Kartelpolitie VS blokkeert inlijven Pathmark Stores Economie Slecht jaar voor landbouwers ING geeft Fransen nog even bedenktijd Faber tevreden over akkoord visvangsten Belgen en Nederlanders bouwen samen diepzeehaven Regentest voor nieuwe bussen Directie Akzo bekijkt situatie 'Sneek' opnieuw chtverkeersleiders mogen handelen in vrije dagen 958 9 nzine en diesel weer iets duurder Benzine en diesel worden met ingang van morgen Marktleider Shell adviseert de prijs van benzines met cent te verhogen. Euro ongelood, de meest gangbare benzi- tost dan 2,35 gulden per liter. Diesel gaat twee cent omhoog omt uit op 1,742 gulden per liter. lineken koopt weer in Slowakije Heineken neemt weer brouwerijen over in het rmalige Oostblok. In Slowakije is het bierconcem gisteren r51 procent eigenaar geworden van twee brouwerijen, Mar ten Gemer. Heineken kreeg eerder al de (grotere) Slowaak- jrouwerijen Zlaty Bazant en Corgon in bezit. Dankzij de aanwinsten brouwt Heineken nu 37 procent van het Slowakije, waar het tot voor kort 25 procent was. De die een regionaal karakter hebben, worden niet met de andere Heinekendochters in dat land. Wel nacht Heineken kosten te kunnen besparen bij inkoop, dis- en mouterij. jited Biscuits wil in zee met Danone De Britse koekjesfabrikant United Biscuits (UB), eige- van onder meer Verkade, heeft ervoor gekozen in zee te met het Franse voedingsmiddelenconcern Danone. UB ijdag weten in te stemmen met een overnamebod van 4,37 gulden. Danone bracht dinsdag zijn overnamebod uit, Juut nadat UB had laten weten akkoord te gaan met een bod ihet Amerikaanse voedingsconcern Nabisco en de Ameri- investeringsmaatschappij Hicks Muse Tate Furst. ie werkt bij zijn overname samen met de Britse maat- jppij Cinven, DB Capital Partners (onderdeel van Deutsche k) en PAI, eigendom van de Franse banken BNP en Paribas. lisco en zijn partner verhoogden gisteren nog hun bod tot pence per aandeel. Danone biedt nu 265 pence. dlennium houdt wintersporter thuis haag De eeuwwisseling houdt dit jaar Nederlandse winter- ters weg van de piste. De skiërs zitten bij het begin van het iwe millennium liever thuis. Ook is er een fiks aantal men- dat moet werken. Reisorganisatie ANVR en onderzoeksbu- iNIPO denken dat dit de reden is voor de iets mindere inte- e voor een skivakantie. Vergeleken met vorig jaar hebben tot oe zes procent minder mensen een wintersportreis per bus oekt. Ook het aantal reizen met eigen auto, vliegtuig en trein it nu toe minder dan vorig jaar. De reisbranche verwacht dat le jaarwisseling de belangstelling voor de sneeuw zal toene- L Dit weekeinde vertrekken de eerste skibussen weer rich- Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk. tandinavische telecomfusie ketst af H De grootste fusie ooit in Scandinavië, die tussen de irse en Zweedse staatstelecombedrijven Telenor en Telia, is eren teruggedraaid nog voor een nieuwe naam was aange- ïen. Struikelblok was de vestigingsplaats van de lucratieve liele-telefoontak van het nieuwe bedrijf. De zes Zweedse le de raad van bestuur van het gefuseerde bedrijf eisten deze divisie in Stockholm werd gevestigd, maar de zes irse leden waren tegen. Toen de Zweedse bestuursvoorzitter •Aake Kark uiteindelijk zijn dubbele stem gebruikte om de esse te doorbreken, was dat voor de Noren het teken op te ipen. Het samengaan zou een concern hebben opgeleverd een omzet van 18 miljard en 51.000 werknemers. I Nedcar wil bemiddeling minister Lï De ondernemingsraad van NedCar heeft bij de raad van unissarissen gepleit voor bemiddeling door de minister van »m de toekomst van NedCar zekerder te maken. De minister moeten praten met Ford en Mitsubishi over de bouw van we modellen. Verder wil de OR dat een deel van de fabriek om wordt ingericht als technisch experimenteercentrum als terkgelegenheid verder zou teruglopen. De aanwezige ken- inoet gebruikt worden om experimentele projecten uit te en. In januari wordt een antwoord verwacht. Begin deze ind maakte Mitsubishi bekend dat het de productie