Onderhandelingen Syrië-Israël gestart Zware kritiek op amateuristische Britse invasie in Kosovo Aardverschuiving in Kroatische politiek Buitenland Dochter Jeltsin ontslagen IINSDAG 4 JANUARI 2000 zijri an Arts gebruikt doe-het-zelf boormachine 3C cgERLUNEen Duitse chirurg heeft jarenlang met een goedkope boormachine uit een bouwmarkt voeten geopereerd. Het appa raat was niet steriel, wat tot levensgevaarlijke infecties leidde. Bij verscheidene patiënten moesten tenen worden afgezet. Een itouw kwam in een rolstoel terecht. De Duitse justitie onder zoekt minstens tien gevallen uit de praktijk in Bernau bij Berlijn. Dm geld te sparen zag hij af van een speciale chirurgenboor die wel is te steriliseren. De gebruikte boor kostte nog geen hon derd gulden. Een voormalige assistente van de arts werd afge snauwd toen zij op de gevaren wees. Een slachtoffer verloor door de problemen met zijn teen ook zijn werk. Zolang het openbaar ministerie nog niet tot vervolging is overgegaan, kan de chirurg verder opereren. Drugs in Duitsland in beslag genomen Keulen De Duitse politie heeft in 1999 in het grensgebied van Noord-Rijnland-Westfalen met Nederland en België voor ruim veertig miljoen gulden aan drugs in beslag genomen. Dat is in- laarclusief vondsten op de vliegvelden van Düsseldorf, Keulen- lem/Bonn en Münster/Osnabrück. In hetzelfde gebied werd een jaar eerder voor ongeveer 32 miljoen gulden drugs in beslagge nomen. De ontdekte drugssmokkel zou slechts het topje van de jGzcjjsberg zijn. Volgens een woordvoerder van de douane schatten Experts het totale aantal gevallen van drugssmokkel op 'ton nen'. Vooral de achterhaalde smokkel van XTC steeg explosief, idervan 152.000 pillen in 1998 naar 433.000 vorig jaar. HaÜMoslim-graven in Israël beklad ieruzalem In de buurt van de Israëlische stad Haifa hebben on bekenden vier moslimgraven beklad. De grafstenen werden be- 09rfcmeurd met rode verf, hakenkruisen en de naam Baruch Gold stein, de man die in 1994 in Hebron 29 moskeegangers ver- Hnoordde. De politie is een onderzoek begonnen. Nog geen week geleden werd het monument dat voor de radicale joodse kolonist Goldstein was opgericht verwijderd. Het gedenkteken op een nederzetting even buiten Hebron op de Westelijke "fordaanoever en werd weggehaald op last van het hoogge- rechtshof. De verwijdering leidde tot protesten van joodse kolo- Er wordt rekening mee gehouden dat de bekladding van de vier graven een wraakactie is. Tweede robot ingezet bij tanker Erika ite (pRESTBij het onderzoek naar de ramp met de olietanker Erika voor de Franse kust wordt een tweede onderwaterrobot ingezet. Het onderzoek liep zondag vertraging op omdat de eerste on derwaterrobot 'Abyssub' vast kwam te zitten in het wrak van de tanker. De tweede robot, de zwaardere 'Achill', is nodig om de Abyssub vlot te trekken. De Abyssub, uitgerust met camera's, werd tweemaal gebruikt bij het onderzoek naar het wrak van de Titanic. De Abyssub moest informatie verzamelen over de toe stand van de ramptanker Erika. Het wrak ligt in twee stukken op lie zeebodem. Er zou nog zo'n 20.000 ton oüe in zitten. Ex-president Ivoorkust naar Frankrijk Parus De afgezette en verbannen president van Ivoorkust, Henri Konan Bedie, heeft van de Franse autoriteiten een nieu- ■■pve verblijfsvergunning gekregen. Bedie, die al een huis bezit in glle Franse hoofdstad, arriveerde gistermiddag met een aantal 3J/an zijn familieleden en ministers vanuit Togo, waar hij sinds afzetting