Politie wacht enorme klus Duin Bollenstreek lijdelijke oplossing voor leegstand Oranjebuurt Oranjeverenigingen Katwijk toe aan derde grote karwei je Zwaan breidt uit ket strandpaviljoens Zomerse aanblik in wintertijd inningen, prijzen en andere huldigingen in regio -f NSDAG 5 JANUARI 2000 t>raak in Lisserbroek jrbroek Bij een inbraak in een woning aan de Lisserweg in Terbroek verdwenen in de nacht van maandag op dinsdag j cd-speler en boxen. De dader kwam binnen door een raam ton eren. randje in keuken na kortsluiting Pin de keuken van een huis aan de Garenhof in is gistermiddag brand uitgebroken als gevolg van in het snoer van de vaatwasmachine. Het vuur was t. Er raakte niemand gewond. brekers slaan drie keer toe 'sassenheim In woningen aan de Van Ostadestraat en de Be- 'olfstraat in Lisse is gisteren ingebroken. In beide gevallen I een raam opengebroken en namen de inbrekers sieraden ito-apparatuur mee. Ook uit een huis aan de Willem War- 3 laan in Sassenheim werden sieraden gestolen. Hier werd de 3 erdeur geforceerd. katwuk» eric de jager „Maar in dit geval gaat die vlieger niet op. We moeten weer aan de slag en dat doen we met veel plezier." Burgemeester Van Wouwe van Katwijk rekent in elk geval op grote publieke be langstelling. „Op een zonnige dag zitten er in katwijk al 35.000 mensen op het strand. Ik reken op minstens het drievoudige in het dorp op Koninginnedag." Net als de politie zijn ook de Katwijkse or ganisatoren ervan overtuigd dat alles op za terdag 29 april op zijn pootjes terechtkomt. „Het is kort dag", geeft voorzitter J. de Win ter van de Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn toe. De Winter heeft de afgelopen maanden een niet aflatende stroom van evenemen ten in goede banen moeten leiden. In au gustus de Dag van de Zeevisserij en de Oranjefeesten en de laatste dagen van 1999 de millenniumfeesten. De Oranjeverenigin gen is geen rust gegund, want nu krijgen zij de vorstin op bezoek. „Soms zou je wel eens willen dat je een half jaartje extra tijd had", zegt De Winter met een glimlach. I buurman is maar een keer te koop irene nieuwenhuijse ant De Zwaan in Kat- heeft de twee naburige lpaviljoens, het Zeepavil- len Strandvak 6, gekocht, tee heeft De Zwaan alle agelegenheden rond het Iplein in bezit. Eigenaar ïoonstoppel is verheugd e aankoop. „We hebben ma| toegehapt, je buurman Is btte maar één keer te n. We bezitten nu zowel de stjejtatie voor het binnen- als ka-pitengebeuren. t dimstoppel beheert samen st. fen neef en zijn aanstaan- iijhoonzoon het familiebe- ?t H Hij heeft de twee pavil- venj gekocht van J. Schipper. ?nvi horecaman gaat op de onjvard een bedrijf runnen, n. Üt voormalige Chinees-In- iwiji restaurant Hei Pin begint Jen Schipper een grand-café annex restaurant, dat de naam Sunset Boulevard krijgt. Boonstoppel denkt dat hij nu snel met de gemeente tot over eenstemming kan komen over de inrichting van het Strand- plein. „Ik ben echt overal voor in en voor de gemeente is het natuurlijk erg handig om maar met één partij te hoeven over- leggen." Boonstoppel laat het dage lijkse beheer van de twee stran- dunits over aan C. van Tonge ren. Het ligt in de bedoeling om op het strand nog een cabine voor de verkoop van frisdrank in te richten. „We hebben op dit deel van het strand dus echt alles en alles in de handen, van een zeer-laagdrempelige ver kooppunt op het strand tot het chiquere dineren in restaurant De Zwaan." lisse Een fleurige impressie van de Midwinterflora. Vroege bezoe kers genieten van een zomerse aanblik in wintertijd. De bolbloemen- tentoonstelling wordt voor de vijftiende maal gehouden in de CNB- hallen in Lisse. De expositie is nog tot en met zondag geopend. De openingstijden zijn vandaag, morgen en vrijdag van 8.30 tot 22.00 uur 3n zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is foto dick hocewoning Utrecht zette o.p Koninginnedag militairen in Het bezoek dat koningin Beatrix op 29 april aan Katwijk en Leiden brengt, wordt