Recordjacht redt Swet TV Voorschoten ontdekt Jippies Werkstraf voor steunfraude Regio Voortaan met 27 kinderen in één auto Piraat Vlietstad weer in de lucht ïthus Hogeschool biedt ksentijdse start PABO Nieuwe huizen Poelgeest zijn volgend jaar te koop r, j ïa ;e •3 YDAG 20 DECEMBER 1999 I e gewonden bij aanrijding Bij een aanrijding tussen twee auto's op de kruising Ie Engelendaal en de Persantsnoepweg in Leiderdorp zijn middag drie mensen gewond geraakt. De aanrijding ont- doordat een 78-jarige Oegstgeestenaar door 'rood' reed. otste op de auto van een 26-jarige Leidenaar. De 78-jarige is met rug- en nekletsel overgebracht naar het LUMC, i als de Leidenaar en diens passagier. igen beroofd van dagopbrengst ,eest Een 18-jarige Oegstgeestse medewerker van een aan de Irislaan is vrijdagavond beroofd van de dagop- st. Hij werd omstreeks 21.00 uur, bij het verlaten van de il, opgewacht door een gemaskerde man. Die greep hem in eiste onder bedreiging met een mes het geld. De over- is met zijn buit het park ingevlucht. auffeur raakt rijbewijs kwijt hoten Een 48-jarige Voorschotenaar is zaterdagmiddag bewijs kwijt geraakt, omdat hij onder invloed van alcohol e busstrook aan de Voorschoterweg in zijn woonplaats keerboetes in Oegstgeest [ceest De politie heeft het afgelopen weekend in Oegst- lin totaal 45 parkeerboetes uitgeschreven. Op de Lange tt, de Irislaan, het Langevoortplein, de Korenbloemlaan en oralaan controleerde de politie onder meer op het (goed) uik an de blauwe parkeerschijf en op fout parkeren. rkeersmaatregelen uitgesteld De uitvoering van de verkeersmaatregelen op de Jordijnsingel in Leiderdorp laat nog even op zich wachten, n de plannen van de gemeente om het sluipverkeer te be en is bezwaar aangetekend door de winkeliers aan de straat er de Engelendaal. De andere maatregelen in het gebied, al op de Buitenhoflaan, vinden wel doorgang. Tegen die in- en is geen protest ingediend. nde-tafelgesprekken Leiderdorp De gemeente Leiderdorp begint binnenkort met ïantal ronde-tafelgesprekken over de toekomst van het Een aantal plaatselijke 'sleutelfiguren' krijgt een uitnodi- om hieraan mee te doen. De gesprekken vormen een on- n eel van het project Leiderdorp 2015, dat een antwoord 2 [geven op de vraag waar het heen moet met het dorp. uwe openingstijden infocentrum SEESTDe openingstijden van het informatiecentrum Poel dat is gevestigd bij de ingang van de nieuwbouwwijk, met ingang van het nieuwe jaar veranderen. Het informa ntrum is per 1 januari open van dinsdag tot en met vrijdag, 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. deze tijdstippen is het centrum telefonisch (071- 606) bereikbaar. n ïest eter blok en baan in het basison- ambieert én zijn han- ij heeft, kan eind januari Ichthus Hogeschool in ;eest tussentijds begin- f an de vierjarige opleiding eraar in het basisonder- ABO). De Ichthus Hoge- is de eerste school in lolland die een tussen itartmogelijkheid biedt. Oegstgeestse PABO wil woordvoerder P. van j net de januari-instroom Swetlerhage ont\'angt 10.000 gulden Swet TV blijft nog ten minste twee jaar bestaan. De inter ne televisie van Swetterhage, de woon- en leefgemeen schap voor verstandelijk gehandicapten in Zoeterwoude, ontving gisteren 10.000 gulden. Dat was de opbrengst van de millennium-recordjacht in De Klaverhal en De Eendenkooi. Daarmee is het bedrag van 57.000 gulden, dat nodig is om de zender in de lucht te houden, bijna compleet. Mensen en mensjes, links, rechts en overdwars in de auto. FOTO MARK LAMERS Millennium-recordjacht in Zoeterwoudse Klaverhal en Eendenkooi zoeterwoude «jan preenen „Er is nog een verschil van een paar duizend gulden, maar we kunnen in elk geval doorgaan. Dit is een geschenk uit de he mel. We hebben nu de tijd om te onderzoeken hoe we de za ken structureel kunnen regelen. Bijvoorbeeld via sponsors of met hulp van de Stichting Pleis- ternet, die organisaties zoals die van ons helpt bij het inrichten van