Meer huizen, maar nog meer bos in Nederland Binnenland De Grave brengt kerstgroeten naar Bosnië Kok wil meer geld voor zorgsector en onderwijs Explosie blaast pui uit huis Kerstverkeer eist negen levens an der Laan toch nog niet 'euromoe' 't Veld: Adelmund had moeten zwijgen 'Belastingplan laat huisarts eerder stoppen'' OP NAAR DE VOLGENDE EEUW 16.95 IDAG27 DECEMBER 1999 ierlanders in neergestort vliegtuig Een vliegtuig van de Cubaanse maatschappij Cubana iacion is zaterdagavond bij Bejuma in Venezuela neerge- I Alle 22 inzittenden zijn om het leven gekomen, onder wie Nederlanders. Over hun identiteit is nog niets bekend. Het j j :1 had moeten landen op de luchthaven van Valencia, hon- kilometer ten westen van Caracas. Door de overstromin- lie eerder deze maand 30.000 tot 50.000 Venezolanen het kostten, is de belangrijkste luchthaven van Venezuela, I uetia, gesloten. Vliegtuigen moeten uitwijken naar Valen- de staat Maracaibo, of naar het toeristeneiland Margarita. Ive eeuw zonder rijbewijs rdam De Amsterdamse politie heeft een 70-jarige man ïrd die 51 jaar zonder rijbewijs reed. Hij had tot stomme izing van de agenten ook nooit een poging gedaan het rij- Hj s te halen. Het was volgens de politie de eerste keer dat de tegen de lamp liep. Tussen zijn au to documenten zat wel oze papiertje, maar dat was een vals rijbewijs. De bejaarde heeft zijn auto moeten inleveren, mptestactie van de eeuw p rdam Radicaal-links Nederland vindt de aanslag op het nc rlandse bevolkingsregister in 1943 in Duitse bezettingstijd ;el< otestactie van de eeuw, zo hebben jury en publiek tina is geoordeeld tijdens een millenniumverkiezing in het Am- amse kraakpand Vrankrijk. Twee andere acties kregen een irscheiding als beste actie van de eeuw 'in vredestijd'. Dat n de honderdste protestactie tegen Shell waarbij benzine- 26 en werden doorgesneden en de inbraak in 1985 in het mi- S] rie van economische zaken, toen geruchtmakende papie- 2C /erden gestolen over herenakkoorden in de gas- en oliesec- ui ;u' lieuclubs blijven groeien rsum» Natuur- en milieuorganisaties zijn het afgelopen jaar in groeien. Het totale aantal leden liep met 150.000 op tot 3,7 miljoen. Koploper is Natuurmonumenten met 950.000 dat een groei noteerde van 37.000 leden. Op afstand vol- K iet Wereld Natuur Fonds (730.000, +30.000); Greenpeace en 094, +14.537); International Fund for Animal Welfare J, 000, +4.957) en de Dierenbescherming (191.976, +10.976). top-10 is de Waddenvereniging de enige organisatie die edental zag dalen. De op de achtste plaats staande organi- moest een verlies van 1.000 leden incasseren en kwam uit en totaal van 46.200. ieUlenniumboom ligt al om De millenniumboom van de Brabantse gemeente Cra- lonck is in de kerstnacht door onbekenden omgezaagd. De rijiar oude beuk was net verplaatst naar een prominente plek /faj hoofdkem Budel. Op 3 januari zou burgemeester Jorrits- p 2 laarbij een plaquette onthullen die herinnert aan de eeuw- iel ïillenniumwisseling. Door de onverlaten met een ketting- a] zal die festiviteit niet doorgaan, aldus de burgemeester. Hij M t een beloning van tweeduizend gulden uitgeloofd voor tips ei eiden naar de dader. De materiële schade wordt geschat op 00 gulden. im 650.000 rokers willen stoppen U\ i, 1AAC Meer dan 650.000 Nederlanders willen aan het begin bi het nieuwe millennium stoppen met roken, zo blijkt uit een [a 0-peiling. De afgelopen maanden hebben onder het motto kan ik ook' de Kankerbestrijding en de stichting Volksge- V( dheid en Roken campagne gevoerd. Met succes, want nog it hebben zoveel mensen zich voorgenomen om de sigaret jten liggen. De hele maand december konden potentiële Jnipers een speciaal telefoonnummer bellen voor ondersteu nt In meerdere gesprekken worden piensen dan begeleid in ol stoppen. Sinds afgelopen donderdag is er op tv zes weken s0ook een speciale cursus te zien. k spoelt aan in Heemskerk y, iskerk Op het