Cultuur Kunst Stralende hoogtepunten varen af en aan in Weihnachtsoratorium Kerst in de Hooglandse loofdsponsor blijft bij ïlmfestival Rotterdam Grover Washington Jr. overleden 'All you need is love' luidt eeuw uit ntroerend rstconcert Muzikale reis door de eeuw geinig visitekaartje Lift uit Abeltje in de aanbieding NDAG 20 DECEMBER 1999 15 dith Piaf zangeres van de eeuw H5_i Voor de Fransen is Edith Piaf de beste zangeres die de ntigste eeuw heeft voortgebracht. Dat blijkt uit een enquête ihet blad Le Parisien en de publieke zender La Cinquième. de ondervraagden gaf 54 procent zijn stem aan de in 1963 ■rieden Piaf, onder meer bekend van 'Non, je ne regrette rien' "Mon Légionnaire'. Op de tweede plaats eindigde Céline Di- gevolgd door operazangeres Maria Callas. e Engelenbak viert jubileumfeestje [TtRDAMDe Engelenbak bestaat volgend jaar 25 jaar. Het ater in het Amsterdamse straatje De Nes is vooral bekend ihet open podium voor amateurtheatermakers, de Open i Om het jubileum te vieren geeft het gelegenheidsduo oul Heertje en Sanne Wallis de Vries een optreden in de ien Bak van dinsdag 29 februari, de eerste schrikkeldag van [nieuwe millennium. In mei brengt De Engelenbak een mmage aan schrijver/dichter Willem Wilmink. oncert Puff Daddy in Ahoy rtRDAM De populaire Amerikaanse hip hop en R&B artiest Daddy geeft 30 maart een show in Ahoy' Rotterdam. Hij dt ondersteund door de groep The Family. Puff Daddy staat imenteel hoog genoteerd in de Nederlandse hitlijsten met tisfy You', een duet met de al even populaire R&B zanger R. ly. Sean Puffy Combs, de echte naam van Puff Daddy, geldt één van de kopstukken van de populaire R&B. Kaarten zijn krijgbaar bij de grote postkantoren, de WVs en GWK's, de bsite www.theater.nl, de ticketline 0900-3001250 en aan de sa van Ahoy'. nal+ blijft tot en met 2003 jfdsponsor van het Inter- ional Film, Festival Rotter- De omroep financiert de jaarlijkse publieksprijs, heeft de organisatie van festival, dat van 26 januari februari wordt gehou- laten weten tijdens de sentatie van het program- Het festival verwacht vol- id jaar tweehonderd regis- en andere gasten, onder 65 Japanners. Het festival at in het teken van Japan, de door de viering van rhonderd jaar handelsbe langen tussen Nederland dat land. forige maand liet autobe- Citroën weten dat het pt met het steunen van de in Nederland, waaronder festival in Rotterdam. De betaalde de publieks- s en leverde onder andere 's voor het vervoer van de ciale gasten. Voor dat laat- is nu een contract gesloten DaimlerChrysler Neder- d dat twintig voertuigen ter chikking stelt. )e Japanse regisseur Fakus- Kinji komt naar Rotter- n om zijn retrospectief bij wonen. Verder worden tmakers als Jacques Doil- Léos Carax, Cheick Ou- r Sissoko, Jülio Bressane en ik Aprymov verwacht. De e laatsten doen mee in het jrammaonderdeel 'Film er in Focus' en wonen de toning van hun film bij. Tijdens het festival worden ongeveer tweehonderd speel films en documentaires ver toond en circa honderd korte re producties, video's en cd- roms. In totaal gaat het om duizend voorstellingen. Er zijn ongeveer 130 wereld- interna tionale en Europese-premiè- res, aldus de organisatie. Simon Field, directeur van de organisatie, deed in het Filmmuseum een boekje open over het programma: produc ten van regisseurs uit vrijwel alle delen van de wereld. De Japanse cinema biedt volgens Field een breed scala. Er zijn rolprenten met veel geweld maar ook veel minder sensa tionele. Als belangrijke dingers naar de Tiger Award ziet hij 'Suz- hou River' van de Chinees Lou Ye (gemaakt met steun van het Hubert Bals Fonds) en 'Mundo Grua' van de Argen tijn Pablo Trapero. De direc teur vindt het evenement een partizanenfestival: „Zo'n 85 procent van de films die in bioscopen in Nederland te zien zijn, is van Amerikaanse makelij. Het Rotterdams film festival levert