de studio", zei H. Bouter, regiomanager van Gemiva-SVG, waaronder Swetterhage valt. I. van Heek overhandigde hem namens de organisatoren van de trimgroep Happy Hours een cheque en vermeldde erbij dat er 'wellicht nog meer aan zit te komen'. „Ik houd bewust een slag om de arm. Dan hoeven we straks niet te zeggen, sorry, maar u heeft te veel gekregen. Deze tienduizend gulden van deelnemers en sponsors staat vast. We verwachten nog wat extra's. Er zijn nog meer toe zeggingen gedaan." Daarmee is een einde geko men aan een lange periode van onzekerheid. In juni begon het management van Gemiva-SVG een inzamelingsactie toen de directie liet weten niet langer kans te zien activiteiten te fi nancieren, die niet worden ver goed door de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Dat geldt ook voor Swet TV, dat in januari 1985 is begonnen. De afgelopen maanden werd al 43.500 gulden binnenge haald. Het grootste deel, 28.500, van het VSB-Fonds Den Haag en Omstreken en het resteren de gedeelte tijdens het popfesti val Swet Pop, dat in augustus werd gehouden. In een uitzending van Swet TV toonde Bouter trots de che que die hij gistermiddag kreeg. „We zijn héél blij. Het is een héél groot bedrag. Tienduizend gulden. Als we dit in beeld zou den brengen, zou het een hele berg guldens zijn. Maar dat kan niet. Daarom hebben we een groot papier gekregen en daar op staat het bedrag. Kijk maar. Nu kunnen jullie blijven kijken naar jullie televisieprogram- 'bijdragen aan een verdere en vooral eerdere oplossing van het lerarentekort in het basis onderwijs'. Nederland komt op dit moment een kleine 7.000 le raren tekort, in 2005 is dat te kort volgens verwachtingen van het ministerie van onderwijs opgelopen tot meer dan 40.000. Tot op heden kan met de PA- BO-opleiding alleen in septem ber worden begonnen. „Met de uitbreiding naar twee startmo gelijkheden per jaar denken wij in een behoefte te kunnen voorzien", zegt Van Rijn. zoeterwoude jan preenen De chauffeur hangt overdwars achter het stuur. Links, rechts, boven, onder en achter haar liggen mensen en mensjes. Voor alcohol is geen plaats meer. Toch zou elke zichzelf respecterende agent deze wa gen van de weg halen. Als de auto, een Peugeot 309, ooit zo ver zou komen. Lidia ('Inderdaad op z'n Rus sisch met twee i's') van Leeu wen heeft ook niet de behoefte om eeri rondje te gaan rijden. Ze is al blij als ze na twee minu ten weer haar vrijheid terug krijgt. Met twintig andere Zoe- terwoudenaars doet ze in De Klaverhal mee aan de millenni um-recordjacht, waarvan de opbrengst is bestemd voor Swet TV, de omroep van Swetterha ge. „Ja, het was even afzien. Nee, rijden kon niet meer. Ik heb er nog aan gedacht om ie mand op het dashboard te leg gen, maar dat zat er niet meer in." 'Tante Lidia', zoals ze liefko zend wordt genoemd, is de spontaniteit zelve. „Oefenen? Nee, daar is geen tijd voor ge weest. In een halve minuut heb ik zoveel mogelijk mensen overal vandaan gehaald. Som migen vonden zichzelf te dik of hadden pijn in de lurven, maar gelukkig heb ik nog heel wat passagiers kunnen vinden." In De Klaverhal is het gezellig druk. Net als in het multifunc tionele centrum De Eendenkooi in Zoeterwoude-Rijndijk. Om twaalf uur is het festijn begon nen. Wethouder Sjaak Stuijt heeft als fakkeldrager letterlijk het vuur aangewakkerd in De Eendenkooi. Conrad Feenstra, presentator van Swet TV, is met een fakkel van Swetterhage naar De Klaverhal gelopen. „Hij was zo enthousiast, dat hij die fakkel niet meer uit handen wil de geven. Hij is er nog een tijdje mee blijven lopen, maar nu is hij moe en ligt hij thuis uit te rusten", aldus Tom van der Meer. Met Albert Bosman, Leonard Vogelaar en Jan van Rijn haakte Van der Meer een half jaar gele den in op een initiatief van Jan van Heek. De oud-tienkamper wilde 'iets doen voor de ge meenschap, voor een goed doel en om wat reclame te maken voor de trimgroep Happy Hours' waarmee hij 21 jaar ge leden