'Het is of ik van een andere planeet kom' WEER TTV Het Gesprek van de Dag 5 Einstein of Hitier? Big Brother-virus Ijskoud kunstje Nieuwjaarsduik zonder reddingsbrigade Met de ogen dicht naar huis MAANDAG 27 DECEMBER 1999 COMMENTAAR Albert Einstein, de man wiens naam synoniem is voor genialiteit, is door het Amerikaanse weekblad Time gekozen tot 'Persoon van de Eeuw'. Adolf Hitler, noch Elvis Presley werd door de redactie van Time zwaar genoeg bevonden om Einstein van de eerste plaats te verdringen. Einstein is de voornaamste theoretische fysicus die ooit leefde. Hij is beroemd om zijn relativiteitstheorie, die een geheel nieuwe licht wierp op de begrippen ruimte en tijd. Zijn formule E=MC; (energie is massa maal de lichtsnelheid in het kwadraat) is wel de bekend ste uit de natuurkunde. Zijn werk vormde een mijlpaal in de nog immer durende poging om een theorie te ontwikkelen die de wer king van alle natuurkrachten in het heelal verklaart. Voor veruit de meeste mensen blijft zijn werk 'abracadabra', hoewel mede onder invloed van de Brit Stephen Hawking de natuurkunde steeds toe gankelijker wordt. De verkiezing van Time was van het begin af aan omstreden. Time had zijn lezers opgeroepen via een e-mailtje een stem uit te bren gen op één van de kandidaten. Al snel nam Adolf Hitler de koppo sitie in. Joodse groeperingen namen dat niet en stemden en masse op de vermoorde Israëlische premier Yitzhak Rabin. De Amerika nen brachten Elvis in stelling en die won dan ook. Maar de redac tie van Time had zich het recht voorbehouden de definitieve uit slag zelf te bepalen, waarmee de verkiezing bij voorbaat al een far ce was. Wie dan ook wint, dergelijke verkiezingen zijn per definitie uiterst subjectief en alleen daarom al omstreden. En toch lijkt de redactie van Time met Einstein een uitstekende keus te hebben gemaakt. Massa-moordenaar Adolf Hitler mag dan wel de Tweede Wereld oorlog zijn begonnen, inmiddels tot gebeurtenis van de eeuw uit geroepen, zijn invloed op het lot van de mensheid is strikt geno men gering. Veel meer dan de politiek of economie bepaalt de wetenschap de toekomst van onze aardbol en de (on-)mogelijkheden van de mens. De relativiteitstheorie, de uitvinding van de atoombom en de ontdekking van DNA zijn stuk voor stuk doorbraken die van blijvende invloed zijn op toekomstige generaties. Natuurlijk mis bruiken politici de ontdekkingen van de wetenschap voor eigen gewin. Maar het was in deze eeuw de wetenschap zelf die de poli tici de instrumenten gaf om geschiedenis te maken. Grillig weer weet niet van wijken I lel grillige weer van de laatste dagen weet voorlopig niet van wijken. Ook gisterenochtend viel er een behoorlijke plens re gen. Halverwege de ochtend werd het droog, al vielen er la- lei lokaal nog enkele lichte bui en. De maxima schommelden tussen 5 en 8 graden bij een no° steeds vrij krachtige zuid- westenwind met rukwinden tot 70 km/u. Op de Europese weerkaart blijft een omvangrijk lagedrukgebied met verschillende centra de motor van het huidige wissel vallige weer. Langs de zuidelijke flank van dit lagedrukgebied wordt er via een westelijke stro ming maritiem polaire lucht aangevoerd. In deze onstabiele luchtmassa worden stapelwol ken gevormd waaruit enkele buien kunnen vallen. Vanavond en vannacht is het meestal zwaar bewolkt maar overwegend droog, al blijft een enkele lichte bui tot de moge lijkheden behoren. Op weg naar de ochtend wordt de kans op buien opnieuw wat groter. De naar zuidwest krimpende wind neemt in kracht af en waait tegen middernacht nog slechts zwak tot matig, kracht 2 tot 3. De minima komen uit op een gemiddelde van 1 5 3 gra den. Lokaal kunnen mistban ken gevormd worden. Morgen krijgen we andermaal een wisselvallig weertype te verwerken met af en toe enkele buien of perioden met wat lich te regen. De enkele opklaringen zullen schuchter