Verhuizing bibliotheek uitgesteld Regio Wassenaar neemt een week lang Tegenvaller Rijnlands Lyceum afscheid van burgemeester Schoute 'We zorgen goed voor de kinderen Bert en Ernie geen onbekenden voor rechter kerkstraf Leimuidenaar Üoor stelen van vier auto's Drie commissieleden Alkemade beslissen deze week over aanblijven GERECHT Pont maandag weer in de vaart - ISDAG 28 DECEMBER 1999 15 3 elstraf voor overvallers HAAG/ALPHEN/RUNWOUDEDe Haagse rechtbank heeft een 20- ;e man uit Rijnwoude en een even oude Alphenaar veroor- Id tot respectievelijk vier en zes jaar gevangenisstraf. De offi- van justitie eiste tegen de Rijnvvoudenaar twee weken gele zes jaar onvoorwaardelijke celstraf voor vier gewapende ervallen in Alphen en Leiden, waarbij hij in totaal zo'n 6000 ilden buit maakte. Tegen de Alphenaar eiste de officier van stitie diezelfde dag acht jaar cel voor het.plegen van drie ge- ipende diefstallen en een poging tot doodslag in zijn woon- aats. Het tweetal, dat elkaar kent uit het uitgaansleven, werkte sl één zaak samen. Zij pleegden in september een roofoverval j het Alphense vogelpark Avifauna en hielden daarbij een I chtportier minutenlang onder schot. fan Lent onderneming van de eeuw h nstreek De Kaagse jachtwerf C. van Lent is door het zaken- J agazine Rijnstreek Business uitgeroepen tot Rijnstreek Onder- ming van de Eeuw. Hoogvliet en Zeeman, beide uit Alphen e in den Rijn, eindigden op de tweede en derde plaats. Criteria t( lor kandidaten waren onder meer: opgericht in de regio, be- r< ngrijk voor de werkgelegenheid in de regio en innovatief. Op v ïsis daarvan selecteerde Rijnstreek Business dertien bedrijven ssen Hillegom en Alphen aan den Rijn en liet 500 lezers stern en. Als prijs heeft Van Lent een kunstwerk gekregen. lap Ripse populieren begint pwetering De meest kwetsbare populieren langs de Ripse- 1( an en de Oud Adeselaan in Rijpwetering worden vanaf van- lag omgezaagd en afgevoerd. De gemeente Alkemade wil de jj vaar lij ke bomen nog voor de jaarwisseling neerhalen om on- lukken te voorkomen. Op 3 januari gaan de overige bomen gen de vlakte. Hoewel er ook gezonde bomen tussen staan, n U de gemeente ze tegelijk kappen en vervangen om te voorko- 3( en dat er een ongelijke bomenrij ontstaat. Wellicht worden de opulieren vervangen voor een resistente iepsoort. anne barbier 21-jarige Leimuidenaar die ïteren voor de Haagse politie- hter stond kon zich weinig inneren van de vier auto- si fstallen die hij twee jaar ge il en pleegde. De man, die da- jt tlang onder invloed was van i< ohol en pillen, stal samen I een kameraad uit Leimui- in Oude Wetering, Almelo Vriezenveen vier auto's en twee andere pogingen inden. vi )e rechter legde de 21-jarige gi werkstraf van honderd uur en twee maanden voorwaar- >7 ijke celstraf. Twee - andere h dachten, die afwezig waren, i 27-jarige Leimuidense »nd en diens schoonvader Twente, kregen vier maan- en twee weken celstraf. De advocaat van de jonge au- ïtèlief, M. Poiez, pleitte voor li jspraak omdat de man de au- niet willens en wetens had itolen om ze te verkopen, oilgens de raadsman zochten man en zijn vriend slechts HAAG/LEIMUIDEN Mxast, i*e A&eyt wil. dtrwdiAt. Friskies Courmet Gold kattenvoer Kies uit S smaken. Kuipje 85 gram. 50% korting 1X99" clt. cLoJj.