m Gezondheid Klinisch vrijen in de scanner De laatste loodjes Hernia: opereren of afwachten? Dyslexie Rivierblindheid Boezemfibrilleren Hyperactief Extra eiwit versterkt afwee l u MAANDAG 27 DECEMBER 1999 JD A Met het toenemen ran tie feestvreugde tegen het einde van het jaar wordt het stiller in de wachtkamer. Maar steevast ver schijnen op mijn spreekuur de patiënten die me het meest no dig hebben, of die me door omstandigheden niet kunnen mis sen. Mevrouw Van Buren is de eerste. ,,Het was geen gemakkelijk jaar", zegt ze. We hadden zo goe de hoop voor mijn oudste zoon. Hij is pas tweeënveertig jaar. In februari werd er bloed in zijn urine gevonden, dat hoorde met. zei de huisarts, die hem doorverwees naar de uroloog. Waar we al bang voor waren kwam uit: kwaadaardige polie pen in zijn blaas, die waren gaan bloeden. ..De specialist heeft hem geopereerd, het leek een goed geslaag de operatie, mijn zoon knapte op. Toen hij voor controle te rugkwam. stelden ze hem voor zich voorde tweede keer te la ten opereren: dan was alles voorgoed genezen. Maar tijdens de operatie ontdekte de uroloog, dat het niet mogelijk was de tu mor volledig te verwijderen. Mijn zoon werd vroeger wakker dan gepland en hij begreep het direct: dit was foute zaak. ..Mijn man en ik zijn naar het ziekenhuis gegaan. Zijn vrouw kivam wat later, want ze moest eerst wat voor de kinderen re- Ïelen Wij hebben metz'n drieën aan zijn bed gehuild. Geluk- ig hebben we een goede band. We hebben elkaar beloofd van elke dag alles te maken wat er van te maken valt. Thuis zoch ten we steun bij elkaar. En Wim. mijn zoon. slaat zich er tot nog toe geweldig doorheen. Maar denken aan de toekomst is niet meer mogelijk, we leven van dag tot dag. Er loopt een stille traan over haar wang. We zwijgen samen. ..Hoe vindt u kracht, juist in deze tijd van het jaar?" Ze vertelt van de buren, die Wim nog als kleine jongen gekend hebben. Ze komen op onverwachte momenten even aan om bij te praten. Een vriendin bracht een kerstster. 'Lichtje in de duisternis', zei ze. De komende weken gaan ze samen tegemoet. ..Het is wonder lijk, hoe je leert genieten van kleine dingen", besluit mevrouw van Buren. Ik meet haar bloeddruk, die door de omstandighe den niet optimaal is. Ze wenst me prettige dagen. Tot in het nieuwe jaar! Na haar komt Leon. Hij komt uit Aruba, is tijdelijk hier. ,,Bij ons schijnt de zon", zegt hij. „Door alle kou en de nattigheid heb ik een zware verkoudheid opgelopen. Heeft u een paar denmiddel? Ik vlieg volgende week naar huis. en kom pas na tivee weken terug. Paardenmiddelen zijn een droombeeld voor elke dokter. Ik zou het maar wat heerlijk vinden zulke middelen voorhanden te hebben, maar helaas... Leon moet uitzieken, met neusdrup pels en extra vitaminen: de zon in Aruba doet hopelijk de rest. Leon neemt snuffend afscheid, toch opgewekt bij het vooruit zicht dadelijk samen met zijn familie aan tafel te zitten. Dat geldt niet voor meneer Van Veen. Hij heeft zijn vrouw ver loren. dit jaar. Zijn enige zoon heeft hem verteld er helemaal aan toe te zijn deze eeuwwisseling in Afrika door te brengen met zijn nieuwe vriendin. 