Rij n woud t windmoleif toch welko Rijn Veenstreek Schoof wil snel nieuw] eigenaar in coffeeshop Alphen krijgt in 2000 muzikale zomertour en stadsfc Jacobswoude raakt SGP-raadslid kwijt Russische zeearenden 'voor de fok' naar Avifauna Bewoners krijgen inspraak rsi Zilveren torentje voor drie Jacobswoudse vrijwilligers Beloning voor vangen vangraildie^ WOENSDAG 5 JANUARI 2000 NS Jongen raakt stukjes teen kwijt nieuwkoop Bij een bedrijfsongeval is een 17-jarige Nieuwkoper enkele stukjes teen kwijtgeraakt. Hij kreeg gisteren bij werk zaamheden in een kwekerij aan de Nieuwveenseweg in zijn woonplaats een betonnen plaat op zijn voet. De plaat van 1250 kilo raakte tijdens het takelen plotseling los. Ambulance-perso neel nam het slachtoffer en de losse teendeeltjes mee naar het LUMC, waar artsen proberen de voetdelen weer aan elkaar te krijgen. Modelbouwmiddag in Het Spant leimuiden Aan het einde van de kerstvakantie organiseert de hobbyclub in Leimuiden een modelbouwmiddag in de muziek zaal van gemeenschapscentrum Het Spant. Op zaterdag 8 janu ari om 14 uur kunnen kinderen voor een rijksdaalder naar har telust aan de slag. Wie geen modelbouwdoos heeft, kan er ter plekke één lenen. Het adres van Het Spant is Larikslaan 20. alphen aan den run Alphen gaat 2000 in met drie activiteiten voor jong en oud. In het nieuwe jaar staat de inwo ners van Alphen een muzikale zomertour, een stadslied en een opstelwedstrijd te wachten. De VW, Avifauna, Archeon, Het Gilde, de gemeente en de men sen van Vroeg Vogelen organi seren de projecten. Zij werkten de afgelopen twee jaar samen in de Stichting Stadspromotie Alphen aan den Rijn (SSA). Die heeft als doel om het positieve beeld van Al phen als gastvrije stad te bevor deren. De stichting zou de pro jecten coördineren, maar dat bleek lastig uit te voeren. De di verse partijen wilden namelijk in hun eigen tempo en met ver schillende doelstellingen aan stadspromotie werken; Daarom is de SSA onlangs op non-actief gesteld. De bedachte activiteiten, on der het motto Bruisend 2000, gaan gewoon door. De Alphen- se Zomertour houdt in dat er op. vier zondagmiddagen in de zomer vier verschillende mu ziekgenres worden gepresen teerd op vier plaatsen. Zo den ken de organisatoren aan een popmuziekevenement in recre atiegebied Zegersloot-zuid, we reldmuziek in het Europapark of het Weteringpark, een mid dag klassieke muziek in het Burgemeester Visserpark of het Bospark en een jazz/bluesfesti val in park Rijnstroom. De ambiance moet onge dwongen zijn, vindt de organi satie, en de toegang gratis. Het is de bedoeling dat bekende ar tiesten optreden en dat lokale muzikanten in het voorpro gramma staan. Experts en vrij willigers uit Alphen en omge ving zijn nodig om mee te hel pen. Enkele organisaties heb ben zich al aangemeld, zoals scoutinggroep De Hollandse Nachtegalen, jongerencentrum Het Kasteel, de Alphense hore- cavereniging, Watersportver eniging Alphen en de SISA. De bedoeling van het Al phens stadslied is dat geïnteres seerden muziek en tekst maken die als stadslied kunnen die nen. Er moet een jury komen die de inzendingen Lje delen. Naast de strtec( school zijn nog me^er) om het idee verderfde ken. U< Voor schoolgaand'acj is de opstelwedstrijdgi Het thema is 'Alph^fj Rijn, stad van je dtje( beste opstellen worq^Qj deld en uitgegeven ltjn Kinderboekenweek iLei jacobswoude De gemeenteraad van Ja cobswoude raakt dit jaar zijn enige SGP-lid kwijt. Martien van der Zwan, die als SGP-er een gastzetel heeft binnen de raadsfractie van het CDA, maakte gisteren tijdens de ge meentelijke nieuwjaarsreceptie zijn aanstaande vertrek bekend. Door verandering van baan en een