'VN medeschuldig aan slachtingen in Rwanda' Overleg in Washington ontdooit na koude start Buitenland OVSE-topman informeert G8 over strijd Tsjetsjenië RMS laat ideaal van onafhankelijke Molukse republiek varen Italiaanse premier van omkoping beschuldigd UJDAC 17 DECEMBER 1999 ankpresident premier Roemenië De Roemeense president Constantinescu heeft gis- en de president van de centrale bank, Mugur Isarescu, voor dragen als premier van een nieuwe regering. Als het parle- ient met de voordracht instemt, wordt de 50-jarige econoom I opvolger van Radu Vasile. Alle zeventien ministers in de re ling-Vasile boden maandag hun ontslag aan om Vasile tot af- eden te dwingen. Deze had zich impopulair gemaakt, omdat j er niet in is geslaagd een einde te maken aan de economi se malaise. Constantinescu droeg de bankpresident voor na verleg met de vier partijen die in de regering-Vasile samen- verkten. Isarescu kan daarom vrijwel zeker rekenen op het ver ouwen van een meerderheid van het parlement. (oden bij overstromingen Italië nMf-sARAJEvoIn het zuiden van Italië zijn gisteren zeker vier ensen omgekomen door ernstige overstromingen na nood- ter. In de getroffen regio zijn dorpen getroffen door modder- wines. Een bejaard echtpaar werd in een dorp bij Napels mee- esleurd door een modderstroom. Een arbeider werd door los- eraakte stenen meegesleurd en overleed vlak buiten het dorp. Iders werd in een van de modderlawines het stoffelijk over- chot van een nog onbekend persoon aangetroffen. Twee men en worden nog vermist. In Bosnië-Hercegovina was het niet eel beter. Daar zorgden regen en sneeuw gisteren voor grote verlast. De autoriteiten van Mostar overwegen delen van de tad te evacueren wegens overstromingen. In Sarajevo moest de uchthaven worden gesloten en rond Tuzla viel de stroom uit. Tribunaal voor verhoren naar Srpska yua luka Onderzoekers van het Joegoslavië-tribunaal in Den aag hebben deze week in de Bosnisch-Servische hoofdstad anja Luka twee Bosnisch-Servische legerofficieren onder- raagd, die worden verdacht van betrokkenheid bij de massa- joord op moslims in Srebrenica in 1995. Dat is gisteren vemo- ien uit een bron van de regering van de Republika Srpska, de Dgeheten Servische endteit in Bosnië. Het tribunaal heeft niet erder zulke ondervragingen kunnen houden. Dat dit nu wel ïbeurt, wijst erop dat de Bosnisch-Servische regering haar eer- ere belofte gestand doet beter samen te werken met het VN- of. Dat was afgesproken tijdens een recent bezoek van hoofd- anklaagster Carla del Ponte aan Banja Luka. Étikettering rundvlees komt er eerder russel Vanaf 1 september volgend jaar zal rundvlees in de Eu- opese Unie en dus ook in Nederland alleen nog maar mogen vorden verkocht als er een etiket op zit waarop staat wat het and van herkomst van het dier is, en waar het vetgemest en ge acht is. Dat is drie maanden eerder dan voorzien. Dinsdag «zetten de EU-ministers van landbouw zich er nog tegen om e verplichte etikettering eerder dan 1 januari 2001 in te voeren, tns technische problemen. Het europarlement, dat mede- ssingsrecht heeft, reageerde verontwaardigd op de onwil an de landbouwministers, en stemde gisteren voor de ingangs- atum van 1 september. rak hervat na drie weken olie-export ■w york Irak heeft gisteren de uitvoer van olie hervat, nadat ie drie weken was stilgelegd. Dat hebben de Verenigde Naties a New York bekendgemaakt. Twee miljoen vaten olie zijn in de laven Mina al-Bakr, aan de Perzische Golf, geladen. Op 23 no- ember staakte Bagdad de uitvoer uit protest tegen het geharre war bij de VN over de verlenging van de olie-voor-voedsel-over- enkomst. Daarbij mag Irak als uitzondering op de strenge VN- ancties olie exporteren om voedsel en medicijnen te kopen, brige week heeft de Veiligheidsraad uiteindelijk de overeen- omst zoals gebruikelijk met zes maanden verlengd. Het gaat half jaar om een export ter waarde van ongeveer 10,5 mil- 1 gulden. ancering shuttle 24 uur uitgesteld ire