in Born tafslanken. Dat kost 400 arbeidsplaatsen. Maar volgens di- eur Dewulf is er slechts sprake van een tijdelijke dip. int venture VNU en Hearst mag 1ERDAMDe Europese Commissie heeft een Roemeense it venture tussen de uitgevers VNU en het Amerikaanse rst goedgekeurd. Het duo opereert onder de naam VNU ret Romania. Er zijn inmiddels twee uitgaven op de markt: nopolitan en Easy PC. VNU heeft 65 procent van de aande- in handen. „We zijn al flink actief in Oost-Europa. In Roe- iië willen we de activiteiten voorzichtig uitbouwen. We ko- i niet direct met meer uitgaven maar wachten eerst af hoe bladen het doen." VNU heeft eerder gezegd lange termijn- a in Oost-Europa te willen. Het bedrijf geeft bladen uit in Ier meer Rusland, Tjechië en Hongarije. ferkloosheid blijft nog altijd dalen Rburg Het aantal geregistreerde werklozen bedroeg in de inden september-november 206.000. Dat was 56.000 lager vorig jaar. Het afgelopen jaar daalde het aantal werklozen gemiddeld 5.000 per maand. Dat heeft het CBS gisteren be- dgemaakt. Vooral mensen die lange tijd werkloos waren 'den een baan. De groep die langer dan een jaar werkloos is, ip in een jaar van 146.000 naar 94.000. Daarmee zijn er nu kortdurig werklozen. Die groep kromp met slechts 4.000 112.000. m Hecke voert kantineomzet op ft aan denussel» De grootste cateraar van Nederland, Van :ke, is het afgelopen boekjaar opnieuw gegroeid. Omdat i tr contracten zijn afgesloten maar ook omdat werknemers ids meer uitgeven aan hun lunch, steeg de omzet in het in tember afgesloten gebroken boekjaar met 12 procent tot 637 joen. Het resultaat ligt tussen de 4 en 7 procent van de om- Bij Van Hecke weken 6.500 mensen. Het bedrijf verzorgt da- jks maaltijden voor een half miljoen mensen. Van Hecke it het afgelopen jaar 120 nieuwe contracten en verloor er Mig. Voor de komende periode lonkt het bedrijf naar zorgin- lingen: veel keukens zijn daar nu nog voorzien van eigen soneel. Moederbedrijf Sedexho Alliance behaalde het afgelo- bockjaar een omzet van 19,9 miljard. torstart Pharma Bio succesvol SAEIN_t De doorstart van medicijnonderzoeker Pharma Bio earch verloopt succesvol. De onderneming, afgelopen zo op sterven na dood, is weer winstgevend. Het aantal mede kers in vaste dienst is inmiddels gegroeid van 100 naar 130. rma Bio Research heeft vestigingen in Zuidlaren, Assen en iningen. De vestiging in Amsterdam werd gesloten. Volgens tteur I.P.M. Hendriks heeft de Zuidlaarder onderneming vertrouwen herwonnen van internationale opdrachtgevers tie pharmaceutische industrie. Sinds de doorstart in juli, tfbij 150 banen werden geschrapt, heeft het bedrijf tachtig erzoeksopdrachten in de wacht gesleept in de VS, Japan en anh Opa. Inkomens fors gedaald door groot aanbod en lage prijzen den haag gpd Hoewel het een slecht jaar was voor de land- en tuinbouw breidt de glastuinbouw zich nog steeds uit. Hier balanceert een glaszetter in de goot van een nieuw kassencomplex dat wordt gebouwd in Nootdorp. foto anp raymond rutting De land- en tuinbouw heeft een slecht jaar achter de rug. Er waren weliswaar geen grote rampen als oogstschade of varkenspest, maar een groot aanbod en daardoor lage prijzen maakte dat alle sectoren te kampen hadden met een daling van de inkomens. Dit meldt het Landbouw Econo misch Instituut (LEI) in zijn jaaroverzicht. De boeren realiseerden in 1999 een productie groei van vier procent maar de prijzen van alle land- en tuinbouwproducten lag zeven procent lager. Het gezamenlijke inkomen van de boeren gezinnen daalde daardoor met één miljard tot acht miljard gulden. Per bedrijf betekent dat een reële inkomensdaling van 11 procent. Melkveehouders zagen door een flinke daling van de melkprijs hun gezinsinkomen dalen met 13.000 gulden naar 39.000 gulden. De pluimvee houderij had voor het derde achtereenvolgende jaar te maken met een daling vEin de resultaten. De dioxine-affaire was debet aan een prijsdaling van de eieren met acht procent. Het gezinsinko men daalde sterk en wordt gemiddeld 