'Schiphol al volgend jaar zelfstandig' cvz Economie Spaanse regering legt Heineken aan strakke banden rnst Young moet 0 miljoen vergoeden iristelijke bond RMU l af van kinderopvang 5 stallen deel cale redenen materieel om in Ierland Frans-Duitse samenwerking bij HSL-trein OESO bepleit afspraken over genvoedsel Bonden achter sociaal plan Gasunie Heeft u de ziekenfondsverzekering of particuliere ziektekostenverzekering voor het nieuwe jaar al geregeld? Lachen om vakbondshistorie rstpakket wordt steeds luxer pfNDAM Meer banen in Nederland, dat betekent ook meer pakketten. Dit jaar kunnen 4,5 miljoen werknemers zich te doen aan een grote doos met versnaperingen en prullaria, ialf miljoen meer dan vorig jaar. Niet alleen het aantal do- joeit, ze zijn ook steeds duurder. Het gemiddelde kerst- »t kost nu al zestig gulden, een stijging van tien procent. >ntraal Bureau Levensmiddelenhandel denkt dat bazen ar een duurder pakket voor hun werknemers hebben geko- regens de millenniumwissel. int venture Henkei met Algerijnen g. Het Duitse chemie- en wasmiddelconcem Henkei heeft oint venture gesloten met de Algerijnse onderneming De transactie heeft een omvang van 89,6 miljoen dollar a 200 miljoen gulden). Henkei, bekend van merken als Per- euril en Pritt, neemt met 53,8 miljoen dollar deel en bezit j procent van de gezamenlijke onderneming. Het is een Ie grootste privatiseringen in Algerije ooit. onomie Cuba groeit fors De economische groei van Cuba bedraagt dit jaar 6,9 ent. Dat is een van de hoogste percentages in Latijns-Ame- en in het Caribisch gebied. De snelle groei is te danken aan betere suikeroogst en aan meer toerisme. Voor 2000 is een ivan 4,5 procent voorzien. De Cubaanse economie groeide 88 met 1,2 procent. issen in Zimbabwe staan stil De busvervoerders in Zimbabwe houden een groot van het wagenpark in de garage wegens gebrek aan brand- De leveranciers van benzine en diesel zeggen dat ze niet r binnenkrijgen van het staatsagentschap, omdat dat te lig geld heeft om in te kopen. Het nationale oliebedrijf ont lat er sprake is van een crisis. Functionarissen van de heid spreken van een kunstmatig in stand gehouden tekort, orzaakt door logistieke problemen. in zuinig met raming olie-inkomsten Iran verwacht het komende Iraanse jaar (maart 2000 ibruari 2001) bijna 12 miljard dollar aan olie-inkomsten, zei de Iraanse vice-president Mohammad-Ami Najafi giste- n de Iraanse zondagskranten. Najafi gaat uit van een prijs ruwe olie van 13,80 dollar per vat. De prijs van een vat is et ogenblik stukken hoger, namelijk rond de 25 dollar. Na- wil zich echter niet rijk rekenen. Wanneer de prijs volgend nog steeds hoger is dan genoemde 13,80 dollar, worden de a-inkomsten in een apart fonds gestort. Nog niet duidelijk is er dan met het geld zal worden gedaan. rse winststijging voor Nike ork Nike, de Amerikaanse fabrikant van sportartikelen, in het eind november afgesloten tweede kwartaal een 56 ent hogere nettowinst geboekt van 107,5 miljoen dollar miljoen gulden). Vorig jaar was dat in dezelfde periode 68,9 »en dollar. De omzet steeg acht procent tot 2,1 miljard dol- /ooral in Azië nam de omzet flink toe, in tegenstelling tot de 5markt waar de verkopen daalden. kk dpa-anp 'hte controle komt bedrijf duur te staan internationale accoun- antoor Ernst Young liet recordbedrag van om- snd 720 miljoen gulden n aan de aandeelhouders bedrijf Cendant. Het im de grootste som aan gdoening, ooit door een ntantsfirma betaald, accountants zagen jaren- iver het hoofd dat de win- an Cendant-dochter CUC oneigenlijke manier wa- opgeblazen. Aandeelhou- van Cendant hebben na ekend worden van een en advocaten ingeschakeld, juristen hebben het gere nommeerde kantoor na lange onderhandelingen met colle ga's van de tegenpartij op de knieën gekregen. Daarnaast moet Cendant de eigen aan deelhouders compenseren voor de opgeblazen cijfers bij CUC. In totaal gaat het om bijna 6,45 miljard gulden, ook een record in de internationale zakenwe