Een koud kunstje M f» WEER Het Gesprek van de Dag 12 COMMENTAAR Vuurwerkspotjes kwetsend Liedje van verlangen De donkerste dag voor kerst Kroegtijger geen bie meer zie MAANDAG 20 UtLtMBfcK 1999 De Stichting Ideële Reclame (SIRE) mag van de Reclame Code commissie doorgaan met de omstreden vuurwerkcampagne. De campagne is bedoeld om mensen te waarschuwen tegen geknoei met vuurwerk Legden eerdere campagnes op nogal expliciete wij ze de nadruk op ontbrekende ledematen of ernstige brandwonden als gevolg van ongelukken, nu koos SIRE voor het in beeld brengen van de maatschappelijke gevolgen van zo'n handicap. De spotjes beklemtonen vooral het sociale isolement waarin ge handicapten zich in het algemeen zouden bevinden. Zo slaagt een lelijk verbrande jongen er niet in de interesse van twee discomeis jes op te wekken, terwijl zijn twee vrienden door de dames met huid en haar worden verslonden. Eigen schuld, dikke bult. zo luidt de boodschap. De Gehandicaptenraad stoort zich aan de spotjes. Ze zouden de vooroordelen van veel mensen tegen gehandicapten alleen maar bevestigen. Alle lichamelijk gehandicapten, of ze nu als gevolg van een ongeluk of van een aangeboren afwijking verminkt door het leven gaan, wordt het etiket van onaantrekkelijk of zelfs afschrik wekkend opgeplakt. De discomeisjes weten immers niet wat de verbrande anti held uit het spotje is overkomen. Het is niet verbazingwekkend dat alle fracties in de Tweede Kamer, vermoedelijk vooral om 'politiek correcte' redenen, de spotjes ver oordelen. Je kunt je ook afvragen waar de Gehandicaptenraad zich zo druk over maakt. En toch snijdt de kritiek op de vuurwerkcam pagne hout. jarenlang proberen lichamelijk gehandicapten met enige mate van succes van de stigma's 'idioot' en 'lelijk' af te komen. Door gehan dicapten als 'losers' af te schilderen, worden deze inspanningen enigszins teniet gedaan. Bovendien klopt het beeld van het sociale isolement dat in het spotje wordt gesuggereerd niet altijd. De anti held in het spotje zal wellicht de nacht alleen doorbrengen, het is absoluut niet zo dat een jonge vader die zijn hand kwijtraakt met een door zijn gezin op straat wordt gezet. De vuurwerkcampagne lijkt daarom zijn doel voorbij te schieten. Zoals bij elk omstreden reclamespotje kunnen de bedenkers alleen al door alle ophef tevreden zijn. Maar we moeten niet uit het oog verliezen dat het in dit geval om een ideële boodschap gaat, be doeld om echte idioten tegen zichzelf in bescherming te nemen. Dat nobele streven mag niet ten koste gaan van mensen met een lichamelijke handicap. Weer geen witte kerst Onder de vleugels van een krachtig hogedrukgebied, van ochtend 1032 hPa boven Wales, heeft het op de Britse eilanden de afgelopen dagen behoorlijk gewinterd. Tijdens de afgelopen nacht was er sprake van plaat selijk strenge stralingsvorst. Zo daalde de thermometer in Sen- nybridge. Wales tot -13,6 gra den. Voor ons zijn dergelijke minima niet aan de orde. In het week einde kwam de wind uit het noordwesten en werd dus lucht over zee aangevoerd. De ko mende dagen gaat de wind uit het zuiden waaien en ofschoon het 's nachts gaat vriezen (luchtaanvoer van het vaste land) is het middecemberwin tertje niet bestand tegen een op handen zijnd Atlantisch kerst offensief. Waarschijnlijk gaat de temperatuur woensdagmiddag al omhoog en er zou ook wat neerslag kunnen vallen. Vanaf donderdag pakt de west- circulatie de zaken voortvarend aan. Onder regie van een zeer diepe depressie tussen Schot land en Ilsland gaat het perio diek regenen en flink waaien. In de kustgebieden zou het zelfs kunnen gaan stormen. Boven dien stijgt de temperatuur tot waarden rond 10 graden. Kort om weer geen witte kerst dit jaar. De kracht waarmee de westcirculatie het heft in han den