Éi A. Onderzoek naar falend afweersysteem Bij doe-het-zelftest ontbreekt vaak de nodige nuancering Gezondheid Taboe Ouderen: fitter door bewegen Linolzuur tegen kankei Kankerthera J MAANDAG 20 DECEMBER 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOEIINGA 023 Onder het kopje 'De krant en het taboe op zelfdoding' is door de hoofdredactie de ongeschreven regel om terughou dend te zijn met het noemen van zelfmoord als doodsoor zaak aan de kaak gesteld. 'Het is het taboe dat de terug houdendheid heeft bepaald en de angst dat wie erover leest zelf ook met de gedachten kan gaan spelenmeent de re dactieraad. Aan zelfmoord van bekende personen wordt wel aandacht besteed, maar aan die van naamloze burgers tot nu toe niet. Er is besloten voortaan ook de zelfmoord van niet pu blieke personen anoniem maar zonder details te vermel den. Het is de bedoeling om niet langer onvermeld te laten dat de oorzaak van een stremming van het treinverkeer het gevolg was van een suïcide op het baanvak. De terughoudendheid om in onze samenleving over zelf moord te praten is een primitieve manier om de dreiging die van buiten komt te bezweren en de 'besmettelijkheid' van zelfmoord tegen te gaan. Het kan dus worden opgevat als een vorm van bescherming. Ik vroeg mij af wat de ge volgen van de nieuwe openheid over dit ondenverp zouden kunnen zijn. Zelfmoord, dat is bekend, kan besmettelijk zijn. Na de zelf moord van Kurt Cobain, de bewonderde rockzanger van Nirvana, ontstond onderzijn wanhopig verdrietige fans een golf van suïcides. Na de publicatie van 'Het lijden van de jonge Werther' van Goethe in 1774 schijnt een soortgelij ke suïcidegolf over Duitsland getrokken te zijn. Ook op afdelingen van psychiatrische ziekenhuizen komt het voor dat een aantal patiënten kort achter elkaar of te gelijkertijd zelfmoord pleegt. Vaak blijkt later dat deze pa tiënten hun zelfmoordplannen samen hebben beraamd en elkaar als het ware hebben aangestoken. De een wilde bij de ander niet achterblijven. Alsof er een element van com petitie in zat. Ik heb zelfs meegemaakt dat een patiënte er boos over was dat zij niet als eerste suïcide had gepleegd. Om zulke epidemieën en kettingreacties te voorkomen is het jarenlang de gewoonte geweest in het openbaar niet al te veel over zelfmoord te spreken of erover te schrijven. Is de kans groot dat het doorbreken van het taboe en pra ten over zelfmoord het aantal suïcides doet toenemen? Uit de genoemde i>oorbeelden blijkt dat een aantal personen de zelfmoord van de door hun bewonderde personen kopieert. De aandacht in de media voor zo n suïcide zal daarbij zon der twijfel een rol spelen, want alleen iets dat bekend is kan immers gekopieerd worden. De invloed van het geschreven woord moet niet overdreven worden, want de suïcide van een populair iemand als Kurt Corbain zou altijd bekend zijn geworden. De vraag is dus of het bericht zelf of het ge schreven ivoord het kopieergedrag uitlokt, of dat verre gaande identificatie met de door suïcide overleden persoon bepalend is. Identificatie is een psychisch proces dat nodig is voor een gezotide persoonlijke ontwikkeling. Het kind heeft een mo del nodig waaraan het zich kan spiegelen, naar wiens voorbeeld het zich kan vormen. Het probleem is dat ie mand, een ouder, een leraar of een rockartiest niet altijd het goede voorbeeld geeft, maar ook een verkeerd identifi catieobject kan zijn en de karakterontwikkeling de verkeer de kant op kan sturen. Niemand weet het zeker, maar ik betwijfel of mensen die foed in hun vel zitten door een bericht in de krant tot zo'n opieerdaad overgaan. Tegelijkertijd kan ik mij goed voor stellen dat zo'n bericht een labiel mens tot wanhoop brengt en zich tot zelfmoord voelt gedreven. Al met al geloof ik niet dat zwijgen bepaalde gedragingen voorkomt of mensen beschermt tegen moeilijke situaties of suïcidale gedachten en zelfmoord. 