De fantasie aan de macht Tekenaar is een eenzaam beroep' Cultuur Kunst Stemmen komen tot hun recht in Musical van de Eeuw Wegbereider voor zwarte muziek LEKKER GRIEZELEN MET DE HELE FAMILIE IN DE LEIDSE SCHOUWBURG Curtis Mayfield 1942-1999 3AC27 DECEMBER 1999 19 ïponist Landowski overleden De Franse componist en dirigent Marcel Landowski is lag op 84-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Parijs over- /eel van zijn bekendste werken, zoals de opera 'Le rire de lerius' en de symfonie 'Jean de la Peur' schreef Landow- e jaren na de Tweede Wereldoorlog. Jean de la Peur werd erland bekend door het ballet 'De anatomische les' van lerlands Danstheater (1964). Landowski richtte in '67 het van Parijs op. Ook was hij lange tijd directeur van de af- muziek van het Franse ministerie van cultuur en direc- neraal culturele zaken van de stad Parijs. raan Welting gestorven De Amerikaanse sopraan Ruth Welting is op 51 -jari- ijd gestorven aan kanker. De coloratuursopraan, schit- ooral als 'Koningin van de Nacht'. Met deze aria uit Mo- luberflöte bracht ze het Newyorkse operapubliek steeds extase. Tijdens haar loopbaan van twintig jaar impo- Jze ook met haar vertolkingen van Gilda (Rigoletto) en ia (Hoffmanns Vertellingen). Welting trad sinds 1994 minder op. Ze stoorde zich enorm aan de toegenomen de commercie in de operawereld. Daardoor werd ze gedwongen dezelfde rollen te spelen en was er weinig voor nieuwe uitdagingen. iy Schneider filmster van de eeuw Romy Schneider is volgens de Fransen de filmster van de ïw. Na haar komen Catherine Deneuve en Marilyn Mon- t blijkt uit een peiling van het onderzoeksbureau CSA. Duitsland afkomstige Schneider, wier carrière zich vooral krijk afspeelde, kreeg 42 procent van de stemmen. Den- n Monroe moesten met 27 en 26 procent genoegen ne- dichèle Morgan kwam met 25 procent op de vierde Brigitte Bardot eindigde als vijfde. De ondervraagden drie namen kiezen uit de lijst van filmsterren die hun Dorgelegd. stmis: Musea populair Zeker twee musea zijn tijdens de kerstdagen populair en. De museumstoomtram tussen Hoom-Medemblik rde een recordaantal passagiers. Het Belasting Doua- I ;eum in Rotterdam spreekt van een topdrukte. Op tweede ig trok zijn tentoonstelling 'Kerstallen uitgestald, kerst in in de volkscultuur' ruim 800 belangstellenden. Vijf keer als vorig jaar. Reden voor de museumleiding om de ten- elling te verlengen tot en met 16 januari. De museum tram vervoerde in twee dagen tijd 3500 mensen op het Hoom-Medemblik, tien procent meer dan vorig jaar. leduizend schilderijen Het Friese kunstenaarsduo Hakse en Theo Cazjmir wil d jaar op het strand van Schiermonnikoog tweeduizend rijen vervaardigen. De schilderijen worden gemaakt op nultiplex panelen, die staan opgesteld in de vorm van het elieblad uit de Friese vlag. Zo ontstaat een gekleurd veld I 0 bij 300 meter. Het drie ton kostende project begint op il en duurt 144 dagen. Het project is de bijdrage van Sjmonnikoog aan de manifestatie Simmer 2000, een groots t »tte reünie van geëmigreerde Friezen. Het idee achter het S t is dat het brede strand de witte baan in de Friese vlag. en Cazjmir hebben eerder schilderperformances gegeven North Sea Jazz Festival. In 1992 presenteerden zij voor st hun 'Colourful performance' op het Oerol-festival. In igen tijd onstond toen op Terschelling een gekleurd lint - shonderd meter door de duinen. muziek recensie maarten baanders Voorstelling: 'Musical van de eeuw' door Bill van Dijk. Bngitte Nijman en Laura Vlasblom Gezien: 26/12 LAKtheater Lei den. Aldaar nog te zien: 27/12 t/m 30/ 12 Loes Luca als zuster Klivia en Dick van Toom als de opa in de theaterversie van 'Ja zuster, nee zuster1. FOTO GPD/HERMAN SORGELOOS theater recensie coos versteeg 'Ja zuster, nee zuster" door het RoTheater en Firma Rieks Swarte, naar de televisiese rie van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink. Bewerking Jacques Klöters, Flip Broekman. Regie:Pieter Kramer en Rieks Swarte. Met onder