ei den Regio iquino tegen schrappen van vakken 'Claas, jij verkoopt nog eens een olifant' c Gymnasten Excelsior draaien 3033 keer 'Een verbod op messen, dat werkt misschien wel' COMMENTAAR Beschamend shandeling in Donkersteeg Een onbekende man heeft zaterdagmiddag een 22-jarige v uit Delft in de Donkersteeg mishandeld. De man wrong door een groep mensen heen die stond te kijken bij een artiest. Toen de vrouw hem daarop aansprak, spuugde hij in het gezicht en deelde klappen uit. Vervolgens ging hij er tie maakt klapper De politie heeft in een restaurant aan het Alexandrine plein in de Stevenshof het afgelopen weekeinde illegaal verk in beslag genomen. Het ging om een 100.000-klapper. -jarige bezitter van de superknaÜer kreeg een boete van ulden. Het vuurwerk is vernietigd. o's en brommers in brand gestoken Op de Zonnebloem en de Spoorbloem in de Merenwijk iterdagnacht kort na elkaar twee auto's uitgebrand. De weer had moeite het vuur te bereiken omdat er een aantal verkeerd geparkeerd stond. De politie gaat uit van brand ing. In de Tomatenstraat stonden afgelopen nacht één au- twee brommers in brand. Ook hier vond de politie sporen andstichting. jrmatieavond Hulpdienst De SOS Telefonische Hulpdienst Leiden e.o. (THD) is op naar vrijwilligers die ongeveer 14 uur per maand tijd heb- m bellers steun, troost of informatie te geven. Daarom or eert zij op woensdagavond 12 januari om 20 uur een infor- avond in het kantoor van de Leidse Welzijnsorganisatie eBreestraat 117. Nieuwe vrijwilligers krijgen eerst een in- ve training verdeeld over twee maanden en komen daar- zelf aan de telefoon. Het is de bedoeling dat vrijwilligers er per jaar een nachtdienst draaien. Voor meer informa- 1D 5143578, maandag tot en met vrijdag van 9 tot 15 uur. jidtekeningacties tegen coffeeshops Een afvaardiging van wijkvereniging Pancras-West heeft Eweek een kleine 300 handtekeningen aangeboden aan meester J. Postma. De buurt is fel tegen de komst van een «shop aan de Hooigracht waar nu nog eetcafé De Illegale is stigd. Ook bewoners van de Garenmarkt en Jan van Hout hebben actie gevoerd tegen de mogelijke vestiging van een eshop aan de Korevaarstraat en hebben 27 handtekenin- langeboden op het stadhuis. De turners van Excelsior op weg naar hun record, foto hielco kuipers ANNET VAN AARSEN Ze gingen voor 2000 draaien, ter ere van het aanstaande millennium. Maar de rek stok op de Beestenmarkt beviel de leden van Excelsior zaterdag zo goed, dat ze gaandeweg besloten een nog betere presta tie neer te zetten. Om pakweg drie uur hiel den de turners - mannen, vrouwen, jon gens en meisjes - het voor gezien. De elek tronische teller bleef steken op 3033. Als de papieren rond zijn, krijgt de vereniging een vermelding in het Guinness Book of Re cords. Vierenhalf uur hadden de turners nodig om de magische grens van 3000 te berei ken. Met de actie haalt de vereniging, die ongeveer honderd leden telt, zo'n 2.500 gulden aan sponsorgeld binnen. „Dat is mooi meegenomen. We kunnen het geld goed gebruiken als volgend jaar de nieuwe turnhal wordt geopend. Het wordt een schitterende hal, maar de zaalhuur ligt er net iets hoger dan we nu gewend zijn", zegt bestuurslid Marcel Didden. Sommige deelnemers aan de recordpo ging haalden per beurt misschien net een, twee geslaagde rondjes; anderen tientallen. „Die zwaaien zien er misschien heel een voudig uit. Maar het kost je dus twee, drie jaar trainen om de beweging goed te le ren", aldus Didden. „We hebben vandaag geluk gehad. De