- wassenaar erna straatsma Wassenaar neemt een week lang afscheid van burgemees ter Schoute. Van 10 tot en met 14 januari zijn er feestelijke bij eenkomsten voor diverse maatschappelijke groeperin gen. Schoute treedt op 16 ja nuari in dienst als dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Delfland. Een feestcomité, onder lei ding van wethouder Van Dijk. heeft een uitgebreid afscheids- programma opgesteld. „We willen er echt iets leuks van maken", aldus Van Dijk. „Maar we kunnen nu nog niet alles verklappen, want sommige dingen moeten voor de burge meester een verrassing blij ven." Het afscheid begint op maandag 10 januari met een feestavond voor en door Was- senaarse verenigingen. Zij krij gen in de schouwburgzaal van de Amerikaanse School de ge legenheid om op eigen wijze afscheid te nemen van Schou te. „Het is de bedoeling dat het een levend vriendenboek wordt", aldus Van Dijk. „Ver enigingen kunnen bijvoor beeld een act instuderen, maar een speech mag natuurlijk ook. Als het maar kort is, want we hebben heel veel aanmeldin gen van verenigingen die iets willen doen die avond." Voor het afscheid van de Wassenaarse diplomaten is er op dinsdagavond een concert in raadhuis De Paauw. Tijdens deze besloten bijeenkomst speelt onder andere pianist Ivo Jansen enkele werken van Bach. Woensdagavond is er een buitengewone raadsvergade ring, waarin de fracties en gas ten stilstaan bij het vertrek van Schoute. Vanwege de verwach te grote opkomst wordt deze openbare raadsvergadering ge houden in de Dorpskerk (aan vang 19.30 uur). Het personeel van de ge meente neemt donderdagmid dag afscheid, tijdens een be sloten receptie in raadhuis De Paauw en vrijdagavond is er tot slot een openbare afscheidsre ceptie in De Paauw. Deze laat ste bijeenkomst, die om 19.30 begint, komt tevens in de plaats van de tradtionele nieuwjaarsreceptie. Schoute is vijftien jaar burgemeester ge weest in Wassenaar. een vervoermiddel om in Twente te kunnen komen, om de vriendin van die laatste op te zoeken. Elke keer als de benzi ne op was, 'stapten de twee als het ware over' in een nieuw exemplaar. De rechtbank diende de kra ken daarom niet als diefstal maar als 'joyriding' te beschou wen, vond de advocaat. Boven dien verkeerde de Leimuide naar in roes 'en had hij geen en kel benul waar hij mee bezig was. „Ik dacht er op dat mo ment niet bij na", gaf de ver dachte toe. De rechter vond de argumen ten van de verdediging niet steekhoudend. 'Dit is geen joy riding, dit is diefstal', oordeelde hij. Hij achtte opzet wel degelijk bewezen omdat een van de au to's was teruggevonden in de garage van de vader van de Twentse vriendin. Omdat de 21-jarige de afgelopen twee jaar niet meer in aanraking kwam met de politie en een vaste baan heeft, zette de rechter de celstraf van twee maanden om in een werkstraf. De verhuizing van de Oegstgeestse bibliotheek naar een noodgebouw is met twee maanden vertraagd. Dat is een forse tegenvaller voor het Rijnlands Lyceum, waarin de leeszaal nu nog is gevestigd. De school kampt met een enorm ruimtetekort en had gehoopt op een spoedige opening van drie extra lokalen en een mediatheek. „Dat het vertrek van de bibliotheek langer op zich laat wach ten, heeft voor ons enorme consequenties", aldus direc teur A. Vaessen van het Rijnlands Lyceum. Dory (links) en Willy bij hun verzameling geboortekaarten. „De kaarten komen vaak rechtstreeks van het hoofdkantoor van de PTT. Zoveel zijn het er." foto henk bouwman Zoeterwoudse zussen sparen 60.000 geboortekaarten KonMar zoeterwoude jan preenen Huize Van Spaandonck aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude is een plaatje, of liever gezegd een geboortekaartje. Uitzicht op de Oude Rijn en knus inge richt met vooral veel aankon digingen van nieuwe levens. Hoewel het huis een van de meest verscholen woningen van het dorp is, weet de PTT het adres gemakkelijk te vin den. Zo simpel dat de postzak ken vaak rechtstreeks van het hoofdkantoor naar Hoge Rijn dijk 117 gaan. De 65-jarige Dory van Spaandonck-Dingjan is 25 jaar geleden 'pas echt' met haar verzameling begonnen. Sinds 1989 heeft ze hulp van haar zus Willy (66). Dory bewaarde daarvoor wel alle geboorte- en trouwkaarten van haar kinde ren, maar van een systeem was bepaald nog geen sprake. Dat veranderde toen haar zoon Ruud (zelf verzamelaar van macabare berichten in kranten en de man achter de brochure Het afzien van 1990-1999) in 1974 naar de grafische school ging. „Hij moest wat hebben om in te binden. Toen heb ik hem m'n plakboeken maar ge geven." Het was de geboorte van een collectie die inmiddels onge looflijke vormen heeft aange nomen. Ooit streefden ze naar 50.000 kaartjes, maar sinds ze in De Telegraaf hebben ge staan, durven ze niet eens voorzichtig te denken aan 100.000. „Dat aantal halen we gewoon. We hebben er nu on geveer 60.000. De oudste uit 1877. Overal komen ze nu van daan. Uit Haarlem, Amster dam, Beilen, Hellevoetsluis, Limmen, Harkema. Daar heb ik nog nooit van gehoord, maar het moet wel bestaan." Overal staan dozen en liggen leggers en er is een speciale kraamkamer die is behangen met kaartjes. Bijvoorbeeld van baby's die door een wijkzuster zijn verzorgd. „Zij schreef me dat ze het heel fijn vindt dat wij haar kinderen bewaren. Ik heb haar teruggeschreven dat ik goed voor hen zal zorgen." Want hoeveel kleintjes in Zoeterwoude ook worden afge leverd, in alle gevallen krijgen de afzenders een briefje. ,Ach, het kost wat, maar dat hoort nu eenmaal bij een hobby. Een ander verzamelt postzegels, suikerzakjes of sigarenbandjes, wij geboortekaartjes. Het is echt geen opgave om die be dankjes te sturen. Soms ben ik dag en nacht bezig. Kan ik niet slapen, ga ik maar weer schrij ven. Mijn man vindt het goed. Anders had ik het trouwens ook niet kunnen doen. Hij helpt ook mee." Genealogie Beneden op tafel verwerkt Wil ly een flinke hoeveelheid nieuwgeborenen. Althans voor de beide zussen. In werkelijk heid zijn die kinderen al een jaar of twintig. „Dit zijn geen bijzondere kaarten. Ze zijn al lemaal uit de jaren tachtig. Die waren saai. De mooie liggen boven. Maar dat geeft niet, we bewaren alles. Ik ben ze nu aan het inschrijven, daama gaan ze de computer in. We weten dan precies in welk plakboek wé moeten zoeken." Intussen wordt een nieuwe voorraad aangevoerd. In som mige enveloppen blijkt een he le serie brieven met geboorte kaarten te zitten. Alleen de en velop is voorzien van een kerstzegel van 55 cent. Dory. „Niets vreemds hoor. Het ge beurt geregeld dat er te weinig of helemaal geen porto opzit. Toch hebben we nog nooit een boete gehad. De PTT kent. ons onderhand wel." Dory en Willy zijn inmiddels zo bekend dat er nogal eens een beroep op hen wordt ge daan. Door mensen die met een stamboomonderzoek be zig zijn, door een genealogi sche club die graag de hele verzameling wil overnemen. „Mijn kleindochter Linda van twaalf heeft al geroepen: als ik gepensioneerd ben, ga ik met die hobby verder. Het is prettig om iemand te hebben die alles tezijnertijd overneemt." Voorlopig wil Dory van Spaandonck echter geen af stand doen van 'haar' tiendui zenden kinderen. „Kijk, hier heb ik een voorbeeld van wat ik bedoel. De voorzitter van een postzegelvereniging in Hil versum schreef me: u krijgt mijn geboortekaartje uit 1930, dan blijf ik voor eeuwig be waard." oegstgeest peter blok Het tijdelijke onderkomen van de bibliotheek, een noodge bouw in het Irispark, is nog niet af. Het noodgebouw, dat maxi maal vijf jaar mag staan, heeft de gemeente al neergezet. In ja nuari en februari worden de binnenmuren geplaatst en wordt de bibliotheek ingericht. Op 1 maart moeten de deuren van de bibliotheek dan open gaan. Volgens het oorspronke lijke plan zou de leeszaal al per 1 januari verhuizen. Uitstel Door de vertraagde verhuizing moet het Rijnlands Lyceum de geplande uitbreiding van loka len en een mediatheek uitstel len. Een mediatheek is wettelijk verplicht om de leerlingen in de bovenbouw na de invoering van het studiehuis naar beho ren van informatie te voorzien. „Wij hebben sinds januari al een leerlingenstop. Ruim 1300 leerlingen is