Arsenal verliest terrein op top drie Bill Shankly had een hart zo groot als Liverpool Mooi tafeltem weinig publiel Sport Wellens is de nieuwe kwelj voor Nederlandse veldrijd MAANDAG 20 DECEMBER 1999 Marseille verliest op eigen veld Marseille Olympique Marseille verloor op eigen veld van Ra cing Lens. De ploeg die eerder dit seizoen te sterk voor Vitesse was. verliet het Velodrome met een 1-2 overwinning. Na de wedstrijd kwam het tot een botsing tussen supporters van Olympique Marseille en de ordedienst. De politie gebruikte traangas om de orde te herstellen. Een groep fans die weigerde het stadion te verlaten, werd hardhandig verwijderd. De wed strijd was eerder enkele malen gestaakt, omdat boze supporters van Marseille projectielen op het veld smeten. Koploper Mona co heeft zaterdagavond op eigen veld tegen hekkensluiter Montpellier geen fout gemaakt (1-0). Monaco handhaaft daar door de voorsprong van vijf punten op Lyon, dat Metz versloeg met 2-0. Glasgow en Celtic veruit de beste Glasgow» Glasgow Rangers en Celtic onderstreepten zaterdag met ruime overwinningen dat er een groot verschil schuilt tus sen hen en de rest van de Schotse voetbalclubs. Nummer drie Dundee United stond na achttien wedstrijden en een fikse ne derlaag bij Celtic (1-4) al negen punten achter de schotvaardige nummer twee, die één punt achterstand heeft op de Rangers, dat weer twee wedstrijden achterstand hebben. Rangers trac- teerde Motherwell op eigen veld op verlies met 1-5. Celtic had het tegen Dundee United niet gemakkelijk. Door een treffer van de Portugees Ferraz keek Celtic tot in de tweede helft tegen een achterstand aan. mede doordat Viduka een strafschop tegen de lat schoot. Na de rust was het binnen vijf minuten 2-1 door Blinker en dezelfde Viduka. In de slotfase werd het 4-1 door Moravcik en Burchill. Atletico geeft 34 fans geld terug maprid Atletico Madrid heeft 34 seizoenkaarthouders minder. De supporters maakten gebruik van het aanbod van voorzitter lesus Gil van de Spaanse club om na inlevering de kosten van de jaarkaart terug te krijgen. De preses kwam met zijn voorstel na afloop van de nederlaag van zijn club vorige week tegen Va lencia. ..Als mensen willen, kunnen ze zich bij de club melden. Dan krijgen ze na inlevering van de seizoenkaart het geld terug dat ze hebben betaald. Ik heb vertrouwen in onze trainer. Als anderen dat niet hebben, moeten ze maar niet meer komen", sprak Gil. 'Posh Spice' drijft prijs Beckham op londen Spice Girl Victoria Adams ontpopt zich als zaakwaar nemer van manlief David Beckham. De vrouw van de midden velder van Manchester United verklaarde zaterdag dat haar echtgenoot bij een club op het Europese vasteland gaat voetbal len wanneer hij niet beter betaald gaat worden. Posh Spice rea geerde met haar uitspraken op het supercontract dat Roy Keane onlangs met de winnaar van de wereldbeker afsloot. De mid denvelder zette onlangs zijn handtekening onder een verbeter de verbintenis en gaat ruim 160.000 gulden per week verdienen. Rivaldo is 's werelds beste ionden De Braziliaan Rivaldo is door de lezers van het blad World Soccer gekozen tot speler van het jaar. De aanvaller van Barcelona kreeg 42 procent van de stemmen. Hij eindigde voor Manchester Uniteds David Beckham (26) en de Oekraïner And- rei Sjevtsjenko van AC Milan (9). Manchester United werd uit geroepen tot elftal van het jaar. De ploeg van Jaap Stam won de Champions League, de Engelse titel en de beker. Coach Alex Ferguson kreeg de titel coach van 1999. Bekeravontuur Ingelmunster voorbij Brussel Ingelmunster is gisteren in de achtste finales van de strijd om de Belgische beker uitgeschakeld door kampioen Genk. De tweedeklasser verbaasde in de vorige ronde