hele week regende en sneeuwde het, maar nu zijn er misschien maar een paar spatjes gevallen. Voor de ege zoekt steun bij andere scholen Aquino College in Leiden verzet zich tegen het ippen van vakken om de studielast van scholieren Tweede Fase te verlichten. Het college wendt zich e andere scholen in Leiden en de regio om zo tot ;ezamenlijk standpunt te komen over de maatrege- die staatssecretaris Adelmund van onderwijs heeft icht. men. Met haar voorstel reageer de Adelmund op de klachten van scholieren en scholen dat de Tweede Fase, ook wel het Studiehuis, te zwaar is. Twee weken geleden demonstreer den duizenden scholieren in Den Haag tegen de Tweede Fa- RTMINKHORST aatssecretaris heeft vorige een aantal voorstellen ge- die de werkdruk van leer- uit de hoogste klassen Ie havo en het vwo moet ;en. De Tweede Kamer ze inmiddels aangeno- De keus is aan de scholen of zij de maatregelen invoeren. Ze mogen onder meer de verplich te tweede taal voor de havo en de verplichte derde taal voor het vwo afschaffen. Havo-scho lieren hoeven het nieuwe vak Algemene Natuurwetenschap pen (ANW) niet meer te volgen. De vrijgekomen studielast moet naar de bestaande vakken. Scholen mogen de maatregelen met terugwerkende kracht per 1 augustus doorvoeren. Met een aantal voorstellen is het Aquino College het eens. Daarmee 'valt goed te leven', zegt de school. „Met de overige maatregelen heeft de school grote problemen", schrijft ze in een verklaring. „Het uitvoeren ervan is een aanslag op de or ganisatie midden in het school jaar. Het is bovendien een vorm van onbehoorlijk bestuur om een nieuw vak te schrappen dat weliswaar nog in de kinder schoenen staat, maar waarvoor een veelbelovend programma is ontwikkeld en waar gemoti veerde docenten speciaal voor zijn opgeleid." Het afschaffen van de verplichte tweede of derde taal is volgens het Aquino College 'een forse stap terug'. De school noemt de voorstel ling van Adelmund dat zij en andere zelf de keus hebben een drogreden. „Scholen moeten immers wel erg sterk in hun schoenen staan om voor een inhoudelijk zwaarder onder wijsprogramma bij leerlingen en ouders de handen op elkaar te krijgen", aldus het Aquino College. Met andere woorden: scholen worden gedwongen om het pakket voor de scholie ren te verlichten. „Scholen worden verder te gen elkaar uitgespeeld", zegt P. Rhebergen, projectleider Twee de Fase. in een toelichting op de verklaring van de school. „Stel dat we niets veranderen. Andere scholen denken er an ders over en verlichten het pak ket wel. Leerlingen horen dat Er zijn bedrijven die het oneel vlak na sinterklaas al cerstpakket geven, d: Een kerstpakket moet op •an de laatste werkdagen Kerstmis worden over- digd tijdens een gezellige ri op de werkvloer. Kerstpakketten zijn voed- akketten. d: Een kerstpakket moet duurzaams bevatten. iectiek is elk jaar hetzelfde het went nooit. Claas ioen, makelaar in relatie- denken en juwelier voor het ijfsleven heeft het druk. de 42-jarige eigenaar van ious Presents aan de Ka- weg beginnen de kerstda- al in februari. Dan gaat hij beurzen in Milaan, Bir- jham, Frankfurt en Azië te kijken hoe de kerstpak ketten te vullen. Trends? „Niet te voorspellen, dingen ont staan", denkt Griffioen. „Een mooi voorbeeld is een cham pagneglas dat ik op een beurs in Frankfurt zag. Van het glas met daarop een millenniumlo go was tijdens de productie de poot krom getrokkea Dat exemplaar werd op die beurs toch getoond en werd meteen een hit. Binnen een paar maanden waren die glazen uit verkocht." Vorig jaar ontbraken de bloem bollen niet in het kerstpakket, dit jaar zijn de trolleys, koffers met wieltjes, niet aan te slepen. Hoe onvoorspelbaar de toe komst ook mag zijn, toch moet een bedrijfscadeau rond de feestdagen aan een aantal eisen voldoen, vindt Griffioen. „Kerstpakketten moeten groot zijn want mensen kijken naar De bewoners van de Jacob Cats laan hebben zin in Kerstmis en dat mag de buitenwereld weten. foto henk bouwman <%rh wk. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Ad van Kaam en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 43 56 439 het uiterlijk. Daarnaast moeten het geen voedselpakketten zijn. Mensen moeten er iets aan overhouden, iets duurzaams. Dat kan een fotolijst, wekker, kandelaar of kurkentrekker zijn. En als er eten in zit, moet dat eten zijn waar je iets aan hebt. Aan een blik kikkerbille tjes heb je dus niks." „Tot slot", luidt het advies van Griffioen aan het bedrijfsleven „Doe eens wat anders. Stop geen wijn in een kerstpakket bij een bedrijf waar veel mannen werken maar een goede fles kerstbier. En vergeet ook de partner niet. Die zit vaak het halve jaar alleen omdat de an der werkt en verdient dus ook een attentie. Een kerstpakket is een waarderingsgebaar. ik zie het als een kerstkaartje maar dan wat ruimer." Griffioen praat uit ervaring want toen hij nog werkzaam was in de juwe liersbranche kreeg hij elk jaar een kerstpakket. „Maar toen ik vijfjaar geleden nadat ik voor mezelf was begonnen thuis kwam zeiden de kinderen hui lerig: pappa het is geen Kerst mis want er is geen kerstpak ket." Vanaf mei begint Griffioen met het samenstellen van de diver se pakketten. „Bedrijven heb ben vaak een eigen thema. Daar stoei ik dan een paar we ken mee en maak dan drie voorbeeldpakketten. Ja. je moet creatief zijn en een groot net werk hebben. Kennen en ge kend worden, dat is belangrijk. En durven, hè. Niets is mij te gek. Mijn schoonvader zegt wel eens, Claas, jij verkoopt nog eens een olifant." Begin september gaan de pro ductielijnen draaien en worden de pakketten gevuld. Op even tueel dagverse producten na, natuurlijk. „In de laatste vier maanden van het jaar draai ik tachtig procent van mijn om zet", aldus Griffioen. „Zie het maar als acht maanden zaaien en daarna oogsten. Of ik na de kerst even adempauze heb? Welnee, de oudejaarspakketten zijn in opmars. En daarna komt Valentijnsdag eraan en wordt het ook weer Pasen. Geloof me, paaspakketten worden steeds populairder." Licht Het is al de meest gezellige straat tijdens de Leidse mara thon ook al moet die titel wor den gedeeld met de Vrouwen- weg. Voor het bij dat predikaat behorende geldbedrag is mid dels straatverkiezingen een be stemming gevonden. En bij het jaarlijkse straatfeest hebben de komende zomer ongetwijfeld weer de nationale kampioen schappen stoepranden in de Jacob Catslaan plaats. Het laatste nieuwtje daar in de Lage Mors is massale buiten verlichting. Niet minder dan 40 van de 50 woningen zijn ver licht. Een groot aantal bewo ners heeft aan de voorgevel op de plek waar normaal de natio nale driekleur hangt, een kerst boom met bijbehorende lamp jes bevestigd. Vorige week tij dens een paar forse stormen bleken de bomen nog niet he lemaal millenniumproof en waaiden met stekker en al van de muur. Tot op de Vondellaan moesten enkele exemplaren worden achtervolgd. Maar goed, ze hangen weer aan de gevels, spijker- en nagelvast. Voor iets meer dan twee tien tjes per woning, inclusief de