Millennium kost ruim 20 miljard Economie Glasvezelnet succesverhaal Global Crossing Postbezorging rond nieuwjaar. Boorwerk langste tunnel kan beginnen Premie bij aankoop van energiezuinig apparaat Geen actie, geen vergoeding Bollen en flappen verzendklaar ISDAC 28 DECEMBER 1999 nilever koopt theebedrijf in India rrERDAMVoedingsmiddelenreus Unilever koopt een meer- rheidsbelang van 65 procent in het theebedrijf Rossell Indu- ies Limited uit India. Daarnaast wil het een bod uitbrengen alle resterende aandelen, die in publieke handen zijn. De to- transactie heeft een waarde van 87 miljoen gulden. Het be- - jf heeft zeven theetuinen. Vorig jaar brachten die ruim 7.000 thee op. easebedrijf Athlon breidt verder uit QFDDORPAutoleasebedrijf Athlon in Hoofddorp gaat in inkrijk opnieuw een branchegenoot overnemen. Met Loca- ït krijgt Athlon er een bedrijf bij met 540 auto's en een omzet ii tien miljoen gulden. In Nederland neemt Athlon het scha- bedrijf A. van Ham uit Oosterhout over. emens wil mobieltjes van Bosch ittgart Siemens wil de afdeling mobiele telefoons van sch overnemen. Er is nog geen besluit gevallen, maar een iordvoerder van Siemens bevestigde de toenadering. Hij ver- cht een besluit in januari. Siemens heeft grote plannen in de abieltjesmarkt. Het wil komend jaar de afzet ervan verdubbe- naar meer dan 20 miljoen exemplaren. Bosch zette in sep- nber de eigen afdeling telecommunicatie, inclusief de 18.700 rknemers, in de etalage. ox vrijwel in handen van CLT-UFA kemburg De grootste Europese televisiegroep, CLT-UFA in xemburg, koopt een belang van 49,9 procent in de Duitse nder Vox. De Luxemburgse houdstermaatschappij, dochter n het Bertelsmann-concern, betaalt daarvoor 650 miljoen ark aan het Amerikaanse News Corp van media-tycoon Ru- rt Murdoch. Daarmee komt het totale pakket aandelen dat T-UFA in Vox heeft op 74,8 procent. Het bedrijf zou ook nog an op het belang van 24,9 procent dat Canal+ bezit. CLT-UFA zit deelnemingen in 40 radio- en tv-zenders in Europa, onder eer RTL in Duitsland. In Nederland is het bedrijf grootaan- elhouder van de Holland Media Groep RTL 4, RTL 5 en Vero- ca). Begin deze maand liet Veronica weten uit HMG te willen ippen. rede steun 'geheugenstick' Sony ihoevedorp De Memorystick van Sony is uitgegroeid tot een langrijke standaard voor data-opslag. Philips, Sharp, Pioneer, a obe en 20 andere elektronica- en softwarebedrijven hebben stick als standaard overgenomen. Het geheugenblokje is en groot als een pakje kauwgom en kan maximaal 64 megabit n gegevens verstouwen. Ook het Volkswagenconcem neemt stick in licentie. Het voordeel van dit opslagmedium is dat er en bewegende delen in zitten. De platte schijfjes verbruiken arom weinig energie. De stick maakt het simpel om data over brengen van bijvoorbeeld een digitaal fototoestel naar een a mputer of een tv. jnerikaans belang in Russische tv )Skou Een Amerikaans fonds heeft een belang in het toon- ngevende Russische tv-station NTV gekocht. Samen met aan- len van de kleinere tv-zender TNT betreft de transactie een a lang van 4,5 procent. Daarvoor heeft US Capital Research and anagement Company, onderdeel van de American Funds oup, „verscheidene tientallen miljoenen dollars" betaald. V was de eerste particuliere zender in Rusland en zegt met n bereik van 100 miljoen kijkers de op twee na de grootste tmdelijke tv-zender te zijn. De transactie moet de eerste stap orden op weg naar een beursnotering voor NTV op Wall eet. Tot de bezittingen van Media-Most behoren ook andere loedrijke media, waaronder het dagblad Scvodnia, het week- a id Itogi en het Moskouse radiostation Echo. rans Maas neemt Ghemar over ilo Transportonderneming Frans Maas neemt zijn Belgi- ïe branchegenoot Ghemar over van Almabo. Het in Eupen