'Kinderen bescherm je niet door ze bij de dood weg te houden', stond in deze krant te lezen. Volwassenen ook niet. Het heeft geen zin praten over de dood te vermijden, maar ik zou het zeer betreuren als de nieuwe openheid en de berichtgeving, bijvoorbeeld 'Alweer de zesde suïcide dit jaar van pati ent uit De Geestgronden in psychiatrische ziekenhuizen een gevoel van onveiligheid bij de mensen die daar in behandeling zijn doet ontstaan. Daar is niemand bij gebaat. WOUTER VAN EW1JK, psychiater Vaccinaties tegen difterie, tetanus, polio, en bof, mazelen en rode hond zijn gebruikelijk in ons land. Het tu- berculose-vaccin wordt niet standaard ingeënt foto gpd Mogelijk verband te weinig infecties en ontstaan allergieën Steeds meer kinderen in wes terse landen ontwikkelen een vorm van allergie. Factoren als kleinere gezinnen, goede medi sche voorzieningen en beter ge- isoleerde huizen kunnen daar bij een rol spelen. Vooral het feit dat kinderen minder vaak geconfronteerd worden met in fecties is wellicht van invloed op het ontstaan van een aller gie. Het Emma Kinderzieken huis ANC en het Wilhelmina Kinderziekenhuis UMC gaan dit onderzoeken. 'Indiaan' (Indirecte infectie al lergie en astma neutraliserend) heet het gezamenlijke project, waarin wordt nagegaan hoe de afweer van kinderen met een verhoogde kans op astma, ec zeem of hooikoorts reageert op blootstelling aan een verzwakte infectie, in dit geval het tuber- culose-vaccin. Over de precieze oorzaken van het toenemend aantal allergie- en onder kinderen tasten we tenschappers nog in het duis ter. Onlangs slaagden onder zoekers erin een aantal genen te identificeren die mogelijk een rol spelen bij het ontstaan van astma. Maar volgens AMC- kinderlongenarts Maarten Hoekstra valt daarmee slechts een stukje van de puzzel op zijn plaats. .Astma is een complexe aandoening. Waarom krijgt het ene kind het benauwd, terwijl het andere voortdurend loopt te niezen? We weten het niet." Verstoord Erfelijke aanleg speelt in elk ge val een grote rol. Kinderen van allergische ouders hebben een verhoogde kans zelf ook een al lergische ziekte te ontwikkelen (atopische allergie). Hoekstra: „We zien dat kinderen met een zogeheten atopische constitutie vaak verschillende stadia door lopen. Het begint bijvoorbeeld met eczeem, dat op peuterleef tijd overgaat in problemen met de luchtwegen. En als ze wat ouder zijn, komen juist veel al lergische reacties als hooikoorts voor. Maar een echt vast ver loop kent de ziekte niet. Ieder kind reageert toch weer an ders." Gemeenschappelijk kenmerk van alle kinderen met aanleg voor astma is een overprikkel- baarheid van het luchtweg slijmvlies. Waarschijnlijk, stelt Hoekstra, een kwestie van een afwijkende afweer. „Daardoor komt een cascade van reacties op gang. Een sneeuwbaleffect dat uiteindelijk resulteert in al lergieën en ademhalingsproble men." Astmatische kinderen lijden onder een verstoorde balans tussen verschillende cellen die bij de afweer betrokken zijn, meent Trinette Steenhuis, arts- onderzoeker in het AMC. „Het gaat vooral om twee typen witte bloedcellen, de T-helpercellen, Thl en Th2. Enigszins gesimpli ficeerd zou je kunnen zeggen dat Thl-cellen zich vooral rich-, ten op bepaalde infecties, ter wijl Th2-cellen betrokken zijn bij de strijd tegen bacteriën en wormen." „Maar daarnaast zorgen Th2- cellen ook voor het op gang ko men van een allergische reactie. Het zijn dus niet alleen ziekte bestrijders, maar ook 'allergie bevorderaars'. Bij astmatische kinderen zien we een overschot