De bus blijft gesloten I WEER Duisenbergs keuze II Pinguïn in trui Bart landt op Schiphol Karei V herdacht met twee postzegels Katten uit Peking ontvoerd voor Kantonese lekkernij Bart Vos breekt Himalaya-expeditie af DINSDAG 4 JANUARI 2000 COMMENTAAR Ook Wim Duisenberg heeft afgelopen weekeinde een bijdrage ge leverd aan de oplaaiende discussie over hoe in Nederland de vruchten van de onverwacht hoge economische groei moeten worden verdeeld. Eerst de oude schulden aflossen, zegt de WD en nu ook Duisenberg. Nee, zeggen PvdA en D66, er zijn zoveel mee vallers, daarvan mag ook al wat naar armoedebestrijding, zorg en onderwijs. Het staat Duisenberg natuurlijk vrij om zijn mening over van alles en nog wat te geven. Hijzelf en de omstanders moeten alleen niet de fout maken aan zijn mening bijzondere waarde toe te kennen, enkel omdat hij als president van de Europese Centrale Bank een prestigieuze baan heeft. Als president moet hij namelijk zijn mond houden en mag hij zich niet mengen in interne politieke aangele genheden. Zou hij bijvoorbeeld specifieke uitspraken doen over het Franse of Duitse regeringsbeleid, dan zou er meteen een rel ontstaan die hem de kop kan kosten. Als het om de Hollander Duisenberg gaat, zijn wij wat toleranter en wat meer geneigd'zijn uitspraken in pro portie te zien. Dat is maar goed ook, want bij de keuze tussen aflossen en uitge ven spelen economische overwegingen slechts een beperkte rol. De uiteindelijk keuze is een politiek-maatschappelijke. Het gaat om de vraag of het bij zoveel economische voorspoed verant woord is achtergebleven groepen en sectoren uit te blijven sluiten. Dat zou geen verstandige keuze zijn. Premier Kok en via hem ook koningin Beatrix hebben hun keuze al gemaakt: armoedebestrijding en versterking van de zorg verdienen meer aandacht. Juist omdat er meer geld beschikbaar is dan ruim een jaar na het sluiten van het regeerakkoord was voorzien, is het verstandig over dit onderdeel voor de komende jaren nieuwe af spraken te maken. Het hoort bij het politieke spel tussen de oude rivalen PvdA en WD om hoog in te zetten als het om de tegenstelling tussen finan cieringstekort en zorg gaat, maar in de praktijk moet het niet al te lastig zijn daartussen een verantwoorde balans te vinden. Het wil maar geen winter worden Het wil maar niet vlotten met de winter van 2000. In De Bilt is de gemiddelde temperatuur, gerekend vanaf het begin van het koude seizoen (1 novem ber), nog op geen enkele dag beneden het vriespunt blijven steken. De koudste dagen wa ren 21 en 22 december met 0,1 graad. Uniek is deze situatie niet. In 1913, 1950, 1959 en 1975 had het rond 4 januari evenmin niet of nauwelijks ge vroren. In 1913 en 1959 werd de eerste dag met een gemiddelde etmaaltemperatuur onder nul op 10 januari geregistreerd; tij dens de krokuswinter van 1975 duurde het tot 5 februari. Of we dit jaar zo lang moeten wachten is nu nog niet te zeg gen. Het is echter wel tamelijk zeker dat we 1913 en 1959 voor bij streven want winterweer is voorlopig niet op komst. Naar het zich nu laat aanzien valt er voornamelijk later op donder dag en zondag nog enige tijd regen. Op de andere dagen, morgen, vrijdag, zaterdag en na het weekeinde, blijft het waar schijnlijk droog met soms ook wat zonneschijn. De tempera turen schommelen de eerste dagen tussen de 6 en 9 graden. Na het weekeinde wordt het met de as van een hogedrukge- bied boven ons land minder zacht. Vanavond valt er overigens nog wel regen. Vervolgens wordt het de komende nacht en morgen overdag droog. Na plaatselijk mist in de nacht en vroege och tend is er woensdag overdag nu en dan zon en het wordt maxi maal 6 graden. De wind waait uit het zuidwesten en is zwak tot matig. Gisteren heeft het vooral in de middag en avond flink geregend. In Bloemendaal werd totaal 13, op Valken burg 11 mm