is begonnen. „We dach ten in een klein badje te duiken mét een evenement dat in eer ste instantie alleen was bedoeld voor de Rijndijk. Daar zijn we immers elke zaterdag actief. Maar al gauw groeide het uit tot een gebeurtenis voor het héle dorp. Uiteindelijk zijn we maar in het diepe gesprongen, niet wetend hoe we weer boven wa ter zouden komen", aldus Van Heek. Dat wist ook Tom van der Meer niet, toen hij zondagmor gen om één uur nog met de voorbereiding bezig was: „Hier in De Klaverhal was zaterdag avond het stiaatvoetbal. Daar moesten we tot half elf op wachten. Toen konden we pas weer verder. Er zit een puist werk aan, maar het is gelukkig niet allemaal voor niets ge weest. Het is toch een leuke spelen-kermis?" Op 41 ludieke onderdelen ge ven honderden deelnemers een positief antwoord. Onder hen burgemeester Amy Koopman schap, wethouder Sjaak Stuijt en gemeentesecretaris Ronald Mauer die er geen bezwaar te gen heeft dat hij in één minuut zoveel mogelijk keren van het kastje naar de muur moet lo pen. „Dan maak ik tenminste eens mee wat een burger over komt. Gelukkig hebben we als kleine gemeente in ons raad huis maar één kastje en één muur, maar toch." Intussen proppen onder lei ding van Koen van Leeuwen zich weer zoveel mogelijk men sen in de auto. In dit geval 23. Even ontstaat paniek als de voorruit het begeeft. „Rustig blijven mensen", roept Van der Meer. „We zijn verzekerd en er is een EHBO'er in de zaal." Die hoeft niet in actie te komen, in tegenstelling tot de 160 juryle den die plankschaatsende, vle- gelliangende, limbodansende en met bokshandschoenen was ophangende deelnemers be oordelen. En de jongeren van Utopia die met 7500 domino steentjes op hun beurt aan dacht aan Swetterhage beste den. Op dat moment heeft Ger van der Meer al een onaantastbaar record neergezet: 27 passagiers in de auto. Allemaal kinderen van de groepen twee tot en met acht van basisschool West woud, waarvoor zij werkt. „Een véin de kinderen kreeg meteen een idee. Die zei dat we voort aan goedkoop op schoolreisje kunnen. Gewoon stapelen en met z'n allen in één auto." 700 en de 800 gulden per maand verhuurd. De andere helft, in de sociale koopsector, is te koop voor ongeveer 200.000 gulden. Het is de eerste keer dat de SLS de koopinarkt opgaat. De SLS hoopt voor dit plan in het eerste kwartaal van het vol gend jaar met de gemeente een projectovereenkomst te sluiten. Eind 2000 denkt de stichting met de bouw van het apparte mentencomplex te kunnen be ginnen. Wanneer de huizen in de verkoop gaan, kan een woordvoerder van de SLS nog niet zeggen. „Dat is nu nog kof fiedik kijken. Bij het sluiten van de projectovereenkomst weten we daarover ongetwijfeld meer." Aan de Lobeliuslaan komen 81 appartementen verdeeld over negen 'torentjes' te staan, voor een prijs van ongeveer 400.000 gulden. Wanneer hier voor de verkoop start, is vol gens A. Kuijk van De Leeuw Makelaardij nog niet precies bekend. „In elk geval volgend jaar", aldus Kuijk. oegstgeest peter blok De verkoop van de 46 eenge zinswoningen in het project 'Kwaakhof aan de Cornelis van Steenishof in de nieuwbouw wijk Poelgeest in Oegstgeest be gint op 15 februari 2000. Pro jectontwikkelaar POB uit Sas- senheim biedt dan tien huizen van ruim 300.000 gulden en 36 woningen van ruim 750.000 gulden te koop aan. Wie voor een van de 46 huizen in aan merking wil komen, moet zich eerst inschrijven. Daarna volgt onder toezicht van de gemeen te Oegstgeest op 20 maart de loting. Begin april gaat de eerste paal van de woningen de grond in. Behalve de verkoop van de luxe huizen in de Cornelis van Steenishof wordt op dit mo- ment.de bouw van een apparte mentencomplex met in totaal 160 woningen aan de Clusius- laan voorbereid. Dit is een pro ject van de stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLS). Van de appartementen wordt de helft voor een bedrag tussen de 2 LU ^LU co 2 O Dolenthousiast is het Warmondse WD-raadsIid Jim Kwestro over