meer Dick van Toom en Loes Luca. Gezien: 25/12 (première) Rotterdam (Schouwburg), aldaar t/m 9/1 Daarna t/m12/3 toemee door het land. 10 t/m 12/3 in Zoetermeers Stadstheater. Hoe heerlijk ongecompliceerd waren eigenlijk de jaren zestig. De schaarste van het na-oorlog- se decennium was voorbij zon der dat we al werden geterrori seerd door computers en ande re digitale techniek. De bak kersknecht reed nog met zijn kar door de wijk, de puur-Hol- landse Daf beheerste ons straatbeeld en er was tijd en ruimte voor fantasie en idealis me. De theaterversie van 'Ja zus ter, nee zuster' zet al die nostal gie sterk uitvergroot in één show bij elkaar. En voor we er erg in hebben, zingt de hele zaal in canon 'M'n opa, m'n opa' mee. Zelden zal een fami lievoorstelling zo bij het hele gezin zijn aangeslagen, als deze van het Ro Theater. Want waar de (groot)ouders zwijmelen in jeugdsentiment (de 20-delige tv-serie van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink da teert van 1966-1968) is er voor kinderen de herkenning van de nog steeds op basisscholen po pulaire liedjes. .'Ja zuster, nee zuster' schit tert in eenvoud. Maar dan wel een eenvoud waar de fantasie aan de macht is. Dit is toneel in de oervorm van kinderen op zolder, met de dekens en lakens uit de ouderlijke slaapkamer en rekwisieten uit de bezemkast. Het decor is al niet veel meer dan een verzameling slim ge construeerde lappen, rondvlie gende duiven blijken witte huishoudhandschoenen op stokken. En dat in een tijd waarin Joop van den Ende een vermogen aan techniek uitgeeft om in 'Elizabeth' een effect van soms niet meer dan een luttele seconde te bereiken. Nu werkt het kneuterige hier juist zo goed omdat 'Ja zuster, nee zuster' de sfeer van goed moedige naïviteit uitademt. We vertoeven immers even in een wereld, waar de ingenieur (Guus Dam) zich bezig houdt met het uitvinden van een pille tje dat iedereen aardig maakt en hij een stofzuiger ombouwt tot een alarminstallatie. Het le ven is duidelijk en overzichte lijk. Huisbaas Buurman Boorde vol (Paul R. Kooij) is nog hele maal de baas over zijn huis; Expositie in Kunsthal toont veelzijdigheid tekenaar Stefan Verwey m annemiek veelenturf 3 irtoons, politieke pren- ïmalistieke en literaire gen, maar ook jeugd- 3|>e expositie 'Beheers je! hier in de Kunsthal!!' an Verwey toont de car- ran vrijwel al zijn kan- de winnaar van de •rijs (voor de beste po- ;ening van 1998) en de ts-penning (voor zijn ivre) zelf vormt de ten- ing een persoonlijk Bij bepaalde teke- reet je nog dat je vader en je even weg moest deadline te halen." irden inktvlekjes telt de iderbroek van zijn over- schoonvader, waaraan Verwey (1946) zijn espen schoonveegt. Hij de enorme eeltbobbel rechter middelvinger, loe het pennetje daarte- veertig jaar een stabiel indt, terwijl de hand lij- lakt. t die vertrouwde pen, >p kostschool al had en mheen de inkt in een lag zit aangekoekt, zou >aniek raken, zegt hij. eeft een duurder of ge- rder exemplaar bewè- betere handlanger te Verwey richt zich op- Dp zijn tekening. „Hé, merkt hij. „Als ik een fi- ken die ongeduldig is, elf ook zo'n gezicht Net eren doen." udio van Verwey, op de verdieping van zijn huis Ubbergen met uitzicht Gelderse Ooypolder, telt kentafels. Tekenen geeft n gevoel van veiligheid, Dat was al zo op kost- toen frater Erik van de j hem opmerkte en hem lerspectief aan te bren- rijn werk. „Het was mijn rwereld, de enige waarin kon uitleven", herinnert ,Dc haatte het om in rt voetbalbroekje in de iten te lopen, zoals an- ngens deden."