Favorieten rijden in Den Haag op zek Groenewold laat beest in zich los 'Beresterke' Angenent grijpt naast lauwerkrans Judith Straathof tevreden over NK Maier verstevigt positie in klassement Sport Kostelic moet vre voor haar carrièr Martin Hersman n zijn doelen bijstelk MAANDAG 20 DECEMBER 1999 DEN HAAG PETER VAN DER HUIST Renate Groenewold heeft gis teravond ongetwijfeld even via haar computer een e-mail ver stuurd naar krachttrainer Jim McCarthy. Achter de schermen speelde de Amerikaan mentaal een belangrijke rol voor de rijd ster uit de ploeg van Gerard Kemkers. „Hij zei tegen me: als je naar de streep rijdt, moet je het beest in je loslaten." Groe newold bewees in Den Haag een snelle leerling te zijn. Alleen op de 500 meter liet ze de zege aan Marianne Timmer, de ove rige afstanden schreef ze op haar naam. Met haar eerste na tionale titel als beloning. Na haar zegetocht op de Haagse Uithof presenteerde zij zich prompt als bedreiging voor Tonny de Jong, de Friezin die er tot nu toe als enige Nederland se in is geslaagd om op all- roundtoemooien de Duitse he gemonie zo nu en dan te door breken. „Die concurrentie is niet erg. Het houdt je scherp", bleef De Jong er laconiek onder. Ze moest op de afsluitende vijf kilometer de koppositie en titel aan Groenewold laten. „Het was een beetje koud en dan lo pen mijn bochten niet lekker", klaagde ze. Samen met Groene wold is ze in ieder geval zeker van deelname aan de EK all round. De twee overige plekken gaan ongetwijfeld naar Anna- marie Thomas en Marieke Wijs man, die in Den Haag respec tievelijk drie en vier werden. De snelheid waarmee Groe newold progressie boekt, is op merkelijk. De in Heerenveen woonachtige schaatsster baar de vorig jaar. tijdens de World Cup van Ham ar, met een vierde plek op de 3000 meter voor het eerst internationaal opzien. Sindsdien nam haar carrière een vlucht. Vooral dit jaar is er onder begeleiding van Gerard Kemkers en Jim McCarthy het nodige veranderd. De coach sleutelde het een ander aan de techniek van Groenewold, ter wijl de krachttrainer over de conditie van de schaatsster waakte. Met de Amerikaan overlegt ze veel via de elektroni sche snelweg. „Ik ben veel sterker gewor den. Voorheen had ik af en toe last van mijn rug. We deden ook niet veel buik- en rugspier- oefeningen. Van McCarthy heb ik geleerd dat je romp juist heel belangrijk is." „Dat het zo snel gaat beang stigt me niet. Ik leg mezelf geen druk op. Waarom zou ik dat doen? Dat hindert me alleen maar in mijn prestatie. In ieder geval ben ik blij dat ik vorig jaar in Heerenveen al een EK heb gereden. De mensen waren he lemaal gek, dus ik weet nu wat me te wachten staat." De nationaal kampioene zal zich ook op het Europese to neel moeten bewijzen. „Ik wil voor een medaille op een af stand gaan. Voor mijn klasse ment is de 500 meter van cruci aal belang. Ik zal vooral aan dacht moeten besteden aan de eerste honderd meter. Als ik laag in de elf seconden rijd, kan ik een goede 500 meter neerzet ten", aldus Groenewold. Zater dag maakte ze in haar ope- ningsrit nog een misslag. Voorlopig is ze in de ogen van Tonny de Jong een van de favo rieten voor het komende EK. „Ze heeft hier niet voor niets gewonnen. Ik had gehoopt dat ik op de vijf kilometer een beet je bij haar kon blijven. Zij ging echter 35'ers rijden en ik 36'ers. Toch denk ik dat ik dichter in de buurt van Renate had geze ten als de NK in Heerenveen was gehouden. Ik houd nu een maal van glij-ijs en daar was hier niet echt sprake van." Te leurgesteld oogde de tweevou dig nationale kampioene all round niet. „Een EK-plek was voor mij het