strand van Heemskerk is zaterdagnacht een Br aangespoeld van een ongeveer 40-jarige man. De identiteit het stoffelijk overschot is vooralsnog niet vastgesteld, maar ogelijk van de man die donderdag op de Noordzee over- ie rd sloeg van de tanker Camargue uit Malta. Het zoeken naar eeman werd donderdag bij het invallen van de duisternis aakt en vrijdag niet meer hervat omdat de kans dat de man levend zou worden gevonden vrijwel nihil was gezien de watertemperatuur van 7 graden Celsius. Toename bebouwd terrein in Zuid-Holland het grootst ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten 'Minder prioriteit overheidsfinanciën hilversum anp Nederland wordt snel voller. De hoeveelheid bebouwd terrein is tussen 1993 en 1996 met 3,5 procent toegeno men. Door deze stijging is nu bijna tien procent van de totale landoppervlakte van Nederland verstedelijkt. Naast de bebouwing groeit ook de hoeveelheid bos. Bei de doen die een aanslag op het open landschap dat zo kenmerkend heet te zijn voor Nederland, constateert het Centraal Bureau voor de Statistiek. den haag anp In drie jaar tijd kreeg Nederland er een hoeveelheid bebouwing van ruim honderd vierkante ki lometer bij, ongeveer de opper vlakte van Rotterdam. In de provincie Zuid-Holland is de toename van bebouwd terrein met 23 vierkante kilometer het grootst. Noord-Brabant heeft in absolute zin het meeste be bouwd terrein, Flevoland het minste. Nederland kreeg er tussen 1993 en 1996 overigens meer bos bij dan bebouwing: 125 vierkante kilometer. Hiermee komt het aandeel bos op 9,5 procent van de totale landop pervlakte van ons land tegen over 9,4 procent voor de be bouwing. De ontwikkeling van nieuw bos in Nederland gaat echter, net als bebouwd terrein, voornamelijk ten koste van an dere groene ruimte. In de provincies Groningen en Zuid-Holland is de hoeveel heid bos met een stijging van meer dan eenderde naar ver houding het meest toegeno men. De toename in Groningen wordt voor een groot gedeelte verklaard door de gesubsidieer de aanplant van snelgroeiend hout op landbouwgrond. Gel derland heeft met de Veluwe veruit het meeste bos binnen haar grenzen, Zeeland het min ste. Andere groene ruimte is voornamelijk landbouwgrond en natuurlijk terrein. De hoe veelheid landbouwgrond is tus sen 1993 en 1996 met bijna 250 vierkante kilometer afgenomen. Dit komt overeen met een ge bied groter dan de gemeente Amsterdam. Het oppervlak na tuurlijk terrein is ruim 30 vier kante kilometer afgenomen. Voor een belangrijk deel is deze afname toe te schrijven aan de ontwikkeling van nieuw bos. Premier Kok pleit voor een nieuwe politieke agenda, nu rond de jaarwisseling het be grotingstekort is verdwenen. Op die agenda moet er meer aandacht zijn voor zaken als onderwijs, zorg en armoedebe strijding en kan minder priori teit worden gegeven aan de ver dere sanering van de overheids financiën, heeft de premier gis teren gezegd voor de radio. Kok lijkt daarmee stelling te nemen in het debat over de vraag of de financiële afspraken die in het regeerakkoord ko mend voorjaar moeten worden herzien. De WD heeft al ge dreigd met een crisis als PvdA en D66 de zogeheten Zalm norm loslaten. Volgens dat sys teem dienen meevallers bij de (belasting)inkomsten te worden gebruikt voor de staatsschuld en lastenverlichting en kunnen alleen meevallers bij de uitga ven worden gebruikt voor extra 'leuke dingen'. Koks eigen PvdA en de D66 willen daarom komend voor jaar de paarse financiële afspra ken uit 1998 herzien om meer ruimte te maken voor extra in vesteringen in zaken als onder wijs, zorg en armoedebestrij ding. De WD is alleen bereid een groter deel van de inkom stenmeevallers te besteden aan de vermindering van de staatss- schuld ten koste van lastenver lichting. Die staatsschuld van ruim 500 miljard gulden kost de overheid ieder jaar rond de 30 miljard aan rente. Minder staatsschuld leidt tot minder rente-uitgaven en die