voor de politie een enorme klus, die maanden voorbereiding vergt. Dat hebben koninklij ke bezoeken op Koniginnedagen in het verleden wel ge leerd. De verwachting is dat 29 april 2000 het uiterste zal vergen van de politieorganisatie. De klus lijkt in elk geval vele malen groter dan het Bloemencorso van de Bollen streek, dat op die zelfde zaterdag staat gepland. katwuk/leiden peter van egmond Vorig jaar bezocht de koninklij ke familie de gemeenten Hou ten en Utrecht. Op die Konin ginnedag moest politieregio Utrecht in totaal 650 mensen op de been brengen. Het korps kon daarin niet voorzien met de eigen mensen. Behalve de alge mene politiedienst zette Utrecht daarom ook verkeers politie, vrijwillige politie, mo biele eenheid, bereden politie, recherche, Korps Landelijke Po litie Diensten (KLPD), waterpo- litie, militairen en stadswachten in. „Het ging immers om de vei ligheid van de koninklijke fami lie, en natuurlijk ook die van de burgers langs de kant van de weg", verklaart C. Verhoeven, woordvoerder van korps Utrecht. De politie- daar kijkt met tevredenheid terug op de operatie. „De feestelijke stoet moest goed doorgang krijgen. Graffiti is verwijderd. Fietsen trouwens ook. En hier en daar straatmeubilair om persfoto grafen mooie plaatjes te kun nen laten schieten." Uitgerekend op de ochtend dat Beatrix in Katwijk ver schijnt, gaat in buurgemeente Noordwijk het bloemencorso van start. Hollands Midden was dus al voorbereid op een grote operatie, maar deze is aanzien lijk kleiner in omvang dan het bezoek van Hare Majesteit. Voor het corso schakelt korps Hollands Midden normaalge sproken 35 tot 40 man in. Deels beroeps, deels vrijwilligers. Deels uit het district waaronder Noordwijk valt, deels 'geleend' van andere districten in Hol lands Midden. Wordt het aanpoten om voor Koninginnedag voldoende poli tiemenskracht op de been te brengen? „Ja", zegt hoofd com municatie H. Vos, die verder over politie-inzet en aanpak nog niet veel kan zeggen. „Wij hebben pas maandagmiddag gehoord dat de koningin komt. We zijn er erg blij mee." Hollands Midden heeft op normale dagen in het hele korps (van de Bollenstreek tot de Krimpenerwaard) gemiddeld 650 man beschikbaar. Dat is even veel als korps Utrecht voor de hele operatie nodig had. Vos wil niettemin van geen pro bleem weten als het om Konin ginnedag gaat. „We zullen crea tief moeten zijn, maar creatief zijn we. Het gaat gewoon luk ken. Klaar." ^Jytcmdelijk gehandicapten verhuizen geltHEIM peter van EGMOND egrj ij dtstichting Vooruitgang gaat de ize ^nde leegstand in de Sassenheimse lebuurt aanpakken. Zo'n vijftien pgen staan nu leeg, maar die wor- (jdelijk verhuurd. Niet aan particu- I, maar aan instellingen zoals Stich- pollenstreek. De woonstichting daarover overeenstemming bereikt e gemeente. Is 1 januari zijn de eerste zes wo- in gebruik genomen. Verstande- handicapten en hun begeleiders van de Voorhoutse woonvoorziening van Stichting Bollenstreek hebben tijde lijk huisvesting nodig. Zij moeten uitwij ken nu hun onderkomen voor begeleid wonen, aan de Speenkruidhof in Voor hout, een ingrijpende renovatie onder gaat. De bewoners kunnen terecht in de Oranjebuurt voor periode van een half jaar. Ook de rest van de woningen krijgt waarschijnlijk op deze manier tijdelijke bewoners. Bewoners van de Oranjebuurt vrezen voor verpaupering van hun buurt sinds Vooruitgang bewust woningen leeg laat staan. De woonstichting doet dit in ver band met cascoproblemen in de Oranje buurt, zoals vocht en houtrot. De huizen worden mogelijk verkocht om een mil- joenenkostende opknapbeurt te betalen. Gemeente noch woonstichting noch bewonersbelangenvereniging Voortva rend '97 willen opdraaien voor de op knapbeurt die dringend nodig is maar wel miljoenen guldens kost. Met de ver koop van huizen alleen is het geld niet op te brengen. De partijen denken er daarom over het volkstuintjesgebied achter de Oranjebuurt over enkele jaren te laten bebouwen. Met de winsten van deze