belangrijkste." De nummer drie van het kampioenschap, Annamarie Thomas, hervond in Den Haag vooral het plezier in het schaat sen. Nadat haar relatie met Bart Veldkamp tot een einde kwam, had ze even tabak van de sport. „Drie weken terug had ik echt zoiets van: misschien rijd ik de NK niet. Tijdens de World Cup van Heerenveen was ik er ge woon met mijn kop niet bij, had ik geen zin in schaatsen." Even speelde ze met het idee om helemaal te stoppen. Een week later in Berlijn had ze die nare gedachten al uit haar hoofd verbannen en in Den Haag was de lach weer terug. „Ik had even iets nodig. En dit was het." Grootste verliezer was Barba ra de Loor. Ze heeft de juiste vorm nog niet te pakken en kwam in Den Haag niet verder dan een achtste plaats. „Ik ben een beetje geblokkeerd ge weest. Dat heeft te maken met persoonlijke veranderingen." Het schaatsen leed daar onder. Toch heeft De Loor, die in Den Haag meer dan eens troost en advies zocht bij haar oude coach Sijtje van der Lende, de laatste tijd het gevoel dat het weer beter gaat. „Ik heb nu even de tijd om weer in vorm te komen", reageerde ze op haar mislukte poging tot EK-kwalifi- catie. Ook Marianne Timmer had graag het EK allround gereden, maar een gebrek aan ervaring op de vijf kilometer brak de sprintster op. „Ik heb die af stand al een aantal jaren niet meer gereden", aldus Timmer, die zich sinds de zomer onder begeleiding van Egbert van 't Oever op de grote toernooien voorbereidt. „Hij past heel goed bij mij, voelt me goed aan. Met Egbert botert het wel. Dit is ide aal. Ik zou heel graag met hem naar de Spelen gaan." Of dat ook gebeurt is nog maar zeer de vraag. Van 't Oever blijft Sanex trouw. „Ik ben Sanex", reageer de hij. En Timmer zal niet schromen naar een andere ploeg uit te zien als Sanex bij de komende contractbesprekingen aan de huidige werksituatie zou tomen. Dat bewees ze eerder al, toen ze na de Spelen van Naga no de KNSB verliet. Hoe belangrijk een goede be geleiding is, bewees Groene wold. „Ik voelde al snel aan dat het wel eens een leuk jaar kon worden. Dat heeft ook te ma ken hoe de zaken bij de KNSB zijn geregeld." Vooral de advie zen van McCarthy hebben de nuchtere rijdster geholpen. Waar een simpele e-mail al niet goed voor is. DEN HAAG PETER VAN DER HULST Judith Straathof greep met haar vijfde plaats tijdens de NK all- roundschaatsen in Den Haag net naast de hoofdprijzen. On danks dat de Zoeterwoudse geen EK-deelname afdwong, blikte ze tevreden terug. Haar klassering is een bewijs van de progressie die de schaatsster dit jaar doormaakt. „Het is na tuurlijk jammer dat ik het EK mis, maar ik heb er alles aan gedaan en dan kan ik er ook vrede mee hebben", zei Straat- hof. De Zoeterwoudse had vooraf geen rekening gehou den met uitzending naar Ha- mar, waar de EK volgende maand plaatsheeft. In haar huidige vorm is Straathof een belangrijke kans hebber tijdens de NK afstan den. Vooral ook omdat de meeste EK-deelnemers dit toernooi aan zich voorbij laten gaan. Het past niet in de voor bereiding op de Europese titel strijd. Straathof: „Zo ver heb ik nog helemaal niet nagedacht. Ik ga eerst een beetje uitrusten, want in Den Haag had ik last van een lichte keelontsteking. Morgen reis ik af naar Inzeil, waar ik tot de 29ste blijf. Daar zal ik me op de NK afstanden voorbereiden." Helen van Goozen, wereld kampioene bij de junioren, kwam tussen de senioren tot een verdienstelijke elfde plaats. Na een tegenvallend voorsei zoen kreeg ze in Den Haag weer iets van haar oude vorm terug. „In het begin liepen de wedstrijden niet lekker. Dat komt misschien omdat ik in mijn ploeg te