Russen: Vrijwel volledige controle over Tsjetsjenië IV GOED KOOP Russen kiezen voor jong, modern en machtig 5; Buitenland Prominent lid verlaat Britse Conservatieven Oplossing van Italiaanse politieke crisis lost niets op Twee maanden gratis ouwehoeren. Macau feestelijk terug in Chinese moederschoot Californische 'boomvrouw' terug op aarde Danish Design Titaansterke argumenten ©AC 20 DECEMBER 1999 pruimen olie uit tanker vlot niet De sterke wind en de stroming voor de Franse kust ma- iet al vier dagen onmogelijk de olie op te ruimen die een k geleden uit een Maltese tanker wegstroomde. Door het uimige weer is bovendien moeilijk te voorspellen of en neer de vette massa de Franse kust bereikt. De tanker Erika, 30.000 ton olie aan boord, brak vorige week zondag bij irweer in tweeën en zonk. Ongeveer eenderde van de la- is in de Atlantische Oceaan terechtgekomen. Op de plaats bet ongeluk zijn olievlekken ontstaan die zich nu op circa gometer van de Franse kust bevinden. Het gebied tussen tanse eiland Yeu en San Sebastian in Spanje loopt nu het ste gevaar. Er zijn al met olie besmeurde vogels in de regio getroffen. euwe Roemeense regering rond tfiEST» De nieuwe Roemeense premier Isarescu heeft giste- h regeringsploeg gepresenteerd. De nieuwe regering be over vier vice-premiers. De functies worden vervuld door Iers van de vier coalitiepartijen: de christen-democraten, "-Democaten, de liberalen en de partij van etnische in. De ministersposten blijven in handen van dezelfde die ook in het kabinet van Isarescu's voorganger Vasile Vasile werd afgelopen week tot aftreden gedwongen, na- ministers hun ontslag hadden aangeboden. Vasile had hen te weinig gedaan om een einde te maken aan de ische malaise in het land. Bij de presentatie van zijn mi- zei Isarescu dat zijn regering een sterk economisch pro- zal uitvoeren. j dreigt met stappen tegen Berlijn De Europese Commissie heeft opheldering geëist van itse regering over het verbod op de invoer van Brits rund dat Duitsland nog steeds handhaaft, tegen het advies van ipese Unie in. De Commissie heeft gedreigd met juridi- >en als Duitsland het verbod niet gauw opheft. Tegen ijk, het enige andere Europese land dat Brits rundvlees nog buiten de deur houdt, is al een procedure bij het Euro- Hof van Justitie begonnen. Vijf maanden geleden ver- itte de Europese Unie alle EU-landen om het verbod op rundvlees op te heffen, omdat de Britse BSE-crisis voorbij zijn. Frankrijk beweert echter over wetenschappelijke be en te beschikken dat het vlees nog niet veilig is. Duitsland dat het verbod op Brits rundvlees nog niet is opgeheven bureaucratische redenen'. esident doet oproep aan Tamils Cli De Srilankaanse president Kumaratunga heeft giste- af haar ziekbed een beroep gedaan op de Tamils in haar 1 om samen met haar de strijd aan te gaan tegen het terro- Kumaratunga was zaterdag lichtgewond geraakt bij een oordaanslag. „Het uur van de waarheid heeft nu gesla- RY zei de president. „De Tamilbevolking moet duidelijk en Ier aarzelen beslissen of ze doorgaat met opvoeren van de !ur en moorden door heimelijk de LTTE (de Tamil Tijgers) eunen." Niet alle Tamils zijn het eens met de methoden van evrijdingsbeweging L IT E, maar velen sympathiseren wel de onafhankelijkheid die de beweging nastreeft. De cam- ïe voor de presidentsverkiezingen van morgen kreeg zater- een bloedig slot. Bij twee zelfmoordaanslagen vonden 33 isen de dood en raakten 137 mensen gewond. D wint burgemeestersverkiezing Cü De eerste directe burgemeestersverkiezingen in het Duitse Lübeck zijn toch nog gewonnen door SPD-kandi- Bemd Saxe, die zijn concurrent Hans-Achim Roll van de ver achter zich liet. Roll was de winnaar van