Remkes wil huren niet beperken Dinsdag D-day voorSrebrenica' Binnenland Vandaag besluit Staatssecretaris negeert motie Kamer over Schiphol Rosenmöller: Vijfde baan met scherpe milieunormen Eigen huis bereikbaar voor lagere inkomens Tien jaar cel geëist voor vermoorden ex-vrouw Ook Tweede Kamer wil einde aan vuurwerkspotjes imer steunt verlaging rkdruk studiehuis AG 17 DECEMBER 1999 jces over veteranenziekte De Consumentenbond treft voorbereidingen voor ichtszaak tegen de Staat over de legionella-epidemie. Of jorgaat hangt af van de uitkomst van een gesprek dat de dinsdag heeft met het ministerie van volksgezondheid. De stelt de overheid aansprakelijk voor het uitbreken van de mie in februari van dit jaar, die aan 28 mensen het leven .Zij wil dat er een regeling komt om de slachtoffers scha- ste stellen. Donderdag had de bond hierover een gesprek t ministerie, dat iedere aansprakelijkheid afwijst. Het ge liep oor de bond uit op een teleurstelling, aldus woord - Ier Louw van de Consumentenbond. Daarom besloot zij de rechter te stappen. Het ministerie heeft de bond echter guitgenodigd om 'op hoog niveau' nog eens te komen n. De bond, die optreedt namens 110 slachtoffers van de mie, heeft altijd gehoopt buiten de rechter om tot een re- I te komen. ibtenaar verliest geding tegen Pronk De Haagse rechtbank heeft voormalig VROM-top- enaar Van der Linden in het ongelijk gesteld in het kort ge- dat hij had aangespannen tegen het ministerie, de VARA iNPS. Hij meende ten onrechte te zijn afgeschilderd als ie ambtenaar in een uitzending van Nova op 29 oktober, minister Pronk gewag maakte van sjoemelpraktijken van r Linden. De VARA en de NPS hadden volgens de rechter lumalistieke recht om misstanden aan de kaak te stellen, ingelijk van Pronk achtte de recher evenmin bewezen. Van inden was directeur van de Dienst Recherchezaken (DRZ) [ROM. Daarnaast leidde hij een bedrijf in relatiegeschen- Dat bedrijf verkocht jarenlang spullen aan DRZ. Pronk ode dat in Nova onacceptabel. D'er Dijkstal in Nacht van 't lef Samen met ras-Hagenaar Henk Bres en cabaretier Bral duikt WD-fractievoorzitter Hans Dijkstal komend tnd het uitgaansleven van Den Haag in. Het drietal gaat ers erop wijzen dat ze pas lef hebben als ze zonder wa de straat op gaan. De speciale stapavond is een initiatief lolitie Haaglanden en de horeca in het kader van de lande- ictie 'Heb het lef, wapens weg'. Dijkstal en consorten zoe nde nacht van zaterdag op zondag jongeren op in drie dis- Jten, waaronder De Tempel. Ze delen dan folders uit om tie nog eens extra onder de aandacht te brengen. Tijdens icht van 't lef staan bij diverse horecagelegenheden in Den speciale bussen. Daarin kunnen bezoekers eventuele slag- ekwapens straffeloos ingooien. sovaren moeten terug *AG» Justitie gaat 5000 voorlopige verblijfsvergunningen osovaarse vluchtelingen intrekken. Er zitten nu ongeveer OKosovaren in Nederland. De helft van hen heeft een opige verblijfsvergunning. De Immigratie- en Naturalisa- nst gaat per asielzoeker bekijken of het asielverzoek toch maakt, heeft staatssecretaris Cohen van Justitie laten we- )e Kosovaren kregen tijdens de Kosovocrisis automatisch oorlopige vergunning. In totaal zitten 12.000 asielzoekers t voormalig Joegoslavië in Nederland in de asielprocedu- middels zijn 2600 Kosovaren al uit eigen beweging terug- ji. Redenen voor de asielzoekers om niet terug te gaan zijn ns Cohen vooral de gebrekkige huisvesting in het land van imst en de medische situatie van de mensen. derzoek politiebevoegdheden w&j! Minister Korthals van justitie is bereid te onderzoe- fde politie inderdaad te weinig middelen in handen heeft ooligans aan te pakken. Daarmee probeert hij een motie af nden van PvdA, CDA én SGP, die willen dat de politie in- inten mag gebruiken en groepen relschoppers stelselmatig ibserveren. Korthals onderstreept dat de politie genoeg elen heeft om goed op de hoogte te zijn van