Kritiek Schroder op Kohl Opmerkelijke openheid van Albert II Einstein is persoon van de eeuw Bellen naar de Verenigde Staten nu!7ct/min. Buitenland Afgezette president Ivoorkust gevlucht Geweld Ambon eist 37 levens hovacEen groep zieke en bejaarde Serviërs is zaterdag ge- :ht uit de door Nederlandse KFOR-militairen beschermde Orahovac in Kosovo. De Serviërs voelden zich niet langer ig in de stad. waar tevens geen voorzieningen zouden zijn. exodus kwam op gang na berichten over een nieuwe bom- slag op etnische Serviërs op vrijdagavond. De Serviërs wor- i al sinds het vertrek van de Joegoslavische autoriteiten uit ovo bedreigd door militanten onder de etnisch-Albanesè erderheid. Het konvooi van 46 mensen werd begeleid door i tairen van KFOR. Igië bant mobiel bellen in auto isel» België verbiedt het gebruik van de gewone gsm in de Alleen bellen met een zogenaamde 'handsffee-set' zal nog den toegestaan. De maatregel moet de veiligheid op de weg orderen. De Belgische regering loopt met haar plan voorop iuropa. In Nederland dringen verkeersveiligheidsorganisa- al geruime tijd aan op een verbod voor automobilisten om t een 'mobiel' te bellen, maar tot concrete plannen van rege- jszijde is het nog niet gekomen. De maatregel wordt in Bel- vermoedelijk medio 2000 van kracht. Consumentenorgani- es juichen het gisteren gepresenteerde plan van de Belgi- e verkeersminister Durant toe. Uit onderzoek blijkt dat een uffeur die belt vaak tientallen seconden lang niet meer met aandacht bij het verkeer is. Na afloop van het telefoonge- ek weet dc automobilist zich niets te herinneren van de ge seerde verkeersborden. genten gewond bij explosie Kaapstad pst ad Zeven politieagenten zijn vrijdagavond gewond ge kt door een bomexplosie voor een restaurant in het Zuid- ikaanse Kaapstad. Twee agenten zouden in kritieke toestand ir een ziekenhuis zijn gebracht, aldus een politiewoordvoer- Het restaurant, in een toeristenwijk van de stad, was eerder de avond gesloten na een bommelding. De politie van Kaap- el sluit niet uit dat de bommelding juist was bedoeld om poli- igenten naar het restaurant te lokken. In Kaapstad explo- erden eerder deze maand twee bommen. Bij deze explosies :en homobar en een pizzarestaurant vielen meer dan vijftig vonden. In augustus vorig jaar kwamen bij een bomaanslag tiet restaurant Planet Hollywood in Kaapstad twee mensen het leven. Tot nu toe is geen van deze aanslagen opgelost. )litie rukt uit voor speelgoedpistool ir» Een vrouw met een speelgoedpistool heeft zaterdag de itserse politie veel werk bezorgd. De vrouw hield voor de p een speelgoedpistool tegen de slaap van de bestuurder van auto waarin zij meereed. Een andere automobilist zag het ta- eel een waarschuwde de politie. Meerdere partouillewagens ten uit en zetten de achtervolging in. Toen de auto uiteinde tot stilstand werd gebracht, werd het misverstand duidelijk. loten kregen tegenstrijdige gegevens iden» De piloten van de verongelukte vrachtvliegtuig van Ko- n Air konden met hun instrumentarium in de cockpit niet de voeten. De informatie die ze kregen was tegenstrijdig, zo kt uit het beluisteren van de zwarte doos met vluchtgege- is. De tegenstrijdigheden hadden betrekking op snelheid van toestel, zijn positie en de mate waarin het hoogte maakte, woordvoerder van Korean Air sluit niet uit dat de piloten g hebben geprobeerd om terug te keren. Hij baseert die ver- derstelling op de liggende positie waarin de Boeing is terug vonden. Het ongeluk gebeurde woensdag, kort nadat de eing van het Londense vliegveld Stansted was vertrokken. De r bemanningsleden kwamen om. ladivostok kan maar