Zware storm geselt Europa SË Kerstshow..ho..ho. Zuid-Bretonse kust onder olie -) ^iniratuin GRATIS LEIDSCH DAGBLAD bü Keuken Kampioen 'Belasting op koerswinst afstaan voor bestrijding van armoede' Eerste directe contact tussen India en kapers winterse buien VUURWERK VERKOOP 2 WEKEN Keuken Kampioei EUWJAARSAANBOD OPENHAARDEN 13 15 17 19 23 Beatrix en Kok dringen aan op meer privacy Regio verontwaardigd over uitlatingen Leidse wethouder 4NDAG 27 DECEMBER 1999 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42193 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 VRAGEN HET WOORD IS AAN Bertus Aafjes Een glimlach om een neder laag Is een eindoverwin ning. WEERSVERWACHTING 5 VOOR DINSDAG SP donder vwi Mr °"/5* -'VS* °75* 70% 50% 40% SEES# 30% 30% 20% 29-30-31 DECEMBER HET GROENE WARENHUIS Voorschoten Leidseweg 518 Tel. 071-5322203 Nepartikelen goed voor nieuw record AMSTERDAM ANP De Economische Controle Dienst en de douane hebben dit jaar een recordaantal van 800.000 natnaakartikelen on derschept. Dat schat de Stich ting Namaakbestrijding. Vorig jaar werden 600.000 nagemaak te producten - vooral kleding en speelgoed - inbeslaggeno- men. De ECD constateert dat na makers gewiekster te werk gaan. „Ze wachten tot het laat ste moment met het opplakken van het merklabel". aldus een woordvoerster. Verreweg de meeste namaak- artikelen komen uit China. De controle daar ontbreekt vaak en het is heel moeilijk illegale fa briekjes op te sporen. Vooral dure kledingmerken als Levi's en Adidas zijn de dupe. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletter»: m/v Adres: Postcode: Plaats: T elefoonnummer (I v.m controle bonrgtng) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: "Tl Per maand automatisch (ƒ34.80) f "1 Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) r 1 Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10060, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 6120 030 of abonneren vla: www.leldechdagblad.nl surprise hoekcornbinatie mei «are stoften in veel formaten. en mcikova PRIJS i Kwaliteit, design. voordelig iden-c: Haarlemmerstraat 52a haag: Lange Poten 41 amsterdam-c: ter d am-buiten vel dert; arnhem; da. eindhoven-c. groningen. astricht; rotterdam-c. fteroam-alexandrium; utrecht. ZONDER AFVOERKANAAL Vanavond tot 21.00 uur open! Profiteer nu nog van de prijzen Wn 1999!. De goedkoopste tor woreld e. MIJDRECHT AIMERI UTRECHT Ook gmstiod MaSnewesM Aatesaestrsal M Zeeiaettaan SS in kaatsheuvel www.ktukenkainpioen.nl Tdefoon 0800-1536 Leidsch Dagblad Leidse Kees brengt sfeer en polonaise bij Kerst-Inn Rijnland Ziekenhuis Alphen aan den Rijn wordt een modern gezondheidscentrum Quick Boys, Katwijk en KRV kijken bij elkaar in de keuken Theaterversie 'Ja zuster, nee zuster': fantasie aan de macht Seedorf voor Ontembare recordbedrag Heideman klopt van Real Madrid Angenent op naar Inter Milan NK marathon iant de drijf. ibinetscrisis igt in Israël Tientallen doden door noodweer tijdens kerstdagen ultra-orthodoxe Shaspartij t premier Barak meege- eve J dat zij uit de Israëlische ring wil stappen. Reden het dreigende opstappen de partij, die zeventien de regering cruciale ze- in het parlement heeft, is iWS Ugheid over het toeken van geld voor onderwijs. Shas uit de coalitie stapt, hikt de regering-Barak langer over een meerder- 1 in het parlement. >en ruimte in iderland schaars traditionele open land- ip in Nederland verdwijnt ds meer. Tussen 1993 en 6 kwamen er een opper- [te ter grootte van Rotter- bij aan huizen en be spanden en een hoeveel- bos ter grootte van de ge- mte Amsterdam, na 3 nstein persoon n de eeuw Amerikaanse weekblad Ti- heeft fysicus Albert Ein- i uitgeroepen tot persoon de eeuw. Einstein is vooral énd om zijn relativiteits- ""3 irie. De keuze is op Ein- en i gevallen, omdat de we- ichap onze wereld deze iv enorm heeft veranderd. ien stein is niet de persoon van eeuw van het Amerikaanse zij kozen voor Elvis Pres- ina 2 en 5 Een aantal bomen uit een park in Parijs ligt omgewaaid op de tegenover liggende gebouwen. foto ap In West-Europa zijn tijdens de kerstdagen zeker 66 do den gevallen als gevolg van noodweer. De storm, die de naam Lothar meekreeg, bereikte windsnelheden oplo pend tot 215 kilometer per uur. Dat leidde tot tal van on gelukken in het verkeer. In Groot-Brittannië vielen ze ker vijf doden. In België zorgde vooral de met Lothar gepaard gaaande extreme regenval voor overlast. In verscheidene delen van België kwam het tot over