door An- derlecht op eigen veld met 4 -1 te kloppen. Genk was met 8-1 veel te sterk. Derdeklasser Bergen schakelde Lommei uit (2-0). AA Gent won bij het naar de vierde klasse afgezakte Waregem eveneeens met 2-0. Zaterdag plaatsten Lierse, Lokeren en St. Truiden zich al voor de kwartfinales. Vanenburg neemt afscheid met overwinning Beker, achtste finales: FC A 1-2 nv. Lokeren - Mee hel» kroen - St Truiden 0-0 (S| U Genk - Ingelmunster 8-1. B« f] 2-0. Waregem - AA Gent 0-2 q. Arsenal raakte in de race om de Engelse voetbaltitel verder achterop. De ploeg van Overmars en Berg kamp kwam zaterdag voor eigen publiek niet langs Wimbledon (1-1) en telt nu zes verliespunten meer dan titelverdediger Man chester United, dat met 2- 4 won bij West Ham Uni ted. De ploeg van Jaap Stam en Raimond van der Gouw heeft een verlies- punt minder dan Leeds, dat gisteren door winst met 2-0 op Chelsea de koppositie overnam. Mc- Phail maakte beide doel punten tegen Chelsea. LONDEN ANP Sunderland verraste opnieuw en stond na de 2-0 zege op Sou thampton derde. Kevin Phillips tekende voor beide treffers en kwam met een totaal van 19 doelpunten aan de top van de topscorerslijst. Manchester United besliste de uitwedstrijd bij West Ham United binnen negentien minuten. Dankzij treffers van Giggs (2x) en Yorke leidde de houder van de Cham pions League en wereldbeker toen al met 3-0. Di Canio pas seerde vervolgens twee keer doelman Van der Gouw en bracht daarmee de spanning terug in de wedstrijd. Yorke be sliste met zijn honderdste com petitietreffer de wedstrijd: 2-4. Arsenal, dat zonder Berg kamp speelde, keek voor eigen publiek al na zeven minuten te gen een achterstand aan. De Fransman Henry bracht Arse nal na een uur op 1-1. Doelman Westerveld van Li verpool hield tijdens de thuis wedstrijd van zijn ploeg tegen Coventry City de nul. Dankzij doelpunten van Owen en Ca- mara handhaafde de club van de Nederlandse doelverdediger zijn positie in de subtop van de competitie. Spanje Koploper Deportivo la Coruna heeft zaterdag de voorsprong op naaste belager Celta de Vigo vergroot tot acht punten. De ploeg van Roy Makaay won het rechtstreekse duel met 1-0. De Argentijn Turu Flores tekende SSV Ulm - Eintracht Frank| MSV Duisburg 6-1, 1860 N jd serslautern 2-1, FC Freibui r burg 1-1, Leverkusen - Unti Rostock - Schalke'04 1-0, mund - Hertha BSC 4-0 Stand aan kop X Bayern M. 17-36 Dortu 1860 Münch 17-29 Kaïse Arsenal - Wimbledon 1-1, Sheffield Wednesday 2-1, b I® castle 2-0, Leicester - Dert o Liverpool - Coventry 2-0. W Tottenham 2-1. Sunderland ton 2-0. Watford - Everton 1 United - Manchester United Leeds United 0-2. I Stand: Leeds 18-41 Evertfe Man.United 17-39 Aston Sunderland 18-37 Coven Arsenal 18-36 Wirnt Liverpool 18-33 Newc it Leicester 18-29 Soutti n Tottenham 17-27 Brad* Middlesbr 18-27 Derby West Ham 17-25 Watfo Chelsea 16-24 Sheff Bari - Inter 2-1, Verona - Ve gliari - Lecce 0-0, Fiorentim IS 1, Lazio - Piacenza 2-0, AC I a* Nwankwo Kanu voert een acrobatisch nummertje uit na een gemiste kans. in de 65ste minuut voor de eni ge treffer van de avond. Depor tivo speelde de laatste vier mi nuten met tien man omdat Djalmina een rode kaart kreeg. Barcelona versloeg zondag Atletico Madrid met 2-1 dankzij een late treffer van Zenden. Via het lichaam van de debuteren de Atletico-verdediger Ayala schoot de oud-PSV'er tien mi nuten voor tijd raak. Eerder hadden Luis Enrique, op aan geven van Cocu, en Hassel- baink uit een strafschop voor de 1-1-ruststand gezorgd. Het was de dertiende goal van de spits van Atletico. Bij Barcelona stonden de Neder landers Reiziger. Zenden, Cocu en Kluivert in de basis. Hesp en Frank de Boer zaten op de bank, Ronald de Boer keek toe vanaf