Rekenfout energiebedrijf kost mogelijk miljoenen KQOPJESJAGEN BIJC&A 30% EN 50% KORTING 2 BETALEN ïferez Binnenland Weerkundigen overvallen door Lothar op een groot deel van (g) de collectie Fasbion!or uriag JERHUIZINGSUITVERKOOP r-ji PERZISCHE TAPIJTEN nsterdam wil invloed uden op luchthaven Voor Van den Bergh zijn alle asielzoekers eender Maas zakt weer Suikerziekte bedreiging rijke landen Vaak gebrekkige leiding bij instellingen gehandicapten DAG 28 DECEMBER 1999 ukte in zeehondencrèche Puren In zeehondencrèche Pieterburen is deze maand ecordaantal zeehonden binnengekomen. Sinds 1 decem- traren dat er tachtig. Het record voor december lag op 22 en t van vorig jaar. In Pieterburen zijn zowel grijze als gewone onden binnengekomen. De grijze dieren zijn voornamelijk nslachtoffers: jonge dieren die door de storm van de Richel, landbank tussen Terschelling en Vlieland, gewaaid zijn of de storm van de Engelse kust afgeslagen werden en rich- Nederland afdwaalden. ee dagen vast in bijzettafeltje laac» Een 72-jarige Haagse vrouw heeft de kerstdagen be ll in een bijzettafeltje doorgebracht. Daar was ze eerste dag op gaan zitten en er vervolgens doorheen gezakt. De w werd gisteren door haar zoon aangetroffen. De vrouw e met armen en benen bekneld tussen de vier poten van talen tafeltje (40x40 centimeter). Ambulancepersoneel kon ouw niet bevrijden. Brandweerlieden moesten de tafel haar wegzagen. De vrouw kon direct na het wegzagen staan en houdt vermoedelijk geen letsel over aan haar be- e avontuur. rtrouwen over millennium m De meeste Nederlanders gaan de jaarwisseling met ouwen tegemoet. Zo'n 28 procent denkt echter dat de zo- ten millenniumbug voor problemen gaat zorgen, zo blijkt en onderzoek van het Amsterdamse bureau Motivaction. [jaar bleek uit onderzoek van hetzelfde bureau nog dat de van de Nederlanders dacht dat er een millenniumpro- n zou zijn. De resultaten van dit onderzoek wijken af van inclusies die de Universiteit Twente vorige week publiceer- )e Leerstoelgroep Communicatie Psychologie constateer- it slecht zes procent van de Nederlanders zich zorgen anische teksten in Mariakapel wuk Op verschillende muren van de Mariakapel aan de dijk in Waalwijk zijn gisteren statanische teksten aange- :n. De daders hadden ook een Maria- en Jezusbeeld ont- d en diverse kaarsen kapotgemaakt. De vernielingen zijn in icht van zondag op maandag gepleegd. lord tijdens kerst in Middelburg elburg Een 72-jarige Middelburger is op eerste kerstdag geweld om het leven gekomen. Nog dezelfde avond hield cherche van de politie Walcheren twee 51-jarige Middel- ers aan. De politie maakte dat gisteren bekend. Hoe de om het leven is gebracht is nog niet naar buiten gebracht, mderzoek is nog in volle gang. Het slachtoffer woonde al- Omwonenden klaagden echter al geruime tijd over over ran bezoekers, eind augustus was er een incident waarbij er >aksteen door de ruit ging en de man gewond raakte. de bij brand in Nijmegen gen» Een bejaarde vrouw is gisteravond om het leven ge en door een brand in haar bovenwoning in het centrum Nijmegen. Toen de brandweer bij het pand arriveerde, sloe- de vlammen al uit het dak. De vrouw werd uit haar woning aid, maar kon niet meer worden gereanimeerd en overleed laatse. Aangrenzende woningen liepen rook- en waterscha- Vier omwonenden moesten hun huis verlaten. De oor van de brand is nog niet bekend. mooiste Oosterse Tapijten nii voordeliger dan ooit Medio februari 2000 opent Perez acht tegenover de huidige lokatie een eel grotere, prachtige nieuwe winkel. De bestaande voorraad wordt nu arkocht met veel verhuizingsvoordeel, lom nu profiteren met hoge kortingen 110% tot wel 50%. Kom gauw genieten. "lï, 'dm Bronsteeweg 2, Heemstede, Telefoon: 023-5292509. orivatisering pneente Amsterdam wil de privatisering van hol invloed blijven uitoe- op de ontwikkelingen van MPAGNE VOORDEEL uisend 2000! n^ard mpagne Brut - mpagne Demi Sec 99 naar de winkel voor s nog veel meer npagnc-aanbiedingen