Haarlemmermeer verkoopt gasbedrijf Mitsubishi kopers kunnen 10.000,- verdienen. Tweede zilverschat op Wieringen ontdekt Binnenland M* ïgskoerier ontvoerd ruwelijk mishandeld Legale wietteelt lijkt van de baan Achter het podium Onderzoek: Nederlander slaapt 7,5 uur per nacht NS-personeel hoeft bij agressie niet uit te rijden Den Haag wil koopzondag voortaan in de hele stad 17DECEMBER 1999 else schutter naar Pieter Baan )e 17-jarige jongen die op een school in zijn woon- lel vorige week vijf mensen heeft neergeschoten, is te laten onderzoeken in het Pieter Baancentrum. sman mr. H. van Dijk heeft dat gisteren meegedeeld, amer van de rechtbank in Den Bosch heeft de ver- Bvraagd aan het onderzoek mee te werken. Justitie ver- 35-jarige vader van de verdachte van medeplichtig- man zou het wapen waarmee de schoten zijn gelost, an zijn zoon hebben gegeven. De schietpartij was het n een ruzie tussen twee Turkse families over de relatie zus van de schutter en de 19-jarige jongen met wie ze sgeweest. Die raakte bij de schietpartij zwaar gewond, andere leerlingen van de school en een docente liepen Kien De raadkamer van de rechbank in Den Bosch e week het voorarrest van de schutter en diens vader g dagen verlengd. ifietsster op rijweg mishandeld Een onbekende vrachtwagenchauffeur heeft gister- in Roermond een bromfietsster mishandeld omdat ze weg reed. De 48-jarige Roermondse reed met haar ts conform de nieuwe regels over de rijbaan naar het nvan de stad, toen een achter haar rijdende vrachtwa- iffeur begon te claxonneren en met groot licht te knip- )ij een verkeerslicht stapte de chauffeur uit en begon op schelden, waarna het slachtoffer probeerde uit te leggen jch alleen maar aan de nieuwe regels hield. Daarop man haar met kracht op haar helm en vervolgde zijn politie heeft de zaak in onderzoek. idweerman veroordeeld hti De rechtbank in Dordrecht heeft donderdag een ebrandweerman uit Leerdam veroordeeld tot drie jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk, wegens brand- igin de Vereenigde Glasfabrieken NV in zijn woonplaats, is conform de eis van de officier van justitie. De ver is lid van de vrijwillige brandweer en hielp in de nacht t 22 augustus met de bluswerkzaamheden bij de glas- )oor de brand ontstond voor bijna 15 miljoen gulden an de fabriek en aan auto's en woningen in de omge- man moet psychiatrisch worden behandeld indien de ring dit nodig acht. itiebreuk om voetbal Volendam tENDAMCoalitiepartij Volendam '80, de grootste partij Ceente, stapt uit het college van burgemeester en van Edam-Volendam. Sportwethouder N. Veer- il (Volendam '80) is gisteren ontslagen wegens proble- ïd de plaatselijke profclub FC Volendam. Wethouder K. eveneens van Volendam '80, heeft zijn vertrek per 3 ja- mgekondigd. Het CDA zegde vorige maand het vertrou- Veerman-Tol op omdat ze zonder medeweten van het )C de statuten van FC Volendam had veranderd. Daardoor Raad van Toezicht, waarin ook de gemeente zitting een enkele controle meer uitoefenen op het bestuur van ndam. De gemeente heeft in maart het stadion van de ocht, omdat deze met ernstige financiële problemen De gemeenteraad eiste toen dat een Raad van Toezicht jesteld. - al geweld, 10 jaar cel geëist Tegen drie mannen en een vrouw uit Rijswijk zijn voor de rechtbank in Den Haag celstraffen geëist van ien jaar. De vier zouden 12 juni van dit jaar een 41 -jari- zodanig tegen zijn hoofd en romp hebben geschopt dat eed. Het slachtoffer zou het aanbankleijk met twee van an de stok hebben gekregen. Hij zou met een mes heb- raaid en gestoken, en bij de daarop volgende vechtpar- rond zijn gevallen. Daarna was hij met kracht tegen zijn geschopt. De steekwond die een van de mannen dopen riep in het café de emoties op van een vriend en endin. Die dienden het op de grond liggende slachtof- ïog enkele schoppen toe. Volgens de advocaat van de ten hadden zijn cliënten uit zelfverdediging gehandeld. zinga ontkent verduistering Oud-voorzitter P. Kruizinga van de politievakorgani- !P ontkent