12? Ahold klaar voor stationswinkels ■i Ont Ide Economie iOED COOP Duitse metaalbond kiest toch voor extra loonsverhoging YDER- W Hakt IEBOLLEN 4 5,00 Fusie waterbedrijven ketst af Amerikaanse bank helpt Ceteco DEJJITÉ^WE VAN AMSTEL PILSENER 99 •49 Oü ABN Amro stapt in Japanse bank Ex-topman KLM pleit voor belasting op kerosine IDAC27 DECEMBER 1999 !K1 ill en Akzo verkopen pvc-fabrieken 3TII Shell en Akzo Nobel gaan hun gezamenlijke chemi- fabrieken Rovin verkopen. De fabrieken voor de kunststof- vc en vcm, waar 170 mensen werken, komen in handen iet Japanse Shin-Etsu Chemicals. De fabriek in de Botlek een capaciteit van 550.000 ton per jaar, terwijl de fabriek ;t terrein van Shell Pernis een capaciteit heeft van 295.000 >hell is al een tijdje van plan de chemie-activiteiten deels te ipen. itcentrum euromunten in gebruik aag« Vanaf 4 januari 2000 wordt het Euromunt Testcen- in gebruik genomen. In dit centrum kunnen automaten- ucenten en -exploitanten terecht voor het verkrijgen van matie over euromunten. Verder bestaat de mogelijkheid b n dit centrum testen uit te voeren met euromunten uit ver lende landen. Het testcentrum wordt ondergebracht bij de nklijke Nederlandse Munt in Utrecht. ïuttersveld neemt Frans bedrijf over erdam Schuttersveld neemt de Franse plastichandelaar Plastiques over. Scert is volgens Schuttersveld één van de ctleiders bij de handel in kunststof halffabrikaten. De over- ie wordt betaald met contant geld. Bij Scert werken 119 sen die goed zijn voor een omzet van zeventig miljoen gul- De Fransen hebben een centraal magazijn in de regio Pa- Door de aankoop versterkt Schuttersveld haar leidende tpositie in Europa en hoopt de omzet in 2000 te verdubbe- ot 2,75 miljard gulden. chter schorst besluit van OPTA irpam De Rotterdamse rechtbank heeft het besluit van te- nwaakhond OPTA geschorst waarin het telecomaanbieder rtel had aangewezen als partij met aanmerkelijke markt- ht. Voor Libertel betekent de opschorting dat ze niet zo- andere partijen op het netwerk voor mobiele telefonie toe te laten. „We weten niet precies wat er op ons afkomt re ons netwerk voor anderen moeten openstellen", aldus woordvoerder van Libertel. „Dat was voor ons de belang- te reden om naar de rechter te stappen." 'iochtonenwinkel echte concurrent erdam Buurtsupers worden al jaren belaagd door ketens dbert Heijn en Dirk van der Broek maar ondervinden nu concurentie van allochtonenwinkels. Omdat die een hoge ge op buitenlandse producten maken, kunnen zij beter :urreren. De marge op bijvoorbeeld Turkse waren is gemid- 33 procent. Daardoor kunnen zij andere producten als tegen kostprijs aanbieden. Tot die conclusie komt het Rot- amse bureau F&S, dat levensmiddelenwinkels van allochto- herinricht. i Media op woensdag onbereikbaar rsum» Vanaf volgend jaar neemt het personeel van CB Me- n Hilversum op woensdag de telefoon niet meer op. Het oneel van het communicatiebureau werkt wel, maar het is de buitenwereld die dag niet bereikbaar. Werknemers ont- ;en geen klanten en hoeven die dag ook niet met elkaar te 3 aderen. Directeur C. Brinkhuizen wil een 'rustpunt in de eractieve economie' creëren. „Wie kent niet het heerlijke iel dat als je in het weekend werkt, je door niemand ge- rd wordt", aldus Brinkhuizen. „Dat gevoel willen we op nsdag weer bereiken." Hij denkt dat zijn mensen die dag r werk verzetten d&n op andere dagen. ikterminal beste bedrijf van Estland a >en» Pakterminal is tot de beste ondernerqing van de Balti- staat Estland uitgeroepen. Dat bepaalden de lezers van het a ndblad Bussiness Central Europe van The