stromingen. Ook Nederland maakt zich zorgen. Het water peil in de Maas is vanochtend licht gestegen naar 45.03 boven Normaal Amsterdam Peil (NAP) Hierdoor stroomt het water nu over de toegangsweg van Maas tricht naar Borgharen. Volgens de autoriteiten is er nog geen direct gevaar voor grote over stromingen. In de regio Leiden en de Duin- en Bollenstreek kreeg de politie ongeveer 75 meldingen binnen over stormschade. Nie mand raakte gewond. Omge waaide bomen en losgewaaide dakbedekking beschadigden tien auto's. De brandweer moest op verschillende plaat sen in actie komen om geblok keerde weggedeelten \Tij te ma ken. AFP-DPA-ANP-Rtr Frankrijk is het zwaarst getrof fen, met een dodental dat in middels is opgelopen tot 35. Ruim een miljoen Franse huis houdens zaten vanochtend nog altijd zonder elektriciteit. De vliegvelden van Parijs moesten tijdelijk worden gesloten en in grote delen van het land reden er geen treinen. In Duitsland zijn zeker vijf tien mensen gedood. Veel spoor- en wegverbindingen zijn onderbroken. Duizenden men sen zaten vast op de stations. Het vliegveld van München moest worden gesloten. In Zwitserland zouden zeker elf doden zijn gevallen en meerdere gewonden. Ook daar werden voetgangers en auto mobilisten verpletterd door omgewaaide bomen. Een cabi ne van een skilift stortte neer nadat een boom op de kabel Francois Mori was gevallen. DEN HAAG GPD Koningin Beatrix en premier Kok hebben tijdens kerstweek einde gewaarschuwd voor schending van privé-levens door media die uit zijn op fi nancieel gewin. De koningin stelde in haar kerstboodschap de waarschuwing in algemene bewoordingen, de premier noemde expliciet het staats hoofd en de leden van het ko ninklijk huis als lijdend voor werp. „De vraag naar openheid is gerechtvaardigd, maar als com mercie intimiteit tot openbaar bezit maakt, dreigt het recht op de persoonlijke levenssfeer - één van de grote verworvenhe den van deze eeuw - te worden geschonden", aldus Beatrix. Kok zei gisteren voor de ra dio dat koningin Beatrix en an dere leden van het koninklijk huis recht hebben op bescher ming van hun privé-leven. De afgelopen maanden wa ren vooral kroonprins Willem Alexander en zijn nieuwe Ar gentijnse vriendin Maxima Zorreguita doelwit van de me dia. Pagina 5: Kersttoespraak van de koningin 'Ze slaan alleen met grote knots SASSENHEIM PETER VAN EGMOND Invoering van belasting op koerswinsten. Het druist in te gen de tijdgeest van méér méér-méér. het is bepaald niet geschikt om stemmen te trek ken en het levert meewarige blikken op van welgestelden. Toch hebben met dat pleidooi de Sassenheimse miljonair Re- né van Elburg en een paar me destanders de stichting Beleg gers vóór Belasting' opgericht. Voordat de beoogde belas tingmaatregel is verwezenlijkt, dragen de aangesloten beleg gers een deel van hun koers winsten af. Ter bestrijding van armoede. Van Elburg, inmid dels voorzitter van de stichting: „Het zou wel eens minder kun nen worden met de economie. We moeten daarom het goede voorbeeld geven aan onze kin deren en kleinkinderen. Het idee ontstond twee jaar geleden, tijdens een conferen tie in De Rode Hoed in Amster dam. Weldra begonnen de voorbereidingen en een half jaar geleden werd de oprich tingsakte van een stichting die belasting op koerswinsten be pleit ter bestrijding van armoe de in Nederland. Drie betalende deelnemers heeft de stichting nu. Van El burg streeft naar vijfentwintig deelnemers. Als het er honderd worden, knijpt hij zijn handen dicht. Een brede volksbewe ging, beseft hij, zal 'Beleggers vóór Belasting' nooit worden. De huidige drie deelnemers, onder wie Van Elburg zelf. brachten het afgelopen halfjaar een slordige 50.000 gulden aan 'vrijwillige belasting' bij elkaar. Dat gebruikt Beleggers vóór Be lasting voor twee doelen: struc turele hulp aan mensen die aan de zelfkant van de samenleving zijn geraakt en een lobby bij de politiek voor een naar hun op vatting eerlijker belastingstel sel. Want van vrijwillige bijdra gen alléén zal ae wereld niet heter worden, is hun overtui ging- Pagina 17: 'Gek dat je zittend op je kont rijk kan worden' Sassenheimse miljonair pleit voor nieuwe heffingen Hoge Riiadilk 260 Leiden Tel 071-5812348 Iedere dag geopend van 9:jo-X7.*jo Donderdag koopavond Internet: www.chrispiln.nl -KLM-topman: irosine belasten ituursvoorzitter van de P. Bouw vindt belasting- telling voor de vliegtuig- idstof kerosine een achter- Ide zaak. Volgens hem de vrijsteling de lucht te goedkoop. Bouw is oordeel dat Nederland de issie op dit punt in Euro- loet aanzwengelen. 