zijn. Het is zelfs zo onstabiel dat een lokaal onweer niet uit te sluiten valt. De maxima schommelen tus sen 5 en 6 graden en de wind draait naar het westen en waait meestal matig, windkracht 3 tot 4. De volgende nacht blijft het zwaar bewolkt tot betrokken maar wel grotendeels droog. Al kan er, net zoals vorige nacht, een lokale winterse bui tot ontwikke ling komen. De minima liggen tussen 1 en 3 gra den bij een zwakke tot matige, naar noord west ruimende, wind. Woensdag wisselen wolkenvelden en op klaringen elkaar af, maar er vallen toch re gelmatig enkele pittige buien, in het binnenland met natte sneeuw. De maxima schommelen rond de vijf graden, bij j een meestal matige wind uit het noord westen. WERNER VAN DEN BROECK METEOSERV1CES De nieuwe werkelijkheid van Karin na het verlaten van het Big Brother-huis Ook aan de overkant van de Noordzee hebben ze hun eigen Big Bro ther. Maar dan op z'n typisch Engels. Dus geen goedkoop prefab optrekje dat al op zijn grondvesten schudt als Bart moet overgeven, maar een echt Victoriaans huis, met de grootst mogelijke zorg terug gebracht tot zijn pre-elektrische staat. En geen willekeurig kluitje verveelde fortuinjagers als bewoners, maar een doodgewoon gezin. Dat drie maanden lang moet zien te overleven met gaslampjes, een kolenfornuis, drie stuks ondergoed per persoon en een buitenplee. En dat alles voor niks. Oftewel: voor de lol. Rare jongens, die Engelsen. Dat zie ik onze stoere Bart, Ruud en Willem nog niet zo gauw doen. Eerste kerstdag bracht de NPS de voorbeschouwing van The House 1900. Met als onbetwist hoogte punt de veiligheidsinspecteur, die wenkbrauwfronsend de vele losse kleedjes als evenzovele minpuntjes op zijn rapportformulier af vinkt. Je zou er eens over kunnen struikelen! En dan dat oudenuetse scheermes, levensgevaarlijk! Geen enkel gevoel voor avontuur, die ambtenaren. Dat kan je van het gezin Bowler niet zeggen. In de eerste aflevering zondagmiddag, betrok deze Engelse famile Doorsnee het door de programmamaker zelf als tweedehands begrafenisonderneming omschreven luiis. Nu is het alleen nog maar afwachten wie het eerst een medegezinslid aanvliegt. Immers, broederliefde verwelkt snel als je je tanden moet poetsen met een varkensharenborstel en na triumbicarbonaat. Volgende week is het al flink raak, begrijp ik uit een voorproefje. Moeder Joyce, die haar hele gezin heeft meegesleurd in deze hartenwens van haar. raakt na drie dagen al over de rooie van dat o zo romantische Victoriaanse bestaan. Leuk dus. (lat House 1900. Echter. Tot mijn grote schrik vind ik het tevens hopeloos ouderwets, in ieder geval de eerste aflevering. Niet om de Victoriaanse setting. Maar om de opzet van het programma. Opgehoepeld met die commentaarstem! Die voortdurend uitgebreid uitlegt wat ik met mijn eigen ogen wil zien. Weg met die camera- dialoogjes met de bewoners! Waarin ze hun emoties voor het kij kerspubliek uiteenzetten, terwijl ik die zelf wil opmaken uit wat ik .:ic \l moet ik ervoor onder de dekens kijken. Heb ik dan toch het Big Brother-virus opgelopen? Hoe lang zou het duren voor ik daar weer vanaf ben? Het is een dag na Dag 98, vlak voor Kerstavond. De 39-jarige Karin heeft voor het eerst weer een nacht buiten het Big Bro ther-huis doorgebracht. In een hotel in het Gooi heeft ze sa men met haar man Wim de hectiek van de buitenwereld even kunnen ontvluchten, alvo rens samen te gaan genieten van de kerstdagen. „Heel raar", zegt ze. „Ik liep het hotel bin nen en meteen sprak iemand me aan: hij kende me en vroeg me om een handtekening, le dereen lijkt me ineens te ken nen." „Het is alsof ik van een andere planeet kom en nu waan ik me in een of andere film", vervolgt de Apeldoornse. „Vanuit het huis ben ik naar de werkelijke wereld teruggekeerd, maar nog steeds is alles niet echt Er is een nieuwe werkelijkheid voor mij ontstaan. Er