de mogelijkheden die het eiland Koudenhoorn in zich heeft om een grote toeristische trekpleister te worden. En ook in Voorschoten zijn de toekomstverwachtingen enorm positief. Jippie! - Z'H E A" u 5! Het valt niet mee om raadslid te zijn. tijd op je woorden letten en ver standige dingen zeggen. Nooit iets teveel, maar ook niet te weinig. Rus tig en weloverwogen reageren. Op de juiste tijd en op het juiste mo ment. Nee, zowaar geen eenvoudige opga- Jim Kwestro, WD-raadslid te War mond, heeft daar iets op gevonden. Voor hem geen draaikonterij. Als hij iets kwijt wil en het komt, politiek gezien, niet zo uit dan geeft hij zijn mening als burger. Het raadslid trekt voor een paar minuten zijn WD- jasje uit en praat dan als inwoner van Warmond. Dan kun je tenmin ste ongestoord je gang gaan. niet ge hinderd door enige verplichting ten opzichte van je politieke achterban. Daarna pak je je WD-jasje op en ben je gewoon weer raadslid. Zo ging Jim vorige week, tijdens een discussiebijeenkomst over de toe komst van recreatie-eiland Kouden hoorn, even uit de kleren. Hij was in Huize Liduina als Warmonder om zijn mening te geven over het ei land, zei hij. En als Warmonder is Jim voor de bouw van een Duinrell- achtig pretpark. Met veel gezellige Jim Kwestro: „Ik ga voor variant negentien of twin tig." FOTO MARK LAMERS Hans Horlings: „Ik bén positief." FOTO HIELCO KUIPERS blokhutten, theehuizen en havens. Het moet één groot, druk, plezier- punt worden. Van Koudenhoorn tot Goudenhoorn. De vier varianten die burgemeester en wethouders heb ben bedacht gaan burger Jim lang niet ver genoeg. „Ik ga voor variant negentien of twintig." Na deze hartekreet werd Jim weer WD'er. Zijn mond ging op slot. En het blijft voorlopig stil. Want als raadslid heeft Jim zijn mening nog niet bepaald. Misschien wil hij wel alles houden zoals het is. Per slot van rekening heb je als raadslid een heel andere verant woordelijkheid. Optimistisch Voorschotenaren blijven optimis tisch. Hoeveel miljoenen hun ge meente ook tekort komt. ze bezuini gen niet op hun positieve toekomst verwachtingen. Koot en Bie hebben, op landelijk niveau, aan die zonnige instelling ooit de term 'de Positivo's' verbonden. Voorschoten kent daar sinds donderdagavond een plaatse lijke variant voor: de Jippies. De geestelijke eigenaar is Piet den Hartog. De wethouder van de PvdA introduceerde de naam tijdens de behandeling van het Subsidieplan 2000-2004. Toen CDA'er Hans Hor lings in de ogen van Den Hartog niet enthousiast genoeg vooruitblik te. werd hij meteen terechtgewezen: „U maakt helaas een voorbehoud bij de zondagopenstelling van de bi bliotheek. Ik begrijp dat niet. U zou jippie moeten roepen als u over dit subsidieplan praat. En daarbij zou u ook een sprongetje moeten maken." Op zijn beurt begreep Horlings Den Hartog niet: „Ik bén positief. Ik denk alleen aan de mensen die dan moeten werken op zondag, maar verder wil ik best jippie roepen. Jip pie." Alleen de vreugdesprong bleef achterwege, maar met wat oefening moet de christen-democraat daar toe in 2000 in staat worden geacht. Horlings zou daarvoor in training kunnen gaan bij Wil van Polanen van de gymnastiekvereniging Slank en Kwiek. Terwijl ze toch bepaald niet bekend staat als een licht ont vlambaar type stond ze jaren regel matig in brand, omdat ze zich in de steek gelaten voelde door de Voor- schotense politici. Toen ze donder dagavond eindelijk definitief te ho ren kreeg dat haar club een subsidie van 80.000 gulden krijgt, sprong ze van vreugde een gat in het plafond van de raadzaal. Een beetje slanker en wat kwieker moet 'Jippie' Hor lings dat ook kunnen. erna straatsmatt jan preenen voorschoten «jan preenen Vlietstad Radio is terug. De pi raat, die begin november uit de lucht werd gehaald, zendt weer uit op 99.2 FM. De tien mensen uit Voorschoten en Leiden die bij de illegale zender zijn be trokken, hebben nieuwe appa ratuur aangeschaft. „Omdat we geen adverteerders