Canaveral De NASA heeft de lancering van het ruimteveer iscovery gisteren opnieuw met 24 uur uitgesteld. De reparatie- lucht naar de Hubble-ruimtetelescoop heeft door technische roblemen al meer dan twee maanden op zich laten wachten, et nieuwe uitstel is volgens de NASA noodzakelijk om na te aan of de brandstofleidingen in het motorcompartiment wel iet het juiste materiaal zijn gelast. Daartoe moeten stapels pa leren en röntgenfoto's worden doorgenomert. Het uitstel bete ent dat de tiendaagse missie met een dag wordt bekort. De reersverwachting voor morgen rond de lanceerbasis is niet al gunstig. Als de lancering niet uiterlijk zaterdag plaatsheeft, oet de reis naar januari worden verschoven om eventuele mil- iniumproblemen in de computers te vermijden. .evenslang voor drugsbarones wyork» Een van de beruchtste topfiguren uit de Colombi- inse drugswereld, Mery Valencia, is gisteren in New York tot renslange gevangenisstraf veroordeeld. Valencia, bijgenaamd Senora, werd in april uitgeleverd door Brazilië, waar ze sinds 997 stzat. Ze heeft bekend een netwerk te hebben geleid dat ocaïne uit Colombia in de VS verspeidde. Het zou gaan om 2.000 kilo over de periode van 1988 tot 1997. De 44-jarige Va- ncia is de rechterhand geweest van de drugsbaron Pablo Es- obar, in 1993 in Medellin (Colombia) werd vermoord. Ze dd< netwerk dat vooral in het zuiden van Californië enor- ne voorraden drugs opsloeg voor distributie in de VS. Voorzo- ir bekend was la Senora de enige vrouw onder de belangrijkste Colombiaanse drugsmaffiosi. Bijna al haar naaste medewerkers varen vrouwen. arlement keurt steun Kosovo goed Baatsburg Het Europees Parlement heeft gisteren ingestemd net de EU-begroting voor 2000. Daardoor komt volgend jaar lijna 800 miljoen gulden beschikbaar voor de wederopbouw fan Kosovo, in plaats van de eerder voorziene 250 miljoen gul len. Het parlement had zelf om deze stijging gevraagd. In mil aarvoor moet het wel een korting van 4,4 miljard gulden op de Kale uitgaven voor volgend jaar accepteren. Om het parlement erder enigszins tegemoet te komen, mogen de uitgaven voor uitenlands beleid tussen 2001 en 2006 boven eerder vastgestel de limieten stijgen, als blijkt dat vöor Kosovo en de Balkan meer dd nodig is. Deze limieten werden in maart in Berlijn overeen komen door de Europese regeringsleiders. AFP Agence France Pre»e ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Prcssc Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters Onderzoekscommissie presenteert rapport De Verenigde Naties zijn medeverantwoordelijk voor de bloedige volkerenmoord in Rwanda in 1994. Vooral de Veiligheidsraad heeft gefaald. Dat stelt een onderzoeks commissie onder leiding van de Zweedse ex-premier In- gvar Carlsson in een gisteren verschenen rapport. VN- secretaris-generaal Kofi Annan stelde de commissie in. Rwanda heeft naar aanleiding van de conclusies al offici ële excuses van de volkerenorganisatie geëist. NEW YORK DPA In de rapportage van de com missie staat dat de Veiligheids raad in 1993 en in 1994 enkele malen door onder anderen VN- gezanten in de regio is gewaar schuwd voor een op handen zijnde moordpartij. De oproe pen tot actie werden voor ken nisgeving aangenomen. De et nische slachting die uiteindelijk volgde, kostte 800.000 Tutsi's en gematigde Hutu's het leven. De commissie verwijt de VN verder politieke onwil om tij dens de slachtpartijen maatre gelen te nemen die de genocide hadden kunnen stoppen. De in Rwanda aanwezige blauwhel men kregen geen toestemming militair in te grijpen. Ook aan de herhaalde oproep van de plaatselijke W-commandant om de troepen te versterken en het mandaat uit te breiden, werd geen gehoor gegeven. De VN besloten zelfs de blauwhel men terug te trekken nadat Hu tu-extremisten tien Belgische soldaten hadden vermoord. De rapportage over het han delen van de VN in de Rwanda- crisis is de tweede in korte tijd die de volkerenorganisatie wijst op falend optreden. Eerder stel de