75.000 gul den negatief per ondernemer. In de akkerbouw staan de prijzen na een goed groeiseizoen onder druk. Door de veel lagere prijzen van de aardappelen en suikerbieten, da len de inkomens 'enorm' aldus het LEI: per on dernemer meer dan 50.000 gulden. In de glastuinbouw daalden de prijzen met ge middeld negen procent. Uitschieter was de groenteteelt met een daling van vijftien procent. Hier daalde het inkomen met 80.000 naar 60.000 gulden. De bloementelers zagen hun inkomen halveren tot 60.000 gulden. De tuinbouw in de open grond had na het matige 1998 te maken met gelijke of iets betere omzetten. De varkenshouders hebben al meer dan een jaar te maken met erg lage prijzen, wat alles te maken heeft met een hoge Europese productie. Vergeleken met vorig jaar, toen het inkomen per ondernemer kelderde met 200.000 gulden, gaat het iets beter, maar te weinig om uit de malaise te komen. Het inkomen blijft negatief en veel on dernemers moeten weer interen op hun vermo gen. Voor gesloten varkensbedrijven, bedrijven die biggen fokken en ze vervolgens zelf opfokken tot slachtvarken, is dat gemiddeld 100.000 gulden op jaarbasis, ofwel 2.000 gulden per week. Ahold annuleert miljardenovername CCF wil bod 22 miljard grondig bestuderen zaandam gpd Naar eigen zeggen stuit Ahold bij de overname van Path mark Stores op onoverkomelijk verzet van de Ameri kaanse mededingingsautoriteiten. De kartelpolitie FTC heeft Ahold laten weten op geen enkele wijze te kunnen instemmen met de inlijving. Het is de eerste keer, dat Ahold in de VS de handdoek in de ring moet gooien. Ahold wilde de supermarktketen voor 3,5 miljard over nemen. kei bekeken of het een pro bleem was. Ditmaal is een veel groter gebied als een geheel ge nomen. Steeds opnieuw heb ben wij voorstellen gedaan om lokaal een te sterke positie te voorkomen, maar daar werd niet op gereageerd. De FTC is zelf nooit met voorstellen geko men, maar heeft steeds die van ons steeds afgekeurd. Zij heb ben ook nooit enig initiatief ge nomen om uit de impasse te komen." Ahold kondigde in maart met Het Zaanse supermarktcon cern, dat met Edwards reeds aanwezig was in het gebied, hield er vanaf het begin reke ning mee dat het enkele super markten zou moeten sluiten of verkopen. Dit om een mogelijk monopoliepositie in een gebied te voorkomen. Ahold-woordvoerder J. Hol spreekt van een 'geheel nieuwe benadering' door de FTC. „Vroeger werd winkel voor win- Containerterminal aan Westerschelde vussingen anp Zeeland Seaports en Hessena- tie uit Antwerpen gaan samen de toekomstige Westerschelde Container Terminal (WCT) realiseren. De verwachting is dat eind 2002 de eerste zee schepen aan de diepzeekade kunnen afmeren. De aanleg vergt een investering van ruim een miljard gulden. Exploitatie Maatschappij Schelde Maas (ESM), waarin Zeeland Seaports en het Ge meentelijk Havenbedrijf Rot terdam elk voor 50 procent deelnemen, neemt de kosten op zich. Het gaat om de aan leg van de kade van 2,5 kilo meter 500 meter uit de kust en het opspuiten van 150 hectare haventerrein. Hessenatie be taalt de overige kosten: ruim 550 miljoen gulden. De WCT is volgens de deel nemers in relatief korte ter mijn te bouwen. De eerste fa se bestaat uit 600 meter kade met twee afmeerplaatsen voor grote containerschepen. Aan de kade kunnen schepen tot een diepgang van 18 meter af meren. De terminal kan vol gens de deelnemers in het project dienen voor de groei in de containersector in het eerste decennium van 2000. Daarna kan de Maasvlakte II verdere groei opvangen, en WCT haar positie consolide ren. De terminal zorgt voor 1.500 rechtstreekse banen. Hessenatie is met een over slag van 28,3 miljoen ton per jaar de grootste stukgoedhan delaar van de Antwerpse ha ven. Zeeland Seaports, een sa menwerkingsverband van de havenschappen Vlissingen en Temeuzen, heeft vorig jaar 25,9 miljoen ton goederen overgeslagen. De Akzo-directie heeft gisteren bij een bezoek aan de stakende werknemers in Sneek toege zegd de situatie rond de verffa- briek