Pax Christi wil grotere betrokkenheid achterb Geloof Samenleving 'Liturgie product eeuwen mannenwerk' Monseigneur Bekk» Religieuzen zoek„ nieuwe leefvorm to 20 'Bobby Bible' preekt Dag des Oordeels katholiek van de een MAANDAG 20 DECEMBER 1999 VANDAAG Elke beroepsgroep heeft zijn heilige. Zo vieren op 20 december de binnenschippers de feest dag van hun patroon Judocus. Deze konings zoon uit Bretagne leefde in de zevende eeuw. Hij was slechts een half jaar staatshoofd. De rest van zijn leven besloot hij in dienst van God te leven. Hij wist alleen niet precies hoe. Moest hij nu kluizenaar worden, pelgrim of priester? Van de nood een deugd makend koos hij voor alle drie. Nu en dan verbleef hij in klooster. En benauwde hem het strenge monnikenleven, dan toog hij de bossen in. Tussendoor maakte hij pelgrimstochten naar bede vaartsoorten. Dat zwerven maakte van hem eeuwenlang de eerste beschermheilige van de reizigers, totdat andere heiligen zijn positie overnamen. Alleen de binnenschip pers bleven Judocus trouw. Sigarenrook voor Sint Lazarus havana Aanbidders van Sint Lazarus, beschermheilige van de onderdrukten, de zieken en de armen, blazen sigarenrook in de richting van het beeld van de heilige. Duizenden Cubanen na men deel aan de pelgrimage naar de El Rincon-kerk in Havana, waar een feest werd gevierd dat een mengeling is van christelij ke en Afrikaanse rituelen. foto afp Steun voor Arabische christenen nukerk De organisatie Christenen voor Israël voert voor het eerst in haar bestaan actie voor niet-joodse projecten. De trou we vrienden van de staat Israël roepen hun achterban op om een actie voor Arabische christenen te steunen. Christenen voor Israël wil in drie jaar een half miljoen gulden bijeenbrengen voor een centrum voor ouderen in de christelijke wijk van de oude stad van Jeruzalem. Ouderen kunnen elkaar daar ontmoe ten en als ze arm zijn ook dagelijks een warme maaltijd krijgen. De organisatie hoopt verder een ton in te zamelen voor het werk van de Arabische predikant G. Kazoura in Rama (Galilea). Die beheert daar het 'Huis van hoop en vrede' waar dertig ver waarloosde moslimkinderen onderdak hebben gevonden. Muskens alleen in eigen bisdom actief utrecht Als bisschop Muskens begin volgend jaar weer aan het werk gaat. beperkt hij zijn activiteiten voorlopig tot zijn eigen bisdom. Aan zijn lartdelijke werkzaamheden zal hij vooralsnog weinig aandacht kunnen besteden. Muskens herstelt van twee herseninfarcten die hem deze zomer troffen. Hoewel zijn situa tie vooruitgaat, bestaan er nog twijfels over de goede afloop. Over enkele weken wordt een definitief besluit genomen. Het aftreden van Muskens als lid van het dagelijks bestuur van de bisschoppenconferentie heeft volgens een woordvoerster niets met zijn ziekte te maken. Zijn termijn was afgelopen. Paus betuigt spijt over dood Jan Hus Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft zijn spijt betuigd over de gewelddadige dood van de Tsjechische kerkhervormer Jan Hus, die in 1415 op de brandstapel terechtkwam. Het nade rende jubeljaar 2000 is volgens de paus een goed moment om excuses te maken. De in 1370 geboren Hus stelde de gevestigde orde en het gezag van de paus aan de kaak. Ook keurde de in Bohemen geboren kerkhervomer de verwereldlijking van de kerk af. Op een symposium zei de paus dat de vervolging en executie van Hus diepe wonden heeft geslagen, die moeten worden geheeld. ZatCTdag brengt de Tsjechische president Ha- vel een bezoek aan de paus. Paus in maart naar Heilige Land Jeruzalem Paus Johannes Paulus II bezoekt van 21 tot en met 