neemt biedt weinig hoop op verandering tijdens de laat ste week van het jaar. Ook dan blijft het hoogstwaarschijnlijk wisselvallig weer. De komende nacht daalt de temperatuur tot 2-3 graden on der nul. In het algemeen is er weinig bewolking maar er zou den wel enkele 'aanvriezende' mistbanken kunnen ontstaan. Overdag is er af en toe zon. Later op de middag en mor genavond raakt het waar schijnlijk bewolkt. De tem peraturen komen uit op 2 graden boven nul maar door het aantrekken van de zuidelijke wind voelt het veel Kouder aan. Vooral gistermiddag zijn er winterse bui en gevallen. In de Ilmond was enige tijd sprake van een ware optocht met fikse windstoten. Doordat de temperatuur boven nul bleef (Alphen a/d Rijn maximaal 4,7, Schiphol 3,6 graden) kon er op de meeste plaatsen slechts gedurende kor te tijd een sneeuw/ha - geldek ontstaan. Ik wil het vandaag met u hebben over twee seconden televisie. Twee seconden, nu eens zonder luidruchtige gevechten tussen goed en kwaad. Zonder onontivarbare woordenstromen van mensen die zichzelf graag horen praten. Zonder de plaatsvervangende schaam te van het opgelegde voyeurisme. Twee seconden maar. Het is een bijna onbeschreven gezicht, dat we in close-up kunnen bestuderen. Een jongen nog maar dan van de leeftijd waarop een jongen geen jongen meergenoemd wil worden. De ronde lijn van de kin verraadt nog een restje puppy-vet. Maar links onder zijn mond heeft zich al schaamteloos een clustertje puistjes genesteld. Een brandmerk dat de kijker vertelt dat deze jongen niet meer alleen voor zijn vriendjes bestaat. Het is een gezicht dat een en al oor is. Het luistert naar een plaatje - dit is televisie uit de tijd dat singletjes en cd-tjes nog niet bestonden. Het plaatje is van Paul Anka en heet Love makes the world go round'. En het kan toveren. Want de jongen die geen jongen meer is, krijgt al luisterend een vermoeden van de man die hij zal zijn. Dat zie je aan zijn gezicht. Het beweegt niet mee op het ritme van de muziek, maar staat strak en stil voor de grote spiegel die verlangen heet. De televisie was ten tijde van deze aflevering van Top of Flop - waarin nieuwe plaatjes werden beoordeeld door een panel met na tuurlijk Willem Duys - nog net zo hartverscheurend pril als deze jongen. Het zwartwitte beeld geeft de jeugdpuistjes niet zo genade loos weer als kleur dat zou doen. Het moet ongeveer de tijd zijn ge weest dat ik bij de buren Floris ging kijken, omdat wij maar één net hadden. Die buren hadden ook altijd een grotere kerstboom. Love makes the world go round. Twee seconden ruimde de camera in op zijn tocht door het publiek om dit ene gezicht vol beloften aan ons voor te stellen. Wat is zijn naamWaar komt hij vandaan? En, nu deze opname na tientallen jaren door Weerzien op 3 wordt her haald. ook de vraag: waar ging hij heen? Is hij zelf muzikant ge worden? Of vertegenwoordiger? Is hij getrouwd en gelukkig? Heeft het leven hem de man gemaakt die hij even, luisterend naar een plaatje in een Hilversumse studio, heeft gezien? Weerzien op 3. Antwoord op deze vragen geeft deze duik in de oude doos niet. Maar de iragen op zich zijn al leuk genoeg. En het plaatje Love makes the world go round? Top, natuurlijk M I L L E N N 1U Haagse maakt tijdens millenniumnacht parachutesprong boven Zuidpool De eeuwwiseling laat mensen uiterst rare dingen doen. Zo maakt Nathalie Chudiak (52) tijdens de komende millenniumnacht een parachutesprong boven de Zuid pool. „Hoe ouder ik word, hoe meer ik de indruk heb dat er zo veel leuke dingen te doen zijn. Ik krijg ook steeds meer haast." Een Nederlands brevet kunst vliegen. Een Russisch kunst vlieg- en helikopterbrevet. Pa rachutesprongen bij Moskou, zes op de Noordpool en tijdens de millenniumnacht hoopt ze op de Zuidpool te