pernix zwerft niet meer UIT 9 Sport DE CLUB VAN DE WEEK OPVALLEND AANWEZIG sport GESPROKEN 27 urenlang zwierven de korfballers van Pernix van zaal ar zaal in en zelfs buiten Leiden om hun thuis wed- len te spelen. Sinds de opening van de Zijlhal is aan verre van ideale situatie een einde gekomen. Op de >d|erdagen is de sporthal aan de Paramaribostraat van 'a [en uur 's ochtends tot 11 uur 's avonds van de groot- Ij korfbalvereniging van Leiden. CLUB van de WEEK Pernix lis Knook, bestuurslid pr en nsoring, is zeer tevreden rdie nieuwe locatie. Op r rdag is die zaal gewoon van althans zo voelt dat. Ook "ontacten met de beheer- verlopen uitstekend. Er is eel commentaar geweest op a ehal, maar voor ons is -ie 'e eet. Dat mag ook wel eens 'a egd worden. Ons eerste is al#s nog ongeslagen, dat helpt ij lurlijkookwel." wat de veldcompetitie be- staat er een verhuizing te n hten. Samen met de ge- 1 nte is gezocht naar een ge- u kte vervanging voor de hui- locatie naast de 31 enoordhallen, die komt te fallen. Volgens bestuurslid '1 hnische Zaken Alice Tiele- i werd dat ook hoog tijd. J Ht moment hebben we een i, smal veld, waardoor de 'e in nauwelijks verplaatst e nen worden om het gras rwat rust te gunnen. Na de I ïervakantie ziet het er wel f r aardig uit, maar na een II k of vier is het weer een 'll izooi. Bovendien heeft het ein een erg slechte draina- n rwaarde voor de nieuwe lo- !r e was dat het die nabij de Merenwijk moest zijn. Voor de senioren zou het nog niet zo erg zijn om ergens anders te gaan zitten, maar een groot deel van de jeugdleden komt uit de Merenwijk. Voor hen moet je toch in de buurt blij ven", aldus Tieleman. De keuze van de gemeente is gevallen op een veld van de voetbalvereni ging Roodenburg. En die keuze is bij Tieleman zeer goed geval len. „We krijgen daar de be schikking over drie kunstgras velden, als enige in Leiden, en een nieuw clubhuis. En dat trekt aan. Bovendien is het wel leuk dat het met Roodenburg ook weer wat beter gaat." In 1921 werd Pernix opgericht door een klein aantal enthousi astelingen uit de protestants- christelijke hoek. Al snel werd de Leidse club een van de hoofdrolspelers in de CKB (In die tijd bestonden er nog twee bonden. Op zondag speelde de NKB, later KNKB, en de CKB speelde op zaterdag). Toen bei de bonden in 1970 fuseerden, was Pernix recordhouder kam pioenschappen op zaterdag. Door de fusie met de sterkere KNKB kreeg Pernix een plaats in de overgangsklasse. Dat ni veau heeft de club niet vast kunnen houden. Een aantal jaar geleden degradeerde Per nix zelfs naar de tweede klasse, om vervolgens direct weer te promoveren naar de eerste klasse. En de club kijkt weer omhoog. Jasper Engel, een grote naam uit het Pernix-verleden, geeft extra trainingssessies om het niveau nog verder op te krik ken. Met de huidige lichting jeugdspelers denkt de club over een jaar of drie de stap naar de overgangsklasse te maken. „We hebben altijd op niveau kunnen korfballen door onze goede jeugdopleiding", vertelt Knook. Onze jeugdteams spe len regelmatig in de hoofdklas se." Toch is het niet altijd mak kelijk de jongeren te behouden. Zo zoekt een aantal talentvolle spelers het hogerop bij hoofd klasseclubs. Bovendien, en dat is misschien nog wel vervelen der, kampt korfbal met een imago-probleem. Tieleman: „Voor heel veel prestatiegerich te jonge spelers is het moeilijk om er voor uit te komen dat ze korfballen, vanwege het duffe image. Er wordt over het alge meen toch een beetje lacherig over gedaan. Korfbal wordt meer gezien als familiesport. Toch wordt het onderschat. Je moet erg allround zijn om een goede korfballer te zijn. Je ziet dat goede korfballers die swit chen naar een andere sport, daar ook meestal in uitblin ken." Maar Pernix heeft zich