besparing kan volgens de WD vervolgens wel aan extra uitgaven worden besteed. Kok constateerde overigens ook dat de WD 'op een aantal politieke thema's' nogal eens geïsoleerd staat ten opzichte van de andere partijen in de Tweede Kamer. ,,Ik zou me kunnen voorstellen dat de WD zich daar voor de langere ter mijn wel eens zorgen over maakt als het om toekomstige partnerkeuzes gaat", aldus Kok. ruswuk anp Amsterdam Vier mensen zijn zaterdagnacht gewondgeraakt door een explosie in de Hase- broekstraat in de Kinkerbuurt in Amsterdam. Een 57-jarige vrouw en een evenoude man zijn zwaargewond opgenomen in het brand wondencentrum in Beverwijk. Ze verkeren niet in levensgevaar, aldus de politie. Een 21-jari ge vrouw ligt in het ziekenhuis. De slachtof fers woonden niet in dezelfde woning. Twaalf huizen zijn onbewoonbaar geraakt. Dertig personen moesten als gevolg van de explosie hun huizen verlaten. De ontploffing deed zich voor op de tweede etage. Door de klap vlogen de ruiten van veel omliggende huizen eruit. De voorgevel liep zodanige schade op dat in stortingsgevaar dreigde. Omdat de kans be stond dat de scheuren in de gevel, die 75 cen timeter naar voren helde, zich zouden doorzet ten naar de belendende percelen, moesten die woningen ook worden ontruimd. Ook de be woners aan de overkant van de straat moesten hun huizen uit. Gas is vrijwel zeker de oorzaak van de explosie. foto anp evert elzinca Zeker negen mensen zijn tij dens het kerstweekeinde om het leven gekomen door ver keersongevallen. Een nog onbekende man is gisteravond in het Medisch Centrum Alkmaar (MCA) over leden aan de gevolgen van een verkeersongeluk enkele uren eerder. De man reed samen met een vrouw richting Alk maar toen hij de macht over het stuur verloor en met hun auto in het Noord-Hollands kanaal belandde. De slachtoffers wer den door de brandweer uit het water gehaald en in kritieke toestand naar het MCA ge bracht. De vrouw ligt op inten sive care. Een 45-jarige automobilist uit Lochem kwam gisteren om het leven toen hij in een bocht op de Ruurloseweg in Zelhem door onbekende oorzaak de macht over het stuur verloor en fron taal op een boom botste. De bestuurder overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Gistermiddag liet een 4-jarige kleuter uit Den Haag het leven door een verkeersongeval in zijn woonplaats. Het jongetje werd tijdens een wandeling met zijn opa aangereden door een automobilist. Deze zag het jon getje over het hoofd toen hij met zijn auto achteruit de Grote Marktstraat wilde verlaten. Een 24-jarige motorrijder uit Duiven overleed op tweede kerstdag door een ongeval in het Gelderse Westervoort. De man reed samen op met een 22-jarige plaatsgenoot toen bei den door nog onbekende oor zaak ten val kwamen. De 24-ja- rige man botste op een lan taarnpaal en overleed ter plaat se. Een 69-jarige man uit Am sterdam overleed zaterdag avond nadat hij met zijn auto op de Transformatorweg in zijn woonplaats tegen een tunnel- wand was gebotst. De man ver loor door nog onbekende oor zaak de macht over het stuur en overleed in het ziekenhuis. Een 33-jarige man uit Nijme gen en zijn zoontje van ander half kwamen kerstavond om het leven door een ongeval op de Al5 bij het Gelderse Vuren. De auto waarin de twee zaten, raakte door nog onbekende oorzaak van de weg, gleed voor de vangrail langs en belandde in de sloot. Een 20-jarige vrouw uit Ach terberg verongelukte tussen Achterberg en Veenendaal. De auto waarin zij meereed, raakte door onduidelijke oorzaak van de weg en botste tegen een boom. Het meisje was op slag dood. Een 67-jarige inwoonster van Limmen kwam eveneens op kerstavond om het leven door een frontale aanrijding tussen een personenauto en een vrachtwagen tussen Heiloo en Limmen. De vrouw kwam op de verkeerde weghelft terecht en botste frontaal tegen de vrachtwagen. jieuroparlementariër Louse- van der Laan zegt nog lang L te denken aan het