opgevangen. De aangevoerde lucht was heel zacht met maximaal 10,3 graden op Schiphol en 10,2 in Nieuw- -Vennep. Van ochtend meld de Bloemen daal alweer ijs aan het gras. Afgewezen na eerste selectieronde Tegenstander of fan, over één ding is iedereen het eens: het succes van Big Brother heeft de Ne derlandse televisie definitief veranderd. Het komende jaar zullen de 'meekijkprogramma's' niet van de lucht zijn. Terwijl Big Brother bij Veronica nog liep, bedacht producent John de Mol voor concurrent SBS 6 al de opvolger: De bus. Talloze Nederlanders meldden zich aan, in de hoop de nieuwe 'Ruud' of 'Bart' te worden. Verslaggever Eric de Bie was een van hen. De eerste zin van Diane, uitvoe rend producent van het nieuwe SBS 6-programma De bus, doet meteen het ergste vrezen. Ze zegt dat ze niet alles kan vertel len, want het is het productie team bekend dat 'enkele leden van de pers' zich ook hebben aangemeld. Ik heb het gevoel dat ze recht door me heen kijkt, maar vreemd genoeg gaat ze verder met haar introductie en word ik even later opgeroepen voor het persoonlijke gesprek. Het is donderdag 16 december 1999 en om half vijf precies heb ik me gemeld in de Messière, een ontvangstruimte op het Mediapark in Hilversum. Daar wordt de eerste selectieronde voor De bus gehouden, de mo biele opvolger van het spraak makende Big Brother. In dit programma is het de bedoeling dat elf kandidaten in een twin tig meter lange bus zestien we ken door Nederland reizen. Volgens de eerste verhalen mo gen ze al die tijd het voertuig niet verlaten en worden ze eveneens dag en nacht door tv- camera's gevolgd. Na het zien van een tv-spotje op SBS 6, waarin mensen wor den opgeroepen zich aan te melden, draai ik bijna automa tisch het opgegeven nummer. In eerste instantie omdat ik ge woon benieuwd ben naar de informatie die ik krijg. Maar, zoals ik later besef, ook wel om dat het me ook wel interessant lijkt om in die bus verzeild te raken. De lijn blijkt overbezet. Ik moet mijn naam en telefoonnummer inspreken. De volgende dag word ik teruggebeld door een medewerkster van John de Mol Produkties. Ze wil de bekende gegevens weten en als ze naar mijn beroep vraagt, antwoord ik eerlijk dat ik journalist ben. Desondanks krijg ik te horen dat ze een formulier opstuurt. Twee dagen later valt dat inder daad in mijn bus en vlak voor de deadline besluit ik het toch maar in te sturen. De volgende dag al krijg ik een telefoontje. Of ik me donderdag op het Me diapark in Hilversum wil mel den. Om precies half vijf zit ik daar dan. Naast een meisje uit de Achterhoek en een jongen uit Haarlem, die de ene sigaret na de andere opsteekt. In totaal zijn we met z'n zessen. De an deren zijn stuk voor stuk fans van Big Brother. Op het laatste moment komt er nog een wat oudere heer binnen. Met lange regenjas en corduroy broek. Ook van hem wordt eerst een polaroidfoto gemaakt en ver volgens moet ook hij een for mulier ondertekenen waarin staat dat hij zolang hij in de se lectie zit niet met derden over de versterkte informatie praat en dat hij toestemming geeft voor het aanvragen van een verklaring van goed gedrag. We zijn de laatste groep die dag, legt Diane tegen vijven uit. Van de vierduizend aanmeldin gen zijn in totaal vierhonderd mensen uitgenodigd voor een gesprek. Zo, denk ik, daar zit ik toch mooi bij. Diane legt verder de selectieprocedure uit. Na de eerste ronde blijven ongeveer zestig kandidaten over. Zij ver zamelen zich in het weekeinde van 15 en 16 januari op een kamp ergens in Nederland. Daar moeten zij allerlei op drachten uitvoeren. Het is de bedoeling dat dan de helft af valt. De dertig overgebleven kandidaten worden aan de Ne derlandse kijker voorgesteld en die bepaalt dan welke elf men sen de bus in mogen. De bus rijdt overigens niet con stant door Nederland, legt Dia ne verder uit. Alleen in