voor fietsers Julianalaan Duin Bollenstreek 3ek datje zitend op je kont rijk kan worden' 3oete voor Oostingh Staalbouw uit Katwijk Katwijkse voetbalclubs gaan samenwerken ]Vf00r rililTltC Kerst in Katwijk NDAG 27 DECEMBER 1999 itwijker stal 68 fietsen [taag/katwukMaar liefst 68 fietsen had de 22jarige Katwij- estolen voor hij in september werd opgepakt Het geld ge- cte hij om drugs te kopen. De Katwijker moe< vrijdag voor t voor de rechter verschijnen. Op verzoek vande advocaat d de strafzaak aangehouden. De Katwijker wa tijdens zijn rarrest afgekickt en wilde graag clean blijven. )f hij dat bui de cel op eigen kracht kan volhouden, was vridag de vraag, tot een juiste beoordeling van de strafzaak tecomen, moet erdachte eerst uitgebreid onderzocht worder oordeelde de ocaat. De rechtbank vond het eveneens nodijpm eerst een asseringsrapport van de verdachte in handene hebben. De iwe zittingsdatum is nog niet bekend. rgiftigingsverschijnselen nabrand gom Een 54-jarige Hillegommer werd zaterag met vergif- igsverschijnselen opgenomen in het Diaconesenziekenhuis leemstede. Oorzaak was een keukenbrandje i zijn woning de Catswende in Hillegom. De bewoner was ergeten een netje van het vuur te halen. De woning stondzol rook. De werd later op de dag ontslagen uit het ziekehuis. Het is de eerste keer dat de Hillegommer in de prolemen komt. roners maken zich zorgen over zijn gedrag emopen dat de lingbouwvereniging een oplossing aandraagt tand in toilet In een woning aan de Narcissenstraat in Lise raakte gis- vond een toilet in de brand. De 26-jarige bewner werd met ïdwonden naar het LUMC in Leiden overgebacht. De man een kaars in een kunststof kastje in de wc geet. Het kastje e vlam. Toen de man het vuur wilde doven, eplodeerde de >akking van een toiletspray. De vrijkomende :eekvlam raak- e man in het gezicht. De brandweer bluste htbrandje. iravanbrand in Rijnsburg 5Burg Een 48-jarige Rijnsburger is zaterdagaond gewond takt toen zijn caravan aan de Kleipettenlaan i brand vloog, oorzaak van de brand is nog onbekend. De bindweer kon vuur snel blussen, maar de Rijnsburger moei met brand- ïden naar het LUMC in Leiden worden gebraht. et kerstborrels op achter he stuur irdwukerhout De politie heeft dit weekeinden Noordwij- 17 iout twee automobilisten van de weg gehaalcdie met te veel nk op achter het stuur zaten. Vrijdagavond 24iecember had de Herenweg een 27-jarige man uit Vogelenzag te diep in kerstborrelglaasje gekeken, vannacht liep eei27-jarige tser tegen de lamp. Hij had tweeënhalf keer zveel gedron- als is toegestaan. lverwerk en computer gestoen en bollenstreek Inbrekers hebben dit weektnde toegesla- in vier woningen in de Duin- en BollenstreelVrijdagavond kten dieven een schuifpui open bij een wonin aan het Kie- park in Voorhout. De buit bestond uit zilverwrk en een agbare computer. Diezèlfde avond kwamen iörekers een ting aan de Don Boscostraat in Lisse binnen oor het force- van een raam. Wat zij meenamen, is nog niebekend. Op ede kerstdag werd ingebroken in een woningan de Schip- vaartweg in Noordwijkerhout en een woning an de Lissese aniumstraat. De buit is ook hier nog onbekeri. »stzegels ruilen in Bollenbad )rdwijk De vereniging van postzegelverzamaars houdt op lecember een ruilbeurs in het Bollenbad naaide Nieuwe weg in Noordwijk. Aanvang 10.00 uur. De bevs duurt tot )0 uur. Entree kost voor niet-leden 1,25 guide. Jongeren be- in twee kwartjes. Quick Boys. Katwijk en KRV kijken in eikaars keuken Opknapbeurt kost Katwijk anderhalf miljoen rob onderwater De Katwijkse voetbalclubs Quick Boys, Katwijk en KRV gaan samenwerken. Zo gaan ze samen overleggen met de ge meente Katwijk maar wellicht ook geza menlijk inkopen doen. Volgens Quick Boys-voorzitter Kees de Best zijn de eerste oriënterende gesprekken inmiddels achter de rug. „De indnik mag echter niet ont staan dat er straks nog maar één club in Katwijk bestaat. De Best van Quick Boys