de eerste ron- n de verkiezing en lag in de peilingen ook steeds voorop, tweede ronde was echter nodig, omdat geen van de beide opers twee weken terug een absolute meerderheid had be- d. De opkomst bedroeg slechts 45 procent. De stemming gezien als barometer voor de deelstaatverkiezingen in iwijk-Holstein in februari. - ger Colombia stuurt kerstkaarten )ta» Met de aloude kertswens "Vrede op aarde voor alle sen' probeert het Colombiaanse leger het moreel van de munistische guerrillastrijders aan te tasten. Het leger ver- rde 100.000 kerstkaarten naar de rebellen, met wie het al decennia een bloedige strijd levert. 'Gelukkig kerstfeest en voorspoedig nieuwjaar, guerrillastrijder', staat op de kaart, ik jullie families gelukkig en geniet van het leven. Verlaat i rebelleneenheid en geniet van jullie vrijheid. Lang leve de leid, lang leve Kerstmis', vervolgt de kerstgroet, die simpel is ertekend met 'Het nationale leger'. Het leger zet dit bijzon- wapen' in na een week van heftige strijd. Volgens betrok- legerleiders zijn er meer dan 220 doden gevallen tijdens ge iten tussen het leger en de rebellen. scovery vertrekt voor nieuwe missie iCanaveral Het ruimteveer Discovery is vanmorgen alsnog nceerd van de basis Cape Canaveral in Florida. Dit heeft het irikaanse ruimtevaartbureau NASA meegedeeld. De vlucht, dient om de ruimtetelescoop Hubble te repareren, duurt als 5 goed gaat tot 27 december. Zaterdag was de missie voor de ende keer uitgesteld. Oorzaak daarvan was het slechte weer. Ier gooiden technische problemen roet in het eten. De tien oude Hubble kan sinds november niet meer werken, omdat van de zes gyroscopen die nodig zijn om de telescoop te ten zijn uitgevallen. De zeven astronauten, onder wie twee isen, moeten niet alleen die gyroscopen vervangen, maar een betere hoofdcomputer installeren. *nu een Outchtone Allin of een Business abonnement I, krijgt twee maanden een gratis belbundel. Over- het door u gekozen aantal belminuten, dan hierover het normale tarief. Voor meer infor- belt u 0800 0550, of bezoekt u www.dutchtone.nl dutchtone Duizenden burgers lijden honger tussen de puinhopen van Grozny AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Pre» DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters moet je vervelende dingen over de Fransen en de Duitsers zeg gen", aldus Woodward. William Hague reageerde boos en verbitterd op het over lopen van Woodward. Hij schreef: ,A In en rond Grozny, de hoofdstad van de opstandige Russische deelrepubliek Tsjetsje nië, woeden hevige gevechten. Dat viel gisteravond op te maken uit diverse berichten. De Russen deelden mee dat hun luchtmacht een groot aantal aanvalsvluchten uit voerde, waarbij steunpunten van de rebellen in Grozny en elders werden bestookt. De Russen zeggen nu vrijwel geheel Tsjetsjenië onder controle te hebben. moskou hans hoogenduk Duizenden hongerige burgers zitten nog altijd vast in de puin hopen van de stad. Ondanks toenemende internationale druk om een wapenstilstand af te kondigen, zeggen de Russen door te gaan met wat zij hun strijd tegen 'bandieten' en 'ter roristen' noemen. Gisteren luidde de boodschap van de Russische generale staf aan de Tsjetsjeense rebellen opnieuw: overgeven of sterven. In een interview met het persbureau Interfax zei de chef staf van de strijdkrachten, ge neraal Anatoli Kvasjnin, dat zijn troepen praktisch het hele Tsje tsjeense gebied onder controle hebben. „De bandieten zijn van alle kanten ingesloten." Kvasjn in zei dat er contacten waren geweest met diverse leden van het kabinet van de Tsjetsjeense president Maschadov, maar dat deze niets hadden opgeleverd. „Ons standpunt is duidelijk: of ze accepteren