reld. Cendant, in 1997 ontstaan uit een fusie van HFS International met CUC International, bestaat uit een hotelketen, zit in de markt van onroerendgoed en heeft een van de grootste auto verhuurders ter wereld in huis. Dat is Avis. tformatisch Maatschappe- Unie (RMU) wil dat de kin- ivang in Nederland geen voorziening wordt. Liever Ie christelijke vakbond dat cabinet de kinderbijslag »gt. Vandaag presenteer- iRMU haar CAO-eisen. RMU vindt dat ouders die - blijven om de kinderen op ngen cht hebben op de- e subsidies als ouders die f, kinderen onderbrengen bij nderopvang. Dat is nu niet eval, vindt CAO-coördina- hr. Baggerman, inderopvang is primair een voor de ouders. Of het nu de vader of de moeder is, een van de twee moet de kinderen na schooltijd thuis kunnen op vangen. Dat is het beste voor het kind." De vakbond RMU werkt van uit een christelijke grondslag. In zijn CAO-beleid staat het woord van God bovenaan. Pas als al lerlaatste punt komt de looneis ter sprake. De RMU wil in 2000 een loonsverhoging van mini maal 2,75 en maximaal 3,75 procent. In het onderwijs eist de bond minimaal 4 procent meer. De RMU heeft 14.000 leden en is de grootste vakbond bij softwarebedrijf Baan in Bame- veld. 95 üt* anp - Nederlandse Spoorwegen en een deel van het mate- ondergebracht in een lea- bijf in Ierland. Dat be rt t NS miljoenen guldens vennootschapsbelasting, jij "oordvoerder noemde de In nictie zaterdag volstrekt Igens hem wordt niet al faterieel in het leasebedrijf inancial Services (NSFS) j ld. Alleen treinstellen die u of in de toekomst verhu- an exploitanten van Ne- ndse lijnen. NS hebben de tnictie opgezet om belas- Üd de zak te houden, unnen we die treinen ver tegen marktconforme o. Wij hebben de treinen, Cerfontaine spreekt van bittere noodzaak Schiphol wordt waarschijnlijk volgend jaar al geprivati seerd. Dat betekent dat de staat en regionale overheden hun aandelen in de nationale luchthaven zullen verko pen. President-directeur G. Cerfontaine van Schiphol gaf gisteren in het tv- programma Buitenhof aan dat het ka binet wat hem betreft in april de knoop kan doorhakken. amsterdam anp Als gevolg van de marktwer king, die NS door de overheid is opgelegd, worden lijnen aanbe steed die niet onder het zoge heten kernnet vallen. Dat is al gebeurd in Friesland via Noord- net en in Gelderland-oost via Syntus. Noordnet gaat verder uitbreiden riching Groningen. NS zijn volgens de woord voerder niet van plan al het ma terieel, met een waarde van en kele miljarden, onder te bren gen in NSFS. In Nederland geldt 35 procent als tarief voor de vennootschapsbelasting. In Ierland is dat volgens NS nu nog 28 procent en daalt het naar 12,5 in 2003. „Het is alle maal niet zo bijzonder", aldus de woordvoerder. „Het halve Nederlandse bedrijfsleven doet het. Ierland is gewoon een EU- land." Minister Netelenbos (verkeer) maakte vrijdag bekend veel voor snelle privatisering te voe len. Cerfontaine gebruikt de pe riode tot april om afspraken te maken met luchtvaartmaat schappijen over hoe het gepri vatiseerde vliegveld zal omgaan met de tarieven voor landings rechten. Privatisering is volgens Cer fontaine bittere noodzaak. Schiphol verliest nu terrein op de concurrenten. Cerfontaine wil graag fors deelnemen in an dere luchthavens in onder meer Italië. Maar vliegvelden zien niets in verregaande samen werking met een bedrijf dat in handen is van de Nederlandse staat. Netelenbos benadrukte weer dat nu Schiphol net als andere bedrijven in de toekomst te ma ken krijgt met een milieuver gunning, privatisering voor de straatsburg rtr-dpa De Franse en Duitse spoorwe gen willen samen een nieuwe hogesnelheidstrein ontwikke len. Die moet de huidige trei nen TGV en ICE vervangen. De nieuwe trein moet rond 2010 klaar zijn. Dat hebben de be stuursvoorzitters van de Franse spoorwegen (SNCF) en Deut sche Bahn, Louis Gallois en Hartmut Mehdom, in Straats burg bekendgemaakt. De nieuwe hogesnelheids trein krijgt een snelheid van zo'n 320 