Een verknald leven M n WEER Het Gesprek van de Dag 4 COMMENTAAR Van den Bergh schept verwarring Een heel brave Youp Klepels kwijt, klok toch geluid Kleuter, slaat oranje uit van limonade Boek over Big Brother Puff Daddyaangeklaagd Vos weer het haasje Megciporties DINSDAG 28 DECEMBER 1999 3/ Nog voordat hij goed en wel ls begonnen als nieuwe voorzitter van Vluchtelingenwerk Nederland zegt Harry van den Bergh dat zijn organisatie geen onderscheid meer moet maken tussen 'echte' en 'niet-echte' vluchtelingen. Dat is een zaak van de overheid, WN moet de kant kiezen van alle vluchtelingen en zich niet buigen over de vraag of de een meer rechten heeft dan de ander, aldus Van den Bergh in een interview met het dagblad Trouw. Dat lijkt een humaan standpunt, maar dat is het in de praktijk niet. Inte gendeel: Van den Bergh plaatst hiermee zijn eigen organisatie bui ten de realiteit en geeft een verkeerd signaal af. luist het afgelopen jaar is door de inzet van staatssecretaris Cohen orde geschapen in de onduidelijkheid die het asielbeleid lange tijd heeft gekenmerkt. Er is een helder beleid ontwikkeld dat een wel kome terugkeer betekende naar wat de essentie is van het Vluchte lingenverdrag van Genève uit 1951. Uitgangspunt is dat vluchtelin gen die gegronde vrees hebben op vervolging in eigen land. asiel kunnen vragen en dat in Nederland ook krijgen. Voorts is er de ca tegorie oorlogsvluchtelingen en ontheemden die hier een asielver zoek kunnen doen. Uitgezonderd zijn en worden nu nadrukkelijk de zogenoemde economische vluchtelingen. Hoewel het verdrag van Genève voor hen niet is bedoeld, blijkt de ze laatste categorie het grootste aandeel te hebben in de hausse aan aanvragen die zich de laatste jaren in West-Europa aftekent en die er in Nederland toe heeft geleid dat de asielprocedures volko men vastliepen. Het is voor Nederland immers niet mogelijk om elke asielzoeker een toekomst te bieden. Vluchtelingenwerk geeft bij monde van de voorzitter een ander signaal af en ondergraaft daarmee het moeizaam verworven draagvlak voor een rechtvaardig asielbeleid. De organisatie wekt bovendien verwachtingen die het onmogelijk kan waarmaken en waarvan uiteindelijk de vluchtelingen zelf de dupe zullen worden. Cabaretier Youp van 't Hek nam gisteravond plaats in het VPRO- -programma 'Eer en Geweten om te worden ondervraagd over zijn houding ten opzichte van de Tien Geboden. Ik had de hoop dat hij in dit soort pseudo-deftige zielknijperij wel enig cabaretesk vuurwerk zou afsteken. Maar nee, Van 't Hek was de keurigheid zel ve. ging overal ernstig op in en het geheel leverde dan ook nauwe lijks een kringetje in de vijver op. Alleen bij het gebod 'Gij zult geen onkuisheid bedrijven' was er even pret. Volwassen mensen moeten volgens hem kunnen doen waar ze zin in hebben, maar hij was 'te gen seks met huisdieren, want de papagaai wil het vast niet'. Hij eerde zijn vaderen moeder (beiden overleden) nog altijd. Ze luidden hem opgevoed 'met veel aandacht In zijn jeugd had hij even over wogen priester te worden, nuiar het geloof had bij hem opgehouden in de jaren zestig, zeventig. 