Rijnland geeft poliklinieken prioriteit Wat doen voor jnensen is toch niet verboden Regio Nieuwe paviljoens voor Hooge Burch Donderspeech voor Alpheuse wegpiraat echtold komt zelden et concrete voorstellen' 'Bestrating van Poelgeest laat lang op zich wachten' J DAG 27 DECEMBER 1999 15 irijding op Steekterweg j m 4 iaki ierdam Een 48-jarige automobilist uit Bodegraven ver- kte dit weekeinde een aanrijding op de Steekterweg in nmerdam. Hij reed de weg op richting Bodegraven zonder ken en raakte daarbij een auto uit Alphen. De drie inzitten- een 85-jarige Noordwijkse, een 63-jarige man uit IJsselstein n 56-jarige vrouw uit dezelfde plaats, zijn naar een zieken- in Utrecht gebracht. irekers actief in Rijn- en Veenstreek In de Rijn- en Veenstreek zijn dit weekeinde inbrekers fgeweest. Vrijdagavond werd de achterdeur van een huis u ie Achterweg in Nieuwe Wetering opengebroken. Een kluis liieraden, geid en documenten verdween. Op zaterdag ver- ien er spullen uit woningen aan de Schelfhorst en de Beu- ii lan in Alphen. De Paradijsweg in Ter Aar was zondag een fde straat voor dieven. Ze braken de keukenramen van huizen open en namen geld mee. In de Argostraat in Al- werd diezelfde dag een stereo-installatie, een satellietont- er, een mobiele telefoon, een computer en geld gestolen, i rstflora trekt 4000 bezoekers De kerstflora in Roelofarendsveen heeft de b open dagen zo'n vierduizend bezoekers getrokken. Vooral reede kerstdag was het druk. Dit jaar kwamen er iets meer nenfans op de show af doordat de rotaryclub een winter- nconcert met Lenny Kuhr organiseerde. De kerstflora werd j !2 t/m 26 december voor de vierde keer gehouden in de ghallen van Detafleur. Met de grote hoeveelheid tulpen ie Veense tentoonstelling steevast het Nederlandse tul- eizoen in. jllies gestolen schoten Dit kerstweekeinde is in vier woningen in Voor- ten ingebroken. Uit twee woningen aan de Van Beethoven- zijn een telefoon ert een stereo-installatie ontvreemd. Bij nbraak aan het Aletta Jacobsplantsoen bestond de buit uit >lik lollies. Ook in een woning aan de Sixlaan is ingebroken, de buit is in dit geval nog niet bekend. K ebollen bakken bij kinderboerderij p ischoten Medewerkers van de Voorschotense kinderboer in het Van der Hoevenpark vieren vrijdagmiddag een feest - 1f gelegenheid van oudejaarsdag. Wie zin heeft om een frisse te halen kan onbeperkt oliebollen eten. De oliebollen wor- ter plekke gebakken, tussen 15.30 en 16.30 uur. Ziekenhuis Alphen bouwt aan een modern gezondheidscentrum Het Rijnland Ziekenhuis in Alphen, het vroegere Rijn- oord, wordt na de eeuwwisseling uitgebouwd tot een modem gezondheidscentrum. De nadruk komt te liggen op een scala aan poliklinieken. Meer dan er nu al zijn. Het ziekenhuis wordt daartoe de komende jaren uitge breid en aangepast. In het Rijnoord worden hoofdzake lijk patiënten in dagbehandeling opgenomen. Het zie kenhuis van weleer met een EHBO-post en een dag- en nachtdienst, komt niet meer temg. Met verpleeghuis Oudshoorn, dat aan Rijnland wordt vastgebouwd, komt een intensieve samenwerking. alphen aan den/leiderdorp jan westerlaken Volgend jaar valt de beslissing of beide gezondheidscentra fu seren. E. van Royen, voorzitter van de raad van bestuur en di recteur-patiëntenzorg, zegt dat kleine ziekenhuizen met zo'n tweehonderd bedden niet meer te betalen zijn. Daarom hoeven Alphen en directe omgeving er niet op te hopen, dat er ooit nog een ziekenhuis van deze omvang komt waar men lang durig wordt opgenomen. De tijd van 'toen' is voorbij, bena drukt Van Royen, en komt niet terug. Met de nieuwe weg die Rijn land inslaat, probeert het zie kenhuis wel zo dicht mogelijk bij de bevolking te staan. „De moderne gezondheidszorg", zegt Van Royen, „is een aan eensluitend pakket van zorg in de regio. Het is een bedrijfstak die bruist van activiteiten. Waar zich dat bedrijf bevindt is niet meer zo belangrijk. Wel van be lang is dat de organisatie