Ministerie besteedt te veel geld aan externe adviseurs Binnenland :c! P kalmerende injectie iielzoekers onwettig' Brabantse stappers waarderen wapencontrole in Nacht van Lef Strenge controle: veel minder verkeersdoden Patijn en Kuiper tegen snel vertrek Vrakking Socialistische Partij zegt Marx vaarwel OP NAAR DE VOLGENDE EEUW 3.99 SP-congres wil nieuwe VARA koffie ANP Algemeen Nederland» Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten keerstoren ontregelt auto's' Arki pfM' De verkeerstoren van de luchthaven Schiphol ontre- ■de elektronische startonderbrekers van geparkeerde auto's ■vertrekhal. De ANWB meldt dat met enige regelmaat au- ^om die reden niet willen starten, maar kan niet aangeven M 11' aak dit jaarlijks gebeurt. Luchtverkeersleiding Nederland iJL), verantwoordelijk voor de afhandeling van het luchtver- rond Schiphol, meent dat er meerdere oorzaken zijn voor tartproblemen. Een relatie met de verkeerstoren is tot nog niet onomstotelijk aangetoond. Schiphol heeft de zaak mo- iteel in onderzoek. „Ook auto-alarminstallaties gaan vaak aldus een Schipholwoordvoerster. (A-onderzoek in zaak-Vaatstra GARDENEr komt een uitgebreid DNA-onderzoek in de 5tra-zaak. De komende weken zullen ongeveer 150 perso- een brief in de bus krijgen met de vraag of ze op vrijwillige 5 willen meewerken aan het onderzoek. Bij de personen zal he igslijm worden afgenomen, zo heeft het openbaar ministerie href daag laten weten. Het Nederlands Forensisch Instituut, l heen het Gerechtelijk Laboratorium, zal dit vergelijken met 1 DNA-materiaal dat op de plaats van de moord op Marianne sei is tra is gevonden. Marianne Vaatstra werd op 1 mei, na een bel idje stappen, vermoord in een weiland bij Veenklooster ge- die len. Al eerder werd bij een aantal mannen een DNA-test ge- p0: n Daaruit bleek dat geen van hen de dader was. „gj an maakt pasje 'millenniumprooP ;cl nan1 Met de suggestie haar pinpas millenniumproof te En, heeft een onbekende man de bankrekening van een vrouw kunnen plunderen. Ze raakte volgens de politie iden door deze jongste 'babbeltruc' 6.300 gulden kwijt, was bij haar aan de deur gekomen en vroeg om de pas Ini pincode. Hij zei ervoor te zorgen dat ze de pas ook in het af we millennium kon blijven gebruiken. De oplichter kwam Ciuwbaar over dat de vrouw hem liet terugkeren, omdat pasje niet direct kon vinden. [ent beschoten bij inval drugspanden Een 35-jarige agent van de politie in Culemborg is gewond geraakt bij een inval in drugspanden in zijn tats. Een 22-jarige verdachte vuurde een kogel af op de die geraakt werd in zijn bovenbeen. De politieman is op- in in een ziekenhuis. Veertig politiemensen en twee inden vielen woningen in Culemborg binnen na klach- de buurt over drugshandel. In de woningen werden twee van 28 en 38 jaar aangehouden. Huiszoekingen lever- lurwapens, munitie en een personenauto op. geitjes uitgeput bij Dierplezier Inspecteurs van de Dierenbescherming hebben gisteren epen op de manifestatie Dierplezier in de Zeelandhallen :s, toen vijf tentoongestelde zeer jonge roofdieren dreig- te bezwijken. Tijdens de beurs konden volwassenen en kin- i zich tegen betaling op de foto laten zetten, terwijl ze twee e tijgertjes, twee baby-poema's of een klein luipaardje aai- De welpen waren nog maar twee maanden oud, een leef- aarop ze nog zeer regelmatig moeten eten en veel slapen, aren werden geëxploiteerd door een Belgische dierentuin. (^Bierenbescherming eiste onmiddellijke stopzetting van de isitie omdat voor de dieren gevaar voor uitputting dreigde. vaarlijke vaten op Zeeuwse kust ingen Het afgelopen weekeinde zijn aan de Zeeuwse kust ldvaten gevonden met de gevaarlijke stof methylisobutylke- De stof is zeer brandbaar en kan ademhalingsproblemen jj uidklachten veroorzaken. De vaten zijn waarschijnlijk af- r stig van het vrachtschip Seaflower, dat op 5 december uit ingen is vertrokken. De politie adviseert voorbijgangers de n niet aan te raken en direct brandweer