'Er moet wel iets zijn, maar wat het is...' Bij het gebod 'gij zult niet doden bleek dat hij officieel als dienst- weigeraar was erkend. Als er knokken in een café dreigt, 'dan leg ik honderd gulden op tafel en hoepel meteen op'. Zijn eigen agressie in zijn cabaretprogramma's beschreef hij als 'deels echt. deels toneel spel'. Bij een paar geboden zei Van 't Hek (een paar weken terug deed Van Mierlo hetzelfde): 'Stel dat het wel zo was, dan zou ik het hier toch niet zeggen GrOot gelijk, hoor, maar het toont wel aan dat 'Eer Geweten' alle ruimte biedt voor mooie praatjes makerij, leuk en onderhoudend was de Nationale Nieuwsquiz, wederom ge presenteerd door Harmen Siezen, een nutn die het aangenaam en lichtvoetig doet en er nooit op uit is om de aandacht op zichzelf te vestigen. Het is een strijd tussen twintig nieuwsmakers en twintig nieuwsconsumenten. Gereputeerde figuren als Aad v.d. Heuvel, Heinze Bakker, Cees Grimbergen en Pieterde Vink lagen er al na de eerste ronde uit. Opvallend was dat twee politici (onder wie Theo Meijer, voorzitter Bijlmerramp-enquête) niet wisten hoeveel leden in de Eerste Kamer tegen het referendum-voorstel luidden gestemd. Voorde slotronde plaatsten zich Rick Nieman (RTL Nieuws), Liselot Thomassen (NOS-Radio) en Jolt Bosma (verpleegkundige bij De Geestgronden in Bennebroek). Nieman bleek de beste en kreeg van jury-voorzitter Dick Dolman als prijs een kunstwerk dat vermoede lijk slechts weinigen van ons in huis zoiuien willen hebben. Eeuwenlang worden de klokken in de klokkenstoel van Katlijk de laatste tien dagen van het jaar geluid. Met de bedoeling boze geesten te verdrijven. Dit jaar werd de traditie bijna on derbroken. omdat de klepels waren verdwenen. In allerijl werd een klepel uit de kerk van Nijholtwolde geleend, de plaat selijke smid zorgde voor de tweede. De organisatie van het Sint Thomasluiden denkt dat het om een oudejaarsgrap gaat. Tegenwoordig zijn er nog twee Het blijft wisselvallig De West-Europese weerkaart wordt nog steeds gedomineerd door een omvangrijk lagedruk gebied met verschillende cen tra. In de zuidwestelijke flank van dit lagedrukgebied wordt er via een noordwestelijke stro ming, maritiem polaire lucht over onze streken aangevoerd. Vanavond en vannacht wisse len opklaringen en wolkenvel den elkaar voortdurend af en het is daarbij overwegend droog, al blijft een enkele lokale bui steeds tot de mogelijkheden behoren. De meeste kans op een dergelijke bui is voor de kuststreek. De minima situeren zich tussen -1 en 2 graden (langs de kustlijn) bij een zwak ke tot matige wind uit noord westelijke sector. Lokaal kan er tegen de ochtend een enkele mistbank gevormd worden. Morgen wisselen zwaar be wolkte perioden en (soms bre de) opklaringen elkaar af. Tij dens de ochtend blijft het over wegend droog, maar dit is slechts tijdelijk. Tegen de mid dag neemt de onstabiliteit van de atmosfeer toe. Concreet wil dit zeggen dat de stapelwolken zowel in omvang als in aantal toenemen. Ze worden zo groot dat er uiteindelijk verspreid en kele buien tot ontwikkeling zul len komen, mogelijk zelfs met onweer. De maxima schomme len tussen 4 en 6 graden bij een meestal matige wind. kracht 4. uit west-noordwestelijke sec tor. De volgende nacht blijft het erg wisselvallig met regelmatig en kele fikse buien, mogelijk met wat natte sneeuw. Tussendoor zijn er uiteraard ook drogere perioden. Het thermometer- kwik daalt tegen de ochtend tot in de buurt van de 2 graden en de wind waait onveranderlijk zwak tot matig uit noordweste lijke sector. Donderdag blijft het vooral in de ochtend erg wisselvallig met nog steeds enkele win terse buien. Vanaf de mid dag neemt de buienactiviteit af en uiteindelijk wordt het tijdelijk even droog. Tegen het einde van de namiddag neemt de bewol king echter weer toe. gevolgd door regen of motregen vanuit het westen. De maxima bereiken on geveer 5 6 graden bij een overwegend zwakke tot matige WNW-wind. werner van den 8roeck meteoserv1ces Een vijfjarig Brits meisje dat 1.5 liter sinaasappelli monade