belangrijk werk tegen die dominantie, vindt Field. De organisatie van het festi val neemt op 7 januari de ver nieuwde website (www.iffrot- terdam.nl) in gebruik. Daar kunnen de films in het pro gramma op titel, tijd of datum worden opgezocht. Vanaf 14 januari is daar ook de catalo gus van het festival te vinden. MUZIEK RECENSIE udy van oer spek Concert. Weihnachtsoratonum door Bachkoor Holland en het Concertgebouw Kamerorkest o.l.v. Daniél Reuss. m.m.v Johannette Zomer, sopraan, Judit Néme- th. alt, James Doing, tenor en Maarten Koningsberger, banton. Gehoord: 18/12, Pieterskerk, Leiden. Daniël Reuss is in staat om zes cantaten lang - en dat is lang - een volle Pieterskerk in de ban te houden. Dat zegt wat. In te genstelling tot het dramatische verhaal van de Matthaus Passie kabbelt de vertelling van Jezus' geboorte weinig opzienbarend aan je voorbij. Stralende hoog tepunten varen af en aan in het Weihnachtsoratorium, maar ze sturen je niet een bepaalde richting op, naar een alles of niets. Afdwalen behoort tot de mogelijkheden, maar Bachkoor Holland en het Concertgebouw Kamerorkest onder leiding van Reuss houden ons op 'het rech te pad'. En op dat pad komen we minstens drie pieken tegen. Ten eerste de onovertroffen trompet, of anders, de grandio ze bespeler van dit barokke blaasinstrument, Peter Mas seurs. Het Weihnachtsoratori um staat bol van de trompetso- li, stuk voor stuk juwelen. En als je die hoort door een meester- kunstenaar kan de avond alleen daarom al niet meer stuk. Er is geen trompettist in de verre omtrek te vinden die zo wend baar, buigzaam en soepel speelt, alsof hij een fluitje aan z'n mond zet. De toon is vloei baar goud of spetterend vuur werk van het hoogste tot het laagste register. Je wilt eigenlijk keihard klappen van plezier na zo'n solo. Dan is er de weergaloos mooie stem van de bariton Maarten Koningsberger, die elk woord aan alle kanten probeert te voelen en te betasten voordat het wordt vrijgegeven. Iedere zin krijgt de volle aandacht qua klankkleur en diepgang. Het koor zingt bijna overal sterk en verend, maar sprook jesachtig in 'Ehre sei Gott in der Höhe'. Nu leent deze muziek zich spontaan voor feestelijk heid; maar Reuss geeft iets ex tra's. Het koor weeft nevelige sluiers die zacht deinen en ver waaien. Even zie je het engelen koor boven Bethlehem. Opvallend langzamer is het bewust gekozen tempo van het hele oratorium, in het bijzonder de recitatieven van de evange list. Van mij hadden ze flitsen - der gemogen. De solisten, alt, sopraan en tenor bezitten mooie stemmen, zingen inte ger. Johannette Zomer vertolkt zelfs indrukwekkend fel en be wogen het recitatief 'Du Fal- scher suche nur den Herrn zu fallen', maar alle drie overtui gen minder dan Koningsberger. Verder zijn er schitterende dansende hobo d'amorepartij- en van Jan Kouwenhoven en Marjolein Koning. Een vondst om dit tweetal op te laten staan in de grote orkestpartij; zo zingt het duet zich vrij. In de vierde cantate maken trompetten even plaats voor de hoorns die tijdelijk het coloriet verwarmen. De tweede en eer ste viool, waaronder cello en contrabas zich schuiven, in de tenoraria 'Ich will nu Dir zu ehren leben' tonen weer de grootsheid van Bachs talent. Vier stemmen die een heel ei gen kleurrijk slingerende lijn uitzetten, passen tegelijkertijd op en in elkaar als een Gods wonder. NEW YORK RTR/ANP leiden Advents- en kerstmuziek uit zes eeuwen Europese muziekgeschiedenis waren gisteren te horen in de Hooglandse kerk. Voor de zesentwin tigste keer gaf de Leidse Cantorij onder leiding van Hans Brons daar het traditionele Adventsconcert Werken van de meeste bekende zestiende-eeuwse Spaanse componist Tomas Luis de Victoria, de eveneens Spaanse Josquin dez Prez, Francis Pou- lenc en Bach kwamen voorbij. Ook werden heden daagse Christmas carols van john Rutter en William Matthias uitgevoerd. Na