Aanval DIOK op tweede plek afgeweerd Superman in mat zwembad DG II laat jstaanvoerder ntsnappen De Bruijn op koers andbalsters Stompwijk irnederen hulpeloos EMM Sport Flair krijgt het moeilijk Zoeterwouds zwemtalent vijfde op NK NDAG 20 DECEMBER 1999 29 ji de Bilt 24ste in Brussel [N^ Erika van de Bilt is gisteren als 24ste geeïndigd in de lings wedstrijd van de IAAF World Cross Challenge Series in kspl an de Bilt werd eerste Nederlandse in 22.34. Omdat wedstrijd veel sterker bezet was, boekte ze daarmee vooruit- ;ten opzichte van de Tilburgse Warandeloop waar ze eind rber het veldloopseizoen begon met een teleurstellende nde plaats. lis in 't Veld tweede met Iceberg Carrie Huis in 't Veld is op een gedeelde tweede plaats idigd bij de kwalificatiewedstrijd voor de wereldbeker in jen. De amazone kwam met Iceberg foutloos tot een tijd l. De Zwitser Beat Mandli liet met Pozitano dezelfde tijd ren. De zege ging naar de Brit John Whitaker. Met Weiham de hij een tijd van 36,79. Jos Lansink werd met Carthago Z ste in de barrage met vier strafpunten en een tijd van 45,66. e tussenstand gaat de Duitser Carsten-Otto Nagel, in Lon- jedeeld tiende, met 48 punten aan de leiding. Huis in 't I volgt als tweede met 44 voor de Duitser Ralf Schneider (42) inst en verlies voor boksers Lantrok De 22-jarige Leidse bokser Mark Lantrok heeft op een toernooi in Utrecht een puntenoverwinning behaald op van Kimmenade uit Breda. Bas Lantrok (19) was minder cesvol. De Leidenaar verloor in Utrecht zijn eerste gevecht in l-klasse van Pascal Norden uit Gouda. De partijen werden okst ter voorbereiding op de Nederlandse kampioenschap- medio januari, waaraan beide leden van boksschool Lan- ;mee doen. C koploper na winst op Essensteijn anvoerder Gouwe Dam- linatie ontsnapte in de re de competitie maar net ijn eerste nederlaag tegen rids Damgenootschap II KDC (Katwijk) gaat na op hekkensluiter Essen- alleen aan de leiding in roofdklasse van Midden nd. Het Alphense HDC teg Damlust II uit Gouda, p7. Leids Damgenootschap icht tegen koploper de e Damcombinatie op een winst af te stevenen, in de laatste partij ging Isnog mis. ns Willemse opende de door in een gecompli- stelling steeds een tem eer te hebben. Fred Slin- ïd leek lange tijd een ge ien spel te hebben, maar in niet, ook niet in de ana- ichteraf (remise). Ruud de ;r dacht voor de Gouwe combinatie naar een ge ien eindspel af te wikkelen t bleek een remisecombi- een positionele partij liet Vermeer zich met een ombinatie verrassen en was de stand weer gelijk Harry Dekker bracht LDG op voorsprong, omdat te- ander Piet Swart, in een )are stelling, zomaar een weggaf. Hans Kolfoort tegen Eric Hoogendoorn ;en simpele één-om-twee- linatie een schijf en bracht nee het Leids Damgenoot- met 4-8 aan de leiding, in Wim Heemkerk aan het bord in een grote afwik- verdwaalde en de pro- DIOK is er niet in geslaagd de laatste competitiewed strijd van het reguliere seizoen winnend af te sluiten. In Castricum was de plaatselijke rugbyclub met 30-9 een maatje te groot. Dit betekent dat de Leidenaars op de vierde plaats eindigen en zich dus maar net aan hebben geplaatst voor de play-offs voor het kampioenschap van Nederland, die in februari beginnen. castricum pieter van der vliet Holland wilden de Leidenaars er nog wel tegenaan, - bij winst De competitie duurde voor Dl- zou DIOK tweede zijn gewor- OK net iets te lang. In Noord- den - maar de elfvoudig lands kampioen was niet opgewassen tegen Castricum dat tot de tan den toe gewapend was. Dat was opvallend, want bondscoach Geoff Old had afgelopen week zijn internationals nog met klem gevraagd om dit weekend niet te spelen, met het oog op de oefeninterland van komende dinsdag in Schoüand. DIOK- coach Iain Krysztofiak liet daar om Troy Raitt en Rogier van der Walle in Leiden achter, maar zijn collega Alan Price liet zijn internationals Andre Smit, Tim Schumacher. Michael