goed in elkaar-steekt. De computer speelt daarin wel een cruciale rol. Een röntgenfoto, die in Al phen is gemaakt, kan straks op elk gewenst moment in, bij voorbeeld, Leiderdorp worden bekeken." Van Royen noemt de Alphen- se regio een ideaal gebied om alle vernieuwingen waaraan wordt gewerkt in de praktijk te toetsen. „Men is enthousiast en er is ruimte om te ondernemen op een locatie waar veel kan. We denken er zelfs serieus over om in de directe omgeving van het ziekenhuis een zorghotel op te richten. De toekomst ziet er voor Alphen goed uit. De men sen die daar wonen hoeven niet bang te zijn dat ze worden ver geten. Rijnland moet als het ware een regionale keten in de gezondheidszorg worden met diverse satellieten waar de bur ger naadloos op de juiste plek komt." De 'nieuwe weg' van Rijnland is dus niet de hoeveelheid zie kenhuisbedden, maar de poli klinieken waar het met name om draait. Want daarvoor ko men patiënten in de meeste ge vallen naar het ziekenhuis. Dus legt Rijnland daarop de nadruk. En een goede samenwerking met de huisartsen, voegt Van Ziekenhuis Rijnland en verpleeghuis Oudshoom worden in de volgende eeuw aan elkaar gebouwd. Royen eraan toe. „Als de huis arts goed inspeelt op het verle nen van hulp in acute situaties, hoeft de patiënt zich geen zor gen te maken. Dan is hij in goe de handen. Ons ziekenhuis hecht trouwens veel waarde aan samenwerking met de huisartsen. In de nieuwe situa tie hopen wij, dat veel van hen hun praktijk in het ziekenhuis onderbrengen. We creëren er ruimte voor. Een voordeel daar van is, dat de huisarts zijn pati ent direct kan binnenloodsen in een polikliniek voor verder onderzoek. Daar is behoefte aan. Zeker niet aan een zieken huis met tweehonderd bed den." De directeur-patiëntenzorg maakt zich overigens wel zor gen over het ambulancever voer. De Centrale Post Ambu lancevervoer (CPA) heeft al bij het ziekenhuis aangeklopt om steun. Er wordt te veel op de FOTO WIM DIJKMAN CPA beknibbeld, meent Van Royen. De gemeente Alphen brengt al in kaart of de ziekenwagen binnen een vastgestelde tijd op de plek des onheils kan zijn. De CPA maakt zich met name zor gen over de aanrijtijd in de dor pen er omheen. vervolg van voorpagina üin denkt dat de manier eip Leiden door de porce- st marcheert een gevolg is igen interne problemen. iaiet intern in een gemeente o soepel loopt, dan ga je, vj ls een kind dat doet, de vicht op iets anders vesti- t. Dan zeg ik: zorg dat je je zaakjes op orde hebt, zo- je ook echt als grote stad cnanifesteren. Dit is klein - d rlijk. Niet de grote stad :iden pretendeert te zijn." 'meester Meerburg van Al- sde sluit zich hierbij aan: ïouder Pechtold roept al ii at wij niet willen, maar hij zelden met concrete tellen. Volgens mij wil hij 1« on verbloemen dat hij zelf h/eet wat hij wil." tegenstelling tot Leiden in de regiogemeenten dat regionale samenwerking het algemeen wél goed Volgens de Leiderdorpse abuder Kolman draagt '.eiold echter zelf 'geen steen het regionale denken', regiogemeenten hebben vfe verkiezingen veel zaken regionaal op poten gezet, in sa menwerkingsverbanden. Dat geeft prima resultaten. Alleen Pechtold als voorzitter van het portefeuille-overleg cultuur, re creatie en sport is niet genegen iets samen te doen. Kijk naar het zwembadverhaal. Tot nu toe moet het ons beloofde over leg over een regionaal zwem- badbeleid nog steeds plaats hebben." De annexatie van de regiogemeenten (Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten en Zoeterwoude) die Pechtold voor ogen heeft, zien de vijf dan ook absoluut niet zitten. Overigens twijfelen Alkemade en Oegstgeest eraan of zij wel aanspraak kunnen maken op het geld voor het grote-steden- beleid. „Dat beleid is er primair op gericht om de grote-steden- problematiek aan te pakken", aldus burgemeester Meerburg van Alkemade. Ook Timmers vindt dat Oegstgeest helemaal geert geld misloopt. „Het gros van het grotestedengeld