was me wel verteld dat ik te maken zou krij gen met een hausse aan publi citeit, maar zoiets wuif je weg. De schrik is me echter om het hart geslagen toen ik merkte hoe Big Brother leeft in Neder land. In het huis kun je je abso luut niet voorstellen wat er bui ten gaande is. Dat er een paar miljoen mensen op tv naar je kijken, dat is onvoorstelbaar. Pas op de 92e dag nadat wij het Big Brother-huis in gingen be gonnen we iets te beseffen. Toen kregen we een speciale krant te zien die over ons ging." Voortdurend hunkerden de be woners van het huis in Almere naar informatie vanuit de bui tenwereld. Het volstrekte isole ment was aanvankelijk nog wel vol te houden, maar naar mate de dagen verstreken kregen de meeste bewoners het te kwaad. Ook Karin stortte haar hart uit in 'de dagboekkamer'. Mocht ze misschien alsjeblieft een brief van huis hebben? De een zaamheid te midden van de huisgenoten was haast niet uit te houden. Alleen de tussentijd se komst van nieuwe bewoners (Mona, Anouk en Cyrille) bracht soms wat informatie binnen de muren, al waren de nieuwkomers geïnstrueerd om De huismoeder als bekende Nederlander. Karin van Elswijk uit Apeldoorn kan het nog amper bevatten. Op het moment dat ze in Almere het Big Brother-huis binnenstapte, ging ze er vanuit dat haar leven daar hooguit door een paar honderdduizend mensen zou worden bekeken. Toen vlak voor Kerst de deur weer voor haar open ging, waren echter bijna tweeënhalf miljoen mensen aan de buis gekluisterd. „Ongelooflijk gewoon", zegt Karin. „Ik ben enorm verbaasd wat er allemaal over me heen komt." daarmee zeer terughoudend om te springen. Anouk had een typering van Maurice die Karin veel deed. „Ze zei dat Maurice bekend stond als 'de minnaar'. Dat zet te mij aan het denken. Want ik was degene met wie Maurice het meest omging." Na de intieme relatie van Bart en Sabine stonden de roddel bladen bol van de relatie die Karin met Maurice zou hebben. Karins man Wim refereerde er zelfs aan in het humoristisch sinterklaasgedicht dat hij naar zijn vrouw mocht sturen. 'Mau rice is voor de korte-termijnbe- vrediging', schreef hij. „Daar heb ik ontzettend om moeten lachen", grinnikt Karin. Dat ze voor de roddelbladen über haupt interessante gespreksstof was, kan ze 'eigenlijk niet gelo ven'. Haar man ondervond aan den lijve dat de interesse er wel degelijk was. De Story bracht zelfs een "exclusief interview' vanuit zijn huis. Wim van Els- wijk kon er slechts het hoofd om schudden. „Ik had een tele foontje gehad en daarin alleen duidelijk gemaakt dat ik geen interesse had in een interview. Ook was er iemand aan de deur, die ik heb weggestuurd", zegt hij. „Dat was kennelijk al genoeg om er een verhaal om heen te maken." Heel bewust koos hij er vanaf de eerste dag voor om alle pu bliciteit uit de weg te gaan. Zelfs toen hij de gelegenheid kreeg om met zijn kinderen een vi deoboodschap naar Karin te sturen verbond hij er een voor waarde aan. Alleen de bewo- Karin: „Mijn drijfveer was ook om te proberen om een soort levende foto voor later achter te laten voor mijn kinderen." FOTO ANP ST. KROON/ ROLAND J. REINDERS ners kregen het filmpje te zien. De kijkers niet. „Ik heb bewust geen interview gegeven. Nul", zegt Van Elswijk. „Alles heb ik afgewimpeld en in dat kader heb ik een heel goede samen werking gehad met de Holland Media Groep." Karin zegt te beseffen dat de thuisbasis het af en toe zwaar der had dan zijzelf. Spijt van de keuze om tussen drieduizend kandidaten te strijden voor een bed in het Big Brother-huis en uiteindelijk voor de hoofdprijs van een kwart miljoen heeft ze echter niet. „Mijn drijfveer was om te kijken of ik het zelf kon redden, honderd dagen zonder mijn gezin. En of mijn gezin het zo lang zonder mij zou kunnen redden," zegt Karin. .