niet kiezen iDivosTQKDe burgers van Vladivostok in het uiterste oosten Rusland moeten opnieuw naar de stembus om een nieuwe neenteraad te kiezen. Ook de zeventiende poging om een luw bestuur voor de stad te krijgen, is mislukt. De plaatselijke scommissie bepaalde dat de stemming van 19 december in chts vijf van de veertien districten geldig is geweest De uit- g in de overige negen districten is geschrapt, omdat de mees- iezers de namen van alle kandidaten op het stembiljet heb- doorgestreept. De burgers van Vladivostok hebben inmid- s dertien mensen in de gemeenteraad gekozen, maar dat is t genoeg om hen te kunnen installeren. Wanneer de burgers or de achttiende keer naar de stembus gaan, is nog niet be- ald. ongen doodt vriend met kerstcadeau mmette Een jongen van twaalf die als kerstgeschenk een htgeweer had gekregen heeft daar per ongeluk zijn vriendje ie doodgeschoten. De twee jongens waren op eerste kerstdag ït het geweer gaan oefenen. Het fatale schot ging af toen de zitter van het geweer, na zijn schoenveter te hebben vastge- ïakt, met zijn vinger aan de trekker overeind kwam. Abidjan Winkeleigenaren uit de Ivoorkust kijken naar de verbrande resten van hun winkel. De winkel werd in brand gestoken na de staatsgreep van afgelopen vrijdag. De toen af gezette president Henri Konan Bedie is gisteren met een door Frankrijk beschikbaar gestelde helikopter naar Togo gevlucht. Hij kwam 's middags in gezelschap van ongeveer tien familieleden aan in de hoofdstad Lome. Coupleider Robert Guei wilde zondagmiddag op een persconferentie geen commentaar geven op Bedie's vertrek. Guei, die in 1995 na de door Bedie gewonnen verkiezingen aan de kant werd geschoven als legerleider, stelde zaterdag een Nationaal Comité van Algemene Redding in, dat het land moet gaan leiden tot de democratie wordt hersteld. Ivoorkust, waar negentien miljoen mensen wonen, is lange tijd beschouwd als een voorbeeld van stabiliteit in West-Afrika. Met de presidentsverkie zingen in het vooruitzicht waren de politieke en sociale spanningen de laatste tijd echter toegenomen. Het is voor het eerst sinds het land in 1960 onafhankelijk werd dat er een staatsgreep is gepleegd. foto epa issouf sanoco Del Ponte denkt aan vervolging NA V O-misdaden Hoofdaanklaagster Carla Del Ponte van het Joegoslavië-tri- bunaal buigt zich over een dos sier van mogelijke misdaden van de NAVO tijdens de bom bardementen op Joegoslavië eerder dit jaar. Dit zegt de Zwitserse in een interview dat gisteren is gepu bliceerd door de Britse krant The Observer. Tijdens de NAVO-bombarde- menten vielen tientallen bur gerslachtoffers. Als Del Ponte tot de conclusie komt dat de Geneefse Conventies zijn ge schonden, wil zij de verant woordelijken, piloten en hun superieuren, aanklagen. „Als ik dat niet wou doen, zou ik niet op de juiste plaats zitten", aldus Del Ponte. Zij wil het dossier aandachtig bestu deren en dan een besluit ne men. „Ik moet mijn 'job' doen, want anders ben ik niet onaf hankelijk, en de onafhankelijk heid van de hoofdaanklager is het belangrijkste element." Eventuele NAVO-misdaden zijn echter 'niet mijn prioriteit, want ik heb onderzoeken gaan de over genocide, over lijken in massagraven'. brussel aaarc peeperkorn correspondent Opmerkelijke openheid: de ko ning die zijn kerstboodschap aangrijpt om het volk - welis waar in bedekte termen - te ver tellen over het bestaan van zijn buitenechtelijke dochter. België heeft het. De Kersttoespraak '99 van koning Albert II was mis schien niet meest doorwrochte maar wel de meest opmerkelij ke van dit jaar. Openlijk herin nerde de Belgische vorst aan de huwelijkscrisis