landen. „Het komt allemaal op mijn pad en dan denk ik: ach, waarom niet? zegt Nathalie Chudiak. Als je ziet hoe het verhaal met haar op de loop gaat, zal 't wel klop pen. Pratend over haar favorie te 'dropzone' Moskou belandt de Haagse vrouw voor ze er erg in heeft bij het verhaal hoe ze in Rusland aan kunstvliegen ging doen en fratsen ging uithalen met lichte helikopters. We zouden het hebben over de millenniumwisseling. Dan landt Chudiak tijdens een door Russen uitgevoerde expeditie na een stukje vrije val aan haar parachute zachtjes op de geo grafische Zuidpool. Maar dat is eigenlijk het gevolg van haar in 1991 begonnen Russische spring- en vliegavonturen. Als hoofdredacteur/vormgever van het blad Sportparachutist kreeg ze lucht van een springfestijn in Rusland. Ze kondigde het aan in het blad en nam er zelf een kijkje. „Het bleek dat ze daar ontzettend veel leuke vliegtuig jes en helikopters hadden." Dat bedoelt Chudiak nu met 'het komt op mijn pad'. Het kwam haar prima uit, want ze was in 1988 in Nederland begonnen met vliegen. „En dat is hier erg duur. Alsof het zo moest zijn, werd de opleiding in Rusland vanaf 1993 ook toegankelijk voor buitenlanders. En zo ver gaarde ze een Russisch vlieg- en helikopterbrevet, terwijl ze hier de bevoegdheid voor vliegen met sportldstjes haalde. Sinds dien gaat ze vaak een lang weekeinde naar Rusland om het luchtruim te kiezen. Als je ziet wie het vertelt, klinkt het, met alle respect, een beetje ongelooflijk. Chudiak oogt voor haar 52 jaar weliswaar jong, maar de ruime etage die ze be woont is op het kneuterige af. Bruine meubels, een zwarte vleugel, veel donkere schilderij tjes met barokke lijsten. Haar kleding laat zich niet vergelij ken met de flitsende outfit waarin vrije vogels zich vaak ook in hun vrije tijd menen te moeten vertonen. Haar enthou siasme en de kennis van zaken waarmee ze praat over haar aanstaande avontuur op de Zuidpool poetsen het gevoel van 'hier klopt iets niet' echter snel weg. I Zoals ze haar brevetten haalde, zo belandde ze ook in de Mil lennium Expedition. Met haar gaan de Haagse Mous van 01- phen en zo'n dertig andere in ternationale springers skydi- vend richting Zuidpool. Het is niet eens de droom van haar leven. Eigenlijk pikt Chu diak de Zuidpoolsprong mee om haar serie koude avonturen af te sluiten. „Ik ben een enor me koukleum, dus ik denk dat ik na de Zuidpool maar stop met dit soort sprongen." Mous van Olphen en Nathalie Chudiak (r) 'lopen' al aardig warm voor de parachutesprong boven de Zuidpool. Ze springt al sinds 1971.Als je langer springt, gaat de kick er wat af. Ik ben toen sprongen gaan maken op bijzondere plaatsen: op de Elbroes (met 5633 meter de hoogste berg van de Kaukasus), bij het Baikal- meer en op de Noordpool." Chudiak, in het dagelijks leven deeltijd-adviseur huisvesting bij ING en verder vormgever, maakte op het noordelijkste puntje van de aarde zes ge slaagde landingen. Het was overigens helemaal niet de bedoeling ook maar één sprong naar de Noordpool te maken. „In Rusland ontmoette ik in 1991 een jongen die derge lijke sprongen organiseerde en ik schreef er een stukje over. De eerste keer kwam er uit Neder land geen hond op af, maar de tweede keer waren er ineens twintig belangstellenden." Chudiak zou vanwege de con tacten in Rusland de begelei ding voor haar rekening ne men, maar het draaide er op uit dat ze toch meesprong en dat ze nóg vijf keer op de Noord pool landde en twee keer mee ging in de grondploeg. „Het bij zondere van dat soort expedi ties is eigenlijk niet meer de sprong, maar de reis er om heen: paratoerisme." Sinds 1994 smeult het vuurtje om ook op de Zuidpool te lan den. Een Amerikaanse spring- vriend stelde toen: wat op de Noordpool kan, moet op de Zuidpool ook lukken. Dat