'Pa', had hij gezegd, 'je redt je toch wel hè?' Meneer Van Veen woont in de seniorenflat die hij een paar jaar geleden met zijn vrouw betrok. Eind december worden er kleine festiviteiten georganiseerd, vertelt hij. Er komt een koor zingen, en er wordt tussen kerst en oud en nieuw een gemeen schappelijke maaltijd georganiseerd. „Ik vind het niet erg al leen te zijn. mijn vrouw is toch in gedachten bij me. Ik heb haar beloofd er wat van te maken en eigenlijk ben ik er trots op dat me dat lukt. Ze hield van orchideeën en daarom koop ik regelmatig een bloeiende orchidee, die ik bij haar foto zet. Ik heb zelfs een beetje versiering in de kamer, en met een paar mooie cd's red ik me wel. Hij ziet er rustig en zelfverzekerd uit. Het is merkbaar dat hij zich niet alleen voelt. Ook aan hem vraag ik waar hij deze da gen zijn kracht uit put. Zijn vrouw en hij hebben haar nade rende einde zien aankomen en in die tijd veel met elkaar ge sproken. Samen hebben ze hun dierbare herinneringen vorm gegeven in een prachtig plakboek. Oude foto's, recente brie ven. een theezakje van de gelegenheid waar ze voor het laatst samen geluncht hebben - allemaal kleine, lieve dingen. Dat boek is goud waard. Zijn vrouw had ook een paar briefjes in het boek gedaan voor als hij zich alleen zou voe len. „Het laatste briefje heb ik bewaard voor de komende weken zegt meneer Van Veen. Van mij heeft hij niets nodig, alleen een praatje aan het eind van het jaar. MARIEKE VAN SCHIE, huisarts Verdwijnt een hernia vanzelf of is een operatie noodzakelijk? Dat is de vraag die de medische wereld momenteel bezig houdt. De Gezondheidsraad adviseer de onlangs minister Borst van volksgezondheid herniaopera ties in ons land te minderen. Onderzoek in het Academisch Ziekenhuis Maastricht heeft uitgewezen dat opereren lang niet altijd wenselijk is en bed- rust niet baat. Patiënten met een hernia genezen ook vaak vanzelf, zodat de behandeling kan bestaan uit pijnbestrijding en gesprekken. Zonder medisch ingrijpen zouden zeven van de tien patiënten na enige maan den tot een jaar geen klachten meer hebben. Hemiapatiënten die twee weken volstrekte bed- rust hielden, waren er niet beter aan toe dan mensen die op de been bleven. De boodschap van de Gezond heidsraad is duidelijk: artsen en fysiotherapeuten moeten men sen met rugklachten als gevolg van een afwijking van de rug- genwervelkolom vooral motive ren om zoveel mogelijk door te gaan met hun dagelijkse activi teiten en tussentijds de pijn met medicijnen bestrijden. Pas als de aandoening niet ver dwijnt, zou de neurochirurg in geschakeld moeten worden. Hernia is een afwijking van de tussenwervelschijf die aan de rugzijde is gaan uitpuilen of ge scheurd is. De uitpuiling kan tegen een zenuw aandrukken en dit veroorzaakt rugpijn die kan uitstralen in een been. De oorzaken van hernia zijn heel verschillend. Een verzwakte aanleg en langdurige overbelas ting komen het meeste voor. Vooral mensen tussen de 30 en 40 jaar hebben er last van. Het advies van de Gezond heidsraad staat haaks op de medische ontwikkelingen van de afgelopen decennia. Sinds de eerste herniaoperatie in 1934 is de ingreep in Nederland in geburgerd. Volgens de Gezond heidsraad meer dan elders in de Westerse wereld. Vorig jaar zijn een kleine 13.000 mensen aan deze rugaandoening ge opereerd. Dat is 64 procent van de ruim 20.000 mensen die voor een hernia in een zieken huis zijn opgenomen. In een goed georganiseerd ziekenhuis worden zo'n zes operaties per dag uitgevoerd. Met een gemid deld prijskaartje van 8.500 gul den per ingreep, inclusief de kosten van behandelaars en tien dagen ziekenhuis. Moeten herniapatiënten nu wachten op verlammingsver schijnselen. als een 'klapvoet', en wekenlang met onhoudbare pijn rond lopen? In de praktijk gaat het er wat genuanceerder aan toe, zegt neurochirurg W. Slooff van het Academisch Zie kenhuis Utrecht. „Het is zeker Hernia uitpuilende tussenwervelschijf niet zo dat hemiapatiënten nu standaard geopereerd worden. Wij weten dat een deel van de mensen via de natuurlijke weg herstelt. Maar hoe lang de pe riode van afwachten duurt, is afhankelijk van de pijn en de uitvalverschijnselen. De kunst is volgens Slooff voor al om een