een intern rapport al dat de VN ook veel steken hebben la ten vallen bij de bescherming van de moslimenclave Srebre nica in Bosnië in 1995. De VN Eleitte de toen verantwoordelij- e Nederlandse blauwhelmen grotendeels vrij. Kofi Annan probeert met der gelijke interne onderzoeken te voorkomen dat de VN ook in de toekomst grote fouten maken. Volgens diplomaten bij het VN- hoofdkantoor in New York zal het jongste rappport de discus sie over de interne organisatie en daadkracht van de volkeren organisatie dan ook verder aan zwengelen. Annan was tijdens de oorlog in Rwanda verant woordelijk voor alle VN-vredes missies. Hij heeft de Rwandese bevolking eerder persoonlijk zijn spijt betuigd over het falen de optreden van de Verenigde Naties. ROME HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Rond de bizarre politieke cri sis in Italië kwam gisteren een vies luchtje te hangen: dat van omkoping. Premier D'Alema zou volgens de oppositie geen middel schuwen om zijn doel van politieke overleving te be reiken. Volgens Beppe Pisanu, prominent lid van Berlusco ni's partij Forza Italia, is daar om zeker drie oppositionele parlementsleden geld gebo den in ruil voor steun. D'Alema heeft bij een ver- trouwensdebat morgen elke stem nodig om als premier aan te kunnen blijven. Drie partijen uit zijn rumoerige co alitie van tien willen hem niet langer als regeringsleider, wat zijn meerderheid in het 630- koppige parlement tot een paar zetels terugbrengt. Een van de luidruchtigste rebellen, oud-president en oud-premier Francesco Cossi- ga, greep de beschuldigingen van stemmenkoop gisteren meteen aan om uit het rege ringskamp te deserteren. „Met dit soort methoden wil ik niets te maken hebben", zei hij vroom. D'Alema ontkende heftig. Een van de volgens Pisanu vanuit het regeringskamp aangesproken oppositieleden hield gisteren echter bij hoog en laag vol dat hem ruim 200.000 gulden was aangebo den om morgen voor de pre mier te stemmen. D'Alema wil met een vernieuwde rege ringsploeg de rit uitzitten, maar vooral de kleinere partij en in zijn coalitie vrezen dat hij bij verkiezingen het onder spit zal delven tegen opposi tieleider Berlusconi. Zelfs D'A lema's eigen Linkse Democra ten hebben laten weten dat de premier niet automatisch de lijsttrekker wordt. FOTO AP ALEKSANDR ZEMLIATSJENKO Een Tsjetsjeense vluchtelinge neemt in een opvangkamp het rantsoen aan vlees voor haar familie in ontvangst MOSKOU-OSLO AFP-ANP-DPA De voorzitter van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), Knut Vollebaek, brengt vandaag op de bijeenkomst van de G8 (de zeven voornaamste industrielanden plus Rus land) in Berlijn verslag uit van zijn be zoek aan Tsjetsjenië. Vollebaek is uitge nodigd door voorzitter Duitsland. De Noor zei eerder dat hij tijdens zijn bezoek geen enkel gehoor bij de Russen had gevonden voor zijn oproep tot een vreedzame oplossing van het conflict in Tsjetsjenië. Gisteren keerde hij na een bezoek aan een buitenwijk van Grozny naar Noorwegen terug. In het vliegtuig naar Oslo zei hij de 'werkelijke gruwe lijkheden van de oorlog' te hebben waargenomen. Vollebaek merkte op dat de Russische vluchtcorridors uit Grozny niet werken. De corridors moeten het burgers moge lijk maken de belaagde stad te verlaten. „Iedereen schiet op iedereen. Er zitten nog veel mensen vast in Grozny. Er moet een staakt-het-vuren komen", al dus Vollebaek. De Russen schatten dat de afgelopen week 1.500 burgers uit Grozny zijn vertrokken via de 'vlucht routes', maar er zouden zich nu nog tus sen de 15.000 en 40.000 burgers in de stad bevinden. Bij aankomst voor de G8-bijeenkomst in Berlijn zei de Russische minister van buitenlandse zaken Ivanov gisteren dat de militaire campagne in Tsjetsjenië doorgaat 'tot het hele gebied is gezui verd van terroristen'. Moskou ontkende met kracht de juistheid van berichten over een mislukte pantseraanval op Grozny met mogelijk honderd doden aan Russische kant. Buitenlandse pers bureaus die het