Barak ligt nog niet wakker van crisis Het einde der tijden lijkt nog niet nabij Russen aan winnende hand in Grozny Buitenland Franse kust sterfhuis voor vogels 'Onze toenadering tot Europa blijft intact' Discovery weer veilig terug Afgezette leider Ivoorkust zoekt steun DAG 28 DECEMBER 1999 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Pres se Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters ïn leeft negen jaar met gebroken nek in Een Duitse man heeft zonder het te weten negen jaar een gebroken nek geleefd. Eén verkeerde beweging en de i was compleet verlamd geraakt, mogelijk zelfs meteen ge ren. De 28-jarige Daniel Thiebe uit Darlingerode liep het 1 in 1990 bij een auto-ongeluk op. Artsen zagen de gebro- wervel over het hoofd. De jonge verpleegkundige ging ge- n door met zijn leven. Hij sportte en voedde een kind op. tikkende tijdbom' werd pas onlangs ontdekt. Een specialist itateerde een gebroken eerste wervel, nadat Thiebe over e rugpijn had geklaagd. De wervel was al zestien millimeter choven en dreigde het ruggemerg af te klemmen. Een ope- maakte een einde aan de levensbedreigende situatie. rroristen blijken geen terroristen tiNGTONDe drie Amerikaanse mannen en de Canadese iw die zondag aan de Amerikaans-Canadese grens zijn aan- mden, zijn geen terroristen. Zij bleken zich 'slechts' bezig te den meteen poging tot mensensmokkel, zo deelde een rdvoerster van de Amerikaanse regering mee. In de VS en ada begint zich zo langzamerhand een soort hysterie af te nen in verband met terroristische dreiging rond de eeuw- eling. De grenspolitie bevindt zich in een verhoogde staat paraatheid sinds twee weken geleden een Algerijn vanuit ada de VS binnen probeerde te komen met explosieven en ontstekingsmechanisme in zijn auto. Ook in de steden geldt strenge beveiliging. Alleen al in New York en Washington ben tienduizenden agenten en burgerwachten dienst om icht te houden op de geplande millenniumfeesten, volgens utoriteiten terreurdoelen bij uitstek. litie waarschuwt voor bangmakerij en De Keulse politie heeft de burgers gisteren opgeroepen i geloof te hechten aan geruchten dat HlV-patiënten jonge- in discotheken zouden injecteren met geïnfecteerd bloed, [ens het al weken in Keulen rondgaande gerucht zouden de ers hun slachtoffers na de besmetting een briefje overhandi- met de tekst: „Welkom bij de club." De politie sprak van erantwoordelijke paniekzaaierij' en zei dat de geruchten in oop zijn gekomen via stencils waarop het logo van de poli- an de deelstaat Noordrijn-Westfalen stond. akte man vriest dood kholm Een Zweedse man is doodgevroren, nadat hij in z'n itje op een sneeuwscooter was gevlucht voor brand in zijn hut. Hij had zo'n haast om weg te komen, dat hij geen tijd om zich aan te kleden. De man wist nog ongeveer vier kilo- er van zijn hut in Klövsjö in midden-Zweden vandaan te ko- i, voordat de vrieskou hem overviel. nbaan leeg na IRA-bommelding Het renparcours van Kempton Park is gisteren ont- id na een bommelding van een radicale afsplitsing van de Zo'n 20.000 mensen moesten het terrein verlaten. De poli on na een uitgebreide zoektocht geen explosieven ontdek- Een man die naar eigen zeggen een lid was van de Conti- y IRA, had naar de BBC Ulster gebeld en deelde mee dat op terrein in Surrey, ten zuidwesten van Londen, een auto vol osieven stond. Helemaal overtuigend was dit dreigement omdat de man een codewoord gaf dat niet door de IRA dt gebruikt. De organisatie besloot de George VI Chase, één de belangrijkste paardenraces van Engeland en de hoofdra- an die dag, gewoon door te laten gaan, omdat het ultima- pas een tijdje na die race afliep. wonden bij explosie in café Kosovo ia-belgrado Bij een explosie in een café in de Kosovaarse ts Vitina zijn gisteren tien Serviërs gewond geraakt. Twee isen liggen zwaargewond in het ziekenhuis. De explosie is orzaakt door een handgranaat die naar binnen werd gewor- aldus een woordvoerder van de internationale vredes- ht KFOR. VN-politieagenten hebben vier verdachten aange- den. Of het om Serviërs of Albanezen gaat, is niet bekendge- kt. De eigenaar van de bar is een Serviër. Servische leiders i ervan uit dat Albanezen achter de aanslag