vorige week had verbleven. Frankrijk, de voormali- koloniale macht in Ivoorkust, was een belangrijke steunpi- voor Bedie, wiens Democratische Partij al sinds de onaf- DEffiankelijkheid in 1960 aan het bewind was. Vorige week echter greep het leger in een zonder bloedvergieten verlopen coup de (nacht, omdat het ontevreden was over de economische terug- «/al in het West-Afrikaanse land. Wetenschappers kweken kikkerogen Japanse wetenschappers hebben kikkerogen en kikker- r bren gekweekt uit embryoceUen van kikkers. De Japanse krant Mainichi heeft dat gisteren bericht. Het experiment opent de deur naar het ontwikkelen van menselijke lichaamsdelen uit ei gen cellen. Een onderzoeksteam van de Universiteit van Tokyo ustr|ieeft duizenden embryocellen vijf dagen lang in verschillende .concentraties van een bepaalde zuuroplossing gelegd die gene- tische instructies teweegbrengen in de cellen, zo verklaarde de oioloog Makoto Asashima, die het onderzoek leidde. De proce dure verschilt van het klonen, waarbij een enkele cel van een organisme uitgroeit tot een getrouwe kopie. Volgens Asashima ER|is zijn team het eerste dat ogen en oren van een dier in een rea geerbuis heeft gekweekt. e Duizenden Schotten zonder elektriciteit In het noorden van Schotland heeft gisteren een storm gewoed die windsnelheden van 160 kilometer per uur bereikte. Urfrienduizend huishoudens kwamen als gevolg van het nood- EH Weer zonder elektriciteit te zitten. Volgens de politie onderbrak de storm enkele uren de energietoevoer in de Schotse hooglan den, de Orkney-, Shetland- en Westelijke eilanden. Zo'n dui zend mensen in de meest afgelegen gebieden moeten het nog zonder stroom stellen. Gevangene mag veganistisch eten ^Philadelphia Een Amerikaanse man die in een levenslange ge- vangenisstraf uitzit wegens .moord heeft recht op het veganisti- eersche eten waar hij om vraagt. Dat heeft een federaal hof van be- 60 Voep gisteren bepaald. Robert DeHart, die het boeddhisme aan- uurhangt, probeert al jaren via verschillende gerechtelijke instan- OOOties voor elkaar te krijgen dat hij extra groente en granen krijgt geserveerd en een glas sojamelk bij het eten. Een districtsrech- ter wees dat verzoek in 1997 echter af omdat veganisme niet Verplicht is voor boeddhisten. DeHart stelde daarentegen dat zijn interpretatie van de sutras, de dogmatische teksten van de boeddhisten, hem verbiedt dierlijke producten te nuttigen. H'ijjFBi bevestigt arrestatie Algerijn eraSEATTLEDe federale politie FBI heeft gisteren bevestigd dat voor 11 Jde jaarwisseling opnieuw een Algerijn is gearresteerd die moge lijk een aanslag wilde plegen. De verdachte wordt in verband gebracht met de smokkel van explosieven van Canada naar de Verenigde Staten. Aan de vooravond van het nieuwe millenni um heerste in de VS grote angst voor terroristische aanslagen. vormden de eerdere arrestatie van een andere Alge rijn, in wiens auto explosieven waren aangetroffen. londen harm harkema correspondent De invasie van NAVO-grondtroepen in Kosovo, vorig jaar juni, heeft ern stige hinder ondervonden van ge brekkige apparatuur en slechte com municatie. Dat blijkt uit interne rap porten van het Britse leger, die zijn uitgelekt naar de BBC Volgens de rapporten, geschreven door enkele commandanten van Britse invasietroepen, was het maar goed dat de Joegoslavische troepen hadden in gestemd met de invasie en geen tegen stand boden. „In een vijandiger omge ving waren er commando-, controle- en