waagden de tegenslag van woensdag te verspreiden, werd 'des informatie' verweten. Premier Poetin noemde de berichten 'volledig absurd' en een 'provocatie'. Libanese kinderen gewond door bommen Israël NABATIYEH Rtr-AFP-ANP Het Zuid-Libanese Leger (SLA), de pro-Israëlische Libanese mi litie in de door Israël bezette 'veiligheidszone' in Zuid-Liba- non, heeft gisteren een openba re school met fragmentatie- bommen bestookt. Ten minste twintig kinderen raakten ge wond, van wie vier zeer ernstig. De Libanese premier Salim Hoss veroordeelde de aanval als 'de zoveelste afgrijselijke daad van agressie tegen de vre delievende burgerbevolking'. Het Israëlische leger sprak van een „fout" en bood excuses aan. Beiroet zal een klacht in dienden bij de internationale commissie die toeziet op de af spraak dat de strijdende partij en burgers met rust laten. Israël heeft bevestigd dat de aanval op de school het werk is van de SLA. Het bombarde ment diende als wraak voor de aanvallen een dag eerder van het Islamitisch Verzet, de mili taire tak van de Libanese ver zetsbeweging Hezbollah. De school zou per ongeluk zijn ge troffen. Tijdens het bombarde ment raakten twee fragmenta- tiebommen het schoolplein en een klaslokaal van de openbare school. Zuid-Libanon is het laatste actieve front van het Arabisch- Israëlische conflict. Israël bezet al meer dan twintig jaar delen van Libanon. Als reactie op re solutie 425 van de Verenigde Naties, die oproept tot de on middellijke en onvoorwaardelij ke terugtrekking van Israël, stel de de joodse staat vijftien jaar gelden de zogenoemde veilig heidszone in. Deze zou Noord- Israël moeten beschermen te gen aanvallen van Hezbollah. Die partij, opgericht naar aanleiding van de bezetting, verklaarde woensdag dat zij de staat Israël ook na een terug trekking als onwettig blijft be schouwen. Zij weigert garanties te geven over een einde aan het geweld. Algemeen wordt echter aangenomen dat de strijd van Hezbollah ophoudt bij de be vrijding van Libanon. JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT De RMS heeft het ideaal van een onafhankelijke Republiek der Zuid-Molukken laten varen. Stafleden van de RMS erkenden dit gisteren in Jakarta na een bezoek aan de Indonesische president Wahid. Zij zien nu meer in federalisering of verre gaande autonomie binnen In donesië. „De mensen op de Molukken moeten dat zelf be palen." De RMS-bestuurders, die deel uitmaken van een delega tie van Nederlandse Ambone zen, bezochten afgelopen weekeinde samen met Wahid en vice-president Soekarnoput- ri het door geweld verscheurde Ambon. De president had hen daarvoor uitgenodigd. Wahid en Soekamoputri staan pal voor de eenheid van de repu bliek Indonesië en accepteren geen afscheidingen, Megawati wijst ook federalisatie af. Het democratiseringsproces dat Indonesië op dit moment doormaakt, het geweld op Am- bon en het geringe enthousias me van de bewoners van de Molukken voor onafhankelijk heid hebben geleid tot een drastische verandering in de stellingname van de RMS-be- stuurders, zo verklaarde R. Ri- samenapatty. „Er is afgelopen jaar nogal wat gebeurd. We hebben een snelle omslag ge maakt in ons denken. Delegatieleider en RMS-be- stuurder O. Matulessy zei dat wat de toekomst van de Moluk ken betreft 'alles bespreekbaar is'. Hij was ingenomen met de Eublieke mededeling van Wa- id dat de RMS het geweld op de Molukken niet heeft uitge lokt. De grootste zorg van de RMS'ers en de andere leden van de delegatie blijft het be ëindigen van het geweld op de eilanden in het oosten van de archipel. De delegatie is daar over gematigd positief en wil de komende dagen nog suggesties doen. laviv AD BLOEMENDAAL koude start, gevolgd door oplopende temperatu- Dat is de overheersende indruk in Israël na het igse overleg met Syrië in Washington. Een in- overigens die is gebaseerd op spaarzame infor- ie. De leden van Ehud Baraks delegatie hadden be- Igekregen niet met journalisten te praten, zelfs niet "~het