kilometer per uur. Nu moeten de TGV en ICE het met 300 kilometer doen. Het is de bedoeling de komende zomer producenten van spoorwegma- terieel, zoals Siemens en Alstom, uit te nodigen om sa men aan de nieuwe trein te werken. De nieuwe partners verwach ten dat niet alleen Deutsche Bahn en SNCF de nieuwe trein gaan kopen. Voor de ontwikke ling van een Frans-Duitse HSL- strein ligt er nog wel een groot aantal obstakels. Zo moet de stroomvoorziening op elkaar afgestemd worden. Ook rijden de TGV en de ICE nu op ver schillende onderstellen. De duurdere ICE is boven dien veel luxer uitgerust (meer beenruimte, comfortabeler stoelen, betere catering) dan de TGV. De samenwerking wordt desondanks gezien als een nieuw signaal dat steeds meer nationale belemmeringen in de Europese spoorwegsector ver dwijnen. tokio dpa/anp Er moeten internationale af spraken komen over het gene tisch veranderen van agrarische producten. Nu heeft elk land ei gen beleid. Maar de discussie moet plaatsvinden op een hoog politiek niveau. Dat streeft de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) na, zo bleek dit weekeinde in Tokyo. Aan het overleg moeten regeringsvertegenwoordigers deelnemen van alle 29 leden van de OESO. Al volgende maand moeten er werkgroepen om tafel zitten om besluiten voor te bereiden. Tot nu toe zijn er alleen maar deskundigen die zich over het probleem buigen zoals van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) of van de voedselorgani- satie FAO. Ook de G8-top, in juli 2000 bijeen in het Japanse Okinawa, heeft het thema gentechniek en voedsel op de agenda. Het re sultaat daar, zal afhankelijk zijn van wat de OESO eerder be sluit. Tot de G8 behoren Japan, Groot-Brittannië, VS, Canada, Duitsland. Frankrijk, Italië en Rusland. hand ligt. Vrijdag besloot het kabinet dat de luchthaven be perkt mag groeien voor zover die vergunning dat toelaat. Ne telenbos was iets minder voort varend dan Cerfontaine, maar liet wel doorschemeren volgend jaar zaken te willen doen. De vorige week ook opgelaai de discussie over privatisering van de Nederlandse Spoorwe gen is volgens de minister on vergelijkbaar. „Dat is meer een nationale discussie", aldus Ne telenbos. In tegenstelling tot Schiphol overweegt ze de greep op de verzelfstandigde NS juist weer te vergroten. De staat is met 75,8 procent de grootste aandeelhouder van Schiphol. Ook Amsterdam (21,8 procent) en Rotterdam (2,4 procent) hebben een belang. Cerfontaine schat de waarde van zijn bedrijf op een bedrag tussen de vijf en zeven miljard gulden. zaandam» Een breed lachende premier Kok nam zaterdag in het Zaans Museum aan de Zaansche Schans het eerste exemplaar in ontvangst van de jubileumuitgave 'Redelijk Bewogen' over een kwart eeuw geschiedenis van de vakcentrale FNV. Bij de uitreiking vermaakten ook de huidige FNV- voorzitter L. de Waal (midden) en zijn voorgangers H. Pont en J. Stekelenburg (links) zich over de inhoud. Het boek schetst de historie van de FNV, ontstaan uit een fusie van het katholieke NKV en het al gemene NW. Het CNV besloot niet mee te gaan in de fusie. De aangesloten bonden van de FNV hebben nu meer dan 1,2 miljoen leden en daarmee een grote stem in politiek Den Haag. „Misschien is dat wel de keer zijde van het succes", zei voorzit ter De Waal. „De politiek vindt de tegenkrachten die wij met zo'n grote achterban hebben bedrei gend. Zij wil dat nu terugdraai en." De Waal doelde daarmee op de plannen van minister De Vries (sociale zaken) om de uitvoering van de WAO en de WW te her vormen. Een fusie met het CNV is niet meer aan de orde, zegt De Waal in het boek. „Dat zou de aantrek kingskracht van de vakcentrale niet vergroten. Je hebt naast een Bijenkorf ook een Hema nodig." Oud-voorzitter Pont relativeerde die uitspraak. „Zij zitten nu toch ook bij hetzelfde moederconcern Vendex." FOTO ANP COR MULDER barcelona henk van den boom correspondent De Spaanse regering heeft strenge eisen gesteld aan de overname van het Spaan se biermerk