„Mijn drijfveer was ook om te proberen om een soort levende foto voor later achter te laten voor mijn kinderen", vervolgt ze. „Al klinkt dat heel zwaar." Voor de camera's was de strek king van die woorden al duide lijk geworden. Als gevolg van borstkanker was de Apeldoorn se geconfronteerd met de be trekkelijkheid van het leven. Ze overwon de ziekte, maar de angst dat de kwaal ooit terug keert en dan fataal wordt, raak te ze niet kwijt. „In eerste in stantie wilde ik daar niet over praten, in de wetenschap dat alles wordt geregistreerd. Toen ik er met de psycholoog over praatte, kwam ik echter op an dere gedachten. Ik hield hem het beeld voor van 'daar heb je haar met dat zielige praatje'. Hij zei terecht dat het helemaal geen zielig verhaal is, maar iets om trots op te zijn. Het heeft mij per slot van rekening ge vormd." „De reden om het aan de orde te stellen was het roken", ver volgt Karin. „De anderen begre pen niet waarom ik daar toch zo op tegen was en ik voelde me ten opzichte van hen een beetje als 'het trutje dat tegen roken was'. Toen ik uitlegde waarom ik er tegen was, begre pen ze het ineens." Hoe ze om zal gaan met de be kendheid die Big Brother haar heeft gegeven, durft Karin van Elswijk nog niet te zeggen. „Ik probeer er iets goeds mee te doen", heeft ze al wel voor zichzelf uitgemaakt. Nadat ze donderdagavond het Big Brother-huis had verlaten kreeg ze van Veronica geen ca deau voor eigen glorie, maar mocht ze een cheque van tien duizend gulden beschikbaar stellen aan de stichting Clini- clowns, die haar tevens vereer de met het ere-ambassadeur- schap. „Dat vond ik echt hart stikke leuk. Wim had dat be dacht. Ik sta heel erg achter de doelstellingen van die stichting. Omdat ik zelf ziek ben geweest besef ik hoe fijn het voor zieke kinderen kan zijn als ze door een clown even worden opge vrolijkt. Ik ga me daar dan ook beslist voor inzetten." Het gezin Van Elswijk wordt ge leefd, sinds Karin het Big Bro ther-huis verliet. Wat ze de ko mende tijd gaat doen, daar heeft ze dan ook amper over kunnen nadenken. „Wel weet ik dat ik meer van alles ga genie ten", zegt ze. „Ik heb ontzet tend veel van dit avontuur ge leerd en ben veel over mezelf te weten gekomen. Ik ben heel kleine dingen enorm gaan waarderen. Luisteren naar mu ziek bijvoorbeeld, zelf bood schappen doen, of wanneer je zelf wilt het bos in lopen. In dat huis zat je namelijk op een ei land. Die tuin leek in het begin heel groot, maar werd steeds kleiner naarmate de tijdver streek." Zal ze zelf eigenlijk op tv ook gaan kijken naar eventuele op volgers van Big Brother? Even denkt ze na. Dan: „Eigenlijk houd ik niet zo van soaps." GEP LEEFLANG Uskoud de beste, dat proberen alle 'kunstenaars' te worden, die deelnemen aan het traditionele Nieuwjaars festival voor Ijssculptuur-artiesten in Moskou. Deze deelnemer legde gisteren de laaste hand aan zijn kunst werk. De Haagse Vrijwillige Reddings Brigade (HVRB) verleent vol gend jaar geen medewerking aan de traditionele nieuwjaars duik in Scheveningen. Hoofd sponsor Unox moet nu op zoek naar een passend alternatief. Ondanks de terugtrekking van de reddingsbrigade heeft de ge meente Den Haag wel vergun ning verleend voor de duik op 1 januari 2000. De reddingsbrigade ziet om vei ligheidsredenen af van alle me dewerking. Voor het eerst zijn er geen Haagse hulpdiensten standby tijdens het evenement. Brandweer en ambulances draaien tijdens de nieuwjaars nacht op volle toeren en kun nen daarom niet continu aan wezig zijn tijdens de nieuw jaarsduik. „Door het ontbreken van ambulances ter plekke komt ook de veiligheid van on ze mensen in gevaar", conclu deert secretaris L. Dietz. De reddingsbrigade betreurt het De huisarts kijkt nog even argwanend achterom, als hij mijn dochtertje bij de schouders wegvoert buiten het bereik van mijn oren. „Vertel nu maar in je eigen woorden hoe het is gebeurd", hoor ik hem tegen haar zeggen. Als visueel gehandicapte met