plan sprak Chudiak wel aan. De af gelopen drie jaar is ze er inten sief mee bezig geweest. Er moesten vliegtuigen komen en mensen die gek genoeg waren voor zo'n avontuur en die er bovendien voldoende geld voor hadden. De springers betalen 20.000 dollar per persoon. Er wordt gevlogen met een II- joeshin 76. Dat lijkt volgens Chudiak enger dan het is. „We hebben voor een van de Noord- poolsprongen een Nederlandse vliegtuigingenieur in zo'n toe stel laten kijken. Zijn oordeel: topkwaliteit. Wij schrikken er van dat die Russen niks geven om de buitenkant, dus de toe stellen zijn vaak heel smerig. En als we dan ook nog zien dat er schrootvliegtuigen langs het platform staan, worden we bang. Maar Russen zijn gewoon niet van die opruimers." De Iljoeshin mag niet landen bij de internationale Zuidpool- basis. „We hebben daarom twaalf snowbuggy's laten bou wen in Minsk. Die brengen ons terug naar Patriot Hills, van waar de vlucht vlak voor de mil lenniumwisseling begint. Het wordt een echte expeditie, al kijk ik wel een beetje op tegen de rit in de buggy's." De voorbereiding zit er inmid dels grotendeels op. In een ka mer van Chudiaks etage liggen al keurige stapeltjes dun en dik ondergoed en fleecekleding en aan de kast hangen een dons broek, een donsjack en haar springpak. Verder een helm en een gezichtsmasker. „We sprin gen bij dik veertig graden onder nul en dan maken we eerst nog een vrije val, dus geen stukje huid mag onbedekt zijn." De parachute, vanwege de ijle lucht iets groter dan normaal, ligt ook al klaar, net als de spul len die nodig zijn voor een paar 'normale' oefensprongen die vanaf 20 december worden ge maakt in het uiterste zuiden van Peru. In november hebben Chudiak en Mous van Olphen met twee potentiële Zuidpool-springers bij het Aeromedisch Instituut van de luchtmacht in Soester- berg een zogenoemde hoogte- indoctrinatietraining gehad. „Zuurstoftekort, oftewel hy poxia, is een vaak onderschat probleem. Het heeft in 1997 drie springers op de Zuidpool het leven gekost. Dat komt doordat de pool nogal hoog ligt, zo'n drie kilometer boven de zeespiegel. De losse springers zullen op ongeveer 18.000 voet het vliegtuig verlaten, de forma tiespringers boven de 20.000 voet. Normaal spring je op zo'n 12.000 voet. Als je nog nooit in dergelijke omstandigheden hebt verkeerd, herken je de ge volgen niet bij jezelf en ande ren." In Soesterberg gingen Chudiaks ogen open. In een druktank werd een vlucht op 25.000 voet nagebootst. „We moesten puzzels maken en voorwerpen in een bakje stop pen. Ineens gaat dat dan niet zo goed meer, en eigenlijk kan het je dan allemaal niet meer sche len ook. We moeten dus op Antarctica boven de 10.000 voet aan de zuurstof hangen tot we springen." Over het avontuur is een offici ële saus gegoten. Het is in feite een wetenschappelijke expedi tie. „We testen de buggy's die namens het Russisch Arctisch Bureau moeten gaan rijden rond Wostok." Verder wordt herdacht dat veertig jaar gele den het Antarctisch Verdrag (onder meer bedoeld om het ijzige en ecologisch zeer kwets bare continent te beschermen) werd ondertekend. De expedi tie zal de intentie van het ver drag uitdragen. „We zullen geen peukje achterlaten." Ook is het zeventig jaar na de eerste vlucht boven Antarctica. „De Russen zijn erg sterk in dat soort herdenkingen. Ze pakken het heel serieus aan, met offici ële toespraken en dergelijke. Maar ik ben bang dat ik niét aan die jubilea zal denken als ik straks door de lucht zweef." ERIK HUISMAN 'Ho. ho, ho'. roept de ah kerstman opgetuigde mede werker van tuincentrum Bloemrijk Hij steekt zijn hoofd door de automatische schuifdeuren, stelt vast dat het buiten plenst van de regen en sjokt iveer terug naar de warme bedrijfskantine. 