zitten. In Vitina ben de afgelopen maanden al meerdere aanslagen tegen de ische bevolking plaatsgehad. In tegenstelling tot vele ande- elen van de Servische provincie wonen er nog veel Serviërs. icmccnse oud-premier uit partij arest De centrumrechtse Boerenpartij heeft gisteren de rmalige Roemeense premier Radu Vasile als lid geroyeerd, lat hij in een conflict met president Emil Constantinescu in d met het partijbelang zou hebben gehandeld. De Roe- nse Pro- TV meldde dat het partijbestuur bezwaren had ge kt tegen Vasile's aanvankelijke weigering af te treden nadat erder deze maand door de president was ontslagen. Vasile met Constantinescu in conflict geraakt over het econo- :h beleid en de toetreding tot de Europese Unie. De presi- argumenteerde dat het Vasile aan de nodige ervaring ont- om de regering in moeilijke tijden te leiden, en zond hem lan uit. lstraf voor champagne op straat ipore Wie in Singapore de komende jaarwisseling met een champagne of een andere alcoholische drank op straat loopt de kans de nieuwe eeuw in de gevangenis te begin- Voor alle feesten op straat geldt dat geen alcohol mag wor- geschonken. .Alles moet goed en schoon verlopen zei politiewoordvoerder vandaag. Ongeveer vierduizend agen- rnoeten de orde tijdens de millenniumwisseling handhaven. odlanding vliegtuig na bommelding Een vliegtuig van de Belgische luchtvaartmaatschappij ena heeft gisteren in verband met een bommelding een dlanding gemaakt in Italië. Het toestel was op weg van :ne naar Brussel, toen de melding binnenkwam. Volgens de kse luchtvaartautoriteiten had een onbekende met Griekse iten gebeld. Deze zei dat zich aan boord van de Airbus een i bevond. Het toestel met 52 passagiers aan boord landde olgens in de stad Brindisi. De Italiaanse politie doorzocht oestel, maar kon niets vinden. Daarop werd de vlucht naar sel voortgezet. ibibie voor onderzoekscommissie it a Een Indonesische commissie die onderzoek doet naar lelijke wreedheden in Oost-Timor, roept mogelijk oud-pre nt Habibie op. Dat heeft een lid van de commissie vandaag ndgemaakt. „We praten er nog over maar er is een moge- eid dat we hem oproepen, want Habibie was degene die het endum aanboodaldus Katjasungkana. De oud-president n januari de inwoners van de voormalige Portugese kolonie temming in een volksraadpleging te beslissen over de toe- st van Oost-Timor. Na het referendum van eind augustus, in de bevolking zich met een overweldigende meerderheid >rak voor onafhankelijkheid, sloegen de stoppen door bij Indonesische milities. Het kwam in september tot een ge lsuitbarsting. vechten op Ambon gaan door ita De bloedige gevechten tussen christenen en moslims et Indonesische eiland Ambon gingen vandaag gewoon Volgens politieopgaven is het aantal doden van de ge- ten die zondag uitbraken, opgelopen tot zeker 47. In zie- luizen van de gelijknamige hoofdstad Ambon liggen meer negentig mensen. Volgens bewoners is sporadisch nog ge- vuur te noren in de stad. Het geweld begon zondagavond eruchten dat een veertienjarige moslim-jongen door een ;n van een christen-man was aangereden. JOHANNESBURG DPA De vrijdag afgezette president van Ivoorkust, Henri Konan Bé- dié, heeft gisteren gesprekken gevoerd met de Nigeriaanse lei der Obasanjo. Volgens de Zuid- Afrikaanse radio zocht Bédié politieke steun bij Nigeria. Dat land heeft de militaire coup te gen Bédié sterk veroordeeld. Obasanjo deed tijdens de ontmoeting echter geen con crete toezeggingen aan Bédié. Na het gesprek gaf de woord voerder van Obasanjo een ver klaring uit, waarin niet werd ge- eist dat Bédié weer mag terug keren als staatshoofd. De president van Ivoorkust werd afgelopen vrijdag het slachtoffer van een staatsgreep door generaal Gueï. De coup was het hoogtepunt van een politieke crisis die het land al maanden teistert. Bédié werd zondag door Franse troepen naar Togo ver voerd, nadat Gueï had aange drongen op zijn vertrek. De nieuwe machthebber kon naar eigen zeggen niet voor de vei ligheid van de ex-president in staan. De nieuwe militaire leiding in Ivoorkust wil nu een nieuwe grondwet opstellen voor het West-Afrikaanse land. Dat heeft de staatsradio gisteren gemeld. Generaal Gueï belooft na een