f de luchthaven. Daarom wil de hoofdstad haar twee commis sarissen en tien procent van haar aandelen in de NV Lucht haven Schiphol behouden. Een eventuele verhuizing naar een eiland in de Noordzee wil de gemeente voorkomen. De hui dige locatie is immers uitste kend voor de economische ont wikkelingen in de hoofdstad. Dat zei WD-wethouder H. Groen gisteren in een reactie op 'De binding 'Amsterdam - Schiphol', een rapport over de nieuwe positie van de hoofd stad als de luchthaven wordt geprivatiseerd. Op dit moment heeft Amsterdam 21,8 procent van de aandelen van de NV Luchthaven Schiphol. Ook na de privatisering wil de stad tien procent van de aande len behouden en de overige tien procent ruilen voor grond waar de luchthaven op is ge bouwd. De 'bodem onder Schiphol' was oorspronkelijk eigendom van de gemeente. Als de luchthaven in de toekomst toch nog wordt verplaatst, kan Amsterdam deze grond gebrui ken voor woningen en bedrij ven. Wethouder Groen benadrukt echter dat Amsterdam haar in vloed vooral wil aanwenden om verhuizing van de nationale luchthaven naar de Noordzee tegen te gaan. „Schiphol is de belangrijkste banenmotor van de hoofdstad. Vorig jaar vestig den zich hier 34 nieuwe bedrij ven waarvan 75 procent afkom stig is uit het buitenland. Dat is zeer gunstig voor de al bestaan de bedrijvigheid in de stad, denk aan de taxibranche, reis organisaties, hotels en musea. Deze positieve economische ontwikkeling kan Amsterdam alleen handhaven als Schiphol haar huidige locatie behoudt". Eneco heeft te weinig stroom ingekocht ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPO Geassocieerde Pers Diensten ruswukanp Het Zuid-Hollandse energiebedrijf Eneco hangt na een rekenfout een strop van mogelijk ettelijke miljoenen gul dens boven het hoofd. De stroomleverancier krijgt min der elektriciteit vanuit het buitenland dan waarop het had gerekend. Behalve Eneco kampen ook de energiebe drijven Remu en Deütland voor volgend jaar met een te kort aan stroom. rotterdam gpd De drie bedrijven zijn hierdoor gedwongen duurdere energie in eigen land in te kopen. Daar voor kunnen zij terecht bij de elektriciteitscentrales of op de Amsterdamse energiebeurs. De centrales mogen op basis van een in 1997 gemaakte afspraak voor de 'late bestelling' 1,25 gulden vragen, een prijs die ruim twaalf keer hoger ligt dan de normale prijs van ongeveer een dubbeltje per kilowatt stroom. Volgens een woordvoerder van Eneco is nog niet duidelijk hoe hoog de schade zal uitval len. „Als we al van een strop mogen spreken, want ook vorig jaar zaten we met deze proble matiek en is er alsnog tegen het normale tarief geleverd." Eneco erkent dat de concurrenten, die volgens het protocol moeten instemmen met een prijsverla ging, het spel ditmaal hoger spelen. Als de onderhandelin gen, die nog niet zijn afgerond, mislukken, overweegt het ener giebedrijf de gang naar de rech ter. Eneco zegt niet te weten hoe groot het stroomtekort volgend jaar is. „Dat hangt onder meer af van de vraag in de winter maanden." De verbruiker hoeft volgens het bedrijf niet be vreesd te zijn voor de levering. Mocht het bedrijf toch nog een hoge prijs voor de extra stroom moeten neerleggen, dan zal dat niet op de klant worden ver haald. „Voor de kleinverbrui kers liggen de tarieven vast", al dus de woordvoerder. De nieuwe voorzitter van Vluchtelingenwerk Nederland. H. van den Bergh, vindt niet dat zijn organisatie onderscheid moet maken tussen economi sche asielzoekers en echte vluchtelingen. In een interview met het dagblad Trouw zegt hij dat Vluchtelingenwerk niet op de stoel van de overheid moet gaan zitten. De nieuwe voorzitter gaat met zijn uitspraak in tegen het nieuwe beleid dat de organisa tie sinds juni voert. Ze wil zich voortaan concentreren op de opvang van mensen die in ei gen land niet veilig zijn. Econo mische vluchtelingen zouden daardoor niet meer in aanmer king komen voor hulp. De nieu we benadering van Vluchtelin genwerk leidde enkele