26 maart Israël en de Palestijnse gebieden. Dat heeft de Israëli sche regering zondag bekendgemaakt. Het is een langgekoester de wens van de 79-jarige kerkleider om komend jaar, als het 2000-jarig bestaan van het christendom wordt gevierd, het Hei lige Land te bezoeken. De paus zal onder meer Jeruzalem en Bethlehem bezoeken. Hij is uitgenodigd door de kerken in het gebied, de Israëlische regering en de Palestijnse autoriteiten. DEC WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Denemarken: Maandag nog een enkele sneeuw bui. dinsdag droog en perioden met zon. Maxima rond het vries punt. Engeland. Schotland, Wales, Ier land: droog en zonnige perioden, maar vanuit het westen geleidelijk re gen, op veel plaatsen voorafge gaan door sneeuw Temperatuur langzaam oplopend naar 4 gra den in het oosten en 10 in West- lerland. België en Luxemburg: Maandag in de Ardennen nog kans op een sneeuwbui, verder geregeld zon en droog. Maxima van 4 graden in het zuidwesten tot iets onder nul in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en in de heu vels in het oosten maandag nog kans op een sneeuwbui. In het westen toenemende bewolking, gevolgd door regen of sneeuw. Maxima van 7 graden bij Brest tot rond het vriespunt in het oosten. Zuid-Frankrijk: Maandag in de Pyreneeen eerst nog sneeuw. Verder droog en vooral langs de Middelandse Zee kust zon, maar zeker maandag ook een zeer sterke Mistral. Maxi ma in het laagland tussen 0 en 5, in het uiterste zuiden lokaal 10 graden. Spanje: Droog en vooral aan de zuid- en oostkusten geleidelijk flink wat zon. Minder wind. Dinsdag in het noordwesten meer bewolking en later regen. Maxima tussen 8 en 13 graden, aan de stranden in het zuiden circa 17 graden. Portugal: Wolkenvelden en in het noord westen kans op wat regen. In het zuiden geregeld zon. Middagtem- peratuur landinwaarts rond 12 graden, aan zee van 14 in het noorden tot 17 in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Maandag veel wind. Maxi ma rond 13 graden, dindag wat hoger. Tunesië: Vooral dinsdag guur weer met ze ker in het noorden veel wind en geregeld buien, mogelijk met on weer en in de bergen sneeuw. Middagtemperatuur maandag rond 16, dinsdag ongeveer 12 graden. Canarische Eilanden: •Wolkenvelden, maar vooral aan de zuidkant van de eilanden ge leidelijk meer zon. droog. Mid dagtemperatuur rond 20 graden. In het uiterste zuiden vooral maandag nog langdurig sneeuw val. Verder maandag enkele sneeuwbuien, dinsdag op de meeste plaatsen droog en opkla ringen. Maxima van rond het vriespunt in het noordwesten tot - 4 graden in het zuidoosten. Oostenrijk: Maandag langdurig sneeuwval en hier en daar veel wind. Dinsdag geleidelijk rustiger en iets droger, mogelijk enkele opklaringen. Temperatuur in de dalen dalend tot circa -3 graden. Zwitserland: Aan de zuidkant van het Alpen massief zonnig. Verder maandag perioden met sneeuw, dinsdag overwegend droog en enkele op klaringen. In de bergen vooral maandag veel wind. Maxima van - 3 graden in het noorden tot +6 bij Locarno. Tsjechië en Slowakije: Maandag veranderlijk bewolkt en een enkele sneeuwbui, in Slowa kije langdurige sneeuwval en veel wind. Dinsdag geregeld zon en in de bergen in het noorden nog een sneeuwbui. Maxima in het laag land enkele graden onder het vriespunt. Hongarije: Maandag bewolkt, veel wind en perioden met sneeuw, eerst ook kans op regen en ijzel. Dinsdag overwegend droog, enkele opkla ringen en wat minder wind. Maxi ma dalend tot iets onder nul. Italië: Erg veel wind. Verder nu en dan regen, kans op onweer en in het noorden en elders in de heuvels en bergen sneeuw, maxima tus sen 2 graden in het noorden en 13 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Veel wind. Maandag op veel plaatsen regen en kans op on weer. Dinsdag vrijwel droog en af en toe zon. Maxima omstreeks 11 graden. Griekenland en Kreta: Wisselvallig weer met geregeld re gen. kans op onweer en plaatse lijk veel wind. In het zuiden en ooste droger en af en toe zon. Maxima van 12 graden in het noordwesten tot 18 in het zuid oosten. 