verlichting. Voor volgend jaar hebben de bewoners van de Jacob Cats laan eigenlijk nog maar één kerstwens. Een grote boom vol met lampjes in het plantsoen in het midden van de straat. ERIC-JAN BERENDSEN rest scheen de zon. Het was alleen koud. En het is zwaar werk. Na verloop van tijd gaan»de spieren in je armen en je schou ders behoorlijk pijn doen en krijg je snij- wondjes aan de polsen." Excelsior kreeg bij het begin van de re cordpoging een kleine teleurstelling te ver werken. De vereniging had gevraagd of wethouder Alexander Pechtold van sport zaken het startschot wilde lossen. Hij had toegezegd, hadden de leden begrepen, maar hij kwam deze ochtend niet naar de Beestenmarkt. Uiteindelijk verklaarde voor zitter Jan Guldemond van de Gezamenlijke Leidse Gymnastiekverenigingen de record- poging voor geopend. „Ik ga zelf niet aan de rekstok hangen", zei hij. „Het is al vele jaren geleden dat ik dat gedaan heb." De ruzie tussen Leiden en de rest van de regio over de EZH-aan- delen is geëindigd in een roemloze nederlaag voor de gemeente Leiden. Het gemeentebestuur moet de aandelen die sinds 1991 in Leiden 'logeerden' zonder dralen teruggeven aan de EWR. De opbrengst van de aandelen, een slordige 300 miljoen gulden, kan vervolgens eerlijk worden verdeeld onder regiogemeenten. Van het verhaal van het Leidse gemeentebestuur dat zij als be heerder van de aandelen recht heeft op een groter deel van de koek, laat de rechter geen spaan heel. Het treurige is dat Leiden kennelijk nog steeds de impact van het rechterlijk oordeel niet heeft begrepen. Waar de rechter gehakt maakt van de Leidse claim en als klap op de vuurpijl de gemeen te een dwangsom oplegt die kan oplopen tot 400 miljoen gulden, houdt verantwoordelijk wethouder T. van Rij zich vast aan een laatste juridische strohalm: Leiden zou de aandelen niet terug kunnen geven omdat de EWR wettelijk geen aandeelhouder in een elektriciteitsproductiebedrijf mag zijn. Deze reactie maakt dat de van het begin af aan twijfelachtige po sitie van Leiden nu ronduit beschamend begint te worden. Een gemeentebestuur dat een gerechterlijke uitspraak die zo over duidelijk is naast zich neerlegt, maakt zichzelf belachelijk. 'De tijd is rijp voor teruggave aan EWR', schrijft de rechter over de EZH- aandelen. Leiden zou er wijs aan doen deze aanbeveling snel op te volgen. Nacht van 't Lef is geen succes en zullen overstappen naar de 'makkelijke scholen'." Juist daarom heeft het Aquino Colle ge vandaag de andere scholen benaderd. Het stelt voor om een deel van Adelmunds voor stellen over te nemen en om daarna 'in alle rust tijdig te kun nen beslissen of (en zo ja, in welke mate) aanpassingen no dig zijn bij het nieuwe cursus jaar'. Rhebergen: „Leerlingen lo pen inderdaad tegen een flinke werkdruk aan. Ze ervaren de Tweede Fase als zwaar. Maar wij zijn \evreden met onze or ganisatie. Het Studiehuis loopt bij ons vrij goed." LEIDEN ANNET VAN AARSEN VERVOLG VAN VOORPAGINA In een la bij de kassa van In Ca- sa ligt de oogst van vrijdag avond: een paar kelnersmessen, een paar Zwitserse zakmessen. Ontdekt toen de beveili gingspoort bij de ingang alarm sloeg. Maar in de Nacht van 't Lef, 24 uur later, blijft het op vallend stil. Rond middernacht heeft nog geen enkele gast vrij willig afstand gedaan van enig 'verdedigingsmateriaal'. Dc container, die de politie eerder op de avond heeft gebracht, blijft leeg. Het verbaast Leon, een van de vier portiers van de disco theek, niet echt. „Ik geloof niet dat