overgangsperiode de democra tie te herstellen. Gisteren no digde hij de bestaande politieke partijen uit, ministers voor te dragen voor een overgangsre gering. „Mij dunkt dat het geen zin heeft om politieke partijen te ontbinden zei hij. „Maar aan de andere kant: laat ik zeg gen dat wij op u rekenen om problemen te vermijden." Gueï zei dat hij ook militairen in het overgangskabinet zal benoe- houstonHet Amerikaanse ruimteveer Discovery is gister nacht veilig op aarde geland. Het vaartuig met zeven astronauten aan boord landde om 01.01 uur precies op de landingsbaan van het ruimtevaartcentrum Cape Ca naveral. De astronauten hebben de ruimtetelescoop Hubble gere pareerd en opnieuw in een baan om de aarde gebracht foto afp thom baur Sluis dreigt uit regering te stappen vanwege onderwijssysteem PORNIC-LE CROISIC ANP-DPA In de dikke olielaag op de Fran se kust ten zuiden van de mon ding van de Loire zijn sinds gis termorgen honderden vogels gestorven. De stranden zijn in middels voor publiek gesloten. De olie is afkomstig van de twee weken geleden doormidden ge broken en gezonken Maltese tanker Erika. In het gebied zijn zeker 10.000 besmeurde vogels verza meld. De dode dieren worden niet meer geteld. Opvangcentra voor vogels en dierenartsen kunnen het aanbod bovendien niet meer aan. Mensen die een besmeurde eend naar een op vangcentrum brachten, kregen te horen dat ze er zelf voor moesten zorgen. Er is geen plaats meer. De vogelbescherming van Vlaanderen heeft gisteren aan gekondigd dat het de Franse collega's te hulp zal schieten. De besmeurde vogels zullen vervolgens in opvangcentra in Vlaanderen en Brussel worden schoongemaakt. In Le Croisic, in het zuiden van Bretagne, wordt al twee da gen lang olie van de kust ge schraapt. Telkens na een nieu we vloed begint alles van voren af aan.'Gisteravond werden de opruimwerkzaamheden uitge steld, omdat de storm zich weer verhevigde. Tot nu zit vierhonderd kilo meter van de Franse kust - on geveer zo groot als de hele Ne derlandse kustlijn - onder de olie. Het eind lijkt niet in zicht. Vliegtuigen van de Franse mari ne hebben zondagavond een nieuwe, grote olievlek gevon den boven het wrak van de Eri ka: negen kilometer bij vierhon derd meter. Waarschijnlijk zijn de tanks in het achterstuk van het wrak gaan lekken. 'Er zou nog zo'n 20.000 ton olie inzitten. Tot nu is naar schatting 10.000 tot 12.000 ton ontsnapt, waarvan negen oliebestrijdingsschepen er 1.100 ton van hebben opge zogen. De Israëlische premier Barak maakt zich geen zorgen over het dreigement van de ultra-orthodoxe partij Shas om vandaag uit de regeringscoalitie te stappen. Als dat doorgaat, staat Barak vanaf donderdag aan het hoofd van een minderheidsregering, juist nu de vredesonder handelingen met Syrië een kritiek stadium bereiken. heeft gezegd dat hij wel bereid is het Shas-onderwijssysteem uit de rode cijfers te helpen, maar alleen als daar eerst stevig de bezem doorgaat. Dat is het laatste dat de ultra orthodoxen willen. Het onder wijssysteem is een van de pij lers onder de massale steun die Shas geniet onder de meren deels arme sefardische joden, afkomstig uit Arabische landen. Shas levert verzorging van de wieg tot het graf, waarbij de lei ding er van uit gaat dat wie van de partij profiteert er ook op zal stemmen. Als Barak zou weigeren Shas financieel tegemoet te komen, dan blijft hij zitten met een re gering die 51 van de 120 parle- TEl AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De toestand lijkt ernstig, maar niemand wordt er warm of koud van. Een blik op de kalen der leert dat het parlement ui terlijk binnen een paar dagen moet stemmen over de begro ting voor volgend jaar. Dat is traditioneel het moment waar op Shas gaat dreigen. Dit jaar is het thema het ultra-orthodoxe onderwijssysteem, dat voor vijf tig miljoen gulden in het krijt staat. Dat Shas dit keer het on derwijs heeft uitgekozen voor zijn financiële eisen, berust niet op toeval. De betreffende mi nister is Yossi Sarid, leider van de liberale partij Meretz. Sarid mentsleden achter zich weet. Rekenend op de steun van de Arabische oppositiepartijen kan hij door blijven strompelen met een minderheidskabinet. Hij