Basketbalweek wil breken met Oranj Nederlands volleybalteam is immuun voor deceptie Sport Groenendaal: geduld loont in Diegem Nederlagen voor basketballers Zwolle en Den Boscl Leeds United behoudi koppositie in Engelanr Glasgow Rangers laat Van Bronckhorst niet gaan MAANDAG 27 DECEMBER 1999 i \i Pippig loopt voortaan voor Amerika berlun De Duitse marathonloopster Uta Pippig zal voortaan als Amerikaanse meedoen aan wedstrijden. Ze moet nog wel tot 23 april 2000 wachten, want tot die datum zit ze een schorsing van twee jaar uit wegens het gebruik van verboden prestatiebe- vorderende middelen. Pippig brengt al sinds 1992 haar meeste tijd door in de Verenigde Staten. Rusedski en Filippini zeggen af Melbourne Greg Rusedski kan niet deelnemen aan de Austra lian Open. De Britse nummer 14 van de wereldranglijst zegt op 17 januari niet te zijn genezen van een dijbeenblessure. Ook Marcelo Filippini is niet in Melbourne van de partij. De Uruguy- aan. kwartfinalist tijdens de laatste editie van Roland Garros, is geblesseerd aan zijn hand. Run Classics met minder wedstrijden ruswuk De Nuon Run Classics telt voor het jaar 2000 iets min der wedstrijden dan dit jaar. De Telematicaloop in Heerlen en de Singelloop in Breda zijn afgevallen. Nieuw is de Tilburg Ten Miles. Het is nog niet helemaal zeker of de City-Pier-Cityloop in Den Haag deel van het circuit blijft uitmaken. De eerste wed strijd voor de nieuwe cyclus is 9 januari in Egmond aan Zee (halve marathon). Daarna volgt de Twintig van Alphen (12 maart). KNVB beboet Ajax en Groningen zeist» De tuchtcommissie van de KNVB heeft Ajax twee keer een boete opgelegd van 2.500 gulden wegens wanordelijkheden rond de wedstrijden tegen Feyenoord op 10 september en Vi tesse op 24 september. FC Groningen kreeg een boete van 10.000 gulden, omdat de club zonder toestemming van de KNVB een overeenkomst is aangegaan met amateurclub GRC Groningen. Ruud Bröring blijft bij Noord wijk noorpwukRuud Bröring is ook volgend seizoen trainer van w Noordwijk. De Noordwijker had al eerder aangegeven dat hij graag bij de hoofdklasser wilde blijven werken. Bröring is nu zes seizoenen hoofdtrainer bij Noordwijk, dat vorig seizoen kampi oen werd. Tweede trainer Bob van Aken heeft zijn contract niet verlengd. Na drie jaar samenwerking met Bröring wil Van Aken op eigen benen gaan staan'. Paul van der Zwaan blijft bij UVS leiden Paul van der Zwaan heeft ook het komend seizoen de selectie van UVS onder zijn hoede. De voormalige keeper is be zig aan zijn eerste jaar bij de zondaghoofdklasser. Hiervoor coachte hij onder meer RCL UVS presteert tot nu toe tegenval lend in de competitie. diegem gpd Richard Groenendaal heeft met zijn overwinning in Diegem de Super Prestige nieuw leven in geblazen. De Brabander bleef in de slotfase van een boeiende veldrit zijn ploeggenoot Adrie van der Poel voor. Sven Nys, de leider in het klassement, strandde op de derde plaats en moest negen van zijn vijftien punten voorsprong inleveren. Met nog vier wedstrijden te rij den is de strijd om de eindzege weer helemaal open. Vorige week was Groenen daal nog een hoopje ellende geweest na twee v alpartijen en een gebroken achterwiel in de wereldbekerwedstrijd in Kalmthout. Maar gisteren stond hij te glimmen op de hoogste trede van het podium. Niet zo vreemd, want hij is al een tijdje in goede doen. Bo vendien liggen de Belgische SP-proeven hem: eerder dit seizoen won hij al in Gavere en Overijse. ,.Toch kijkt hij altijd een beetje op tegen deze wed strijd", vertelde vader Rein voor de start in Diegem, waar hij zelf al eens triomfator was. ..Hij heeft hier de laatste vijf, zes jaar steeds tegenslag gehad. Lekke banden op het beslissen de moment, een valpartij, ziek... Gelukkig is Richard nooit lang aangeslagen. Na de cross in Kalmthout was hij 's avonds thuis al weer op de rollenbank aan het fietsen." Voor Groenendaal gisteren in de eindsprint