communictieproblemen ontstaan die niet door het KFOR-hoofdkwartier opgelost hadden kunnen worden", al dus een van de rapporten. Zo meldt luitenant-kolonel Gibson van een bataljon parachutisten dat de wa pens waarmee zij waren uitgerust, on betrouwbaar en te licht waren. „We hebben wapens van anderen moeten lenen, omdat die van ons niet goed werkten", aldus Gibson, 's Nachts schoten zijn troepen nauwelijks op, omdat ze over onvoldoende nacht- zichtapparatuur beschikten. Droevig was het ook gesteld met de communicatieapparatuur. Brigadier Adrian Freer, commandant van de vijf de brigade luchtlandingstroepen, schrijft: „De communicatieapparatuur is onwerkbaar in elke situatie die niet volkomen vriendschappelijk is. We hebben geluk gehad dat ons inadequa te systeem niet door de Serviërs is ge test." Zo was alle communicatie eenvoudig door de vijand af te luisteren of an derszins te onderscheppen. Bovendien was de apparatuur zo verouderd dat er steevast wat aan mankeerde. Ernstige kritiek heeft Freers bovendien op de 'verbrokkelde en verwarring wekken de' bevelvoeringvOnduidelijkheid over verdeling van verantwoordelijkheden tussen KFOR-troepen van verschillen de landen leidde er toe dat de troepen de eerste dagen in een vacuüm ope reerden. Verder was er steeds sprake van tegenstrijdige commando's die 'een vernietigend effect op de moraal van de manschappen kunnen hebben gehad'. Onduidelijkheid was er verder over de wettelijke bevoegdheden van de troe pen. „Ér was wel veel discussie over wettelijke procedures, maar zeer wei nig rechtstoepassing", aldus luitenant kolonel Gibson. Zo konden gevangen genomen verdachten van oorlogsmis daden maar een paar uurtjes worden vastgehouden, waarna ze weer werden vrijgelaten. Albanezen maakten mis bruik van de tandeloosheid van de troepen. „Ze pasten geweld op de Ser viërs toe in de wetenschap dat wij niets konden doen om hen te stop pen." Onderzoek naar massamoord op de Molukken JAKARTA Rtr De Indonesische politie heeft een onderzoek ingesteld naar beschuldigingen dat op het Molukse eiland Halmahera tweehonderd moslims zijn ver moord. Dit heeft een agent gis teren verklaard op het naburige eiland Temate, waar de gevech ten tussen moslims en christe nen voortduren. Bewoners van Halmahera meldden dat op 27 december tweehonderd moslims zijn af geslacht in het dorp Togolua. Verdere details zijn niet be kend. Het Indonesische persbureau Antara meldde gisteren dat bij het religieus geïnspireerde ge weld op het eiland de afgelopen week al meer dan vierhonderd mensen om het leven zijn geko men. De onlusten, die zijn overge waaid van de zuidelijke eilan den, zijn de ergste in de noor delijke Molukken sinds de ge- weldsgolf op de eilandengroep begin 1999. Bij het onderzoek naar de misstanden in Oost-Timor heeft een Indonesische gene raal gisteren erkend dat pro-In donesische milities, gesteund door. Indonesische militairen, bloedbaden hebben aangericht op Oost-Timor. Generaal Zacky Makarim, ex- hoofd van de operaties van de veiligheidsdiensten in Oost-Ti- mor, zei dat tegenstanders van de onafhankelijkheid waren er van overtuigd dat de Verenigde Naties de verkiezingen hadden gemanipuleerd. Australië kan niets doen tegen komst oorlogsmisdadiger sydney-londen AFP-Rtr Australië zal niet kunnen voor komen dat de van oorlogsmis daden verdachte Konrad Kalejs naar Australië terugkeert, als Groot-Brittannië hem uitwijst. Dit heeft de Australische minis ter van immigratie Ruddock