Seedorf voor recordbedrag naar Inter 'Winnen van mijn vader was mijn eerste doel' Sport Britse topclub wil in lee met Feyenoord Wotte en Utrecht na dit seizoen uit elkaar \AANDAG 27 DECEMBER 1999 981 21 Volleyballers zorgen voor hét moment Het winnen van de gouden medaille van het Neder lands mannenvolleybalteam tijdens de Olympische Spelen van 1996 van Atlanta is door de Nederlandse televisiekijker gekozen tot sportmoment van de eeuw. Dit is gisteravond bekendge maakt tijdens Studio Sport. Tweede in de verkiezing werd de Elfstedentochtwinnaar van 1963, Reinier Paping. Daarna kwam het doelpunt van Marco van Basten, gemaakt tijdens de finale van de strijd om de Europese titel in 1988 in Duitsland tegen Rusland. Coach Hemmes weg bij tennisbond Amsterdam De kantonrechter in Amsterdam heeft vrijdag be sloten dat coach Fred Hemmes per 1 feberuari moet vertrekken de KNLTB. De bond had een gerechtelijke procedure aange spannen, nadat tussen de coach en de technische commissie 'onherstelbare verstoring in werkverhouding' was ontstaan. Hemmes werd eerder op non-actief gesteld door de bond na een aantal conflicten, maar die beslissing werd teruggedraaid op gezag van de kantonrechter. Hemmes leidde als interim- bondscoach een aantal jaren de vrouwen in de Fed Cup. Na de komst van huidige coach Hans Felius werd Hemmes assistent- bondscoach. Kunstrijdster ontsnapt aan dood moskou De Russische kunstrijdster Maria Butyrskaya is in haar woonplaats Moskou ontsnapt aan een bomaanslag. Enkele minuten nadat zij na een training haar auto voor haar apparte ment had geparkeerd, ontplofte de wagen. Omwonenden had den vlak voor het incident twee mannen gezien. In Rusland zijn sporters de laatste tijd vaak het doelwit van aanslagen. gpd anuit de Engelse Premier Lea- is grote belangstelling voor e buitenlandse expansie van Een van de rijkste grootste clubs in Engeland, 'aarvan de naam nog niet kan rorden prijsgegeven, heeft het estuur van de Rotterdammers enaderd om te praten over en mogelijke samenwerking. Feyenoord onthulde afgelo- en week hoe het over de hele 'ereld voetbalscholen en bui- vestigingen heeft ge pend. Jonge, buitenlandse moeten de komende ja- de selectie van de kampi- en versterken. In Afrika, Zuid- Scandinavië en in hoopt Feyenoord de beste te ontdekken voor at daarvoor miljoenen moeten rorden neergeteld. De wens om een dergelijke, rereldwijde operatie uit te voe- ;n is ontstaan door de voort- urende stijgingen van trans- ïrprijzen. Feyenoord heeft al laanden belangstelling voor Fernando Riek maar moet voor de Neder- inder 15 miljoen gulden op ta leggen. Dergelijke investe- zijn in de ogen van de uidige Feyenoord-leiding vol onverantwoord. In Engeland liggen de bedra- en voor profvoetballers op een og veel hoger niveau. Om die eden speuren alle clubs in de 'remier League de Nederlandse n West-Europese markt af op oek naar talent. Bijna elke En- else club heeft op dit moment en scout in Nederland. Het netwerk dat Feyenoord vier continenten heeft ge creëerd, biedt een scala aan mogelijkheden voor grote Euro pese clubs. Dat de Stadionclub interessant zou zijn voor grote, aan de beurs gelieerde voetbal- bedrijven in Groot-Brittannië en zou worden benaderd, is iets dat Rob Baan en Jorien van den Herik hebben voorzien. Feyenoord heeft grote inves teringen gedaan. Als de buiten landse operatie succesvol wordt, zullen de 'grote jongens' op hun beurt willen investeren in Feyenoord. Dat er zo snel al toenaderingspogingen komen, is verrassend. Maar tegelijker tijd onderstreept het de poten tie van 'Feyenoord wereldwijd' en de verwachtingen die men er van heeft. Voorzitter Jorien van den Herik voert in januari al een oriënterend gesprek met de Britten, die naar verluidt finan cieel tot de sterkste clubs in Groot-Brittannië behoren. Feyenoord