volledig wat pre sident Jeltsin heeft verklaard of niet. Er wordt niet onderhan deld." Het Kremlin eist dat de rebel len de wapens neerleggen, en dat Maschadov de rebellenlei ders Chattab en Basajev uitle vert. Ook verlangt Moskou de overdracht van de Tsjetsjenen die volgens Moskou achter de aanslagen in Rusland zitten, waarbij meer dan driehonderd doden vielen. Maschadov heeft steeds ontkend dat Tsjetsjenen die aanslagen hebben gepleegd. Verder is het twijfelachtig of hij - indien hij zou willen - de mo gelijkheden heeft Basajev en Chattab uit te leveren. Kvasjnin erkende dat Russi sche eenheden in Grozny vech ten, maar gaf geen details. Mo- vladi Oedogov, een van de Tsje tsjeense leiders noemde op de Russische radio meldingen van Russische generaals dat hun troepen delen van Grozny heb ben veroverd 'pure propagan da'. Hij zei wel dat er op diverse plaatsen in de stad hard wordt gevochten, onder meer in de wijk waar eerder volgens Wes terse persbureau meer dan honderd man het leven hadden verloren. Moskou ontkent dit nog steeds. londen harm harkema correspondent De noodlijdende Conservatieve Partij in Groot-Brittannië heeft dit weekeinde een nieuwe klap te verwerken gekregen. Shaun Woodward, een prominent To- ry-parlementariër die tot voor twee weken lid was van het schaduwkabinet van partijlei der William Hague, maakte vol komen onverwacht bekend dat hij het bij de partij niet meer ziet zitten en overstapt naar het regerende Labour van premier Tony Blair. Woodward, een multi-miljo- nair, kan zich niet verenigen met de bijzonder rechtse more le koers die zijn partij sinds en kele maanden vaart. Omdat Woodward weigerde deze lijn te onderschrijven, werd hij twee weken geleden al door Hague gewipt als schaduwminister. Ook de rabiaat anti-Europese koers van Hague is hem een doorn in het oog. „Om in de partij een goede Brit te zijn, rome» hans geleunse correspondent De Italiaanse president Ciampi werkt met gezwinde spoed aan een nieuw centrum-links kabinet. Premier D'Alema had zaterdag het ontslag van zijn 14 maanden oude tien-partijencoalitie aangeboden, nadat de socia listische SDI zijn steun aan het kabinet introk. Uit de eerste consultaties bleek dat D'Alema terugkeert, nu als leider van een zeven-partijencoalitie. De Italiaanse tweede kamer zal vermoedelijk van avond een vertrouwensstemming houden. Daarna kan 'D'Alema II', de 58ste naoorlogse regering, bewijzen dat de premier gisteren niet opschepte met zijn voor spelling dat de nieuwe regering krachtiger en stabieler zal zijn dan de oude. Niemand die dat gelooft. D'Ale- ma-bis kan vermoedelijk rekenen op 318 van de 630 kamerzetels. Dat zijn er minstens achttien minder dan zijn vorige regering bijeenschraapte. Ciampi wil echter doorzetten. Hij zei gisteren dat Ita lië in het nieuwe millennium - dat miljoenen Jubeljaar- toeristen naar Rome zal brengen - bestuurbaar moet moskou hans hoogenduk correspondent Ook al deed hij niet mee, de Russische premier Vladimir Poetin is de grote winnaar geworden van de parlements verkiezingen. De Russen wezen radica le partijen af, en kozen voor het cen trum met een hervormingsgezind tint je. En in dat centrum zetelt Poetin, die door zijn zelfbewuste, rechtlijnige op treden het land iets van zijn vergane trots heeft teruggegeven. Zo'n man wil len we volgend jaar in het Kremlin hebben, luidde gisteren de boodschap van de Russische kiezers. Bij de derde vrije parlementaire stem busgang sinds de ondergang van de Sovjetunie hebben de Russen ook geko zen voor een generatiewisseling aan de top. Het ging bij deze verkiezingen na tuurlijk om de 450 zetels in de Doema, het vrijwel tandenloze parlement, maar voor de meeste Russen