subsidiegelden te hebben vèrduisterd. Hij is htoffer geworden van de cultuur van wantrouwen, ach- it en achterklap in het bestuur, stelde hij gisteravond zijn vrijlating in het programma Barend en Witteman. a werd begin december aangehouden op verdenking uistering en belastingontduiking. Hij zou enkele ton- subsidiegeld achterover hebben gedrukt. chool computer kopen Ouders met schoolgaande kinderen kunnen via de joedkoop een computer kopen voor gebruik in eigen t heeft minister Hermans (onderwijs) geantwoord op igvan PvdA-Kamerlid Marleen Barth. Het ministerie de begroting veertig miljoen gulden extra uitgetrokken edehands computers te moderniseren. Barth wilde we- ia de scholen een soort 'PC-privé-project' voor ouders k is, waarbij de ouders tegen een schappelijke prijs, 300 gulden, een tweedehands computer kunnen aanschaf- inans vond dit een goed voorstel. tge Landgraaf valt over junks Het college van Landgraaf is gisteren in een crisis doordat twee van de drie wethouders tegen een college stemden over de opvang van junks. De wethouders van e lijst Gezamenlijke Burgerbelangen Landgraaf (GBBL) h tegen het collegevoorstel, nadat ze eerder deze week verklaard voor te zullen stemmen. Het college wilde een nsion in de gemeente inrichten voor minimaal vijftien fden, met een uitgroeimogelijkheid tot 35. GGBL wil rijf verslaafden huisvesten in Landgraaf. De beide GB- ïouders steunden dat voorstel. Dat betekent crisis, want had aangekondigd uit de coalitie te stappen als het niet zou worden aangenomen. g Richard mooyman e drugskoerier is na komst op Schiphol ont- op gruwelijke wiize door zijn opdracht leiding was de inbe- e van de drugs. De ma- heeft één van de da- 34-jarige man uit Pa pt, deze week aange- in zijn woonplaats, [ugskoerier arriveerde ige maand vanuit Tur- luchthaven. Hij erin te ontkomen toen ine hem wilde controle- de dubbele bodem van ergebleven koffer bleek t'derd gram pure hero- Ren. Reden voor een n douane, marechaus- j|0D om een onderzoek dagen later werd de aangehouden toen Rastricht als slachtoffer deed van ontvoering, ■^handeling en poging ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPO Geassocieerde Pers Diensten Gemeenteraad negeert motie Tweede Kamer De gemeente Haarlemmermeer heeft vanochtend het nutsbedrijf officieel verkocht aan het Duitse gasbedrijf WGV. Een motie van PvdA-Tweede Kamerlid Crone, waarin het kabinet wordt gevraagd alle provincies en ge meenten voorlopig privatisering van gasbedrijven te ont raden, heeft de gemeente niet op andere gedachten kun nen brengen. De gemeenteraad stemde gistermiddag unaniem in met de verkoop. het kabelbedrijf door te verko pen aan het Alkmaarse bedrijf Multikabel. Wethouder C. van der Linden (financiën) van Haarlemmer meer noemt de discussie in de Tweede Kamer 'gek en onbe grijpelijk'. „Er wordt steeds ge praat over de Europese markt werking en liberalisering. Wat wij doen hier is precies wat ze in Den Haag willen." De wet houder kreeg steun van alle partijen in de raad. „Wij zijn hier blijkbaar wat verder dan in hoofddorp oscar vermeer De Tweede Kamer ziet liever dat met verkopen wordt ge wacht tot de nieuwe gaswet er is. Minister A. Jorritsma van economische zaken is het eens met de motie van Crone, die kon rekenen op Kamerbrede steun. De regering kan de ver koop van het gasbedrijf overi gens niet verbieden. Het Duitse concern wil 242 miljoen gulden neertellen voor het Nutsbedrijf Haarlemmermeer, om daarna Den Haag", constateerde C. Groothand (PvdA) droogjes. De WD betichtte de Tweede Ka merleden van 'een misplaatst oranjegevoel'. Van der Linden denkt dat 'de sterke Nederlandse gas-lobby' achter de commotie in de Tweede Kamer zit. „Die hebben blijkbaar zoveel invloed op de Tweede Kamer dat een Kamer lid als Crone een motie in dient." Volgens de wethouder voldoet het contract met WGV aan alle eisen van de nieuwe gaswet. „Hoogstens willen de kamerleden dat de minister nog wat nieuwe voorwaarden op neemt die dan met terugwer kende kracht geldingslaacht