veel achter de jongens heb aangereden. Het ging ten koste van mijn tech niek. Ik heb vervolgens naar ie mand gezocht die me weer op de rails kon helpen." Ze vond hulp bij gewestelijk trainer Wim den Eisen. Afwis selend traint ze nu J)ij Den Ei sen en bondscoach Jan de Kok. „Hij was niet echt blij met de situatie. Het is toch een ver trouwenskwestie. W daar allebei uitkomei nu in ieder geval stu Ik zat op de 500 mete de onder mijn seizo En op de 3000 meti ook dicht in de bui andere meiden." Bij de mannen sti Bob de Jong teleur, kilometer bleef de van de lange afstand een vijfde plaats. Gisi de Leimuidenaar, na starts op de 1500 mi kwalificeerd. NK allround dient slechts als brug naar EK schaatsen Gianni Romme, Rintje Ritsma en Ids Postma gre pen afgelopen weekeinde in Den Haag het NK all round, dat voor het eerst in drie jaar weer een vol waardige bezetting kende, aan om elkaar te beloeren. De drie favorieten stelden, met een wakend oog voor de aanstormende jonge garde, calculerend en op routine hun deelname aan het Europees kampioen schap over een maand in Hamar veilig. Ritsma en Postma, respectievelijk tweede en derde, lieten op de afsluitende tien kilome ter de titel aan Romme. DEN HAAG GÜS VAN OOSTEN Romme, de 26-jarige opgewon den lachmachine uit Brabant, is de minst ervaren allrounder van de drie en was om die re den ook het meest gemotiveerd om de nationale meerkamp voor het eerst als winnaar af te sluiten. De rangschikking is echter geen betrouwbare indi catie voor de uitslag van de EK allround in het Vikingschip, waar de strijd ongetwijfeld he viger zal zijn. Vooral voor Rits ma (29) en Postma (26), die de afgelopen vijf jaar de interna tionale allroundtitels hebben verdeeld, stond afgelopen weekeinde plaatsing voor de Europese titelstrijd voorop. Het kampioenschap was min of meer bijzaak, zoals de drie er ook hard over nadenken af te zeggen voor het NK afstanden over drie weken. De strijd om de drie EK-tic- kets was, tot opluchting van de keuzecommissie, na drie van de vier afstanden beslist nadat outsider Sicco Janmaat op de 1500 meter te veel had moeten Gianni Romme pakte zijn eerste nationale allroundtitel, maar dat zegt volgens hem weinig over zijn kansen voor de naderende EK: „Allrounden is weliswaar een beetje rekenen, je moet het toch met je benen doen." foto anp toegeven op de drie favorieten. Een dag eerder liet Martin Her sman, net hersteld van een rug blessure, het veiligheidshalve al voor gezien toen na twee af standen duidelijk was gewor den dat hij in het klassement geen rol van betekenis meer zou kunnen spelen. Op de tien kilometer moest de verdeling voor de podiumplaatsen wor den gemaakt en dat was in mentaal opzicht te veel ge vraagd van Ritsma en Postma. Zij eindigden op de laatste af stand met respectievelijk 24 en dertig seconden op eerbied waardige achterstand van spe cialist Romme (14.03,28). Geert Kuiper, coach van Rits ma, zei dat zijn pupil in deze fa se van het seizoen 'nog moeite had met het pijn lijden'. „De tien kilometer eist een bepaalde instelling", zei Kuiper. „Je moet eerst door een dichtgeslagen deur en daarna door een muur." Postma had zich na zijn tegenvallende eerste dag al ver zoend met een derde plaats, vlamde nog even ouderwets op de 1500 meter, zijn favoriete af stand, en consolideerde zijn positie in het klassement op de tien kilometer. Ook Romme weigerde zich zelf over de kop te rijden. De stayer („Ik had aan het eind niet het gevoel dat het lactaat uit mijn oren spoot") besloot een vlakke race te rijden, hield zijn rondetijden met ijzingwek kende regelmaat tussen de 32.9 en 34.4 