altijd uitstekend staande weten te houden in de korfbalstad Lei den, die aanvankelijk elf clubs telde. Dat aantal is door fusies teruggebracht tot vijf, en Pernix is de. grootste. Tiet succes van de oranjewitten schuilt volgens Tieleman vooral in de sfeer bin nen de club. Er heerst een enorm respect voor elkaar, zo wel binnen teams als tegenover de trainers. We krijgen regelma tig signalen van ouders die dat waarderen. Hoewel we niet te soft zijn. Iemand mag ook wel eens een uitbrander krijgen." Binnen de gemeente worden verwoede pogingen gedaan om Leiden-Noord op te waarderen en misschien kan Pernix daar een rol in vervullen. Ik denk niet dat de gemeente dat doel nou zozeer voor ogen had, toen ze ons het veld bij Roodenburg aanboden. Maar volgens mij zijn ze er wel blij mee. Pernix is een ideale club, zeer gezond, met een grote jeugdafdeling. Onze uitstraling is die van een gezellige sportieve vereniging." Of de club ook de grote groep allochtone jongeren in Noord kan bereiken, is voor Tieleman nog maar de vraag. Het is ons tot nu toe nog niet gelukt. We zitten met het probleem dat het een gemengde sport is. Voor veel allochtone jongeren is dat, denk ik, een probleem. We fol- deren veel op scholen en daar vind je weinig respons. Maar als we op een gegeven moment signalen uit die hoek krijgen, dan zullen we daar meteen op inspringen." TEKST JEROEN BAL FOTO'S HIELCO KUIPERS Naam: Pernix. Oprichtingsdatum: 11 mei 1921. Ledenaantal: 350, van wie ruim 200 junioren. Contributie: 288 gulden voor de senioren. Vanaf 132 gulen voor de junioren. Ledenaanmelding-. Agnes de Rooy (071-5124971). Hoogtepunt: het laatste zaalkampioenschap in de CKB en de twee Nederlandse Kampioenschappen bij de jeugd. Dieptepunt: degradatie naar de tweede klasse twee seizoenen geleden. krijgt Isportmaleriaal aangeboden Tieleman (links) en Chris Knook. am: Michel Schouten, eftijd: 32 jaar. roep: medewerker KPN. Donplaats: Sneek. ub: v.v. Warmunda. ichel Schouten maakte in t duel tegen Teylingen n rentree bij Warmunda. houten scoort altijd en «ral n ging gisteren vro- i verder waar hij in april itopt was. De inwoner n Sneek maakte niet al- tn twee doelpunten, maar reidde er ook twee voor. n opvallende prestatie or een spits die nauwe- is traint. je eerste wedstrijd gelijk ee keer scoren, hoe kan if? t vind al jaren dat het ni- (iii stukje voor stukje af- jdt. Ik zie nog steeds voet- llers van wie ik denk: voet- Hen zij nog? Ik denk ook t we over een x-aantal ja- i nog weinig verenigingen bben binnen de regio. tdden ze in Sneek geen its nodig? e kennen de spits Schouten Sneek niet eens. En eerlijk tegd vond ik het wel best lekker rustig. Maar toen tóe Warmunda. Ik heb ja tegd. omdat ik bepaalde nsen binnen de vereniging t in de steek kan laten. je ooit in Friesland voet- Uen? eg nooit nooit. Maar voor lig maak ik dit seizoen bij trmunda af." oi we dit seizoen nog een reniging met andere oud- tlers zoals Nico Laken- rg en Henk Strijbos? denk het niet. Nico is al tl lang geblesseerd en Henk eft al tijden last van zijn S Henk kwam gisteren als in mental coach wel even tn." Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 TEAJWvan de WEEK Pernix Al Zij moeten het in de toekomst gaan doen voor Pernix. De Al-junioren spelen op het veld in de hoogste klasse van Nederland en in de zaal een treetje lager. De spelers zijn goed op elkaar inge speeld. Aanvoerster Sanne van Santen:,, We spelen al lang met elkaar. Met sommigen zit ik al acht jaar in het zelfde team. Het is bij ons erg gezellig. We zien elkaar ook buiten het kolfballen. Boven dien hebben we een verschrikkelijk leuke coach.Toch loopt het in competitie nog niet van een leien dakje. Van Santen:,, We zijn nu een goede middenmoter, maar in principe moeten we om