Cahsey en Obbe Winkels gewoon op draven. Zo ontstond er vooraf gaand aan het duel al een krachtsverschil dat in de wed strijd nadrukkelijk aan het dag licht kwam. De wedstrijd speelde zich hoofdzakelijk af in de voor- waartsen. De zware jongens van Castricum waren in ge wicht en lengte superieur aan de tegenstander. Tot overmaat van ramp verloor DIOK binnen twee minuten routinier Marcel van Loon met een ribblessure. Van enige sturing was toen geen sprake meer. Castricum benadrukte met twee try's van uit de voorwaartsen de over macht. Slechts sporadisch mocht DIOK de bal het werk la ten doen, maar de Leidse club stuitte even zoveel keer op een muur van verdedigers. Twee penaltykicks van Ewoud Chau- dron verzachtten de pijn in de eerste helft nog een beetje, maar de hoop op een goede af loop was toen al verkeken. Ook in de tweede rondgang bleef Castricum de betere ploeg. De equipe van coach Pri ce liep met een dropgoal van Obbe Winkels en weer een voorwaartsentry uit naar 22-9. De Leidse ijver ten spijt was Castricum heer en meester. Een penaltykick van Wiet van Duin en een try van Winkels brach ten de eindstand op 30-9. blemen zich opstapelden, leek er nog niets aan de hand voor het LDG. Wim Kleyn stond immers goed tegen Raymond van Es. Maar die stak twee schijven in een groot initiatief. Van Es won en stelde daarmee uiteindelijk nog een matchpunt voor de Gouwe Damcombinatie veilig. Het Katwijkse KDC kwam on gedeeld aan de leiding door van degradatiekandidaat Essen steijn met 13-3 te winnen. Aan het kopbord gaf de getalenteer de Katwijker Bas Messemaker (speelt ook landelijke hoofd klasse voor Meurs/DEZ), een versnelde damles aan oppo nent Zandvliet. Messemaker verbruikte slechts een uur speeltijd en toen konden de schijven al in de doos. De Kat- wijkers liepen snel uit naar een veelzeggende 10-0, door winst partijen van Leen van Beelen junior (simpel openingszetje), Frans de Jonge (overmachts eindspel), Gijs van der Wiel (zetje) en Arend van Beelen met een eindspel-grapje. Dat Theo Zwetsloot, invaller Leen van Beelen senior en Jaap van Duy- venbode hun beter staande partijen in remise lieten eindi gen, bracht de overwinning niet in gevaar. Het Alphense HDC zag aan de topborden van Damlust II een tweetal invallers verschij nen (grootmeester Prosman was in het buitenland) en kwam door simpele winstpartij en aan die borden (Van Ree- nen, Venema en Meijer) op een beslissende voorsprong. De la gere borden van Damlust kon den dit niet meer te compense ren, waardoor de Alphenaren hun tweede competitiewinst konden bijschrijven. Pieter van den Hoogenband lacht na zijn recordrace. eindhoven gpd Na de glansrijke zevendaagse van Istanbul verborg Inge de Bruijn zich maanden in de schaduw van Pieter van den Hoogenband en Marcel Wou- da. De Bruijn, die met Van den Hoogenband en Wouda in de Turkse stad volop meedeed aan de goudproductie bij de EK, trok zich terug in de Ver enigde Staten. Hardwerkend achter de schermen, ook tijdens de suc cesrijke 'zakenreizen' van Van den Hoogenband en Wouda eerder deze maand naar San Antonio (US open) en Lissa bon (EK kortebaan). De Bruijn koesterde de stilte, het alle daagse patroon van keihard trainen, op gezag van haar for malistische drilmeester Paul Bergen. Aanvankelijk op haar basis in Amerika, dag in, dag uit werkend volgens de ortho doxe ideeën van haar Ameri kaanse coach. Begin deze maand keerde de afgetrainde De Bruijn zelfver zekerd terug in Nederland, bij trainer en maatje Jacco Ver- haeren. Om zich in alle rust onder de hoede van Verhaeren te richten op de nationale win terkampioenschappen, de eer ste meetmomenten op het tra ject naar de Olympische Spe len. Probleemloos doorstond de Europees kampioene de tests in Eindhoven. Vormbehoud toonde De Bruijn op al haar olympische programma-on derdelen (50 en 100 meter vrije slag en 100 meter vlinderslag). Getuige de gave tijden ligt