de tribune. Real Madrid won sinds 29 au gustus weer eens voor eigen publiek. De ploeg van midden velder Seedorf boog een 0-1- achterstand tegen Espagnol om in een 2-1-zege. Raul maakte de winnende treffer vanaf de straf schopstip. Real Betis Sevilla versloeg Real Mallorca met 1-0. De enige treffer kwam op naam van oud- Ajacied Finidi George. Duitsland Bayer Leverkusen en HSV zijn zaterdag in het spoor gebleven van koploper Bayern München. Beide clubs maakten voor eigen publiek geen fout. Leverkusen zette nieuwkomer Unterha- ching met 2-1 opzij en HSV be kleedt na de eenvoudige 6-1 ze ge op MSV Duisburg de derde plaats. Gerald Vanenburg heeft met een overwinning afscheid genomen van het profvoetbal. De oud-voetballer van Ajax, PSV, Jubilo Iwata, FC Utrecht en Cannes versloeg met 1860 München het bezoekende 1 FC Kaiserslautem met 2-1. Daar door neemt Vanenburg, die de jeugd van PSV intensiever gaat trainen, afscheid van een subtopper. Borussia Dortmund versloeg Hertha BSC, met Dick van Bu- rik, met 4-0. Alfred Nijhuis ver zorgde de eerste treffer. Later in het duel kreeg hij een gele kaart. Schalke verloor bij Hansa Rostock met 1-0. Italië Koploper Lazio Roma maakte geen fout. De tegenstander van Feyenoord in de Champions League versloeg in het olym pisch stadion van Rome Pia cenza met 2-0. De Chileen Salas en de Joegoslaaf Mihajlovic maakten de doelpunten. Juventus slaagde er gister avond niet in op gelijke hoogte te komen met Lazio. De ploeg van Edwin van der Sar en Davids bleef bij Fiorentina ste ken op 1-1. De Kroaat Tudor zette Juventus in de 16ste mi nuut nog wel op voorsprong. Batistuta maakte vier minuten later gelijk. Andrei Sjevtsjenko speelde namens AC Milan een hoofdrol in de thuiswedstrijd tegen Reg- gina (2-2). Met twee doelpun ten voorkwam het 21-jarige ta lent uit Oekraïne een nederlaag voor de titelverdediger. In de laatste minuut miste hij even wel een strafschop. Inter Milan verloor de aan sluiting met de koplopers. De ploeg van Ronaldo verloor met 1-2 bij Bari. Enyinnaya bracht de thuisploeg in de zevende mi nuut op voorsprong. Spits Vieri tekende in de twaalfde minuut voor de gelijkmaker, waarna Cassano twaalf minuten voor tijd de winnende treffer ver zorgde. 14-31 14-29 Lecce 14-27 Bolog - 14-25 Veron 14-24 Torim 14-23 Reggi 14-20 Piace 14-20 Venez 14-19 Caglia Sporting- Maritimo4-2, Rio )s 2-1. Leiria - Salgueiros 1-4, St. Clara 3-1, Campomaiore El 1Alverca - G. Vicente 4-2. Stand aan kop: 15-33 Mariti 14-31 Amad 14-30 f 15-27 Guim Sporting Porto Benfica Boavista Celtic - Dundee Utd 4-1, Johnstone 1-2, Motherwell Hearts - Hibernian 0-3. Stand aan kop: Rangers 15-40 HibenL, Celtic 17-39 Heart!01 Dundee Utd 18-30 Johns S Motherwell 17-27 Dundi r(- Deportivo - Celta 1-0, Real - panyol 2-1, Valladolid Alav - Zaragoza 2-2. Barcelona - 1, Betis - Mallorca 1-0, Malt 0-0, Numancia - Santander Sevilla 4-2. Valencia - Vallec Stand aan kop: )o Deportivo 16-36 Vallec f" Celta 16-28 Valem Zaragoza 16-27 Numa Barcelona 16-26 Betis a Alavés 16-25 Mallo 6 Ode aan legendarische manager brengt Anfield Road tot zwijgen liverpool albert geesing Het was dit weekeinde veertig jaar geleden dat Bill ShankJy zijn debuut maakte op Anfield Road tegen Cardiff City. Liver pool vierde het eerbetoon aan de legendarische oud-manager zaterdag met een mooie over winning op Coventry City (2-0) door fraaie doelpunten van 'wonderkind' Michael Owen en Titi Camara. 