goede diagnose en indicatie te stellen: „Iemand met een acute hernia kan bij voorbeeld incontinent worden. Dan is het zaak om met spoed te opereren, anders blijft de blaas maandenlang gestoord. Hetzelfde geldt voor iemand die ondraaglijke pijn lijdt of wan neer er andere complicaties dreigen. Uitstel van een opera tie moet verantwoord zijn." Hetzelfde geldt voor bedrust. Slooff: „Mocht bedrust raad zaam zijn, dan is het nog de vraag op welke manier dat moet gebeuren. Recent onder zoek in Maastricht heeft uitge wezen dat twee weken plat op bed liggen hetzelfde resultaat geeft als een gematigde bed rust." Dat betekent eveneens een aan- Over de hele wereld vrijen mensen, maar in Groningen doen ze het ook in een MRI-scanner. Onderzoekers van de Rijksuniversiteit Groningen hebben als eersten ter wereld via magnetische reso nantietechnieken opnamen gemaakt van de geslachtsgemeenschap en de anatomische veranderingen tijdens de seksuele opwinding van de vrouw. „Grensverleggend en taboedoorbre kend", noemt dr.W. Weijmar Schultz, als gynaecoloog/seksuoloog NWS ver bonden aan het Academisch Ziekenhuis Groningen, het onderzoek. Het artikel erover verschijnt in het kerstnummer van het British Medical lournal. De eerste aanzet tot het onderzoek vond al begin jaren negentig plaats. Het was een uitvloeisel van een idee van Pek van Andel, werkzaam op het laboratorium voor celbiologie en elektronenmicrosco- pie van de RUG. Hij vroeg zich af hoe het nu feitelijk anatomisch met de ge slachtsdaad zat en of de coïtus niet met behulp van MRI in beeld kon worden gebracht. Met deze beeldvormende techniek zijn vooral weke delen - als spieren, bloedvaten ezenuwen - goed zie' baar te maken. Weijmar Schultz: „Eerst moest er beeld- technisch het een en ander worden uit gedokterd. Aanvankelijk zouden paren 54 seconden stil moeten liggen voor een MRI-opname. We hebben dat met nieu we apparatuur terug kunnen brengen naar 12 seconden. Bovendien moest de opening van het MRI-apparaat worden vergroot, want er moesten toch twee mensen in kunnen. Uiteindelijk werd dat een doorsnede van 50 cm. Eind 1995 wisten we - mede door de intensieve medewerking van de eerste vrijwilligster -. dat het onderzoek in principe moge lijk was." Roodgloeiend stond toen de telefoon op het Academisch Ziekenhuis, toen meer vrijwilligers voor het onderzoek werden gevraagd. Tenslotte bleven er acht paren plus drie vrouwen over. in leeftijd varië rend van 20 tot 40 jaar. afkomstig uit alle delen van het land. De vrijwilligers moesten er wel wat voor over hebben. De opnamen vonden plaats in een kille ziekenhuisruimte, die weliswaar volledig was geblindeerd - contact met de onderzoekers werd on derhouden via de intercom -, maar toch weinig romantisch kon worden ge noemd. Bovendien gaf de opening in de MRI-scanner niet al te veel bewegings ruimte. In totaal werden er 13 experi menten uitgevoerd. Vooral de mannen hadden er moeite mee. Bij (bijna) elk experiment moest de vrouw eerst op haar rug in de MRI-scan ner gaan liggen en werd de eerste opna me gemaakt. Vervolgens kwam de man met een erectie op haar liggen, en pene treerde haar. Tijdens de geslachtsge meenschap moest het paar twaalf se conden stil liggen voor de volgende op name. Vervolgens trok de man zich te rug, klom uit het apparaat en de vrouw stimuleerde haar clitoris tot ze bijna een orgasme had, gaf dat aan via de inter com. waarna de derde opname werd ge maakt. Dc vierde en laatste opname vond 20 minuten na het orgasme van de \touw plaats. Weijmar Schultz is zeer te spreken over de gemaakte opnamen. Vooral over die van de laatste twee jaar. „De mannelijke proefpersonen hadden in de weinig ero tische