'Kerstmis wijst de weg in nieuw millennium' Binnenland AN DAG 27 DECEMBER 1999 ANP Algemeen Nederlands Perebureau CPO Geassocieerde Pers Diensten J DEN HAAG ANP Hieronder volgt de letterlijke tekst van de toespraak die koningin Bea trix op Eerste Kerstdag heeft uitge sproken. „Het licht breekt door in het donker van het menselijk bestaan. Dit is de boodschap van Kerstmis, die overal in onze wereld nu al bijna twee duizend jaar wordt gehoord. De komst van Je zus Christus plaatst zowel onze ver houding tot God als de betrekkingen tussen mensen in een nieuw schijnsel. Met die geboorte begint onze jaartel ling, aangeduid met voor en na Chris tus. Ook wordt gesproken van twee duizend jaar christelijke beschaving. De overgang van het ene millennium naar het andere nodigt uit tot bezin ning op het gehalte van de beschaving: waardering van leven, zorg om mense lijke waardigheid en eerbied voor de schepping. Beschaving is geen gege ven, maar een dagelijkse opdracht voor wie nu leven. Daarbij voelen wij, op zoek naar de juiste wegen, behoefte aan richting en steun. Al bijna twee millennia lang vinden velen zo'n kom pas in de woorden en daden van Christus. Zo blijft Kerstmis een ijkpunt in de bezinning op de tekenen der tij den. Tegen het einde van deze eeuw be drukt ons het besef van de duistere kant van de mensheid. Geweld lijkt onuitroeibaar en ingrijpen in vijande lijkheden uiterst moeilijk. Wel wordt nu erkend dat bij wreedheid en gru weldaden niet werkeloos mag worden toegekeken. In deze eeuw van oorlo gen is ook het bewustzijn gegroeid dat machtsuitoefening - zowel tussen sta ten als binnen landen - moet worden getoetst aan de internationale rechts orde. Was aanvankelijk nationale soe vereiniteit een onaantastbaar begrip, nu winnen internationaal aanvaarde normen meer en meer aan gewicht. Wie misdrijven tegen de menselijkheid begaat, weet dat de wereldgemeen schap zulke daden bestraft wil zien. Dit is een van de meest hoopgevende ontwikkelingen in onze tijd. Het was een eeuw vol tegenstellingen en spanningen. Ongekend sterke machtsposities werden opgebouwd, zowel van staten en bedrijven als van individuen. Toch was dit niet alleen een tijd van concentratie en ook mis bruik van macht, maar evenzeer de eeuw van ontplooiing van het recht. Recht schept orde en bindt mensen: het kan de gemeenschap bij elkaar houden. Het garandeert ook vrijheid, al is die niet vrijblijvend. Bij rechten van mensen gaat het om wederzijds verplichtende bescherming van noden en belangen. Universeel is de verplich ting rechten van anderen te respecte ren. Zo staan recht en plicht niet te genover elkaar, maar zijn zij juist ver strengeld in het begrip verantwoorde lijkheid. Als de organisatie van een sa menleving is gericht op recht en recht vaardigheid, wordt des te meer ge vraagd van mensen zelf. Zij zijn het immers die in de praktijk van het leven van dag tot dag de normen moeten wa&r maken. Voor vele volkeren die leefden onder dictatoriale regimes bracht dit laatste decennium een einde aan de onder drukking. De weg van staatsideologie gelijkheid schrijnender dan ooit. Da gelijkse zorgen om het bestaan bepa len het leven van velen: mensen die kwetsbaar zijn, arm, ontheemd en ver vreemd. In onze eeuw is de overtui ging gegroeid dat ook deze mensen recht hebben op een redelijk bestaan. Daarmee kreeg sociale gerechtigheid nieuwe inhoud: zowel in onze naaste omgeving als ook in de gemeenschap van volkeren. Nu de wereld zozeer is ontsloten, heeft het streven naar recht vaardigheid in de internationale eco nomische verhoudingen een klem mend karakter gekregen. Intussen vormt de voortdurende toe name van materiële productie een ernstige bedreiging van de draagkracht van de aarde. Steeds meer dringt het besef door dat onze toekomst op het spel wordt gezet. Hieruit worden lang zaam aan ook consequenties getrok ken. Zo werd dit de eeuw van het mi lieubewustzijn. Nooit eerder was onze natuurlijke omgeving zozeer aange tast, maar tegelijk werd de verant woordelijkheid van de mens voor de schepping - met al haar schepselen - nimmer zo serieus genomen. De aarde is ons erfgoed: de zorg daarvoor is de mensheid toevertrouwd. Mensen zoe ken nu naar een nieuwe verhouding tot de natuur en zien in de verplichtin gen tot zorgvuldig beheer hun grote opdracht - ook jegens toekomstige ge neraties. De vorige eeuw werd gekenmerkt door de opkomst van organisaties van groe pen mensen die zich maatschappelijk voelden achtergesteld. In het tijdperk dat nu ten einde loopt, werden ver trouwde verbanden losser en kwam het individu centraal te staan. Dit pro ces