Economist. Pak- ïinal werd zes jaar geleden opgericht door het Rotterdamse rijf Pakhoed samen met een lokale partner. De onderne- g importeert olieproducten uit Rusland en Kazachstan, slaat p in de terminals in de Estse havenstad Tallinn en verkoopt an westerse raffinaderijen. Beste bedrijf in Bulgarije werd 1, het telecommunicatieconcern waarmee KPN en zijn kse branchegenoot OTE onderhandelen. De Duitse autofa- ant Volkswagen, dat een groot aandeel in Skoda heeft, kreeg loogste prijs in Slowakije. China tien jaar cel voor 'lekken' ig China gaat de informanten die uit de school klappen financiële transacties hard aanpakken. Verspreiding van lils over een deal kan de dader tien jaar cel kosten of een te die tot vijf keer hoger is dan de winst die hij of zij in eigen heeft gestoken. Daartoe hebben de autroriteiten in China oten. Het gaat om informatie over koersen op de beurs en ermijnmarkt die officieel niet naar buiten mag komen. De is vooral gericht op werknemers in de financiële sector die liste berichten laten uitlekken, transacties vervalsen of de rsen manipuleren om daarvan rijker te worden. ïisource verkoopt laatste bezit haag» Unisource, het samenwerkingsverband tussen de 's in Nederland, Zweden en Zwitserland, heeft het laatste it, de Duitse serviceverlener voor aanbieders van mobiele te nie D Plus, verkocht. Wat rest is een lege huls. Voor D Plus t te verwarren met het recentelijk door KPN aangekochte E- 0 ontvangt Unisource 620 miljoen gulden van het Duitse rijf MobilCom. In totaal heeft de uitverkoop dit jaar drie ard gulden opgebracht. De opbrengst gaat naar de aandeel- iders. 24 flesjes a 0,30 liter van Vf-tt kximaal 3 kratten per klant I NU - 10 stuks 4 NU Idngen jeldj nn nu 27 dec t/m vr 3' AAP Serwcej 8 V tel 034-5483333 I dec 1999 1 a *fE DAG GOED NIEUWS tokio/amsterdam anp ABN Amro investeert in de Ja panse Long-Term Credit Bank, die vorig jaar oktober na faillis sement in Tokyo werd genatio naliseerd. De Amsterdamse bank is één van de partijen in een internationaal consortium dat LTCB overneemt. Het is de eerste toonaangevende Japanse bank die in buitenlandse han den komt. Leider van de investerings- groep is Ripplewood Holdings uit de VS. ABN Amro is samen met Deutsche Bank de enige in vesteerder uit Europa. Het con sortium bestaat verder uit vijf Noord-Amerikaanse investeer ders. Bedoeling is dat rond maart de 2,4 miljard gewone aandelen in handen komen van het con sortium. Daarvoor betaalt het 21 miljoen gulden. LTCB heeft een balanstotaal van ruim 210 miljard gulden. Kort voor de overdracht van de aandelen van Tokyo naar de bankengroep betaalt de over heid zeker 78 miljard aan LTCB. Dat bedrag is nodig om de ver liezen in de portefeuille van LT CB af te dekken. De bank ging vorig jaar failliet, omdat ze niet meer in staat was alle schulden te voldoen die voortvloeiden uit oninbare leningen. Verlaging pensioenleeftijd naar 60 jaar lijkt financieel niet haalbaar BERLIJN DPA/Rtr/ANP De Duitse metaalvakbond eist bij het komende onderhandelingsronde meer geld. Een CAO met een pensioenleef tijd van 60 jaar lijkt van tafel, verklaar de IG Metall-voorzitter Klaus Zwickel gisteren in de Duitse krant Bild am Sonntag. Hij zet in op 'meer dan vier procent' loonsverhoging. Verlaging van de huidige pensioenleef tijd van 65 jaar zou in Duitsland een bijdrage kunnen leveren aan de hard nekkig hoge werkloosheid. In novem ber zat tien procent van de Duitsers zonder betaalde baan en de strijd te gen de werkloosheid heeft van het ka binet van bondskanselier Gerhard Schroder de hoogste prioriteit in zijn beleid