die hij en zijn vrouw Paola eind jaren zestig doormaakte. „Die crisisperiode werd ons onlangs in herinne ring gebracht", zei de koning recht in de camera blikkend. Al- bert verwees daarmee naar de recente 'onthulling' over het bestaan van zijn bastaarddoch ter Delphine. „Daar wensen wij niet verder op in te gaan: zij be hoort tot ons privé-leven", on derstreepte de vorst voor alle zekerheid het belang van zijn bekentenis nog maar even. Kerstmis als feest van het licht aangrijpen om helderheid te verschaffen over een seksuele escapade van weleer. Een roya le stap die volgens Albert past in de nieuwe eeuw waarin 'de communicatietechnieken en de communicatiemiddelen nog in grijpender evolueren'. Het af leggen van de koninklijke be slotenheid gaat wel iets verder dan het symbolisch afrukken van een knellende stropdas. Als de koning een boekje open doet, moet het volk op zijn woorden passen. Zou je den ken. Zo niet vice-premier Van den Bossche. Als de kippen was deze socialist erbij om de nieu we openheid in te pikken. De woorden van Albert II zinderde nog na in de ether of Van den Bossche analyseerde al dat de koning hiermee zelf het bestaan van zijn buitenechtelijke doch ter had aangeroerd, dat dit zeer te prijzen was en een blijk van een nieuwe opstelling van het koninklijke geslacht der Co- burgs. En de rest van de vorste lijke familie? Pas getrouwd en nog steeds in hun wittebroods weken zwegen prins Filip en zijn prinses Mathilde over de uitlatingen van 'pépé'. Tweede zoon Laurent deed wel van zich spreken. Recent nog een tikkel tje 'depri' en worstelend met zichzelf en een tv-presentatrice, verscheen hij nu verkleedt als Kerstman op de televisie, pal na de toespraak van zijn vader. Schaterlachend wurmde de ge zette Laurent zich in een auto waarmee hij beloofde soep rond te brengen bij de minder bedeelden van Brussel. Al die openheid en handreikingen naar het volk, dat belooft wat in België voor de toekomst. new york anp-ap Voor slechts 17 ct/min belt u nu naar familie en vrienden in de Verenigde Staten (excl. Hawaii en Alaska). En met de nieuwe citytarieven belt u zelfs al voor 15 ct/min naar New York, Washington D.C., Los Angeles, Boston en San Francisco. Daarnaast zijn ook de tarieven naar de volgende landen verlaagd: Nederlandse Antillen en Aruba f 1,20 p/min, Turkije 85 ct/min, Australië en Nieuw-Zeeland 50 ct/min. Deze tarieven gelden dag en nacht, 7 dagen per week. Voor meer informatie kunt u gratis bellen met 0800-0402 of kijk op www.tarieven.kpn-telecom.nl Starttarief: 10 cent per gesprek. Het Amerikaanse weekblad Time heeft Al- bert Einstein uitgeroepen tot persoon van de eeuw. Einstein is één van de grootste fy sici die ooit heeft geleefd en is vooral be kend van zijn relativiteitstheorie. Hij wordt op de ranglijst van Time gevolgd door de voormalige Amerikaanse president Frank lin Roosevelt en Indische volksleider Ma- hatma Gandhi. „Wanneer we 100 jaar terugkijken, herin neren we ons de strijd voor vrijheid en de strijd voor de burgerrechten, maar bovenal realiseren we ons hoe wetenschap en tech nologie onze wereld veranderden", ver klaarde Time's Walter Isaacson de keuze voor Einstein. Einstein wordt geroemd van wege zijn theorieën over ruimte, tijd en massa en door zijn onderzoeken over het atoom en het universum. Volgens het blad staat zijn werk symbool voor de technische vooruitgang die deze eeuw heeft gebracht. De relativiteitstheorie bracht een totale omwenteling teweeg in de fysica, maar had ook daarbpiten grote invloed. „De wereld is de afgelopen jaar meer ver anderd dan in welke eeuw dan ook. Daar liggen niet zozeer