omgeving en door het lawaai van het apparaat nogal wat moeite om hun erectie vol te houden. Sinds 1998, toen Viagra op de markt kwam. ging dat aan zienlijk beter. Uit die laatste experimen ten zijn ook de mooiste opnamen ver kregen." Is het inderdaad zo dat de penis de vrouw horizontaal penetreert en dat bij de vrouw tijdens de seksuele opwinding de baarmoeder iets hoger komt te lig gen, misschien wel 50 tot 100 procent in omvang toeneemt en kantelt, zoals in 1966 de beroemde seksuologen Masters en Johnson uit hun onderzoek hadden geconcludeerd? Nee, blijkt uit het Gro ningse onderzoek. „Uit het onderzoek tijdens de geslachtsgemeenschap in de missionaris-houding' is gebleken, dat de penis onder het schaambeen van de vrouw door een hoek van 120 graden maakt met de wortel van de penis en qua vorm als een boemerang in de vagi na ligt, vrijwel parallel aan de ruggen graat van de vrouw. De penis penetreert de vrouw veel vertikaler dan steeds werd gedacht." Overigens blijkt een derde van de penis in erectie zich in het lichaam van de man te bevinden. „Wat je van een stijve penis ziet, is slechts het uitwendige tweederde deel. De volledige penis in erectie is gemiddeld zo'n 22 cm lang." De onderzoekers wilden niet alleen we ten, hoe de coïtus anatomisch in elkaar stak, maar ook wat er bij de vrouw ge beurde, wanneer ze seksueel opgewon den raakte (via masturbatie) en een org asme kreeg. De MRI-opnamen laten zien, dat tijdens seksuele opwinding de - gevoelige - voorste wand van de vagina langer wordt en dat de baarmoeder om hoog gaat. Maar in tegenstelling tot de bestaande theorieën neemt de baar moeder niet in omvang toe en kantelt ze ook niet. „De leerboeken moeten herschreven worden", zegt Weijmar Schultz. Over het klinische belang van het onderzoek valt volgens hem nog niet veel te zeggen. „Ons doel was er achter te komen of het technisch mogelijk was de geslachtsge meenschap goed in beeld te brengen en te weten hoe de vork daarbij nu werke lijk in de steel zat." Maar het gaat nog steeds om overzichtsopnamen. „Hopelijk kunnen we in de toekomst redactie margot klompmaker en saskia stoeunga CD Driekwart van de mensen met dyslexie (woordblindheid) ben problemen op hun werk. Behalve moeite met lezen ei schrijven komen ook faalangst en concentratiemoeilijkhei voor. Werkgevers zijn vaak niet op de hoogte van de handi (*m0 van hun werknemer. Bijna de helft van de mensen zwijgt ver over. Maar werkgevers die wèl zijn ingelicht kunnen vi doen aan een beter werkklimaat. Dit staat in het rapport 'I beidssituatie van dyslectische volwassenen' van de Weten schapswinkel Sociale Wetenschappen van de Universiteit Utrecht. Ruim 350 mensen met dyslexie waren bij het ond zoek betrokken. De meerderheid van de deelnemers was t den met hun baan. Toch kampte driekwart van hen met p men. Het rapport bepleit meer kennis van dyslexie en het stellen van een jobcoach, om de betrokken werknemer tel leiden. Meer informatie: Wetenschapswinkel 030 - 253 46iy|ie is ook een publieksbrochure over werken met dyslexie ver baar bij de Vereniging Woortblind: 030 - 228 1556. NOS Ker; Mol gels It's; Eng Een niet een zers Alle Gev Am Wat helpt bij een hernia? Opereren of afwachten, bedrust en eventueel fysiotherapeutische hulp? Deskundi gen zijn het er niet over eens. foto archief zienlijke besparing van zieken huiskosten. Want herniapatiën ten kunnen die periode ook thuis doorbrengen. Daarvoor in de plaats komen de kosten van begeleiding van een huisarts en thuishulp die dan wel noodza kelijk zijn. Aan de andere kant worden Slooff en zijn collega's ook ge confronteerd met herniapatiën ten die zo gauw mogelijk weer aan het werk willen: „Mensen verwachten tegenwoordig dat zij direct beter gemaakt kunnen worden. Ook al door de grote druk van hun werkgevers die voor werknemers in de ziekte wet fors moeten betalen." De Nederlandse Vereniging van Rugpatiënten De Wervelkolom in Zetten ziet weinig in het nieuwe concept van de Ge zondheidsraad, zegt voorzitter N. Stenvers: „Zonder operatie beter worden is het meest idea le. Maar wij geloven daar niet in. Mensen met een hernia bar sten van de pijn. Die willen geen maanden wachten, wan neer een goede chirurg wonde ren kan doen." Pijnbestrijding is geen alterna tief, zegt Stenvers. „Dat bewe ren artsen wel. Maar injecties of pillen helpen echt niet voor honderd procent, zelfs nog niet eens voor de helft. Hoe vaak bellen mensen ons niet wanho pig op? Dan vergaan ze van de zenuwpijn en geen arts wil ope reren. Dat is nu de praktijk." helma van den berg Door een effectieve bestrijding wordt rivierblindheid lang zaam maar zeker terugge drongen. Organisaties hopen dat de ziekte binnen tien jaar nagenoeg is verdwenen. Dat maakten zij onlangs bekend op een conferentie. Rivier- blindheid wordt veroorzaakt door de beet van een vliegen- soort die zich bij rivieren op houdt. De ziekte geeft ernstige huidklachten en beschadiging van de ogen, waardoor ie mand uiteindelijk blind kan worden. Meer dan 100 mil joen mensen in 35 landen, vooral Afrika en Midden-Ame- j rika, lopen de kans om de I ziekte te krijgen. Ongeveer 18 miljoen mensen zijn al geïn- fecteerd, waarvan bij zo'n 800.000 mensen het gezichts vermogen is aangetast en naar Mai Eer Wil Far in J zoe der Pre Gel schatting 270.000 mense blind zijn. De goede resu bij de bestrijding van de komen mede door de int ductie van het geneesmii Mectizan, dat gratis ter b schikking wordt gesteld fabrikant Merck, Sharp Dohme. Een of twee tabl per jaar zijn genoeg om ziekte een halt toe te roe Door de eenvoudige toe sing kan het middel ook meest afgelegen gebiede worden gebruikt. Inmidc gebruiken jaarlijks meer 25 miljoen mensen Meet De ziekte wordt wereldvv bestreden door een groo werk van samenwerkenc stanties, waaronder Vere Naties en WHO, en overl den. Spt tati no: Nel Acl Nal Qu bel wa afg loe ser Vir Me de Boezemfibrilleren - een onregelmatig kloppend hart -is ee derschat probleem. Ziekenhuizen Zouden patiënten onmi lijk moeten behandelen en niet, zoals nu vaak gebeurt, eer twee maanden op een wachtijst plaatsen. Dat is de conclu van drs. R.G. Tieleman uit een onderzoek waarop hij onlai aan de Rijksuniversiteit Groningen is gepromoveerd. Uit zi onderzoek blijkt dat boezemfibrilleren het beste meteen bi Eu deld kan worden. Na verloop van tijd raakt het hartweefse aangetast, dat de stoornis sneller terugkomt. Huisartsen oi schatten de ernst van de aandoening, waaraan ongeveer 150.000 Nederlanders lijden. Volgens Tieleman komt dat o boezemfibrilleren vaak voorkomt en niet direct dodelijk is. I meeste huisartsen geven digoxine, dat volgens Tieleman w helpt tegen fibrilleren, maar het weefsel aantast. Hij geeft voorkeur aan verapamil, dat aantasting van het weefsel jui gengaat. Hij adviseert huisartsen onmiddelijk na het const ren van de aandoening antistollingtabletten voor te schrijv j omdat zich bloedstolsels kunnen vormen, die de kans op beroerte verhogen. Bij boezemfibrilleren is de activatie vai hart verstoord. Daardoor gaat het hart onregelmatig klopp De patiënt kan dit voelen als hartkloppingen, een nerveus pijnlijk gevoel op de borst of kortademigheid. Niet alleen kinderen, maar ook volwassenen kunnen hy peractief zijn, oftewel lijden aan ADHD (attention deficit hyperactivity disorder). Ze le ven chaotisch, kunnen zich slecht concentreren, raken