„Bij teke- d ik niemand nodig. En irde me af en toe een aai ijn bol op, wat belangrijk een verlegen pubertje et kan meekomen op Dat is nu nog precies ie. Alleen zijn het nu oms en tantes meer die aai geven, maar de le- u Verwey maakt elke week een bijdrage voor de opi niepagina van De Gelderlander en hij tekent met grote regel maat de cover van HP/De Tijd. Daarnaast maakt hij literaire prenten voor de Volkskrant en het Belgische dagblad De Stan daard. In 1966 begon hij met de strip 'Broeder Gosewijn' die in de Katholieke Illustratie verscheen. Tien jaar lang tekende hij voor 'Dag in Dag uit' in de Volks krant cartoons waarin sekseloze mensen met vierkante koppen zonder ogen figureerden. Pren ten die dikwijls maatschappij kritisch waren en waarin de lij nen voor zich moesten spreken. Teksten waren nog taboe. Zijn scherpe aanklachten, waarin de strop, de guillotine, skeletten en de vredesduif frequent opdo ken, leverden hem de bijnaam 'de ayatollah van de milieube weging' op. „Toen ik dat hoor de, dacht ik: o jee." Een geluk bij een ongeluk noemt Verwey in dat verband de zware hernia die hem in 1984 trof en die hem lange tijd aan het ziekenhuis bond. „Ik was vastgelopen, begon te leu nen op clichés. In het zieken huis heb ik een inhaalslag ge maakt. Ik had de tijd om met mezelf bezig te zijn, met mijn eigen pijn. Ik werd spraakza mer." Die persoonlijke groei kwam in zijn werk tot uiting doordat zijn figuren ogen kre gen, haar, een glimlach en Cartoonist Ste fan Verwey thuis aan het werk. „Het is een eenzaam beroep." FOTO C PD/JAAP ROZE- soms zelfs een bloemetjesjurk. En ze ontvingen de gave van het woord. Zijn thema's benadert hij nu vaker vanuit 't kleine en met meer humor dan voorheen. Zo liet hij tijdens de Kosovo-oorlog een groepje vluchtelingen aan de verzamelde pers vragen: 'Zijn jullie de grondtroepen?' Bij een artikel over pesten op het werk voor HP/De Tijd te kende hij een man, staande in een raamkozijn van een kan toorgebouw. Achter hem zeg gen zijn collega's: 'Jij kunt ook niet tegen een geintje'. Zo'n benadering maakt 't nóg pijnlijker, vindt hij. En door 't plaatje niet helemaal in te vul len - springt de man nu wel of niet? - verleidt hij de kijker een eigen invulling te geven en zo actief mee te denken over het onderwerp. Het aantal cartoonisten dat in Nederland met enige regelmaat werk publiceert, is klein. Op land, Frits Müller, Jos Collig- non, Peter van Straaten, Theo Gootjes; ze treffen elkaar als het even kan jaarlijks voor een etentje. Verwey kijkt daar naar uit. Het contact met collega's doet hem goed. Wat cartoonis ten bindt, vindt hij, is de afhan kelijkheid die hun vak met zich meebrengt. „Want wij leven bij de gratie van de mensen van het woord." Eén keer is zo'n 'mens van het woord' tegen hem in ge gaan. Het incident speelde 22 jaar geleden, maar zodra Ver wey erover praat verhardt zijn stem en kijkt hij steeds weg. Een eindredactrice van de Volkskrant vond een prent te bloederig. Het was een tekening in de Sinterklaasperiode en Verwey had het oorlogstuig dat als speelgoed werd verkocht op de kinderen laten schieten, met veel vlekken op muren als ge volg. Nu wil hij best toegeven dat die cartoon 'erg dominee achtig' is, maar toen week hij geen millimeter. „Ik ben heel kwaad geworden. Heb heftig geprotesteerd." Een week later stond de prent tóch in de krant. De weigerach tige eindredactrice was op va kantie en Verwey heeft de teke ning gewoon nog een keer aan geboden. Nu aan haar vervan ger, die niet zo moeilijk deed. „Ik wilde mijn gelijk halen." Het is een eenzaam beroep, zegt hij. Arbeid in stilte. Elk voorjaar moet hij weer wennen aan de luide stemmen van kin deren die buiten spelen. Teke nen is ook ijdeltuiterij. Oplages van bladen waarvoor hij werkt, zeggen hem wel degelijk wat. „Het is onvoorstelbaar leuk om te weten dat duizenden men sen je werk zien." Verwey rolt zijn stoel naar de tekentafel, neemt de pen ter hand en concentreert zich. „Ik heb het liefst een kader rond een tekeningwiist hij. „Dat geeft die veiligheid, hè? Bij een cover voor HP/De Tijd mag dat niet. Dat is griezelig, hoor..." De expositie "Beheers je! We zijn hier in de Kunsthal!!" van Stefan Verwey is te zien van 18 december tot en met 6 februa ri in de Kunsthal in Rotter dam. huurders weten nauwelijks wat huurbescherming is, hebben geen wetswinkels bij de hand en al helemaal geen rechtsbij- standsverzekering. Inbrekers dragen nog