gekregen. De regeringsleider hecht veel waarde aan het 'Bündnis fur Arbeit' waarin de pensioenleeftijd van 60 jaar geregeld moet worden. Maar twee weken terug bleek ook de SPD'er niet in staat de kloof tussen de werkgevers en werkne mers te overbruggen. De bedrijven stellen dat de voorziene verlaging van de pensioenleeftijd onbetaalbaar wordt als ouderen stoppen met wer ken. Ook pensioendeskundigen heb ben hun twijfels geuit over de haal baarheid. Omdat de Duitse werkgevers en werk nemers op dit vlak nog lijnrecht tegen over elkaar staan, heeft het kabinet vo rige week een driepartijenoverleg af- zegd. Maar van een mislukking is vol gens Schroder geen sprake. „We kun nen niet van tegenstanders die tot voor kort nog in hun loopgraven lagen, verwachten dat ze elkaar nu in de ar men sluiten," aldus Schroder. De groenen, coalitiepartner van de so ciaaldemocraten, zijn fel tegen een wettelijk vastgelegde pensioenleeftijd van 60 jaar. Daarmee zouden de lasten van de ouderen op de jongeren wor den afgewenteld, meent voorzitter Röstel van de Groenen. Van voorzitter Schmoldt van de chemievakbond hoeft de pensioengrens niet per se tot met vijf jaar omlaag. Die zou ook er gens tussen de 60 en 65 kunnen liggen, oppert hij. De onderhandelingen tussen werkge vers, werknemers en overheid zullen volgend jaar in elk geval verder gaan, kondigde Schroder dit weekeinde aan. En mocht de leeftijdsgrens toch op 60 jaar uitkomen, dan kunnen anderhalf miljoen ouderen meteen met werken stoppen. Nieuw plan om snel en efficiënt winkelen op grote en middelgrote NS-stations mogelijk te maken den bosch gpd „Ze willen zo snel en efficiënt mogelijk winkelen. Dit is een winkel voor mensen die onderweg zijn", zegt Jan Huurdeman, directeur van Stationsfoodstore. Het is een 100-procents dochter van NS Stations en speciaal opge richt voor de exploitatie van de AH-gemakswinkels. In de planning zitten enkele tientallen van dit soort shops. De samenwerking met Albert Heijn is de tweede poging van NS om stationswinkels voor levensmiddelen op te zetten. de lunch en de avondmaaltijd. Het aanbod aan non-food arti kelen beslaat slechts twee me ter met juist die ene lamp ter vervanging van het kapotte peertje, één soort toiletpapier, één soort keukenpapier, inleg- kruisjes en dergelijke. Aan eten en drinken is er des te meer. Uit het assortiment is een volledig ontbijt, lunch of diner samen te stellen. Van heel eenvoudig en heel snel tot flink uitgebreid. De winkel is zo in gericht dat de gehaaste reiziger geen meter te veel hoeft te lo pen. In gang 1 staan de grijp klare snelle happen: zoetwaren, Mars, Nuts, Milky Way, één stuks fruit, verpakte broodjes, kleine flesjes melk of fris. Voor wie het echt niet weet is het 'Ontbijt Idee' ontwikkeld: een handzaam pakketje met el ke dag een andere sandwich, muffin en een uitsparing voor flesje of koffie of thee uit de es presso-bar. Vijf gulden betalen bij de snelle kassa en een paar minuten is de reiziger weer op weg met z'n ontbijtje. Hetzelfde laken een pak voor de avond maaltijd. Vanaf drie uur is er voor een tientje het 'Diner Idee' te koop: een eenpersoonsmaal tijd in een draagtas met groen te, vlees, aardappel of meelpro- Een proef op zeven stations waaronder Haarlem met Mas- ter-winkels werd eind vorig jaar stopgezet. Verschil van inzicht tussen NS en de Hermans Groep over de exploitatie waren de oorzaak De kruidenier wilde uitsluitend vestigingen op de grote stations. De NS ook op de middelgrote stations. De klei nere stations blijven voorbe houden aan de Wizzl-wirikel- tjes, waarvan vorige week de vijftigste