ERSTBIJLAGE De hemel staat op doorbreken1 Leidsch Dagblad UDAO 24 DECEMBER 1999 Zowel de engeienverochijning ais de bijna-dood ervaring vormen voor veel mensen een emotioneel probleem omdat ze een vleug van het onbekende zichtbaar maken, zegt engelendeskundige Hans Moolenburgh. „Er is een verwantschap al is het moeilijk om er precies de vinger op te leggen. Misschien is het zo, dat in de engelen ervaring de engel om de hoek komt kijken en dat bij de bijna-doodervaring de mens om de boek kijkt." De schilder Jeroen Bosch (ca. 1450 - 1516) verbeeldde in zijn werk een voorstellingswereld die in zijn tijd nieuw en origineel was. Hij leefde in een periode van geestelijke en sociale verwarring - de peat heerste en er was veel angst voor de ondergang van de wereld. Zijn werk is geïnspireerd door folkloristische, magische en occulte en religieuze motieven en zh vol met fantastische monsters en demonen. Het schilderij - afgebeeld op deze pagina - is ronduit visionair. Bosch verbeeldt hier een bijna-doodervaring, precies zoals die tegenwoordig ook in duizenden getuigenissen wordt weergegeven. Engelendeskundige Paola Giovetti schrijft: 'Dit beroemde doek is de trouwste en in drukwekkendste voorstelling van hetgeen stervenden zien. We zien een donkere tunnel, die naar een schitterend licht leidt en de zielen, die, begeleid door enge len, er doorheen vliegen.' Engelen, boodschappers van het nieuwe millennium door RENEE DE BORST De Haarlemse huisarts Hans Moolenburgh had in 1983 een vooruitziende blik. Hij voor spelde toen dat de terugkeer van de engelen in het menselijk bewustzijn wel eens een van de grootste verrassingen van de twintigste eeuw zou kunnen worden. „Die voorspelling is uitgekomen", stelt hij vast. Moolenburgh begon destijds in een op welling een enquête onder zijn patiënten met de vraag 'Heeft u ooit in uw leven een engel gezien?' De verrassende resultaten van zijn onderzoek legde hij neer in een boek. Dat had voor hem verstrekkende gevolgen. Moolenburgh wordt momenteel wereldwijd gezien als engelendeskundige. Zijn 'leerboek in de angelogie' Engelen als beschermers en helpers der mensheid beleefde in Nederland herdruk op herdruk en werd in het Duits en Engels vertaald. De vele honderden reacties die hij na het verschijnen in 1983 kreeg, ver werkte hij in het vervolg Een engel op je pad, honderd en een engelenervaringen, dat acht jaar later uitkwam En het hield niet op. Engelenervaringen zijn aan de orde van de dag, als je af mag gaan op de vele recente boeken, die vol staan met verhalen van gewone mensen aan wie Engelen verkondigden tweeduizend jaar geleden de geboorte van Jezus Christus. Maar: ze zijn er niet alleen met Kerstmis. Ze zijn van alle tijden en aüe religies. De laatste tien, twintig jaar is er sprake van een ware hausse. Reddende engelen verschijnen steeds vaker aan gewone stervelingen. Ze worden vooral in spirituele kringen entfrousiast omarmd als 'boodschappers van het nieuwe millenniumIn het Schotse Findhom staan ze in april2000zelfs een week lang centraal tijdens een conferentie. engelen verschenen zijn. Moolenburgh heeft een uitgebreid archief met dergelijke getui genissen. De geloofwaardigheid ervan toetst hij aan een aantal strenge criteria. Zijn conclusie: „De hemel staat op door breken. Engelen bestaan want ze maken deel uit van de menselijke ervaringswereld. Ze la ten zich niet bezweren of oproepen. Ze ma nifesteren zich op aarde, al zijn ze niet we tenschappelijk analyseerbaar, omdat ze uit een andere dimensie komen. Heel opmerke lijk is dat alle engelenervaringen - bij men sen met heel verschillende of zelfs zonder re ligieuze achtergrond - een aantal belangrijke dingen gemeen hebben. Er is sprake van een helder, wit licht en een groot gevoel van ge lukzaligheid. De ervaring is altijd onvergete lijk. al wil dat niet zeggen dat degene die het overkomt er makkelijk over spreekt." Moolenburgh wijst op een frappante over eenkomst met de bijna-doodervaring. waar ook zo'n twintig jaar geleden de eerste getui genissen van kwamen. „Ik zie een verwant schap al is het moeilijk om er precies de vin ger op te leggen. Misschien is het zo, dat in de engelenervaring de engel om de hoek komt kijken en dat bij de bijna-doodervaring de mens om de hoek kijkt. Hoe dan ook, bei de verschijnselen vormen in deze materialis tische wereld voor heel veel mensen een emotioneel probleem - omdat ze een vleug van het grote onbekende voelbaar maken.' In het Schotse Findhom zijn ze niet bang voor die vleug van het onbekende. Hier vindt volgend jaar april een grote conferentie plaats. 'Angels Findhom 2000'. Michael Hawkins, een van de organisatoren, legt uit: „Ik heb een duidelijk gevoel dat engelen ons kunnen helpen bij de talloze uitdagingen die de mensheid te wachten staan. Dat is de be langrijkste reden waarom we deze conferen tie juist nu hebben belegd aan het begin van het derde millennium. We willen nieuwe we gen ontdekken in de samenwerking met en gelen. geesten en de natuur „We hebben een down to earth- benadering We kijken niet zozeer naar engelen uit de bijbel of uit de mythologie, maar naar engelen nu. Enge len zijn invloedrijke, krachtige energieën en ze kunnen ons helpen in vele aspecten van ons dagelijks leven." Zie verder de derde pagina

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1