was het toch vooral een peiling over de opvolging van president Boris Jeltsin, wiens tweede termijn er volgend jaar op zit. Het was een keuze tussen de nieuwe, jongere, zelfbewust optredende genera tie, vertegenwoordigd door premier Po etin en oud-premier Kirijenko. en de ou de garde, waarvan de 70-jarige ex-pre- mier Primakov en de 63-jarige Moskou- se burgemeester Loezjkov de represen tanten zijn. Die slag is royaal gewonnen door Poetin en consorten. Het was het resultaat van een Kremlin- offensief dat een paar maanden geleden begon. In september werd de partij 'Beer' rond minister voor noodtoestan den Sjoigoe in het leven geroepen, om de toen dominerende beweging "Vader land-Heel Rusland' van Loezjkov en Pri makov de wind uit de zeilen te nemen. Met de massale steun van de door het Kremlin gedomineerde media lukte dat in recordtijd. Maar toen ook nog Poetin zich achter 'Beer' schaarde, was de op mars van deze losse beweging niet meer te stuiten. De ex-spion Poetin is door het recht-en- orde-imago dat hij snel heeft opge bouwd, in zeer korte tijd uitgegroeid tot veruit de populairste man van het land. Hij zei op 'Beer' te zullen stemmen en vlak voor de verkiezingen gaf hij ook zijn zegen aan de eveneens prille partij van de jonge ex-premier Kirijenko en de oud-vice-premiers Tsjoebais en Nemts ov. Het resultaat was dat deze losse be weging 'Unie van de Krachten van de Rechtervleugel' met onverwacht gemak de kiesdrempel van vijf procent nam. Het hoge percentage is dan ook veel eer der te danken aan het Poetin-effect dan dat het een 'beloning' is voor de zoge noemde jonge hervormers als Tsjoebais en Nemtsov. Tsjoebais had zijn uitste kende Kremlin-relaties wel gebruikt om de hervormers een positieve tv-behan- deling te garanderen, en ook had hij flink wat fondsen gemobiliseerd voor hun campagne. Vol optimisme zei Tsjoebais vanmorgen dat nu de kans re- eel is op een anti-communistische alli antie in de Doema. Loezjkov en Primakov kunnen nu hun ambities om Jeltsin in het Kremlin op te volgen wel begraven. Hun partij kan hooguit samen met de communisten en onafhankelijke, direct gekozen kandida ten in de Doema het Kremlin nog enigs zins dwars zitten. Als troostprijs rest de ambitieuze burgemeester van Moskou dat hij ondanks de soms meer dan las terlijke campagne van het Kremlin de ongekroonde koning van de hoofdstad is gebleven. Hii had namelijk de parle mentaire stembusgang gekoppeld aan de keus van een nieuwe burgemeester. Hoewel het Kremlin een aantal tegen kandidaten had ingezet, en Loezjkov daardoor flink wat procenten verloor, is zijn positie nauwelijks aangetast. Moge lijk is deze zelfs sterker geworden. Want stonden Loezjkov en Moskou bij de vori ge verkiezingen pal achter Jeltsin, dit keer had hij een verbond gesloten met „Als u een man van eer was geweest, had u nu uw par lementszetel opgegeven. U hebt de partij niet op integere gron den verlaten, maar u denkt vooral aan uw eigen carrière." Eurocommissaris Chris Patten vergeleek de koers van Hague in oktober al met die van de Oostenrijkse rechts-extremist Jürg Haider. Hague koos voor de rechtse lijn, nadat het hem met een ge matigde koers niet was gelukt het centrum te herwinnen. Na de ommezwaai krabbelden de Tories in de opiniepeilingen evenop. Maar na een reeks blunders staat de partij er in de peilingen slechter voor dan ooit. Slechts 29 procent van de kiezers zegt Conservatief te zul len stemmen, tegen 48 procent op Labour. sacramento dpa Een Amerikaanse milieuactivis te is zaterdag teruggekeerd op de aarde, nadat ze twee jaar in een mammoetboom in Califor nia had gezeten. Ze begon haar actie in 1997 om te voorkomen dat de 600 jaar oude Redwood- boom