vestigde bedrijf houdt zich bezig met internationale expeditie logistieke dienstverlening. Ghemar realiseert met ruim 100 (rknemers een omzet van 30 miljoen. Financiële details zijn 2t bekendgemaakt. VWS bouwt ambassade in Berlijn itterpam Bouwbedrijf Koninklijke Volker Wessels Stevin in itterdam heeft van de Nederlandse staat de opdracht verwor- n om de nieuwe ambassade van Nederland in Berlijn te bou- (n. De Duitse dochteronderneming Kondor Wessels wordt de ofdaannemer van dit 10.000 vierkante meter grote en 45 mil- (n gulden kostende gebouw aan de Spree. Het ontwerp is van t Nederlandse architectenteam van Rem Koolhaas. De bouw irt in januari en de oplevering wordt medio 2001 verwacht. mzet uitzendbureaus stagneert i haag In de uitzendbranche is de omzet in het derde kwar- van 1999 - iets meer dan 3,5 miljard gulden - vrijwel gelijk bleven aan de omzet in dezelfde periode vorig jaar. In het eede kwartaal nam de omzet nog toe met ongeveer drie pro nt. In totaal heeft de branche in het derde kwartaal 103 mil- :n uitzenduren geleverd. Het voor het seizoen gecorrigeerde ntal uitzendbanen lag in het derde kwartaal van 1999 op 1.000. guide aan fv p - - a Op i en 2 januari zal er géén postbezorging plaatsvinden. Op 2 januari worden de brievenbussen op de normale tijden gelicht. De laatste buslichting voor nieuwjaar is op vrijdag 31 december om 12.30 uur; de eerste postbezorging na nieuwjaar is op maandag 3 januari. Op vrijdag 31 december worden vanaf 12.30 uur alle brievenbussen afgesloten. Op 1 januari zijn de brieven bussen vanaf 19.00 uur weer open. Houdt u er rekening mee dat uw post er vanwege de feestdagen wat langer over kan doen dan u normaal gewend bent. Let op: rouwbrieven. Heeft u rouwbrieven of zakelijke post te versturen, stopt u deze dan niet in de rode brievenbus. Van maandag tot en met vrijdag kunt u uw rouwbrieven (bij voorkeur in de speciale verzamelenvelop) en natio nale en internationale zakelijke correspondentie afgeven op het postkantoor. Op 2 januari worden uw rouwbrieven (bij voorkeur in de speciale verzamelenvelop) gratis bij u thuis opgehaald. U kunt op 1 en 2 januari van 9.30 tot 16.00 uur bellen met de speciale Klantenservicelijn: 0800-0456 (gratis). beui Voor meer informatie kunt u bellen met PTT Post Klanten service 0800-0417 (gratis). «i» PTPOST alblasserdam In een diepe bouwput in Alblasserdam bekijkt een landmeter van bouwcombinatie Tubecon, gevormd door Boskalis, Heijmans, Hochtief, Philipp Holz- mann en NBM Amstelland, de in aanbouw zijnde startschacht van wat Nederlands langste geboorde tunnel moet worden: de Sophiaspoortunnel. Via de rechter, acht meter brede ring, moet voor de zomer de boormachine een begin maken met de bouw de ruim acht kilometer lange tunnel. De tunnelbuis, die onderdeel is van de Be tuweroute, kost ruim 650 miljoen gulden en moet in 2005 klaar zijn. FOTO ANP TON BORSBOOM Extra uitgaven overheid, bedrijven en particulieren in automatisering Het millenniumprobleem kost de Nederlandse overheid, het bedrijfsleven en particulieren ruim twintig miljard gulden aan reparaties van computers, noodplannen, voorzorgsmaatregelen en extra beveiligingen. Dat is rond 2,5 procent van ons nationale inkomen. „Toch is het slechts een schijntje van de kosten die we hadden moeten maken als we niets hadden gedaan", zegt Peter Hagedoorn, directeur van het Millenniumplatform dat twee jaar aan de bewustwording van het probleem heeft gewerkt. den haag-washington gpd-anp-afp ,,Als we het probleem op z'n beloop hadden gelaten, waren de kosten door stagnatie van bedrijfsprocessen gigantisch geweest. En banken, verzeke raars, telecommunicatiebedrij ven, maar ook uitkeringsinstan ties en pensioenverzekeraars zouden hun hele administratie ve geschiedenis