Adrie van der Poel achter zich liet, zag het er een tijdje naar uit dat Sven Nys zijn zoveelste zege zou beha len. De Rabo-Belg had na pe daalbreuk in de eerste ronde de twintig seconden achterstand snel weggewerkt In het ver loop van de koers fietste hij zelfs weg bij Groenendaal, Van der Poel, Vervecken, De Clercq, Wellens en Berden. Maar bij het begin van de voorlaatste ronde maakte Nys echter een stuurfout die hem duur kwam te staan. „Zo zie je maar dat ook Nys foutjes maakt als hij moet knokken en onder druk staat", zei Richard Groenendaal na af loop. „Dat ik vandaag win, be wijst nog maar eens dat je nooit ongeduldig mag worden en een tikkeltje geluk moet hebben. Vorige zondag in Kalmthout was ik veel beter dan vandaag. Toen kon ik de wedstrijd mee bepalen, van daag heb ik eigenlijk altijd ach tervolgd. Ik moest vaker van fiets wisselen dan de anderen omdat mijn versnellingsappa raat soms haperde." „In de laatste ronde was het niet zo moeilijk meer. Ik wist dat wie als eerste de laatste rechte lijn opdraaide, won. En ik had al enkele ronden gezien dat Adrie bij het verlaten van lc het park telkens hetze! stuurfoutje maakte. Daa I heb ik hem dan ook gepakt" Aan de eindzege in de Su Prestige wilde Groeneni nog niet denken. „Ik wil gi nog een WB-wedstrijd winn 'I Als het effe kan het liefst di#1 het Nederlandse Zeddam tuurlijk. Maar vanaf nu sits het wereldkampioenschap c 1 traal." Ondanks zijn tweede pl< 1 was Adrie van der Poel dik vreden. „De enige die vand 51 voluit heeft gekoerst, ben Groenendaal en Nys za vooraan te wachten tot iem; s. een fout maakte. Dit keer tf' dat Nys." Glasgow Rangers heeft een aan bod van Atlético Madrid op Giovanni van Bronckhorst afge slagen. De Spaanse club, waar Jimmy Hasselbaink furore maakt, heeft bijna 20 miljoen gulden geboden voor de inter national. Glasgow-trainer Dick Advocaat wil de middenvelder niet laten gaan en bovendien noemde hij het bod van Atléti co belachelijk laag. Van Bronckhorst kwam in de zomer van 1998 voor 16 miljoen gulden over van Feyenoord. Hij verbond zich voor vijf seizoe nen aan de Schotse club. Met Rangers werd hij meteen in zijn eerste jaar landskampioen en bekerwinnaar. Bij Glasgow ont wikkelde hij zich zó goed, dat bondscoach Frank Rijkaard hem bij de Oranje-selectie haal de. Manchester United had ook serieuze belangstelling voor Gio, zoals zijn bijnaam luidt, als mogelijke opvolger van Roy Ke- ane. Die tekende onlangs ech ter toch nog een nieuw contract bij de Engelse landskampioen. De Italiaanse topclub AS Ro ma aast ook al een tijd op Van Bronckhorst. De speler is zich ervan bewust dat Glasgow de hoofdprijs voor hem vraagt. David Murray, voorzitter van Glasgow, overweegt Van Bronckhorst pas te laten gaan als er een bod komt van 40 mil joen. „Ik voel me vereerd dat de club me niet voor een bedrag onder de 20 miljoen wil laten gaan. Belangstelling van andere clubs streelt je sowieso, maar ik laat me niet gek maken. Ik con centreer op de wedstrijd van maandag tegen Celtic." rotterdam gpd Maurice Ingram van Den Bosch dunkt in het duel tegen Estudiantes. De Argentijnen wonnen het openings duel van de HBW met 95-84. foto am De achttiende Holland Basketbalweek is gisteren begon nen zonder de nationale ploeg. Wat Frank Voskuilen be treft is de deelname van Oranje niet langer contractueel gewaarborgd. „Na wat er de afgelopen periode is ge beurd, vraag ik me af welke waarde een contract nog heeft. Ik vraag me zelfs af of er nog wel iets als een ver bintenis kan bestaan," zegt de man die bezig is aan zijn laatste toernooi als voorzitter van het organisatiecomité. ketbal Top die belast is met de organisatie rond Oranje. De NBT wil dat de nationale ploeg, actief in de kelder van het Euro pese basketbal, zo snel mogelijk wordt opgestuwd naar meer bewoonbaar gebied. Maar mid delen die daarvoor nodig zijn ontbreken of worden niet ter hand genomen. Er werd