of politie te waar- iwen. tolmonoxide: 16 mensen onwel Zestien mensen in een huis aan de Haagse Zout- igel, zijn vrijdagavond met koolmonoxidevergiftiging op- len in het ziekenhuis. Een oude en niet onderhouden ingeiser en CV-ketel bleken de giftige damp te verspreiden, letingen van de brandweer bleek een levensgevaarlijke ;elheid koolmonoxide in de woning te hangen. De brand- controleerde het huis nadat ambulancepersoneel een iw had behandeld die onwel was geworden na een bezoek tiet huis. De dertien bewoners, onder wie negen kinderen, len hoofdpijn en waren misselijk. Ze hadden al pillen tegen oofdpijn genomen, maar die hielpen niet. rote fraude met onroerend goed cht De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst en de T ier van justitie in Utrecht zijn een strafrechtelijk onderzoek innen naar een grote fraude met onroerend goed. Bij de ;zijn meerdere personen betrokken, vermoedelijk in het ii. Volgens een woordvoerder gaat het om een aanzienlijke J waarbij onroerende goederen niet correct zijn aange- it. Door gebruik te maJken van tussenpersonen werd de prijs de onroerende goederen kunstmatig omhoog gedreven om neer geld te kunnen opstrijken. Het onderzoek richt zich op el bedrijven als personen. Bij de zaak is ook een notaris be ken die wordt verdacht van onder meer het opmaken van akten. ifddocent vreemdelingenrecht: jjPAM a ederlandse overheid heeft iet recht een weerspannige oeker injecteren met almerend middel om deze gens het land uit te kun- zetten. De wettelijke dslag ontbreekt daarvoor, egt hoofddocent vreemde- irecht A. an Kalmthout Ie Katholieke Universiteit int. Hij reageerde gister- lin het tv-programma Lo- e Zaken (VPRO) op de slwijze van de marechaus- md de beoogde uitzetting en asielzoeker uit Senegal, ou op 29 november wor- truggestuurd naar zijn ge- eland, nadat twee eerdere igen waren mislukt, maal in het KLM-toestel Dakar diende een begelei- 'eegkundige de Se- ees een of meer kalmeren- etties toe. Doordat andere iers zich met de zaak be en, weigerde de gezag- er van het toestel te ver- l De uitzetting ging niet De uitgeprocedeerde Oumar Bah, ver- Ithans in Ter Apel in af- van een vierde poging etting. ns Van Kalmthout zijn tende injecties alleen ge- eindhoven louis burgers Uiteindelijk valt de vangst zaterdagnacht in Eind hoven nog alleszins mee. Niet meer dan 35 wa pens komen tevoorschijn en verreweg de meeste blijken zakmesjes te zijn van het type waarmee je zelfs het vliegtuig in mag. Verder vindt de politie een enkel vlindermes in de speciaal daarvoor ge plaatste tonnen. Dat is niet veel voor de bijna 20.000 bezoekers die deze 'Nacht van Lef zijn gaan stappen in de binnenstad van Brabants grootste gemeente. De actie verloopt tot veler tevredenheid. „We hebben nog eens duidelijk gemaakt dat wapens niet thuishoren in een uitgaansgebied," zegt po litiewoordvoerder Pieter van Hoof. Ook de be zoekers zelf zien er de lol wel van in. Zo wordt een zelfgemaakt houten zwaard ingeleverd. Bij een andere post worden de dienders natgespoten met een waterpistool. Zij dragen hun lot in deze koude nacht gelaten. De veelal jonge bezoekers waarderen de contro les. Zoals Natalie Verberne uit Someren, die met twee vriendinnen vrijwel elke zaterdag in Eind hoven uitgaat. „Soms voel ik me hier onveilig. Misschien is het niet normaal dat dit nodig is, maar we komen hier voor ons plezier. Dan heb je geen wapens nodig." Ze is op weg naar disco De Danssalon. Daar worden bezoekers al sinds jaar en dag bij binnenkomst gefouilleerd. De afgelopen jaren is het beleid tegen wapenge weld al verscherpt, maar het kan nog straldcer, zegt woordvoerder Han van Waarden van het Eindhovens horecaplatform. „We hebben een keurmerk Veilig Uitgaan ingevoerd, er zijn af spraken gemaakt dat er geen bierglas naar buiten gaat, het wildplassen is beteugeld en we hebben de portiers een speciale opleiding gegeven. Nu gaat het erom ook de vicieuze cirkel te doorbre ken waarbij