nieuwbouw kunnen de bestaande woningen worden opgeknapt. Er lopen onderzoeken naar de haal baarheid van dit plan, dat bij gemeente en bewoners gezien wordt als dé kans om uit de impasse te komen. Woon stichting Vooruitgang benadrukt echter dat alle opties nog open zijn, en dat naar verschillende oplossingen nog onder zoek wordt gedaan. „Al is het ene onder zoek wel in een verder stadium dan het andere", aldus E. van Daal van de woonstichting. n bollenstreek v''v üSPtP Tijwilligers maar ook een ikampioen zijn deze week digd tijdens de nieuw- -cepties in Katwijk, Voor- .V' Sassenheim, Rijnsburg en Zl^De 16-jarige Bas Messe- kreeg de gemeentelijke ning van Katwijk, omdat "Jarige week de wereldtitel ^•en binnenhaalde, twee anderen, P. Storr s en A. Verhoog, kregen •nningen vanwege hun iligerswerk op velerlei ge- Storr Hoggins was onder e actief bij seniorenver- ig Katrijn, in de politiek voor het Koningin Wil- nafonds, de Vrouwenraad igerensociëteit het Tref- 1 J Verhoog doet vrijwilli- 1 Kfik bij onder meer het I punt Medelanders, Tafel- k-je en de damclub. Ji /oorhout was de verras groot voor Yvonne van atelfot haar verbazing kreeg teravond de titel 'vrijwil- van het jaar 1999'. „Nor- loud ik niet van dit soort iaye i. Ik ga bewust nieuw- alle )V '•is cepties als deze uit de naar ik werd meegevoerd ^en vriendin." rhout reikte dit jaar voor rst de Vrijwilligersprijs uit bedrag van 500 gulden, oeket bloemen, een wis- fee en een klein persoon- luisterijtje. Van Rijn was meerdere instellingen en ïen genomineerd voor de Ze is actief bij onder meer elingenwerk, woonzorg- êide,m i^gnes en het Rode en ze vervult bestuurs- ïs bij verschillende clubs. Lisse reikte wethouder t de vrijwilligersprijs uit J'prtegenwoordigers van de l11 n§ Vluchtelingenwerk Voorzitter Gabrielle Beij- gen nam een beeldje van eeI en Truus van der Veld in k te 1^st" terwfl' Janoyter Lin- enny Roodzant, Leny de en Simone Buschman )rkonde kregen. >assenheim ging de Bur ster Bos-trofee voor vrij- rswerk gisteravond naar n der Lans en Harry Wit- Burgemeester Budden- Burgemeester Van Wouwe van Katwijk overhandigde de erepenningen aan twee vrijwilligers en een damkampioen. foto dick hogewoning berg wees erop dat Van dei Lans de drijvende kracht was achter sociaal-cultureel een trum 't Onderdak. Ze is secreta ris/penningmeester van de be heerscommissie van 't Onder dak. Ook heeft ze zich in de Klankbordgroep Sociaal-Cultu rele Accomodaties ingezet vooi de verbouwing van voormalige basisschool Bolwerk tot nieuw verenigingsgebouw. Harry Witteman is sinds zes en een half jaar voorzitter van speeltuinvereniging Bijdorp. Volgens Buddenberg maakt Witteman zich behalve als voorzitter ook verdienstelijk als Bijdorp-voorzitter een aantal spelen ontworpen die regelma tig voor zeskampen en bij pre sentaties in het gemeentehuis gebruikt worden. Van een verkiezing van de beste sportman van 1999 is het dit jaar in Sassenheim niet ge komen. De verenigingen laten het volgens wethouder Olthof massaal afweten om kandida ten aan te melden. Als beste sportvrouw van het jaar werd gisteravond uitgeroepen Bianca van Leeuwen van het dames team van de Bassets. Bianca is aanvoerster van haar team en contactpersoon voor de Bas sets. In 1999 deed ze mee aan de Europese kampioenschap pen rugby in Italië. De beste sportgroep van 1999 werd voor de tweede keer Top Al, dat af gelopen jaar nationaal kampi oen werd. In Rijnsburg riep burgemees ter Van der Lee het echtpaar Bert en Hanny Wolthaus uit tot Vrijwilligers van het Jaar 1999. Hanny Wolthaus kreeg twee maanden geleden van de stich ting Kinderpostzegels al de zil veren speld voor haar ruim 20- jarige inzet voor de verkoop van de zegels. Ook doet ze vrijwilli gerswerk in onder meer zorg centrum De Vlietstede en bij de Oranjevereniging. Bert Wol thaus zette zich als voorzitter van het carilloncomité in voor een vernieuwd klokkenspel in de Rijnsburgse Laurentiusto- ren. Dat vernieuwde carillon kwam er vorig jaar