hebben, hebben we dat geld zelf op tafel moeten leggen. Maar dat vin den we geen probleem. We be schouwen dit als een hobby en daarvoor heb je wel wat over", aldus Edwin de Geus, die alleen onder zijn DJ-naam in de krant wil. Anderhalve maand geleden verwijderde de politie de zen der van Vlietstad Radio van een flatgebouw aan de Curielaan in Voorschoten. Dat gebeurde al twee keer eerder, maar daar maakt De Geus niet zo'n punt van. „Natuurlijk, het kost ons steeds geld. Zeker vijftienhon derd gulden. Maar je weet dat je altijd risico loopt. Zelf zijn we niet gepakt. De zender was on bemand. Op onregelmatige tij den verwisselen we steeds de banden en onze studio is er gens anders." De laatste keer werd Vlietstad betrapt, omdat illegaal stroom werd afgetapt. De woningcor poratie Woonzorg deed daar van afgifte, waarna de zender op het dak werd ontdekt. De Geus: „Nee, bang zijn we zeker niet geworden. Integendeel. In het verleden zonden we alleen in de weekends uit. Nu de hele week, 24 uur per dag. We heb ben immers vakantie. Op onze manier spelen we in op de kerstdagen. Niet dat we nou zo veel kerstplaten draaien. Eigen lijk helemaal niet. Het is voor namelijk dansmuziek van vroe ger en van nu. Vlietstad richt zich vooral op 'pubers en dertigers en veert i gers'. De initiatiefnemers zijn drie dertigers, die twee jaar ge leden tevergeefs aanklopten bij burgemeester en wethouders van Voorschoten voor een ver gunning. Zij kregen te horen dat die al is gegeven aan Hol land Centraal en dat Vlietstad in elk geval nog drie jaar moet wachten. De Geus: „Dat moet dan maar. We hebben geen zin om ons aan te sluiten bij een al bestaande lokale omroep. Daar moet je je aanpassen. Wij willen zélf bepalen wat wij draaien." Bang dat de Radio Controle Dienst op korte termijn Vlietstad Radio opnieuw 'uit peilt' is De Geus niet: „Juist nu tegen kersttijd zijn andere oude bekenden ook weer gaan uit zenden. Vooral vanuit Den Haag. Met sterkere zenders." den haag/leiderdorp cerberus De 47-jarige verdachte uit Lei derdorp bekende tegen de poli tierechter dat hij gewerkt had terwijl hij een uitkering ontving, maar ontkende dat hij voor dat werk betaald had gekregen. Of ficier van justitie E. Kole geloof de daar niets van. Ze rekende de verdachte voor, dat hij ten onrechte bijna 35.000 gulden aan arbeidsongeschikheid- en aanvullende bijstandsuitkerin gen had ontvangen. Ze zag 'geen verzachtende omstandig heden' en eiste een celstraf van elf weken. Rechter L van Zaltbommel was wat milder en verlaagde de geëiste celstraf met een week. De overgebleven tien weken zette hij om in een taakstraf van 120 uur. De verdachte ontving volgens Kole tussen januari '95 en maart '98 onterecht een uit kering. De man zorgde er in een wijk in Leiderdorp voor dat krantenwijken onder bezorgers verdeeld werden. Het geld dat hij ontving zou grotendeels naar de bezorgers zijn gegaan. Zelf hield hij er niets aan over. Dat noemde Kole 'een beetje erg ongeloofwaardig verhaal'. Buurtbewoners legden getui genverklaringen af, waaruit bleek dat bij de verdachte 'elke dag' post werd gehaald. Ze wa ren ervan overtuigd dat de man een eigen bedrijfje runde. In middels doet hij dat ook en de verdachte legde de rechter gis teren uit, dat hij ten tijde van de vermeende fraude zijn een manszaak voorbereidde. Hij kon aantonen dat hij daarover advies had gevraagd aan de ge meente in dezelfde periode van de steunfraude. De officier zag de zaak veel te zwart-wit, oor deelde de verdachte. Waar hij niet omheen kon was de valsheid in geschrifte. Op de aanvraagformulieren voor zijn uitkering vulde hij in dat hij helemaal niet had ge werkt, betaald of onbetaald. „Dat is fout," stelde politie rechter Van Zaltbommel een voudig vast. „Niet u, maar de uitkeringsinstantie bepaalt of u aan uw werk te weinig over houdt voor een uitkering. Ook vrijwilligerswerk moet gemeld worden." I ft

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11