per dag dronk, is oranje uitgeslagen. Volgens een woordvoer der van de fabrikant van de drank. Procter and Gamble, heeft het meisje meer van de limonade ge dronken dan iemand van haar leeftijd normaal ge sproken dagelijks aan dranken tot zich neemt. Artsen verklaarden giste ren dat het kind door de drank een extreem hoog gehalte beta-carotine, de stof die wortelen hun kleur geeft, had opge bouwd. Dit heeft haar pigmentkleur aangetast. Na enkele weken zal haar normale huidskleur weer terugkeren, verzekeren zij. Hoewel het verschijnsel volgens medici niet scha delijk voor de gezondheid is. adviseren zij toch meer afwisseling in de voeding van het kind. De ontknoping nadert. Maar wie ook na donder dag 30 december wil ge nieten van Big Brother, rent 6 januari naar de boekhandel. Die dag ver schijnt een boek over de historie en het verloop van het meest besproken televisieprogramma van dit jaar. 'Big Brother - hét boek' vertelt het verhaal vanaf het idee tot de laat ste dag van het verblijf in het Big Brother-huis in Al- mere. Naast de program mamakers komen ook de bewoners aan het woord. Hun verhalen worden aangevuld met bijzondere foto's. Ook komen weten schappers aan het woord en vertellen de makers van het Big Brother-pro ject uitgebreid over hun ervaringen, aldus uitgever BZZTöH. Het boek ver schijnt als officiële publi catie van de uitgever in samenwerking met pro ducent John de Mol en Veronica, bevat 160 pagi na's en gaat 25 gulden kosten. Vuurwerkslachtoffer blijft jarenlang dupe van ongeluk Het is alweer 25 jaar geleden dat de 40-jarige Rotterdammer Hans Trouwborst zijn rechterhand verloor bij het afsteken van vuurwerk. Maar pas nu heeft hij het echt van zich af kunnen zetten. Al die tijd heeft het ongeluk zijn leven bepaald. Zelf kon hij nog wel met die stomp omgaan, maar de buitenwereld had er beduidend meer moeite mee. „Die SIRE-reclamecampagne is heel realistisch. Denk maar niet dat je zonder hand gemakkelijk een meisje vindt." MILLENNIUM nog dagen e Het was 3 januari 1975. Kerst vakantie. Uit pure verveling speelden de toen 15-jarige Trouwborst samen met twee vriendjes met vuurwerk in een garage in de Rotterdamse wijk Hillegersberg. Eén pot vuur werk was klaar toen Hans be sloot de tweede in een gasbuis te stoppen. Dat had hij beter niet kunnen doen. Doordat de buis werd afgesloten explodeer de het vuurwerk. Drie vingers gingen in rook op: zijn duim en pink hingen met een draadje aan zijn rechterhand. Van zijn hand bleef uiteindelijk niet meer dan een stomp over. De eerste confrontatie met de werkelijkheid was bij de patat zaak om de hoek. Hans was net uit het ziekenhuis en wilde een frietje-mayo. Van de patatboer kreeg hij zijn friet in een zakje, met een vorkje. Ja leuk. maar hoe at hij dat in godsnaam met één hand op? Later zouden nog vele van deze dagelijkse onge makken volgen. Van de horecavakschool, waar hij op dat moment op zat, moest hij af. Maar Hans liet zich niet kisten. Op de LTS ging hij de opleiding metaalbewer king en fijnmechanie volgen. Dat verliep voorspoedig. „Ik ac cepteerde geen hulp, wilde alles zelf doen. Ik reed gewoon brommer, zoals iedereen op die leeftijd. Ik deed volwaardig mee." „Vanaf mijn achttiende ben ik zelfs gaan motorrijden. Vier jaar lang zonder rijbewijs. Want geen motorrijschool durfde het met mij aan. Op een gegeven moment ben ik naar het CBR toegestapt of ik examen mocht doen. Ik slaagde in één keer, zonder ooit een les te hebben gevolgd. Het gemis van mijn rechter hand was geen echte belemme- ring voor me. Je leert er mee omgaan. Het snijden van