afloop was er glühwein in de kerk en werd de nieuwe cd van de Leidse Can torij te koop aangeboden. FOTO TACO VAN DER EB De Beatles-hit 'All you need is love' is het lied dat in Groot- Brittannië deze eeuw uiduidt. Een reusachtig koor en twee or kesten spelen de popklassieker voordat de Britse koningin Eli zabeth de Millennium Dome opent, het enorme gebouw dat speciaal voor de eeuwwende is neergezet aan de Thames. Be halve de Britten kunnen ook een miljard mensen uit de rest van de wereld kijken en luiste ren dankzij een internationale televisieuitzending. All you need is love" werd voor het eerst gespeeld door de Beatles tijdens een satellietuit zending in 1967. De Amerikaanse saxofonist Grover Washington Jr. is in New York overleden. Hij was 56 jaar. Washington zakte in een kleedkamer na televisieopna mes in elkaar, vermoedelijk door een hartaanval. Korte tijd later stierf hij in een ziekenhuis. De muziek van Washington kenmerkte zich door een mix van jazz, funk, rythm en blues. Zijn bekendste album is 'Wine- light', dat werd bekroond met twee Grammy's. Hierop staat onder meer 'Just the two of us', dat wordt gezongen door Bill Withers. Washington was zoon van een saxofonist en speelde sinds zijn tiende. Hij begon zijn loop baan eind jaren zestig in Phila delphia, waar hij in verscheide ne clubs speelde. Zijn door braak kwam in 1970, toen hij meespeelde in 'Breakout' van Johnny 'Hammond' Smith. Zijn eerste soloalbum 'Inner City Blues' verscheen een jaar later. Zelf omschreef hij zijn mu ziek ooit als impressies die in geluid worden omgezet. Wij zend naar zijn hoofd zei eens: „Hier zit constant een platen speler. Ik luister naar alles, of het nou lopende mensen zijn of treinen." De muziek van Washington is sterk beïnvloed döor legendes als Coleman Hawkins, Dexter Gordon en Gerry Mulligan. Maar Washington vormde op zijn beurt ook een belangrijke Grover Washington Jr. inspiratiebron, onder anderen voor Kenny G. Sommigen moesten weinig van zijn stijl hebben omdat Washington zich te veel inliet met popmu ziek. Grover Washington Jr. trad drie jaar geleden op tijdens de verjaardag van president Clin ton. Ook speelde hij een keer samen met de president. EVAN DEN BERG zijn die kinderstemmen d kbaar zuiver. Kanten kraag- T en vlinderdasjes, glimmen- ielden in het haar. Ont springen de tranen in de i als de kleintjes, in hun al- euwste kerstoutfit hun op- King aken in de Hoog- s, se kerk. nderkoor 'Eigen Wijs' en d( dkoor 'Op Maat' van de j ikmuziekschool Leiden rj en zaterdagavond kerstiie- in de 'winterkerk'. Vóor- ig lopen ze, de ogen op het e kaarsje in hun hand ge- lö t Hij moet immers aan blij- tot je op je plek bent. De ufassenen zitten al klaar, ai t het concert wordt gecom- j3 erd met die van de Christe- Oratoriumvereniging Ex io. De leden van het kin- oor kijken nieuwsgierig de in. Wat een mensen zitten Stampvol. Tientallen ders op de eerste rij. Een ije met de twee staartjes voor: 'Er is een kindeke •ren op aard'. En de rest 0 t jeugdkoor is wat ouder ,n an zich langer concentre- Deze kinderen zingen in angels 'The little drummer Het stuk wordt begeleid een tiener op de trom. haar de moeilijke taak om Evast te blijven. En daarin t ze absoluut. Beide koren n nigen hun stem in 'Mary's boy child' en in het Roe- nse kerstliedje 'In Bethle- geboren' waarin zelfs wat 'c n voorkomt. Maar dat blij- ook de allerkleinsten uit borst mee te kunnen zin- ie ngent Wim de Ru dirigeert n pupillen levendig maar se- Als een paar van zijn en- t elkaar afleiden, komt hij MUZIEK RECENSIE SUSANNE LAMMERS Voorstelling: 'Verdi morto' doc de Aka- demie voor Kleinkunst en Paul de Leeuw Regie Ruut Weissman Libretto George Groot en Jurrian van Dongen. Gezien 18/ 12, Leidse Schouwburg. Verdi is dood, dus leve.... Ja wie eigenlijk? Het lied in de twintig ste eeuw staat centraal in de voorstelling waarmee de stu denten van de Akademie voor Kleinkunst zich aan een groot publiek presenteren. In ieder theater dat wordt aangedaan, is er een andere speciale gast. In Leiden is dat Paul de Leeuw, maar veel krijgen we niet van hem te zien. Hij mag het ver haal op weg helpen en even guitig glanzen in een ironisch "Volare'. de kleine finale voor de pauze, maar voor de rest is het podium aan de aanstormende kleinkunstenaars. 