vandaag meegedeeld. Kalejs heeft de Australische nationali teit. Van oorsprong is hij Lets. Ruddock verdedigde zich te gen de beschuldiging dat Au stralië een toevluchtsoord is ge bleken voor allerlei oorlogsmis dadigers uit de Tweede Wereld oorlog. „Als Kalejs terugkeert naar Australië, kan iedereen die meent over bewijzen te be schikken over zijn betrokken heid bij criminele daden tijdens de oorlog die doorgeven aan de Australische federale politie." De Britse regering kondigde gisteren aan Kalejs te zullen uit wijzen naar Australië. De 86-ja- rige, verdacht van betrokken heid bij de dood van duizenden joden in Letland in de Tweede Wereldoorlog, had al eerder ge zegd dat hij wegens alle op schudding rond zijn persoon naar Australië wilde. Het Simon Wiesenthalcen- trum in Jeruzalem had de Britse regering zondag gevraagd Kale js aan te houden en te zorgen dat hij berecht wordt, 'tenzij er een uitleveringsverzoek uit Let land ligt'. Palestijn pleegt aanslag in Beiroet 'voor Grozny' BEIROET AFP-Rtr-ANP Libanese politiemannen schieten op het gebouw waar de man die gisteren de Russische ambassade in Beiroet aanviel, zich schuilhoudt. De man werd uiteindelijk doodgeschoten. foto epa joseph barrak De Palestijn die gisterochtend een mislukte aanslag op de Russische ambassade in de Li banese hoofdstad Beiroet heeft gepleegd, deed dit 'voor Groz ny". Nadat hij door Libanese veiligheidstroepen was doodge schoten, werd in zijn zak een briefje gevonden met de tekst 'Ik wil als martelaar voor Groz ny sterven'. Behalve de vermoe delijke aanvaller kwam een Li banese politieman om het le ven. Het Russische persbureau Itar-Tass meldde dat de aanslag in Beiroet het werk is geweest van de Islamitische groep Oss- bath al-Ansar, die nauwe ban den heeft met Britse funda mentalistische groeperingen. Het persbureau baseert zich op mededelingen van Al Muhaji- run, een in Groot-Brittannië ge vestigde islamitische organisa tie. Een woordvoerder van deze organisatie kon niet zeggen waarom Ossbath al-Ansar zich tot nu toe niet verantwoordelijk heeft verklaard. Wel zei hij dat de aanslag direct verband hield met de oorlog in Tsjetsjenië en gericht was tegen Rusland. Vol gens de woordvoerder zijn Rus sische militairen, gebouwen en belangen, waar dan ook ter we reld, niet veilig zolang de strijd in Tsjetsjenië voortduurt. De eerste dag van de vredesonderhandelingen tussen Is raël en Syrië in de Amerikaanse staat West-Virginia is gisteren geëindigd zonder de verwachte directe ontmoe ting tussen beide partijen. Na negen uur afzonderlijke onderhandelingen met de leiders van de twee delegaties vertrok Clinton naar Washington. tijdens het diner hadden ge sproken, wees hij van de hand. De onderhandelingen in Shepherdstown zouden in een impasse zijn geraakt door on enigheid over de agenda. Vol gens een Israëlisch delegatielid eist Damascus dat allereerst de vraag aan de orde komt waar bij een eventuele vrede de gren zen komen te liggen. Israël wil op zijn beurt dat de onderhan delingen beginnen met de vra gen rondom normalisering van de betrekkingen en de veilig heidssituatie. Het is de bedoeling dat Syrië en Israël de komende dagen een principeakkoord bereiken over een definitieve vrede. De Syrische en Israëlische onder- SHEPHERDSTOWN AFP-Rtr-DPA Waarom de ontmoeting niet is doorgegaan, is niet duidelijk James Rubin, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, zei dat het te laat was geworden om gisteren nog een dialoog te or