werd geopend in Hoo- geveen. Wizzls onderscheiden zich van de AH-gemakswinkel, om dat ze naast levensmiddelen ook lektuur, cd's, drogisterij-ar tikelen en treinkaartjes verko pen. Directeur Huurdeman ver zekert dat het dit keer niet bij een experiment blijft. „Masters was de proef, dit is de oplos sing." Het concept verschilt in elk geval duidelijk van dat van een Masters. „Dat was in feite een kleine supermarkt. Maar dan doe je alles een beetje min der en dus; nooit echt goed." De AH-gemakswinkel (met een vloeroppervlak van 150 vierkante meter) is volgens Huurdeman ingericht op 'mo menten' van de dag: het ontbijt, Elke dag een ander snel ontbijtje in dukt. Wie z'n broodje of maal tijd gelijk wil opwarmen kan ge bruik maken van de bij de in gang opgestelde magnetrons. Reizigers met wat meer tijd kunnen gang 2 en 3 bekijken. Daar staan de vitrines en Provincie Noord-Brabant haalt Aquilex onderuit maastricht anp De fusie van waterleidingbe drijven in het zuidoosten van het land gaat niet door. De commissarissen van de Water leiding Maatschappij Limburg (WML) zien de fusie niet zit ten, nu één van de partners, het waterbedrijf van Oost-Bra bant, voorrang geeft aan een fusie met het waterbedrijf van West-Brabant. Nog maar een maand gele den werd de fusie aangekon digd van WML, de Oost-Bra bantse maatschappij en Wa terbedrijf Gelderland. Samen zouden ze Aquilex vormen. De voornaamste aandeelhouder van het Oost-Brabantse be drijf, de provincie Noord-Bra bant, ziet echter liever een fu sie binnen de provincie. Voor WML is dat aanleiding te stoppen met Aquilex. WML wil nu samenwerken met het waterbedrijf van NUON, dat ook gas en elektra levert. Een gezamenlijk waterbedrijf zou 1,1 miljoen aansluitingen heb ben. De woordvoerder van de Waterleidingmaatschappij Oost-Brabant is verrast over de stap van WML. Hij zegt dat sa menwerking met West-Bra bant niet betekent dat Aquilex van de baan is. Of het Oost- Brabantse bedrijf van plan is de fusie voort te zetten met al leen Waterbedrijf Gelderland, is nog niet duidelijk. Waterbedrijf Gelderland is niet van plan om Aquilex voort te zetten met alleen de Bra banders. „Ik denk dat we nu me Aquilex moeten stoppen", zegt directeur J. van der Laan van Waterbedrijf Gelderland. Hij acht het vrijwel uitgesloten dat zijn bedrijf samen gaat werken met NUON, zoals de Limburgers doen. Hij wijst er op dat zijn aandeelhouders (provincie Gelderland en Gel derse gemeenten) altijd gezegd hebben een bedrijf met alleen water na te streven. Bedrijf weigert steun van ING, ABN Amro en Generale Bank maarssen anp De bewindvoerders van het bij na failliete handelshuis Ceteco hebben een boedelkrediet van ruim dertig miljoen gulden van de Nederlandse en Belgische banken ING, ABN Amro en Ge nerale Bank geweigerd. De ban ken hadden zoveel beperkende voorwaarden ingebouwd dat de bewindvoerders er niet mee uit de voeten konden. De boedel beheerders zijn toen met de Amerikaanse Citibank in zee gegaan die hogere kosten bere kende. Het overbruggingskrediet was voor Ceteco belangrijk, omdat de schappen van de winkels tij dens de belangrijke kerstperio de anders leeg zouden zijn. Dat zou de plannen om de detail handelsketens te verkopen be lemmeren. Zowel Citibank als ING, ABN Amro en Generale Bank zijn schuldeisers van Ce teco. De actie van Citibank is Eikant, omdat de Europese anken altijd beweerden dat het juist de Citibank was die Ceteco de nek om. wilde draai en. De Latijns-Amerikaanse dochters van Ceteco hebben het niet makkelijk, zo zeggen de bewindvoerders. De vestiging in Venezuela kan maar geen ak koord