het Balla Bal la, het geld is op Het geld is echt op bij Veronica, lijkt me zo na het zien van 'Balla Balla'. De nieuwe sportquiz is er een van het allergoedkoopste soort. En dat geldt niet alleen voorde productiekosten, maar ook voorde inhoud. U raadt het al, de quizmaster is Harry Vermeegen, de na tionale speelbal van de voetballers. Het vorige programma van Ver meegen blonk al niet uit door creativiteit, maar in 'De Regenjas' deed hij in elk geval nog een poging om eerdere successen te bena deren. Successen die hij behaalde aan de zijde van Henk Spaan. Als het sullige hulpje van Spaan was Vermeegen op zijn best bij het in terviewen van voetballers. Zijn vrijpostige manieren zijn gebrekki ge voorkomen werden stelselmatig door Spaan afgesnauwd, waar mee zijn vorm gerechwaardigd werd. Vermeegens gimmick bestond en werd groots bij de gratie van zijn sikkeneurige partner. Zoals bekend wilde Vermeegen het nadien op zijn eigen manier gaan doen. Grootheidswaanzin is namelijk altijd al het grootste probleem van de bebaarde lolbroek geweest. Al in Voetbal '80 - een satirisch programma van bijna tivee decennia geleden - meende hij de leukste te zijn van het stel, zich niet realiserend dat hij alleen grappig kon zijn dankzij en niet ondanks zijn medeprogramma makers. In 'De Regenjas' kon Harry nog vrolijk reisjes ondernemen naar alle uithoeken van Europa om voetballers op te zoeken. Maar blijkbaar heeft dat programma te veel geld gekost. Hij moet het nu doen van uit een studiootje als quizmaster van een onbenullig spelletje. Erg lang heeft het team namelijk niet nagedacht over de spelregels en de vorm van Balla Balla. Het begint al met een vreselijke tune. Zo'n abc-tje (zesentwintig keer tweetonig balla-balla) waarvoor elke componist zich zou moeten schamen. Het spelletje wordt gespeeld door twee teams met een vaste captain. Leo Beenhakker en Guus Hiddink keren wekelijks terug en nemen per aflevering een voetbal ler mee. De teams moeten met een tivaalfzijdige dobbelsteen rollen en als er een negen, tien, elf of een penalty tevoorschijn komt, kan er een punt gescoord worden. De vragen komen voort uit voetbalfragmenten (wordt er in elk geval nog iets gedaan met het omvangrijke NOS-archief) en dat levert tenminste nog aardige plaatjes op. Het is het enige leuke aan balla balla, want je kan als kijker/voetballiefhebber nog een beetje mee doen. Leuk is het verder niet, maar dat was ook niet te verwachten. Die gemaakte glimlach en het populaire gedoe van Vermeegen zijn misselijkmakend. Je wilt hem dwars door het beeldscherm bij zijn revers pakken, door elkaar schudden en hem vertellen, dat hij op zijn blote knieën bij Henk Spaan op de stoep moet gaan liggen. Smekend om een nieuwe kans. Bart is weer in het land. De winnaar van de tv- hit Big Brother bracht de afgelopen vier dagen door bij zijn broer Jeroen in de Zwitserse Al pen, om uit te rusten van 106 dagen niksen. Getooid met een rode muts landde hij gister avond rond negen uur op Schiphol, waar hij werd opgevangen door Veronica en vier fans. Afgelopen donderdagavond versloeg Bart Spring in 't Veld zijn rivalen Ruud en Willem, de andere twee diehards uit de bouwkeet in Almere. Direct daarna stapte Bart samen met zijn ouders, broertje Sjoerd en vriend Tim op het vliegtuig naar Genève. Bij het Zwitserse restaurant van Barts oudste broer Jeroen ont trok het groepje zich even aan de mediahaus- se, die vanaf nu onontkoombaar is voor het tieneridool uit Roelofarendsveen. Bij aan komst op Schiphol bleek Bart goed geïnstru eerd door zijn tv-bazen. „Kom morgen maar naar de persconferentie", deelde hij de jour nalisten mee. Wel tijd was er voor drie meisjes die met hem op de foto wilden. Vervolgens liet hij zich gewillig meevoeren door personeel van Veronica. FOTO MARK LAMERS PTT Post herdenkt de 500e ge boortedag van keizer