dankzij een geslaagde, grootscheepse inza melingsactie. Ook is hij actief bij onder meer het Genoot schap Oud Rijnsburg en het Genootschap Nederland-Israël. Het paar kreeg een bij de Vrij- willigers-titel horend sierbord uitgereikt. tdeLeidsch DagbladAltCHILY EX ANNO 1900 Vrijdag 5 Januari WASSENAAR - Bij het rooien van een boom in het Middel wegje vonden de gebroeders Noord oven tusschen de wortels van dien boom een aantal geldstukken. De meeste stukken zijn kwartjes en dubbeltjes geslagen in de jaren 1825 en 1826. Uit één geldstuk blijkt, dat de munten er eerst in of na 1845 verborgen moe ten zijn. Het merkwaardigste stuk is een groote zilveren penning, waarop aan eene zijde een ruiter is afgebeeld met het randschrift: 'Con cordia res parvae crescunt', en aan de andere zijde een wapen, waaromheen waarschijnlijk te lezen staat 'Monnae civ. Daventrae.' Het getal 67 is nog wel te ontcijferen, maar duidelijk is het niet of het 1667 of 1767 is. SCHEVENINGEN - De fundeeringen in zee, waarop de ijzeren pijlers zullen rusten voor de wandelpier, met de daarmede in verband staande betonwerken en bazaltstortingen, zijn door de hoofdaannemers van de pier onder shands aanbesteed aan de bekende aannemers voor zeewerken, de heeren Volker en Bos, te Sliedrecht. Weldra zal men daarmede aanvan gen. Een massa bazaltsteenen ligt aan de land zijde van het Kurhaus daartoe opgehoopt. ANNO 1975 Maandag 6 januari 1975 LEIDEN - Een groot aantal au tomobilisten in Leiden neemt het niet zo nauw met de maxi mum-snelheid. Het afgelopen jaar werd tegen meer dan 10.000 autobestuurders pro ces-verbaal opgemaakt we gens te hard rijden. En dat be trof alleen nog de bekeurin gen, die werden uitgedeeld na een signalering met behulp van radar-foto-controle. Om dat in 1974 in totaal zo'n kwart miljoen auto's zijn ge controleerd valt daaruit af te leiden, dat er van elke hon derd automobilisten, die de politie in het vizier krijgt er ge middeld vier te hard rijden. Buiten de bebouwde kon con troleert de Leidse verkeerspo litie sinds enige tijd ook of de 100-kilometer grens in acht wordt genomen. Op de Rijks weg 4 staat nieuwe - door de vroegere autocoureur Maus Gatsonides ontworpen - appa ratuur opgesteld, die in staat is elke auto, die met een snel heid hoger dan 100 kilometer passeert, haarscherp te foto graferen. Het principe is te vergelijken met de zogenaam de 'rood licht-camera's' die op een aantal drukke kruispunten in Leiden staan. De eerste er varingen, die met deze proef- apparatuur zijn opgedaan, wij zen er op, dat de automobilist het met de 100-kilometer- grens niet zo nauw neemt. On danks het feit.dat men boven die 100 kilometer nog een rui me marge heeft genomen en er slechts in één rijrichting wordt gecontroleerd, blijken er per 24 uur op de Rijksweg zo'n vierhonderd tot zeshon derd automobilisten het flit- slampje in beweging te stel len. Ze rijden te hard. Veel te hard. Snelheden boven de 150 kilometer per uur zijn geen uitzondering en zelfs de 170 kilometer wordt zo nu en dan gepasseerd. Hoofd van de afdeling verkeer van de Leidse poli tie, inspecteur J.H. la Riviere, stelt vast, dat sinds op 1 februari van het vorig jaar de 100 kilome terlimiet werd ingevoerd het aantal overtredingen een stijgende lijn te zien geeft. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar bet rt-idsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Lelden of door contante Ik-tal ine aan de balie van het Ix-ldscb Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. LEIDEN - In de Vijf Meihal zijn gisteren de voorronden gespeeld van het schoolbasketbalkampioenschap voor jongens en meisjes van 13 en 14 jaar. Bij de jongens namen 15 teams deel en bij de meisjes 9. De poulewinnaars gaan over naar de finales, die in de paasvakantie worden gespeeld. Op de foto een aanval van het Stedelijk Gymnasi um op de ploeg van de Prins Willem Alexander Mavo. foto archief leidsch dagblad

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15