heeft ondertussen oud-Excelsior-speler Takafumi Ogura teruggehaald naar Ne derland. De 26-jarige Japanse aanvaller, die zeven jaar gele den bij de Rotterdamse eerste- divisionist furore maakte, is door Feyenoord voor de rest van het seizoen geleend van het Japanse Grampus Eight. De linksbuiten gaat half januari met de Rotterdamse club op trainingskamp naar Turkije. Daar beslist de de clubleiding of de Japanner bij Feyenoord de rest van het seizoen afmaakt of dat hij weer bij Excelsior wordt gestald. Patrick Allotey (21) denkt na over een voorstel van Feyenoord om het seizoen bij het Belgische RWDM af te maken. Clarence Seedorf speekt graag van 'respect'. De jonge voetballer met de lange loopbaan wil waardering zien en proeven. Van fans, clubs en pers. Na dit kerstweekeinde is hij plots de duurste voetballer uit de Nederlandse ge schiedenis en speelt hij met de duurste spelers ter we reld (Ronaldo en Vierï) bij één van de duurste clubs ter wereld: Intemazionale. Als dat geen teken van respect is. ner van MW, nu Roda, van ver bazing van zijn kuipstoeltje. „Onvoorstelbaar, hij doet één stap naar links en dekt daarmee een hele zone af. Hoe oud is dat joch eigenlijk?" Maar de See- dorfen - ook vader Johan - zijn voortdurend op zoek naar de bevestiging van die kwaliteiten. Dat duurde bij Ajax te lang. Seedorf vertrok - boos en miskend - naar Sampdoria. Een vriendelijke club in de schaduw van stadgenoot Juventus. In die omgeving groeide de midden velder snel in een dominante rol. Hij was klaar voor de top. In Madrid, bij Real, beleefde Seedorf zijn beste tijd onder Guus Hiddink, eerder bonds coach. Voor de komst van de Nederlander werd hij er kampi oen en pakte hij er de Europa cup 1 (tegen Juventus). Met de trainers Heynckes, Toshack en Del Bosque trof Seedorf het stukken minder. Hij speelde de laatste maanden nauwelijks. Seedorf proefde - daar komt het weer - geen respect in Ma drid. Hij zei het weer eens na een handgemeen met aanvoer der Hierro, een incident dat breed werd uitgemeten in de Spaanse pers. De Nederlander werd uitgefloten door het Ma- drileense publiek. Hij kon bij Clarence Seedorf. den haag ype minkema Het zal Seedorf in ieder geval strelen. Het is het podium waar de nog maar 23-jarige midden velder thuis hoort. Dat vindt hij tenminste zelf. En in zekere mate heeft hij nog gelijk ook. Inter zorgt voor de waardering die Seedorf nodig heeft in zijn voetballeven. De Milanezen be talen 48,7 miljoen gulden voor de speler die bij Real Madrid niet meer in de basis stond en die voor 4,5 jaar zal tekenen. Op 4 januari meldt hij zich bij In temazionale. De duurste voetballers volgen elkaar in hoog tempo op. Onge veer elke toptransfer of verlen ging van een contract levert weer een nieuwe recordhouder op in de wereld van het top voetbal. Deze zomer verbaasde Jerrel Hasselbaink met zijn transfer van Leeds naar Atletico Madrid. De Zaankanter, geen international meer, werd in één klap - 38 miljoen gulden - de duurste Nederlandse speler ooit. Vlak voor de eeuwwisse ling werd dat 'record' gebroken. Door Clarence Seedorf, wel een vaste gast in de selectie van Oranje, maar zelden een basis speler. Daarvoor is de midden velder binnen en buiten het veld net een tikkeltje te omstre den. Dat begon al op heel vroe ge, veel te vroege leeftijd. See dorf was nog maar 19 toen hij Ajax de rug toekeerde. De tiener eiste een basisplaats bij de Am sterdammers. Dat was toch een tikkeltje provocerend. Ajax had immers net alles - beker, kam pioenschap, Champions Lea gue - gewonnen met het jonge talent op de bank. Dat talent stond eigenlijk nooit ter discus sie. Na één van zijn eerste wed strijden in het eerste van Ajax viel Sef Vergoossen, toen trai- Real geen goed meer doen. De middenvelder wilde weg. Een paar weken later, tijdens de