Karei V met twee postzegels van 80 cent. De postzegelvelletjes, to tale oplage 1,3 miljoen, zijn vanaf vandaag een maand te koop bij alle postkantoren. In grotere postkantoren zijn de zegels een jaar lang verkrijgbaar aan de filateliebalie. De zeven tien afbeeldingen op het post zegelvelletje geven een over zicht van zijn regeringsperiode. Karei V werd 500 jaar geleden geboren in Gent. De Nederlan den en Bourgondië behoorden tot zijn eerste bezittingen. Later werd hij gekozen tot keizer van het Heilige Romeinse Rijk. Onder de zegels staan twee lijf- Licht in de stad Als stadsbewoners zal ik niet gauw beweren dat het platteland veel te bieden heeft. Maar als u er dan toch heen moet, blijf er dan een nachtje logeren. Ik deed dat vaak, bij een vriend die in een klam me veenpolder woonde. Altijd ge noot ik er van iets wat schaars wordt aan onze kant van Neder land. Tegen het schemeruur begon het te schemeren, 's Nachts was het nacht. En 's morgens vroeg werd het weer langzaam licht. Dat laatste maakte ik niet vaak mee, omdat ik de avond ervoor veel te lang van het donker had ge noten. In de stad wordt ook veel van de avond genoten. Maar wij houden daar altijd het licht bij aan. Telkens als ik weer in het donker had gezeten, begon me dat meer op re val len. Ik ben opgevoed met duidelijke huisregels aangaande lichten donker. Als je je kamer uitgaat, dan doe je het JUSTUS VAN OEL weekeinde wordt er getoerd. Op 'werkdagen' zal de groep zich op één plek bevinden en het is de bedoeling dat de helft van de bewoners in die week aan de slag gaat voor de andere helft. De redactie van het programma bepaalt steeds welke klussen de 'werkers' moeten doen. Die werkzaamheden vinden steeds buiten de bus plaats. Hoe har der zij werken, hoe meer geld er is voor de hele groep. „Die klus sen kunnen van alles zijn. Schoenen poetsen in het leger of knopen aan overhemden naaien", vertelt Diane, die ver volgens niets wil vertellen over het afvalsysteem. Want 'er kun nen leden van de pers meeluis teren'. Ze zegt nog wel iets over de hoofdprijs. Die staat namelijk niet vast, zoals bij Big Brother. Het bedrag voor de winnaar hangt af van de kijkcijfers. Hoe populairder De bus wordt, hoe meer reclamespotjes er dus worden verkocht, hoe meer de winnaar krijgt. „En dat bedrag kan wel oplopen tot een mil joen", verzekert Diane. Na het inleidende praatje is het tijd voor de interviews. Ik mag als eerste en heb ook nog het geluk dat ik tegenover Diane kom te zitten. Ze stelt me de voorspelbare vragen. Wat zijn je sterkste punten? En je zwakste punten? Wat zou je willen mee nemen in de bus? Stel je komt je stamkroeg binnen en je ziet dat het bomvol is en je ziet geen bekenden. Wat doe je? Alles wordt opgenomen op vi deo. Als mijn beroep ter sprake komt, besluit ik een beetje te liegen. Ik vertel dat ik freelance journalist ben. „Dus morgen le zen we het hele verhaal in de krant", vraagt Diane lachend. „Als het aan mij ligt niet", ant woord ik en ik weet nog steeds niet of ze me doorheeft. In de dagen daarna vraag ik me regelmatig af wat ik zal doen als ik uiteindelijk tot de elf uitver korenen behoor. Blijf ik journa list of ga ik voor het miljoen? Lang hoefde ik niet te piekeren, want vlak voor de eeuwwisse ling kwam de brief met de af wijzing. „Wij hopen dat je in ie der geval met veel plezier naar het programma De bus zal kij ken", schrijft het productie team. Met plezier weet ik niet, wel beroepsmatig. Katten in Peking moeten op hun tellen passen. Volgens schattingen in de New York Ti mes zijn sinds september zo'n vijfhonderd families beroofd van hun kat. De katten worden naar de Zuid-Chinese provincie Guangdong overgebracht, de bakermat van de Kantonese keuken, waar katten soms op het menu staan. De Chinese Vereniging voor de Bescherming van Kleine Dieren heeft de politie met klem opge