is be doeld voor nieuwe, economi sche impulsen in achterstands wijken. Nou, die wijken hebben wij niet." zwammerdam marieta kroft De Hooge Burch in Zwammer- dam kan volgend jaar al begin nen met de sloop en nieuw bouw van de paviljoens. De verstandelijk gehandicapte be woners gaan naar een tijdelijke huisvesting. Hun paviljoen wordt gesloopt en er komt ver volgens nieuwbouw voor in de plaats. Staatssecretaris Vlie- genthart heeft hierover vorige week afspraken gemaakt met de instelling in Zwammerdam. Ook heeft ze tijdelijk middelen toegezegd om de huidige zorg te verlichten. Gejuich De toezeggingen van het mi nisterie zijn in Zwammerdam met gejuich ontvangen. „Ein delijk eens goed nieuws", zegt hoofd bureau planning en huisvesting van de Hooge Burch J. Verheij. „Het lijkt wel, nu met de volgende eeuw voor de deur, dat alle kwartjes op eens naar beneden vallen De Hooge Burch stond de af- Zwammerdamse instelling blij gelopen tijd negatief in het nieuws. De Inspectie voor de Gezondheidszorg concludeer de na een onderzoek dat de kwaliteit van de zorg aan 650 verstandelijk gehandicapten ernstig tekortschoot. De instel ling heeft inmiddels verbete ringen aangekondigd in een plan van aanpak en dat eind vorige week naar de inspectie gestuurd. Op grond van dit plan stelt de staatssecretaris in overleg met het zorgkantoor Zorg en Zekerheid de hoogte van de tijdelijke financiering vast. Het gaat om een tijdelijk bedrag omdat Vliegenthart nog bezig is met een onderzoek naai de verdeling van geld en de opvang van sterk gedrags gestoorde gehandicapten in di verse instellingen in Neder land. Dat onderzoek is in het eerste kwartaal van 2000 ge reed. Daarna beslist de staats secretaris over een definitieve financiering. Opnamestop Om ook uit de geldzorgen te komen, heeft De Hooge Burch sinds vorige week een opna mestop. Dat betekent dat de plek van een bewoner die naar elders is verhuisd of is overle den, voorlopig niet wordt op gevuld. Verheij: „Wij verzorg den meer mensen dan waar we geld voor kregen." Voordat de nieuwbouw be gint, moet De Hooge Burch nog een aantal procedures doorlopen. Volgens Verheij heeft het ministerie toegezegd ze versneld uit te voeren. De eerste nieuwbouw kan in me dio 2002 beginnen. Het hele project voor 440 bewoners moet in 2005-2006 zijn afge rond. Tot nu toe zat er weinig schot in de realisering van de nieuwbouw. Verheij verklaart dat door het feit dat de Hooge Burch de taak heeft om ook sterk ge dragsgestoorde verstandelijk gehandicapten op te vangen. In verband hiermee wilde de instelling voor 134 mensen ex tra nieuwbouw plegen. „Wij wilden hierover eerst duidelijk heid. En die is er voorlopig nog niet. We hebben dit plan nu losgekoppeld van ons plan voor vervangende nieuw bouw." kbeheerder Cortenbach verlaat Vlietwijk schoten «jan preenen Cortenbach, de vertrek- e wijkbeheerder van de vijk, is actief, humoris- toegankelijk en erg soci- ngesteld. Daarom zal hij worden gemist. De loven- ivalificaties zijn van Gerrit llingerhout. Hij kan het n. Hij is immers niet alleen titter van de bewonersor atie Vlietwijk. maar wordt >eschouwd als burgemees- an dit gedeelte van Voor- ïellingerhout had dan ook nd als Cortenbach voor toen hij er bij Vlietwijkbe- (het samenwerkingsver- van de bewonersorgani- Esi, woningcorporatie Woon- N en de gemeente) op aan- g om een wijkbeheerder d, ie stellen. Er moest iets ge- en, anders zou de Vlietwijk veel sociale woningbouw, 5r4le straten, een groot aantal oningen en veel mensen in dein gebied, gaan achterlo- En misschien zelfs wel ver ieren. Dat dreigt alsnog te uren nu Cortenbach na nhalf jaar overstapt naar uaatschappij Connexxion laar op 3 januari chauffeur irden. hellingerhout én Corten- i verbazen zich erover dat geen nieuwe beheerder is gewezen. „Ik heb B en W half jaar geleden al laten n dat Cortenbach weg zou maar er gebeurt niets", stelt Schellingerhout somber vast. En Cortenbach, die