zij op koers, met de 54,79 over 100 meter vlinderslag als abso luut toppunt. Dat was een spetterend nationaal record met internationale meerwaar de. „Een goed gevoel, maar er is nog een lange weg te gaan. Het is per slot van rekening pas december.'' Inge de Bruijn bleef keurig in de pas bij NK-gigant Pieter van den Hoogenband, Marcel Wouda (ook goed voor aan sprekende NK-bijdragen), Kir- sten Vlieghuis, Johan Kenk- huis, Mark Veens en Chantal Groot, de andere genomineer den voor Sydney. Uit de twee de garnituur drong in de Eind- hovense recordfabriek op ei gen kracht nog geen zwemmer of zwemster de olympische se lectie van bondscoach Stefaan Obreno binnen. In het bijzonder Stefan Aartsen (vlinderslag), Joris Kei zer (vlinderslag), Klaas-Erik Zwering (rugslag). Mark van der Zijden (wisselslag), Benno Kuipers (schoolslag). Madeion Baans (schoolslag) en Wilma van Hofwegen (vrije slag) moeten op herhalingsoefe ning. De wachtkamer is tot en met 15 juli 2000 geopend, tot vlak na de Europese kampi oenschappen in Helsinki. In het uiterste geval biedt de 'es- tafettetruc' soelaas, zeker nu alle estafettes op grond van de prestatiereeks bij de EK in Is tanbul het olympisch brevet hebben gekregen van het NOC *NSF. eindhoven hans vos Het applaus kletterde toch nog van de tribunes. Zo stil als het was in zwembad De Tongelreep na de magistrale grensverleg gingen op de 100 en 200 meter vrije slag van Pieter van den Hoogenband, zo hartverwar mend waren de toejuichingen een paar kilometer verderop in Eindhoven. Merkwaardig ge noeg werd in het volgepakte voetbalstadion van PSV de na tionale zwemheld, die het we reldrecord op de 100 meter net miste (48,35 om 48,21) en het tien jaar oude Europese record op de dubbele afstand verpul verde (1.46,58 was 1.46,69), luidkeels toegezongen. Hartstochtelijk is de adoratie voor de Sportman van het jaar, voor wie op de Eindhovense grasmat de loper werd uitge legd. Brabantse glorie van de beste soort. En dat nota bene op de verloren avond van PSV. In de rust van het duel met Heerenveen was eregast Van den Hoogenband het stralende middelpunt in de middencirkel. Uit elke hoek van het volle voet balstadion golfden warmtestro- men in de richting van de hardst zwemmende supporter van de uitgegleden koploper in de eredivisie. Hoe anders was de stemming op de hoogtepunten, in de toch ook afgeladen Tongelreep. In de klamheid van het Eindho vense zwemcomplex werd Van den Hoogenband na een groots sportmoment overvallen door een gevoel van beklemming. Raar maar waar. ,,Zo mak, zo lam allemaal. In Lissabon bra ken ze een week geleden de tent af voor iedere Portugees die vijfde werd op de EK. Daar lopen ze nu nog steeds in polo naise door dat bad." Typisch Nederlands, die kille reactie na een verbluffende we reldprestatie. Lauw. op het on verschillige af. Van den Hoo genband kreeg De Tongelreep niet op tilt, een zeer kalme plek was het al en bleef het. Slechts weinigen (onder wie de NOC *NSF-bazen Jan Loorbach en Joop Alberda) hadden door dat Europese koning van de borst- crawlsprint voor Nederlandse zwembegrippen unieke gevech ten leverde met de klok. De NK, door de zwembond omgedoopt tot pré-olympisch toernooi, werd door Van den Hoogen band van een mondiaal keur merk voorzien. „Ik weet hoe ik me in zo'n tamme sfeer moet afsluiten." Dat liet hij zien ook. De captain van het Neder landse dreamteam op de borst- crawl kwam als de superman uit het water. „Ja, soms voel ik me zo." Twee keer zette hij een op één na beste tijd ooit neer. „In mijn eigen klotsbadje, on waarschijnlijk." Het Ameri kaanse fenomeen Matt Biondi, op de mondiale ranglijst van de 100 meter jaren secondant van de Russische heerser Aleksan- der Popov, is voorgoed uit de voorste rij verdreven. Wegge streept werd ook het decenni um waarin de Italiaan Giorgio I.amberti op de 200 meter in Europa aan de macht was. Nog slechts wat honderdsten van