aan Th2-cellen, of anders ge zegd een tekort aan Thl-cellen. De zaak is niet in evenwicht." Ieder mens begint met een der gelijke scheefgroei. In de baar moeder overheersen de Th2- cellen. Hoekstra: „Dat kan niet anders. Als een embryo een overschot aan Thl heeft, leidt dat vrijwel altijd tot een miskraam. Blijkbaar is een Th2- klimaat noodzakelijk om te overleven in de moederbuik. Normaal gesproken komt in de eerste levensjaren de aanmaak van Thl-cellen op gang, net zo lang tot beide soorten cellen min of meer in evenwicht zijn." De aanmaak van Thl-cellen wordt gestimuleerd door infec ties. Bij kinderen met een atopi sche constitutie lukt die aan maak van Thl-cellen kennelijk niet. De vraag is: hebben deze kinderen onvoldoende infecties gehad, of zijn ze niet in staat om adequaat op doorgemaakte infecties te reageren? Die vraag moet het Indiaan-project be antwoorden. Vaccin De onderzoekers zijn nog op zoek naar deelnemers aan het project, dat in totaal vier jaar zal duren. Men hoopt men 200 zwangere vrouwen en hun partners te vinden die bereid zijn mee te werken. Voorwaar de voor deelname: een of beide ouders heeft (hebben) last (of last gehad) van allergische klachten en het paar heeft nog een kind die aan een allergische aandoening lijdt. Zes weken na de geboorte wordt het deelnemende kind gevaccineerd met het tubercu- lose-vaccin of met een onwerk zame oplossing van fysiolo gisch zout. De reactie op het vaccin wordt gemeten na vier maanden, anderhalf en vier jaar met een mantoux-test (een prikje in de onderarm waarmee de respons op het vaccin kan worden vastgesteld). Verder is er regelmatig lichamelijk en bloedonderzoek. Waarom is gekozen voor het tu- berculose-vaccin (BCG)? Kin derarts Hoekstra: „BCG is veilig. Ook is het een vaccin waarvan we weten dat het de aanmaak van Thl -cellen sterk stimu leert." Bovendien wordt het tu berculose-vaccin niet meer standaard in ons land ingeënt. En dat is voor het onderzoek van belang, omdat er ook een controlegroep moet zijn. Die bestaat uit kinderen die een nepmiddel - fysiologisch zout - krijgen toegediend. Analyse van immuunsysteem, longfunctie en het klachtenpa- tron van beide groepen kan wellicht nieuwe informatie op leveren over het ontstaan en verloop van allergische aandoe ningen. Een paar jaar geleden werden de resultaten bekend van een grote studie naar allergie en astma bij Japanse kinderen. Al lemaal waren ze ingeënt tegen tuberculose. Maar naast de groep die een duidelijke reactie vertoonde op de vaccinatie, wa ren er ook kinderen waarbij de mantoux-huidtest negatief bleef. Bij die groep kinderen bleken meer allergische reacties voor te komen. Hoekstra: „In feite proberen we het immuun systeem voor de gek te houden door het als het ware aan een kunstmatige infectie bloot te stellen. Het Japanse onderzoek laat zien dat sommige kinderen daar wellicht niet voldoende op zullen reageren. We kijken na vier maanden naar de reactie van de ingeënte kinderen op het BCG-vaccin. Is de respons afwezig dan zullen we nog maals vaccineren. Maar ook dan zijn we natuurlijk nog niet verzekerd van een reactie van het afweersysteem." „Toch geeft het onderzoek ons belangrijke informatie over de ontwikkeling van het immuun systeem en de longfunctie van kinderen met een verhoogde kans op een allergische aan doening. Blijft na hervaccinatie, de respons van het immuun systeem opnieuw uit dan biedt dat sterke aanwijzingen dat de afweercellen blijkbaar niet ade quaat kunnen reageren. Kan het afweersysteem het echt niet of heeft het te weinig uitdaging gehad? Op die vraag krijgen we straks wellicht eindelijk ant woord." (Wie zich wil aanmelden voor het onderzoek kan contact op nemen met