gekapt zou worden. Uit eindelijk lukte dat. Julia Hill maakte een dag eerder een af spraak met een houtverwer kingsbedrijf. De afspraak be helst dat de Redwoodboom en de bomen in een straal van 60 meter gespaard zullen blijven. Het bedrijf krijgt 50.000 dollar om inkomstenderving te com penseren. Het geld komt van milieubeschermers. Hill trotseerde twee strenge winters en twee hete zomers in de kruin van de boom, op vijftig meter hoogte. Ze waste zich met regenwater en gebruikte een emmer als toilet. Ze at wat milieubeschermers haar elke week kwamen brengen. Om haar conditie op peil te hou den, deed ze klimoefeningen. De activiste maakte gedichten en schreef commentaren voor kranten. Peking Op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking werd afgelopen nacht gefeest om de stadsendave Macao na 442 jaar van Portugees bestuur terug te verwelkomen in de Chinese moederschoot. Tijdens een half üur durende ceremonie in de stad aan de zuidkust maakte de Portugese vlag plaats voor de Chinese. De Portugese president Jorge Sampaio sprak de hoop uit dat het gebied 'een rol naar eeuwenoude roeping als tussenpersoon tussen volkeren' zal kunnen blijven spelen. De Chinese president Jiang Zemin zei dat 'Macao een gloed nieuwe periode in haar ontwikkeling is binnengegaan'. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat China's volgende doel de hereniging met Taiwan is, en dat een 'complete hereniging* nu de grootste prioriteit heeft. Macao zal net als het in 1997 overgedragen Hong Kong de komende vijftig jaar worden bestuurd volg mag dan zijn eigen, kapitalistische systeem met een embryonale democratie behouden. Igens het concept 'één land, twee systemen'. Het FOTO AP GREG BAKER blijven. Ciampi toonde zich zeer bezorgd over de scha de die deze voor buitenstaanders onbegrijpelijke crisis toedient aan Italië's internationale imago. Oppositieleider Berlusconi zei dat alleen vervroegde verkiezingen de crisissfeer doen verdwijnen. Uit vrees voor politiek lijfsbehoud wil geen van de partijen in het regeringskamp daar aan. Tekenend is echter dat D'Ale ma geen vice-premier kan vinden die met hem op het affiche kan als gezicht van de nieuwe regering, die dan ook wordt aangeduid met het schampere governicchio, ofwel regerinkje. een groot aantal machtige, maar finan cieel heel wat minder goed bedeelde re gionale heersers. En zonder hun mede werking is het moeilijk regeren voor het Kremlin. Dat de communisten hun stemmenaan- deel hielden, was geen verrassing. Maar de groei is eruit. De communistische lei der Zjoeganov is niet in staat gebleken anderen dan de bejaarden naar de stem bus te krijgen. Zijn electoraat, bestaande uit de grote verliezers van de ondergang van de Sovjetunie, sterft langzaam uit. Ook Zjoeganovs Kremlindroom is voor bij. Hetzelfde geldt voor de enige echte liberalen in Rusland, de Jabloko-partij van Javlinski. Ze keren terug in de Doema, maar de doorbraak is weer uit gebleven. De liberalen werden mede gestraft om dat ze als enigen licht kritische geluiden hadden laten horen over de wijze waar op de Russische regering en de strijd krachten de orde in Tsjetsjenië willen herstellen. En kritiek op de oorlog staat gelijk aan politieke zelfmoord. Dat had Javlinski moeten weten. Zijn kaars lijkt dovende, en datzelfde geldt voor die van de van de ultra-nationalist Zjirinovski. Deze verrassing van de eerste vrije ver kiezingen zag zijn aanhang vier jaar ge leden halveren en raakte nu opnieuw bijna de helft kwijt. CALVÉ SPECIAALSAUZEN alle smaken, fles HAMROLLADE kilo NU OLA VIENNETTA vanille, cappuccino of 2 chocolades doos 650 ml. van 469M49" ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5