een seconde rest Van den Hoogenband om Popov na de beroving van zijn Europese sprinttitel ook het uithangbord van zijn zakelijke imperium te ontnemen. En om de Australiër Ian Thorpe, de glamourboy van het wereldrecord op de 20Ó me ter, te ringeloren. „Naar Popov is ergens op de wereld een startblok vernoemd", zei Van den Hoogenband in opperste verrukking met een kwinkslag. „Naar mij mag in Nederland best een zwembad worden ver noemd wanneer ik een wereld record pak." Negen maanden voor de jacht op olympisch goud in Sydney met Popov en de Au stralische publiekslievelingen showde Van den Hoogenband dicht bij huis dat hij de topfa voriet is. Op een paar automi nuten van Geldrop, zijn woon plaats. „Hier schrikken er een paar van", zo luidde de nuchte re vaststelling van een groot Nederlands kampioen, zich on derwijl achter de speakersloge hijsend in een sportbroekje met de afdruk van talloze lieve heersbeestjes. Na de US Open en de EK kor tebaan was de winter-NK voor Van den Hoogenband het der de opeenvolgende jachtterrein binnen een maand. In Eindho ven had hij pas echt beet. „De vermoeidheid van deze trips, het vele gereis, het sportgala en de andere dingen die ik aan mijn kop had opzij schuiven, dat was mijn uitdaging. Hard zwemmen voor het Nederland se publiek was ik aan mijn stand verplicht, vond ik. Zo vaak zwem ik niet in Neder land." sscliieten in de Meerhorst: 30-6 iai roel de zeeuw alle derdedivisionisten in alleen de vrouwen van pwijk en de mannen van eek gewonnen. De vrou- van Oase kwamen tekort Cosmos. vrouwen van Stompwijk/ lay hebben in De Meer- hun koppositie in de der- visie met succes verdedigd in een eenzijdig duel 2 met 30-6 te verpul- De nummer laatst was Stompwijk afgereisd om ore zo laag mogelijk te en, want de Middelburg- tadden in de voorgaande trijden nog geen punt bij gesprokkeld. h was de wedstrijd al voor 1st gespeeld. Stompwijk op dat moment met 16-3 tegenpartij leek zich neer gen bij de suprematie van iploper. Coach Ton van eek moest bekennen dat ort wedstrijden qua span- minder aantrekkelijk is !hei publiek. De Hagenaar de tweede helft voor- als training en liet zijn op verschillende po- Er zat na die im- voorsprong toch geen opbouw meer in ons spel. Van de dertig doelpunten werden er ongeveer twintig via de break gemaakt. Zelf zie ik ze liever vanuit de hoeken of vanaf de cirkel scoren", aldus de trainer die de prestatie van het team als geheel onderstreepte, maar Mirèlle Berg daarbinnen weder om uitstekend vond spelen. Bij de sporadische plaag stootjes die EMM uitdeelde, trad de keepster goed en gecon centreerd op. Uiteindelijk veer de niet alleen het massaal toe gestroomde publiek omhoog toen in de laatste minuut de dertigste treffer werd aangete kend. ook de hoofdrolspeelsters waren verguld met dit laatste wapenfeit: er was hun een krat je bier in het vooruitzicht ge steld als de dertig gehaald zou worden. De vrouwen van Oase moes ten het na een reeks slechte prestaties opnemen tegen het Rotterdamse Cosmos. De ploeg van Paul 't Mannetje kon al weer geen vuist maken en ver loor met 9-15 (rust: 3-7). De Veensen startten slecht en al na een kwartier keken zij tegen een 0-6 achterstand aan. Reden voor de trainer om de 3-2-1-lijn te vervangen door een hecht 6- 0-blok met een compact cen trum en verre hoekverdedigers. Vanaf dat moment leken de teams aan elkaar gewaagd, maar uiteindelijk bleek het eer ste kwartier doorslaggevend. Zo vlak voor de Kerst weet 't Man netje waar zijn ploeg staat in de derde divisie: „Ik dacht dal we aansluiting bij de middenmoot konden krijgen, nu moeten we met drie andere teams strijden tegen degradatie." Janny Jansen viel met een ogenschijnlijk ern stige knieblessure uit. De kersverse coach Paul Tim mermans -om onduidelijke re denen is Jack van der Endt als trainer én voorzitter opgestapt- zag zijn team Rijnstreek de uit wedstrijd winnen van Hellas 3: 16-21 (rust: 8-8). Vooral in het begin had de derdedivisionist moeite met de hechte verdedi ging aan Haagse kant, maar door met twee cirkellopers te spelen, werd in de tweede helft meer ruimte op de cirkel gecre- eerd. Daarvan maakte Remco Pabst het gretigst gebruik en hij was met tien treffers dé top schutter van Rijnstreek. De mannen van Saturnus 2 gingen thuis in de derde divisie met 20-29 onderuit tegen Ato- mium'61 2. Ciska Hoogeveen legt aan voor weer een Stompwijkse treffer. FOTO MARK LAMERS badminton peter klein Alleen het tweede team van Flair kwam in de derde divisie van de landelijke competitie tot winst. De Alphense badminton ners wonnen in Rotterdam bij BCR '91 4 met 5-3. Het Leidse Veglo, BC Lisse en BC Wasse naar speelden gelijk. Voor het in degradatiesfeer verkerende vlaggenschip van Flair (Alphen) kwamen tegen BC Amersfoort niet verder dan een 3-5 nederlaag en zullen nu van zowel ESCA als United moeten winnen om alsnog aan afdalen uit de eerste divisie te ontkomen. Tegen Amersfoort 2konden Bas van Zeist en Peter van den Berg twee punten op hun conto schrijven. De Alphense kopman won zijn enkelspel en het dub belspel met Van den Berg, die ook zijn mixed met zus Maaike tot een positief einde voerde. Bij het tweede team bleef Pe tra Bos-Knoester in haar drie partijen zonder nederlaag. De Alphense won haar single, de dubbel met Sonja Idzerda en de mixed met Edwin Dierckxsens. Cees-Jan van Vliet voegde tegen BCR '91 4, waar in de eerste competitiehelft van was verlo ren, een singlezege aan toe. Dierxsens won met Pieter van Maasdam ook het mamiendub- bel. Flair 3 was met 5-3 de min dere bij Delft 2. Drie van de vier teams in de vierde divisie eindigden hun wedstrijd met een 4-4 stand. Bij Veglo speelde Randy Thepass na zijn blessure in de single weer op halve kracht en in de dubbels vrijwel volwaardig mee. Björn Hofkes won als eni ge zijn enkelspel en voegde daar nog twee winstpartijen in de dubbels met Thepass en El len van der Voort aan toe. Mo nique Borsboom pakte met Thepass ook het punt in de mixed. Bij het in dezelfde afdeling uitkomende Apollo redde Ruud Bakker de eer tegen het bezoe kende Conservatrix/Velo 4. Rogier Moorman en Paul van der Hulst namen weer het leeu wendeel van de punten van BG Lisse voor hun rekening. De twee Lissenaren wonnen hun enkelspel en het samenspel. De 4-2 voorsprong na het vrou- wendubbel van Sandra Bon met Nanda Abercrombie kon in de mixed niet tot een totaalzege worden omgezet. BC Wassenaar miste de grie perige John van Egmond, die vorige week met twee winstpar tijen bij koploper Huizen '96 na zijn ziekte een fraaie rentree maakte. Monique Hilgcman was ditmaal de grote naam in het team. Ze won haar drie par tijen, single, dubbel met Char lotte Los en mixed met Frank van Leeuwen. Los won even eens haar enkelspel, maar kon het beslissende punt met Joost van Klink niet binnenbrengen. De LZ-zwemmer Louis van Schaarenburg (16) heeft tij dens de Nederlandse jeugd kampioenschappen op de lange afstand in Eindhoven goed gepresteerd. Op de 1500 meter vrije slag tikte de Zoetewoudenaar ais vierde aan in een tijd van 17.24.23. Zijn clubgenoot Mark Drenth werd in 17.37.56 vijf de. Van Schaarenburg kwam ook uit in de B-finales van de 200 meter (3de in 2.18.11) en 400 meter wisselslag (5de in 4.53.62). Dieuwertje Ver meulen haalde ook de B-fi- nale op de 200 meter rugslag en werd vijfde in een tijd van 2.34.79. Op de 800 meter vrije slag voor junioren nam Toesja Klein, met een tijd van 10.22.74, een gouden me daille mee naar Leiden. Len- neke van Schaik werd in een oudere categorie rijfde met een tijd van 10.08.64. An- nalotte Hendrilcsen (De Co- lumbiaan) is tijdens Speedo- wedstrijden de junioren top tien van Nederland binnen gedrongen. De Oegstgeeste zwom de 100 meter vrije slag in 1.08.89 en de 200 meter wisselslag in 2.51.68.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29