brillenglazen van min 5,75 zijn mijn oren gewend om wel grotere afstanden te overbruggen dan de vier meter van zijn behandelkamer. De avondarts die onze eigen dokter vervangt heeft, zittend achter zijn computer met patiëntengegevens, net met verbazing kennisge nomen van de indrukwekkende staat van kneuzingen, botbreuken en -scheurtjes die de status van mijn oudste nakomeling siert. Bij de laatste opfriscursus voor het herkennen van mishandelde kinderen is hem geleerd alert te zijn op zulke symptomen. Als mijn dochtertje nogmaals het verhaal bevestigt dat ze, komend uit school, met een vriendinnetje probeerde om zo lang mogelijk met de ogen dicht te lopen (en over het buxus- haagje van de buren een paar huizen verder op viel), neemt dat zijn argwaan niet weg. Hij i blijft vuil naar me kijken als hij haar pijnlijke pols naast de andere legt. controleert op zwel lingen, probeert of alles nog een beetje scharniert en met zichtbare tegenzin concludeert dat er waarschijnlijk niks gebroken is. Ik krijg het s advies om er een zwachtel omheen te draaien DICK VAN DER PLAS en, als het na drie dagen nog pijn doet, nog even bij de eigen huisarts langs te gaan. Bij ons is het altijd een witte kerst. Rond de jaarwisse ling loopt er steevast iemand in bandages of zwach tels. De groepskiekjes onder de boom vertonen een ze kere gelijkenis met de persfoto's die bij de eerstegips- vluchten van het skiseizoen naar de kranten worden gestuurd. Het meest frequente slachtoffer is mijn dochter (7) die met de motoriek van iemand die veel te snel groeit haar benen niet altijd even vloeiend naast elkaar krijgt, of naar beneden duikelt waar ne ven, nichten en vriendinnen zich moeiteloos staande weten te houden. Als ze zich na de val over het buxushaagje thuis meldt (de moeder van het vriendinnetje heeft de arm nog even onder de koude kraan gehouden), wil ze nog wel naar de basketbaltraining. Er rijden twee ploegge- nootjes mee en gewoontegetrouw klimmen ze in de achterbak, waar ze bij elke bocht over elkaar heen kunnen rollen. Thuisgekomen draai ik een verbandje om de pols, controleer nog even op pijnklachten („alleen als ik hem gebruik") en behandel haar verder zoals elke na komeling met oppervlakkige blessures (niet te veel aandacht aan besteden). De dag daarop maakt ze nog een wandeling van een paar uur naar het dorp, knijpt op ons verzoek regelmatig met de gekwetste arm in onze handen (gaat niet fijn), haalt haar verbandje er zelf af als ze in bad moet, laat de pols nogmaals op dikte controleren (geen verschil met de andere) en gaat over tot de orde van de dag. Ze klaagt alleen even als haar broertje bij het stoeien op bed een schop tegen haar hand geeft. Als er na drie dagen nog niet veel verbetering in het proces zit, gaat mijn echtgenote toch nog even langs bij de eigen dokter. Hij controleert de zwellingen (geen), doet wat schamieroefeningetjes en stelt vast dat er waarschijnlijk niets aan de hand is. Maar als mijn vrouw perse een fotootje wil laten maken, dan kan dat natuurlijk De röntgenfoto's zijn nog niet eens droog als de radio loge een dubbele polsbreuk constateert. Er stormt een verpleegkundige de wachtkamer van de eerste hulp binnen, met de uitroep dat het slachtoffer hoognodig pijnstillende medicatie behoeft. Ze druipt lamgesla gen af als ze hoort dat het ongeval zich al drie dagen geleden heeft voorgedaan. Weereen witte kerst", stel ik vast, als ik haar zie thuiskomen met een arm die onder haar trui tot ver over de elleboog in het gips steekt. „Nee hoor", zegt ze. „Ik kon kiezen uit paars, rood en blauw." Omdat ze al een rode trui aan had, werd het een blau we kerst. besluit om af te zien van enige medewerking, maar wil geen enkel risico lopen. Hoofdsponsor Unox houdt re kening met minimaal 7000 deelnemers aan de 32e nieuw jaarsduik. „We hebben vol doende capaciteit voor 15.000 tot 20.000 