politieke of economische oorzaken aan ten grondslag, maar techno logische. Nieuwe technologieën kwamen voort uit de vooruitgang in de basisweten schap", zo schrijft fysicus Stephen Haw king in een begeleidend essay. Einstein werd in 1879 in Duitsland gebo ren. Hij studeerde elektrotechniek in Zü- rich en werd later hoogleraar fysica in Ber lijn. Hij heeft ook in Leiden lesgegeven als buitengewoon hoogleraar. Hij raakte vooral bekend door zijn relativiteitstheorie. De theorie legde de basis voor spectaculaire technologische ontwikkelingen en observa ties op veel terreinen, waaronder de zwaar- WC tekracht, de studie van de kosmos en de kernsplijting. Hij won in 1921 de Nobelprijs voor de natuurkunde. In 1933 deed Einstein, die van joodse af komst was, afstand van zijn Duitse staats burgerschap en vestigde zich in de Ver enigde Staten, waar hij in Princeton hoog leraar werd in de theoretische fysica. Aan het begin van de Tweede Wereldoorlog schreef Einstein op verzoek van enkele Amerikaanse fysici een brief aan president Roosevelt, waarin hij wees op de mogelijk heid van kernsplijting voor het maken van een militair wapen. Dit werd de aanleiding voor de ontwikkeling van de kernbom. Na dat de Amerikanen in 1945 twee atoom bommen op Japan hadden gegooid werd Einstein een militant voorvechter van de internationale vrede.Als ik het had gewe ten, had ik ervoor gekozen slotenmaker te worden." Einstein stierfin 1955. De verkiezing van Einstein tot persoon van (le eeuw heen een eind gemaakt aan de pijnlijke publieke verkiezing van Time. Het tijdschrift had zijn lezers de mogelijkheid geboden om op het internet op een per soon te stemmen. In eerste instantie leek Adolf Hitler die verkiezing ruim te gaan winnen. Joodse belangenorganisaties kwa men in actie en stemden massaal op de vermoorde Israëlische premier Rabin. Dat bracht de Amerikaanse lezers er weer toe om op hun held Elvis Presley te stemmen. Presley won uiteindelijk de verkiezing, maar de redactie van Time heeft bepaald dat Albert Einstein, die door het publiek op een vijfde plaats was gekozen, de persoon van de eeuw moest worden. Jaap van Borssum Buisman (80). oud-con servator van Teylers Museum in Haarlem, ontmoette Einstein in zijn kinderjaren. Zijn vader, die in het museum dezelfde functie vervulde, kreeg de natuurwetenschapper begin jaren twintig op bezoek. Einstein was naar Haarlem gekomen voor een ontmoe ting met professor Lorentz, die in Teylers Museum een klein laboratorium met een paar medewerkers had. In de zitkamer van de conservatorwoning aan de Damstraat dronken de mannen een kopje koffie. Van Borssum Buisman: ,,Ik was heel klein, ik denk een jaar of vijf, zes, ik heb dit alleen maar uit overlevering. Ik was te klein om te beseffen wat er aan de hand was." De uit verkiezing van Einstein tot man van de eeuw, vindt hij zeer terecht. „Want hij had een geloofsovertuiging. Hij zag wetenschap en geloof niet als een tegenstelling, maar hij vond dat het een voortvloeide uit het ander. De grote raadselen weten we niet, zei hij, daar blijven we naar op zoek." den Falun Gong veroordeeld Vier leiders van de verboden Falun Gong-sekte zijn gis- n in Peking veroordeeld tot gevangenisstraffen van zeven tot ttien jaar. De vier werden 20 juli gearresteerd. Zij zouden de testacties van april hebben geleid waarbij 10.000 aanhangers Falun Gong in het centrum van Peking erkenning van hun tdienst eisten. Deze actie leidde ertoe dat de regering de be ing in juli verbood. De zwaarste straf van achttien jaar ging de 59-jarige Li Chang, die werkzaam is geweest op het mi- erie van openbare veiligheid. In die