op onze school echt de limiet. Voor meer leer lingen hebben we geen plaats." Vaessen stelt dat dit school jaar voor het Rijnlands Lyceum 'een verloren jaar is'. „We had den graag gezien de media theek en drie extra lokalen nog dit jaar open zouden gaan. Maar het ziet er sterk naar uit dat dat pas aan het begin van het volgend schooljaar kan. We hebben ook te lang in onzeker heid verkeerd of de bibliotheek nu wel of niet weg zou gaan. En vooral wanneer. Daarom kun nen we nu pas echte plannen maken." Snel De bibliotheek verhuist het liefst zo snel mogelijk naar zijn nieuwe, maar tijdelijke plek in het Irispark, zegt voorzitter E. Wagemans. ,Aan de Homerus laan zijn we behoorlijk uit ons jasje gegroeid. Het ruimtege brek is groot. Bovendien is onze huidige bibliotheek aan een grondige opknapbeurt toe. Daarnaast, als we het Rijnlands Lyceum verlaten, breken we ook met onze traditie als schoolbibliotheek. Daardoor krijgen we eindelijk meer plaats voor andere genres boeken. We willen nu nog wel even wach ten, als het wachten maar wordt beloond." De Oegstgeestse bibliotheek moet uiteindelijk een geheel nieuw onderkomen krijgen in het nog te moderniseren win kelcentrum Lange Voort. Die nieuwe bibliotheek wordt twee keer zo groot als de huidige boekenuiueen. alkemade j anneke de jonge Drie leden van de monumen tencommissie in Alkemade be slissen deze week of ze met hun werk voor de commissie stop pen. J. Kret, G. van der Meer en E. Oudshoom zijn ontstemd over de beslissing die de ge meenteraad vorige week nam, om de oude brandweerkazerne aan de Spoorstraat in Roelof- arendsveen te slopen. Vóór die vergadering lieten zij de raad in een brief weten dat ze 'het plankje optrekken als de kazer ne wordt gesloopt'. J. Kret denkt daar nog steeds sterk aan. De commissieleden zeiden eerder al dat ze zouden opstap pen als de brandweerkazerne tegen de vlakte gaat, maar voer den dat dreigement tot nu toe niet uit. „In het beleid van de gemeente zien wij geen aanlei ding om door te gaan. Er is na melijk geen monumentenbe leid in deze gemeente", aldus Kret. Het stoort de drie leden het meest dat de kazerne wordt ge sloopt terwijl hij door de ge meente is aangemerkt als beeldbepalend pand. Boven dien vindt het drietal dat de ge meente niet voldoende infor matie heeft gegeven aan de po litieke partijen en aan de mo numentencommissie. Ook het CDA had daar aanvankelijk problemen mee, maar nadat ze extra financiële gegevens onder ogen had gekregen, stemde de partij vorige week toch vóór sloop van het gebouw. Kret heeft nog geen reactie van raadsleden of wethouders gekregen op zijn dreigement. „Ik denk dat er een zekere on verschilligheid bestaat bij hen. Als wij weg willen, dan moeten we dat maar doen, denken ze. Hier heerst een cultuur van 'als iemand een andere mening heeft, dan gaat hii maar weg. Voor hem een ander' en dat is natuurlijk niet zo leuk." ims moet je als rechter overal rstand van hebben. Zo was t gisteren even puzzelen wat n van de twee Alphense kc hoonzussen nou precies had stolen bij een strooptocht ïgs Blokker en de drogisterij- Dirx en Trekpleister, in hun v' Donplaats. Het ging onder eer om een beker en een pop. aar wélke pop? Het schoon isje had geen idee. In de dag- arding stond dat het 'Emie' is en bij de politie had de ouw verklaard dat het 'Bert' is. „Wie was het nou? Bert of G nie? vroeg politierechter P. Bruin zich dan ook af. De rdachte wist het niet. „Was-ie el of oranje?", probeerde de ilitierechter. „Oranje", ant- iordde de vrouw. Waarop de chter concludeerde dat het us Emie' van Sesamstraat oe dan ook, de vrouw had de Dp voor haar kind van 2.5 jaar stolen. Ze had schulden en urfde niet te gaan werken, ndat ze haar kind niet bij haar ïrslaafde man achter durfde te ten. fficier van justitie E. Schuijer rijfelde