'De hel? Who cares?' M TV WEER Het Gesprek van de Dag 15 Democratie en Bulderbos Gemeenschap Gezeur James Bond drinkt gezond Britse vorstin eist bonuspunten voor kerstpuddinkjes Laatste der dagen VRIJDAG 17 DECEMBER 1999 152 COMMENTAAR Toen ruim vijfjaar geleden enkele honderden mensen een stukje grond kochten van de toekomstige vijfde baan van Schiphol, zal niemand van hen de illusie hebben gehad daarmee de aanleg te kunnen voorkomen. Uiteindelijk zou via onteigeningsprocedures het Bulderbos een stukje historie worden. Vertraging van de aanleg was de enige mogelijke 'winst' die de actievoerders zouden kun nen behalen. Het besluit over de vijfde baan is inmiddels genomen en in 2003 moeten de eerste vliegtuigen er starten en landen. In dat licht doet de oproep van minister Netelenbos aan bosbezitters om 'sportief hun stukje bos af te staan uiterst merkwaardig aan. Zij suggereerde dat de onteigeningsprocedures zullen leiden tot een verdere ver traging van de aanleg. Maar volgens de luchthaven Schiphol zijn in het jaartal 2003 de onteigeningsprocedures reeds opgenomen. Kent Netelenbos die planning soms niet? Nog vreemder is het verwijt van Netelenbos aan de bosbezitters dat ze in feite ondemocratisch handelen als ze hun stukje bos niet vrijwillig overdragen. Er ligt nu een democratisch besluit, stelt ze, en daar moet iedereen zich maar bij neerleggen. Maar in Neder land bezit iedere burger het democratisch recht om zich te verzet ten tegen een overheidsbesluit. Zolang die burger in zijn verzet binnen de kaders van de wet blijft - en dat doen de Bulderbosbe- zitters - is er niets ondemocratisch aan. Ten slotte verweet de minister de actievoerders dat ze met hun verzet voor meer geluidsoverlast zorgen dan strikt nodig. De vijfde baan is volgens haar een 'milieubaan' die de overlast beperkt. Maar ook Netelenbos weet dat dat niet helemaal waar is. Zonder de vijfde baan kan Schiphol minder groeien dan nu het geval is. De uitlatingen van Netelenbos wekken de schijn dat de minister de actievoerders in een kwaad daglicht wil stellen. En dat nu is niet echt sportief van haar. Maar het allermerkwaardigste van dit straks allang weer vergeten incidentje is dat Netelenbos er onbedoeld in geslaagd lijkt een koerswijziging bij Groenlinks tot stand te brengen. Fractievoorzit ter Rosenmöller verklaarde zijn Bulderbosboompje af te willen staan in ruil voor goede milieugrenzen. Ook de vijfde baan mag er van hem komen. Rosenmöller kijkt wel heel erg begerig naar het ministerspluche. Met een in het gareel gebracht Groenlinks in de regering wordt de democratie in Nederland straks wel heel erg saai. Ingrid en Tjibbezijn vijftien jaar getrouwd. Hij brengt vijfduizend gulden netto per maand naar huis, betaalt huis en haard en houdt een zakcentje over. Zij verdient meer dan vierduizend gulden netto, betaalt de huishoudelijke hulp, de telefoon en zaken voor de inwen dige mens, en houdt dan tweeduizend gulden per maand over om kunst te kopen. Waarom u dit moet weten? Tsja. Ik weet het ook niet precies, maar Frans Bromet, die furore maakte met Buren, heeft een programma serie gemaakt over hoe mensen hun geld uitgeven. Gemeenschap Goederen heet het. Gisteravond zond de VPRO het eerste deel uit. En, in tegenstelling tot Buren: het boeit niet. Wat Bromet liet zien aan de hand van het huishoudboekje van In grid en Tjibbe, was de verhouding binnen het huwelijk. Ingrid heeft in die vijftien jaar 160 schilderijen en veertig stuks grafiek verza meld. „Ze zijn van ons samen", zegt ze, „maar als we uit elkaar gaan zijn ze van mij. Tjibbe heeft een zeilbootje. Hij zou wel een kajuitjacht willen heb ben om lange tochten te maken, maar dat zit er niet in. Het geld gaat op aan kunst. En daarvan staat het meeste opgetast op de lo geerkamer. „Maar ik geniet er toch ook van", zegt Tjibbe. „En laat ik er nog één ding bij zeggenzegt Ingrid. Tjibbe heeft nog wel wat te verwachten. Ik denk dat hij er veel beter voorstaat dan ik.Bromet begrijpt het meteen, „jouw ouders zijn al dood?" Ingrid knikt. Zo is het. 