vlees bijvoorbeeld. In het begin was ik verschrikkelijk aan het sukke len maar op den duur heb je de manier gevonden. Ik prik nu een vork in het vlees en hou die met mijn stomp vast. Met mijn Nog 4 dagen en het ni< 0I millennium breekt aanj Reden voor deze krant in een dagelijkse serie e rug te kijken op belanj gebeurtenissen die pl: grepen op correspond^ rende data in de afgelo01 1000 jaar. Deze week: dec 1901: Mariene Diel j geboren: 28 dec 1869: Kauwgom gepatenteerd1 29 dec 1170: Thomas B j" kett vermoord: 30 dec lt 1933: Holland loopt uil ct voor De Pelikaan: 31 d< 1999: Greenwich kantji 2 boord eeuw uit. w •d Hans Trouwborst: „Na 25 jaar krijg ik nog steeds te horen dat ik een rund ben geweest" foto cpd joris den blaauwen linkerhand snij ik dan het vlees. Mijn puberteit zag er uit als die van vele andere jongens. Alleen met meisjes was het een pro bleem. Ik durfde ze niet aan te spreken, uit angst dat ze zou den afwijzen. Ik was heel onze ker. Ik schaamde me er voor. In die tijd heb ik weieens gedacht: wat zeuren jullie over puistjes, ik ben verdomme mijn klauw kwijt. Ik vroeg me toen voort durend af over het waarom? Waarom ik? Later is dat alle maal wat minder geworden." Na de LTS wilde Hans graag or thopedische instrumenten ma ken, zoals kunstarmen en -be nen. Leek hem wel leuk, vooral omdat hij als geen ander wist hoe het was om een kunstarm te hebben. Maar voor dat werk werd hij niet geschikt gevon den. Vervolgens bedacht de Rotterdammer dat sieraden maken een leuk beroep zou zijn. Ook dat werd onmogelijk geacht. Op verschillende scho len werd hij afgewezen. Maar Hans zette door en werd gedi plomeerde edelsmid. Op dat moment begonnen de frustraties pas echt. Want waar hij ook solliciteerde, nergens werd Trouwborst aangenomen. Doelloos liep hij rond bij de so ciale dienst. Totdat hij nog maar één oplossing zag: voor zichzelf beginnen. Bij een bouwplaats stal hij het hout waarmee hij zijn eerste werkta fel in elkaar zette. Via vrienden en familie verzamelde hij onder meer een brander, gereedschap en wat edelmetaal. Twaalf, der tien jaar lang modderde hij aan. Hij bleef financieel afhankelijk van de sociale dienst. Pas na 25 jaar is hij echt zelfstandig en rooit hij het in zijn eentje. „Het was een hele strijd. Ik was altijd aan het knokken. Aan het schreeuwen. Een gehandicapte is achterlijk, dachten sommige instanties, en kan dus niets. Na 25 jaar krijg ik nog steeds te ho ren dat ik een rund ben ge weest. Het is ook heel stom ge weest maar helaas niet meer te rug te draaien. Als ik nu kinde ren met vuurwerk zie gooien, word ik woedend. Maar van mooi vuurwerk dat verant woord wordt afgestoken, kan ik nog steeds genieten. Ik heb het zelfs na het ongeluk nog afge stoken. Of ik sterk de neiging heb men sen te waarschuwen? Nee, dat niet. Mensen weten heus wel wat ze doen, zonder mijn stomp te zien. Ik zou dan ook niet aan de vorige campagne van de SIRE hebben meege werkt, waarin allerlei stompen in beeld worden gebracht. Maar deze campagne over dat er geen meisje meer naar je om kijkt als je met vuurwerk hebt gestunt, vind ik wel een hele goede. Hij is keihard, maar heel realistisch." dulan van vlimmeren 28 DECEMBER 1869 Sinds mensenheugenis voeli mens de behoefte om te kau De een - zoals de eskimo - d het op een stukje walvisvet, K ander - neem de Nederland! op wat zoethout of een kauv ju gompje. En waarom? Missel g wel om de sigaretten te verg cl of gewoon tegen de zenuwei ei voorbeeld als in de oudejaai nacht de klok tegen twaalvei loopt. Hoewel dat kauwen e wenoud genoemd kan word L (de