Cruzcampo door Heineken. De Amsterdamse brouwer heeft aange kondigd de voorwaarden 'grondig' te zullen bestuderen. In juni maakte Hei neken bekend het Spaanse biermerk Cruzcampo voor bijna 1,5 miljard gul den te willen overnemen van het Ierse Guinness-concem. Alles onder voor waarde dat de Spaanse regering akkoord zou gaan met de verkoop. Heineken, al eigenaar van Aguila, zou daarmee 40,1 procent van de Spaanse biermarkt in handen krijgen. Spanje is bang dat de expansiedrift van de Neder landers ten koste zal gaan van de ande re, stuk voor stuk kleinere bierbrouwers. De Spaanse ministerraad gaf vrijdag toestemming voor de overname, maar daaraan een aantal strikte voorwaarden verbonden. Heineken moet binnen drie maanden alle exclusiviteitscontracten, die Cruzcampo met de hotelsector had, ontbinden. De eerste vijf jaar mogen er geen nieuwe contracten van deze strek king worden afgesloten. De nieuwe combinatie moet zich voorts akkoord verklaren met een aantal nauw om schreven regels die monopolisering van de biermariri door Heineken moeten te gengaan. Zo moet Heineken een deel van de bestaande brouwerijen verko pen. Ondanks het zware eisenpakket heeft Heineken in de Spaanse pers tevreden gereageerd op het besluit. In Amsterdam zal men echter wel eerst de voorwaar den grondig bestuderen, alvorens een definitief besluit te nemen, zei bestuurs lid Ruys. Guinness heeft laten weten er op te vertrouwen dat de koop doorgang zal vinden. Cruzcampo is met vijf brouwerijen met name in het zuiden van Spanje sterk vertegenwoordigd. De vijf brouwe rijen in Sevilla, Jaen, Madrid, Arano en Valencia zijn goed voor een marktaan deel van 24 procent. Dat maakt Cruz campo de grootste bierproducent van het Iberisch schiereiland. De aandeelhouders van Cruzcampo kregen vrijdag de cijfers over het laatste financiële jaar te horen. Het bedrijf boekte een winst van 125 miljoen gul den, 44 procent meer dan het jaar er voor. Overigens blijven de Spanjaarden matige bierdrinkers. In '98 werd er 24,7 miljoen hectoliter bier soldaat gemaakt, een klein procent meer dan een jaar eer der. groningen anp Gasunie heeft zaterdag met de vakbonden een principe-ak koord gesloten over een sociaal plan voor de reorganisatie. Van de 1.600 arbeidsplaatsen moe ten er 300 verdwijnen. Het heeft maanden geduurd voordat par tijen elkaar de hand konden schudden. Bestuurder H. Korthof van FNV Bondgenoten verwacht dat de leden dit resultaat zullen ac cepteren. De vakbond krijgt de doorslaggevende stem wanneer de stemmen staken in een groepje rond de overstap van een werknemer naar een ander bedrijf. De 300 wacht ook geen gedwongen ontslag. Lukt het niet om hen elders aan de slag te helpen, dan gaan werkgever en bonden opnieuw onderhan delen. Voor de oudere werknemers ligt de situatie anders. Het steekt de leden dat de Gasunie de ouderen, vanaf 53 jaar, col lectief wil ontslaan. „De Gas unie is rijk genoeg om dat pro bleem zelf op te lossen en niet af te wentelen op de Staat, dus de WW", vinden zij. Ze hebben onder andere actie gevoerd bij het ministerie van economische zaken dat de helft van de aan delen bezit van de nationale gasleverancier. Ook landelijke kopstukken, zoals CNV-voorzitter D. Terp stra sprak er schande van. „Juist in een üjd dat we langer een beroep willen doen op de oudere werknemer, geeft Gas unie een slecht voorbeeld." Ook de overheid wil, gezien de dure AOW en de gespannen ar beidsmarkt, mensen langer la ten werken. De Gasunie wil van 300 werk nemers af omdat het bedrijf op de vrije markt moet concurre ren. Ook de verdergaande auto matisering kost arbeidsplaat- den haag gpd Per januari 2000 verandert voor een aantal zelfstandig ondernemers de ziektekostenverzekering. Sommige zelfstandigen zijn vanaf die datum ziekenfondsverzekerd; anderen juist niet. Dit is afhankelijk van het belastbaar inkomen. Daarom hebben alle zelfstandig ondernemers met winst uit onderneming van de Belastingdienst een verklaring ontvangen. Hierin staat