de plannen ooligans. Volgens Korthals worden bestaande mogelijkhe- liet altijd goed benut. Korthals is wel bereid te laten onder- n of de politie inderdaad te weinig kan. PvdA-Kamerlid el wil na deze toezegging overleggen of de motie wordt ipastzullen aanpassen. elzoekers mogen meer werken Asielzoekers mogen in de toekomst meer gaan wer- Jovendien hoeven zij zich daarbij niet langer te beperken izoensarbeid maar mogen ze allerlei soorten betaald werk hten, zo besluit het kabinet vandaag. Nu mogen asielzoe- waalf weken per jaar betaald werken. Dat wordt in het ver twaalf weken per driekwart jaar (39 weken). Daarnaast ko- volgens de nieuwe regeling veel meer asielzoekers dan nu ïmerking voor betaald werk. Momenteel is dat alleen rderjarige) asielzoekers met een permanente verblijfsver- ling toegestaan. Het is de bedoeling dat de nieuwe regeling oop van volgend jaar ingaat. Asielzoekers die langer dan aar in Nederland zijn hebben, net als nu, vrije toegang tot leidsmarkt. Asielzoekers die werken moeten overigens ook gen aan de kosten van opvang. imer heeft ten onrechte ritische rapport over het iuis van een commissie leiding van professor •an nooit gekregen, vindt ecretaris van onderwijs lund. Wie daarvoor ver- ordelijk is, de toenmalige ecretaris van onderwijs fnbos of het procesmana- voortgezet onderwijs 1), bleef gisteren in het debat over het studiehuis lelijk. Wel steunt de Ka- lelmund in haar plan om on van het studiehuis te pelen. Iman deed het onderzoek lracht van het PMVO en •deerde dat de basisvor en het studiehuis teveel leggen op praktische thten en vaardigheden en •nig op klassieke kennis- acht. Nu het studiehuis is *rd, klagen veel leerlin- leraren dat de hoeveel- taktische opdrachten en •ntal vakken te groot is de diepgang ontbreekt, ens Adelmund heeft het •an-rapport het ministerie bereikt. Het PMVO zou •iet opgestuurd hebben, deze satelliet-organisatie ministerie het werkstuk de maat vond. Het PM- eeft echter eerder laten dat Adelmunds voorgan- telenbos het rapport wel heeft ontvangen. Nu H PMVO dat het werk van •an inderdaad niet naar •neer is verzonden. «nund benadrukte dat zij dat het rapport de Kamer ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Mogelijke uitbreidingsplannen Schiphol na 2003 Zesbanenstelsel: de zogenoemde Van Stappen-variant anp - bron mm. van verkeer en waterstaat SCHIPHOL RICHARD MOOVMAN 1 Het kabinet neemt vandaag een besluit over de uitbreiding van Schiphol. Naar verwachting wordt gekozen voor een staps gewijze groei op de huidige plek. Een luchthaven in zee lijkt door de kosten onhaalbaar. In opdracht van kabinet en luchtvaartsector zijn circa vijftig baanvarianten bestudeerd. Het gaat daarbij om aanvullingen op de eerder goedgekeurde aanleg van de vijfde start- en landingsbaan parallel aan de Zwanenburgbaan (kaartje mid den). Deze baan moet in het jaar 2003 klaar zijn. Eén van de meest kansrijke uitbreidingsvarianten is de aan leg van een nieuwe baan paral lel aan de Kaagbaan (rechtsbo ven). Probleem daarbij is dat de woonbebouwing Rijsenhout in de knel komt. Wel zou de Aals- meerbaan kunnen verdwijnen. Een banenstelsel met twee gedraaide Zvvanenburgbanen (linksonder) is ook een moge lijkheid. Ook is er nog sprake van een variant waarbij er drie parallelle Zwanenburgbanen worden aangelegd. Volledig nieuwe banenstelsels zoals de 'reus-variant' (linksboven) en de Van Stappen-variant' (rechtsonder) maken weinig kans. Hiervoor moeten veel huizen worden gesloopt. Staatssecretaris Remkes van volkshuisvesting wil de wo ningbouwcorporaties en beleggers niet verplichten tot een lage huurverhoging. De Tweede Kamer wil dat die beperkt worden tot maximaal de inflatie, maar Remkes verwacht dan grote financiële claims van verhuurders. DEN HAAG ANP DEN HAAG ANP De fractievoorzitter van Groen links Rosenmöller is bereid om zijn boom in het Bulderbos af te staan aan minister Netelen bos als het kabinet