ganiseren. Hij deed zijn best het belang van de tegenslag te minimaliseren. „Rechtstreekse onderhandelingen zijn geen noodzakelijke voorbode van een doorbraak", aldus Rubin. Hij erkende dat de eerste dag geen vorderingen waren ge maakt op weg naar vrede tus sen Israël en Syrië. Geruchten dat de Syrische en Israëlische delegatieleden elkaar 's avonds handelaars zullen zich onge veer een week opsluiten in een afgelegen hotel in Shepherds town. De Golanhoogvlakte is het voornaamste gespreksonder werp in Shepherdstown. Syrië eist dat Israël zich terugtrekt van de strategisch belangrijke vlakte die het tijdens de zes daagse oorlog in 1967 bezette. Een ander belangrijk onderdeel van het vredesoverleg vormen de watervoorraden. Het Meer van Tiberias, dat grenst aan de Golanhoogvlakte, is Israëls be langrijkste waterreservoir. Barak heeft de Israëlische burgers voorafgaand aan zijn reis naar de VS beloofd dat hij geen akkoord zal ondertekenen dat nadelig is voor de veiligheid van Israël of het land geen wel vaart brengt. Hij zei verder dat de Israëlische kiezers uiteinde lijk in een referendum mogen stemmen over het overeenge komen vredesakkoord. moskou dpa-afp-anp Waarnemend presi dent Poetin van Rus land heeft de dochter van Boris Jeltsin ont slagen. Tatjana Djatsienko was de in vloedrijkste adviseur van Jeltsin, die op ou dejaarsdag zijn aftre den bekendmaakte. In Moskou werd er al rekening mee gehou den dat na het vertrek van Jeltsin ook de posi tie van zijn dochter zou veranderen. Tatjana werd in de zomer van 1997 benoemd tot pre sidentieel adviseur. In die functie zou ze zich vooral bezighouden met het imago van haar vader. Maar haar naam dook ook op in berichten en geruchten over het witwasschandaal rond Jeltsin dat vorig jaar de kop op stak. Behalve zij zouden zeker vier (ex-)regeringsfunctionarissen zijn betrokken bij het grootschalig leegroven van het land. Een instel ling die nauwe banden heeft met de Russische maffia zou via twee banken in New York meer dan dertig miljard gulden het land heb ben uitgesluisd. De tien miljard dollar die het Internationaal Mo netair Fonds aan Rusland geleend heeft, zou ook bij roofactie be trokken kunnen zijn. Naast Tatjana heeft Poetin ook de woord voerder van Jeltsin de laan uitgestuurd en heeft hij enkele hoge re geringsfunctionarissen vervangen. Tatjana Djatsjenko. w- 41 zagreb harald doornbos JNa 20.uu uur en in het weekend belt u buiten uw regio voor 6 cent per minuut. Starttarief: 10 cent per gesprek. correspondent In een uitgestorven, nachtelijk Zagreb staat de trainer van het nationale voet balelftal, Miroslav Blazevic, verbouwe reerd op de stoep voor het hoofdkwar tier van de Kroatische Democratische Unie, de HDZ. Het is alsof hij de cruci ale kwalificatiewedstrijd tegen Joego slavië, waarin Kroatië enkele maanden geleden werd uitgeschakeld voor deel name aan het EK voetbal van komende zomer, nog eens moet meemaken. Maar dan nog een graadje erger. Want het verlies van de rechtse, nationalisti sche HDZ is, zegt de coach, een grotere ramp voor Kroatië dan niet meedoen iian het EK. „En dan te bedenken dat de HDZ negen jaar geleden door de loop van het ge weer vrijheid heeft bevochten voor dit land en altijd het beste van het beste ge geven heeft voor de bevolking." Zijn ro de ogen worden vochtig. Zijn stem lijkt bijna te breken. „Ik begrijp mijn eigen volk niet meer. Ik begrijp het niet." Dan, dreigend: „Ik ga dus heel erg nadenken of ik nog wel trainer