functie zou hij op on- tige wijze in het bezit zijn gekomen van staatsgeheimen over erdrukking van de sekte. Hij zou de gegevens vervolgens ben doorgespeeld. ibble-telescoop weer in de ruimte ston» De ruimtetelescoop Hubble is gisteren na reparatie r de bemanning van het Amerikaanse ruimteveer Discovery r in de ruimte uitgezet. De Hubble werd afgelopen dinsdag i de ruimte geplukt en door middel van een robotarm in het chtruim van het ruimteveer verankerd. Daar brachten be- mingsleden tijdens verschillende ruimtewandelingen onder er nieuwe een nieuwe computer, een nieuwe radiozender en jeterde accu's aan. Door stabiliteitsproblemen functioneer- le telescoop sinds half november niet meer. Over twee we- moet blijken of de reparaties aan het negen jaar oude ruim- jservatorium afdoende zijn geweest. rviërs verlaten Orahovac Bondskanselier Schroder heeft voor het eerst openlijk kritiek geleverd op zijn voorganger Kohl voor diens rol in de CDU-zwartgeldaffaire. De christen-democraten zelf raken steeds meer verdeeld over de manier waarop zij met hun erevoorzitter moeten omgaan. Schroder verweet Kohl afgelo pen weekeinde 'bijzonder ge vaarlijke opvattingen over het functioneren van de staat'. Hij reageerde op de weigering van Kohl om namen te noemen van geldverstrekkers die de CDU- partijkas spekten. Volgens de wet is Kohl dat verplicht. Maar hij wijst op het erewoord dat hij heeft gegeven: persoonlijke re laties zijn voor hem belangrij ker dan juridische formulerin gen, zei de kanselier in èën in terview met de krant Bild am Sonntag. Volgens Schroder plaatst Kohl zich boven de wetten van het land. „Dat is in een demo cratie niet toegestaan, en al he lemaal niet voor een kanselier. Anders kun je ook niet meer venvachten dat mensen de wet ten naleven." Er is grote schade ontstaan, 'in de eerst plaats voor Helmut Kohl zelf, voor zijn aanzien en voor zijn partij'. Uit eindelijk kan het tot een alge mene lusteloosheid jegens de politiek leiden, stelde de SPD- regeringsleider. Hij denkt dat de lange ambts termijn van Kohl. zestien jaar. mede een rol speelt in de affai re: „Je raakt het gevoel kwijt voor wat kan en wat niet kan." Een regeerperiode van acht tot tien jaar is volgens de huidige kanselier een goede maat. Schroder hield zich de afgelo pen weken in met commentaar op de CDU-affaire. Wel bekriti seerde hij de opvattingen van andere SPD-ers om Kohl des noods op te sluiten om hem tot een onthulling van namen te dwingen. Ondertussen lijkt de CDU zich op te splitsen in een kamp voor en een kamp tegen Kohl. Na de aanvallen op de erevoor zitter werd tijdens de kerstda gen de kritiek op leden die zich van Kohl willen emanciperen steeds luider. In de krant Welt am Sonntag waarschuwt het bestuurslid Vaatz partijgenoten ervoor door te schieten. Hij herinneert aan de rol die de ex- kanselier voor de Europese eenwording speelde. Zijn offensief lijkt vooral ge richt tegen de secretaris-gene raal van de partij. Angela Mer kel. Zij verweet Kohl vorige week een patriarchale leiders stijl. Volgens haar moet het af gelopen zijn met de invloed van de langjarige voorzitter op de christen-democratiche partij. (NDAG 27 DECEMBER 1999 AFP Agence F«»nce Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters ambon ap In Ambon op het gelijknamige Indonesische eiland zijn van daag zeker 37 doden gevallen bij gevechten tussen christenen en moslims. De belangrijkste kerk van de stad, de Silokerk, en een moskee werden in brand gestoken. Het geweld brak gisteravond uit in het^ centrum, nadat een moslim-voetganger was aange reden door een bus die werd bestuurd door een christen. In