in ruil daar voor scherpe en handhaafbare milieugrenzen aan Schiphol stelt. De vijfde baan kan er dan wat hem betreft komen en met een groei van de luchtvaart bin nen die milieugrenzen heeft hij evenmin moeite. „We moeten af van aantallen starts en lan dingen en passagiers, want dat zijn getallen die de lading niet dekken", aldus Rosenmöller. „We moeten naar harde ecolo gische grenzen". Concreet denkt de Groenlink ser aan de normen voor ge luidsoverlast en uitstoot van vervuilende stoffen van 1990. Hoeveel vliegbewegingen er dan mogelijk zijn, kan hij niet zeggen omdat de nieuwste vliegtuigen een stuk zuiniger en stiller zijn dan hun voorgan gers. Maar als die grenzen zijn bereikt, moet de luchthaven verder ook op slot gaan, vindt hij. Dat betekent volgens hem een prikkel voor de luchthaven om al het mogelijk te doen om zo stil en zo zuinig mogelijke toestellen op Schiphol te laten vliegen omdat alleen dan meer vliegbewegingen mogelijk zijn. Met het standpunt over de vijfde baan breekt Rosenmöller met het verkiezingsprogramma van zijn partij. Daarin staat let terlijk dat 'er geen uitbreiding plaatsvindt van bestaande vliegvelden of aanleg van nieu we'. Rosenmöller stelt dat er een besluit ligt over de aanleg van de vijfde baan en dat zijn partij daaraan niets meer kan veranderen. Hij vindt dat zijn partij daarom nu moet kijken hoe ze haar doelstelling - min der milieuvervuiling door Schiphol - het beste kan realise- Pagina 2: Commentaar Eind november steunden de fracties van PvdA, CDA, Groen links, SP, RPF en GPV een mo tie van D66. De grens van het inflatiepercentage (ongeveer 2 procent) geldt volgens die mo tie voor huren die hoger zijn dan 60 procent van de huur die volgens het puntensysteem maximaal zou mogen worden gevraagd. Dat is het geval bij ongeveer 60 procent van de huurwoningen. Is de huur la ger, dan vindt de Kamer dat de huur hoogstens met 4,25 pro cent omhoog mag. Met de motie komt de Kamer terug op eerdere afspraken uit 1993. Onder het bewind van Remkes' voorganger Tommei (D66) werden leningen en sub sidieverplichtingen van het Rijk aan woningcorporaties tegen elkaar weggestreept. Er werden bij deze afkoopoperatie ook af spraken gemaakt over de hoog te van de huurverhogingen tot en met 1999. Voor de periode daarna wer den echter geen concrete getal len en percentages afgespro- ken. Er werd slechts bepaald dat de verhuurders een verant woorde exploitatie moeten kunnen voeren in de resterende jaren van hun contract met de overheid. Daarbij zijn contrac ten van meer dan tien jaar geen uitzondering. Remkes heeft de landsadvo caat gevraagd of de overheid die belofte nog wel kan nako men als hij de huurverhogingen beperkt zoals de Kamer dat wil. Die denkt van niet. Als de over heid de afspraak schendt, kan zij rekenen op forse schade claims. Mogelijk kunnen ook kleine particuliere verhuurders naar de rechter stappen. Van daag praat het kabinet over de zaak. DEN HAAG ANP Kamer stemt in met koopsubsidie DEN HAAG ANP Mensen met een laag inkomen kunnen met subsidie van de overheid huiseigenaar worden. De Tweede Kamer stemde gis teravond onder applaus alsnog in met het voorstel van vier Ka merleden om huurders maan delijks maximaal 340 gulden te geven. Alleen de SP en de drie kleine christelijke partijen stemden tegen. Het is de be doeling dat de regeling in juli 2000 in werking treedt. Twee weken geleden dreigde de eerste indiener, PvdA'er Dui- vesteijn, het wetsvoorstel Be vordering Eigen Woningbezit nog in te trekken. Aanleiding waren twee wijzigingsvoorstel len. Het ene ging over koop constructies die volgens Dui- vesteijn de koper veel te veel benadelen. Bijvoorbeeld de af spraak dat iemand een huis Dodelijke schoten voor ogen kinderen met korting van een woning bouwvereniging kan kopen, maar de helft van de winst aan de corporatie moet afstaan als hij het huis weer verkoopt. PvdA en CDA wilden zulke constructies in de