daaruit voortvloeidende verhuizing uit Rijnsaterwoude moet hij zijn Jacobswoudse ze tel inleveren. De datum van vertrek hangt samen met de verkoop van zijn huis, zo liet Van der Zwan we ten. Hij is werkzaam op het partijbureau van de SGP in Den Haag en wordt per 1 februari persvoorlichter bij de Reforma torische Maatschappelijke Unie (RMU) in Veenendaal, een unie van werkgevers- en werkne mersorganisaties met reforma torische signatuur. Als Van der Zwan weg is, heeft het SGP geen raadszetel meer in Jacobswoude. De eer ste kandidaat om hem op te volgen is Woubruggenaar Kees de Jong van het CDA. Hoewel hij een hoge plaats (5) op de kandidatenlijst had, liep na de verkiezingen in maart 1998 een raadszetel mis. Van de Zwan en Hoogmadenaar Theo van Wie- ringen kregen zo veel voorkeur stemmen dat zij De Jong toen passeerden. Van der Zwan wilde niet zeg gen of de SGP in Jacobswoude akkoord gaat met de inlevering van de gastzetel. De overeen komst hierover met het CDA is niet bekend gemaakt. „Maar de samenwerking met het CDA blijft zeker bestaan", zei de ver trekkende Wouwenaar. „Mijn fractiegenoten zijn mijn vrien den geworden. Ik heb ook nooit afwijkend gestemd." I' id Het gemeentebestuur van Rijnwoude blijft bij z>uri punt om windmolens in hun gemeente toe te us ook de Rijnwoudse politici zich maandagavoring uitspreken over de plaatsing van de turbines, teaj bewoners inspraak over het aantal, de hoogte eree Eén van Russische zeearenden uit het dierenpark in het Japanse Sapporo probeert te aarden in vogelpark Avifauna. alphen aan den run jacobswoude Jacobswoude is het nieuwe jaar begonnen met een nieuwe on derscheiding. Gisteravond reik te burgemeester Van Beek tij dens de drukbezochte nieuw jaarsreceptie voor het eerst een 'zilveren torentje' uit. Drie vrij willigers van de afdeling alar mering van de Stichting Buren hulp Jacobswoude namen de prijs, bestemd voor een ver dienstelijke instelling, organisa tie of club, in ontvangst. De on derscheiding dient als aanvul ling op de zilveren en gouden erespelden die Jacobswoude voor personen reserveert. Het torentje is een tien centimeter hoge en in zilver uitgevoerde miniatuur van het torentje met het gemeentewapen bij de in gang van het gemeentehuis in Rijnsaterwoude. „Dat is een Ja cobswoudse toren, niet gebon den aan een van de kerken en daarmee aan een van de dor pen", zei Van Beek in een toe lichting op de keuze van het to rentje. De nieuwe trofee is in de zilverstad Schoonhoven ge maakt uit zilveren staafjes op basis van de bouwtekening van het torentje voor het gemeente huis. suzanne barbier Broer en zus Steller kijken spiedend om zich heen. Onge durig slaan de Russische zee arenden hun meterslange vleugels uit op zoek naar de perfecte uitkijkpost in het vo- gelverblijf. De machtige dieren, één meter hoog, drie meter breed op hun best, moeten duidelijk nog even bijkomen van de lange reis uit het die renpark in het Japanse Sap poro. Moedig trotseren ze hun eerste Hollandse regenbui in hun nieuwe thuis: het vogel park Avifauna in Alphen aan den Rijn. De Stellers zijn niet zo maar een leuk cadeautje uit het Ver re Oosten: ze zijn naar Alphen gebracht om voor nageslacht te zorgen. Het is de bedoeling dat de roofvogels opgroeien in het attractiepark tot ze ge slachtsrijp zijn, zo rond hun vijfde levensjaar. Broer- of zus lief verhuist dan naar Berlijn of het Engelse Bristol om een ei gen nest te bouwen. Hun jon gen gaan vervolgens terug naar hun natuurlijke omgeving op de grens tussen Rusland en Ja pan. Als het de vogelbescher mers meezit kan de populatie zeldzame roofvogels op die manier op peil blijven. De jacht en de scheepvaart be