'Dit is een fantasti sche club', zingen Sander Wes terveld en Erik Meijer in koor. In geen stadion ter wereld klinkt het You'll never walk alo ne zo mooi en indrukwekkend als deze zaterdagmiddag op Anfield Road. Kippenvel, ook bij Erik Meijer. De Limburger heeft vrijdag op de training een kuitspier gescheurd en zit op de tribune, terwijl de spelers van Liverpool en Coventry zich vlak voor de kick-off in de kleedka mer terugtrekken voor de laat ste instructies. Nergens ter wereld is het his torisch voetbalbesef zo groot als in Engeland, de bakermat van het moderne voetbal. Hier heerst nog gevoel voor verleden en traditie. En krijgt Kevin Kee- gan. oud-speler van The Reds, en nu bondscoach van Enge land. een staande ovatie als hij langs de zijlijn zijn gezicht laat zien. Kom daar in Nederland eens om. tenzij je Johan Cruijff of Marco van Basten heet. In het spoor van Keegan volgt een tiental oud-spelers van Li verpool als Emlyn Hughes. Ron Yeats, Tommy Lawrence en Pe ter Thompson, die onder Bill ShankJy hebben gevoetbald en met Liverpool grote triomfen hebben gevierd. De Spionkop, al sinds jaar en dag het befaam de tribunedeel op Anfield Road, zwaait met rood-witte vlaggen, ze klappen zich de handen stuk en zuigen de longen vol om de vedetten van weleer toe te zin gen. De voetballers uit de glorieja ren zestig en zeventig verzame len zich in een halve cirkel rond de middenstip. Je kunt in het stadion een speld horen vallen als twee doedelzakspelers spe len tor nagedachtenis aan de Schot Bill Shankly. Als uit het vak met Coventry-supporters Zaterdag was het precies veertig jaar geleden dat Bill Shankly begon als manager van Liverpool. een voorzichtig fluitconcert de kop opsteekt, zijn drie omhoog gestoken vingers aan de zijlijn al genoeg om ze stil te krijgen. En neuriet de Spionkop op fluistertoon de tekst mee op de tonen van de doedelzak. Zo mooi. te mooi om waar te zijn. Dit zijn de echte voetbalsup porters. Geen grievende teksten of racistische spreekkoren. maar supporters die Liverpool in hun hart dragen. Zoals ooit Bill Shankly zelf, manager van 1959 tot 1974 en in september 1981 overleden. De man achter de promotie vanuit de tweede divisie in 1962, die de slapende reus weer tot leven wekte. Die, terwijl de Beatles-mania over het land trok, Liverpool drie keer kampioen van Engeland maakte en met de club de UEFA Cup won en twee keer de Engelse FA Cup. Hij legde de basis voor de Eu ropese triomftocht van Liver pool in de seventies en de eigh ties toen de club in vijftien jaar tien keer Engels kampioen werd en vier keer de Europa Cup voor landskampioenen won. Voor hem, een kleine en vast besloten man, een man van het volk, die daarvoor als manager FOTO REUTERS had gewerkt bij kleine clubs als Grimsby en Workington en via Huddersfield Town in Liverpool was beland, voor hem zogen de supporters zich de longen vol en zongen 44.024 toeschouwers zaterdagmiddag om even voor drie uur You'll never walk alone Zo mooi klonk het nog nooit in een voetbalstadion. Bill Shankly maakte van Li verpool wat hij zich had voor genomen: een bastion van on overwinnelijkheid. „Aan hem en aan niemand anders", sprak Kevin Keegan later op de mid dag, „dankte Liverpool de we deropstanding. En vijftien jaar van absolute hegemonie." Tot aartsrivaal Manchester United aan het begin van dit decenni um de geldbuidel trok en de macht overnam. „Destijds, in de gouden jaren van Liverpool", herinnert Ge rard Houllier zich, „was ik on derwijzer in deze stad en zat ik op de tribune bij de wedstrij den." De Fransman is nu de manager. „We kunnen Bill Shankly geen grotere eer bewij zen dan Liverpool terug te brengen aan de top in Enge land. Ik zou erg trots zijn als ons dat lukt. En hoop dat ook Bill Shankly trots zal zijn als hij dit team kan zien." „Dit is een goede groep", denkt Erik Meijer. „Hier valt iets mee te winnen en daarvoor ben ik naar Liverpool gekomen. Ik heb een mooie carrière ge had, bij PSV en Leverkusen, er ontbreekt alleen nog een prijs. Ik