een poging de strijdende partij en te scheiden richtten mari niers prikkeldraadversperrin gen op, maar de menigten wis ten elkaar desondanks te berei ken, waarop de mariniers het vuur openden. Behalve de Silo- kerk en een nabijgelegen mos kee stonden tientallen winkels in brand. Een arts in het Al Fatah zie kenhuis in de moslimwijk zei dat daar in de loop van de nacht en ochtend 25 doden wa ren binnengebracht. Een Ame rikaanse hulpverlener, Brian Murphy, zei twee doden te heb ben gezien in het Baktirahayu ziekenhuis in de christelijke wijk. Tien andere doden waren •naar verluidt naar het Haulusy ziekenhuis gebracht. Murphy zei dat de militairen meermalen op de menigte hadden gevuurd. Naar verluidt zijn tientallen mensen gewond geraakt. Aan vankelijk werden vandaag over en weer nog schoten gelost, maar de toestand was aanmer kelijk rustiger geworden. Dit jaar zijn bij sektarisch ge weld op de Molukken al onge veer 750 doden gevallen. Een oproep van president Abdur rahman Wahid, die Ambon op 12 december bezocht, om de vrede te bewaren en tolerantie te betrachten, heeft het geweld niet kunnen stoppen. Russen bereiken centrum Grozny MOSKOU AFP-Rtr Pro-Russische Tsjetsjeense mi lities hebben gistermiddag het centrum van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny bereikt. Dit is bekendgemaakt door het pers bureau Interfax. Dat beroept zich op de leider van de para militairen, Bislan Gantamirov, die zich aan de kant van het Russische leger heeft ge schaard. Gantamirov zei dat zijn mili ties het gebied rond de 'Dom Petsjati' hebben bereikt, de voormalige centrale redactie van de lokale krant. In Grozny zouden zo'n acht honderd pro-Russische Tsje- tsjenen vechten tegen anti-Rus sische Tsjetsjeense rebellen. De milities vormen de voorhoede van het Russische leger, dat za terdag een grootschalig offen sief tegen Grozny inzette. Het televisiestation ORT meldde eerder dat de mos limstrijders in Grozny geen dui delijke verdedigingslinie heb ben. Alleen de strategisch be langrijke pleinen en kruispun ten worden tot het uiterste ver dedigd. Israël laat na tien jaar vijf Libanese gijzelaars vrij tel aviv ad bloemendaal correspondent Israël heeft gisteren, in het diepste geheim, vijf aanhangers van de Hezbollah vrijgelaten. Het hield de vijf al meer dan tien jaar in gijzeling. Ze zijn vanochtend met een vliegtuig van de Duitse maatschappij Lufthansa in Beiroet aangeko men. De Duitse regering neeft bij hun vrijlating bemiddeld. De Hezbollah, de Libanese is lamitische verzetsbeweging, ontkent dat ze voor de vrijlating van de gijzelaars een prijs heeft betaald. De vijf mannen maak ten deel uit van een groep van 21 Libanezen die in Israël wor den vast gehouden als 'wissel geld' voor de vrijlating van luchtmacht-navigator Ron Arad. Van Arad, wiens Phan- tom-straaljager in 1986 boven Libanon verongelukte, is be kend dat hij gevangen is geno men door plaatselijke milities. Daarna is hij waarschijnlijk naar Iran overgebracht. Het is niet duidelijk of hij nog leeft. Israël heeft niet bekend ge maakt waarom het de vijf Liba nezen heeft vrijgelaten, maar in de media wordt de stap om schreven als een gebaar aan Li banon en Syrië. Op 3 januari praten Israëlische en Syrische delegaties verder over het slui ten van een vredesverdrag. Duitsland heeft in het verle den vaker bemiddeld tussen Is raël en Libanese organisaties over de vrijlating van gevange nen en gijzelaars. Het heeft ook pogingen ondernomen om via Iran meer te weten te komen over het lot van Ron Arad, maar de Iraniërs houden vol dat ze van niets weten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7