bereiken met de lokale banken, terwijl het noodweer ook nog eens de verkopen in de belangrijke kerstperiode heeft stilgelegd. Daarnaast kampte Venezuela al met een economi sche recessie. De Mexicaanse vestiging heeft problemen op het gebied van personeel, auto matisering en administratie. De situatie in Honduras is zorgelijk wegens de tegenvallende verko pen en chaos in de administra tie. Het onderzoek naar de oor zaak van de ondergang van Ce teco wordt binnen enkele maanden afgerond. Nu al is duidelijk dat de Hagemeyer- dochter onderuit is gegaan door een te snelle expansie in Argentinië en Venezuela. de stationswinkel. schappen met vleeswaren, roerbakartikelen, groenten, fruit, sauzen, zuivel, dranken en brood om af te bakken. Huur deman: „Je kunt hier kiezen tussen snel of lekker en iets meer tijd. Wat we bieden zijn British Telecom zit Vodafone dwars met bod op Airtel madrid dpa/anp British Telecom heeft op het laatste moment branchegenoot Vodafone Airtouch overtroffen in diens plannen Airtel over te nemen, het op een na grootste mobieletelefoonbedrijf van Spanje. BT biedt voor 30,4 pro cent van de aandelen Airtel zijn eigen aandelen met een totale waarde van 17,7 miljard gulden. Eerder bood Vodafone 15,8 mil jard. Inzet van de strijd is het pak ket aandelen dat in handen is van de grootbank Banco San tander Central Hispano. Voor de 17,6 euro ontvangt BSCH vijf procent van BT. Daarmee wordt de Spaanse bank een van de grotere aandeelhouders van BT. British Telecom heeft al een belang van 17,8 procent in Air tel. Het hogere bod van BT dwarsboomt de plannen van Vodafone. Vodafone bezit 21,7 procent van Airtel en is daar mee na BSCH de grootste aan deelhouder. Door het pakket van BSCH over te neiYien zou Vodafone de meerderheid ver overen, maar daarvoor wil BT een stokje steken. Waarnemers sluiten niet uit dat Vodafone op zijn beurt het bod van BT wil aftroeven. Vodafone, specialist in mo biele telefonie, nam eerder dit jaar de Amerikaanse branche genoot Airtouch over. Nu pro beert Vodafone ook op het vas teland van Europa zijn stempel te drukken. Dit Britse bedrijf is al in een heftig ovemamege- vecht om de Duitse concurrent Mannesmann gewikkeld. In tal van andere landen heeft Voda fone vooral veel minderheids deelnemingen. geen ingrediënten, maar maal tijdcomponenten. Allemaal producten die heel snel te be reiden zijn waardoor je thuis binnen tien minuten het eten op tafel hebt." De gemakswinkels zijn open FOTO GPD MARC VAN DER KORT wanneer er reizigers zijn en dat is door de week van zeven uur 's ochtends tot tien uur 's avonds, zaterdags van acht tot tien en zondags van negen tot tien. AMSTERDAM ANP De belastingvrijstelling voor de vliegtuig brandstof kerosine is een achterhaald privi lege. Deze 'kunstmatige' bescherming maakt de luchtvaart te goedkoop. Dit zegt P. Bouw, ex-bestuursvoorzitter van de KLM, in het magazine Zakenreis. Bouw vindt dat Nederland de discussie over het belasten van de kerosine binnen Europa moet beginnen. Tot nu toe maken de luchtvaartmaatschappijen gebruik van kerosine die niet wordt belast. „Die kunstmatige bescherming maakt de luchtvaart te goedkoop. Bovendien klopt het niet. In de moderne economie hoort de verdeling van schaarse middelen optimaal plaats te vinden. Alleen kerosine ontspringt de dans. Er is geen plausibele reden aan te voeren waarom op dit schaarse middel géén belasting hoeft te worden geheven", zegt Bouw, die de voorzittershamer in 1997 afgaf. Bouw vindt dat Nederland de discussie binnen Europa moet oprakelen. „Nu deinst men ervoor terug, omdat het zo'n com plexe