de promo tieplaatsen kunnen strijden. In de zes wedstrijden tot nu toe. hebben we al zes punten laten liggen. Ook zaterdagavond ging het tegen Groen Geel A2 aanvankelijk zeer moeizaam De ploeg uit Wormer kon lang bijbenen, maar de betere conditie van de Leidenaars gaf uiteindelijk de doorslag: 16-12. Bram Sikma, schaats- maat van de onlangs overleden marathon- schaatser Willem Poelstra in Panora ma: „Ik ken 'm als een vechter, als doorbijter. Toen hij op het ijs lag, dacht ik dat ook. Hij wint altijd... Later kwam de rest van Willems familie en was duide lijk dat hij het niet gehaald had. Zo veel verdriet, dat had ik nog nooit gezien. En dat hoop ik ook nooit meer mee te maken. Pieter van den Hoogenband in Panorama: „In Istanbul zwom ik bijna elke dag een finale. Ik was alleen maar bezig met winnen en had nauwelijks de tijd om te genie ten van het succes. Laat staan om me af te vragen of onze pres taties in Nederland ook een beetje leefden. Wisten wij veel dat we dagelijks voorpagina nieuws waren. Katja Staartjes, eerste Neder landse vrouw op de Mount Everest, in Panorama: „Door de ijle lucht denk je niet meer helder. Alles staat stil, zo raar. Ik zei de tafels van vier en zeven op om mezelf te testen. Het ging heel moeilijk. Idem: ..Bang was ik niet, maar je weet dat van elke twintig klimmers die de top halen er eentje sterft. Idem: Je kunt de Everest niet bedwin gen. je wordt toegelaten op deze berg" Bokspromotor Aad Veerman in Nieuwe Revu: „Ik ben een boksman in hart en nieren, maar zonder Mu Thai- of kickboksen, is het boksen ten dode opgeschreven. Bokser Arnold Vanderlijde in Nieuwe Revu: ..Er is zoveel agressie op middel bare en basisscholen. Waarom wordt er in het gewone onder wijs niet aan vechtsport ge daan? Ik heb daar veel aan ge had Frank Rijkaard in Elsevier: Uit aversie kijk ik niet naar Big Brother. Ik heb gelezen over het ontstaan van het programma. Te absurd voor woorden. Dat mensen op zo'n manier in de aandacht willen komen, en dat daar een zaak van wordt ge maakt. gaat mij te ver. Freek de Jonge zei terecht: 'Ik kijk perti nent niet naar Big Brother om dat ik anders geen excuus meer heb om te zeggen ik iets niet kan doen Wie naar Big Brother kijkt, kan niet aankomen met de mededeling dat hij in tijd nood verkeert. Het is puur tijd verlies, zo voel ik dat. Ronald de Boer in Sportweek: „Het is duidelijk dat we veel te vaak de discipline niet kunnen opbrengen om een wedstrijd goed uit te spelen. Ids Postma in Sportweek: „Ik was blij dat iedereen weg ging. Er ontstond een nieuwe uitdaging omdat ik alleen over bleef. Eigenlijk was het voor mij vorig jaar een vrij relaxed jaar Tot ik viel.." Martin Hersman in NRC Han delsblad: „Ik ga niet uitstappen in een toernooi als het NK Allround. Dat vind ik zo min. Tafeltennisster Elena Timina over Bettine Vriesekoop in NRC Handelsblad: „Ze was alleen geïnteresseerd in haar eigen prestaties. Je kunt best een bijzonder mens zijn, maar waarom kun je niet nor maal doen tegen anderen?" Idem over de sfeer rond het Nederlandse tafeltennisteam: ..ledereen is hier altijd zo snel beledigd. Niemand luistert naar elkaar. De trainer is onder deze omstandigheden een prostitué of een stripfiguur. Leo Beenhakker in de Volks krant: „Zwartrijden is een gigantisch probleem. In plaats van dat aan te pakken zeggen we: we doen het gratis! Dit is fantastisch, dit is briljant! Dat kamerlid moet de Nobelprijs krijgen!" Idem: „Het is ten hemelschreiend dat onze politici zich in de handen wrijven omdat Engeland-Duits land ons blijft bespaard. Zo van: Charleroi, mooi, zoek het daar lekker uit. Idem: „Of het nou Koeman is of Wouters, ze worden met zaken geconfron teerd waar zegevn bê nul van hebben.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27