opnieuw tegen het licht te houden. Deze toezegging heeft niet geleid tot opheffing van de staking die al twee weken duurt. De directie beloofde de sta kers nog eens te kijken of het eerdere besluit om de produc tie over te brengen naar Groot- Ammers echt onvermijdelijk is. Akzo wil echter vooral graag dat het personeel weer aan de slag gaat. Volgens het personeel draait ■f richard mooyman 'erkers van Luchtver- 'leiding Nederland krijgen e mogelijkheden om vrije to te kopen en te verkopen, bunnen zij vakantiedagen [■toen in een eenmalig lang- B verlof, studiefaciliteiten, een OV-jaar- pensioenvoorzieningen, lease-scooter of een J kaart. De directie van Luchtver keersleiding Nederland (LVNL) is dit met de bonden overeen gekomen in de nieuwe CAO die op 1 januari 2000 ingaat. De le den van de vier betrokken bon den hebben het laatste woord. Bij LVNL werken een kleine ne genhonderd mensen. Verder werd een loonsverho ging overeengekomen van 3,75 procent, waarvan 0,5 procent via een eindejaarsuitkering. Medewerkers kunnen verder op vrijwillige basis iedere vier jaar trots aan in de dichtbevolkte re gio New York de 132 super markt tellende keten Pathmark te zullen overnemen. Pathmark (omzet 7,4 miljard) betekende geografisch en economisch een goede aanvulling op de be staande activiteiten van Ahold in het noord-oosten van Ameri ka. Ahold is al met vier winkel ketens vertegenwoordigd langs de Oostkust. Met de overname werden soms nog nagenoeg le ge plekken op de kaart inge vuld. De operationele marge van 3,5 procent lag weliswaar onder die van de overige Ahold- ketens in de VS, maar het ver schil kon al eenvoudig met de synergievoordelen worden weggewerkt. Nu de geplande Amerikaanse overname niet doorgaat hoeft Ahold ook niet de kapitaal markt op om de nieuwe Scan dinavische acquisitie ICA - kos ten bijna vier miljard - te finan cieren. Volgens Hol verandert het niet doorgaan van de Path- markdeal niets aan groeistrate gie en de eerder uitgesproken winstverwachtingen van het Zaanse supermarktconcern. „Bestaande ketens in Noord- Amerika draaien boven ver wachting. Voor dit jaar zullen we een winstgroei van mini maal 20 procent laten zien en dat is conservatief begroot. Ahold blijft in de VS zoeken naar geschikte overnamekandi daten. „Wij zijn niet louter meer gebonden aan uitbreiding langs de Oostkust. We kijken nu ook in staten waar we nog hele maal niet, of slechts met een paar supermarkten vertegen woordigd zijn. We kunnen nu ook met regionale marktleiders elders in Amerika in zee gaan." amsterdam gpd ING wil de bank Crédit Com mercial de France (CCF) nog steeds overnemen, nadat afge lopen weekeinde een bod van 22 miljard gulden strandde. Het management van de Franse bank boog zich gisteren op nieuw over het bod. Zo'n be langrijke kwestie vraagt om een grondige analyse voordat een definitief besluit wordt geno men, liet CCF na afloop weten. Bestuur en commissarissen van ING - inclusief topman Van der Lugt - bespraken gisteren het afgeblazen overnamebod ook uitvoerig. Net als vorig jaar bij de overname van de Belgi sche Bank BBL voor negen mil jard gulden. Na een ingetrok ken bod wachtten de Nederlan ders toen vijf jaar. Zoveel ge duld heeft Van der Lugt, die ko mend jaar met pensioen gaat, ditmaal niet. ING bezit al een belang van twintig procent in CCF. De Bel gische Bank KBC heeft een be lang van 18,2 procent, de Zwit serse verzekeraar Swiss Life is met 14,6 procent de derde grote belanghebbende van CCF. CCF, de zesde bank van Frankrijk, zou voor ING of con currenten een zeldzame kans zijn om in dit belangrijke euro land vaste voet aan de grond te krijgen. ING bezit al een kleine re effectenbank in Parijs, maar daarmee op eigen kracht groei en in Frankrijk is geen alterna tief voor deze geplande overna me. „CCF is de mooiste bank in Frankrijk", zegt Polet. „En Frankrijk is voor ons erg be langrijk en vanwege de eurozo ne extra aantrekkelijk." On danks ING's financiële slag kracht, mede dankzij de enor me beleggingswinsten