persconferentie van Oranje, zei hij het weer: er was geen respect, ook niet vanuit Neder land. Die berichten werden klakkeloos overgenomen in de Nederlandse kranten en er klopte niets van. We moesten dergelijke onzin natrekken. En spontaan gaf hij een mobiel te lefoonnummer. De middenvelder heeft ook een haat-liefde-verhouding met alle trainers die zijn pad krui sen. Bij Oranje was er bij het WK in '98 ook al geen onom streden basisplaats weggelegd. Seedorf liet dat vanuit de om muurde vesting van het trai ningskamp per mobiele tele foon weten aan de buitenwe reld. Het kwam hem op een flinke reprimande te staan. Bij een persconferentie in Frank rijk stuurde hij twee verslagge vers weg omdat ze te weinig lo vend over hem waren geweest. „Ze moeten het maar even voe len", was zijn verklaring. Seedorf wordt - zo is de in druk - kritischer gevolgd dan zijn gemiddelde leeftijdsgeno ten. Hij werd een oude man in een jong lichaam genoemd, een wijsgeer met jeugdpuistjes. Hij werd hard, soms meedogenloos aangepakt. Dat is vreemd voor een voetballer die op 23-jarige leeftijd bijna alles (2 Neder landse titels, 1 KNVB beker, 2 Nederlandse supercups, 1 Spaanse titel, 1 wereldbeker en 2 Europacups 1) heeft gewon nen. Niet helemaal terecht mis schien, maar de voetballer heeft daar zelf in de loop der jaren de criteria voor aangelegd. Zijn persoonlijkheid groeide misschien nog een tikkie harder dan zijn enorme voetbalkwali teiten. Er was ook geen trainer die de topspeler in de rol kreeg die hem het beste past. De bes te Seedorf was de middenvelder in de tweede helft van Real - Ju ventus, de Champions League finale in Amsterdam. De Neder lander speelde toen simpel, so ber en doelmatig. Seedorf wil meer. Maar mist dan straf schoppen, raakt verstrikt in uit zichtloze dribbels en conflicten. In Milaan krijgt hij te maken met internationals die niet om respect vragen, maar het krij gen. Ronaldo en Vieri zijn de twee duurste spelers ter wereld. Bovendien, tot voor dit seizoen ook nog eens de besten. See dorf is gekocht om voor even wicht te zorgen op het Milanese middenveld. In een dienende rol. Misschien is dat de omge ving waarin Clarence Seedorf eindelijk tot volle wasdom zal komen. utrecht martin donker Mark Wotte wil het seizoen bij FC Utrecht gewoon afmaken. De trainer die vorige week te horen kreeg dat zijn contract niet wordt verlengd, gelooft dat daarvoor voldoende draagvlak bestaat. „We zijn allemaal profs en aan mijn integriteit hoeft niemand te twijfelen. We gaan er de komende maanden nog iets moois van maken. Wotte kijkt terug op een be wogen periode van twee jaar waarin hij als trainer veel heeft geleerd. „FC Utrecht is niet zo maar een club. Na Ajax, PSV en Feyenoord is deze club voor collega's de meest begeerde en dat zegt alles. De passie zoals die in Galgenwaard wordt be leefd, vind je in Nederland dan. ook nergens terug. Die is uniek." Mede daarom had Wotte graag gewild dat de club nog een seizoen met hem was doorgegaan. „Ik heb namelijk het gevoel dat we op de goede weg zijn en dat er nog veel rek in deze ploeg zit. De laatste vier wedstrijden zijn qua resultaat misschien teleurstellend ge weest, maar de hartstocht waarmee werd gevoetbald heeft iedereen toch verbaasd. We hebben drie keer met 4-3 verloren, maar dat lag aller minst aan de motivatie. Terugblikkend heeft Wotte, die in het verleden ook de amateurs van FC Lisse trainde, wel teleurstellingen moeten slikken in de afgelopen twee jaar. Hij werd in december 1997 met veel moeite losge weekt van eerstedivisieclub ADO Den Haag. „Twee weken nadat ik had getekend, werd Harry Decheiver verkocht en vier maanden later bleek dat we alleen transfervrije spelers konden halen. Voor een serieu ze aanval op de subtop ontbra ken domweg de financiële middelen en er was mij toch iels