nog enkele dagen in dienst is van Woonzorg en zijn salaris ook voor een deel ontvangt van de gemeente: „Ik vind dat echt jammer. Ik had zo iemand kun nen inwerken. De wijk heeft ook een beheerder nodig. De mensen moeten iemand heb ben die hen begeleidt en zono dig doorverwijst, maar dan goed. Kennelijk vindt de ge meente het niet zo belangrijk dat Vlietwijk een tilletje krijgt." De 48-jarige Voorschotenaar voelt zich nog altijd erg betrok ken bij de Vlietwijk, waar hij ook heeft gewoond. Toch is die band nou ook weer niet zo hecht dat hij zich bezwaard voelt of heeft overwogen om langer te blijven. „Nee, ik wilde wat anders dat ook nog leuk is. Ik ben nu 25 jaar beheerder. Eerst huismeester/beheerder in 't Hofflants Huys, het verzor gingscentrum. Daarna beheer der van seniorenwoningen in Leiden Zuid-West en Voorscho ten. Fulltime. Toen Woonzorg een beheerder daar niet meer nodig vond, ben ik in de Vliet wijk gaan werken. Dat werk moest ik combineren met twee andere functies. Beheerder van de aanleunwoningen van 't Hofflants en twee ochtenden administratief werk op het kan toor van Woonzorg. Vooral van dat laatste wilde ik af. Ik ben geen kantoormens. Laat mij maar met mensen omgaan." In gedachten loopt hij voor de den haag/alphen aan den run persbureau cerberus De opvoedkundige toespraak van politierechter J. van Daal overdonderde de twintigjarige Alphenaar, die in Den Haag te rechtstond wegens doorrijden na een verkeersongeval. „Wat moet ik als rechter met u begin nen als ik dit lees?", vroeg Van Daal de verdachte terwijl hij een politie-onderzoek naar het rijgedrag ophield. De rechter gaf het antwoord: „Dan denk ik: dit is een enorme klootzak die allang zijn rijbewijs had moeten inleveren." Op 4 september vorig jaar reed de verdachte een brom mer van de weg. De bestuurder ervan viel door het rijgedrag van de verdachte en beschadig de daarbij kleding en liep lichte verwondingen op. Na het onge val vluchtte de verdachte over de Prinses Irenelaan. Van Daal legde de Alphenaar daarom een boete van 1750 gulden op plus een voorwaar delijke celstraf van vier weken en ook een voorwaardelijke rij ontzegging van vier maanden. De officier van justitie had naast een boete een onvoor waardelijke celstraf van twee maanden en een rijontzegging van vier maanden geëist. Van Daal strooide kwistig met beschrijvingen van buurtbewo ners die de verdachte dagelijks door hun woonwijk zagen en hoorden scheuren, zonder re kening te houden met andere verkeersdeelnemers of spelen de kinderen. Hij vond dat de politie harder tegen de de Al phenaar had mogen optreden, buiten het gesprek dat de ver dachte een keer met een agent had gehad. Van Daal noemde dat 'gesprekje' met de wijk agent een buitengewoon 'soft' optreden van de politie. „Ze zouden u moeten volgen om te kijken wat u doet", concludeer de de politierechter, die de aan wezigen verbaasde met zijn suggesties. Aan het eind van de zitting onthulde de rechter dc reden van zijn speech. Hij wilde de verdachte inpeperen wat voor reputatie hij in wijk had, maar benadrukte vervolgens dat het buurtonderzoek geen enkele rol zou spelen bij zijn beoordeling van de strafzaak. „Daar ga ik niet over. In een rechtzaal is dit stemmingmakerij. Ik houd me daarom alleen aan de feiten die zich op 4 september vorig jaar afspeelden Geert Cortenbach, wachtend op de bus: „Als buschauffeur ga ik straks met nog meer mensen om." zoveelste maal door de wijk. Een van de laatste keren. Kij kend of het straatmeubilair nog in orde is, of er wat moet wor den gedaan aan het groen en de bestrating, die op de veengrond sneller zakt dan elders. Als er ergens wat loos is, meldt hij dat aan de gemeente. Maar vooral heeft hij toch contact met buurtbewoners die hem gere geld aanklampen. Mensen, die hem vragen of hij een geisertje of een thermostaat wil ophan gen. Eigenlijk mag hij dat niet doen. Het staat niet in zijn con tract, maar Cortenbach