0INSDAG 21 0ECEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08 46 Zon onder 16 29 Maan op 15.50 Maan onder06.42 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.00» 14.22 01.33 13.55 Laag 10.15 22 34 09 56 22.15 Weerrapporten 20 december 07 u Amsterdam De Bilt halt bew. NW2 EekJe zwaar bew Emdhown zwaar bew. Oen Helder licht be* Rotterdam licht bew. Twente half bew. Vlssmgen licht bew. Sneeuw Barcelona Berliin Budapest Bordeaux Brussel Cyprus Frankfurt zwaar bew. Gene* licht bew. Helsinki licht bew. Innsbruck Sneeuw Istanbul zwaar bew. Klagenfurt Sneeuw Kopenhagen licht bew. LasPalmas Luxemburg zwaar bew Matad licht bew. Malaga licht bew. Mallorca half bew. NW2 NW3 ZW1 w.s 3 ZW 4 ZW3 N09 NW3 N01 ZW5 w.s.2 1 3.7 -1 0.0 0 194 -J 2.2 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) 20 17 o.o 16 12 0.5 13 7 18.0 19 16 0.0 •aft bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw y koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 100°—hecto pascal Moskou rrnarbe» ZW 2 -1 -3 03 Warechau i way bew W3 -3 0.0 Pyimanbo wa. 0.0 München zwaarbew W1 1 -3 170 Wenen i way bew NW6 1 -1 1.0 Pretoria wa. 31 19 06 Nice zway Dew NW6 11 6 0.0 Zünch i way bew J»2 10 -3 9.0 Rio de Janeiro wa. 0.0 Oslo onbewolkt N02 1 4 0.0 Bangkok I valt bew 02 0.0 San Francisco wa. 12 7 0.3 P*1)s licht bew. *s 2 5 •1 06 Casablanca 1 waar bew W1 16 10 0.0 Sao Pauk) onbewolkt wa.0 0.0 Praag Sneeuw W5 -1 -7 0.7 Damascus wa 22 •2 0.0 Seoul onbewolkt W3 00 Rome wa 15 1 00 Los Angeles ws 17 0.0 Singapore zwaar bew N6 68.0 SpM zway bew NW1 14 11 0.0 New York w.s. 3 2 0.0 Tel Aviv halt bew. Z01 21 8 0.0 Stockholm wa 0.0 New Orleans wa 11 0.0 Tunis Regen ZW3 18 6 10.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) PUBUC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023-53173 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 ti 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag van 8.301( 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van hef abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER P( Voor abonnementen die per post (N worden verzonden geldt een toeslaj aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSF Voor mensen die moeilijk lezen,: hebben of blind zijn (of een antk leeshandicap hebben), is een sam van het regionale nieuws uit heil Dagblad op geluidscassette besch informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken lectin: Auteursrechten voorbeho Dagbladuitgeverij Dan E-MAIL redactie.ld©damiate.hdc.nl K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. De rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi wil de achterban sterker bij haar activiteiten betrekken. Het huidi ge aantal leden van 12.000 moet om hoog en hun inbreng moet groter wor den. Een nieuwe structuur van de or ganisatie moet daaraan bijdragen. De algemene ledenvergadering van Pax Christi besprak zaterdag de plan nen om vereniging en projecten orga nisatorisch uit elkaar te halen. De ver eniging kan zich onder leiding van de algemeen secretaris dan volledig met de identiteit en de relatie met de ach terban bezighouden. De