maan- borgharem De Pasestraat, de verbindingsweg tussen de Limburgse dorpen Itteren en Borgharen stond gisteren on der water. Hoewel de weg was afgesloten voor ramptoe risten en andere buitenstaanders, mochten bewoners en hun bezoekers er wel gebruik van maken. In de loop van de avond is de waterstand bij Borgharen weer gaan zak ken. Rijkswaterstaat verwacht dat het peil van de rivier nu geleidelijk blijft dalen. Om de hoogwatergolf op te vangen is gisteren bij Roosteren nog een nooddijk van zandzakken opgeworpen. Bij Roermond werden schotten geplaatst in de Roer om het water via een zijrivier om het centrum te leiden. In Roermond wordt de hoogste stand donderdag verwacht. Ook elders in Noord-Limburg zijn inmiddels maatregelen genomenfoto anp ed oudenaarden den geleden tot een breuk met de Vluchtelingen Organisaties Nederland (VON). De oud-PvdA-politicus Van den Bergh ziet zijn organisatie als een belangenbehartiger die de kant van de asielzoeker moet kiezen. „Of de één meer vluch teling is dan een ander en daar door meer rechten heeft, is niet aan Vluchtelingenwerk om te beoordelen", aldus Van den Bergh. „Dat is een zaak van de Immigratie- en Naturalisatie dienst en de rechter. De nieuwe voorzitter ziet het als een van zijn belangrijkste ta ken om de verstoorde verhou ding met de VON op te lossen. Verder wil hij het negatieve beeld dat rond de asielzoeker is ontstaan bijstellen. Pagina 2: Commentaar Diabetes, oftewel suikerziekte, vormt een bedreiging voor de volksgezondheid in de riike lan den. Nu de ziekte steeds meer voorkomt' in ontwikkelingslan den, bestaat de kans op een we reldwijde epidemie. Dat besef, verwoord in een rapport van de gezondheidsor ganisatie WHO, is nauwelijks doorgedrongen. „Want suiker ziekte is niet spectaculair. Je gaat er niet aan dood. De ziekte kampt met een imagopro bleem", zegt de Leidse hoogle raar prof.dr. J. Romijn. „Verge lijk het hart- en vaatziekten en aids. Dat spreekt de mensen veel meer aan." De oorzaak van diabetes is nog steeds niet vastgesteld. Wel is volgens Romein de ziekte meer voorspelbaar geworden. Met suikerziekte valt daardoor te leven. Slechts in een klein aantal gevallen zijn problemen met de ogen, nieren of met te nen en vingers niet te voorko men. Blindheid en amputaties kunnen dan het gevolg zijn. Ongezonde voeding, te wei nig beweging en overgewicht spelen een belangrijke rol in het ontstaan van diabetes. Romijn en directeur dr. A. Peltenburg van het Diabetes Fonds Neder land schatten het aantal patiën ten op ongeveer 300.000 400.000 met zogeheten diabetes mellitis type 2, de meest voor komende variant waarbij de al vleesklier te weinig insuline aanmaakt. Insuline verlaagt het suikergehalte van bloed. Als het lichaam zelf niet genoeg aan maakt, moet het medicinaal worden aangevuld. den haag gpd Nauwelijks is een van de zwaarste stormen ooit op het Europese vasteland gaan Lig gen of een nieuwe kandidaat kondigt zich wee aan. Weer kundigen van het KNMI en Meteo Consult over het zeld zame natuurgeweld rond Kerstmis. „De Apocalyps? Daar lijkt het wel even op." De meteorologen spreken in superlatieven over de kerstor kaan Lothar. 'Zeer ongebruike lijke koers', 'komt eens in de eeuw of misschien wel twee drie eeuwen voor' en 'zeldzaam snel ontwikkelende, vernieti gende kracht'. Het resultaat: tientallen doden in een gebied van Noord-Frankrijk tot Oos tenrijk en voor miljarden gul dens schade. Meteorologen bekennen dat ze Lothar eigenlijk niet hebben aan zien komen, dan wel on derschat. „Maar zoiets maak je in je hele leven misschien één keer mee," zegt Reinout van den Bom van Meteo Consult in Wageningen. „Hier vielen alle puzzelstukjes net op de 'juiste' plek." Zijn woorden dreigen even later alweer te worden in gehaald door het ontstaan van een nieuwe storm ontwikkelt in de Golf van Biskaje, iets ten zui den van waar Lothar is ont staan. Maar uiteindelijk haalt deze storm het -met windsnel heden tot 130 kilometer per uur- niet bij zijn