seconden en zag rijn naam aan het eind van de mid dag terug aan de kop van het eindklassement. „Ik reed een solide race en dat leverde tot mijn verbazing de titel op", zei de Brabander, die tegenwoor dig in Uithoorn woont. Peter Mueller, de Amerikaanse positi vo-coach van de Spaar Select- ploeg, is er van overtuigd dat Romme een grote allrounder kan worden. „Want dit is alle maal nog nieuw voor hem en hij is enorm gemotiveerd." Mogelijk interessanter dan de verdeling van de podiumplaat sen tijdens het NK a de opmars van de jongelingen Sicco Ja Jochem Uytdehaaj MarkTuitert (20), di velijk de vierde, vijfi plaats bezetten, meest uitgesproken dichtte zichzelf na i den nog goede kan een derde plaats, EK-plaats. Janmaat, jaar een aanbod vai ploeg afsloeg: „Wij rekening mee te h moeten in de kom proberen Rintje, Ids te verslaan. Ja, ik we ze ons nu al in de den." Kernploegcoach G kers, die Janmaat haage onder zijn h zei een beetje verst van het optreden schaatsers. „Ze hebt listische overtroffen ten zien dat er geen ter de top-drie. Ik prima met die druk gaan. Ze hebben tionaal podium not te breken, maar daa wel even op wach voor Sicco en Jochet jaar in de kernploeg duld." Voorlopig zettet Ritsma en Postma het allroundschaa mand waagde zie voorspelling voor h EK. Want Romme is derlijke klasse op t standen, Ritsma de biele schaatser van Postma de meest i bare. Romme: „Ids 1 lemaal opladen voo WK. En als bij hen loopt, dan gaat hij i kan hij Europees worden. Maar het v te zeggen wie zal wi allrounden is wel beetje rekenen, je toch met je benen d ST. MORITZ/ZAKOPANE ANP Oostenrijker Hermann Maier was afgelo pen weekeinde de grote winnaar in het al pineskiën. 'Herminator' vergrootte met tweede plaatsen rijn leidende positie in het klassement om de wereldbeker. In het schansspringen heerste de Duitse leider Martin Schmitt dubbelzinniger. In Zakopa ne vloog hij tweemaal als winnaar van de grote schans. Hermann Maier werd op de glijpistes tweemaal overtroffen. In Val Gardena door rijn landgenoot Andreas Schifferer op de tweede afdaling van het seizoen. In Alta Ba- dia verraste de Fransman Joel Chenal op de reuzenslalom. Chenal boekte op 26-jarige leeftijd zijn eerste triomf in het circuit. Na elf wedstrijden telde zijn voorsprong in het klassement om de algemene wereld beker al 320 punten. Hij heeft een totaal van 760 punten. Zijn landgenoot Stephan Eberharter is tweede met 440. „Ik ben te vreden", zei Maier. „Het seizoen verloopt perfect. Ik kan niet altijd winnen." Bij de vrouwen was het een mooi week einde voor Italië. In St. Moritz, waar de Zweedse Pemilla Wiberg zaterdag de afda ling won, zorgden de 21-jarige Karin Putzer en de 22-jarige Alessandra Merlin voor een dubbele zege op de Super-G. Voor Putzer was het de eerste winst op wereldniveau. Hun landgenote Isolde Kostner nam de lei ding in het wereldbekerklassement. Martin Schmitt wordt in Duitsland op 21-jarige leeftijd al 'supervlieger' genoemd. De leider in de wereldbeker was in bloed vorm tijdens de dubbel op de grote schans van Zakopane. Tweemaal was hij beter dan de Fin Janne Ahonen. „Een droomweek- einde", vond Schmitt, die de grote favoriet is voor de klassieke Vierschansen Toemee. Het leek een vooropgesteld sce nario. Henk Angenent in het opvallende spruitjespak, het lei derstricot van The Greenery Six. Maar de kweker uit Woubrugge had afgelopen zaterdag in Utrecht, na de finale van de zesdaagse, veel liever de sprui- tenkrans ontvangen. Rassprin ter Jan-Maarten Heideman ver stoorde rijn feestje op honderd meter voor de finishlijn. Niet de winnaar van de Tocht der Tochten, maar