projecten die Pax Christi samen met lokale organisa ties in conflictgebieden uitvoert, wor den bij een tweede poot onderge bracht. Beoogd directeur daarvan is J. Gruiters. Een goede relatie met de achterban is volgens Gruiters een waarborg voor de legitimiteit van de rooms-katholie ke vredesbeweging. „We zijn geen consultancy-bureau maar hebben on ze wortels in ons achterland." Pax Christi moet volgens hem nieuwe we gen zoeken om met name jongeren bij het werk te betrekken. Een van de ideeën is het adopteren van conflictge bieden door scholengemeenschappen. Het gebruik van nieuwe media als internet is daarbij essentieel. Gruiters denkt bijvoorbeeld aan het via part nerorganisaties verspreiden van weg werpcamera's waarmee bewoners van conflictgebieden hun leven kunnen vastleggen. De foto's zouden via inter net kunnen worden verspreid. Pax Christi kan daar in Nederland dan een project aan koppelen. Uit onderzoeken blijkt volgens Grui ters dat de betrokkenheid van veel mensen bij gewelddadige conflicten in de wereld zich uit in gevoelens van machteloosheid. Die wijzen in zijn* vi sie niet op onverschilligheid, de wens om betrokken te zijn Christi de lastige taak om dat eel aan te boren. Een extra ledenvergadering hioet besluiten nemen over d de nieuwe structuur. Het be die eerst op poten zetten vcx een nieuwe algemeen secre opvolger van de begin dit jaai den A. van Iersel benoemt, blijft voorlopig interim-secreta De liturgie is het product van eeuwenlang mannenwerk, schrijft de feministisch theologe Denise J.J. Dijk in haar proef schrift Een beeld van een litu- gie. Dat vindt zijn weerslag in de liturgische taal. De verrei kende onzichtbaarheid van vrouwen in de liturgie is geen toevallige samenloop van histo rische omstandigheden, stelt zij. In haar proefschrift, waarop zij vrijdag aan de Theologische Universiteit Kampen promo veert, keert Dijk zich tegen de stigmatisering en kleinering van groepen gelovigen in de litur gie. Uitsluiting van vrouwen met behulp van liturgische taal staat volgens haar op gespan nen voet met datgene waar li turgie voor staat: ontmoeting van God en mens en van men sen onderling. De mannelijke eenzijdigheid van de liturgische taal kan vol gens Dijk worden opgelost door zoveel mogelijk afwisseling aan te brengen in de gebruikte beel den van God. Ook moeten de voor vrouwen gekozen woor den niet worden ingeperkt tot bepaalde sekserollen, zoals dochter, moeder en echtgenote. God kan bijvoorbeeld vrou welijk ter sprake worden ge bracht door bij het zingen van psalm 100 Hij te vervangen door Zij. In de wetenschap dat er in de bijbel sprake is van zo wel mannelijke als vrouwelijke herders, zingt de gemeente over God als vrouwelijke herder: 'Roep uit met blijdschap: God is Zij'. Een eerste stap op weg naar een ander taalgebruik in de li turgie is zelf inzicht te krijgen in het 'buitensluitingsmechanis me' van taal. Een volgende stap is bij het maken van een gebed of preek te bedenken welke vrouwen en mannen zich door deze tekst uitgesloten zullen voelen. Een andere stap is vrou wen in de gemeente uit te nodi gen zich uit te spreken over de woorden, beelden en verhalen die haar aanspreken. De promovenda erkent dat het pretentieus en onmogelijk is om een liturgische taal te vin den die niemand uitsluit. Maar dat hoeft niemand ervan te weerhouden in de liturgie res pectvol te spreken over en tot vrouwen. Dijk, docente vrouwenstudies aan de Theologische Universi teit Kampen, is de honderdste die in Kampen promoveert. In 1950 kreeg de toenmalige Theo logische Hogeschool promotie- recht. De