zou de pijn wat kunnen verlich ten door de seculier-conserva- tieve partij Shinui binnen te ha len. ook al levert dat nog geen meerderheid op. of kunnen streven naar een regering van nationale eenheid met de Li kud. Tenslotte is er nog de optie van vervroegde verkiezingen. Maar voorlopig hoeft Barak zich geen al te grote zorgen te maken. Als het Shas om niet meer gaat dan geld, dan hoeft hij alleen maar te betalen. Mi nister Sarid kan de Meretz-aan- hang dan vertellen dat hij tot het uiterste is gegaan om de be langen van het seculiere onder wijs te verdedigen, maar dat de regering Shas nodig heeft om een vredesverdrag met Syrië door het parlement te krijgen. Tsjetsjeense vluchtelingen kijken uit het busraam naar buiten als ze de grens met Ingoesjetië oversteken. Nog steeds proberen honderden mensen de belaagde stad Grozny te ontvluchten. foto epa Alexander nemeno MOSKOU-GROZNY Rtr-AFP Russische troepen en pro-Rus sische Tsjetsjeense milities zijn aan de winnende hand in de strijd om de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. Volgens de Russische minister van defensie Sergejev is de weerstand van de moslimrebellen grotendeels ge broken. yDe situatie keert zich ten gunste van Rusland", meent de bewindsman. Volgens Moskou hebben de rebellen te weinig wapens, waardoor de Russen ondanks stevig verzet en onder bescher ming van de Russische artille rie, verder oprukken. De mili ties en de speciale eenheden van het Russische ministerie van binnenlandse zaken zou den al een stadsdeel in het noordwesten en een voorstad in het noorden volledig in han den hebben. Verscheidene pogingen van de rebellen om door het Russi sche cordon rond Grozny heen te breken zijn mislukt, melden Russische media. Tsjetsjeense strijders in Gronzy pogen al da gen naar het bergachtige zui den van de republiek te trekken om daar verder strijd te kunnen leveren. Ogi nieuwe Zwitserse president het vrije personen- en goede renverkeer. Dat is een eerste stap naar uiteindelijk lidmaat schap, over een aantal jaren." Ogi kan zich nogal opwinden over het imago van Zwitserland in het buitenland als een zelf zuchtig, isolationistisch buiten beentje. „Dat imago is negatief door die rapporten over de sla pende joodse banktegoeden en de weigering om duizenden joodse vluchtelingen in de Tweede Wereldoorlog toe te la ten. Het resultaat van dat offici ële onderzoek was pijnlijk en er zullen nog wel meer onthullin gen komen", aldus de presi dent. „Maar we zijn niet te be roerd geweest om de waarheid onder ogen te zien. In een de mocratische cultuur moet dat kunnen, want van je fouten kun je leren. Ik ben er niet zo zeker van dat andere landen dezelfde bereidheid tonen om het mes in eigen vlees te zetten." Neutraliteit heeft dus zijn voors en tegens, geeft Ogi toe, maar dat wil niet zeggen dat het Al penland zich afzondert van de buitenwereld. Volledig lidmaat schap van de NAVO zit er voor lopig niet in, zegt Ogi. maar wel volgt Bern de plannen voor een eventuele Europese Interven tiemacht met grote belangstel ling. „Na Bosnië en Kosovo is duidelijk geworden dat Europa zijn eigen boontjes moet leren doppen. Ik moet nog zien of die interventiemacht van de grond komt en of ze in dat geval de neutrale staten zullen vragen om mee te doen. Maar als het zover komt. dan zullen we ons antwoord klaar hebben." Wat dat antwoord is. wil Ogi nog niet zeggen. „Maar Alleingang is verleden tijd", zegt hij veel betekenend. correspondent De populaire Adolf Ogi windt er geen doekjes om. „Van alle ver halen dat Zwitserland terug- kruipt in zijn neutrale schulp, is niet veel meer over", zegt Ogi. „De vier-partijencoalitie die dit land al veertig jaar bestuurt, blijft intact en dat geldt ook voor onze toenadering tot Eu ropa." Met een overweldigende parle mentaire meerderheid van 191 van de 250 stemmen werd Ogi deze maand niet alleen herko zen als minister van defensie, maar ook benoemd tot presi dent van Zwitserland voor het komende jaar. Het was een ver pletterende nederlaag voor zijn voornaamste rivaal Christoph Blocher, de ultra-nationalisti sche voorman van de Zwitserse Volksparij SVP. Hij behaalde bij de algemene verkiezingen in oktober nog een