krijgen. Dat zien we dan wel. Daar zullen we aan voldoen." Wachten met de verkoop tot de nieuwe gaswet er is, ziet Van der Linden niet zitten: „Dan haakt de koper misschien af." den haag anp D66 en Groenlinks staan alleen in hun oproep om proeven met legale wietteelt toe te staan. Re geringspartij PvdA voelt er wel iswaar voor om de wietteelt op termijn te legaliseren, maar vindt het bij nader inzien toch niet verstandig om in een aan tal gemeenten te gaan experi menteren, aldus PvdA-Kamer lid Apostolou. D66 en Groenlinks willen dat 'erkende' wiettelers hun pro duct legaal aan koffieshops kunnen leveren. Apostolou denkt nu dat dit alleen maar tot misverstanden en rechtsonge lijkheid zal leiden. Het is raar als koffieshops in de ene ge meente wel legaal aan softdrugs kunnen komen en in de andere niet, zo stelde hij gisteren. WD en CDA zijn fel gekant tegen experimenten. Ook Kort hals wil hier voorlopig niet aan. Wel erkent de WD-bewinds- man dat er een paradox schuilt in het Nederlandse softdrugs beleid. Drugsbezit en koffie shops worden gedoogd, terwijl de handel in drugs en de teelt ervan verboden zijn. amsterdam anp Nederlanders van 16 jaar en ouder slapen gemiddeld 7 uur en 32 minuten per nacht. Jon geren slapen wat meer, oude ren iets minder. Dat blijkt uit een onderzoek dat het bureau Trendbox onder vijfhonderd mensen heeft gehouden. Volgens onderzoeker R. Hielkema is dat gemiddelde al lange tijd hetzelfde. Ook hou den Nederlanders hardnekkig vast aan hun bedtijd: op door deweekse avonden gaat het licht omstreeks elf uur uit. in het weekeinde een uurtje la ter. Ruim 30 procent heeft moeite in slaap te vallen, 10 procent overkomt dit gere geld. Een meerderheid pro beert met lezen de slaap te vatten. De manier waarop mensen vervolgens in slaap vallen ver schilt. De meesten (36 pro cent) draaien zich op de lin kerzij, meer mensen slapen op de buik dan op de rug. Opval lend is dat ouderen veel vaker in de foetushouding (met de knieën omhoog) slapen dan jongeren. Van alle Nederlan ders vallen zes op de tien meestal in slaap met een part ner, 40 procent van hen kruipt tegen elkaar aan. Tijdens de slaap gebeurt er van alles. Oude mannen blij ken het meest te snurken, jon ge vrouwen te dromen. Een op de tien Nederlanders snurkt meestal of altiid. drie keer zoveel mannen als vrou wen, ouderen meer dan jon geren. Driekwart van de on dervraagden is zich niet be wust van zijn dromen. Aan zienlijk meer vrouwen (32 procent) dan mannen (17 pro cent) weten wel dat zij dro men. Veel slaapgewoonten veran deren langzaam, maar som mige zaken zijn definitief voorbij. De helft van de men sen heeft telefoon in de slaap kamer. bij 40 procent staat er een televisie, bij 10 procent een videorecorder. Een op de vijf kruipt soms onder de elek trische deken. Negen op de tien mensen liggen onder een dekbed. De ijskoude slaapka mer uit de jaren vijftig, met een kleedje voor het ledikant en een kruik in bed, komt nooit meer terug. Emoties lopen hoog op bij overleg amsterdam gpd utrecht Een luchtmachtmilitair zoekt door een opening in het toneelgordijn zijn weg naar het podium van de Jaarbeurs in Utrecht Zo'n 800 mi litairen traden daar gisteren aan om uit handen van minister De Grave van defensie een medaille te ontvangen voor hun inzet bij vredesoperaties. foto anp koen suyk Treinen op de zogeheten agres- sielijnen in de regio Amsterdam hoeven niet meer uit te rijden als op het voertuig geen extra conducteur zit. Het rijdend per soneel mag in zo'n situatie zelf beslissen of de reis al dan niet wordt voortgezet. De NS-ers hebben die toezegging gisteren gekregen tijdens een groot werkoverleg met het manage ment. Het overleg verliep zeer emotioneel. Sommige conduc teurs barsten in huilen uit, an deren verlieten kwaad de bij eenkomst. De NS-ers in de Randstad legden maandag massaal het werk neer uit protest tegen de agressie in de treinen. Ze noe men de resultaten van het over leg mager. Veel eisen zijn niet ingewilligd, zoals het aanne men van meer