boevenmaskers en als iemand zich plots moet ver stoppen, gebeurt dat onder de lampenkap. Het is allemaal even verruk kelijk simpel in 'Ja zuster, nee zuster'. En dat kan zo goed dankzij het voortreffelijke spel dat hier wordt gepresenteerd. Loes Luca - die niet alleen in het Klokhuis en Ster-reclames altijd leuk blijft, maar evenzeer het klassieke toneel in elke ve zel van haar lijf beheerst - zet een weergaloze Zuster Klivia neer. Zij is volledig Hetty Blok uit de tv-serie, maar dan beter dan Hetty Blok zich ooit nage bootst had mogen wensen. Paul R. Kooij weet zijn Buur man Boordevol zo hilarisch, ja kolderiek slecht, hebberig en eenzaam te maken, dat het bij na een wedstrijd wordt wie met de show aan de haal gaat. Het evenwicht blijft goed be waard doordat Dick van Toorn uitstekend de opa van weleer door Leen Jongewaard weet te rug te halen, Tjitske Reidinga een prachtig motorisch ge stoorde en verliefde Jet uit beeldt, ach in feite iedereen - inclusief het participerende muziekensemble - een weerga loze show neerzet. De enige punten waarop het bij de première op Kerstavond enigszins fout ging, was de soms erbarmelijke geluidskwa liteit en (tot tweemaal toe) een miskleun met een te vroeg zak kend slotdecor. Maar dat zijn dan ook geen zaken uit de jaren zestig, maar technische verwor venheden van deze tijd. Een klein rond podium, intiem belicht en met het publiek op kleine, steil oplopende tribunes eromheen, vormt de setting waarin musicalsterren Bill van Dijk, Brigitte Nijman en Laura Vlasblom zich tijdens de feest dagen in het LAKtheater pre senteren. Het LAKgebouw is voor de gelegenheid in een overvloedige kerstsfeer ge bracht, die zich echter niet in de voorstelling voortzet. Het ac cent ligt hier op de eeuwwisse ling, als aanleiding om musical hoogtepunten te zingen uit de achter ons liggende eeuw. De sfeer van glitter en ge spannen verwachtingen, die bij musical hoort, hebben Van Dijk, Nijman en Vlasblom van zich afgegooid. 'Musical van de eeuw' is een kleinschalige avond. De ongedwongen toon is al meteen gezet door de casu al manier waarop Van Dijk op komt. Met 'Give my regards to Broadway' uit de musical 'Ge orge M.' (1904) roept hij direct een nostalgische gloed op, die voor veel van de volgende nummers bepalend is. Later volgt moderner werk, voor ve len herkenbaar. Het is een af wisselend programma, waarin de stemmen van ieder ruim schoots tot hun recht komen. Vooral aan Bill van Dijk kun je zien dat hij geniet van wat hij zingt en dat hij het verhaal van elk nummer voor zich ziet. Bri gitte Nijman is vooral in haar element als ze een dromerig verlangende stemming vertolkt. Bij Laura Vlasblom valt vooral de afwisseling van zachtheid en gedrevenheid op. Ieder heeft wel een nummer waarin hij/zij het meest verras send uit de verf komt. Bill van Dijk zingt warm en onderhou dend, maar blijkt ook geestig en vol overgave een geile boy te kunnen spelen. Brigitte Nijman is ontroerend in 'Huil niet om mij, Argentina". Met haar helde re stem roept ze de allure van de lijdende en charismatische Evita heel sterk op. Laura Vlas blom zingt meesterlijk, intens, met zwier en raffinement in 'All that jazz'. Prachtig zoals er door haar warme stemgeluid ineens iets rauws doorbreekt. De echte sfeermakers van de avond zijn Take a chance on me' en 'Pinball Wizzard/See me, feel me'. Na de vele num mers over liefde en meeslepen de verlangens, waarbij je soms wel eens een zacht geneurie in de zaal kan horen, klapt en zingt het publiek nu royaal mee. Op het achterdoek worden film- en musicalbeelden ge draaid, grotendeels uit de eerste helft van de twintigste eeuw. Het is een leuke, originele te genhanger van de muziek, al is er wel het gevaar dat ze de aan dacht van het podium afleiden. Wilde scènes bij zachte, intieme zang en bewogen momenten uit de wereldgeschiedenis bij 'Vluchten kan niet meer'; het werkt heel sterk, als contrast of juist als versterking van de sfeer van het lied. Kleinschaligheid staat voorop