'Ho, ho, ho. Die keuze hebben wij niet Wij staan op een ondergelo pen veldje onze kerstboom uit te zoeken. Het is de za terdag waarop voor ons de feestelijke tijd voor kerstmis aanbreekt en Bloemrijk is het zevende tuincentrum dat wij op deze ochtend aandoen. De kinderen zitten achter de beslagen ruiten van de auto te huilen, het haar van mijn echtgenote hangt in slierten voor haar gezicht en onze conversaties worden door mijn toene mende chagrijnigheid over het aanbod en de naweeën van een operatie het voorkomen van verder nageslacht betreffende, steeds korter en korzeliger. Zij: Wat vind je van deze?'' (Houdt boompje omhoog.) Hij: ..Ik ga niet drie weken tegen zo'n gedrocht aankijken.(Zij laat boompje weer vallen.) Een kerstboom moet je kopen op het moment dat je langs een tuincentrum rijdt en. zo'n twee weken vóór sinterklaas, verbijsterd vaststelt dat de eerste bomen weer zijn gear riveerd. Want: als je drie weken later je keu ze gaat maken, heb je dikke kans dat het pre cies dezelfde bomen zijn die daar nog steeds liggen, met als enig verschil dat de mooiste er al uitzijn weggekaapt. Maar om de één of an dere reden gaan wij altijd op kerstbomen jacht W op de zaterdag na sinterklaas, als heel Neder land terzadigd van suikergoed en marsepein het huis optuigt voor de sfeervolste weken van het jaar. 'Ho. ho, ho.(Schamperde hij.) Inde doorsnee kerstfilm laadt de man des DICK VAN DER PLAS huizes zijn twee nakomelingen (jongetje/meisje) op de slee, trekt ze door een Anton Pieck-landschap naar de kerstbomen-wederverkoper, trekt uit de stapel omge zaagde sparretjes een modelboom, laadt deze op de slee. waarna men gedrieën (vader/zoontje/dochterje) het aangenaam geurende lover weer door dat Anton Pieck-landschap naar een plek naast de open haard duwt. Moeder wacht in haar mooiste kleren met de chocolademelk. In onze harde werkelijkheid regent het op kerstbomen- uitzoek-dag altijd pijpenstelen, moet het tuincentrum extra personeel inschakelen om de file kerstboomuit- zoekers naar een schaars vrijkomend plekje op het parkeerterrein te leiden, moet je met je ellebogen wer ken om bij de bomen te komen, moet je in de rij staan om er een netje om te laten doen. krijg je een bonnetje om bij de kassa te betalen (zeven stuks, zeven rijen) en moet je daarna met dat nummertje bij de afhaalbalie je boom afhalen (weereen rij). En dat is dan nog het gunstigste scenario. Als je geen boom naar je zin vindt, vervalt weliswaar het in de rij staan voor het netje en het aflialen, maar moet je maar zien dat je met het hele gezin de rijen voor de kassa 's passeert om weer naar buiten te komen, omdat de andere uitvalswegen zijn versperd door een hekje dat maar naar één kant opengaat en een stalletje met een nep-kerstman die mechanisch vrolijk doet ('Ho. ho. ho'). Wij zoeken dit jaar een kerstboom die ongeveer 1.70 meter hoog is (Ixij moet op een tafeltje en mag niet door het plafond steken), met de klassieke kerstboom- opbouw (breed van onderen, geleidelijk oplopend naar een duidelijke punt waarop een piek past), voorzien van een kluit en een pot. Die laatste eis is erbij geko men na jarenlang geworstel met uiteenlopende model len standaards en roestige zagen. De bomen die we on der ogen krijgen zijn: breed van onderen en breed van boven, smal van onderen en breed van boven, of aller lei varianten daarop. Na twintig bomen begint mijn echtgenote wat rekkelijker te worden, en moet ik haar voorhouden dat de maten breed van onderen, smal in het midden en breed van boven wel een pré zijn i>oor topmodellen, maar niet voor kerstbomen. Mijn dochtertje, die het ervan ziet komen dat we uit eindelijk zonder kerstboom naar huis gaan, prijst on dertussen sparren aan die zelf: bij de bewonersdelega tie van een Blindeninstituut niet door de selectie zou den