criminele elementen zich bewape nen en als reactie daarop nu ook de normale burgers." De actie is overigens juridisch omstreden. Fouil leren mag pas wanneer de politie een zware ver denking heeft. In dit geval gaat dat niet op, zegt justitie, omdat de ondernemers een evenement houden: een wapenvrije avond. De gemeente verleende de vergunning, waarbij één van de huisregels is dat iedere bezoeker zich vrijwillig laat fouilleren. Iedereen die weigert, komt ge woon het uitgaansgebied niet binnen. Met dranghekken werd het Eindhovense uitgaanscentrum zaterdag afgesloten, zodat het formeel tot 'festi- valgebied' kon worden verklaard. Eén spelregel om te worden toegelaten was dat de discogangers zich vrij willig moesten laten fouilleren. Anders kwamen ze het 'festivalgebied' niet binnen. foto cf>d rob keeris '■-Interne accountantsdienst komt met scherpe kritiek: den haag gpd Het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport verspilt veel te veel geld bij het inwinnen van extern ad vies. Het ministerie besteedt erg veel uit en heeft veel te weinig grip op het werk dat de adviesbureaus leveren. Dat staat in een keihard rapport van de interne accoun tantsdienst. ject soms door twee verschil lende directies te worden opge voerd. Bij gebrek aan overzicht lij ken de deskundigen te kunnen berekenen wat zij willen. De uurtarieven variëren van 44 tot 531 gulden. Daarnaast wordt er geregeld een totaalbedrag voor een opdracht afgesproken, zo dat een uurtarief niet te bereke nen is. Het ministerie van fi nanciën heeft daar allemaal re- Vorig jaar huurde het ministerie voor 30 miljoen aan externe deskundigen, bijvoorbeeld ad viesbureaus en organisatiedes kundigen. Dat bedrag bleek zelfs voor de eigen accoun tantsdienst niet eenvoudig te achterhalen. De administratie is op zijn zachtst gezegd onover zichtelijk, oordelen de accoun tants. Zo bleek eenzelfde pro- gels voor opgesteld, merkt de accountantsdienst op. Het is volstrekt onduidelijk hoe het ministerie beslist welke deskundige of welk bureau een opdracht krijgt. Of alle bran chegenoten een concurrerend bod uit kunnen brengen, waar door over de prijs kern worden onderhandeld, kon de accoun tantsdienst niet achterhalen. De dienst wijst er op dat de Eu ropese, regels openbare aanbe steding voorschrijven als een opdracht een bepaalde prijs te boven gaat. Dan moeten geïn teresseerde bedrijven uit de he le Europese Unie in kunnen schrijven. Nu laat het ministerie dat geregeld achterwege, wat op een boete van de EU kan rechtvaardigd in zeer uitzon derlijke gevallen: als de vreem dekling daar zelf om vraagt en als een injectie het belang van de betreffende persoon ermee dient. „De integriteit van het ei gen lichaam is een grond recht", aldus Van Kalmhout. Woordvoerder B. Smit van de marechaussee zegt dat zijn dienst het recht heeft kalme rende middelen te laten toedie nen. „Daartoe maakt de mare chaussee soms gebruik van de diensten van het bedrijf Medi care. Dit bedrijf verleent bij uit zettingen desgewenst ook me dische escortservice. In 1999 is het een keer voorgekomen dat een asielzoeker werd geïnjec teerd voor zijn uitzetting. Medi care heeft dit jaar in zeventien gevallen escort verzorgd, onder meer voor asielzoekers met hartklachten en aan psychiatri sche patiënten." In 1992 ontstond in Neder land grote beroering nadat de Roemeense asielzoeker Consta- tin Rudaru door ademnood hersenletsel had opgelopen doordat de marechaussee op Schiphol zijn mond had dicht geplakt. De Staat moest het slachtoffer 75.000 gulden scha devergoeding betalen. De dienstdoende marechaussees gingen vrijuit. Amsterdam Een tram in de hoofdstad is gisterochtend op de kruising van de Stadionweg met de Herculesstraat ontspoord. De bestuurder dacht rechtdoor te gaan, maar de wissel stond naar links. Hij had een te hoge snelheid voor de bocht en raakte daardoor van de rails. De tram schoot over de weg en kwam tegen de pui van een praktijkruimte voor