goede sier gemaakt met een lucratieve sponsor (IBM) die inmiddels weer is af gehaakt. En de nieuwe geld schieter (Lotto) die onlangs werd gevonden zal bij de be schietingen van de afgelopen week alleen maar twijfels heb ben gevoeld over de juistheid van die beslissing. Er werd een competente Belgische bonds coach, Lucien van Kersschae- ver, over de grens getrokken die afgelopen zomer wegens ver meende belangenverstrengelin gen werd ontslagen. En dat zijn vervanger Bob Gonnen ook coach is van Den Helder, zint de andere eredivisieclubs weer niet. i Ondanks het, gebrek aan prestaties, ondanks de conflic ten binnen de kleine sport die maar niet groot wil worden, werden de ambitieuze plannen binnen de NBT fier overeind gehouden. Oranje moet zich zo snel mogelijk weer plaatsen voor het EK en bovendien moet er, zo werd achter de bestuurs tafel besloten, kwalificatie voor de Olympische Spelen van 2004 mogelijk zijn. De realiteit is echter dat Oranje niet in staat is belangrij ke spelers vrij te krijgen voor Toch werd de grootste fout ja ren geleden al gemaakt. De or ganisatie had zich nooit mogen laten verleiden tot het aangaan van een contract waarmee Oranje vaste gast werd in het toernooi. Omdat toen al vast stond dat de beste spelers, ac tief in het buitenland, in de ein dejaarsperiode door hun clubs zouden worden opgeëist. Vos kuilen zegt dat hij er alleen spijt van heeft ook de winnaar van de zogenaamde FEB-cup, een onderling toernooi aan het be gin van de competitie, toe te la ten. Want hoewel werd vastge legd dat het clubteam twee in ternationals zou moeten af staan, werd die afspraak vrijwel nooit nagekomen. Ook nu wei gerde Den Bosch zijn Oranje klanten Marcel Huijbens en Je rome de Vries af te staan. Ton Boot noemde de absen tie van Oranje gisteren 'een bla mage voor het toernooi'. De coach van landskampioen Am sterdam werd deze week partij in de kwestie toen hij zijn inter nationals verbood zich beschik baar te stellen voor Oranje. „Wij krijgen nu de schuld van het afhaken. Ik zou zelfs het basketbal in diskrediet hebben gebracht. Maar het wordt tijd dat de echte schuldigen hun verantwoordelijkheid nemen. Want wie heeft zijn zaakjes nu niet goed voor elkaar? Wie is er nou verantwoordelijk voor dat Oranje niet meedoet?" Boot wijst de beschuldigende vinger naar de Nationale Bas- kwalificatieduels. Terwijl d( - BA, de wereldbond, daar11 toch de reglementen aang En voor een vriendschapp toernooi als de Basketbalv moest de NBT de ene na de dere afzegging van bepale internationals als Mike Nt 1 Francisco Elson en Geert H mink slikken. „Toen voelde ik me ook langer verplicht mee te we r< aan deze speeltuin", aldus I>e 'op persoonlijke titel'. „Vaini enige doelstelling in Rotten Pj een voorbereiding op de gende wedstrijden in de kwalificatiecyclus, kon zoif( de belangrijkste spelers imi geen sprake.meer zijn. Op moment koos ik voor het e belang van de club." 1 Bouke Geersing, sinds een maand voorzitter varii NBT, weigerde gisteren in cussie te treden met Boot. erkende hij dat de 'commis< catie met het buitenland'- beterd moet worden. „We iu ken aan een plan waarop il r niet vooruit wil lopen. Maa k moeten voorkomen dat stuurlijke problemen over9' ruggen van spelers worden p gevochten." T Het door de NBT in di k nemen van de belangrijkste g ternationals om ze vervol) lc te leasen aan hun clubs wn door Geersing als onhaalls bestempeld. „Dat zou miln nen kosten en die hebben ;p niet. Wij onderzoeken nu ai ;r re mogelijkheden", aldus s voorzitter, die wel vindt dat toernooi in Rotterdam een te plaats op de FIBA-kalei moet krijgen. Bovendien stelt Geersing de Nederlandse basketbS reld baat zou hebben bij eer fectieve bestuurlijke spr buis, zodat de betrokkenei deze wereld van 'grote mam niet langer als kleine kindr over en weer aan het kiften 2 SINT-NIKLAAS GPD Om de hoon voor te zijn, baga telliseerde volleybalbonds- coach Toon