God op het Web Geloof Samenleving Volendamse kinderen zingen voor de paus ■vBSST Muskens in januari aan het werk Schilderijen na 53 jaar terug Kindermoo van Bethleh wordt jaarlij gedenkda: DINSDAG 28 DECEMBER 1999 Volgens Mattheus 2,16 was Herodus I de Grote il nu htgever voor de kindermoord te Bethle hem. Niet te verwarren met zijn zoon Herodus Antipas uit de synoptische evangeliën. Op 28 de cember worden de kinderen herdacht die onder de eerste Herodus het leven lieten. Door de komst van de Drie koningen of Wijzen uit het Oosten kwam Herodus er achter dat er een 'koning van de joden' was geboren. Omdat hij zijn macht had verkregen, en in stand hield, met hulp van de Romeinen, was hij niet bijzonder geliefd bij zijn onderda nen. Een concurrent-koning betekende een bedreiging voor zijn positie, dus wilde hij dat probleem in de kiem smoren. Volgens de profeten zou het kind in Bethlehem worden ge boren. Vandaar dat hij alle jongetjes onder de twee jaar uit Bethlehem en omstreken liet ombrengen. De meeste histori ci hebben overigens hun twijfels over het waarheidsgehalte van dit verhaal. Niettemin zijn de door Herodus omgebrach te 'onnozele kinderen' heilig verklaard. Vuurwerk boven Beiroet beiroetVuurwerk verlicht de hemel boven Beiroet. Gisteren was de eerste dag van een millenniumfeest dat Beiroet vijftien dagen in haar ban zal houden. Zo zal onder meer James Brown in de Libanese hoofdstad optreden. foto epa CRK boos op KRO utrecht De orthodoxe stichting Contact Rooms Katholieken (CRK) is „zeer teleurgesteld" over de KRO/RKK-programmering met Kerstmis. Daarin was slechts een „uiterst summiere" sa menvatting te zien van de opening van de heilige deur door Jo hannes Paulus II. Ook was er op Eerste Kerstdag geen ruimte voor een rooms-katholieke eucharistieviering. „Al met al was ons katholiek medialand aan het begin van het jubeljaar 2000 het toneel van een uiterst droevige vertoning", zegt CRK-voor- zitter dr. N. Stienstra in een persbericht. Uit de KRO/RKK-sa- menvatting van de opening van de heilige deur bleek weinig of niets van de indrukwekkende plechtigheid die de opening in feite was. Chinese protestanten naar werkkamp hongkong Zes leiders van een verboden protestantse bewe ging in China zijn zonder vorm van proces tot een verblijf in een werkkamp veroordeeld. Dat heeft een mensenrechtenorga nisatie in Hongkong meegedeeld. David Zhang, volgens de or ganisatie een zeer bekende religieuze leider in China, moet drie jaar in een werkkamp doorbrengen omdat hij volgens de autori teiten 'de godsdienst heeft gebruikt om de wet te ondermijnen'. Twee andere leiders moeten twee jaar naar een werkkamp en weer twee anderen een jaar. Een zesde gelovige is tot een straf voor onbepaalde duur veroordeeld. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Emmeloord (2e pred. plaats), R. Tigelaar te Pernis- Albrandswaard. Bedankt: voor Hoogkerk. J.Th. Rozemullerte Baflo. rome»Deum tijdens de mis in de Sint Pieter. 's Avonds zullen ze op het Sint Pietersplein de „Mil lennium. night of the stars" op luisteren. De paus zal om mid dernacht de zegen 'Urbi et Or- bi' uitspreken. Op 1 januari verzorgen De Zangertjes van Volendam de dienst in de Kerk der Friezen in Rome, waarin monseigneur Bar voorgaat. Als afsluiting van het festival staat op zondag 2 janu ari eeri mis in de Sint Pieter op het programma. Het Vaticaan heeft deze dag uitgeroepen tot „Jubileum voor de kinderen". De paus zal tijdens de mis voorgaan. Het kinderkoor 'De Zangertjes van Volendam' verzorgt eind dit jaar twee concerten voor paus Johannes Paulus II. Het optreden maakt deel uit van het kinderkorenfestival Puericanto- res, dat eens in de vier jaar in het Vaticaan wordt gevierd. Dit jaar valt het samen met de festiviteiten rond de opening van het Heilig Jaar 2000. Zo n tienduizend kinderen uit de he le wereld worden verwacht. Het Volendamse kinderkoor is het enige Nederlandse koor dat meedoet. Op vrijdag 31 decem ber zingen de Idnderen het Te breda schop moet wel meer vrije tijd nemen dan voor hij voor zijn ziekte deed. In eerste instantie begint Muskens, zondag geko zen tot een na populairste rooms-katholiek van deze eeuw, zijn werk in eigen bis dom. Als het mogelijk is, zal hij vanaf februari ook landelijk weer actief worden. Bisschop Muskens werd be kend door