conducteurs en het invoeren van controleploe gen ter ondersteuning van de conducteurs. Wel is toegezegd dat met de politie wordt ge praat over het sneller ter plekke zijn bij bedreiging van het treinpersoneel. Volgens Hans Treuren van de actiegroep Verontrust Amster dams Treinpersoneel (VAT) be staat bij het personeel nog veel wantrouwen naar de NS-direc- tie. „Van gemaakte afspraken in het verleden is ook niets terecht gekomen. Het personeel voelt zich niet serieus genomen. Na het steekincident in 1991 op de trein naar Harlingen, waarbij een conducteur om het leven kwam, zijn allerlei maatregelen genomen. In de praktijk is daar niets van terecht gekomen." In de regio Amsterdam wer ken honderd conducteurs. Het ziekteverzuim bedraagt er 18 procent. Volgens het personeel is minstens de helft van alle verzuim het gevolg van agres sie. Treuren: „We geven het management een maand de tijd voor het nemen van maatrege len. Maar ik verwacht dat de vlam in de pan slaat als onder tussen weer iets ernstigs ge beurt in de treinen." den oever gpd Cees Lont uit het Noord-Hol- landse Wieringen hield het op 6 november eigenlijk al wel voor gezien. Het was tegen vij ven, het schemerde. Dagen had hij al besteed aan het mi nutieus en systematisch af speuren met zijn metaaldetec tor van een weiland bij het buurtschap Westerklief bij Hippolytushoef. Ineens hoor de hij een hevig gepiep in zijn koptelefoon. Lont bleek de tweede Vikingschat van Wie ringen te hebben gevonden. Met zijn vrouw haalde hij de volgende dag zo'n tachtig zilve ren munten en wat zilverstaaf jes uit de bodem. Tussen het metaal waren ook wat scherven van een aardewerken pot. De vondst werd gisteren door het museum Het huis van de Aarde in Den Oever aan de pers ge presenteerd. Volgens conservator Bert de Vries van dat museum is het denkbaar dat de scherven de resten zijn van een pot waar de schat in werd bewaard. „Een echte spaarpot. Net als bij de vorige vondst, van drie jaar ge leden. Toen kwam voor het eerst het bewijs boven de grond dat er Vikingen op Wieringen gewoond moeten hebben", ver telt hij. De nieuwe schat is wat kleiner dan die vorige en wat minder spectaculair. De eerste vondst, die in handen is van het Rijks museum van Oudheden in Lei den, bevatte sieraden en mun ten. De nieuwe bestaat alleen uit zilverstaafjes en kleine stuk jes zilver, 17 complete en 3 on volledige munten uit de karo- lingische tijd, en ook 61 arabi- sche munten of stukjes daar van. Archeoloog Jan Besteman van het Instituut voor Pre- en Pro- tohystorische archeologie van de Universiteit van Amsterdam: „De Vikingen telden hun geld niet, zoals in die tijd in deze streken al wel gebruikelijk was, maar ze wogen het. Als je wis selgeld nodig had, knipte je ge woon een stukje van een munt af." Tussen de gevonden mun ten zijn dan ook kwart muntjes te zien. „Kwartjes, in de ware De zilverschat van Wieringen. Uit sommige munten blijken de vinkin gen letterlijk 'kwartjes' te hebben geknipt. foto anp zin van het woord", aldus Bert de Vries. De tweede zilverschat is in het zelfde weiland gevonden als de eerste. De eigenaar van die grond, die anoniem wil blijven, had het Cees Lont nog afgera den om te gaan zoeken. Lont: „Hij zei 'ga je gang maar, maar er zijn je al heel wat mensen voorgegaan'." Lont noemt zichzelf geen ama teur-archeoloog. „Ik heb ge woon geen rust in mijn kont. En dan ga ik af en toe een paar uurtjes met de metaaldetector op pad. Gewoon als hobby." Het Huis van de Aarde zal zijn vondst vanaf komend voorjaar tentoonstellen. Tot die tijd bui gen archeologen zich erover. Een van hen, Jan Besteman, trok gisteren bij de presentatie alvast wat voorlopige conclu sies. Volgens hem is de tweede schat wat jonger dan de vorige. „En dan praat je niet over heel veel jonger. Een jaar of tien, of zo. Dus dan hebben we het over het jaar 860 of daarom trent." De munten die deze keer zijn gevonden, zijn volgens Beste man meer verknipt dan die uit de eerste schat. Er zijn ook meer verschillende typen mun ten. „De