Gerbrands vooraf al het resultaat van het Neder lands team bij het Flanders Volley Gala in Sint-Niklaas. Verliezen van een Belgisch clubteam kon daarom geen moraal-dodende gebeurtenis zijn. Eerder een inspirerende ervaring, die Oranje straks van pas komt bij het olympisch kwalificatietoernooi in Polen. In Sint-Niklaas is volleybal len tussen Kerst en Oud en Nieuw bijna een eeuwenoude traditie. Op de drempel van het nieuwe millennium invi teerde de organisatie voor het eerst de nationale oloeg van O-mje. Dat gebeurde op Ne derlands verzoek. In tegenstel ling tot België heeft Nederland nog wél een kans op kwalifica tie voor de Olympische Spelen in Sydney en die wil Ger brands niet verprutsen. Dat moet tussen 3 en 9 januari in het Poolse Katowice gebeuren. Daarom zinspeelde de eeuwig optimistische Gerbrands op een manier om zijn ploeg een week voor vertrek nog aan wat serieuze tests te onderwerpen. Die gedachte was ook bij zijn collega van Tsjechië, in Polen één van Nederlands rivalen, opgekomen. Gerbrands: ..An ders hadden we zelf drie inter- landjes moeten organiseren. Dit was veel makkelijker." Omdat het toernooi eigenlijk voorbehouden is aan club teams, kreeg Oranie het ach tervoegsel VB en bedacht de organisatie voor Tsjechië het synoniem Praagse All Stars. Maar de volleyballers van Maaseik, gisteren Oranje's eer ste tegenstander, wisten wel beter. Die naaiden zichzelf op voor een potje tegen de olym pisch kampioen van 1996. Met succes. In het partijtje over drie sets. volgens alle nieuwe regels die in de voorbije maan den waren verzonnen, legde Maaseik het team van Ger brands over de knie (25-22, 23- 25. 26-24). Zo beleefden de tweedui zend op sensatie Belgische be luste toeschouwers het ten minste. België boven! Maar Gerbrands vertaalde het an ders. En captain Bas van de Goor ook. „De uitslagen inte resseren me niet Als het hier goed gaat, speel je minder wedstrijden dan als het niet goed loopt. Dus het heeft alle twee zijn positieve kanten. En we kunnen wel wat wedstrijd jes gebruiken", drukte de lan ge international opkomende bezorgdheid direct de kop in. „En zelf had ik het gevoel dat het best aardig ging. Je ziet dat zo n wedstrijd op een paar punten wordt gewonnen of verloren." En Gerbrands: „Het is geen deceptie als we hier derde, vierde of vijfde wor den." Wat doet het er dus toe? Veel, iets of niets? Was het ty perend of slechts toeval dat de Belgen keer op keer via een netservice puntjes wonnen en Nederland niet éénmaal van die nieuwe regel profiteerde? Was het pijnlijk of vermakelijk dat een Belgische speler, die na acht maanden weer het vol- leybalveld betrad, direct de set besliste door achtereenvolgens Bas van de Goor en Peter Blan- gé af te blokken? Was het teke nend of onbetekenend dat de Tsjechische All Stars in alle vroegte het Belgische Maaseik wél de sporthal uit hadden ge timmerd? Was het verontrus tend of verstandig dat Blangé, die niet helemaal vrij van rug kwalen is, in de partij tegen de Tsjechen aan de kant werd ge houden? Met de winst (25-21, 25-18, 25-17) in de tweede wedstrijd op Tsjechië (met zijn topspe- lers twee sets op de bank) on derstreepte Oranje wellicht dat de logica-wetten niet van toe passing waren op de gebeurte nissen van de eerste dag. Die triomf loodste Nederland di rect in de halve finales. Maar waar treurnis niet gewenst was na de nederlaag tegen Maas eik, paste nu geen jubel. Alle vragen, zo voorspelde Gerbrands dan ook, worden uiteindelijk pas in Polen be antwoord. Als het daar mis gaat, treft de Belgische organi satie in ieder geval geen blaam. In Sint-Niklaas doen ze er alles aan om een denkbaar scenario in Polen na te boot sen. Hoewel Nederland het eerste potje verknalde, kan de ploeg nog altijd het driedaagse Flanders Volley Gala winnen. Net als straks in Polen een slechte eerste dag Oranje niet noodlottig hoeft te zijn, omdat de nummer twee van de korte competitie in een extra finale nog een herkansing krijgt te gen de nummer één. „En als we daar de finale halen geef ik ons een goede kans", meende Gerbrands. „Dan kunnen we in één wedstrijd het slechte jaar goedmaken.'