fysiotherapie tot stilstand. De bestuurder bleef ongedeerd. Er waren geen passa giers en in de fysiotherapie-praktijk was niemand aanwezig. De bewoners van de eerste etage boven de praktijk moesten wel worden geëvacu eerd in verband met instortingsgevaar. foto opd evertelzinca leidschendam/soesterberg anp Als meer automobilisten zich aan de maximumsnelheid hou den, zouden jaarlijks tweehon derd mensen minder omkomen in het verkeer. Het aantal zwaargewonden zou met 1.500 dalen. Dit blijkt uit gegevens van de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid. Vooral intensieve poli tiecontroles op de provinciale wegen bevordert de verkeers veiligheid: het aantal verkeers doden daalt daar dan per jaar met een kwart. Volgens directeur F. Wegman van de SWOV overschrijdt 25 tot 30 procent van de automo bilisten de limitiet van 80 kilo meter per uur. Hij vindt dat snelheidbeheersing een speer punt van het verkeersveilig- heidsbeleid moet zijn. Ook Vei lig Verkeer Nederland pleit hiervoor. „Deze cijfers bevesti gen dat hardrijders doodrijders zijn", reageert woordvoerder Woudenberg van WN. Volgens hem is op provinciale wegen het risico van een ernstig onge val door te hard rijden acht a tien keer groter dan op de snel weg. 1999 Knorr Wereldgerechten, de heerlijke exotische gerechten die elke Nederlander met behulp van Knorr kan bereiden. Lekker en snel, ook in de drukke dagen voor kerst, o.a. Kip Madras, Teriyaki of Moussaka. 1963 Nederland aan de macaroni, Knorr biedt zich aan als hulp in de keuken met mix voor macaroni. Vanaf nu smaakt Nederlandse ma caroni echt Italiaans. Aanbieding alleen met Bonus Kaai en geldig t/m 24 december as per pak vanA^voor uitdraaien. Volgens een woordvoerder van het ministerie hebben zich dit jaar veel 'incidenten' voor gedaan op het vlak van de volksgezondheid, waarbij het ministerie een beroep moest doen op externe deslaindigen. Zo is de gang van zaken rond de legionella-epidemie op ver zoek van de Tweede Kamer on derzocht door een onafhanke lijk extern adviesbureau. „Er komt gewoon heel veel werk op ons af, dat we ook als we in plaats van vijf zeven dagen gaan werken, niet rond krij gen," aldus de woordvoerder. Amsterdam gpd en dat één landelijk opererende procureur-generaal genoeg zou zijn. In een interview met NRC Handelsblad van afgelopen za terdag zegt De Wijkerslooth dat „Vrakking niet het eeuwige le ven heeft bij het openbaar mi nisterie", waarna hij er veelbe tekenend aan toevoegt dat de reorganisatie bij het Amster damse parket, waar Vrakking sterk bij betrokken is, nog maar een maand of zes duurt. De Tweede Kamer is niet ge lukkig met de publieke woor denwisseling tussen De Wijker slooth en Vrakking. Het minis terie laat weten dat de twee kemphanen de zaak onder vier ogen moeten oplossen. De leden van de Amsterdam se 'driehoek', waar behalve Vrakking ook burgemeester Pa tijn en hoofdcommissaris Kui per in zitten, zijn tegen een vroegtijdig vertrek van de hoofdofficier. „Vrakking is de beste hoofdofficier van Neder land", laat Kuiper weten. Vol gens Vrakking is het onzin dat hij na de reorganisatie van het parket zou moeten vertrekken, omdat hij voor onbepaalde tijd bij justitie is aangenomen. Burgemeester Patijn van Am sterdam en hoofdcommissaris Kuiper van de politie zijn tegen een vroegtijdig vertrek van de Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking. Het afgelopen weekeinde is de 58-jarige Vrak king wegens diens eigengereide gedrag de wacht aangezegd door procureur-generaal De Wijkerslooth, de hoogste verte genwoordiger van het openbaar ministerie. De Wijkerslooth dringt er op aan dat de hoofdofficier over een half jaar vertrekt als de re organisatie van het parket in Amsterdam is voltooid. Vrak king zelf heeft in een reactie la ten weten dat hij vastbesloten is om tot zijn 65ste bij het open baar ministerie in Amsterdam te blijven werken. De Wijkerslooth, voorzitter van het college van procureurs generaal en opvolger