einde |(j haar Europese carrière. na die indruk is ontstaan door n( interview in NRC Handels- lL wil ik die gedachte wegne- Ik wil nog vele jaren door- liet ze gisteren weten f haar vakantieadres in Cu- het interview zegt Van der dat haar overstap van de ipese Commissie, waar ze woordvoerder was van de Ne derlandse commissaris Hans van den Broek, naar het parle ment haar zwaar is tegengeval len. Ze vraagt zich openlijk af of ze bij de volgende verkiezingen in 2004 nog wel kandidaat wil zijn. Vooral de kop boven het in terview 'Lousewies is moe, eu romoe' zou veel D66-leden in het verkeerde keelgat zijn ge schoten. Het regende de afgelo pen dagen klachttelëfoontjes en e-mails bij het hoofdkantoor van D66. Veel partijleden toon den zich teleurgesteld in Van der Laan, die eerder dit jaar juist een felle campagne voerde om Europees lijsttrekker te worden voor D66. „Het klopt niet dat ik er geen zin meer in heb", aldus de jon ge D66-politica. „Ik heb alleen mijn ergernis uitgesproken over het vele reizen dat mijn functie met zich meebrengt, de vele politieke spelletjes in het parle ment en de enorme bureaucra tie. Maar ik wil doorgaan in de politiek. Wie weet, nog wel twintig jaar." (secretaris Adelmund van ïrwijs heeft haar proble- met het studiehuis aan telf te danken, vindt haar jgenoot In 't Veld, oud top- aj tenaar en ex-staatssecreta- an onderwijs. Hij \indt het onverstandig dat Adelmund onmiddellijk reageerde op de klachten van leerlingen over de werkdruk in het studiehuis, de hogere leerjaren van het havo- vwo. „Zij heeft zich laten opja gen. Maar een minister of staatssecretaris hoort alleen te spreken als dat echt noodzake lijk is. Adelmund had moeten zwijgen en scholen zelf hun problemen laten oplossen." Volgens In 't Veld heeft Adel- munds interventie ervoor ge zorgd dat juist de leraren die zich inzetten voor de vernieu wingsoperatie, ontmoedigd zijn geraakt. Adelmund wil scholen de mogelijkheid geven het nieuwe verplicht vak algemene natuurwetenschappen, alsme de onderdelen van Frans en Duits tijdelijk te schrappen. Ook kunnen ze ervoor kiezen het enorme aantal praktische opdrachten terug te brengen. Adelmund heeft steeds bena drukt dat de maatregelen vrij willig, en bovendien tijdelijk zijn. Maar scholen geloven hier niet in. Niets doen betekent on tevreden leerlingen, de maatre gelen wel uitvoeren betekent dat een school leraren in de kou zet. Bovendien zijn veran deringen halverwege een schooljaar vrijwél niet mogelijk, zeggen de scholen. Adelmund heeft zichzelf on nodig in een moeilijke positie gemanoeuvreerd, constateert In 't Veld. Ingrijpen in de zoge noemde studielast was onno dig; „Dat heeft de onderwijsin spectie Adelmund ook hele maal niet geadviseerd. Scholen hebben allerlei aanloopproble men nu ze zich met iets nieuws moeten bezighouden." den haag anp Het tekort aan huisartsen kan de komende jaren ver der oplopen doordat oudere huisartsen hun praktijk we gens het belastingplan van het kabinet eerder willen op geven. Volgens de Landelijke Huisartsen Vereniging wor den de uitkeringen van het zogeheten goodwillfonds in 2003 door de nieuwe belas tingvoorstellen aanzienlijk zwaarder belast. Het verschil kan oplopen tot 40.000 gulden netto, zo hebben financiële specialis ten de vereniging voorgere kend. Dat kan voor huisart sen die toch al een goed pensioen hebben opge bouwd en voor wie het werk zwaar begint te vallen, reden zijn eerder te stoppen, ver wacht de huisartsenvereni ging. In het ongunstigste ge val gaat het om 350 huisart sen. Het fonds werd in de jaren zeventig opgericht om het afschaffen van de goodwill te compenseren die beginnen de huisartsen moesten beta len voor het overnemen van een praktijk. In 2003 vinden de laatste uitkeringen plaats. Volgens de LHV zijn er mo menteel circa zevenhonderd huisartsen boven de 55 jaar die nog voor een uitkering van het fonds in aanmerking komen. De vereniging ziet