9 lenland3,5 ienland7 tuur en Kunst19 nomie 8,9 oof en Samenleving14 sprek van de Dag2 rondheid/Strips10 13,15,17 '/programma's11 wt21,22,23 eroverzicht14 De gemeenten in de Leidse re gio reageren verontwaardigd op de verwijten die de Leidse wet houder Pechtold hen maakt. Pechtold uitte afgelopen vrijdag in deze krant zijn ergernis over de vijf gemeenten in de Leidse regio. Volgens hem wil de regio alleen de lusten en niet de las ten van regionale samenwer king. De regiogemeenten vinden daarentegen dat het probleem bij Leiden ligt. „Niet de onwil van de regiogemeenten, maar het falende Leidse grotesteden- beleid dreigt ervoor te zorgen dat de dorpen geld mislopen", aldus de Leiderdorpse wethou der Kolman. Burgemeester Timmers van Oegstgeest vindt dat Leiden in het algemeen en wethouder Pechtold in het bij zonder 'veel te hoog van de to ren blaast'. „Leiden trekt voor de zoveelste keer een veel te grote broek aan. Niet wij heb ben problemen, maar zij. Het is natuurlijk makkelijk om de schuld op ons af te schuiven, maar dat is niet terecht." Lei den moet zich opener opstel len, vindt Kolman. „Het enige dat ze doen, is slaan met een grote knots naar de regio toe." Pagina 15: 'Pechtold komt zel den met concrete voorstellen' KANDAHAR Rlr-AFP dat ultimatum is uitgesteld. Gisteren is een eerdere gedode passagier begraven. Zijn wedu we zit nog in het vliegtuig. De kapers eisen van India dat het de sinds 1994 gevangenzit- tende Pakistaanse religieuze lei der Maulana Masood Azhar en enkele rebellen die zijn opge pakt wegens hun strijd voor een onafhankelijk Kashmir vrijlaat. Een van de kapers zou Azhars broer Ibrahim zijn, maar dat werd door de vader van Azhar tegengesproken. Azhar werd in India gearresteerd wegens hulp aan moslimextremisten. De toestand waarin de 160 sinds vrijdag gegijzelde passa giers verkeren verslechtert. De Afghaanse Taliban leverden voedsel aan de passagiers. De Indiase autoriteiten hebben vanochtend voor het eerst di rect contact gehad met de ka pers van het vliegtuig van Indi an Airlines. Een Indiase diplo maat en vertegenwoordigers van de Verenigde Naties heb ben gesproken met de kapers. De onderhandelingen wer den gevoerd vanuit de verkeers toren van het vliegveld van Kandahar, verklaarde de Af ghaanse minister van buiten landse zaken. Over het verloop van de gesprekken wilde de be windsman verder niets kwijt. Eerder vanochtend dreigden de vliegtuigkapers om de passa giers te doden als hun eisen niet worden ingewilligd, maar Overal binnen tien minuten 1e pbatsen. Voor ieder huis. apparte ment. flat. woonark en ook in de slaapkamer. Geen gas/olie of houl Gelei ab brandstof Diverse openhaarden 10 modellen chrispijn Grenen e1 Rotan Design LORIENT ANP Olie uit de twee weken vergane Maltese tanker Erika heeft het afgelopen weekend de hele Zuid-Bretonse kust vervuild. Bij honderden spoelden met olie besmeurde vogels aan. Vooral de rotsen van de zuid westelijke Kaap Penmarch, de eilanden voor de kust en de stranden zijn zwaar ge troffen. Naar schatting zijn in totaal nu al 6000 hulpeloze vogels aangespoeld. De eerste 550 met olie besmeurde vogels uit Frankrijk zijn gisterochtend in het vo gelopvangcentrum de Fügelspits in Anjum gearriveerd. Honderd beesten bleken bij aankomst in Friesland overleden. De voorzieningen in Bretagne zijn slecht, omdat gezien de stroming werd verwacht dat de olie veel zuidelijker zou aanspoelen. Allerlei daarheen gezonden hulpmiddelen zijn in alle haast noordwaarts gebracht. Experts vrezen dat de in Bretagne aange spoelde olie niet afkomstig is van de olie vlekken op zee, maar direct uit de wrak stukken van de Erika is gelekt. Die ligt op 120 meter diepte voor de kust, met een nog onbekende hoeveelheid olie aan boord. In de vissersplaats Guilnivec schraapten de vissers lagen vette olie van de kade. Oes terkwekers. dikwijls met hulp van militai ren, werken dag en nacht om hun jonge aankweek te verhuizen naar putten achter de kustlijn. Vissers riepen op tot een boycot van de oliemaatschappij TotalFina, de eige naar van de gewraakte brandstof. Het enige oplosmiddel om de rotsen schoon te krij gen blijkt echter een product van dat be drijf te zijn. Veel gemeenten eisen daarom van TotalFina een gratis verstrekking. Een van de duizenden met olie besmeurde vogels, die gisteren in Bretagne aanspoelden. foto epa valeryhache

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1