noemt de be sprekingen over aanleg van wetra-velden (velden waarin deels kunstgras is ver werkt) als voorbeeld waar samenwerking nuttig kan zijn. „De gemeente moet drie keer in conclaaf met een voetbalclub over hetzelfde onderwerp. Het is toch veel effi ciënter om dat in één keer te doen, met al le clubs aan een tafel." André de Best, zoon van de Quick Boys voorzitter, woonde de bespreking bij als secretaris van KRV. „Ook in een kwestie als het onderhoud van de velden is het be ter om als een blok richting gemeente op te treden", zegt de KRV-bestuurder. De eerste bespreking tussen de besturen van de voetbalclubs is deze maand ge voerd. Volgens De Best junior zal er bin nenkort een tweede volgen. „Tijdens het eerste gesprek kwam bijvoorbeeld de aan koop van ballen en ander materiaal aan de orde. We vonden het een goed plan om gebruik te maken van eikaars know-how. Als één club een goedkoop adres heeft voor ballen, kunnen we daar allemaal ge bruik van maken. In die sfeer moet je de samenwerking zien. We kijken de komen de tijd goed in eikaars keuken en gaan daarna tijken wat er allemaal mogelijk is." katwijk Samen naar de kerstrede van de koningin luisteren, kerstlie deren zingen en uitgebreid dineren. Ruim tachtig Katwijkse ouderen brachten op die manier eerste kerstdag door in buurthuis 't Trefpunt. Het feest in Katwijk werd voor de 25ste keer georganiseerd door het Kerst-inn comité, met als doel te voorkomen dat oudere Katwijkers op eerste kerstdag alleen zitten. Voorzitter A. Houwaard: „Als je eerste kerstdag alleen moet doorbrengen, is dat heel erg. Ook al komen op tweede kerstdag alle kinderen op bezoek." Het kerstfeest werd bijge woond door oudere alleenstaanden, maar ook door echtparen. Vol gens Houwaard was het feest 'zeer geslaagd'. „De maaltijd was per fect en de sfeer was typisch Katwijks, erg gezellig dus. We hebben gezongen bij het orgel en CDA-wethouder Berkheij kwam ook even langs." Volgend jaar wordt de Kerst-inn dan ook zeker weer georga niseerd. foto dick hogewoninc De kruising van de Katwijkse Koningin Julianalaan met de Boslaan wordt verbouwd. De onoverzichtelijke hoek. waarbij de Julianalaan rechtdoor loopt, maar het door gaand verkeer de bocht neemt, wordt weggehaald. katwuk eric de jager De kruising is volgens wethou der Berkheij één van de gevaar lijkere kruisingen voor fietsers in Katwijk. Met de geplande aansluiting van de Westerbaan op de Julianalaan wordt de si tuatie er niet veiliger op. Verschillende politieke partij en hingen al bij Berkheij aan de bel. „Dit gaat een ontzettend gevaarlijk kruispunt worden", zegt fractievoorzitter Slings (D66/GB). Berkheij beaamt dat het voor fietsers geen pretje zal zijn om vanaf de Boslaan de doorgaande Julianalaan op te komen. „Fietsers moeten lood recht op de rijrichting overste ken om op de doorgaande rou te te blijven. Terecht dat daar aandacht voor wordt gevraagd. Ook omdat zeker is dat het een drukker kruispunt gaat wor den." Een oplossing is volgens de wethouder al voorhanden: „De afslag wordt schuiner, snijdt de bocht als het ware iets Elf. En er komt een opstelstrook waar de fietser kan afstappen en goed kan kijken wanneer het veilig is om over te steken." De wethouder wil in januari met de tekeningen voor de oplos sing op de proppen komen. Overigens staat de wegge bruikers op de Julianalaan nog meer nieuws te wachten. De weg wordt in zijn geheel ver nieuwd, omdat de Westerbaan er straks op aansluit en omdat het wegdek nu in slechte staat verkeert. De laan wordt iets breder, zodat er aan beide zij den plaats is voor een fiets strook. GroenLinkser Boland wil daar vrijliggende fietspaden van maken, maar de wethouder betwijfelt of daar ruimte voor is. Berkheij vreest dat er nog een stukje van het park voor zou moeten sneuvelen. Boland heeft echter een tekening ge maakt, waaruit volgens hem blijkt dat dat niet hoeft. Die te kening wordt nu bekeken. Op de