de plaaggeest uit Oldebroek werd op De Vechtse- banen gelauwerd met de krans. Verreweg de sterkste van het A-peloton zijn. Openlijk -be wonderd worden door je colle ga's. En dan weer die pijnlijke tweede plaats moeten incasse ren. Angenent, toch al geen binnenvetter, was het mara thonwereldje aan de Utrechtse Mississippidreef voor even he lemaal zat. Opnieuw verloor hij van de kleine man, die de eind sprint tot een kunst verheven heeft. En dat de sterke klasse mentsaanvoerder bij het uitko men van de laatste bocht vol gens eigen zeggen afgesneden werd door zijn oude trainings maat Ruud Borst (na 155 ron den tweede), betekende meer olie op het vuur. Angenent. opnieuw deel uit makend van een kopgroep met één ronde voorsprong, wilde na rijn vergeefse spurt op de kunstijsovaal in eerste instantie maar één ding: rijn vrouw San- nah zien en zijn pasgeboren zoon Boyd in de armen sluiten. Zichtbaar om de frustratie over het verlies in te dammen. De zegevierende Heideman had met de imponerende Frisia-rij- der te doen. „Henk rijdt dit sei zoen ongelooflijk goed. Hij is beresterk. Ik mag dan gewon nen hebben, maar ik vind het gewoon shit voor hem dat 'ie nu wéér achter me geëindigd is." Het 'duveltje' van de Weh- kamp-formatie had ook een verklaring. „Met tien man sprinten is voor mij ideaal. Je hebt dan ruimte genoeg. Even dacht ik; nu red ik het niet. Henk zat immers direct achter mij. Maar hij kwam volle bak langs me en zat daardoor te vroeg op kop. Dan hoef ik al leen maar af te wachten en op het laatste stuk erlangs te knal len. Ik ben in zo n situatie ge woon de snelste." Angenent gaf op rijn beurt toe, dat de presti gieuze winst zijn collega wel toekomt. „Als je drie keer wint, dan heb je al het recht om hoog op dat podium te staan. Maar ik ook. want ik heb zes dagen vooraan gereden. Als dat ene resultaat dan niet komt..." Tijdens de finaledag op het kunstijs van De Vechtsebanen werden lange tijd alle vluchtpo gingen in de kiem gesmoord. Enigszins aansprekende namen werden veelal door Angenent zelf teruggehaald. Steevast be vond Heideman zich bij de Woubruggenaar in de buurt. Die afwachtende, initiatiefloze houding wordt de Oldebroeker niet altijd in dank afgenomen. Met nog negentien ronden voor de boeg had zich een vlucht- groep van tien gevormd. Ange nent voelde zich sterk genoeg om tot de eindsprint te wach ten. Daarin zou Borst hem de pas hebben afgesneden. „Ruud zal wel zeggen van niet, maar volgens mij deed hij dat ex pres." De 27-jarige Leiderdorper, die de tweede wedstrijd van de zesdaagse op rijn naam schreef, had echter een andere lezing. Hij maakte immers ook nog kans op de eindzege. „Het was de bedoeling dat ik zou winnen, voor Heideman en An genent. Ik zag een gat en daar ben ik ingestapt. In zo'n finale gaat het te snel om verder er gens bij stil te staan. Henk heeft op de verkeerde kant gegokt. Ik kan rijn kwaadheid overigens wel begrijpen. Hij rijdt buiten gewoon en dan steeds tweede DEN HAAG PETER VAN DER HULST Martin Hersman moet zijn doelen voor de rest van het seizoen bijstellen. De schaat ser van de Sanex-ploeg liep tij dens de Nederlands kampi oenschappen allround in Den Haag plaatsing voor de Euro pese titelstrijd mis. Daardoor rest hem niets anders dan zich richten op de nog resterende World Cup's en de WK afstan den. Hersman, net hersteld van een rugblessure, hoopte op de Uithof op een wondertje, maar zijn gebaar na afloop van de vijf kilometer was alles zeggend. Het ging gewoon niet sneller, verontschuldigde hij zich tegenover rijn volgers aan de kant van de baan. Na dat zaterdag al duidelijk was geworden dat