materie is. Maar dat mag geen aanlei ding zijn om de dingen op hun beloop te laten. Vroeg of laat komt het er onder druk van de samenleving toch van." Minister Pronk verklaarde vorig jaar al dat er afspraken nodig waren om de lucht vaart aan te pakken. Het was volgens hem de hoogste tijd om de vervuiling door vlieg tuigen te verminderen. Dat zou kunnen door een brandstofheffing op kerosine in te voeren. Nederland pleit al langer voor zo'n heffing, maar heeft nog weinig medestan ders gevonden. HARRY MENS Leeftijd: 52 Beroep: Makelaar Burgerlijke staat: gehuwd Kinderen: twee dochters Auto: „Genoeg. Bentley, Por sche, Range Rover." Hobby's: „Hetzelfde als ieder een, hahaha." DEN HAAG FRANK HENDRICKX Harry Mens is makelaar en be kende Nederlander van beroep. Zijn publieke optredens waren de afgelopen jaren niet te mis sen. Mens haalde Frank Sinatra, Pavarotti én Nick Leeson naar het land, taxeerde vanuit een helikopter de huizen van be kende Nederlanders, schreef een boek over zijn eigen succes, probeerde tevergeefs voor de WD in de Tweede Kamer te ko men, presenteert elke zondag een tv-programma, is hoofdre dacteur van een eigen blad ('nu al 3.100 abonnees') en start bin nenkort ook een website onder de titel Business Class. Circus Mens goes multimedia, bevestigt de makelaar. Achte loos: „Ach, als je een eigen tele visieprogramma hebt, is het ook leuk om een tijdschrift erbij te hebben. Dat hebben we bin nen vier weken opgezet. Zater dag 18 december is de eerste editie uitgekomen. Het gaat heel aardig. We draaien op on ze advertenties. Het is dus niet zo dat we een minimaal aantal abonnees nodig hebben. We zijn nu bezig met een website, want dat hoort er ook bij." De talloze mediaoptredens ten spijt, verdient Harry Mens zijn brood nog altijd in de make laardij. Zonder risico's is dat niet. Over zijn slechtste aan koop 'aller tijden' hoeft Harry Mens dan ook geen seconde na te denken. „Een paar jaar gele den kocht ik voor 2,5 miljoen gulden aan de Lange Voorhout in Den Haag een pand van Freddy Heineken. Ik heb er daarna nog eens voor tien mil joen gulden aan opgeknapt. FOTO GPD HARRY VERKUYLEN maar uiteindelijk verloor ik er zes miljoen gulden op. Ik had het veel te mooi gemaakt en die Hagenaars willen geen geld uit geven." De beste aankoop aller tijden lepelt Mens met hetzelfde ge mak op. „Ik treed ook op als bemiddelaar voor andere on roerend goedbezitters. In 1991 heb ik voor 800 miljoen gulden onroerend goed verkocht na mens verzekeraar Nationale Nederlanden. Dat verdient ze ker goed, want je krijgt zo'n an derhalf procent commissie. Dus reken maar uit: twaalf mil joen gulden, inderdaad." De laatste aankoop van Mens bestaat uit 'een paar panden' bij Schiphol. Die stopt hij in maatschappen. Daarin kunnen welvarende particulieren fiscaal vriendelijk beleggen. „Daar ben ik de laatste tijd vooral mee be zig. Ik heb die commanditaire vennootschappen voor anderen opgezet, maar participeer er zelf ook in. Als financiële tip heeft Mens een one-liner paraat (bedenk tijd weer onder de vijf secon den): „Cash is King." De make laar, die beurshandelaar André van Eerden als vaste adverteer der, vaste televisiegast en vaste columnist voor zijn multime- dia-activiteiten heeft, is er van overtuigd dat mensen hun aan delen moeten verkopen. „Ik ben zelf ook liquide. De beurs is momenteel zo hoog dat het me verstandiger lijkt om uit aande len te stappen. Ik wacht op een flinke correctie naar beneden. Die komt onvermijdelijk bin nen nu en zes maanden. Dan stap ik er weer in."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9