nieuwe Julianalaan is veel aandacht voor fietsers: bij het kruispunt met de Nieuwe Dui- neweg komt een middenberm, waar zij halverwege de over steek veilig kunnen wachten. Die middenberm wordt door getrokken vanaf de kruising met de Zeeweg. Om daar ruim te voor te maken, moet het muurtje naast het gemeente huis wijken. En dat schiet on der anderen de SGP/GPV- raadsleden in het verkeerde keelgat. „Dat muurtje hoort bij een monument", vindt J. van der Plas. Hij stelt voor om de toegang van het parkeerterrein- tje voor het gemeentehuis af te sluiten, zodat het muurtje niet twee meter naar achteren hoeft. Monumentenzorg heeft nog geen toestemming verleend voor de verplaatsing. Een goede oplossing voor de kruising van de Julianalaan met de Zeeweg hebben burgemees ter en wethouders nog niet ge vonden. Sommige groeperin gen, zoals de raadsfractie van SGP/GPV, pleiten voor een ro tonde. Volgens Berkheij is het college nog niet overtuigd dat dót de beste oplossing is. Voor lopig gaat hij nog uit van ver keerslichten op die plek. De nieuwe Julianalaan kost in totaal (inclusief nieuwe riole ring en nieuwe inrichting van hel pleintje voor de winkels) anderhalf miljoen gulden. té van EIburg vindt meer belaling 'logisch nheim peter van egmond )lg van voorpagina van EIburg zit sinds enke ren in het bestuur van het idspastoraat in Rotterdam raakte daar doordrongen het armoedeprobleem, zie je niet als je door de nstreek rijdt, hier kom je irmoede niet zo tegen. In dorp als Sassenheim is bij beeld meer sprake van bu- ulp. Het is hier overzichte- dan in de grote stad. Al le- ook hier mensen in armoe- i een sociaal isolement." het arbeidspastoraat heeft ïitgesproken ideeën opge- over armoede en rijkdom, welgesteld bent of niet, is hem hoofdzakelijk een .tie van toeval. Zelf was hij snair toen hij in 1995 met iioen ging en de door hem :bouwde drukkerij Van El- van de hand deed. Maar ;1 Van EIburg niet dat hij rijkdom aan zichzelf heeft tnken. „Dat is voor een he rijk deel toeval. Een con- kent van me ging failliet, lirdoor kreeg ik een handvol Ijten in schoot geworpen - Wal. .Als mijn drukkerij bij beeld in Afrika had ge- n, had ik er nu niet zo goed gestaan." ?t geld voor armoedebe- ling dat de half jaar oude iting inmiddels heeft inge- eld, gaat naar instanties als De Arme Kant van Neder- Mama Cash en kerkelijke isen. Zodat bijstandsafhan- ken tenminste één keertje jaar met vakantie kunnen. I beginnende ondernemers Ier geld en zonder steun je bank tóch aan startkapi- <unnen komen. Van EIburg nt dat 'structurele hulp', n 'erkiest dat boven 'charitas' voonweg geld geven. >or de politieke lobby kten Van EIburg en de zij- im m René van EIburg ndt niet dat hij zijn rijkdom aan zichzelf heeft te danken. „Het is voor een belangrijk deel toeval." foto dick hogewoning nen een rondang langs de Tweede-Kamericties. Groen- Links neemt he gedachtegoed deels over. De FdA beschouwt het als sympathik maar gezien de coalitie met AD niet haal baar. De WD eageert in de trant van 'blij\n jullie maar lekker liefdadig'/at Van EIburg grijnzend same: Hij had niet anders verwacht Hij vindt het \rrassender dat ook zijn eigen OA de boot af houdt. „Heel jnmer. Waar blijft het socia gezicht? Ze zouden zich mer moeten af vragen wat de consequenties zijn als je het etngelie onder schrijft. Maar ik en nog steeds CDA-lid. Ik loopiet weg als ik mijn gelijk niet kjg." Van EIburg ka zich niette min opwinden over de schrij nende armoede in Nederland. Over het nieuwe belastingsys teem dat volgens hem vooral welgesteld Nederland in de watten legt, en toch van een PvdA-staatssecretaris afkomstig is. Over Kamerleden die boter op hun hoofd hebben, omdat ze zelf ook in aandelen hande len en daarom hun nek niet willen uitsteken voor koers- wirtstbelasting. Over het gebrek aan politiek leiderschap dat hij daaruit afleidt. Om maar wat te noemen. Maar als hij eenmaal aan de praat is, neemt hij