komen. Wanneer ik haar laatste persoonlijke fa voriet met een boogje weer op de stapel gooi, barst zij in tranen uit CHu. hu, hu'). Na het vierde overdekte tuincentrum (waar de bomen droog staan) moeten we onze toevlucht zoeken tot de onoverdekte terreinen. Als we het kroost voorhouden dat de boom in dit geval nog wel een nachtje in de schuur moet (om te drogen), concludeert mijn zoontje daaruit dat de kerstboom dit jaar niet in de kamer maar in de schuur wordt opgetuigd, en begint ook hij hartverscheurend te grienen CHu, hu, hu', bis). Bij de volgende vier adressen laten we het tweetal in de auto zitten en druipt het water niet alleen buiten maar ook binnen langs de ramen. Als we ver na etenstijd op het laatste ondergelopen ter rein een compromis sluiten tussen onze redelijke wen sen en het teleurstellende aanbod, zeul ik moeizaam het in een grofmazignet verpakte gevaarte naar de vijfde deur i>an onze stationcar. 'Ho, ho, ho', kreun ik, als ik de boom in de laadklep schuif. 'Ho, ho, ho. „Zeur niet", zegt mijn echtgenote. Donderdag mogen je hechtingen eruit. nog dagen Nog 12 dagen en he we millennium brei Reden voor deze kn in een dagelijkse sei rug te kijken op beli gebeurtenissen die] grepen op correspo rende data in de afg 1000 jaar. Deze wee dec 1956: boek Lolii boden; 21 dec 1992: vliegramp; 22 dec 1! Drees weg; 23 dec 1 Vandaag snijdt Vine van Gogh z'n oor af 1954: Faas Wilkes t( voor operatie. 20 DECEMBER 1956 Zelden zal een boek zo verstanden hebben op| als 'Lolita', het werk va Vladimir Nabokov (189 dat in 1955 in het Engel komt en waarvan verko verspreiding op 20 dea 1956 aanvankelijk wort boden. Gaat het over lit het pornografie? Of hel het hier over pure inca vele interpretaties en h wroet naar de eigenlijki nis van het werelberoa boek buitelen sinds de tie over elkaar heen; ve ongenoegen van de sd De Franse uitgever Gin het omstreden (want: p grafische) Olympia Pre reputatie die overigens tijd onbekend is bij Nal durft het wel aan en no roman in een brief aan teur veelzeggend een b 'voor de liefhebber'. M heeft de in de VS woon Rus het nooit bedoeld i lita', dat - zeer kort doa bocht - gaat over de liel een oudere man voor e twaalfjarig meisje, Lolit naamd. In een reactie a dias stelt de schrijver: begrijpen heel goed dal het soort boek is voor w femistisch 'de liefhebbt noemt'. Voorgoed is Lol spreksstof in de literain en zeker ook daarbuita worden vele tientallen i nen exemplaren verkod ta is beroemd', is Nabol spreuk. 'Ik niet'. HENK RUUL» De cafémarathon 'Littk ther' krijgt in 2000 een Dat bleek gisteravond, negen stamgasten vani Karre in het Overijssels hucht Tuk honderd urn ruimte achter kippenga den doorgebracht. Del gers lieten zich vorige i woensdagavond vrijwil sluiten in dit Little Broi Geheel naar voorbeeld spraakmakende progn Big Brother vielen dage deelnemers af. Zondag zaten nog drie volhoud stok. De afvallers werd mineerd op grond van re bij diverse spellen. Z onder meer het gewich een krielkip geraden wi De verrichtingen van d nemers werd door het| dorp gevolgd. Tot grote zing van cafébaas Kran ontstond er warempel 1 Brother-toerisme. „Zei overal vandaan om zei moedigen, het is werkt voorstelbaar." De deelnemers zater et avond volledig doorhet geen mede te wijten wi fors drankgebruik en w slaap, erkende Jan Roll Groen, een van de volb „Ik kan geen bier meer zo vatte hij zijn gevoelt men. Hij voegde de dal woord en nipte zuinigjt een glaasje mineraalwa Een psycholoog, zoalsl Brother, was in Tuk nit Er heerste een vriendst lijke sfeer achter het ki{ gaas, waar de gekooide gasten elkaar op moeili menten ondersteunden dikke gein en dolle prei genoeg om door te gaa klonk het overtuigd val de tap in het Overijssel

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2