zijn onverschrokken inzet voor de gemarginaliseer den in het welvarende Neder land. Met een beroep op de so ciale leer van de Rooms-Katho- lieke Kerk zei hij dat een arme in tijden van nood een brood mag stelen. Bisschop Muskens van Breda zal op 2 januari zijn werk op aangepaste wijze hervatten. Hij was ruim een half jaar uitge schakeld als gevolg van twee herseninfarcten, in mei en juni. Dit heeft vicaris-generaal Schoenmakers in een brief aan de priesters en andere mede werkers van het bisdom be kendgemaakt. Muskens, die vo rige week 64 jaar werd, is vol gens de behandelende artsen, therapeuten en psychologen goed hersteld. Zijn fysieke func ties zijn allemaal aanwezig. Ook het lezen gaat goed. De bis- florence In juni 1946 verdwenen ze uit een kerk je in Regello, in de buurt van Florence, deze schil derijen van Rodolfo del Ghirlandaio. Gisteren do ken ze weer op in een antiekzaakje in Florence. Al le reden voor de Italiaanse militaire politie om vol trots een persconferentie te belggen. foto epa bethlehem anp Tweeduizend jaar na de moord in Bethlehem vandaag voor het eerst in a' schiedenis de jeugdige sl fers van koning Herod dacht. De kinderen krijglc eigen gedenkplaat in h< trum van de stad. Ook w jt december uitgeroepen jaarlijks terugkerende 'h N, de onschuldlgendag'. dertekenaars van die vei waaronder Unicef, de Halve Maan en het inte nale Defense for Childn nj pen zo de aandacht te v B op de wijze waarop ook s< woordig de jeugd va; e slachtoffer van politiek flicten is. De herdenk schuldigendag wordt dit J Bethlehem gememoreei een speciaal kinderl E Suha Arafat, de echtgeni11 de Palestijnse leider Yass 13 fat, zal de dag officieel in Voor volgend jaar is eei concert gepland. Ongeveer twee millen leden liet Herodes volge e evangelie van Mattheus en rondom Bethlehem g jongetjes tot twee jaar oi gen uit angst voor de t( stige koning die zich ont zou bevinden. Jozef, M; hun pasgeboren kindje wisten echter tijdig te or pen naar Egypte. ff Hoe kan het dat Judas zich ophangt en la ter nóg een keer sterft als gevolg van een valpartij? Hoeveel engelen waren er nou ei genlijk aanwezig bij de wederopstanding? En wie werd er als eerste geschapen, de mens of de dieren? Of eerst de dieren en tóen de mens? De bijbel zit vol tegenspraken. Op internet circuleren ellenlange lijsten met alle fouten en contradicties uit het Oude en Nieuwe Testament. De mensen die die lijsten opstel len moet je in drie verschillende kampen zoeken: atheïsten, moslims en christenen. Atheïsten speuren de bijbelboeken af om aan te tonen dat we niet met Gods onfeilba re Woord te maken hebben maar met een opeenstapeling van zuiver menselijke verha len. opgesteld door een veelheid aan auteurs die er allemaal het hunne van dachten. Moslims zijn om een andere reden dol op bijbelse tegenspraken. De bijbel is volgens de Islam een boek dat oorspronkelijk door God zou zijn gedicteerd, maar dat sindsdien door teveel kwaadwillende mensenhanden is gegaan waardoor de inhoud is veranderd en gecorrumpeerd. God gaf daarop de Ko ran, die een paar honderd jaar jonger is, als een soort laatste, herziene en gezuiverde up date \ax\ Zijn Woord. Christenen tenslotte doen (noodgedwon gen) ook in dit soort lijsten. Óm vervolgens na wat exegetisch duw- en trekwerk opge lucht te kunnen constateren dat het toch niet om echte maar om schijnbare tegen spraken gaat. Het gedonder begint al in Genesis. Neem nou de zondvloed, God wil in Gen6:19 twee van elke diersoort in de ark, terwijl Gen7:2 het heeft over zeven van elke soort. Volgens de islamitische site www.beconvinced.com is dat nog maar het begin van alle ellende. Want hoe lang duurde de overstroming? Veertig dagen (Gen7:17) of honderdvijftig (Gen8:3)? In het daarop volgende vers staat dat in de zevende maand de wateren zich te- 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke or ganisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pa gina's waarop ze zich presenteren. Deze aflevering: zit de Bijbel vol tegenspraken? http://www.beconvinced.com/religion/biblecondradi.htm - J 4 SS? Rrtnh rgg$ uqc'i"iraïech rt, «k Index to Biblical Contradictions L God is satisfied/unsatisfied with his works 2. God dwells/dwells not in chosen temples 3. God dwells in light/darkness 4. God is seen/unseen and heard/unheard 5. God is