dreigen de 7000 exemplaren die er nog zijn. Blij Directeur van Avifauna John de Hoon is blij met de komst van de Stellers. „We zijn er trots op dat wij deze twee zee arenden hebben gekregen. Dat betekent toch dat Avifauna iets betekent in het internationale circuit van vogelparken. Die reputatie dankt het park vooral aan de goede fokresultaten met de Amerikaanse zeearen den die hier sinds enkele jaren zitten." FOTO'MARKLAMERS Tot de zwartwitte Russen klaar zijn om te paren wil De Hoon zijn bezoekers laten zien hoe mooi de dieren zijn. „Ik wil dat mensen respect krijgen voor de natuur als ze deze schoonheid zien. Daar mee hoop ik voor elkaar te krij gen dat steeds meer mensen de natuur willen beschérmen, dat ze lid worden van het We-, reld Natuur Fonds en groene energie kopen. Je grijpt welis waar in de natuur in op deze manier, maar er gaat zo veel mis in de natuur door toedoen van de mens dat je ook ver plicht bent om er iets aan te doen." runwoude marieta kroft Burgemeester en wethouders vinden de nadelen van de komst van windmolens niet op wegen tegen de voordelen. Ze wijzen erop dat de windenergie rendabel is en de uitstoot van schadelijke gassen beperkt. Ook wijzen ze op een eind 1998 ge houden enquête onder de in woners. Daaruit blijkt dat een meerderheid vindt dat de ge meente actief op zoek moet naar geschikte plaatsen binnen de gemeentegrenzen. Te klein Het gemeentehuis was vorig jaar april bijna te klein toen de windturbines ook al op de ge meentelijke agenda stonden. Meer dan honderd verontruste inwoners hoopten de politici ervan te overtuigen dat de twin tig turbines van tachtig a hon derd meter hoog langs rijksweg 11 er niet moesten komen. Zij vieesden voor geluidsoverlast en bederf van het uitzicht. De meeste commissieleden schaarden zich achter de bewo ners en pleitten voor aanpas sing van het collegevoorstel. Wethouder Uljee nam het voor stel terug en beloofd nieuw en kleinschali komen waarbij de eerder worden ^etro^|^ Vreugde Overigens wil het ge^5( stuur de mogelijkh^g pen om een turbine ge] 40 meter hoog bij elk^ te plaatsen. Burgerier wethouders zijn geer^ der van een verspr^ag sing van kleine wind^, gedachte erachter ii^ molen een boerdei moet leveren. Hoev\Ljj stemmingsplan al z< jaar een turbine van i te toestaat, heeft tot van het gemeentebt geen enkele boer vaif» gelijkheid gebruikgertjGE gemeester en wetho~ klaren dat uit het toegestane- maximale 'el Drfï irtc In maart of april en politici zich in de GjCC over het aantal, de htLy; plaats van de turö maand later neemt d teraad een besluit. klein is om rendabelj zijn. Ter Aar staat weer op de landkaart, dus waarne mend-burgemeester Lykle- ma kan terug naar zijn Friese woonplaats Kollum. Daar staat de Beerenburg al klaar, maar Big Brother Bart houdt het liever bij een biertje. Afscheidsrede Nog één keer richt Louis Lykle- ma het woord tot de ingezete nen van Ter Aar. Hun gemeente staat door het doortastende op treden van de Fries weer op de landkaart. De grote 'chef met lef laat geen gelegenheid onbe nut om te vertellen hoe goed het in zijn tijdelijke gemeente gaat. Tijdens zijn laatste nieuwjaars receptie zinspeelt Louis maar al te graag op zijn aanstaande ver trek. De klus is wat hem betreft geklaard. 