zijn kwijtge raakt", aldus Hagedoorn. Bij die twintig miljard zitten overigens nog niet de kosten die voor latere reparaties van systemen moeten worden uit getrokken. Niet elk millennium probleem is opgelost. „Vaak is lapwerk toegepast dat het pro bleem enkele jaren voor zich uitschuift. De systemen overle ven daarmee wel de millenni umwisseling, maar aan de ech te oplossing moet later alsnog worden gewerkt." Hagedoorn noemt het mil lenniumprobleem ook een 'ge luk bij een ongeluk'. „Het bood tevens een gouden kans om de bezem door de computerkast te halen", zegt hij. „Bij bedrijven en instellingen zijn in de loop der jaren veel licenties voor het gebruik van computerprogram ma's aangeschaft. Daar was ja renlang niet naar omgekeken. Het is ook voor het eerst dat het management van bedrijven en instellingen zich serieus met in formatietechnologie bezighiel den." Ruim 300 KPN'ers staan in de oudejaarsnacht paraat om de telefonische dienstverlening te bewaken. De telecomreus be gon al in 1995 met het millenni umproject waarvoor zo'n 20.000 objecten zijn onder zocht. Bij twintig procent bleek aanpassing of vervanging noodzakelijk. Omdat er kort na de jaarwisseling altijd massaal wordt gebeld kan het volgens de KPN wel eens moeilijk zijn om verbinding te krijgen. Het Amerikaanse bedrijfsle ven heeft tientallen miljarden dollars uitgegeven om millenni umproblemen te voorkomen. De grootste 330 concerns trok ken samen bijna 50 miljard gul den uit, zo blijkt uit een enquê te van het zakendagblad The Wall Street Journal. De bedrijven die de hoogste bedragen uittrokken, zijn vooral te vinden in de bankwereld, te lecommunicatie en de informa tiesector. Bovenaan de. lijst staat Citigroup. De onderne- den haag anp 'Beloningkan oplopen tot 450 gulden vangen de kopers boven de premies een extra bedrag van 50 gulden. Winkeliers verstrekken bij aankoop een formulier, dat sa men met een kopie van de aan koopbon en het originele ener- gielabel kan worden inge stuurd. Het energiebedrijf be taalt de premie binnen twee maanden uit. Voor bestaande woningen met een bouwvergunning van voor 1 januari 1998 komen er premies voor het aanbrengen van isolatie, energiezuiniger verwarming en isolerend glas. De bedragen kunnen oplopen van 10 tot 500 gulden per voor ziening. Aanvraagformulieren voor deze premies zijn te krij gen bij leveranciers en het energiebedrijf. De premierege ling geldt niet voor de nieuwste huizen, omdat die moeten vol doen aan de energiepresta tienorm en dus al energiezuinig zijn. Consumenten ontvangen vanaf I januari 2000 bij aankoop van nieuwe; huishoudelijke appara ten als koel-en vrieskasten een premie die kan variëren van 100 tot 450 gulden. Daarnaast ko men er nieuwe subsidies om woningen beter te isoleren. De subsidieregeling was afge sproken in het regeerakkoord. Een deel van de opbrengst van de energieheffing wordt ingezet voor de premies. Er is een bud get van 200 miljoen gulden. Een aantal energiebedrijven biedt nu al premies voor energiezui nige apparatuur, maar per 1 ja nuari komt er een landelijke re geling van het rijk. De energiepremie is bedoeld voor de meest energiezuinige apparaten, die in de winkel te herkennen zijn aan een zoghe- ten A-label. Bij gelijktijdige aan koop van twee of meer verschil lende A-label apparaten ont- Man achter Metro broedt op gratis financieel dagblad AMSTERDAM ANP Ook het economienieuws wordt wellicht gratis nu Intro Media, het bedrijf van een van de initiatiefnemers van de gra tis krant Metro, studeert op een gratis blad met louter financieel nieuws. De Duitse uitgever F. Madeja bevestigde gisteren de plannen, die waren uitgelekt via het reclamevakblad Acifomiatie. De krant, die Business Today gaat heten, moet korte artikelen bevatten. De uitgever