mw. drs. Trinette Steenhuis, arts-onderzoeker, Emma Kinderziekenhuis AMC, tel. 020 - 566 8936. Bron van dit artikel: AMC-Magazine) Met een combinatie van li chaamsbeweging en voedings middelen die rijk zijn aan vita minen en mineralen blijven ou deren een stuk fitter. Dat is de uitkomst van de studie 'Fit op leeftijd' van de Wageningen Universiteit waaraan 161 fragie le ouderen met een gemiddelde leeftijd van 79 jaar deelnamen. Bij het ouder worden wordt men vanzelf minder actief. Veel ouderen nemen een vooral zit tende leefstijl aan. Daardoor daalt het energieverbruik en neemt de eetlust af. De echte trek in maaltijden verdwijnt. Dat gaat een tijd goed, maar wanneer ouderen minder dan 1500 kilocalorieën per dag bin nenkrijgen, ontstaat er gevaar op tekorten aan diverse essenti- ele voedingsstoffen waaronder vitaminen en mineralen. Verminderde lichamelijke acti viteit en tekorten in de voeding tasten op de duur het lichame lijk functioneren aan. Dat kan problemen opleveren bij alle daagse dingen als wassen of boodschappen doen. Het li chaamsgewicht daalt, onder andere doordat de spiermassa afneemt nu de spieren minder gebruikt worden. Het resultaat is dat men nog minder fut heeft om te bewegen, en zo komt een ouder iemand in een negatieve spiraal. Dit loopt uit op fc teit, dat wil zeggen: je be chamelijk zo verzwakt di van verzorging door and I afhankelijk bent gewordt De onderzoekers uit Waj gen bestudeerden het ef meer bewegen en voedii extra toegevoegde vitan mineralen op het geestei lichamelijk welbevinden fragiele ouderen die al in neerwaartse spiraal zate werd getest in drie groep groep ging alleen beweg tweede groep kreeg allee rijkte voeding en de dert groep kreeg een combin beide. Uit het onderzoek blijkt i vooral bewegen een gun fect heeft op het behoud spieren en trek in het et« diverse tests komt naar' dat het lichamelijk fiina ren, de fitheid en de we( tegen ziekten duidelijk ren. Het effect is zelfs no groter als daarbij ook no de maaltijden extra vitat en mineralen bevatten, goede voeding zonder a wegingsprogramma geel verbetering van de fragie atie. INEKE VOLKERS Boter met een verhoogd gehalte linolzuur verkleint de kans op borstkanker bij ratten. Dat mel den onderzoekers van de Cor nell universiteit in Ithaca, New York. „Ons onderzoek bewijst voor het eerst de beschermen de werking van dierlijk linol zuur. We kunnen ons voedsel verbeteren door het natuurlijke gehalte aan anti-carcinogenen te verhogen", zegt zuiveldes- kundige Dale Bauman. Margarine verrijkt met linol zuur kennen we al langer. Dit meervoudig onverzadigd vet zuur, goed voor hart- en bloed vaten, is afkomstig van plant aardige oliën, onder meer van soja. Melk is van nature arm aan linolzuur en vooral rijk aan verzadigde vetzuren. Bauman heeft echter ontdekt dat een speciaal dieet voor koeien het gehalte aan linolzuur in melk fors omhoog kan brengen. De koeien krijgen dan vooral extra soja en vers ruwvoer te eten. Door bacteriële gisting van de ze producten in de maag stijgt het linolzuur met een factor vijf. Overigens bevat geitenmelk van nature veel meer linolzuur dan koeienmelk. De studie toont aan dat con sumptie van met linolzuur ver rijkte kaas en boter door ratten het aantal tumoren in de klieren indamt. Alle proe kregen een hoge dosis ki verwekkende stoffen ing ten. Slechts de helft van vrouwelijke ratten op eei van met linolzuur verrijk vel ontwikkelden tumon gen 93 procent van de ra die een gangbaar menu' Bovendien reduceerde d met linolzuur de cellen eerste worden aangevalli carcinogenen, met een Ook liep de deling van dl kwaadaardige cellen ten een derde. Bauman: „Bij plantaardi nolzuur, zoals in margai gaat het slechts om mini hoeveelheden. Bij