plots gas te rug. „Ik kom wel eens prekerig over, en dat wil ik niet. Ik wil al leen graag mensen winnen voor de doelstelling van de stichting. Zelf ben ik ook arm geweest. Toen ik mijn drukkerij begon, had ik 15.000 gulden schuld. Dan ben je arm. En dan ga je heel zuinig leven, maar dat is geen schande. Vervolgens kan het je goed gaan, dat is bij mij gebeurd. Vroeger ging ik op va kantie naar Texel, nu ga ik naar Frankrijk. Nee. nog niet naar Ti bet of zo. Maar rijkdom, daar wen je snel aan." Hij kan zich daarom best voorstellen dat rijker Nederland niet staat te trappelen om koerswinsten in te leveren. Maar het voordeel dat zo'n be lasting met zich meebrengt voor de minima, is groot. „En je kan zittend op je kont rijk wor den. Dat is toch te gek?" Toen hij met pensioen ging, stak hij een deel van zijn geld in aandelen. De eerste tiendui zend gulden winst vulde hij keurig in op zijn belastingaan gifte, maar tot zijn stomme ver bazing kreeg hij van de belas tingdienst te horen dat die koerswinst belastingvrij was. „Ik vond het volkomen logisch om dat bedrag aan te geven bij de belasting. Kun je nagaan hoe onwetend ik toen was." Beleggers voor Belasting heeft er berekeningen op losge laten, en stelt dat koerswinstbe lasting jaarlijks tien miljard gul den extra oplevert. In de Ver enigde Staten en in Engeland zijn koerswinsten allang belast, dus waarom hier niet? Alle koerswinsten vallen dan onder de gewone loonbelasting. (In het nieuwe belastingstelsel komt het erop neer dat ieder- eeh 1,3 procent belasting over zijn vermogen moet betalen. Het eigen huis en een bedrag van veertig mille per persoon zijn vrijgesteld. Een echtpaar met een ton aan aandelen en spaargeld betaalt straks drie honderd gulden belasting per jaétr - red.) Maar eventuele koersverliezen worden wel ge compenseerd. Een andere optie is de invoering van een 'half ta rief, een belastingschijf van 25 procent. In die variant is er geen compensatie voor koers verliezen. Beide vormen leveren evenveel op. Beleggers voor Be lasting vindt dat de belasting betaler zelf moet kunnen kie zen. Die tien miljard gulden moe ten wat de stichting betreft naar structureel armoedebeleid gaan, niet naar pakweg de Be tuwelijn. Eventueel kan er een gedeelte apcirt worden gezet om in de toekomst de zorg te blij ven betalen. „Want rijken kun nen zorg kopen, en een hele boel mensen niet", redeneert Van EIburg. „Is dat nog wel een verantwoorde samenleving?" haag/katwuk bureau cer8erus Itingh Staalbouw uit Katwijk is door het gerecfhof ben Haag alsnog veroordeeld tot een boete vanijf- bend gulden wegens een bedrijfsongeval. De :o- nische politierechter sprak het Katwijkse berijf der vrij van schuld, maar volgens het hof is Gs- h wel degelijk verantwoordelijk voor een ongval een houtcirkelzaagmachine. De boete was on- de eis. 19 september 1997 kwam een 16-jarige leerlig- knemer met zijn hand in de zaagmachine in en werkhal aEin de Lageweg. Het draaiende zaagblad greep zich vast in de werkhandschoen van de jongen en rukte de hand in de machine. De jongen verloor daardoor twee kootjes van zijn wijsvinger. Volgens vei ligheidsvoorschriften had de jongen nooit handschoe nen mogen dragen terwijl hij met de zaag bezig was. Dat zou hem niet duidelijk zijn gemaakt. Juist die handschoen zou ervoor hebben gezorgd dat de zaag de hand de machine had ingetrokken. De economische politierechter had eerder het voordeel van de twijfel gegeven aan het Katwijkse bedrijf, dat de reputatie heeft uiterst zorgvuldig met veiligheidsvoorschriften om te gaan. Volgens de bedrijfsdirecteur had het slachtoffer te gen éüle instructies in gehandeld toen hij een stukje hout bij de cirkelzaag met zijn hand probeerde weg te tikken. De handschoenen zouden noodzakelijk zijn vanwege het ruwe hout dat met de zaagmachine ver werkt wordt. Volgens het bedrijf is het daarom prak tisch onmogelijk om aan alle voorschriften te voldoen. Een