weer. Zo'n consigne was uiteraard overbodig de medewerkers van de Syrische minister van landse zaken, Farouk al-Sharaa. ijen praten verder vanaf 3 januari, opnieuw in inigde Staten en op hetzelfde hoge niveau. In Is- gaat het verhaal dat al-Sharaa eigenlijk helemaal had willen gaan. Hij zou president Assad hebben iseerd de onderhandelingen te laten voeren door nbtenaren. Maar de Syrische leider zou daarvan niet bben willen horen, en al-Sharaa in aanwezigheid n de bezoekende Amerikaanse minister Madeleine fright hebben opgedragen te gaan. het verhaal waar is of niet, al-Sharaa wekte in Was- ngton in elk geval aanvankelijk de indruk dat hij met 'enzin aan het overleg begon, en dat is de Israëlische svisiekijkers niet ontgaan. Zij zagen een Syrische mi- die er bepaald niet in slaagde de harten van de Israëliërs te veroveren. Geen prettig idee voor Barak, die hard zal moeten werken om een meerderheid van zijn volk achter een vredesverdrag te krijgen. .Al-Sharaa maakte een zeer slechte indruk", schreef gisteren Sever Plotzker, commentator van Israëls po pulairste dagblad, Yediot Acliaronot. „Hij stond aan de verkeerde kant van Clinton, zijn das was verkeerd ge strikt, hij stal tien minuten van de tijd die was bestemd voor een ceremonie, kwam met een ideologische toe spraak en vermeed elk contact met Barak. Zo ga je niet om met een vredespartner. Kort, kwaad, rechtlijnig, nors: al-Sharaa leek in alles een product van de Koude Oorlog. Een man van gisteren." Ook de leden van de Israëlische en Amerikaanse dele gaties waren duidelijk niet blij toen de Syrische minis ter van buitenlandse zaken een verklaring begon voor te lezen waarin hij niet alleen repte van vredesinten- ties, maar ook van bitterheid over de manier waarop het conflict met Israël in de media zou worden afge schilderd. Met een schuine blik naar zijn gehoor in de Arabische wereld - waarvan Syrië zich graag opwerpt als kampioen - zei al-Sharaa dat 'het Arabische lijden altijd is genegeerd Dat zou nu weer blijken uit de manier waarop sympa thie wordt gewekt voor de Israëlische kolonisten op de Golan. Volgens Shara gaat de wereld voorbij aan het lot van 'de half miljoen Syriërs die moesten vluchten uit de tientallen dorpen waarin hun voorouders duizen den jaren hadden gewoond'. Israël verdedigt zijn ver overing van de Golan traditioneel met het argument dat Syrische artillerie voor juni 1967 voortdurend ki- boetsim in het grensgebied beschoot. Het tegendeel was het geval, zei al-Sharaa. Dat zou ook blijken uit uitlatingen van Moshe Dayan. In mei 1997 publiceerde Yediot Acharonot passages uit een in 1976 gevoerd, maar nooit eerder gepubliceerd gesprek met de voormalige minister van defensie. Daarin zeg Dayan spijt tc hebben van de verovering van de Golan. Hij zou ertoe hebben besloten onder druk van kiboets-boeren, die het oog hadden laten val len op landbouwgrond op de hoogvlakte, en de Syriërs net zo lang provoceerden tot ze gewapend reageerden. De verovering van de Golan en de oorlog van 1973, toen Syrië het gebied probeerde terug te winnen, kost ten duizenden mensen het leven. Na de koude start viel overigens al snel de dooi in. Bui ten het zicht van de camera s bleken de Syriërs bereid hun grimmigheid te laten varen. Binnen de muren van het Witte Huis gaf al-Sharaa Barak een hand. Als we minister van buitenlandse zaken Levy mogen geloven, is er zelfs gelachen en had de Syrische minister al gauw spijt van de verklaring die hij eerder aflegde. Voor slechts 1 7 Hawaii en Alaska). New York, Washington p.C,, igdc Staten (c citytarieven belt u zelf» al voor 15 ct/min naar Boston cn San Franciwo». Daarnaast 2ijn ook de tarieven naar de volgende landen verlaagd N* kijc R5 ct/min, Australiö.en Nicuw-Zeeland *5 nacht, 7 dagen per week. Voor tb eer informatie kun' 0800-0402 of kijk a Aruba f 1,20 p/ir t.e tarieven gelden dag www taricvcii.lpn-teIccom.nl Start tarief: 10 cent per gesprek.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7