de missie van Hersman was mislukt, hield hij de tweede dag van de titel strijd voor gezien. De kans dat Hersman naast de EK ook de WK allround misloopt, is groot. De Sassen- heimer gaat ervan uit dat de drie EK-deelnemers normaal gesproken ook voor het WK in Milwaukee worden aangewe zen. „Maar mocht de derde man op het EK slecht rijden en ik presteer tijdens de NK afstanden goed, dan verwacht ik dat er overleg komt", aldus Hersman. Het rijdei extra kwalificati voor WK-deelname nex-schaatser niet schaatskalender is i Bovendien zitten tus WK maar drie weke pig richt Hersman volledig op de NK i Daar hoopt hij op d 5000 meter plaatsin World Cups af te dw Het Nederlands 1 schap allround kv Hersman een week Hij had weliswaar meer van de rugbli lange tijd opspeelde tijd was te kort om eus op het titeltoei te kunnen bereide maal was de besli niet meer van star een emotionele gewi die rationeel genom wust heb ik mezelf e enigd", bleef Hersn ter. De teleurstelling I enige tijd zien aanl hield Hersman er i voorafgaande aan hi alle moed in. „Ik da bij de beste drie ko Als ik bij voorbaat I ten dat ik vijfde zoi was ik helemaal nie gegaan. Na de 500 ra er even doorheen. I was er gewoon niet." Jan Maarten Heideman eiste in de laatste etappe van de marathonzesdaagse de eindzege voor zich op. Henk Angenent (links) werd naar de tweede plaats verdrongen. Ruud Borst (rechts) eindigde als derde, foto anp worden... Nee, we praten hier vast wel over na, maar daar wacht ik nu nog maar even mee." Borst werd derde in het eindklassement. De vrouwen werkten in Utrecht hun derde en laatste wedstrijd tijdens de week van The Greenery Sue af. Jenita Hul- zebosch-Smit toonde zich tij dens de vijftig ronden opnieuw oppermachtig. Maar de mara thonschaatsster uit Gramsber- gen reageerde (te) laat in de fi nale. Ze dook pas in de laatste bocht geforceerd binnendoor, kwam daarbij ten val en nam mede-favoriete voor de overall zege Sandra de Ronde (Amster dam) mee. Huizebosch-Smit bleef op het ijs liggen en werd korte tijd later overgebracht naar het academisch zieken huis in Utrecht met letsel aan haar rechtervoet. Artsen con stateerden daar een enkelbreuk en afgescheurde enkelbanden. Ze moet zelfs vrezen voor haar carrière. De artsen schatten de kansen dat ze weer topsport kan bedrijven op vijftig procent. In de massasprint, die ge wonnen werd door Janny Zon derland uit Sint Nicolaasga, fi nishte de ex-Hoogmadese Jo- landa van Goozen als vierde. Daardoor kwam de BP-rijdster uit op de achtste plaats in het algemeen klassement, dat Zon derland als winnaar kende. Wendy Vergeer (Warmond) schaarde zich na de wedstrij den in Eindhoven, Alkmaar en Utrecht met de negende stek eveneens bij de toptien. Gedu rende de eerste drie dagen (As sen, Heerenveen en Den Haag) waren twee andere regionalen succesvol. Roelofarendsvener Lars Hoogenboom won immers de driedaagse bij de B-rijders voor Joost Juffermans uit Stompwijk (tweede) en Ruud Aerts (Riel). De Kroatische skister Janica Kostelic heeft zaterdag in een ziekenhuis in Basel een succes volle knie-operatie ondergaan. De ingreep aan de gescheurde kniebanden duurde zes uur. De 17-jarige Kostelic kwam donderdag zwaar ten val tijdens de training voor de afdaling in St. Moritz. Haar kwetsuren ble ken nog ernstiger dan zich liet aanzien. Behalve kniebanden liep zwaar beschadigde op. Op het momer val leidde ze in het om de algemene wei Kostelic zal circa I in het ziekenhuis n ven. Het hangt van tie af of de Kroatisd wedstrijdsport kan Als ze herstelt is ze lijk een jaar uit de ro

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 26