op de korte termijn geen mogelijk heden de extra leegloop op te vangen. Er is nu al een te kort en dat wordt door de extra opleidingen niet opge vangen, aldus de LHV. Wel iswaar wordt de capaciteit eind 2000 opgekrikt van 325 naar 361 huisartsen per jaar, maar voor de toekomst zijn er jaarlijks vijfhonderd no dig, meent de vereniging. sisava margit kranenburg Tot zaterdagavond is het onze ker. Laat het weer in Bosnië het toe dat Frank de Grave de Nederlandse troepen daar per soonlijk zijn kerstgroeten komt overbrengen? Er ligt an derhalve meter sneeuw en het waait hard. Defensie laat de trip toch doorgaan tot grote vreugde van De Grave zelf. „Zo'n bezoek hoort erbij als je een goede werkgever wilt zijn", zegt hij Tweede Kerstdag opgetogen aan boord van het luchtmachttoestel. „Het is niet niks dat we meer dan duizend mensen naar een ver land stu ren." De minister van defensie vindt het na alle aandacht voor Koso vo belangrijk om juist de man nen en vrouwen in Bosnië een hart onder de riem te steken. Vandaar zijn bliksembezoek, want hij keert vanmiddag al weer terug. Maar even later blijkt het weer toch voor pro blemen te zorgen: onverwachte zware turbulentie boven de Al pen maakt de passagiers dood stil. Zeker een kwart van hen houdt de net gegeten lunch niet binnen. Een opgewekte minister De Grave demonstreert hoe de christmas-crac- kers geopend moeten worden. foto anp hennie keeris De papieren zakken zijn onmis baar. De Grave, voor de gele genheid gekleed in een blauwe commandotrui en een sportie ve lichte broek, ziet ondanks verwoede pogingen om het kopje stil te houden zijn koffie door de lucht vliegen. De vlek ken op zijn broek dwingen hem de rest van de dag met steeds zijn ene been over het andere te zitten. Maar de minister ver trekt geen spier. „Gaat het een beetjevraagt hij vrolijk aan zijn bleke mede-passagiers. Aangekomen in de Bosnische hoofdstad blijken de wegen te slecht om met auto's vqrder te gaan. Er is een helikopter gere geld. Degenen die net een beet je waren bijgekomen, worden weer misselijk. De minister deert het allemaal niet. Bij aan komst in Sisava loopt hij onver stoorbaar op gewone schoenen door de sneeuw naar het oude wintersporthotel. Ongeveer driehonderd Nederlandse mili tairen, onder wie acht vrouwen, zitten daar sinds begin novem ber voor een uitzending van een halfjaar. Zij melken deel uit van de SFOR-vredesmacht. De Grave schudt overal handen en stelt volop vragen bij de uit leg door commandant Bastin. De Grave drinkt wijn en loopt doodleuk een slaapkamer in waar vijf jongens wat hangen. Hij verblikt of verbloost niet van alle blote vrouwen aan de muur, maar vraagt hen of het een beetje uit te houden is zo. 's Avonds is het ineens echt kerst. De minister woont een kerstdienst bij en zingt de lied jes mee. De dominee staat stil bij de mensen waarvoor de Ne derlandse militairen in Bosnië actief zijn; de moslims, Kroaten en Serviërs. „Wij hebben veel geld maar hun winter is nog lang niet over. Hun portemon nee is niet gevuld." De Tweede Kerstdag in Bosnië wordt besloten met een diner van zeven gangen voor onge veer 150 militairen, de rest heeft de vorige avond al gedineerd. De Grave krijgt de opdracht bij elke gang aan een andere tafel te gaan zitten. Dat doet hij graag, met een toepasselijk pa- Kieren kerstmutsje op zijn oofd. 1897 Een eeuw door de beugel, Sinds 1897 :ii Grolsch Premium Pilsner in de herkenbare fles mei de metalen heugel en de porseleinen dop. HeI lekkerste bier kan al meer dan een eeuw door de beugel. En natuurlijk gaan we de volgende eeuw gewoon door. Aanbieding alleen mei Bonus kaart en geldig I'm 2 |anuari as 1999 Met de beugel door de eeuw, Sluit het jaar feestelijk af met Grolsch Morgen, een 2 liter-beugel, voor een avond lang mijmeren over de toekomst. Of kies voor het vertrouwde krat Grolsch-beugels. Nü van 19.65 voor

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3