dierli ducten kunnen we veel 1 percentages bereiken. Al spijsvertering van de koe leren kennen is het mogi - om de concentratie linol - melk nog verder te verho - Dergelijke melk kan won bruikt voor de productie gezonde zuivelproductei si Begin volgend jaar wordi d gaan of de effecten van zuur bij ratten zich ook 1 mensen voordoen. PETER DE JAEGER- De eerste doe-het-zelftests wa ren de zwangerschapstests, en die gaan nog steeds grif over de toonbank van drogist of apo theek. Jaarlijks worden er onge veer een half miljoen van ver kocht. Het arsenaal tests dat consu menten thuis kunnen beproe ven. breidt zich gestaag uit. Zo is sinds kort een voedselgevoe- ligheidstest voor een paar hon derd eulden verkrijgbaar. En er zijn allerlei thuistests in ontwik keling, zoals voor botontkalking en griep. In de VS gaan de ont wikkelingen al veel verder: daar zijn tests te koop voor ziekten als blaas- en darmkanker, aids. Pfeiffer en hepatitis-b. Deze tests kunnen vanuit ons land ook via internet worden be steld. ..Het gebruik van zelftests is in Amerika veel wijder verbreid dan hier. Daar moet je voor elk doktersbezoek diep in de buidel tasten en kan een zelftest veel voordeliger zijn. In Nederland is de drempel voor een bezoek aan de huisarts veel lager", zegt F. Seegers. woordvoerder van de Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV). Een voorbeeld van zo'n zelftest is de alcoholproef. Het lijkt zo verleidelijk: nog even vlak voor de feestdagen voor een paar tientjes een alcoholcomputer aanschaffen, wat glazen drin ken tot je net aan de grens zit. het groene licht krijgen van zo'n apparaat en dan met een veilig' gevoel de auto instap pen. De Touring Club België heeft, om het alcoholgebruik in het verkeer te beperken, in su permarkten blaaspijpjes ver kocht. Veilig Verkeer Nederland (WN) is niet zo enthousiast over deze doe-het-zelf alcoholtests, zoals de digitale alcoholcomputers die al vanaf een paar tientjes in de winkel verkrijgbaar zijn. Woordvoerder Bert Wouden berg: „We hebben meegemaakt dat het leidt tot competitiege drag onder jongeren in cafés. In de trant van 'hoe ver ben jij al? Oh. neem dan nog maar een paar biertjes WN vindt dat er meer na- dan voordelen kleven aan de test. „Ons voornaamste bezwaar is dat de apparatuur de indruk wekt dat een bepaalde hoeveel heid wel zou mogen. De men sen gaan de grenzen aftasten, zoeken precies de grens op. Rij den kan dan nog nèt wel. of nèt niet meer. De overheid heeft de Het aantal tests dat de consument thuis kan proberen breidt zich steeds meer uü grens weliswaar op 0.5 promille bepaald, maar als je met één pilsje op handelingsonbe kwaam bent, ben je evengoed strafbaar." Ook de betrouwbaarheid van de apparatuur speelt een rol. „De apparatuur van de over heid wordt regelmatig geijkt, die van particulieren meestal niet. Het is voor consumenten moeilijk de kwaliteit te contro leren. Als je eigen blaaspijpje aangeeft dat er nog gereden zou kunnen worden, maar bij de politie het tegendeel blijkt, dan Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B v Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Rundermaag; 5. regelmaat; 7 onderste molensteen; 8 kleur; 9. spoorstaaf; 11. rond maken; 14 zangstem; 16 diepte. 17 prijzig; 18. insect; 19. oever; 20 tussenzetsel; 22. hoffelijk; 25. steilte. 27 hoofddeksel; 29 kolfglas; 30. koffiedik; 31. stuk chocolade Verticaal. 2 Grote drinkbeker; 3 hatelijkheid; 4 thans; 6 gevierd actrice, 8 koude valwind. 