heeft geleid tot grotere zelfstandig heid en de vorming van sterke burgers die tegen onrecht durven op te komen. Meer en meer weet men zich persoon lijk verantwoordelijk voor de inrichting van eigen leven. Maar individualise ring brengt ook gevaren mee. Ver schraling van groepsgevoel kan men sen onverschillig maken. Waar solida riteit wordt uitgehold, gaat eigen be lang overheersen en dreigen anonimi teit en eenzaamheid. Daarom wordt nu de noodzaak gevoeld te zoeken naar nieuwe vormen van menselijke verbondenheid en saamhorigheid. Zo staan wij vandaag voor belangrijke uitdagingen. Hierbij blijven de woor den en daden van Christus voor velen een betrouwbaar kompas. In zijn ge boorte maakt God humaniteit en naas tenliefde zichtbaar. Een nieuwe bood schap wordt verkondigd van gerech tigheid en vrede op aarde. Hoe ver dit soms ook verwijderd lijkt van onze da gelijkse werkelijkheid, het is een geloof dat inspireert tot handelen. Bij ons zoeken naar begaanbare paden wijst Kerstmis de weg. Juist op deze grens van twee millennia confronteert Christus' komst in de wereld ons met de kracht van de liefde en de belofte van een hoopvolle toekomst. In een lied uit de eerste helft van deze eeuw wordt dit bezongen: God lijkt wel diep verborgen in onze duisternis, maar schenkt ons toch een morgen die vol van luister is. Ik wens U een gezegend Kerstfeest." naar democratie en vreedzaam sa menleven is verre van eenvoudig. De mocratie biedt ruimte aan veel ver schillende meningen en roept daar mee tegenstellingen op. Daarom zijn heldere regels vereist die door ieder een aanvaard moeten worden. Demo cratie vraagt bovendien om mondige burgers met hart voor de publieke zaak en oog voor de belangen van minderheden en andersdenkenden. Iedere maatschappij kent groepen mensen die andere opvattingen heb ben en kiezen voor eigen vormen van leven en samenleven. Ook hebben stromen migranten overal een nieuwe, pluriforme werkelijkheid geschapen. Respect voor een ieders eigenheid in overtuiging en cultuur is voor allen een verplichting. Hierbij gaat het om meer dan louter tolerantie. Het komt aan op erkenning van menselijke waardigheid en gelijke rechten. Alleen zo kan een wereld ontstaan van vrij heid, gerechtigheid en vrede. Techniek In de moderne samenleving wordt ge zag niet langer als vanzelfsprekend aanvaard. Overal ter wereld staan hië rarchische verhoudingen onder druk. Wie verantwoordelijkheid draagt moet natuurlijk verantwoording afleggen. Een ieder die voor het voetlicht treedt zal op zijn prestaties worden beoor deeld. De kritische houding waarmee waarheid wordt onderzocht en geloof waardigheid getoetst is zeker positief. De vraag naar openheid is gerecht vaardigd, maar als commercie intimi teit tot openbaar bezit maakt, dreigt het recht op de persoonlijke levens sfeer - een van de grote verworvenhe den van deze eeuw - te worden ge schonden. De laatste honderd jaar waren ook het tijdperk van de moderne wetenschap met baanbrekende uitvindingen en de ongebreidelde toepassing van infor matie- en communicatietechnologie. Hiermee zijn grenzenloze mogelijkhe den geopend tot vooruitgang. De maatschappij is voorgoed veranderd. Communicatiemiddelen maken infor matie alom toegankelijk en mensen worden wereldwijd met elkaar verbon den. Bij alle technische mogelijkheden tot uitwisseling mag echter de mense lijke interactie niet uit het oog worden verloren. In de komende eeuw zal het er bovendien om gaan de nieuwe ken nis en kansen aan de gehele mensheid ten goede te laten komen. De technische ontwikkeling heeft ook het vreselijke vermogen tot vernieti ging meegebracht. In twee wereldoor logen werd massaal dood en verderf gezaaid. Maar nadat tenslotte de agressors waren verslagen, overheerste de overtuiging 'Nooit meer oorlog'. West-Europa verwierp het nationalis me en koos voor collectieve veiligheid en economische eenwording. Ook po litieke integratie komt stap voor stap dichterbij. Europeanen staan nu voor de opgave de herwonnen vrede en welvaart voorgoed re verankeren in de maatschappij. De belangrijkste uitda ging ligt in oostelijke richting. Waar economische en sociale achterstand samenvalt met etnische tegenstellin gen en nationalistische gevoelens, kan alleen perspectief op aansluiting de weg openen naar vreedzame en recht vaardige verhoudingen. Vanuit het ei gen geloof in democratie en rechts staat heeft het rijke deel van Europa de plicht daaraan bij te dragen. Milieu Miljoenen profiteerden van een on voorstelbare verbetering van de wel stand. Maar tezelfdertijd werd de on-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5