anders voorgeschoteld." Wotte schikte zich in de ver anderde omstandigheden, maar vindt dat hij daardoor ook genuanceerder moet wor den beoordeeld. Langzaam maar zeker veranderde het een en ander. „FC Utrecht moet wel omhoog, maar stapje voor stapje. Zelfs de negen miljoen voor Michael Mols zette weinig zoden aan de dijk. De uitgaven waren groter dan de inkom sten, maar ik word wel afgere kend op het resultaat" In november beleefde Wotte met zijn ploeg het dieptepunt. FC Utrecht verloor vier keer op rij, met als tragisch ijkpunt de 4-1 nederlaag bij MW. „Dieper konden we niet zakken en dat is ook gebleken. Vanaf dat mo ment zijn we beter gaan voet ballen. Toch is en blijft het de vraag of we de ambities in da den kunnen omzetten, want nu al weer wordt er getrokken aan Didier Martel en lohn de Jong. Als de club dezelfde koers blijft varen als met Mols heeft ook mijn opvolger een probleem." Die opvolger wordt mis schien Co Adriaanse, momen teel trainer van Willem II. Wot te heeft zich geërgerd aan de lobby in de diverse media waartegen de club volgens hem onvoldoende optrad. „Integen deel: dinsdag hoorde ik dat FC Utrecht al besprekingen heeft geopend met mijn eventuele opvolger. Daarover was ik toch wel verbijsterd, want ik wist niet eens of de club wel of niet met mij door wilde. Ook ik ben door diverse clubs gebeld en dan antwoordde ik: bel na de winterstop maar terug, want ik weet nog niet wat FC Utrecht met mij van plan is." Toch laat Wotte zich niet door rancune leiden. „Mijn contract loopt nu eenmaal op 1 juli af en FC Utrecht heeft na tuurlijk het recht om daar een streep onder te zetten. Ik peins er niet over om nu al op te stappen. Dan zou Leo Been haldcer ook moeten stoppen bij Feyenoord omdat hij zijn ver trek heeft aangekondigd." weten allemaal welke belang rijke plaats sport in je leven heeft en ze kennen de druk van het moeten presteren. Dat schept een band en verklaart ook dat de meesten erg gemoti veerd zijn. Ook ik, en dat is een vreselijk groot verschil met mijn eerste pogingen om te studeren. Dat was een jaar of tien geleden. Ik zat toen met Bram Marbus, die toen ook bij Excelsior voetbal de, op de HEAO in Haarlem. We gingen wel iedere dag, maar op het moment dat we moesten beslissen om de school binnen te stappen keken we el kaar aan met een blik van 'heb jij eigenlijk zin'. Meestal niet dus, en dan gingen we maar biljarten in net centrum van Haarlem. Er is sinds die tijd een hoop veranderd in mijn leven. Ik ben ouder en rustiger geworden en ik ben tegenwoordig vader van twee zoontjes. De oudste. Jonah, is net drie geworden en Thijmen is anderhalf. Vooral Jonah is vergeleken met een jaar geleden een echt mensje geworden, waar je lekker mee kan ouwehoeren. Hij zit in zijn vragenperiode. De hele dag hoor je 'waarom dit en waarom dat'. Heer lijk. De mooiste verandering in mijn leven. tekst gerard baas Naam: Leonard van Utrecht. Leeftijd: 30. Beroep: profvoetballer. Woonplaats: Leeuwarden. De Verandering: Het leven van Cambuurspeler Leonard van Utrecht is vergeleken met vorig jaar ingrijpend veran derd: de voetballer met Noord- wijkse 'roots' heeft geen vrije tijd meer. Door zijn studie aan de Johan Cruyff University heeft elk uur van zijn week een bestemming gekregen. Een jaar geleden kon ik, nadat ik de kinderen op bed had gelegd, lekker languit op de bank liggen. Lekker tv kijken. Dat is er niet meer bij. Tegenwoordig ga ik meteen naar de studiekamer om achter mijn computer of in mijn boe ken te duiken. Ik moet zeggen, het bevalt me uitstekend. Op donderdag en vrijdag trai nen we met Cambuur meestal alleen 's morgens zodat Uik in de middag en de avond naar school kan. De studie is ver- deeld in kwartalen j waarin je via een stage K kennis maakt met ver schillende onderdelen Win een sportbedrijf. Dat