van Doc- ters van Leeuwen, ergert zich vooral aan publieke uitlatingen van de Amsterdamse hoofdoffi cier. Zo zei Vrakking onlangs dat het college van procureurs generaal kan worden afgeschaft den haag gpd 'Veren moet je opschudden, niet afschudden partij voor opheffing van de NAVO, een gekozen staatshoofd en meer zeggenschap van de- mocratische organen op de economie. Ook wordt expliciet vastgelegd dat de partij blijft doorgaan met acties in het veld. waarmee de SP groot is gewor den. „Tegen Wim Kok zou ik willen zeggen: Veren moetje niet afschudden, die moet je opschuddensneert Marijnis- sen in de richting van de in zijn ogen veel te rechts geworden PvdA. Ook Groenlinks-leider Rosen- möller krijgt kritiek Volgens Marijnissen verloochent die partij haar uitgangspunten om zo in de regering te kunnen ko men. „Ik heb liever Rosenmöl- ler dan Jorritsma in het kabinet, maar hij is wel heel erg hard aan het voetjevrijen met de macht. Hij heeft zijn schoenen en sokken al uitgetrokken." De suggestie van een SP-lid om het Nederlands voetbalelftal voortaan per referendum vast te stellen, haalt het niet maar wordt wel met applaus ontvan gen. Het tekent de weinig poli tiek beladen sfeer op het leden- congres, waar na afloop niet de Internationale klinkt, maar John Lennons imagine'. „Karl Marx is al heel lang dood", spreekt partijsecretaris Tiny Kox het congres van de Socialistische Partij toe. „We zien dat de wereld sinds die tijd niet meer dezelfde is. De SP moet afstand nemen van dog ma's. We kunnen geen loden last uit het verleden blijven meedragen." Ruim vierhonderd leden van de Socialistische Partij bogen zich afgelopen zaterdag over het nieuwe beginselprogramma dat het partijbestuur hen had voor gelegd. „Opdat we straks een partij hebben die ideologisch op orde is voor de nieuwe tijd", aldus partijleider Jan Marijnis sen. In het nieuwe program zijn traditionele beginselen ge schrapt als nationalisatie van bedrijven en diensten en een maximumsalaris dat slechts drie keer zo groot mag zijn als het minimum. Voor sommigen gaan die wijzi gingen te ver. „De SP kan zich zo niet langer socialistisch noe men", vindt een deel van de oude garde. „Plak op oude waarden het stempel 'dogma' en plotseling mag er niet meer over gepraat worden." Het merendeel van de leden steunt echter de partijvemieu- wing. Er moet volgens hen dui delijk afstand worden genomen van de oude marxistische uit gangspunten. „De oude stro mingen moeten niet worden geromantiseerd", klinkt het. „We weten allemaal hoe het fout is gegaan in het Oostblok." Enkele 'diehards' proberen nog met amendementen de 'kame raden' voor hun standpunten te winnen, maar uiteindelijk wordt het nieuwe program met slechts tien tegenstemmen aan vaard. „Karl Marx ligt begraven onder een groot stuk beton, alsof nie mand meer wil dat hij ooit nog uit zijn graf komt zegt partij secretaris Kox. „Marx heeft veel zinnige dingen gezegd, waaron der: 'twijfel aan alles Dus we mogen ook twijfelen ook aan de dingen die hij 150 jaar geleden schreef. Als hij zou merken dat we nog steeds vasthouden aan wat hij destijds zei, zou hij den ken: Hebben ze het nu nog niet begrepen?" Toch is het beginselprogramma op belangrijke punten niet ver anderd. Nog steeds pleit de zwolle anp Het SP-congres heeft zich zaterdag in Zwolle bijna unaniem uitgesproken voor de oprichting van een nieu we VARA als die publieke omroep komend voorjaar besluit commercieel te wor den. Volgens het SP-congres zou een dergelijke stap van de Vereninging Arbeiders Radio Amateurs „een leegte voor progressieve mensen achterlaten". Het SP-partij- bestuur zou daarom moeten onderzoeken hoe de SP deze plaats van de VARA in het publieke bestel kan overne men. De SP heeft momen teel meer dan 26.000 leden en had bij de laatste kamer verkiezingen meer dan 300.000 stemmers. „Dat moet voldoende zijn voor een nieuwe omroep", aldus het congres.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3