van ver zekeringsdochter Nationale- Nederlanden, wil het concern de geboden 22 miljard gulden niet te lang op de plank laten liggen. Verffabriek wordt mogelijk verkocht de fabriek waar de potten Flexaverf voor de doe-het-zel- ver en de professionele Sik- kenslakken worden gemaakt, uitstekend. „Onze productie heeft sterk bijgedragen aan de winsten van de decogroep van het concern", aldus een werk nemer. De enige concessie die de di rectie inmiddels heeft gedaan, is het opschorten van de slui ting van drie jaar naar vijf jaar. Inmiddels circuleren ook ge ruchten dat er twee kandidaten zijn voor overname van de Sne- ker fabriek. Een Gronings en een Zwols bedrijf zouden inte resse hebben. woerden Bij busbouwer Den Oudsten werd dezer dagen een van de eerste van 150 nieuwe bussen voor vervoersmaatschappij Connexxion ge test op eventuele lekkages. Het Woerdense bedrijf heeft daarvoor zelf een waterproefinstallatie ontwikkeld. De order van Connexxion - goed voor een bedrag van 50 miljoen gulden - is de grootste die het bedrijf Den Oudsten in zijn ruim 70-jarig bestaan ooit in de wacht sleepte. De bussen in de blauw-groene huisstijl van Connexxion moeten over enkele maanden geleverd zijn. foto anp tonborsboom Wijtingvissers moeten terug naar van 2.185 naar 975 ton brussel anp ereenkomst in nieuwe CAO een uitgebreide medische con trole laten verrichten. De over eenkomst heeft een looptijd van vijftien maanden. LVNL is overigens hard op zoek naar nieuwe verkeersleiders. De ko mende tijd leggen relatief veel 55-plussers vanwege hun leef tijd hun functie neer. Na een marathonvergadering zijn de vis serij-ministers van de Europese Unie het vanochtend vroeg in Brussel eens gewor den over de vangsthoeveelheden voor het jaar 2000. Die vallen nadelig uit voor de Nederlandse wijtingvissers. Toch sprak staatssecretaris Faber van 'een heel goed akkoord dat stralend kan worden ver kocht'. Nederlandse vissers kunnen bijna net zo veel tong, schol en haring vangen als dit jaar en dat zijn voor hen de belang rijkste vissoorten. Aan wijting mogen zij maximaal 975 ton vangen tegen 2.185 ton in het lopende jaar. De Nederlandse vissers moeten boeten voor Ierse en Britse vissers die zich berie pen op oude afspraken uit 1976. Deze zo geheten Haagse preferenties garanderen Groot-Brittannië en Ierland een minimum tonnage voor wijting. Faber vindt de afspraken uit de tijd. „Des kundigen stellen de quota vast. Dan kun nen niet een paar landen oude afspraken inroepen en toch maar blijven vissen." De staatssecretaris vond onverwachts steun bij Denemarken, België en Duitsland voor een verzoek aan de eurocommissie om de af spraken door te lichten. De Nederlandse vissers mogen volgend jaar 36.230 ton schol opvissen, iets minder dan de 37.925 ton van dit jaar. Het tongquotum bleef met 16.550 ton ongewijzigd, op een totaal van 22.000 ton. De commissie zette in op 19.800 ton. De vissers op Noordzee- haring kunnen volgend jaar tot 48.855 ton vangen, net zoveel als dit jaar, op een totaal van 265.000 ton. Ook voor makreel en hors- makreel viel de uitkomst niet ongunstig uit. Aan horsmakreel wilde de commissie niet meer dan 200.000 ton opgevist zien. Dat werd mede op aandrang van Faber 240.000 ton, waarvan 80.620 ton voor de Nederlan ders. De Franse minister Glavany verzette zich met zijn Spaanse en Portugese collega's he vig tegen de beperking van de ansjovis vangst in de Golf van Biskaje. Tal van kleine vissers dreigen kopje onder te gaan De drastische korting van 33.000 naai 5.000 ton die de commissie voorstelde vanwege het sterk geslonken bestand, ging niet door. Maar de uiteindelijke afspraak voor een quotum van 16.000 ton zinde Glavany niet Hij liep boos weg. Frankrijk stemde als eni ge tegen het vangstakkoord. Spanje en Portugal waren wel tevreden omdat er tegelijkertijd afgesproken is dat er binnen drie maanden een onderzoek komt naar de ansjovisbestanden en dat de vangstafspraken tot 1 juli gelden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9