kan van alles zijn. Ik Üvolg nu mijn stage bij Cambuur. Het eerste Z kwartaal werd Marke ting behandeld. Dat (Pn8 gwd en ik heb al- (X les gehaald. Nu doen we bedrijfseconomie. I Iets taaier en lastiger. WNu moet ik echt aan de bak. >De sfeer in de klas is uitstekend. Iedereen heeft een sportachter- QJ grond en daardoor Q klikte het eigenlijk vanaf de eerste dag. Ze Katwijker Bas Messemaker wereldkampioen dammen bij junioren ien paar dagen na thuiskomst lit Frankrijk blikt Bas Messe- naker tevreden terug op de waarin zijn uit de hand hobby centraal stond. was lekker om alleen maar dammen bezig te zijn, op de weg terug had ik er even genoeg van." Zeker damsteen aangeraakt? „Ik het toch niet laten en heb Niek Kuivenhoven, die ook »p het WK speelde, een paar empo-potjes gespeeld. Verge- Ijk het maar met iemand die liet van sigaretten af kan blij- ren. Het is een soort versla ing.'' In het Franse Pessac (een dorp vlakbij Bordeaux) verd de 16-jarige Katwijkse wereldkampioen de aspiranten. Messemaker na vijf ronden de leiding stond die in de slotfase van toernooi niet meer af. Met remises stelde hij zijn .'indzege veilig. Hoewel Messemaker als een ran de grootste damtalenten ran Nederland wordt aange- nerkt, ziet hij het niet zitten om irofessioneel dammer te wor- len. Dammen levert veel te veinig op. Zijn idool is dan ook liet Ton Sijbrands of Harm maar Enno Prosman, ïen dammer op hoofdklasseni- die daarnaast een goede laan heeft. „Als dat mij gaat tikken, ben ik tevreden", zegt die na de middel bare school economie of rech ten wil studeren. Messemaker is bij toeval gaan lammen. Op een schooltoer- looitje merkte hij dat het leuk vas om te winnen en dat deed lij nogal vaak. Ook de motiva- ie van zijn vader hielp een landje, want vader Messema- Wereldkampi- oen Bas Mes semaker wordt op het station van Leiden door zijn moe der in de bloe metjes gezet ker had de vervelende gewoon te om bij het slaan van de ste nen zijn steen extra hard op het bord terug te zetten. „Ik had zo'n hekel aan dat geluid. Ik wilde dat voorkomen en dat was mijn eerste doel dat ik met de sport wilde bereiken." Na anderhalf jaar wilde Messema ker senior niet meer dammen met zijn jongste zoon. „Hij vond het niet leuk meer. Dat kan ik me ook wel voorstel len, want als hij dan een zet ging doen waarschuwde ik hem alvast voor wat er ging gebeu ren. Nee pa, niet doen. Pas op, pa. Dat zaJ wel een beetje te ei genwijs geklonken hebben voor een 10-jarig jongetje." „Soms wilde ik per se spelen en was alleen mijn vader in de buurt. Dan ging ik expres wat slechter dammen, zodat het voor hem ook nog leuk was. Dat heb ik eigenlijk nooit tegen hem durven zeggen", zegt de wereldkampioen die zijn all round-spel als sterkste punt noemt. „Ik zit niet zo vastge pind aan één speelsysteem." Messemaker speelt in de hoofdklasse voor het Culem- borgse Meurs Denk Zet, dat het na zeven van de elf speel ronden aardig doet met een derde plaats. Het is het eerste seizoen op het hoogste niveau voor de Katwijker, die min-één staat. „Dat betekent dat ik in de zeven partijen zes punten heb gehaald. Die score wil ik naar nul brengen, dan ben ik tevre den met mijn prestaties. Vol gend jaar moet dat beter wor den. Ik heb een vijfjarig con tract getekend bij Denk Zet en het is ook de bedoeling dat ik beter word. Dan kan ik ook nog veel voor de club terug doen." „Ik stap nu over naar de juni oren. Het zal heel moelijk zijn om daar ook wereldkampioen te worden. Gelukkig ben door mijn overwinning bij de aspi ranten al geplaatst voor het ju- nioren-WK op Curasao. Ik mag drie jaar bij de junioren spelen. Als ik dan een keer op het WK bij de eerste drie eindig, heb ik het goed gedaan. Dan kan ik met een gerust hart gaan wer ken en studeren."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21