of u per 1 januari 2000 ziekenfondsverzekerd bent óf dat u dat jaar een particuliere ziektekostenverzekering nodig heeft. Zorg dat u verzekerd bent Het is belangrijk om na te gaan of u üw ziekenfondsverzekering of particuliere ziektekostenverzekering al goed geregeld heeft. Als dat niet het geval is, loopt u het risico dat u (en uw partner en kinderen) niet op de juiste manier verzekerd zijn Dit kan betekenen dat de kosten van zorg niet vergoed worden. Of dat u dubbel premie betaalt. Ondanks de drukte die het ondernemerschap met zich meebrengt, is het dus belangrijk uw ziektekostenverzekering goed te regelen. Heeft u nog vragen? Bell In de brochures die zijn meegezonden met de verklaring van de Belastingdienst vindt u meer informatie. U kunt ook contact opnemen met uw ziekenfonds of particuliere ziektekostenverzekeraar. Daar beantwoorden ze graag uw vragen. Of bel met de speciale informatielijn 0800 0047 (gratis). College voor zorgvenekerlngen Postbus 396 1180 BD Amstelveen www.cvz.nl Def Rhymz staat nummer 1 in de Rabo Top 40 en tweede in de Mega Top 100 met zijn num mer 'Goedoe'. Goedoe is straat taal en betekent geld. „Er zit een dubbele bodem in het lied je. Iedereen houdt van geld, maar geld maakt niet gelukkig. Alleen jij maakt me gelukkig. De meisjes maken mij gelukkig, geld niet." Over uitgaven en aankopen moet Def Rhymz dan ook lang nadenken. „Ik ben geen koop- freak, ik geef niet veel geld uit. Geld interesseert me ook niet. ik ben gelukkig en dat telt." De laatste aankoop waren sinter klaascadeautjes voor zijn doch tertje. Over zijn beste aankoop hoeft Def Rhymz minder lang na te denken. „Een condoom met lichtjes, zo'n ding dat licht geeft in het donker. Dat was een spannende actie. Ook zijn spijkerpak, een grotere uitgave, bevalt Def Rhymz erg goed. „Lekker ruim, ik houd van rui me kleren." Def Rhymz is vooral een en tertainer. „Op het podium ver maak ik de mensen. Ik ben ook nog stand-up comedian ge weest. Ik doe lekker gek, vertel grappen of trek mijn broek uit. Ik ben gewoon een gekke jon gen." Het publiek vermaken doet hij al 15 jaar, vertelt hij. „Vrienaen vragen me ook vaak als presentator voor R&B fees ten en hip-hop-parties. Ik pre senteer ook miss verkiezingen, al dat soort dingen." Vroeger zat hij bij Roots Ra dios, een reggaeband. De band had nog een hit met het num mer Mockingbird. Bekend wer den ze vooral door een recla mespotje van Centraal Beheer. In het spotje zit een rasta in een wagentje dat de middenstreep trekt op een bergweg naar een nummer van Roots Radics te luisteren en onderwijl een grote joint te roken. Helemaal in ho gere sferen rijdt de rasta met zijn wagentje in een bocht rechtdoor, waardoor de streep zo het ravijn inloopt. Def Rhymz werd daarna ont dekt door Rob Stenders, dj op Radio 3. Die hoorde een num mer van me dat bij Polydor is uitgebracht. Die maatschappij pushte het nummer niet ge noeg. Via een goede kennis. Kees de Koning van de VPRO radio ben ik vervolgens bij Vir gin terechtgekomen. Sindsdien gaat het goed. „Ik weet niet hoe het komt dat ik nu wel wordt opgepikt door de media. Maar het is wel goed. Ik ben er nu klaar voor, tien jaar geleden was ik er nog niet aan toe. Ik heb nu veel liedjes en teksten. Ik heb ook serieuze nummers over discri minatie bijvoorbeeld. Maar ook een nummer over Daphne Dec kers. Een nuttige tip voor een goe de aankoop heeft Def Rhymz niet. Voor rappers heeft hij nog wel een tip. „De b-kant van mijn single heet Ali Baba en de 40 bantieten. Het is een serieus nummer. Ik vertel dat ik droom en dat ik in mijn droom ont waak en op zoek ga naar Ali Ba ba en de 40 bantieten. Als il tietmelk drink kan ik namelijk veel sneller rappen. Dat is mijn tip voor alle rappers." FOTO PR DEF RHYMZ Beroep: Chef kok, entertainer, zanger Leertijd: 25 jaar, voor de media Burgerlijke staat: Vrijgezel Kinderen: Een dochtertje van zes jaar Auto: Geen, ook geen rijbewijs Hobby: Gek doen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7