wil ook internet bij de plannen betrek ken vanwege de snelheid, maar hoe is nog niet duidelijk. De concurrent van de snel groeien de krant Het Financieele Dag blad mikt op een oplage van 60.000: het aantal exemplaren kan op den duur oplopen tot 120.000. Hoe de krant bij de doelgroep. Nederlandse onder nemers, komt, is nog niet be kend. Het kan nog wel een jaar du ren voor de krant van de grond komt. Het wordt volgens Made- ja zeker niet het voorjaar, zoals gemeld is. Madeja was in de be ginfase betrokken bij de oprich ting van de gratis krant Metro. Hij heeft nu nog een klein min derheidsbelang in de krant. Het is niet voor het eerst dat concurrentie opdoemt voor Het Financieele Dagblad en voor de financiële pagina's van algeme ne ochtendbladen, met name voor De Telegraaf. Eerder deze maand werd bekend dat ook bij NRC Handelsblad wordt ge dacht over een (niet gratis) fi nanciële ochtendkrant. ming spendeerde twee miljard om zich voor te bereiden op de overgang naar 2000. Het finan ciële concern installeerde vijf tien centra die erop moeten toezien dat een en ander soepel verloopt. Telecomreus AT T was drie jaar bezig om uit te vinden waar zich problemen konden voordoen. Uit de testen bleek dat 20 procent van de systemen gevoelig zou kunnen zijn. De hele operatie kostte het con cern 1,5 miljard. General Elec tric, dat onder meer vliegtuig motoren produceert en een grote financiële dochteronder neming bezit, trok 1,4 miljard uit. Voor Bank of America kwam de millenniumrekening uit op 1,2 miljard, terwijl de za kenbank Merrill Lynch 1,1 mil jard nodig had. - den haag anp Bedrijven die niet hebben getest of hun computersys temen millenniumbestendig zijn, lopen grote kans schade bij eventuele problemen niet vergoed te krijgen. Zij kun nen dan bij voorbeeld de le verancier van de software niet aansprakelijk stellen. Ook kunnen zij geen claim bij hun verzekeraar indie nen. „Stilzitten is riskant", waarschuwt het Millennium Platform in zijn folder. Een bedriif moet minimaal zijn best hebben gedaan om de schade en risico's te beper ken, om voor schadevergoe ding in aanmerking te ko men. Om de druk enigszins van de ketel te halen, heb ben de verzekeringsmaat schappijen samen een speci aal millenniumfonds opge richt van een miljard gulden. Jaar 2000 topper bij merkenbureau rotterdam anp tilburg In de opslagruimte van Samerius Bakkerij in Tjlburg staat een imposante voorraad oliebollen en appelflappen klaar in plastic zakken om rond de jaarwisseling te worden geconsumeerd. In september wordt een begin gemaakt met de productie. Maar de top ligt in december wanneer er met drie ploegen 24 uur per dag wordt gewerkt om een flink deel van ons land te voorzien van de traditionele oudejaarslekkemij. FOTO ANP JASPER JUINEN Het jaar 2000 is een bron van inspiratie voor ondernemers. In de Benelux zijn maar liefst 1.384 merken gedeponeerd, waarin het getal op de een of andere manier is verwerkt. Vol gens directeur B. Kist van het merkenbureau Shield Mark is het jaartal daarmee een topper. Ter vergelijking: slechts dertig ondernemers namen de moeite om 'Maxima' te deponeren, naar de nieuwe vriendin van de kroonprins. Vooral voor eenmalige ge beurtenissen is 2000 een goed- bekkende aandachttrekker: aan Euro2000 en Sydney2000 valt niemand zich een buil. Maar de vraag is of een 'Millennium Burger 2000' in 2001 nog wel zo 'nu' smaken zal. En 'Elektro 2000' of 'Sofa 2000' klinken dan verdacht naar tweedehandsza ken. Sommige ondernemingen zullen zeker spijt hebben van hun keuze, vermoedt Kist. „Het lijkt mij namelijk een zeer tijde lijk iets. In sommige branches heeft het natuurlijk lange tijd gestaan voor 'modem' en 'bij detijds'. Maar nu komen de be perkingen in zicht." Net van 150.000 kilometer verbindt