tired/never tired and rests/never rests 6. God is/is not omnipresent and omniscent 7. God does/does not know the hearts of men rugtrokken en de ark op de berg Ararat vast liep, om direct daarna te beweren dat de toppen van de bergen tot de tiende maand nog onder water lagen. In 8:13 is de aarde geheel drooggevallen op de eerste dag van de eerste maand. In het volgende vers is dat pas het geval op 27ste dag van de tweede maand. Nog een voorbeeld: David die een volks telling hield. Op aanraden van God, volgens 2Sam24:l. Nee, het was juist Satan die David verleidde om het volk te tellen, als we lKron21:l moeten geloven. Een grotere te genstelling dan tussen God en Satan is moeilijk te verzinnen. Ja, dat is wel zo, wi ii pen de auteurs van christelijke site ansi fs ring-islam.org/bible/contra tegen, maar m e schien wordt met 'satan' eigenlijk 'tege stander' bedoeld. God was op dat mome ol strikt gesproken Israëls tegenstander. Tége t spraak opgelost. Een voorbeeld uit het Nieuwe Testame Judas kreeg na zijn verraad wroeging, sm< in de tempel zijn 30 zilverstukken bloedgf u op 'de grond en vertrok om zichzelf te v hangen. De hogepriesters raapten het g< op en kochten er een akker van. Dat is thans hoe het gegaan is volgens Mat27 ij Het boek Handelingen (1:18) verhaalt h d Judas zélf het geld benutte om een stuk la te kopen. Hij struikelde, barstte open en zijn ingewanden stroomden eruit. Dat nogal een verschil. Toch niet, stelt ansi n ring-islam. Judas' poging tot ophanging Mattheüs kan in eerste instantie mislt li zijn. Of een andere verklaring: Judas hi js zich op aan een boom die stond op het v< dat hij net had aangeschaft. De tak brak hij overleed aan de gevolgen van de val zo Ig dat in Handelingen beschreven staat, aardige verdediging, maar het verheld<_ niet wat er met het judasgeld gebeurde wie de akker kocht. De lijst tegenspraken is onafzienbaar. 1 genstanders van het christendom stopp veel energie in dit soort lijsten, en het kc christenen bloed, zweet en tranen om proberen de tegenspraken recht te breie Soms is dat hopeloos. Volgens Samuel h David 700 ruiters, volgens Kronieken war dat er 7000. Dót moet een fout zijn, geven exegeten van answering-islam ruiterlijk t( Andere van hun verklaringen klinken erg g forceerd. En als ze het echt niet meer wett kunnen ze altijd nog uitroepen: kijk naar zelf. Want tenslotte wemelt ook de Kor van de tegenspraken. Daarover een volge de keer. silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND C O Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Oenemarken: Half tot zwaar bewolkt en enkele winterse buien. Middagtempera- tuur iets boven het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Veranderlijk bewolkt en enkele winterse buien Middagtempera- tuur van 4 graden in het oosten tot circa 7 in het westen België en Luxemburg: Veranderlijk bewolkt en enkele winterse buien Maxima ongeveer 5 graden, in de Ardennen wat la ge' Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselend bewolkt en af en toe een bui, zeker in de heuvels met winterse neerslag. Maxima rond 4 graden, aan de Bretonse kust cir ca 7. Zuid-Frankrijk: Enkele opklaringen maar vooral in de heuvels en bergen eerst nog enkele winterse buien. In het zuidoosten droog en vooral dins dag veel zon Maxima dalend naar 2 tot 6. in het zuiden lokaal 10 graden. Spanje: Veel bewolking en perioden met regen. Woensdag in het noorden droger en enkele opklaringen. Maxima dalend naar 8 tot 12 gra den, aan de zuidkust tot ongeveer 17 graden. Portugal: Dinsdag veel bewolking en perio den met regen. Woensdag droog en vrij zonnig. Middagtempera- tuur dalend naar 6 tot 10 graden, aan zee naar 14 en aan de Algar- ve 17 graden Mallorca. Ibiza, Menorca: Dinsdag bewolkt en enige tijd re gen, woensdag droog en geregeld zon. Maxima dalend tot ongeveer 14 graden. Marokko: Westkust: in het zuiden droog en veel zon. In het noorden wolken velden en woensdag kans op re gen Middagtemperatuur van 17 graden in het noorden tot 22 plaatselijk in het zuiden. Tunesië: Nu en dan zon maar in het noor den meer bewolking en toene mende kans op regen Minder wind. Maxima rond 20 graden, woensdag vooral in het noorden wat lager Madeira: Wolkenvelden en woensdag kans op regen. Maxima ongeveer 19 graden Canarische Eilanden: Veel zon. aan de noordkant van de eilanden wolkenvelden maar waarschijnlijk droog. Maxima on geveer 21 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele winterse buien. Dinsdag in het zuiden mogelijk langdurige neer slag en tamelijk veel wind. Mid dagtemperatuur op veel plaatsen iets boven nul. Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan sneeuwbuien, dinsdagoch tend ook kans op regen. Maxima dalend tot iets boven nul. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en enkele winterse buien. Aan de zuidflank van het Alpenmassief droog en vooral woensdag veel zon. Maxi ma in de dalen rond 5 graden, woensdag iets lager. Polen: Half tot zwaar bewolkt en enkele sneeuwbuien. Maxima rond het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Half tot zwaar bewolkt en enkele sneeuwbuien. Dinsdag mogelijk langdurige neerslag. Middagtem peratuur meest iets boven het vriespunt. Italië: Wisselvallig weer met vooral op dinsdag op veel plaatsen regen en veel wind. In het noorden dro ger en meer zon. Maxima van 4 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Woensdag in het zui den minder zacht. Corsica en Sardinië: Dinsdag veel wind en kans op een paar buien. Woensdag rustiger, nu en dan zon enop de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 10 en 15 graden. Griekenland en Kreta: Dinsdag veel wind en in het wes ten en noorden veel regen. In het zuiden en oosten droger en gere geld zon. Woensdag rustiger en juist in het oosten enkele buien. Maxima dalend naar 11 graden in het noorden en 17 in het zuiden. Malta: Wolkenvelden en vooral woens dag kans op een bui. Dinsdag veel wind. Maxima dalend tot 17 graden. Turkije en Cyprus: Af en toe zon maar ook nu en dan regen. Maxima tegen de 20 gra den maar woensdag in het noord westen van Turkije frisser. WOENSDAG 29 DECEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08 49 Zon onder 16 34 Maan op 00.00 Maan onder 12.48 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.40 «21.06 08 13 20.39 Laag 04.14 16.46 03.55 16.27 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht T maart 1860) Klagenfurt xcoecnjgen Sneeuw half bew N2 5 4 1 2.0 01 «aft bewolkt onweer warmtefront LasPiimas Lissabon zwaar bew iWfbew N3 WA 0 20 16 17 12 0.0 0.6 regen •i® sneeuw V koufront Locarno Londen zwaar bew zwaar bew NWl W3 7 0 2 3.0 0.0 ÊÈÈk opklaringen ■■k hagel lagedruk Luxemburg Mad™j zwaar bew rwaarbew N 3 NW2 3 14 0 4 6.0 0.5 mist windrichting hogedruk Malaga Manorca zwaar bew half bew W2 W6 21 19 U 13 00 0.0 zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -100°- hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/mvr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B M Essenberg. W.M.J. Bouterse (adjunct) i. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor. T. van Brussel adjunct L.F. Klem Schiphorst (adjunct) PUBUC RELATIONS W H. C. M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A Maandag. chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma. chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 1 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst! r het automatisch afschrijven van het abonnements- geld. ontvangen ƒ1,- kof' betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binne worden verzonden geldt een toeslag va aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEÉa Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenv van het regionale nieuws uit het Leid Dagblad op geluidscassette beschikb C informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gi T Auteursrechten voorbehoud» 1 Dagbladuitgeverij Damiate 1 I E E N H U I E Muncnen Regenen 02 2 0 1.1 Stockholm 0 0 0.0 Los Angeles onbewolkt W3 23 12 0.0 sneeuw Warschau zwaar bew Z1 0 0.0 New Orleans licht bew W2 21 7 0.0 N<e licht bew W7 13 8 4.0 Wenen Hagel ZO 3 6 -1 0.0 New York zwaar bew W 4 1 0 0.0 Oslo Sneeuw N3 1 0 1.0 ZCnch half bew ZW4 5 0 7.0 Tel Avrv onbewolkt Z03 19 9 02 Parp half bew HU 3 5 0 212 Bangkok rwaarbew ZW2 25 15 0.0 Tokyo halt bew W2 11 3 0.0 half bew 03 2 2 60 Buenos Aires rwaarbew 02 26 21 0.0 Toronto half bew. ZW2 -5 •14 0.0 Rome rwaarbew ZW6 15 0 0.0 Casablanca rwaarbew Z1 18 11 00 Tunis zwaar bew ZW4 20 10 5.0 Sp«.t Regen ZO 4 15 7 40 Johannesburg half bew 03 24 17 00 Vancouver W1 3 1 0.8 ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14