voorganger. Lothar was dan ook geen door snee orkaan, die zijn kracht ontwikkelt op de zee of oceaan. „Toen de depressie waaruit Lo thar is ontstaan in Bretagne aan land kwam, stelde die nog hele maal niks voor," zegt Harry Geurts van het KNMI in De Bilt. „Toch ontwikkelde het lage drukgebied zich in drie uur tijd boven land tot vernietigende kracht, ondanks alle weerstand die een storm daar ondervindt. Parijs kreeg met windkracht 11 en windstoten van tegen de 180 kilometer per uur de volle laag. Heel bijzonder." Ter illustratie: Nederland heeft nog nooit een orkaan als Lothar op bezoek gehad. „Boven land komen de windsnelheden hier nooit verder dan een uurge middelde van 88 kilometer, goed voor windkracht 10," zegt Geurts. .Alleen in Vlissingen hebben ze op 7 september 1944 windkracht 12 gemeten. Maar dat was aan de kust. Daar bleef boven land aanmerkelijk min der van over." Lothar dankte zijn geboorte aan de extreme straalstroom op tien kilometer hoogte. Geurts: „De normale windsnelheden van 300 kilometer per uur bedroe gen op tweede kerstdag 400 ki lometer per uur." Amper gehin derd door obstakels op het land ontstond een vernietigende na tuurgeweld. „Vergelijk het met een schoorsteen, zegt Van den Bom. „Het vuur kan ineens als een gek aantrekken wanneer een stevige windvlag over de schoorsteenopening blaast." De straalstroom, extra krachtig bij grote temperatuursverschil len tussen polen en tropen, loopt momenteel kaarsrecht van west naar oost. „Dan is het net als bij wildwatervaren. De meeste vaart ontwikkel je op rechte stukken," zegt Van den Bom. Conclusie onderzoek COTG: den haag/anp 'Veranderingen in klimaat zijn onontkoombaar' frankfurt dpa De orkaan die West-Europa tijdens de kerst heeft ge teisterd, toont aan dat het klimaat door toedoen van mensen verandert. Dat zegt de directeur van het Mi lieuprogramma van de Ver enigde Naties, Klaus Töp- fer. Tegen de Duitse krant Frankfurter Rundschau zei de UNEP-topman dat in toenemende mate sprake is van extreme weersomstan digheden. Dat is niet alleen waarneembaar in Europa, maar ook in Venezuela, waar de afgelopen weken uitzonderlijk veel neerslag viel en duizenden mensen omkwamen. Volgens Töpfer zijn de maatregelen om de uitstoot van de zogeheten broeikas gassen te verminderen niet afdoende. Deze maatrege len zouden de opwarming van de atmosfeer moeten tegengaan. Ook weten schappers van het Max- Planck-instituut voor Mete orologie in Hamburg ver wachten dat het aantal stormen in Europa zal toe nemen. Financiële problemen in instel lingen voor verstandelijk ge handicapten zijn vaak het ge volg van gebrekkige leiding. Ook krijgen de instellingen te maken met bewoners die meer zorg nodig hebben. Dat conclu deert het Centraal Orgaan Ta rieven Gezondheidszorg (COTG) na onderzoek van de fi nanciële problemen van de in stellingen. Het afgelopen jaar hebben vijf instellingen bij het COTG aangeklopt met eeldproblemen. Bij alle vijf bleek de leiding in de periode waarin de moeilijk heden ontstonden, niet in staat veranderingen binnen de in stelling door te voeren. Infor matiesystemen voldeden niet en de financiële administratie was niet goed op orde. De instellingen hadden te ho ge personeelskosten doordat zij te veel of te duur personeel in dienst hadden. Ook zaten ze met hoge kosten voor vervan ging van ziek personeel. Daarnaast krijgen de instel lingen te maken met bewoners die meer zorg nodig hebben. Dat geldt niet alleen voor de vijf instellingen die het COTG om steun hebben gevraagd. Ook andere instellingen vinden dat te weinig rekening wordt ge houden met patiënten die in tensieve zorg nodig hebben, waardoor zij financiële proble men vrezen. Staatssecretaris Vliegenthart (VWS) had het COTG om het onderzoek ge vraagd. 3 HALEN Voor de gehele collectie. (Met uitzondering van vuurwerk laagst geprijsde artikel is gratis). Kijk voor al onze adressen in de Gouden Gids Geldig l/m 31-12-99

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3