wet opne men omdat zij vinden dat men sen met lage inkomens dan minder financiële risico's lo pen. Afgesproken is nu dat een koper nooit tot zoiets mag wor den verplicht, maar dat hij al tijd voor een andere constructie moet kunnen kiezen. Ook moet de koper precies worden duide lijk gemaakt wat de financiële gevolgen van de koopconstruc tie zijn. Het tweede gevoelige punt ging om de vraag of mensen met kinderen een hogere subsi die zouden moeten krijgen. Een meerderheid van de Kamer wil de dit graag. De indieners, met name WD'er Hofstra, vonden echter dat zo'n toeslag niet in de regeling thuis hoort. Het conflict werd opgelost met de afspraak dat er voorals nog geen kindertoeslag komt op de koopsubsidie, maar dat eerst andere oplossingen wor den bekeken, bijvoorbeeld een algemene verhoging v^n de kin derbijslag. Komt daar niets uit, dan wordt de koopsubsidie als nog verhoogd voor mensen met kinderen. Oproep aan SIRE raad had SIRE al een tekst aan de tv-spotjes toegevoegd waar in wordt gesteld dat 'kwetsend gedrag tegenover gehandicap ten onaanvaardbaar is'. Dat was voor de Gehandicap tenraad niet voldoende om de klacht tegen de campagne bij de Reclamecodecommissie in te trekken. De commissie buigt zich vandaag over de campag ne. De hele Tweede Kamer heeft de Stichting Ideële reclame (SIRE) opgeroepen de vuurwerkcam pagne terug te trekken omdat veel mensen de campagne als onnodig kwetsend beschouwen voor gehandicapten. Het doel van de actie - voorkomen dat er nog meer slachtoffers vallen door gestunt met vuurwerk is sympathiek, maar de gebruikte middelen zijn volgens de op roep ongelulckig gekozen. Alle fracties roepen SIRE dan ook op te overwegen de campagne terug te trekken en met een goed alternatief te komen. De campagne toont de socia le gevolgen van ongelukken met vuurwerk. Een van de tv- spotjes laat-bij voorbeeld zien hoe een jongen met brandwon den in de disco moederziel al leen blijft, terwijl twee meisjes vechten om zijn vrienden. Na kritiek van de Gehandicapten- TOM JANSSEN DORDRECHT ANP onduidelijk wie rapport achterhield wel had moeten krijgen, maar zij vindt het geen'ramp dat dit niet is gebeurd. Het werkstuk bevatte geen relevante informa tie, zo hield zij de Kamer voor. WD en D66 bestrijden dat. De liberaal Comielje: „Het rapport was zeker relevant. Het was al leen kritisch en dat kwam het PMVO slecht uit". Hij denkt dat niet Netelenbos maar het PM VO het rapport heeft achterge houden. „Dat is wat de staats secretaris nu zegt, en ik geloof haar op haar woord. Tenzij ik de bewijzen zie van het tegen deel." De Kamer steunt Adelmund unaniem in haar voorstellen om de werkdruk voor scholie ren te verlichten. Scholen mo gen - maar moeten dat niet - van het nieuwe omstreden vak Algemene Natuurwetenschap pen in de havo een keuzevak maken. In het vwo mogen scholen het aantal uren ANW verminderen. De ruimte voor het verplichte deelvak Frans of Duits dat voor alle leerlingen verplicht is, mogen scholen in zetten voor Nederlands of En gels. Bovendien wordt de om vang en het aantal praktische opdrachten drastisch beperkt. De Kamer is er evenals Adel mund van overtuigd dat het bij het studiehuis gaat om aan loopproblemen en verbond aan de beperking daarom de voor waarde dat die tijdelijk is. De meeste kritiek kwam gisteren van regeringspartij D66, die niet gelooft in die tijdelijkheid. De vanaf februari in te voeren wij zigingen zullen slechts moei zaam kunnen worden terugge draaid. denkt deze partij. De hele 22ste juni had de 30-ja- rige Turk al met wapen en mu nitie op zak rondgereden door Dordrecht. Toen hij zijn 29-jari- ge ex-vrouw zag lopen met hun twee kinderen van 6 en 9 jaar, stapte hij uit en verweet haar dat zij met andere mannen sliep. Toen ze zei dat ze dat zelf wel uitmaakte, trok hij het pis tool tevoorschijn en schoot haar een paar keer in de rug. Terwijl ze zwaargewond op straat lag, plaatste hij het wa pen dicht