Feest in Bethlehem CM Weldoener op joggingschoenen vKuuAvj Z4 utt_t/v\ötK lyyy L \ERSTBIJLAGE Van stal tot comfortabel pelgrimsoord President Yasser Arafat had reden tot voldoening toen hij de lichtjes in de kerstboom van Bethlehem ontstak. Hoe zeer het hem ook tegen zit in de onderhandelingen met Israël, op het totaal gerenoveerde Kribbeplein kon hij alleen maar constateren dat zijn bestuur in Jezus geboortestad goed werk verricht. V V JLex financiële hulp van westerse donorlanden zijn de Palestijnen be zig Bethlehem om te toveren van armoedig gehucht met een historische stal, tot een comfortabel pelgrimsoord. Dat kan op den duur ook vruchten afwerpen in het onder handelingsproces met Israël. Meer aanzien in de christelijke wereld vergroot immers de kans op steun voor Palestijnse rechten in Je ruzalem. Bethlehems burgemeester, Hana Nasser, begrijpt dat je met bescheidenheid niet ver komt. „Onze stad bewijst dat ze in deze da gen de belangrijkste, plaats ter wereld is", zegt hij. „Geen andere stad heeft wat God ons heeft gegeven: de geboorteplaats van Je zus. En vandaag is Bethlehem vrij, onder het leiderschap van het Palestijnse bestuur. Het heeft het stof van de afschuwelijke bezetting afgeklopt en draagt met trots zijn nieuwe kleren." Schuin aan de overkant van zijn gemeen tehuis, op de plaats waar nog maar een paar jaar geleden het lokale hoofdkwartier van de Israëlische politie stond, heeft Zweden het Vredescentrum gebouwd. Het heeft een zaal voor culturele evenementen en een exposi tieruimte. Het lelijke parkeerterrein op het Kribbeplein heeft plaats gemaakt voor sier bestrating met bomen en bankjes. Een groot podium, gebouwd in de vorm van een krib be, is bestemd voor muziekuitvoeringen. Bethlehem en de rest van de Palestijnse ge bieden staan voor een jaar vol festiviteiten. Minister Nabil Qasis heeft de leiding over het project Bethlehem-2000, met een budget van in totaal 350 miljoen gulden. Hij houdt kan toor in een door alle bouwwerkzaamheden moeilijk bereikbaar pand, op een steenworp afstand van het Kribbeplein. „Dit project is van cruciaal belang voor de Palestijnen", zegt hij. „Ik hoop dat de het rijkelijk voorzie ne feestprogramma ertoe bijdraagt dat be zoekers langer dan één nacht in de stad blij ven." Zijn woordvoerder is wat bescheidener over de activiteiten. „We kunnen niet te veel uitgeven", zegt hij. „Dat zou om morele en politieke redenen onjuist zijn. We willen niet concurreren met Londen of Parijs." 'Bethlehem-2000' zal onder meer de titel pelgrim van de eeuw vergeven. Wie met die eer gaat strijken is al bekend: paus Johannes Paulus II, die in het vroege voorjaar het Hei lig Land wil bezoeken. In januari, ter gelegenheid van het kerst feest van de Russische en Oosters-Orthodoxe Kerken, wordt president Boris Jeltsin in Bethlehem verwacht. Yasser Arafat heeft alle leiders van Orthodoxe landen uitgenodigd, met inbegrip van Slobodan Milosevic. Maar de kans dat de van oorlogsmisdaden be schuldigde Joegoslavische leider het zal wa gen zijn land te verlaten, lijkt te verwaarlo- Het christendom mag moeilijke tijden doormaken, de viering over de hele aardbol van de komst van het jaar 2000 laat zien hoe wijd verspreid de christelijke kalender is. Iri het Midden-Oosten houden de islamieten zich aan hun eigen jaartelling - het is nu 1420 - als het gaat om hun godsdienstige feestdagen. Maar verder gebruikt bijna ieder een de Gregoriaanse kalender. Voor het spectaculairste oudejaars-evenement moet men niet naar de Palestijnse gebieden of naar Israël, maar naar Cairo. Aan de voet van de piramiden zal Jean-Michel Jarre een groots opgezette muzikale show verzorgen. Cairo's beste hotels zetten er twintig tenten op, waar tienduizend mensen de maaltijd kunnen gebruiken. Het is in