bij de strooptocht aan samenwerking tussen de schoonzusjes, maar achtte deze diefstal bewezen. Zij eiste twee weken voorwaardelijke celstraf en verplicht contact met de re classering. De politierechter ging daarin mee, maar zette een derde onderdeel van de eis - het betalen van 250 gulden boete, die de vrouw eerder al voorwaardelijk was opgelegd - om in een verlenging van de proeftijd met een jaar. Het an dere schoonzusje veroordeelde zij daama voor diefstal van on der meer parfum en verzor gingsartikelen tot drie weken cel, die zij mocht omzetten in 50 uur werk. Voor deze vrouw was het niet de eerste keer. Ongelegen Telefoontjes komen wel eens ongelegen. Juist op het moment dat een 18-jarige Hagenaar was gesnapt bij de verduistering van computers van zijn baas, ging zijn mobieltje af. „Nee, het is fout gegaan bij het bedrijf', luidde zijn commentaar voor de beller. De man zou voor Info'Products bv in Bodegraven vier laptops klaarmaken voor verzending naar een klant. Op 11 oktober merkte het bedrijf echter dat er vier dozen met laptops bij de vuilcontainer stonden. Het be drijf besloot een oogje in het zeil te houden. En ja hoor: na verloop van tijd kwam de Hage naar met een auto langsrijden om de dozen 3000 gulden in te laden. Hij verklaarde ze te willen verkopen om met de op brengst snel op zichzelf te kun nen gaan wonen. De officier van justitie vond echter dat hij dan maar harder moest sparen. Zij wees de man op het feit dat hij hiermee zijn kansen op vast werk in gevaar had gebracht en eiste een maand cel. De politierechter dacht de Hagenaar echter har der te kunnen straffen door hem juist op het sparen te 'pak ken'. Zij legde hem daarom een geldboete van 1000 gulden op en een voorwaardelijke celstraf van twee weken. Onverwacht Een andere Alphenaar kreeg gisteren onverwachts vrij spraak. De man had tussen 3 februari en 3 december bij di verse videotheken in Leiden, Berkel en Rodenrijs, Bergschen- hoek en Voorhout Nintendo-vi- deospelletjes gehuurd, maar nooit teruggebracht. De 27-jarige man gaf gisteren keurig toe ze in het hele land te hebben doorverkocht via ad vertenties in kranten. Hij ver klaarde de spelletjes niet opzet telijk te huren voor verkoop. Al thans: in eerste instantie niet, later wel. En wel om zijn vroe gere cocaïneverslaving te be kostigen. Bij het lenen had hij meermalen een vals adres opr gegeven, totdat hij op 3 decem ber per toeval was aangehou den omdat hij in een gestolen auto reed. De officier eiste vier weken cel, maar de rechter sprak de Al phenaar toch vrij. Wat bleek? In de dagvaarding stonden als zo geheten 'pleegplaatsen' de ves tigingsplaatsen van de video theken vermeld. Wederrechte lijke toeëigening ('diefstal') heeft in dit geval echter pas of ficieel plaats op het moment van doorverkopen. En er was geen bewijs dat dat in een van de vier genoemde plaatsen was gebeurd. Waarschijnlijker was het dat de man de spelletjes in zijn woonplaats had doorver kocht. Overigens kan dit nog wel een staartje krijgen, omdat de offi cier in hoger beroep de moge lijkheid heeft om fout te 'repa reren'. Dat kan door in de dag vaarding als 'pleegplaats' bij voorbeeld 'elders in Nederland' te laten zetten. connie van uffelen leimuiden Nog een paar dagen en de veerpont Leimuiden - Ou de Wetering gaat weer in de vaart Scheepswerf Van Dam legt deze week de laatste hand aan de tachtig centimeter verbreding van het veer. Pontbaas Aker boom stak zelf ook de handen uit de mouwen. Hij zocht nog wel naar een tijdelijke andere pont maar slaagde daar niet in. Akerboom is blij met het resul taat „De verbreding was nodig omdat de zaken steeds beter gin gen. Vanaf maandag kunnen er vijf auto's tegelijk worden over gezet Dat waren er eerst maar drie." foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15