op deze avond, maar het slot nummer, 'Zeldzaam', opent op de valreep toch de allure van de grote musicalzaal. Het maakt indruk en zo'n krachtig gezon gen eind in overvloedig podi- umlicht hoort toch ook bij de musical van de twintigste eeuw. (familievoorstellingen v.a. 6 jaar; aanvang 19.00 uur) vr. 7/1 Roodkapje (Theater Teneeter) 'smakelijke, licht verteerbare kost voor het hele gezin' (Volkskrant) 'juweeltje' (Arnhemse Courant) za. 8/1 Griezelen (Max Tak Orkest en gastacteur Beppe Cosla) Muzikale slapstick met filmbeelden, geïnspireerd op een sprookje van de Gebroeders Grimm N.B. Aangepaste kassatijden rond de Kerst: 27 t/m 30 december 11-13 u. 24 en 31 december dicht. Tel. reserveren 5131943/4 De Amerikaanse componist en liedjesschrijver Curtis Mayfield is gisteren op 57-jarige leeftijd overleden. Mayfields hits in de jaren '60 waren onder meer People Get Ready', 'Talking About My Baby' en Keep On Pushing'. Mayfield introdu ceerde op het hoogtepunt van de burgerrechtenbeweging so ciale elementen in de zwarte muziek en bleef nog bijna tien jaar muziek maken nadat hij bij een ongeluk in 1990 ver lamd was geraakt Wamer BrosRecords-woord- voerster maakte bekend dat Mayfield zondagmorgen was overleden in het North Fulton Regional Hospital in Roswell. Nadere bijzonderheden ont braken. Mayfield was te ziek om in maart de plechtigheid bij te wonen waarbij hij werd opgenomen in de Rock and RoU Hall of Fame. Hij won een Grammy Legend Award in 1994 en in 1995 een Grammy Lifetime Achievement Award. Terwijl andere zwarte zangers zich beperkten tot liefdes- en dansliedjes, verlegde Mayfield halverwege de jaren '60 de grenzen van de rhythry and blues door te zingen over zwarte trots en grote stadspro- blemen, waarmee hij de weg plaveide voor de funk- en rapartiesten van de latere de cennia. In 1964 markeerde 'Keep On Pushing' een keerpunt voor Mayfield en verbreedde de pa rameters van zwarte muziek 'Keep on Pushing' werd alom beschouwd als de eerste rhythm-and-blues song die zwarten verenigde achter de burgerrechtenbeweging en kwam in de Top 10. Mayfield bleef hameren op zwarte trots en sociale kwes ties in hits als 'We're a Win ner', "This is My Country' en 'Choice of Colors'. Hij raakte in augustus 1990 tijdens een openluchtconcert in New York voor het leven verlamd. Een lichtmast viel op hem en be schadigde zijn ruggengraat. Hij moest het maken van tournees opgeven, maar zijn invloed op producties van andere musici was onmiskenbaar. In 1994 zetten Whitney Hous ton, Elton John, The Isley Bro thers en Aretha Franklin een speciaal eerbewijs aan hem op een cd: 'All Men Are Brothers: A Tribute to Curtis Mayfield'. Mayfield behoort tot de weini ge artiesten die twee keer een plaats in de Rock and Roll Hall of Fame kregen. In 1991 werd hij geëerd als lid van de gos- pelsoulgroep The Impressions. Ze kregen bekendheid met hits als 'Gypsy Woman' en 'He Will Break Your Heart'. In 1970 ver liet Mayfield The Impressions om een solocarrière te begin nen. Daarvoor werd hij dit jaar onderscheiden, maar hij was te ziek om de ceremonie bij te wonen. Mayfield werd op 3 juni 1942 in Chicago geboren. Hij begon op zevenjarige leeftijd met zin gen en leerde zichzelf gitaar spelen. Onder invloed van zijn moeder, die van gedichten hield, ging hij eigen teksten en composities schrijven. Zijn duidelijke tenor kreeg al ge stalte terwijl hij als jongetje speelde bij The Alphatones. In 1956 sloot hij zich aan bij Jerry Buder, de broers Arthur en Ri chard Brooks, en Sam Gooden in een nieuwe groep, The Roosters. Als producent werkte Mayfield samen met Gladys Knight and The Pips en de Staple Singers. Hij produceerde twee Aretha Franklin-albums, Sparkle' en 'Almighty Fire'. Ook nam hij veelgeprezen solo-albums op als 'Back To The World', 'Sweet Exorcist' en 'There's No Place Like America Today". Maar toen de disco-hype wor tel schoot, raakten Mayfields geluid en engagement achter haald.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19