de islamitische wereld ook nog ramadan, wat betekent dat er na het vallen van de duisternis, als het vasten wordt onderbroken, enorme hoeveel heden voedsel worden genuttigd. Er wordt nog naarstig gezocht naar een hoogtepunt van de avond. Wat daarvoor was voorzien, gaat onverwacht niet door het plaatsen van een negen meter hoge gouden top op de piramide van Chufu. De Egypti sche autoriteiten waren bang de piramide beschadigd zou raken. Het verbod beteken de het einde van een onderneming die be halve spectaculair, ook omstreden was we gens protesten van islamitische fundamen talisten. Die zagen in de gouden top een sa menzwering van Amerikanen, joden en vrij metselaars om de piramide na te maken die, bekroond met een alziend oog, het grootze gel op de Amerikaanse dollarbiljetten siert. De symboliek is volgens hen afkomstig uit de vrijmetselarij en de joden zijn medeschuldig omdat zij zouden beweren dat ze de pirami den hebben gebouwd. Anders dan in landen als Egypte en Jorda nië zal in het fundamentalistische Saudi- Arabië, waar het niet-moslims verboden is hun godsdienst uit te oefenen, de jaarwisse ling zo goed als onopgemerkt voorbijgaan. Het 'Saudisch Comité voor Wetenschappe lijk Onderzoek en Itfa' heeft een fatwa uitge vaardigd die de viering van de komst van het jaar 2000 bestempelt als goddeloos en als 'een poging van de vijanden van de islam moslims weg te drijven van de islamitische fundamenten'. Volgens de fatwa mogen moslims geen souvenirs, kleding of ansicht kaarten verkopen die betrekking hebben op het jaar 2000. Ze zijn niet alleen verplicht de viering van 'het feest van de ongelovigen' te boycotten, maar mogen zelfs buitenlanders geen aangename feestdagen toewensen. Vergeleken bij het Saudische geestelijk lei derschap is het Israëlische rabbinaat bijna tolerant te noemen. Het zag er aanvankelijk naar uit dat de hotels in Israël helemaal moesten afzien van het toelaten van partijen op de christelijke feestdagen. Eeuwen van Kersttijd op het Kribbeplein in Bethlehem. vervolging in door christenen beheerste lan den lieten in het jodendom nu eenmaal hun sporen na. Maar na lange en moeizame on derhandelingen met de hoteldirecties heb ben de rabbijnen de teugels toch wat laten vieren. Kerst- en Nieuwjaarsfeesten zijn nu toegestaan, als de joodse hotelgasten er maar niets van merken. Dat wil zeggen dat kerstbomen niet in publieke ruimten mogen worden opgesteld, dat er geen kerst- of oud- jaarsdiners op de menu's mogen voorkomen en dat feestende christenen ingetogen zullen moeten zingen. „Het is joden niet toegestaan naar een kruis of een kerstboom te kijken", verklaarde opperrabbijn Israël Meir Lau onlangs op een bijeenkomst met de buitenlandse pers. De rabbinale bezwaren wegen dit jaar extra om dat zowel kerstavond als oudjaar op de sab bat valt. Israëlische hotels die christenen uit bundig feest laten vieren, lopen het risico hun kashrut-verklaring kwijt te raken, hoe kosher hun keuken ook is. Het verlies van or thodox-joodse cliëntèle dat daar het gevolg van is, kan flink in de papieren lopen. Nog maar een paar jaar geleden verwacht te het Israëlische ministerie van toerisme in het jaar 2000 tussen de vijf en zes miljoen bezoekers. Dat aantal is drastisch bijgesteld. Nu zou men al blij zijn met de komst van drie miljoen, een half miljoen meer dan in 1999. Om het orthodox-religieuze deel van de bevolking niet te kwetsen, is bij de feestelijk heden ingetogenheid het sleutelwoord. Uit de lange evenementenlijst blijkt dat er bij de opstelling daarvan ruimhartig gebruik is ge maakt van het uit de bijbel bekende motto 'oude wijn in nieuwe zakken'. Evenementen die in 1998 het gelegenheidsetiket Vijftig jaar Israël opgeplakt kregen, zijn nu voorzien van het Jubillennium keurmerk. Wat