9. deel v.e auto; 10 kasteel; 12. alom; 13 op de verkeerde weg zijn; 15 goedje; 16. smerig; 19 roofvogel; 21. wandpilaster; 22 graanafval; 23 omlijsting; 24 Joodse wetsrol; 26. roofvogel; 28 ploegsnede kun je aan je eigen test geen rechten ondenen. Bovendien moet je de test goed uitvoeren: goed en voldoende lang bla zen." WN heeft dan ook een duide lijk standpunt: drink helemaal niet als je nog moet rijden, HEINZ want de wettelijk toelaatbare al- coholgrens van 0,5 promille heb je zo bereikt Is de huisarts straks overbodig, als we op een eenvoudige ma nier in de eigen badkamer alle mogelijke tests kunnen doen, als we een eigen laboratorium- pje kunnen maken? De LHV maakt zich nog geen zorgen. „Het gebruik van de zelftests is wel toegenomen, maar het valt mee. Men weet hier de huisarts nog goed te vinden", zegt Seegers. „Wel vragen we ons af of die tests al tijd wel zo geschikt zijn om door patiënten te worden ge bruikt. Kan een patiënt zonder de beoordeling door een huis arts wel de juiste conclusies trekken? We zijn er niet zo voor als iemand toevallig bij de buurman, die bijvoorbeeld een bloeddrukmeter in huis heeft, voor de lol gaat meten. Mis schien raakt hij wel in paniek als de bloeddruk ineens veel te hoog blijkt te zijn." „En het kan ook andersom. Het zelf-testapparaat kan een niet- kloppende uitslag aangeven, waardoor het de consument een schijnzekerheid geeft of in het tegenovergestelde geval juist onnodig paniek veroor zaakt. Wij zijn in elk geval niet voor het aanschaffen van dit soort tests vanuit angst- of on rustgevoelens." En er gaat nogal eens wat mis, bijvoorbeeld bij de veel ge bruikte zwangerschapstests. Uit een Frans onderzoek bleek dat de helft van de vrouwen die zwanger waren uit de test afla zen dat het niet zo was. De LHV is op zichzelf niet tegen het gebruik van dit soort thuis tests, als een en ander maar goed wordt begeleid door de arts. „Soms is het zinvol een patiënt een bloeddrukmeter te laten aanschaffen en hem of haar goed te instrueren over het gebruik ervan en te begeleiden. Dan hoeft hij niet elke keer naar de praktijk te komen om de bloeddruk te laten meten, wat ook een behoorlijke kostenpost is." In elk geval geeft zo'n thuistest een zwart-wit oordeel: je hebt de ziekte of niet, je bent zwan ger of niet. Een (huis) arts zal breder kijken en niet alleen door tests, maar ook via ge sprekken meer proberen te we ten te komen in relatie tot de kwaal. CHRISTA VAN DER HOFF If Dé Rotterdamse kankerk b Daniel den Hoed hoopt I D nenkort als eerste kliniek r wereld te gaan beginnen u een zogenoemde immun en therapie bij de behandel se nierkanker. Het wachten lil leen nog op toestemmin o de overheid. De therapie stoelt op twi ie dachten. Namelijk dat h« si muunsysteem, de natua i afweer, van de mens zelf l staat is om ontspoorde c op te ruimen. Doen ze (1 U dan zouden de afweerce tr netisch veranderd kunne i den, zodat ze alsnog spa (tumor)cellen aanvallen behandeling is ongeveer jaar van wetenschappelj derzoek vooraf gegaan. Het opruimen van kankf is iets wat het immuuns) van de patiënt van natui moeten doen. De gentht geeft het systeem een zé de goede richting door d weercel van de juiste gen sche informatie te voorzi dat die een kankercel bé herkennen. Daarvoor gel het AZR-Daniel de cellen de patiënt waar genetisd nt teriaal ingebracht wordt ze de zogenoemde reef aanmaken die de speci-, kankercellen herkent. L 'c9 10 Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1Krijg; 4. Osei; 7. la; 8. och; 10. Ie; 13. privilege; 16. on; 17. re; 18. emir; 19. elke; 20. er; 22. ik; 23. grondboor; 25. ni; 27. alm; 29 de; 30. Gobi; 31. grot. VERTICAAL: 1 Klep; 2. ra; 3. go; 4. oh; 5. el; 6. leve; 9. clip; 11 minirok; 12 Berlioz; 14. romer; 15. gekko; 21. odol; 23. gong; 24. roet; 26. lo; 27. ai; 28. mg; 29. do. DE De/e MjZ£N U/T HET COSTEfJ S7AW vaoejot/. y 'G v c<y\ pV-, SJ

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16