dragen, harde maatregelen te nemen om de ontvoeringen te stoppen. Veel baasjes die hun kat buitenhouden, binden hen vast om diefstal te voorkomen. De Kantonese specialiteit 'Ge vecht van Draak en Tijger' is een combinatiegere'cht van kat ten- en slangenvlees. De inwo ners van Guangdong staan niet bepaald bekend als fijnproe vers. De grap gaat dat restau rantbezoekers in die provincie alles op vier poten eten, behal ve de tafels. Het eten van kattenvlees is vol gens professor Lin Degui van de Landbouwuniversiteit van Peking niet raadzaam. De die ren kunnen parasieten met zich meedragen die gevaarlijk zijn voor mensen. In Guangdong is een aantal mensen ernstig ziek geworden door het eten van kattenvlees met een hoge dosis rattengif. spreuken van Karei, Nondum (Nog niet) en Plus ultra (Meer dan wat mogelijk is). Met de eerste spreuk begon hij zijn kei zerlijke loopbaan in 1519. In 1555 beëindigde hij zijn periode als keizer met de tweede spreuk. De Nederlandse bergbeklim mer Bart Vos is er niet in ge slaagd de top te bereiken van een van de bergpieken van de Himalaya. Hij brak zijn poging de ruim 8000 meter hoge 'Manas Lu' solo te beklimmen af, omdat het te koud en ge vaarlijk werd. Dat heeft zijn ma nagement in Valkenburg be kendgemaakt. Vos zei op RTL4 wel een 'voldaan gevoel' te heb ben. Hij verklaarde dat hij zijn poging wel af moest breken, omdat hij anders „misschien helemaal niet teruggekomen was." Vos vierde de jaarwisseling op 7000 meter hoogte, samen met een alpinist die toevallig net zo verwas. „We hebben mango- sap gedronken." Volgende week donderdag keert de avonturier terug in Ne derland. Hij neemt een week de tijd voor de verdere afdaling en de vlucht. Volgens woordvoerder Vermeu len van het bureau dat hem be geleidt, heeft de soloklimmer het moeilijkste deel van de be klimming volbracht. Dat stuk, van 6800 tot 7400 meter, voerde over een hanggletsjer. Vahaf daar zou Vos, als hij was door gegaan, in een wind van 150 ki lometer per uur terecht zijn ge komen, bij temperaturen die toch al op min veertig graden lagen. Het zag er niet naar uit dat het weer op die hoogte bin nen afzienbare tijd zou veran deren, zegt Vermeulen. Daarom hield Vos het, eenmaal terug in het basiskamp, voor gezien. Oorspronkelijk was Vos van plan een andere Himalaya-berg te beklimmen, de Sisha Pang- ma, maar daarvan was het ba siskamp door sneeuw niet be reikbaar. licht uit. Maar kijk eens naar de kantoren om je heen. Als de werkende om vijf, zes uur het licht uit knipt, gaat er 'n veel groter licht branden aan de ver keerde kant van het raam. Een schijnwerper verlicht de hele gevel, waarach ter niemand meer is. Een an dere schijnwerper verlicht een entree waar niemand meer in mag. Een volgende verlicht de verbaasde vis sen in de kantoorvijver. Je ziet het in kantoorwijken maar ook steeds meer in 18e en 19e eeuwse kantoor- panden. Overal waarde verbouwing klaar is, blijven buiten de bouwlampen staan. Het is ooit begonnen met de oude gevels in het gerestaureerde stadshart. Handig voor gehaaste toeristen met een gebrekkige kennis van de kunstgeschiedenis. Als een gebouw rondom in de schijnwerpers staat, is het vermoedelijk 16e of 17e eeuws. Maar met licht in de stad ging het al gauw als met hard praten op een verjaardagsfeest je moet het overtreffen, anders val je niet op. Zo komt het dat nu bijna alles licht geeft in de stad. Monumenten. Kerken. Hotels en kantoren aan de rand van de stad. Maar ook de afhaalchinees, de ma kelaar en standbeelden, die nooit meer mogen sla pen. Het is verstandige stadsbesturen ook opgevallen dat het uit de hand loopt met die neonstralers, zoek lichten, lasershows en schijnwerpers. En wat zie je in zo'n geval: als eerste wordt er een ambtelijke commis sie ingesteld die een ander woord verzint voor het probleem. 