de Israëlische toeristenindustrie zorgen baart, is dat de Palestijnen de christelijke pelgrim een steeds beter, en doorgaans min der duur, alternatief kunnen bieden. .De standaard van de Palestijnse hotels - vroeger nog al eens onderwerp.van klachten - is de laatste jaren sterk verbeterd. In Bethlehem alleen al zijn meer dan duizend hotelkamers in aanbouw. Begin 2000 gaat daar zelfs een splinternieuw vijf sterren Intercontinental open. En hotels in de Arabische delen van Jeruzalem hebben geen boodschap aan het rabbinaat. Westerse toeristen wacht er op deze dagen een warm welkom, compleet met kerstversieringen en kerstdiners. AD BLOEMENDAAL Marokkaanse koning Mohammed VI verovert zijn land Sinds hij eind juni op de troon kwam, heeft Mohammed VI de harten van miljoenen Marokkanen veroverd De 36-jarige koning sluit verbannen dissidenten in de armen, ontstaat dubieuze kompanen van wijlen zijn vader Hassan II, geeft aalmoezen aan de armen, ijvert voor de rechten van de vrouw. En; M6 - zoals de jongeren hem aanduiden - is sportief hij doet aan skiën, joggen en bodybuilding. Mohammed VI: een koning die zijn land in groepstherapie heef genomen. rf JL -lij is lij is misschien niet zo stoutmoedig als koning Abdallah II van Jordanië, die ver momd als een gewone sterveling door zijn land reisde om de noden te leren kennen. Maar de nieuwe koning van Marokko, Mo hammed VI, weet ook hoe hij met een verle den moet breken. Toen de Franse president Jacques Chirac begin november in Rabat landde voor een officieel bezoek aan Marokko, werd hij tot zijn grote verbazing naar het paleis gereden door de koning zelve. Maar na ruim drie maanden Mohammed VI waren de inwoners van Rabat daar al niet meer door verrast. M6. zoals hij onder jongeren heet, besloot na de kroning in zijn villa bij de luchthaven te blijven wonen. In het paleis komt hij sindsdien slechts om te werken, en altijd met de eigen auto. Sterker, M6 doet bij zijn dage lijkse pendel iets waartoe de oude Hassan II zijn chauffeur nooit opdracht gaf: hij stopt voor rood. Hassan II was een despoot die er een ha rem van 80 vrouwen op nahield en een wa genpark van 3.000 auto's. Mohammed heeft intussen de haremvrouwen gelegenheid ge boden hun eigen weg te gaan en hij ruimde fors op in de garages. Althans: dat wordt ge zegd. In een Marokko dat gonst van de ge ruchten, is het moeilijk feit van fictie te on derscheiden. „Hoop en fantasie vermengen zich", zegt Mohammed el-Gahs, hoofdre dacteur van de socialistische krant Libéra- tion in Casablanca. „Na 35 jaar Hassan II hadden we in dit land behoefte aan een beetje groepstherapie. We vertellen elkaar wat we graag willen horen." Politiek gezien, begon M6 overdonderend. Zijn eerste reis voerde naar de Rif in Noord- Marokko, een streek bekend om zijn weer spannigheid. Hassan had de Rif slechts èèn keer bezocht: als prins, en alleen om er een opstand neer te slaan. Dat M6 uitgerekend deze contreien als eerste aandeed, maakte hem er van de weeromstuit een held. Wat de noordelingen er vooral toe bracht de jonge koning in hun hart te sluiten was zijn bezoek aan Ajdir, geboortedorp van Mo hammed ben Abdelkrim, de leider van hun opstand tegen de Spanjaarden en de Fran sen in de jaren '20. M6 deed niet alleen het dorp aan, hij ontving er ook de 66-jarige zoon van Abdelkrim. die na de nederlaag van Mohammed VI (M6), de nieuwe koning van Marokko. foto ap abdeuaul bounhar zijn vader uitweek naar Cairo. Enkele weken na die zegetocht nam de nieuwe koning wederom een opvallend initi atief. Hij ontsloeg Driss Basri, de man die als minister van binnenlandse zaken gedurende twee decennia het vuile werk (martelingen, verdwijningen) voor Hassan II had gedaan. Dankzij Mohammed VI kwam er een vorm van eerherstel voor de tijdens