eerste promotie, van L. Zielhuis, vond een jaar later plaats. Bijna een derde van de promovendi is afkomstig uit het buitenland. Acht van hen ko men uit Zuid-Afrika, onder wie Allan Boesak, en zes uit Duits land. Kijkers van het televisiepro gramma Kruispunt (RKK/ KRO) hebbeh mgr. W. Bek kers, de in 1966 overleden bis schop van Den Bosch, verko zen tot katholiek van de 20e eeuw. Bekkers kreeg een kwart van alle stemmen op een lijst van vijftig rooms-katholieke kandidaten, samengesteld door de redactie van het ker kelijke tv-programma. Circa 7000 mensen brachten hun stem uit. De vrijzinnig rooms-katho lieke bisschop Bekkers legde in de jaren zestig het funda ment voor zijn populariteit. Dat deed hij onder meer met zijn standpunten over de sek suele moreel en de verant woordelijkheid van het indivi du. Bisschop Muskens van Bre da eindigde als tweede, met 13 procent van de stemmen, de voormalig aarstbisschop Al- frink van Utrecht als derde met 10 procent. Titus Brandsma, pater kar meliet en hoogleraar theologie in Nijmegen, eindigde als vier de. Brandsma kwam nadruk kelijk op voor de persvrijheid. In 1942 stierf hij in het con centratiekamp in Dachau. met pater Brandsma staat in een g« [ge teniskapel in Colmschatt|ïn gens de jury van Kruispu fl, Brandsma 'katholiek van or: Overigens benoemde e Brandsma in een apa;^ kiezing tot katholiek eeuw. Dit gezelschap ki n litica Marga Klompé al ,n de en Tine Halkes als d er bethlehem De Amerikaan 'Bobby Bible', 60 jaar geleden geboren als Robert Engel, preekt op het plein voor de Geboortekerk in Bethlehem over de wederkomst van Christus. Hij is pastor van een protestantse groep die zich Kerk van de Christelijke Broeders noemt en die gelooft dat op 1 januari 2000 de 'dag des oordeels' over de wereld komt. De Israëlische autoriteiten houden sektes, die verwachten dat bij het begin van de nieuwe eeuw Jezus op de Olijfberg zal terugkeren, scherp in de gaten. Zij zijn bang dat de sektes met geweld het 'laatste oordeel' willen bespoedigen. Ook de Kerk van de Christelijke Broe ders wordt gezien als een groep religieuze fanatici. Bobby Bible en de zijnen zijn van plan om na na de kerstdagen naar Jeruzalem te gaan, om daar onder de Joden het evangelie te verkondigen, foto reuters en De Nederlandse religieuzen zijn op zoek naar nieuwe leefvor men. Daarbij worden leken op een of andere manier betrok ken. De klassieke vorm, celiba tair in een klooster, lijkt zijn einde te naderen, zegt Bert van Dijk van de congegratie der re demptoristen. Van Dijk is mede-auteur van het'rapport Een dubbelinstitnut voor leken en religieuzen, dat enkele jaren geleden door ruim honderd beleidsmedewerkers werd besproken. De gedachte een orde of congegratie uit te breiden met een vereniging van leken is inmiddels opgepikt door de redemptoristen. Ook de salesianen, kapucijnen, nor bertijnen, geschoeide karmelie ten en dominicanen hebben initiatieven in die richting ont wikkeld. De redemptoristenee kortgeleden een tweeja '6 riment af waaraan vijlt nen structureel deelna terdag wordt een vi [l opgericht die wordt aan {ie orde. De lede 'in de wereld', getrouw 11 behoud van hun ba n moeten ze de idealen v 11 demptoristen uitdrage^3 nuari beslist het kapitti!n redemptoristen over met de vereniging. De kapucijnen steil van hun communiteit voor mensen die tij del deelnemen aan het 'bi samenleven' in de kloo Ze willen échter geei„ vende en nieuwsgierig panten. Geïnteresseert ten bereid zijn als 'ed genoten' mee te doen B bidden en werken van cijnen. ei

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10