stemmenwinst van dertig procent. Maar de volksvertegenwoordiging ging niet mee met deze 'ruk naar rechts'. Blocher heeft desondanks ge zworen zich met hand en tand te zullen verzetten tegen Zwit sers lidmaatschap van de Ver enigde Naties en de Europese Unie, om van de NAVO maar te zwijgen. Moet de regering daar geen rekening mee houden? „Volwaardig lidmaatschap van de VN is al door de regering be sloten en daarover komt bin nen afzienbare tijd een referen dum". zegt Ogi. „Wat de EU be treft, we hebben net een aantal bilaterale verdragen met Brus sel getekend. Die stemmen on ze wetgeving af op die van de EU, zoals bijvoorbeeld voor de verbindingen door de Alpen of Sektes speculeren over nieuwe data waarop de wereld vergaat Terwijl de meeste mensen zich opma ken voor een knalfeest, of gewoon voor een gezellig samenzijn tijdens de komende millenniumwisseling, mij meren sommige gelovigen misschien over het einde der tijden. Toch neemt het aantal groeperingen die voorspel len dat de wereld op 1 januari 2000 vergaat steeds meer af naarmate de datum dichterbij komt. Geloofsovertuigingen die eerder wel dergelijke geluiden lieten horen, blij ken zich ondertussen te hebben inge dekt. Zo ook bijvoorbeeld de in popu lariteit afnemende sekte Chen-Tao, of tewel 'De Juiste Weg', uit Lockport in de Amerikaanse staat New York. Deze had voor het einde van 1999 een nu cleaire catastrofe en een daarop vol gende redding door buitenaardse we zens in ruimtevaartuigen in het voor uitzicht gesteld. Woordvoerder Ri chard Liu houdt het er nu op dat de sekteleden geloven dat het einde 'in het volgende jaar komt'. „We hebben geen specifieke datum." Autoriteiten in veel landen hadden er aanvankelijk rekening mee gehouden dat de millenniumwisseling een golf van apocalyptische sektes zou produ ceren. Maar tijdens een recente con ventie van de Amerikaanse Academie voor Religie bleek echter dat deskundi gen van diverse religieuze richtingen deze verwachting niet delen. „In het midden van de jaren negentig ver wachtten we een grote golf, maar deze lijkt snel te zijn weggeëbd", aldus di recteur Richard Landes van het Cen trum voor Millenniumstudies aan de Universiteit van Boston. Er zijn voldoende redenen waarom de komende jaarwisseling van weinig be tekenis is voor diverse sekteleden. De eerste januari is bijvoorbeeld geen reli gieuze datum en het jaar 2000 heeft buiten het christendom geen beteke nis. Verder bepleiten veel christelijke chronologen dat Jezus pas volgend jaar tweeduizend jaar geleden geboren is. Bovendien wordt in het bijbelse boek Openbaringen wel gesproken over de terugkeer van Jezus, maar er worden geen jaren genoemd die op duizend eindigen. Deskundigen verwachten daarom pas voor de komende jaren een toename van gelovigen die het einde der tijden verwachten. Volgens Landes van de Universiteit van Boston en auteur Ri chard Abanes van het boek End-Time Visions zijn al een aantal zeer geschik te data te noemen. Zo is er mei 2000. De inmiddels overleden Edgar Cayce, een prominente genezer uit de New Age-stroming, voorspelde dat de as van de aarde in 2000 of 2001 zal ver schuiven, met enorme verwoestingen tot gevolg. Sommigen verwachten de ze gebeurtenis op 5 of 17 mei 2000, wanneer de maan, de zon en vijf pla neten voor het eerst sinds 1962 vrijwel op één lijn met elkaar zullen staan. Diverse liefhebbers van bijbelse voor spellingen beschouwen 2007 als een mogelijk jaartal. Dit jaartal markeert het einde van een generatie (40 jaar) nadat de joden Jeruzalem weer tot een geheel maakten. Israël veroverde in 1967 de Westelijke Jordaanoever op Jordanië. Hierdoor werd Jeruzalem weer één stad. Maar andere bijbelliefhebbers denken eerder aan het jaar 2033. Dit jaartal is voor veel christenen van belang van wege de, vermoedelijk, 2000ste ver jaardag van de kruisiging van Jezus en ziin verrijzenis. Als we het jaar 2033 al halen, want weer anderen denken dat de wereld in 2012 al vergaat. New Age-aanhangers verwachten dat de aarde in 2012 kort voor Kerstmis zal worden vernietigd, omdat de oude Mayakalender niet ver der telt dan iets voor het einde van het christelijke jaar 2012.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5