bij haar gezicht en schoot het leeg. Officier van justitie De Loor- Alwin memoreerde gisteren bij de rechtszaak de woorden van de verdachte bij zijn aanhou ding. Voorover gebogen zittend op het trottoir sprak hij: „Zij maakte mij tien keer kapot, ik haar een keer. Dat is toch niet erg." De officier dacht daar an ders over en eiste tien jaar cel plus tbs met dwangverpleging. Het huwelijk had nooit veel voorgesteld. De vrouw verbleef wegens aanhoudende mishan deling in een Blijf van mijn lijf huis. Op papier scheidden ze in 1994. Zowel tegen zijn zoontje als tegen zijn schoonvader zou de verdachte hebben gezegd dat hij zijn ex wilde doden. Twee weken voor de moord zou de man de knoop hebben door gehakt. Als antwoord op het verwachte verweer gebaseerd op eerwraak, stelde De Loor-Al- win dat de misdaad in Neder land is gepleegd en dus naar Nederlandse normen beoor deeld dient te worden. Advocaat Urcun gooide het daar inderdaad op. Hij stelde dat de vrouw zich onbetamelijk had gedragen door om te gaan met andere mannen. De schaamte van haar ex-man daarover had op het moment even voor de moord plaatsge maakt voor onbeheersbare woede, waardoor de verdachte tot zijn daad was gekomen. De advocaat achtte voorbedachte rade en moord niet bewezen en bepleitte vrijspraak. De rechtbank doet op 30 de cember uitspraak. ARNHEM ANP Het zogeheten feitenrelaas van Srebre nica, een door het ministerie van de fensie opgestelde zakelijke en feitelijke samenvatting van de verhoren van ex- Dutchbatters uit 1996, wordt dinsdag openbaar. Die dag maakt het openbaar ministerie in Arnhem ook bekend of er blauwhelmen worden vervolgd. Justitie heeft nog geen beslissing geno men over de zaak van het verdwenen fo torolletje: Ook het onderzoek naar het mogelijk rechts-extremistische gedrag van leaen van Dutchbat-3 en de zaak van de militair die zichzelf heeft gemeld omdat hij gedwongen zou zijn een Bos niër te vermoorden loopt nog. Dat heeft het OM gisteren bekendgemaakt. Het OM bevestigde woensdag dat de on derzoeken naar onder andere asociaal gedrag van de blauwhelmen, het inrij den op een gjoep moslims in Jaglici en het meewerken aan de scheiding van Bosnische mannen en vrouwen zijn af gerond. Justitie wil daarover echter ook pas dinsdag mededelingen doen. Het OM wil eerst alle betrokkenen informe ren over de beslissingen. Bovendien heeft het ministerie van de fensie militairen die verdacht waren, be loofd dat zij tot maandagavond de tijd hebben om het feitenrelaas te bestude ren. Dat zou kunnen betekenen dat er toch strafzaken zullen volgen, maar daarover doen woordvoerders van het OM geen enkele mededeling. Over het fotorolletje van kapitein Rut ten, dat bij een ontwikkelcentrale in Arnhem kwijtraakte, heeft Justitie nog geen besluit genomen. De kapitein zou foto's gemaakt hebben van Nederlandse militairen die meehielpen moslimman nen en -vrouwen te scheiden. Volgens sommigen heeft de Militaire Inlichtin gen Dienst ervoor gezorgd dat het rolle tje verdween, maar dat is nog nooit be wezen. Vorig jaar onderschreef de commissie- Van Kemenade, die onderzoek deed naar de gebeurtenissen in Srebrenica, de eerdere conclusie van het OM dat het rolletje niet opzettelijk is zoekgemaakt. Wel vond Van Kemenade het 'verba zingwekkend' dat de laborant niet zou weten welk belangrijk materiaal hij in handen had. Het OM besloot daarop nogmaals te onderzoeken wat er met het rolletje is gebeurd en of de foto's bewijs materiaal van strafbare feiten zouden kunnen leveren. Over mogelijk recht-extremistisch ge drag van Dutchbat-3, zoals het brengen van de Hitlergroet, zegt Justitie dat de marechaussee pas vorige maand een proces-verbaal van 980 pagina's bij de afdeling Militaire Zaken is ingeleverd. Een besluit over strafvervolging zal dus nog op zich laten wachten. Brengt de gezondheid ernstige schade toe, k.h. 4.10.1994, Stb. 720.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3