'Aanlichten' las ik laatst, een woord dat een zachtfluwelen schijnsel suggereert. Maar niet iedereen wacht op de uitkomst van ge meentelijke plannen en richtlijnen. Er wordt voort durend nieuw licht aangestoken, in wijken waar het toch echt donker zou moeten zijn. Het zijn de 19e-eeuwse kantoren van makelaars, advocaten en accountants. Eerst wordt elk spoortje van bederf er weggerestaureerd en dan de schijnwerpers erop. Als om te zeggen: ben ik geen plaatje? Inderdaad, dat ben je. Een plaatje. Een pin-up. Het paleis van barbie. Er was een tijd dat licht in de nacht nog wat betekende. Achter een verlicht raam was wat te doen. Daar werd gezongen, gedronken, ge baard of gestorven. Brandde er licht, dan was er nog volk. Was het donker, dan moest je gauw naar je ei gen donker. Dat licht, dat wil ik terug. En dat is hele maal niet zo moeilijk. Die schijnwerpers moeten alle maal uit. En dan zie je ze vanzelf weer. De straatlan taarns, de verlichte zolderraampjes, licht uit de kroe gen, en misschien kent u 'm nog: de maan. Een pinguïn op Philip Islandin Tasmanië wordt in een trui §ij< sen, om het beestje te bescftm men tegen de aanslag van o|n< eerder uit een onbekend scher was gelekt. Om de Penguin^ nie te beschermen, werden <3L dieren aangekleed door vrijv gers. fo^s »1( MENSELIJK^ it Spice Girl MELANIE BROVItt (24) is na een huwelijk van, tien maanden gescheiden \K haar 31-jarige man, de Neo landse danser JIMMY GULJn. Een woordvoerder van Mel h (Scary Spice) heeft dat teg^o over de Britse boulevardkra> 1 The Sun bevestigd. ,,Het isbr drietig. We hebben het geplj beerd, maar het werkte nieti dus een verklaring van de ztrl res. De twee hadden al gerue: tijd relatieproblemen. Toeriir nog geen acht maanden gejr; trouwd waren, gingen ze naec knallende ruzie uiteen, ma< een maand later verzoende^ zich weer. Brown zei toen a haar man 'voor altijd trouwe blijven' en dat ze de rechtsin over de voogdij van dochten c Phoenix Chi - die volgendeh; maand een jaar wordt - zoujn. zetten. Al op de eerste dag ft het nieuwe millennium ginf r zo mis, dat Mel B de echtel woning heeft verlaten en w^j terug is naar haar moeder, j heeft Gulzar gesommeerd Itü 2,5 miljoen pond (ruim 8 ran joen gulden) kostende huis! v verlaten, omdat zij er wil bltnl wonen. Gulzar weigert dat, hg Brown een nieuw optrekje \ili het koopt. De 31-jarige Arrit dammer gaat ook niet akkolrc met de hem aangeboden afek som van ruim 3,5 miljoen g e den. Hij vindt dat een te kite: gedeelte van Mei B's geschjn vermogen van 70 miljoen g)r den. hf |u De moeder van de Spaanse ning Juan Carlos, DONA M^ DE LAS MERCEDES DE BC11 BON Y ORLEANS, iszond^n 89-jarige leeftijd overlederj^ gravin van Barcelona, zoalf* officiële titel van Maria de 1-^ Mercedes luidde, stierf opk Canarische eiland Lanzaro^l Haar familie was aan haar J bed. Koning Juan Carlos ei^ ningin Sofia brachten met!11 kinderen en kleinkinderen f1 jaarwisseling door op het ej\L Waaraan Maria de las MercP' is overleden, is niet bekend? maakt. Zij trad, in tegensteb tot bij voorbeeld de Britse J gin-moeder, nauwelijks in [f openbaarheid. Zij noch ha, man Juan de Borbon heeft! op de Spaanse troon gezetr' moeder van de koning wertf3 23 december 1910 in Mad1? geboren als dochter van eeP Franse prinses en Carlos dF bon. Op 12 oktober 1935 de zij in Rome met haar ai neef en troonpretendent Ji Borbon. Daarna verdween naar de achtergrond. Spaanse pers werd zij aang. met 'infante' (prinses), hoi( de monarchie in Spanje tij] de Tweede Republiek (19, 1939) afgeschaft was. Het paar leefde in ballingschap1 eerst in Cannes, later in R<F? (waar Juan Carlos in 1938p; geboren), Lausanne en Pofe Maria de las Mercedes worf1' morgen in het graf van hetp Spaanse koningshuis in h<F kloosterpaleis van San Lorf1 de El Escorial bijgezet. JuFf Borbon overleed in 1993.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2