'Verdi morto' is een muzikale reis door de eeuw, in het raam werk van de organisatie van een niet van de grond komend mil lennium-feest en een liefdesge- schiedenisje omgeven met per soonlijke problemen, maar vooral veel revue. De voorstel ling muzikale verveelt geen mo ment. Vooral vanwege de afwis seling en het tempo. Er wordt goed gedanst, niet slecht ge zongen, maar ver onder de maat geacteerd. En ook al is het verhaaltje flut, de muziek is goed gekozen, al laat de bege leiding te wensen over De opmaat is Verdi's 'Va pen- siero', het slavenkoor uit Na- bucco. Ferm en fris gezongen, terwijl het combo in de orkest bak stiekem in een dweilorkest - je verandert. Dan geeft De Leeuw het startsein met een be scheiden 'Lazy Sunday After noon' en begint de tocht langs veelsoortige muzikale monu menten uit deze eeuw. We gaan naar het Duitsland van de jaren twintig met onvergetelijke kra kers als 'Just a gigolo', 'Ich kus- se Ihre Hand', 'Madame' en zelfs een van Hanns Eislers' mi litante "Wiegenlieder für Arbei- termutter en scheren met Lili Mariene over de tweede we reldoorlog heen om in het Frankrijk van de jaren vijftig uit te komen, verbeeld door Piaf, het existentialisme en Gréco. De jaren zestig met de Beatles, een gierende Hendrix-gitaar. een drupje 'Deja vu' en dan een grote sprong naar de jaren tachtig met een Doe Maar- medley en een Russische blues. Dan houdt de eeuw blijkbaar op, en eindigt de muzikale reis met een stukje uit Annie Schmidts 'En toen'. Een serieus te nemen voorstelling is "Verdi morto' niet. Wel een een geinig visitekaartje van beginnend ta lent. De kleintjes, in hun allernieuwste kerstoutfit, zingen in de Hooglandse kerk. van zijn dirigeerplek om hen even tot de orde te roepen. Want als je zingt, moet je wel de aandacht erbij houden. Anders komt er niets van terecht. Even volhouden nog, na afloop is er warme chocola voor iedereen. 'God rest you merry, gentle men' wordt door Ex Animo ge zongen. „Torches, torches, run with torches/All the way to Bethlehem!", klatert het uit de kelen van zowel de oratorium- vereniging als beide kinderko ren. En zelfs de bezoekers zin gen mee in deze samenzang. Vóór de volwassenen is de jeugd opgesteld en weer voor hen klinken een fluitist, een ho bo, celliste en viool. Samen met de koperblazers van het 'Mat thew Locke Brass Ensemble' onder leiding van Joop van der Louw en organist Rijk Jansen kleuren zij het concert op pro fessionele wijze in. Nee, deze kinderen geven niet zomaar een concertje, dit is een kerstconcert waarin zij net zo'n volwaardige rol hebben als de ouderen die hen omringen. En dat is meteen het opvallen- FOTO MARK LAMERS de aan deze uitvoering. De sa menwerking tussen jong en oud, professional en amateur. Daardoor krijgt deze korte mu zikale zaterdagavond net de warme glans die je hoopt te treffen in het weekeinde voor kerstmis. amsterdam Op de valreep van het millennium doen enkele thea ter- en filmmakers hun rekwisieten de deur uit. Ze staan te koop op 'Millenni um props '99'. Voor de liefhebber is er de lift uit de film Abeltje. Hij kost 3500 gulden. Het originele skatebord- bed van de filmheld kost 950 gulden. De decorstukken zijn te zien (en te koop) op het terrein van de Westergasfa briek in Amster dam. Tot en met dinsdag zijn er nog decorstukken te koop uit voorstellin gen van onder meer Trust, Peter Zeg veld. Syndicaat en Huis aan de Amstel.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15