iemand vanavond zegt 'hier heb je mijn wa pen'. Zeker niet omdat die con tainer binnen staat. Je loopt toch een beetje te kijk. Je kunt er niet zomaar on gezien een mes ingooien", zegt hl). Hij heeft niet de indruk dat Leiden een onveilige stad is. Maar hij weet uit ervaring dat desalniettemin veel stappers uit voorzorg iets in hun zak heb ben gestopt. Kleine zakmesjes bijvoorbeeld, van die dingen die je meeneemt op padvin derskamp. „En bij de dames vind je nog wel eens een busje traangas", zegt hij. „Op zondag komt het gemiddeld drie, vier keer voor dat we wat vinden, op zaterdag vaker." 'Wapentuig komt bij In Casa de zaal niet in. De poort is onverbiddelijk. Le on: „Ze kunnen zo'n mesje la ter terugkrijgen. Het zijn geen verboden wapens. Maar heel vaak zeggen ze ook dat we het maar moeten houden." De Nacht van 't Lef is niet succesvol. Ook bij de andere vier horecagelegenheden die meedoen met de landelijke po- litiecampagne loopt het niet storm. Bij Pleasure, op de Nieu we Beestenmarkt, staan buiten twee jeugdige dames naast - opnieuw - een lege container. „We mogen er niet in", klagen ze. „Vanavond zeggen ze in eens dat we 21 moeten zijn. Nooit eerder last van gehad." Terry, de portier van Coffee Dreams even verderop, was best bereid om mee te doen met de politiecampagne, hoe wel hij de actie niet zo zinvol vindt. De score? „Kijk maar in 'Je bent altijd de verliezer met een mes op zak' de container. Nog steeds leeg", zegt hij. „Ik durf te wedden dat dat aan het einde van vanavond nog steeds zo is. Ik verwacht er niet veel van. Ach, sommige mensen hebben een mes thuis liggen en zijn niet van plan dat ooit te gebruiken. En sommige mensen, willen het wel gebrui ken. Die laatste groep, die het onveilig maakt, doet aan zo'n actie toch niet mee. Dit werkt niet. Wat wel zou werken? Een verbod op messen. Je kunt die dingen nu heel eenvoudig ko pen." Huub, bij LVC de man aan de deur, had er iets meer van ver wacht. Maar ook hier. „Je kunt heel hard in de bak gaan schreeuwen. Dan krijg je de echo net zo hard terug", zegt hij. Hij werkt nu twee. drie jaar bij het LVC maar hij zit al 26 jaar in het vak. Hij heeft de tij den zien veranderen. „Het is allemaal veel harder te genwoordig. Hoe dat zo is ge komen? Volgens mij omdat de mensen meer te besteden heb ben. Vroeger namen wij een joetje mee als we gingen stap pen. Nu hebben ze meer geld, kunnen ze meer drinken." „Veertien dagen geleden nog kregen een paar mannen een stukkie verderop in de straat ru zie. Zette de een zo een pistool bij de ander op de kop", zegt hij. Het had - meent hij - geluk kig niets met het LVC te maken. Maar op geweld valt geen peil te trekken. „Soms gebeurt er maanden niets, soms heb je in een week tijd een paar keer ru zie in de tent. Toch denk ik dat het in Leiden met agressie in vergelijking met de grote steden wel meevalt. Maar er kan altijd wat gebeuren." „We doen nu mee om men sen duidelijk te maken dat het zonder messen een stuk veiliger is. We willen een signaal afge ven zegt Huub. „Het ligt er een beetje aan wat voor avond het is, maar het komt ook hier geregeld voor dat we wapens vinden. Die gasten vinden dat ze zich moeten kunnen verde digen als ze worden aangeval len. Maar je bent altijd de ver liezer met een mes op zak. Als je het gevecht wint, ben je daar na de pineut. Dan kan je de bak De politie kon na afloop van de actie 'Heb 't lef een lege ton ophalen bij In Casa. foto taco van der el

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9