdelicten gepleegd en 38 vuurwapens in beslag genomen, maar de rechtbank vond dat onvol doende grond om iedereen als verdachte te bestempelen en te fouilleren. Volgens G. Suiker van de Al gemene Nederlandse Politie Vereniging (APV) voelen agen ten zich gebruikt als 'blauw reageerbuisje' om de grenzen van de bestaande wetgeving af te tasten. Hij vindt dat eerst de wet had moeten worden ver anderd. De politie in de buurt zelf is tevreden met de uitspraak, volgens politiecommandant A. Hijmering, die de leiding had bij de actie. ,,De duidelijk heid die we wilden hebben over onze bevoegdheden, hebben we nu", zegt hij. Niettemin vindt Hijmering dat de politie te weinig mag in probleembuurten. ,Als je van de politie resultaten vraagt, dan moet je daar ook passen de middelen bij geven", vindt hij. Ook hoofdcommissaris Lutken van de Rotterdamse politie vindt dat de bevoegd heden van de politie moeten worden uitgebreid. Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer wil ook op korte termijn de politie meer bevoegdheid geven bij het fouilleren van burgers. De ver antwoordelijke ministers Korthals (justitie) en Pepèr (binnenlandse zaken) lijken daarvoor te voelen, maar wil len nog de uitkomsten van de andere experimenten afwach ten. den haag gpd De proef met rekeningrijden die in 2002 in Amsterdam moet plaatsvinden, gaat de overheid veel meer kosten dan eerder werd aangenomen. Uit berekeningen van de ministe ries van financiën en verkeer en waterstaat blijkt dat de fi nanciële onderbouwing van de proef niet deugt. De geplande uitgaven sporen niet met de daarbij horende dekkingen, meldt het Financieele Dagblad vanochtend. Volgens een accountantsrap port van beide ministeries zijn er bij het opstellen van het plan te rooskleurige verwach tingen gewekt. Bij de bereke ning van de kosten is uitge gaan van het meest gunstige scenario; er is geen speling in gebouwd voor mogelijke te genvallers. De accountants wij ten dit aan de grote tijdsdruk waaronder de berekeningen moesten worden gemaakt. Zij waarschuwen ervoor dat de kosten aanmerkelijk hoger kunnen uitvallen doordat de invoeringsdatum van de proef nog steeds niet honderd pro cent vast staat en doordat nog niet duidelijk is of tegelijkertijd ook een tweede proef rond een andere stad zal plaatsvinden. Minister Netelenbos van ver keer en waterstaat is momen teel nog in onderhandeling met Utrecht over invoering van het rekeningrijden. Volgens het rapport is invoe ring van het rekeningrijden veel duurder als het gefaseerd, dus niet tegelijkertijd voor de hele Randstad, wordt inge voerd. En juist de kostenbere kening van de gefaseerde in voering rammelt, concluderen de accountants. den haag anp Politie en justitie hebben TV West in de ban gedaan. Ze zul len tot en met donderdag niet actief meewerken aan uitzen dingen van de regionale zender. De zender zond vorige week videobeelden uit van een reani matiepoging van een agent, die met zijn surveillanceauto in het water was terechtgekomen. De politieman overleed later in het ziekenhuis. De politie is met name ge schokt omdat dè reanimerende hulpverlener en het slachtoffer te zien waren, aldus een woord voerster. „Het is voor het eerst dat we zo krachtdadig optreden na media-aandacht. Tot na de begrafenis krijgt TV West geen extra faciliteiten, wel voorzien we ze van informatie." Eindredacteur R. Fresen van TV West noemt de maatregel 'buitenproportioneel' en spreekt van 'bestuurlijk machogedrag'. Het uitzenden van de beelden gebeurde na 'ampel beraad'. „We wilden met het reanimeren laten zien dat de hulpdiensten tot op het laatste moment hebben ge vochten voor het leven van de agent. We hadden nog meer, indringender beelden die we niet hebben uitgezonden." Algemeen secretaris Hans Verploeg van de Nederlandse Vereniging van Journalisten vindt dat de Haagse autoritei ten 'erg ver gaan'. Verploeg snapt de gevoelens van nabe staanden en collega's, maar hij vindt dat het aan de hoofdre dactie is om te bepalen wat uit gezonden kan worden. 