* Bij elk ander resultaat stort de volleybalwereld van Bas van de Goor in. „Dat kun je dan wel zeggen, ja. Het is maar dat Gerbrands dat weet. rotterdam gpd Zonder de nationale basketbal- ploeg moeten Den Bosch, de huidige koploper in de nationa le competitie, en het ter elfder ure als vervanger opgeroepen Zwolle de basketbalweek nog enigszins oranje kleuren. Dat lukte gisteren in Ahoy' op geen enkele manier. Den Bosch ont popte zich, vooral dankzij de speelse Amerikaan Jeremiah Johnson, op de openingsdag wel als een ploeg die mogelijk het publiek voor zich kan win nen. Tegen de sterke Argentijnen van Estudiantes, die op de vloer geen last bleken te hebben van een jet lag, waren de Braban ders echter kansloos. Onder aanvoering van de behendige Amerikaan JJ Eubanks (36 pun ten) en de driftig met passjes strooiende Daniel Farabello (13 assists) werd de momenteel beste ploeg van Nederland naar een 95-84 nederlaag gespeeld. Alleen de Bossche Amerikaan Maurice Ingram (25 punten en 15 rebounds) kon zich in Rot terdam nog redelijk onder scheiden. Waar Den Bosch nog de schijn van een wedstrijd kon ophouden, werd Zwolle door het Israëlische Hapoel Holon volledig van het parket ge speeld. Bij rust (42-43) was de schade alleen ogenschijnlijk nog beperkt. Na de tweede twintig minuten was het echte verschil op scorebord opgeflitst (63-102). Met vijf man in de dubbele cijfers, onder wie top scorer Bocesvki (22 punten), maakten de Israëliërs duidelijk nog wel even in Rotterdai willen blijven. Voor Zwolle, dat gistered leen de Amerikaan Nati Smith (12 punten) kon tel en pas morgen ook zijn lan<f noot Preston Murphy kan la meedoen, dreigt een wel i korte kennismaking met j voor Nederlandse basketbal ondanks alles nog steeds 1 me toernooi. Manchester pas laat op gang londen anp Lee Sharpe van Bradford City en Paul Scholes van Manchester United duelleren om de bal. foto reuters Leeds United heeft gisteren dankzij een 2-1 zege op Leices- ter City de koppositie in de En gelse Premier League behou den. Naaste belager Manches ter United kwam pas in het laatste kwartier op gang en ver sloeg Bradford City met 4-0. Bradford hield de titelverde diger op Old Trafford 75 minu ten in bedwang. Pas op het mo ment dat de spitsen Yorke en Cole door coach Ferguson wer den ingebracht moesten de gasten eraan geloven. Fortune, Yorke, Cole en Keane maakten de doelpunten. op gen Leicester al na tien minu ten tegen een achterstand aan. Cottee was daarvoor verant woordelijk. Bridges en Bowyer scoorden nog voor rust namens Leeds tegen. Arsenal raakte wat verder achterop. De formatie van Bergkamp en Overmars verloor van Coventry, 3-2. Het verschil met Leeds is nu acht punten. Aston Villa won op bezoek bij Derby County met 2-0. Oud- Feyenoorder George Boat 1. maakte de openingstreffer. 1 s< lor nam het tweede doelp I: voor zijn rekening. Tore Andre Flo schoot Cl~ sea langs Southampton. aanvaller had met twee trel een groot aandeel in de 2-1 - zege van de tegenstander Feyenoord in de Champi League. Tottenham Hots 1 versloeg voor eigen pub c dankzij doelpunten van Gin 3 Iversen en Sherwood (2x) 5 bezoekende Watford met 4-0 n Everton verraste het hoo{ klasseerde Sunderland. c werd in Liverpool maar liefs n 0 voor de thuisploeg. Twee doelpunten van '2 chael Owen waren niet gen voor de overwinning van Lii pool. de club van Sander V\ terveld, bij Newcastle Uni Shearer en Ferguson scoort* namens de thuisploeg zodat punten werden gedeeld. c Sheffield Wednesday won n voor de tweede keer dit seizo 11 De hekkensluiter in de Pren 1 League klopte Middlesbrot met 1-0. Atherton maakte j;' goal voor Sheffield. i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22