'Zijn' gemeente is vol ledig millenniumbestendig. Het gesprek met het provinciebe stuur moet weliswaar nog ko men, maar volgens Louis staat de uitkomst daarvan al vast: Ter Aar boppe. Vrij vertaald: Ter Aar is weer boven Jan en blijft een zelfstandige gemeente. Met weemoed zal de puinrui mer vanaf 1 september in Fries land terugdenken aan Ter Aar. Hij heeft een fijne tijd gehad in de Zuid-Hollandse gemeente die voor zijn komst rijp voor herindeling was. Nog geen an derhalf jaar geleden was Ter Aar ten dode opgeschreven, maar inmiddels staat de ge meente op gelijke hoogte met andere wereldsteden als New York, Amsterdam en het Friese Bartlehiem. Saai Saaie nieuwjaarsrecepties zijn in Alkemade verleden tijd. Zo kan het niet langer, dacht Ge rard Kerkhof toen hij er een jaar geleden bijna in slaap viel. De nieuwe gemeentesecretaris be- dacht een heus programma. Burgemeester Arie Meerburg moest voor het eerst in vijftien jaar zweten op een nieuwjaars toespraak. En Gerard vroeg to neelvereniging Sint Pancratius om de politiek eens flink op de hak te nemen. Nou, dat hebben de bezoekers van de receptie geweten. Er werd weer eens ge lachen in het gemeentehuis. Werk is er nog genoeg voor de vindingrijke secretaris. Kan hij het Veense Bruikoor en de inge zakte carnavalsfeesten geen nieuw leven inblazen? Of het eens zó befaamde Nederlands kampioenschap klunen, waar TEKENINC MAARTEN WOLTERINK van Alkemade vorig jaar versto ken bleef, opnieuw organise ren. En dan het strand. Daar is het nog steeds niet van geko men. En dat in een dorp dat van alle kanten wordt omsloten door water en waar de koele kikkers wel enige hot babes on the beach kunnen gebruiken. Wordt Gerard na Bart de nieu we held van Alkemade? Buk-je Alphen had volgens burge meester Nico Schoof maar één klein millennium-bugje (mil- lennium-buk-je, op zijn Nico's), zo jubelde hij tijdens de nieuw jaarsreceptie maandag: drie parkeerautomaten weigeren dienst. Gratis parkeren dus. Dat maakt veel goed voor de Alphe- naren die dit jaar de gemeente lijke oliebollen in De Aarhof moesten missen. Nico wilde, na twee mislukte pogingen tot een gezellig samenzijn in het win kelcentrum, weer ouderwets toosten in het stadskantoor. Dus maandag was het met 'de mannen' onder elkaar: ambte naren, raadsleden en genodig den van organisaties en bedrij ven. Nico meldde trots ook een onbekende hand te hebben ge schud. Die hand moet ook de enige bruikbare wens tussen de vele slijmerige geschreven nieuwjaarsboodschappen voor de gemeente hebben opgete kend: 'Heel veel, echte, wijs heid'. Nuchtere Bart? Aan het begin van Roelof- arendsveen hangt een bordje: alleen voor nuchtere mensen. Nuchter in de zin van met bei de benen op de grond, geen ge zeur en gewoon jezelf zijn na tuurlijk. Want een borreltje of een biertje schuwen de Veen- ders niet. Het is de vraag of Big Brother Bart het prototype Veender is. Zijn legerkisten rusten stevig op de grond, dat wel. „Als ik drie keer door het dorp heb gelopen en iedereen heeft mijn hoofd gezien, dan is alles hier weer gewoon", vermoedt Bart. Dat riekt inderdaad niet naar arro gantie of grootheidswaanzin. Maar of hij zo goed tegen een meter bier kan als zijn dorpsge noten, is nog maar de vraag. Tijdens één van de laatste uit zendingen van Big Brother ging Bart al na zes biertjes over zijn nek. Dat wordt flink oefenen. alphen aan den run» saskia buitelaar Eén coffeeshop is te weinig voor een plaats als Alphen aan den Rijn, vindt burgemeester Schoof. Daarom hoopt hij dat zich een nieuwe exploitant aan dient, één met een goede repu tatie, om de plek in te nemen van Dutch Gold. Die coffeeshop in de Hooftstraat moet dicht omdat de eigenaar veel meer dan de toegestane hoeveelheid softdrugs in voorraad had. Schoof: „We willen zo snel mo gelijk een nieuwe vergunning verlenen." De eigenaar van Dutch Gold verdedigt zich in een bezwaar brief tegen de beschuldigingen. Bij invallen in oktober en de cember trof de politie respec tievelijk veertien en twee kilo softdrugs aan, terwijl een cof feeshop maximaal 500 gram in huis mag hebben. Bij