Maya-indianen deden hira dateert ons eigen stukje kau >a gom van recenter datum. Zc voor veel uitvindingen geldt r] moet je maar niet proberen u achterhalen wie op welk mo le sapo( is het - leerde te waarderen bijzonder snoepgoed. Gebei nissen te over, zoals het pat! la dat de Amerikaanse tandart liam Semple op 28 decembe 1869 in Onio verkrijgt op wa 'chewing gum' zal gaan hete Verfoeid door de een, onmis voor de ander: alleen al in N land smakken we, aldus cijf< (1998) van het Studiecentru J Snacks en Zoetwaren in Zei voor 228 miljoen gulden aar T kauwgom weg, goed voor oi veer 4700 ton. Wereldwijd is huidige consumptie ruimsc genoeg om de aarde aan de 5, vast te plakken, al zit - zo he kenners vastgesteld - daar w|e enige rek in. henk ruul dorpjes die dit volksgebruik in stand houden: Katlijk en Oude- horne. Iedereen die wil. mag de klokken luiden. In deze dorpjes zijn het echter voornamelijk de oudere inwoners die de klokken op de 'juiste' manier in bewe ging kunnen krijgen. De organi satie van Katlijk wilde de tradi tie niet verloren laten gaan en organiseerd met succes een cursus klokkenluiden. Zangeres en actrice Jennifer Lopez en rapper Sean 'Puffy' Combs. foto a Zangeres en actrice Jennifer Lopez en rapper Sean 'Puffy' Combs zijn gisteren onder vraagd door de politie van New York. De aanhouding van het paar, in de nacht van zondag op maandag, volgde op de vondst van een pistool in hun auto waar ze geen vergunning voor hadden. Lopez en Puff Daddy' had den net een nachtclub'in Manhattan verlaten, waar even eerder een schietpartij had plaatsgevonden. Toen de politie hen wilde aanhou den, reden zij door een rood stoplicht. De politie deelde later mee dat Combs (30) wegens „misdadig bezit van een vuurwapen" zal worden aangeklaagd. Lopez (29) gaat vrijuit. In de auto van de twee be roemdheden zaten nog een man en een vrouw, wier identiteit niet bekend is ge maakt. Zij zullen zich ook voor illegaal wapenbezit moeten verantwoorden. De politie heeft na het schietin cident, waarbij drie mensen gewond raakten, nog een an dere man aangehouden. Ook van hem is niet duidelijk of hij verdachte is. De in New York geboren Combs geldt als een van de belangrijkste vertegenwoor digers van de hip hop. Hij maakte als getalenteerd rap per en zakenman de 'rap' populair met Christopher Wallace, beter bekend als Notorious B.I.G., die in 1997 bij een schietpartij in Los Angeles om het leven kwam. Een van de grootste hits van 'Puff Daddy", I'll Be Missing You', was bedoeld als hom mage aan Wallace. Een be langrijk deel van zijn inko men geeft de rapper uit aan huisvestingsprojecten voor jongeren in de grote steden. Ondanks de weerstand die er ook daar is, houden jagers in Engeland hun tradit U in ere. Tijdens de jaarlijkse kerstjacht in Maldon zijn deelnemers uit Essex met hun honden op weg naar de vos. De jacht trok bijna 8.000 voor- en tegenstan ders naar de velden. foto Sommige trends vallen op, en ze zijn ook bedoeld om op te vallen. Stekeltjeshaar met daarin een uitgeschoren luikenkruis, doorzichtige pvc-bikini's: het zijn maar weinig mensen die aan zo'n trend mee K doen. maar opvallen doen ze. Er zijn ook trends de eigenlijk te groot zijn om op te vallen: zo is in Nederland eindelijk de echte wolkenkrab ber in aantocht. Rotterdam heeft er al een paar, Amster dam verwacht bij station Slo- terdijk binnenkort zijn tweede. Maar ja, war heb je als gewone burger met zo'n trend te ma ken? Her overkomt je. Het derde soort trend vind ik zelf het meest interessant: de trends waar bijna iedereen aan meedoet, maar waarvan niemand