snel uit balans en komen steeds in problemen. Dat con cludeert de stichting Korrela- tie uit het toenemend aantal gesprekken over de stoornis, die bij de hulporganisatie bin nenkomen. Volgens deskundi gen heeft bijna de helft van de betrokkenen ook op latere leeftijd nog problemen. Men sen met ADHD zijn erg druk, onrustig, impulsief en explo sief. „Ik ben een ongeleid pro- jectiel", vertelde een beller. „Ik vlieg alle kanten op." Ook hebben ze "vaak last van de pressieve gevoelens. Om onrust te bestrijden gebr betrokkenen niet zelden hol, drugs, slaap- of kalm de middelen. Een moede ,'r' over haar zoon van 32 ja« js „Zijn hele leven leunt hij ons en op allerlei midde nu vooral alcohol. Hij kar*1 zelfstandig leven." Volgei p( Korrelatie is hulp wel dej 0_ mogelijk. Door het volgei een aantal leefregels en h nemen van medicijnen k j nen veel problemen wor opgelost of voorkomen. I dicap is echter dat de sto bij volwassenen veel mot ker te herkennen is dan b kinderen. De hulpverleni zou daarvoor meer aandt j, moeten hebben. Informa |r] Korrelatie, tel. 0900 - 1451 e| Onderzoek in het Academisch Ziekenhuis in Groningen heeft uitgewezen dat tijdens de ge slachtsgemeenschap de penis van de man niet recht in de vagina van de vrouw gaat, maar in een hoek van 120 graden, de vorm van een boemerang. Dat is vol gens de medische wereld een op zienbarende constatering. Op de ze tekening van Leonardo da Vin ei uit 1493 is de traditionele op vatting te zien: de penis recht in de vagina. ook meer gedetailleerde opna men maken van de ejaculatie, de G-plek bij de vrouw en de anatomie van de clitoris." henk hellema Door schapen extra eiwitten te voeren zijn er minder genees middelen nodig, blijkt uit een studie van Schotse onderzoe kers. Robert Coop en medewer kers van het Moredun-onder- zoeksinstituut in Edinburgh ontwikkelden een alternatieve behandeling van worminfecties bij schapen. Normaal krijgen de dieren regelmatig medicijnen die afrekenen met de parasie ten in de maag. De Schotse onderzoekers ont dekten dat extra soja-eiwitten bij jonge schapen het immuun systeem versterkt. Hierdoor kunnen de dieren op een na tuurlijke manier zelf afrekenen met de infecties. In een gezond schaap wordt het eiwit uit het normale dieet ge bruikt voor de aanmaak van o I Ie vlees, wol en melk. Echte p door wormen geïnfecteei c] gebruikt een deel van de schikbare eiwitten voor h Snel groeiende lammerer zwangere ooien hebben witten nodig voor groei productie. Daarom blijft nig over voor versterking het immuunsysteem in van infectie. Veeteeltkundige Coop hei aangetoond dat het afwei q teem efficiënter werkt als pen extra eiwitten krijgen gediend. Boeren kunnen 'f sis geneesmiddelen tegen r sieten meer dan halveren Coop. De Schotse veeteel rc dige bestudeert nu of dez K nieuwe aanpak ook opga. melkkoeien. :hl Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1 Vogel; 5. hoofddeksel; 7. horizon. 8 tijdelijk gebruik; 9. gemalen schelpen; 11 aan alle kanten. 14 projectieplaatje; 16 deel v.e etmaal; 17. schaakstuk; 18. hof; 19 grondsoort; 20. laag; 22 vaartuig; 25. schrander; 27. klipgeit; 29 land in Europa; 30 nalatig; 31. vlek. Verticaal: 2 Verdriet; 3 mannelijk dier; 4 motief; 6. bijbelse naam; 8. dierenverblijf; 9 kleefmiddel; 10. losse naad; 12. hoofddeksel; 13 sufferd; 15. eerlijk; 16. maand v.h. jaar; 19 tocht; 21. reukorgaan, 22. totaal; 23. zwerver; 24. stad in Frankrijk; 26. kleinste vinger; 28. ruim binnenwater Oplossing van vrijdag Honzontaal 1 Moment; 4 soepjurk. 6 nte; 8 toet; 9 slabakken Verticaal: 1 Mis, 2. meest; 3 naja. 5 kiezen; 6. rijst; 7. erbij; 8. taks

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10