heeft het steeds beschouwd als 'deugdelijke ongehoorzaam heid'. Wat doen voor de mensen, dat is toch leuk en niet verbo den. Daar is toch niets onoir- baars aan, zo heeft hij steeds geredeneerd. Voor en met men sen werken. Bij het maken van de wijkkrant, maar ook bij het organiseren van allerlei activi teiten. Luisteren als iemand met klachten bij hem kwam. Zoals een bewoner, die in de krant heeft gelezen dat de por tiekflats aan de Einthovenlaan, Eykmanhof, Lorentzlaan en het Kamerlingh Onnesplantsoen mogelijk worden afgebroken. En dan heeft die penningmees ter van de bewonersorganisatie, Ad den Hartog, er ook nog bij vermeld dat die woningen wat hem betreft best plat mogen, omdat het een zooitje zou zijn. „Die bewoner was helemaal verontwaardigd. Zijn flatje is toch nog goed, er is ruimte zat en hij is er zelf tevreden mee. Goed, er is achterstallig onder houd, maar dat moet volgens die bewoner gewoon worden weggewerkt. Dan is er niets aan de hand." Voor Geert Cortenbach is het eens temeer een bewijs dat niets buiten de bewoners om moet worden beslist „Voordat je praat over platgooien van huizen, moet je eerst de proble men inventariseren en de wen sen van de mensen kennen. Ik denk dat die huizen helemaal FOTO HENK BOUWMAN niet tegen de grond hoeven. Zorg voor nieuwe portieken. Dan zien de bewoners dat er wat gebeurt. Ze willen volgens mij het liefst blijven. Vergeet niet dat de huren bij nieuw bouw omhoog zullen gaan." Hij praat met zoveel passie over 'zijn' bewoners dat hij de indruk wekt dat hij zou zijn ge bleven als hij uitsluitend in de Vlietwijk had kunnen gaan wer ken. „Nee, ik zal het werk best wel een beetje missen, maar aan de andere kant is het zo dat het me heel leuk lijkt om op een bus te zitten. Dan ga ik met nog meer mensen om. Heerlijk om dat nog vijftien jaar te doen." OEGSTGEEST PETER BLOK De gemeente Oegstgeest moet haast maken met de volledige bestrating van de Eli Heimans hof in Poelgeest. Dat zeggen bewoners van die straat. „We zitten nu al bijna drie maanden in een modderpoel. Dat moet zo snel mogelijk veranderen. Elke straat moet steeds mini maal een maand of drie wach ten, voordat hij wordt be straat." Yvonne Pouw is een van de bewoners die vindt dat de roya le stoep voor haar deur (in de straat worden auto's geweerd) wel erg lang op zich laat wach ten. „Op 1 oktober hebben wij ons nieuwe huis betrokken. Sindsdien is het voor onze deur al een puinhoop. Als het maar een beetje flink regende, stond het water meteen tot aan de deur. Om daar iets aan te doen, heeft de gemeente wel een keer veel zand voor onze deuren ge stort. Dat heeft natuurlijk wel iets geholpen, maar verhelpt het wezenlijke probleem niet." De bewoonster vreest dat het nog lang gaat duren, voordat de laatste drie straten van de Eli Heimanshof wordt bestraat. „Nu staat de kerstvakantie voor de deur. En daarna zou het wei eens kunnen gaan vriezen. Door de huidige situatie ben ik genoodzaakt om mijn kinderen constant binnen te houden. Het is nu met al die losse ste nen en met nog door de mod der rijdende auto's veel te ge vaarlijk om hen buiten te laten spelen." Wateroverlast is sowieso veel gehoorde klacht in Poelgeest. „Het is niet alleen hier voor de deur", weet Pouw. „Ook in huis heb ik er last van. Op de ramen en de deurposten aan de bin nenkant van mijn woning en op zolder heb ik last van het wa ter." De eerdere wateroverlast in de Jac. P. Thijsselaan is inmid dels, na het doorspuiten van het ondergrondse drainagesys teem, wél voor het grootste deel verholpen. Van de 24 woningen hebben er volgens E. Knape van het bewonersplatform nog zes 'echt last' van overmatig water in de kruipruimten. „Maar het heeft wel lang geduurd voordat de wateroverlast voorbij was." Verantwoordelijk wethouder Van Eisen (Progressief Oegst geest) van ruimte en groen is vanwege vakantie niet bereik baar voor commentaar.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15