mensen", aldus een woordvoerder. Als alternatief voor de reddingsbrigade over weegt het concern een particu lier bedrijf in te schakelen. De zegsman verwacht daarbij niet op problemen te stuiten. Voor de traditionele duik moest de sponsor dit keer ook zelf zorgen voor EHBO'ers en een ordedienst. Volgens de woord voerder zijn ongeveer 110 men sen ingeschakeld, die alles in goede banen moeten leiden. Begin dit jaar renden naar schatting 7000 mensen het ijs koude zeewater in. MILLENNIUM1 k li' nog dagen Nog 5 dagen en het ni is millennium breekt aai Reden voor deze kran in een dagelijkse serie rug te kijken op belanj gebeurtenissen die pla grepen op correspond rende data in de afgelcc 1000 jaar. Deze week: dec 1901: Mariene Diea geboren: 28 dec 1869: Kauwgom gepatentee; -t 29 deG 1170: Thomas I r kett vermoord: 30 decv 1933: Holland loopt ui voor De Pelikaan; 31 dl 1999: Greenwich kantj boord eeuw uit. 27 DECEMBER 1901 1 Berlijn, Leberstrasse 65. Ki1 Kleibel reageert ingetogen we haar herinneren aan d( vroegere bewoonster van 1 huis. „De vrouw over wie le gaat. zei ooit dat zijzelf aai ze woning - haar geboortee plaats - geen bijzondere gf dachten had. Dat respecte ik." Karin Kleibel spreekt 2 der omwegen van 'een gro^ actrice'' in wier huis zij nu 1 woont, maar de waarderin1' voor de vedette die als Ma3 Magdalene von Losch op 21 cember 1901 het levenslicU ziet, is in Duitsland niet all zo groot geweest. Nadat Mr ne Dietrich - haar art-iesteie naam - in 1937 het Amerik11 staatsburgerschap aannee zal ze decennialang als eei l raadster worden beschou\ het succes sinds haar rol ii J films 'Morocco' en 'Der bl 1 Engel' (1930) ten spijt. Mai^ den veranderen: de honde documenten, liefdesbrieve hoeden, grammofoonplat!1 andere herinneringen die i1 90-jarige leeftijd overleden II nalaat, worden nu gekoest in de Mariene Dietrich Cols tion Berlin. „Al noemen só> migen van ons het een nat merrie", zegt hoofd van de j lectie Werner Sudendorf al wijst op de enorme omvan i Veel spullen krijgen volgen3 jaar zelfs een eigen plekje i een nieuw museum. Eeuw11 rugdenken aan lange bene 1 jarretels, de hese stem en 1 mir wo die Blumen sind'. MENSELIJK De 45-jarige televisiekomiel JERRY SEINFELD is zaterda stilte getrouwd met zijn 28-j ge-verloofde, JESSICA SKU De huwelijksceremonie had gens joods gebruik plaats na zonsondergang. De twee ont moetten elkaar vorig jaar, lu weken nadat Sklar in het hu lijk was getreden met Broad producent Eric Nederlander, huwelijk van Sklar en Nederl der hield maar enkele maant stand. BILL BOWERMAN, uitvindei de moderne gymschoen en ii deoprichter van het bedrijf f is vrijdag op 88-jarige leeftiji thuis in de Amerikaanse staa Oregon overleden. Dit heeft woordvoerder van Nike gistel meegedeeld. Bowerman wer grondlegger van de gymscho door een stuk rubber in het* felijzer van zijn vrouw te pen De televisiezender MTV heefi gisteren zes jongeren voor ee week opgesloten in een 'bunl in New York. In de kelders va het kantoor van de krant Nev York Times moeten de drieji gens en drie meisjes zeven d gen lang leven op militaire ra soenen. Het 'Bunker Project doet denken aan de Veronica Big Brother. Groot verschil is MTV op televisie geen beeld laat zien vanuit de bunker. A leen internetters kunnen volg hoe de deelnemers het ervan brengen. Die vertellen om de beurt voor een camera wat ze meemaken. In de bunker krij de zes deelnemers van milita lessen in overleven. Amerika officieren rapporteren iedere op internet over hoe de kandi ten het doen. Ook een psycl» loog zal zijn mening geven. 0 januari mogen de zes terugke naar hun eigen leven. Tijdens week kunnen internetters vra stellen aan Mike, Lenore, Zat Tina, Maureen en Michael. Ei der werd op het World Wide* uit elf kandidaten gekozen wi uiteindelijk de bunker in zom gaan. j

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2