bedrijfsmedewerker die toeziet op de veiligheid, voorspelde twee weken geleden tijdens de zitting dat een verbod op het dragen van handschoenen nooit door de houtwerkers zou worden opgevolgd. Het hof legde dat praktische argument naast zich neer en oor deelde naar de letter van de wet. Leidsch Dagblad ANNO 1974 Donderdag 26 december ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij het Alphense ARC hield zaterdag iedereen zijn hart vast, toen doelman Cor Prook bij het inschieten zijn pink blesseerde en niet kon spelen. De WD-wethouder Jan Haanstra ging onder de Racinglat staan en hield - als wethou der kan je natuurlijk niet anders - zijn doel schoon. ARC won met 3-0 van het Teraarse TAW en staat nu, mede dankzij een 2-0 verlies van Lyra tegen SVOW aan de kop van de ranglijst. WARMOND - De Warmondse commissie financiën is gisteravond begonnen met de begroting 1975. Om dat het om een enorm groot karwei gaat besloot de voorzitter van de commissie, Van der Krogt, de ver gadering in twee delen te splitsen. Aan de orde kwam gisteravond de zgn. principe-kwestie van Pro gressief Warmond. Nadat mevrouw Dalhuysen-Pola- no al in de afgelopen raadsvergadering had gewezen op dit punt, kwam zij er nu toch graag even op terug. Zij herinnerde de huidige commissie er aan dat raadslid Van der Zalm, bij het maken van een profiel voor een nieuw te benoemen burgemeester er op had gewezen dat deze zelf de kosten voor tuinonderhoud voor zijn rekening zou nemen. Helaas is dit niet ge beurd, aldus mevrouw Dalhuysen. Ook wees zij op de brief van Gedeputeerde Staten. Deze instantie zegt in haar brief dat dit punt eens goed moet wor den bekeken. De voorzitter deelde echter mede dat het de mening van B. en W. is dat bij een eventuele nieuwe burgemeester dit wel aan de orde zal komen Mevrouw Dalhuysen vroeg om een stemming om als nog dit punt te veranderen. Zij kreeg echter geen bij val van haar mede-commissieleden. Ook het voorstel van Vreeken om een geleidelijke afremming van kos ten om zo de lasten langs deze weg naar de burge meester over te laten lopen kreeg niet de instem ming van de commissie. NOORDWUK - Een (kaal) gezicht op de achterkant van de Zeestraat in Noordwijk-Binnen. Al deze huis jes worden gesloopt. Op deze plek komen nieuwe woningen. foto archief leidsch dagblad ANNO 1899 Woensdag 27 December WARMOND - Het ijs onder de gemeente Warmond is prachtig mooi, vooral de Kagermeer onder die ge meente, zoo ook de Warmonder Leede. Het is een gladde ijsspiegel en overal vertrouwd. De Zijl is zeer ruw. zoodat het mooiste is om er te komen langs de Haarlemmertrekvaart, die thans goed gemaakt en flink berijdbaar is, tot aan het Leidsche Tolhek. Het verdere gedeelte wordt door de ijsclubs uit de nabu rige gemeenten, die aan de Z.-H, IJsvereeniging zijn aangesloten, vóór Zondag goed berijdbaar gemaakt, zoodat men dan ook langs dien kant overal heen kan. De Warmonder Leede opgaande kan men thans nog langs dien weg naar Sassenheim, Lisse, Hille gom en Haarlem komen, alwaar men overal prachtig ijs vindt. Aanstaanden Woensdag zal er te Warmond een hardrijderij op schaatsen gehouden worden, opge luisterd door de muziek der 'Harmonie van War mond'. BRUSSEL - Een jong bruidje is ten gemeentehuize van Elsene (Brussel) op het oogenblik, dat zij het ge wichtige 'ja' zou uitspreken, van ontroering flauw ge vallen. Men moest haar wegdragen en had een kwar tier noodig om haar zóó ver te brengen, dat zij de groote vraag behoorlijk beantwoorden kon Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque («een overschrijvingskaart) ter waarde van vl|f gulden (voor een exemplaar van 13 bl| 18 In zwart wit) op te sturen naar het I eidv h Dagblad, t.n.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54. 2300 AB leiden of door contante U-taling aan de bolle van het leidsch Dagblad aan de Rooscvcltstranl 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17