ben dik tevreden hier, ook al heb ik dan geen basisplaats. De club heeft mij niet gekocht op mijn groene ogen. deze transfer heb ik te danken aan wat ik in Duitsland heb laten zien. Dat hoop ik hier verder uit te bou wen." Heel Liverpool snakt naar een sportief succes. Het laatste aan sprekende succes dateert al weer uit 1992 toen The Reds de Engelse beker wonnen. „Dit seizoen willen we minimaal Eu ropees voetbal halen. Dat is een vereiste", zo weet Erik Meijer. En dat is wel het minste dat Gerard Houllier en het interna tionaal georiënteerde voetbal gezelschap verplicht is aan de hondstrouwe aanhang. En aan Bill Shankly. Liverpool-kenner Stephen Done: „Hij had een hart zo groot als dat van Liver pool. Hij wras al bij zijn leven een legende in de voetbalwe reld." En zal dat altijd blijven. Tot ver in de volgende eeuw. Al wras het alleen al vanwege de speciale CD die zaterdag werd uitgebracht: 'Shanks for the Memories'. kalmthout anp In de persoon van Bart Wellens heeft zich opnieuw sche kwelgeest voor de Nederlandse veldrijders aangi de hapering in de zegereeks van landgenoot Sven Ni, 21-jarige renner het initiatief over en pakte te Kalm winst in de Grote Prijs van België. In zijn eerste optreden op het hoogste niveau eisti meteen de overwinning voor zich op. Hij eindigde voor zijn leidende positie verstevigde, en veteraan Adri van Van der Poel ziet voor Wellens een mooie toekomt legd, maar verwacht niet dat hij op korte termijn een b< zal vormen. „Wellens rijdt veel te wisselvallig. Het ontl hem absoluut nog aan professionalisme." Afkeurend bekeek Van der Poel de entree van Weill perszaal. Ondanks een tempratuur rond het vriespunt ft geen lange broek en zaten zijn benen en gezicht nog \j modder. „Hij is natuurlijk euforisch over zijn zege, ma .t zorging moet altijd voorop staan. Let maar op, morj verkouden. Onder leiding van Van der Poel kende de Nederland! |V een sterke start. Met de WK in Sint-Michielsgestel in i z laatste grote wedstrijd, lijkt de vorm van Van der Poel Een lekke band in de tweede ronde wierp de 40-jarige terug naar de zestiende positie. Hij begon aan een im 51 kende inhaalrace, die stokte op de derde positie. Rich u nendaal was de grote verliezer. Na drie valpartijen en w broken wiel. waardoor hij bijna een halve ronde moe gaf hij de strijd om de topposities op. Hij eindigde uil n als zevende rotterdam anp Het olympisch kwalificatietoer nooi tafeltennis voor dubbels in Rotterdam heeft Nederland niets opgeleverd. Na de vroege uitschakeling van de jeugdige combinaties Jörg de Cock/Kal- un Yu en Floor Tebbe/Cathry Hof moesten zaterdag ook Ger- die Keen en Melissa Muller er aan geloven. Door dikke neder lagen tegen Palina/Timina (Rus) en Arisi/Negrisoli (Ita) was de vroegtijdige eliminatie een feit. Na de mislukte missie in Pa tras, waar de startbewijzen voor het olympisch enkelspel wer den verdeeld, betekende de snelle aftocht in Rotterdam een nieuwe teleurstelling voor Keen. De viervoudige nationale kampioene, in Atlanta (1996) nog wel van de partij, besefte dat de kans op Sydney 2000 nu wel heel erg klein is geworden. Pal In principe kan ze z nog bij het wereldki toernooi in Sevilla in sen. „Maar ik weet nog daaraan mag of wil n liet Keen weten. „De ling over vooral Pal heerst nu. Ik moet vi eerst alles op een rij In het nieuwe jaar b het voor mij nog zin olympische doelen te Veel belangstelling tafeltennisdriedaagse dam was er niet. Sl handjevol liefhebben het nieuwe Topspo bij de Kuip het git wedstrijden. Door dl van de twee toppe Keen en Danny Hi zich eerder deze Griekenland al vod 2000 kwalificeerden, w toernooi bij voorbaat Nederlandse glans ver

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22