het Basri-regi- me vermoorde linkse oppositie-leider Ben Barka. Diens op de vlucht geslagen kinderen, onder Hassan persona non grata, konden eind november terugkeren naar Marokko. En even tevoren mocht ook Abraham Serfaty, de 'Mandela van Marokko' die vele jaren in cel len en ballingsoorden doorbracht, weer voet op Marokkaanse bodem zetten. Maar het zijn niet alleen de zegetocht door de Rif en het ontslag van Basri die de koning een vliegende start hebben gegeven. Ook zijn imago als een weldoener van het type Diana hielp daaraan mee. Dat imago dateert van voor zijn kroning. Onwetende reizigers die van de luchthaven naar de hoofdstad reden, verkeerden in de veronderstelling dat ergens langs die weg een inrichting voor gehandi capten stond. Zo opvallend was het aantal dat door de berm schuifelde. Maar, niks in richting. Het was de villa van de kroonprins, die daar ook niet-gehandicapte maar wel tobbende landgenoten ontving. En daar zijn er veel van in Marokko, waar negen miljoen mensen moeten zien rond te komen van twee gulden per dag. Anders dan zijn vader - wiens persoonlijke vermogen twee keer zo hoog was als de buitenlandse schuld van het land - trekt M6 zich hun lot aan. Gahs, de hoofdredacteur van Libération: „De nieuwe koning is een sociaal en demo cratisch man, laten we zeggen: een sociaal democraat. Hij is een beetje zoals de koning van Zweden, met dit verschil dat hij echte macht heeft." En dan is er ook nog Mohammeds imago van sportieveling. Hij jogt, hij skiet, doet aan bodybuilding en gaat alle weekeinden de oceaan op om te jetskiën. Die activiteiten worden met gejuich begroet. In Tanger ge beurde dat letterlijk toen de koning daar jog gend werd gesignaleerd, in gezelschap van slechts één lijfwacht. Terug bij zijn hotel wachtte hem erehaag van enthousiaste in woners, onder wie veel jongeren. Voorair leeftijdsgroep sympathiseert met M6. „f geren", zegt journaliste Amina TalhiJl „voelen zich verwant met de koning. Ze p hem bijna als een vriend.|f Maar de glasnost la Marocaine kent i grenzen. Anders dan koning Abdallah i Jordanië, wiens echtgenote vaak de voo gina's siert, wordt M6 nooit gezien met Q dame. Sterker: het is niet eens duidelijk o getrouwd is. Zoals de monarch van Engeland de le van de Anglicaanse kerk is, treedt die Marokko op als de 'de koning der gelovig Die functie vereist formeel dat hij getroi is, maar buitenlandse diplomaten in Ri betwijfelen of M6 ooit in de echt is getred Zelfs op het paleis heerst daarover ven ring. Zaoui, een militair die al lange tijd nen de muren van het paleis woont werkt, houdt het erop dat M6 in allerijl is trouwd op de dag van zijn kroning. „N het huwelijk zal pas openbaar worden maakt bij de geboorte van het eerste kir zegt hij. „Want als zijn vrouw geen kind krijgen, zal hij nog een vrouw nemen. De ning, ziet uis niet tegen polygamie." De koning heeft de aanzet gegeven tot hervorming van een aantal wetten dat vt wen discrimineert. Meisjes mogen straks meer voor hun 18de worden uitgehuwel en vrouwen mogen de rechter vragen echtscheiding, een recht dat nu is voo houden aan mannen. Maar over polyga heeft de koning zich niet uitgelaten, wat 1 zelfs bij de islamitische fundamentals populair maakt. Adrei Azoulay, raadgever van Mohami VI, waarschuwt tegen overdreven verw; tingen. „Natuurlijk, de koning heeft zijn gen merknaam, zijn eigen stijl, zijn ei waarden, zijn eigen prioriteiten. Maar het overige bouwt hij op de fundamei die zijn vader legde. Marokko zal geen i narchie worden naar Spaans model." En de nieuwe stijl? Azoulay haalt de sm schouders op. „Dat de koning zelf zijn a bestuurt, is natuurlijk leuk. Maar dat d zijn vader ook, toen hij die leeftijd had." CEES VAN ZWEEDEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8