van het nationale elftal wil blijven. Vannacht ga ik naden ken en de kans is groot, heel erg groot, dat ik ontslag neem." Na negen jaar van overwinningen komt het eerste verlies keihard aan bij de HDZ. Aanvoerder Franjo Tudjman, de voormalig Kroatische president en ster ke man binnen de HDZ, is nog geen maand dood en nu al bakken de natio nalisten er niets meer van. De gisteren Aanhangers van de Kroatische Sociaal Democratische Partij vieren feest nadat de eerste verkiezingsuitslagen bekend zijn gemaakt. foto epa antonio bat gehouden parlementsverkiezingen re sulteerden in een aardverschuiving in de Kroatische politiek en een ware cata strofe voor de HDZ. Uit de voorlopige uitslagen blijkt dat de oppositie, zes cen trum-linkse oppositiepartijen die zich verenigd hebben, in alle tien de kiesdis tricten dik aan de leiding gaat. De HDZ komt er in veel gebieden nauwelijks meer aan te pas. „Dit hadden we niet helemaal verwacht, het volk is waarschijnlijk in de war ge raakt sinds de dood van president Tudj man", is de verklaring van een HDZ- campagneleider die zelfs enkele maan den in de Verenigde Staten is geweest om te kijken hoe je goed campagne moet voeren. „We moeten ook niet te dramatisch doen, we hebben nog altijd veel stemmen gekregen", probeert hij de moed er in te houden. Maar zijn gezicht en dat van de anderen in het hoofd kwartier van de HDZ spreekt boekdelen. Een treurende verliezer betekent auto matisch dat er ook een jubelende win naar is. In het hoofdkwartier van de So ciaal Democratische Partij, SDP, staan ze diep in de nacht zo ongeveer op de tafels van blijdschap. In 1990, toen de eerste vrije verkiezingen werden gehou den in Kroatië, werd de partij wegge vaagd door de HDZ. Een decennia later is Klein Duimpje groot geworden. Daar om schenken de obers van de SDP hun eigen huiswijn van het merk 'SDP-Kroa tië gaat verder!'. „Die klootzakken van de HDZ hebben nog te veel stemmen gekregen als je ziet hoe ze dit land heb ben vernietigd", vindt Stjepan Furdek, een 54-jarige ecoloog en fervent aan hanger van de SDP. „Dieven zijn het, vuile dieven." Telkens wanneer er nieuwe uitslagen binnenkomen gaat er een gejuich op on der de aanhangers van de SDP. Jongeren dansen op rockmuziek. Op de eerste verdieping van het gebouw, waar partij leider en de nieuwe premier Ivica Racan zich bevindt, is het al bijna een even grote chaos. Nee, ze kunnen het nauwe lijks geloven. „De salarissen van minis ters en parlementsleden zullen naar be neden gaan", zegt Racan, die in 1989 nog de leider was van de communisti sche partij van Kroatië binnen de toen malige Joegoslavische federatie. „Het belastingstelsel gaat op de brug en we hebben de garantie van de vakbonden dat ze zes maanden niet zullen staken zodat we de kans krijgen om een nieuw economisch beleid op te zetten." Zijn vrouw, Diana Plestina, kan haar blijdschap ook moeilijk onderdrukken. Vandaag hebben de Kroaten immers zelf afgerekend met een eerder gekozen au toritair, rechts en chauvinistisch be wind. „De aansluiting bij Europa heeft prioriteit", zegt Plestina, professor poli tieke wetenschappen aan een universi teit in het Amerikaanse Ohio. „Wat de HDZ nooit deed doen wij wel. Kroatië zal Bosnië volledig erkennen. Mostar is Bosnië, geen Kroatië. En we gaan volle dig meewerken met het oorlogstribu naal. Kroaten die op de lijst van het tri bunaal staan, zullen allemaal worden uitgeleverd. Absoluut."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5