zich be wust lijkt te zijn. Wist u bijvoorbeeld dat de dingen die we eten de afgelo pen jaren steeds groter zijn gewor den? Wie op zaterdag door een wille keurige winkelstraat loopt ziet tien tallen mensen smullen van een zoge- JUSTUS VAN OEL naamde Italiaanse bol Een Italiaanse bol is een heel groot broodje dat niet in je mond past, en ook niet in je maagje bent een echte kerel als je een beetje riant belegde Italiaanse bol in een enkele etappe weet weg te kauwen. De afvalbakken in de buurt liggen dan ook vol met resten: beleg eraf staat inmiddels gelijk aan broodje op. Ons eten groeit: de broodjes zijn stilletjes via de kadet, het puntje en het halve stokbrood uitgegroeid tot Ita- loboL En ook de ijsjes zijn in de groei Voorlopig hoog tepuntzijn de Magnum-achtigen. het grootste i>er- koopsucces op de ijsmarkt sinds jaren. Een Magnum is niet zozeer groot, hij is te groot. Je bent echt een ke rel als je hem binnen hebt, voordat de onderste helft je mouw is ingelopen. Maar daar gaat het blijkbaar niet om. En voor hamburgers geldt tegenwoordig ook: hoe dtdibeler hoe beter. Big Mac is de standaard gewor den, alleen de echt arme mensen doen het nog met enkele. En bij de Big Mac past natuurlijk een 'giant' beker cola. Na een marathön gelopen te hebben, krijg je die weg misschien. Maar verkocht worden ze. Of neem de Vlaamse Friteshuizen in de grote steden: de kwaliteit van de patat is vaak nauwelijks opval lend, maar de grootte van de puntzakken wel. Het is onmogelijk je naar het onderste frietje toe te kanen voordat het koud is geworden. Vlaamse Friet smaakt meestal nauwelijks beter, het smaakt naar méér. En meer is altijd beter. De pakken chips in de supermarkt zijn de afgelopen jaren groter geworden. Van 100 naar200 gram. en verder. Er staat 'gezinsverpakking' op. terwijl de gezinnen juist steeds kleiner worden. Maar dat 'gezinsverpakking' staat er natuurlijk alleen maar voor de zwaarverslaafde solo-knabbelaars: met zo'n goed excuus durven ze desnoods nog met een ex tra baaltje snackvet langs de kassa. Het eten wordt groter, kijk maar: de pizza's zijn van LP naar wagenwiel doorgeschoten, bij de Argentijn groeien de biefstukken over de borden heen. de fris drankflessen explodeerden van één via anderhalf naar twee liter, de chocola Ls van koetjesreep naar re pen als koeien gegaan, en de spareribs worden hoe langer hoe onbeperkter. Waar komt die trend naar de megaportie vandaan Meerhonger hebben de mensen vast niet, en dik zijn wil niemand. De wet van het evenwicht leert ons dat misschien dan andere dingen juist kleiner zijn gewor den. De auto's worden bijvoorbeeld kleiner. De trei nen voller. De ruimte per Nederlander neemt af. Maar als jij met je enorme Vlaamse Frites in je klauwen staat, met extra mayonaise, dan heb je toch heel even nog het gevoel dat het allemaal niet op kan. Of zoiets. MENSELIJ DORE SMIT stopt met presenteren van de we) se IKON-rubriek Vlucht de wilde ganzen. Na rui twintig jaar vindt ze het om afscheid te nemen het twee minuten durei tv-programma, waarin steeds aandacht wordt vraagd voor een bepaal (ontwikkelings)project. moet een keer een eind komen. Eind 1999 leel een geschikt moment, vendien krijg ik nu me« om te acteren", aldus die vanavond haar laat: Wilde ganzen-tekst uit spreekt. Dore Smit beg 18 december 1960 als roepster bij het toenma IKOR. Vanaf de jaren z tig presenteerde ze de Vlucht van de wilde gaf inmiddels een van deo programma's op de Ne< landse televisie. Smit^n opgevolgd door IK0N-| grammamaakster JAC( GEEL

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2