vorige keer waren het vooral karolingische munten (uit de koninkrijken van de zo nen van Karei de Grote). Die zijn er deze keer ook bij, maar ze komen uit meer verschillen de plaatsen. Ze komen nu niet alleen uit Dorestad (op de plek van het huidige Wijk bij Duur stede), maar ook onder meer uit Milaan, Keulen, Bourges en Aquitani (Het zuidwesten van Frankrijk)." De arabische mun ten heeft Besteman niet kun nen plaatsen. „Ik ben het ara- bisch niet machtig. Maar daar zullen de experts zich in de ko mende tijd over buigen." Volgens conservator Bert de Vries zijn de arabische munten op Wieringen terecht gekomen langs de handelsroutes van de Vikingen die via de grote Russi sche rivieren liepen. De vondst bewijst volgens hem eens te meer dat er ooit Noormannen op Wieringen hebben ge woond. Archeoloog Besteman staat dan ook heftig 'ja' te knik ken als De Vries oppert dat Wieringen nu een interessant gebied voor archeologen is ge worden om verder te gaan zoe ken naar sporen van de Vikin gen. De waarde van de schat is moeilijk te bepalen, zegt De Vries. „Deze vondst is vooral van historische betekenis. We kunnen nu weer wat toevoegen aan de kennis over de Vikingen, maar vooral aan de kennis over het verblijft van de Vikingen op Wieringen. Maar als je deze voorwerpen zou aanbieden op een buitenlandse veiling, dan brengen ze waarschijnlijk enke le tienduizenden guldens op." tot doodslag. Hij en zijn neef werden volgens een woord voerster van de FIOD ontvoerd door de opdrachtgevers, die woedend waren over het ver dwijnen van de heroïne. Het tweetal werd met het hoofd in een ton water gedrukt totdat zij bijna verdronken. De neef kreeg bovendien messte ken toegediend. Uiteindelijk wisten ze te ontkomen. De FIOD-woordvoerster wijst erop dat de inbeslaggenomen drugs 'slechts' een straatwaarde heb ben van circa 35.000 gulden. In het belang van het onder zoek wil de FIOD niet zeggen waar de ontvoering en mishan deling heeft plaatsgevonden. Over de achtergrond van de be trokkenen doet de woordvoer ster evenmin mededelingen. Zij hadden allen de beschikking over een Nederlands paspoort. De koerier en de aangehouden belager bevinden zich nog in voorlopige hechtenis. den haag anp Mitsubishi is 25 jaar in Nederland! Daarom geeft Mitsubishi aan 25 kopers 10.000.- retour. Maar dat is nog niet alles. Want iedereen die de deelname coupon invult en bij de Mitsubishi dealer inlevert, maakt kans één van de 25 nieuwe Mitsubishi's te winnen. Imponeur: Miltuhishi Moto Vul uw kenteken In en maak kans op een nieuwe Mitsubishi. WHOOIiMflUUF MITSUBISHI MOTORS Salet Nederland B V, Hoofddorp, tel 10251 SS 55 222 Actieperiode I november Informeer naar de volledige actievoorwaarden btj de Mitsubishi dealer De Haagse gemeenteraad wil dat wethouder Verkerk van eco nomie de koopzondag uitbreidt tot de hele stad. Momenteel mogen alleen winkeliers in toe ristische gebieden als Scheve- ningen, Kijkduin en de binnen stad op zondag open. De plaat selijke PvdA noemt dat rechts ongelijkheid en wil net als WD, GroenLinks en D66 dat Verkerk in overleg treedt met minister Jorritsma van economische za ken om daar wat aan te doen. De wethouder heeft dat toe gezegd. Verder zal hij het ko mende jaar onderzoeken welke stadsdelen, die nu niet op zon dag open mogen, dat wel zou den willen. Dat onderzoek moet voor 16 december 2000 zijn afgerond, zo heeft een meerderheid van de gemeente raad afgesproken. PvdA'er Chandoe noemt het vreemd dat een ondernemer die de pech heeft dat zijn win kel niet in de buurt van een toe ristische attractie is gevestigd niet op zondag open mag. Hij weet niet hoeveel stadsdelen daadwerkelijk behoefte hebben aan zondagopenstelling. Ook een gemeentewoordvoerder heeft daar geen gegevens over. Chandoe vindt de huidige re gelgeving verwarrend. „Zo wordt er nu gediscussieerd of het Zuiderpark een toeristische attractie is, om te bepalen of nabijgelegen winkelcentra al dan niet op zondag open mo gen zijn."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5