het eerste politiebezoek, vanwege een in braakmelding, was ook de eige naar overdonderd door de vondst, schrijft hij. Volgens hem waren de drugs zonder zijn medeweten door iemand achtergelaten. Toen de politie twee maanden later nog eens kwam controleren, lag er in het pand toevallig twee kilo drugs, die niet bedoeld waren als han delsvoorraad, beweert de eige naar. Schoof, verantwoordelijk voor de openbare orde, buigt zich vandaag nog over die be zwaren, maar zegt nu al: „De afspraken over hoeveelheden zijn heilig. Tegen die achter grond beoordeel ik de klacht van de eigenaar." Hij zou het jammer vinden als er slechts één gedoogd verkooppunt voor softdrugs in Alphen overblijft: Pitstop, de buurman van Dutch Gold. „Coffeeshops moeten een plek hebben in de samenleving, want er zijn veel mensen die softdrugs gebruiken en de Al phense coffeeshops hebben een regiofunctie." Met Pitstop zijn er volgens Schoof geen problemen. Verko per van Pitstop en broer van de eigenaar O. Wezer bevestigt het goede contact tussen hem, de gemeente en politie. „Af én toe loopt de politie binnen voor een babbeltje en om te kijken wie er zitten. Dat is nooit een probleem. We hebben goede e Li afspraken met elkaaijm merkt duidelijk dat zi-rei rent sinds anderhïikt dicht is. Hij heeft di H< ken uit de coffeeshfce a derd, zodat er meelde voor de extra klantei] ja zich gemakkelijker men, de vaste bezoekers, geri Drie van hen, jotje a Waddinxveen, vindel wt probleem om hun 's%e i delen met de de beziaal Dutch Gold. „In coffcnc het altijd vrede", zejlnr hen. „Want er wfelej drank geschonken, njvar men er alleen om eejscl dammen en een beQebl te zijn." boi (wb Een oudere bezoeluis dat er snel een nieuw)', komt. Hij vieest dfie vanuit een monopwb wel eens de prijzeilvoi zou kunnen doen. ,jls 1; ben coffeeshops een;e g ke functie. Zonder fen kooppunten kopen ar hun drugs in het illeg'Ec met het gevaar datl - i spul of harddrugs iVari krijgen." I of hazerswoude marieta kroft Het uitloven van een beloning voor een tip die leidt tot het vinden van de Hazerswoudse vangraildieven, heeft tot nu toe geen effect gehad. De die ven van de 300 vangrailplan ken vanaf het terrein van rijks waterstaat zijn nog altijd spoorloos. De eigenaar, het bedrijf W. van den Heuvel uit Zoetermeer, weet van passe rende taxichauffeurs uit Benthuizen dat de diefstal op zaterdagavond 4 december tussen tien en elf uur moet zijn gepleegd. Toen stond een gele vrachtwagen te laden. „Meer weten we niet", zegt medewer ker H. Boogaard. „Die taxi chauffeurs hebben er verder ook niet bij stilgestaan dat er iets niet in de haak was." Volgens Boogaard moeten de die\'en zeker een half uur werk hebben gehad om de in totaal 15.000 kilo zware lading met behulp van een kraan in de vrachtwagen te laden. Hij maakte de opmerkelijke dief stal twee jaar geleden ook al eens mee. Toen namen onbe kenden enkele honderden stukken vangrail mee die no dig waren voor de A12 bij Ede. Ook deze zijn nooit meer bo ven water gekomen. Boogaard heeft zo zijn ver moedens wat de dieven ermee willen doen. „Het is óf een oud-ijzerboer geweest die ze heeft versnipperd om geld te kunnen vangen voor het ijzer. Of het is een collegf! geweest die de planli" gebruikt. Ik denk a ste, want de oud-iji* laag." f' Het Zoetermeersfr kent, aldus Boogal concurrenten in „Als we ze vragen of i ben meegenomen, dl ze toch nee. We gaan kijken, maar niet bewijzen dat dé' van ons zijn." Intussen zit W. Heuvel BV met een s# van 25 mille. Of de v de schade dekt, weetil niet. Belangrijker viii de daders worden „We willen ze schandpaal nagelen.'^

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16