'Directie NS werkt agressie in de hand' den haag ferdi schrooten Bedreigingen, spugen, soms fy siek geweld en vooral veel scheldpartijen. NS-personeel krijgt steeds meer te maken met agressieve reizigers. Daags na de steekpartij in een trein bij Harmeien, levert een dagje trei nen door de Randstad met hoofdconducteur Paul Ponsen een braaf beeld op. Maar schijn bedriegt: door falend beleid van de NS en de killere maatschap pij neemt de kans op nieuwe confrontaties alleen maar toe. Ponsens chef Bas Verbruggen van het rayonkantoor Rotter dam Centraal wijst op het ge brek aan sociale controle in de trein. „Niemand doet iets als er een conducteur in het nauw raakt. Er moet een militair, een politieman of iemand anders met een st^rk normbesef in de trein zitten, wil er ingegrepen worden." Volgens Verbruggen is de agres sie - met vijfduizend gemelde gevallen in 1999 - geen pro bleem van de NS alleen. „Vraag het een caissière van een super markt en ze zal hetzelfde zeg gen: er is geen respect meer voor mensen die iets controle ren of dienstbaar zijn." Maar Ponsen, sinds 1980 conducteur, wijst met de vinger naar de di rectie in Utrecht. Die bezuinigt op personeel, maar wil wel steeds meer reizigers vervoeren. „Neem deze dubbeldekker," zegt hij, wijzend naar het pla fond. ,,Ik moet die hele trein al leen controleren. Ben ik bene den, dan breken ze hem boven af en omgekeerd." Meer conducteurs kunnen dat gebrek aan controle oplossen. Het tegendeel gebeurt. „Waar een trein voorheen niet vertrok zonder conducteur of één te weinig, rijdt-ie tegenwoordig toch. Dan vragen ze of de ma chinist het aandurft. Maar gaat er iets mis, dan weet ik wel wie de pisang is." De onzekerheid neemt toe, ze ker na incidenten zoals de steekpartij van maandag. „En gesteund word je vaak ook al niet meer door je baas. Een col lega van mij, die een Antilliaan neersloeg, nadat deze passagier hem met een mes had be dreigd, werd geschorst. Dat is toch niet gezond meer?" Het ergste dat Ponsen zelf is overkomen, is dat hij bespuugd is. „Heel vernederend, maar nog niet zo erg als wat een col lega overkwam. Die heeft een halfjaar thuis gezeten, nadat vier jongens haar hadden on- utrecht» anp Personeel van de Nederlandse Spoorwegen heeft in 1999 ruim 5000 meldingen gedaan van agressie. Volgens een woordvoerder van de NS is sprake van een lichte stijging ten opzichte van 1998. De steekpartij in de intercitytrein Den Haag - Utrecht van maandagmiddag is volgens de NS-zegsvrouw een voorbeeld van de trend van verharding van agressie. Een 46-jarige con ducteur raakte door die steekpartij gewond aan been en buik. Tot en met november registreerde de NS 4680 meldingen van agressie, een gemiddelde van 425 per maand. Het precieze cijfer van decem ber '99 is nog niet bekend. Het grootste deel van de meldingen is afkomstig van de 3400 NS-conducteurs. Van fysiek geweld is sprake bij 15 procent van het totale aantal meldingen. „Gelukkig is maar heel soms sprake van een ernstig delict, zoals een steekpartij of een zwa re mishandeling. Ook duwtjes categoriseren wij als fysiek geweld", aldus de woordvoerder. Bij driekwart van het totaal aantal meldin gen gaat het om verbale agressie. De aanlei ding hiervoor is meestal dat mensen geen gel dig vervoersbewijs bezitten. Ook de spoorweg politie constateert een lichte stijging in het aantal gevallen van agressie. In '99 kwamen in totaal 15.000 aanvragen voor assistentie bin nen bij de meldkamer. In '98 waren dat er nog 13.000. dergekotst. Dan kun je een mil joen kaartjes per dag controle ren met maar drie incidenten, maar die raken je wel. En de kans dat Jij de volgende bent, neemt toe." Meer hulp in vervelende situa ties is juist daarom welkom. „Maar als ik de spoorwegpolitie insein omdat ik weer eens ille galen bij Roosendaal in de trein heb, zeggen ze dat ik het zelf maar moet oplossen. Politie controles op de trein zijn er niet meer bij. We moeten bedelen om veiligheid. Vind je het gek dat collega's zich achterin op sluiten als ze op beruchte tra jecten kerels zien instappen die geheid rotzooi gaan trappen?" Zwartrijders zijn het grote pro bleem. Zes komt hij er deze reis tegen; twee krijgen een uitge stelde betaling in de vorm van een acceptgiro, omdat ze geen geld bij zich hebben. Voor sta tion Rotterdam Blaak komt een reiziger zonder dagstempel op zijn kaartje met de schrik vrij: Ponsen stempelt alsnog, omdat voor meer geen tijd is. „Dan moet ik de trein laten wachten en krijg ik alleen maar meer ge donder."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3