wereldwijd 170 steden in 24 landen londen-huizen dolf rogmans Ooit werd het dagblad The Financial Times gedrukt in het enorme gebouw aan de East Dock Road in Londen. Maar drukinkt en rollen papier heb ben plaatsgemaakt voor kabels en computers. Vandaag herbergt het ge bouw weer de modernste infrastruc tuur. maar nu van Global Crossing. Waar ooit Engeland werd voorzien van nieuws, wordt nu een wereldwijd in formatienetwerk beheerd. De Amerikaanse onderneming Glo bal Crossing koos de Docklands uit als het hart van haar 150.000 kilometer lange glasvezelnet, waarmee wereld wijd 170 steden in 24 landen supersnel met elkaar worden verbonden. Het be drijf bestaat pas 2,5 jaar en heeft in New York nu al een beurswaarde van tachtig miljard gulden. Oprichter Gary Winnick - al niet onbemiddeld toen hij begon - mag zich inmiddels ruim schoots miljardair noemen. Het verhaal van Global Crossing is een onvervalste successtory. Winnick voelde in 1997 perfect aan dat de tele foonbedrijven zich verkeken op het succes van internet. Door al die miljar den bezoeken aan sites groeide de vraag naar telefoon- en data verbindin gen spectaculair, terwijl de bedrijven aarzelden met investeringen in met name overzeese verbindingen. Winnick besloot met eigen geld, en kele investeerders, banken en uitein delijk een beursnotering een slordige zes miljard gulden te investeren in een wereldwijd netwerk van glasvezelver bindingen, het eerste in zijn soort. Krap 2.5 jaar verder zijn er inmiddels plannen om het dubbele bedrag uit te geven en wordt ook al flink omzet ge draaid. acht miljard gulden dit jaar. Het eerste succes was de zeekabel tussen Amerika en Europa, die vorig jaar gereed kwam. Nog voordat de lijn werd opgeleverd, was de investering (700 miljoen gulden) al rendabel. Gro te telefoonbedrijven huurden direct capaciteit. Inmiddels heeft Global Crossing het scheepvaartbedrijf overgenomen dat de zeekabels legt. Zo is het er zeker van dat ook de projecten in Azië. Noord- en Zuid-Amerika op tijd af zijn. Ook werd in Engeland een glasve zelnetwerk overgenomen en in de VS ging Global Crossing een fusie aan met een telefoonbedrijf. In Europa is de af gelopen anderhalf jaar over land een glasvezelnet aangelegd tussen 24 Eu ropese steden met een lengte van 7.200 kilometer. Ook de doelstellingen van het bedrijf zijn verruimd. Wilde Winnick aanvan kelijk alleen zaken doen met de grote telefoonbedrijven, inmiddels zoekt Global Crossing ook bedrijven op. Zo sluiten grote internetbedrijven als Yahoo, Microsoft en Excite/@Home hun computers aan op het netwerk van Global Crossing, huren ze er com puters met opslagruimte en wordt het voor grote bedrijven mogelijk om hun wereldwijde vestigingen met elkaar te verbinden via Global Crossing. „De snelheid van de veranderingen is bijna beangstigendzegt Wim Huisman, verantwoordelijk voor de Europese ac tiviteiten van Global Crossing. Frits Bosch, verantwoordelijk voor de Europese verkoop: „We kunnen van deur tot deur snelle dataverbin- dingen aanbieden. Anderen moeten capaciteit bij verschillende telefoonbe drijven inhuren. De ervaring is, dat de afstemming tussen die bedrijven nooit vlekkeloos verloopt zodat dc dataver- binding niet betrouwbaar is." Een andere sleutel tot het succes is het personeelsbeleid. De multinational koopt bij de grote telecommunica- tiemultinationals simpelweg het talent weg. Veelal gaat het om topmensen die bij bedrijven als AT&T of Lucent genoeg hebben van de bureaucrati sche organisatiestructuren. Bij Global Crossing geen mooie kantines, maar een broodje tijdens het werk. Geen lange beslisprocedures, maar in één jaar tijd een miljard gulden investeren om het Europese glasvezelnet aan te leggen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7