't Was al met al een treurig beeld van een gelukkig huwelijk. Zij gaat naar Vietman, Indonesië, Brazilië en hij houdt niet van verre reizen. „Dan krijgt 'ie overal pijntjes." Zij wil nog weieens nieuwe kleren kopen, hij heeft daar een hekel aan. „Hem moet ik echt de winkel in slépen.En al lijkt het alsof ze geld zat hebben, dat is echt niet zo. „Het komt voor dat ik een keer geen geld meer heb om naar de kapper te gaan zegt Ingrid. Bromet heeft een nieuw serietje. Ik word geen vaste kijker, 't Is me toch net iets te veel gezeur. Het enige leuke in dat halve uur televisie was eigenlijk die uitspraak van Tjibbe: „Ik doe waar ik verantwoor delijk voor ben en ik wil niet op mijn vingers gekeken worden. Daar heb ik een pesthekel aan. Kijk, en dat vind ik nou wel aardig. Iemand die er een pesthekel aan heeft om op zijn vingers gekeken te worden en zich dan een halfuur laat doorzagen op de televisie. Vorst in aantocht Vandaag heeft het aan de kust gestormd maar dit weer vormt niet de opmaat voor het week einde. De stormdepressie trekt naar Finland terwijl tegelijker tijd een zich ter hoogte van IJs land bevindend hogedrukge- bied naar de Britse eilanden spoedt. Onder invloed van dit in kracht toenemende systeem komt de atmosfeer geleidelijk tot rust. Morgen staat er aan de kust nog een krachtige west, la ter meer noordwestenwind; op zondag waarschijnlijk niet meer dan een matige wind. De aan gevoerde lucht is wel aan de koude kant. Tijdens de nacht van zaterdag op zondag en zon dag op maandag gaat het enke le graden vriezen. Overdag schommelen de temperaturen rond de 5 graden. Het weerbeeld wordt morgen gekenmerkt door enkele buien maar zo af en toe is er ook zon neschijn. Ook zondag is er nog kans op een hagel of sneeuw bui. Gedurende de eerste helft van volgende week blijft het rustig en overwegend droog weer met in de nacht en och- tend lichte vorst. Ondertussen heeft het hogedrukgebied zich verplaatst naar het midden van Europa. Vanaf woensdag ne men de regenkansen toe en lo pen de temperaturen op tot waarden tussen 6 en 9 graden. In een latere fase zou het kwik zelfs nog wat hoger kunnen uit komen. Kortom de kansen op een witte kerst zijn klein. Vreemd is dat overigens niet. Vaak is het rond half december licht winters (de kalenderklimatologie spreekt over het middecemberwinter- tje) hetgeen doorgaans van af de 23ste wordt afgebro ken door de zogenaamde Kerstdepressie. De Duit sers spreken over Weihnachtstau- wetter' (Kerstdooi) Het is één van de meest ka- lendertrou- we omslagen die zich jaar lijks afspelen. Amerikaanse tv-dominee Schuller wil positief denken De Chrystal Cathedral in Californië is voor miljoenen mensen over de hele wereld de bekendste Amerikaanse kerk. De wekelijkse uitzending Hour of Power van tv- dominee Robert Schuller is in meer dan 180 landen te zien. Schuller, een 73-jarige afstammeling van een Hollandse familie, is er zelf verbaasd over. MILLENNIU1 Een Califomische predikant die door zijn tv-bekendheid uit groeide tot een kerkelijk we reldleider; het is goed be schouwd geen geringe prestatie voor een eenvoudige boeren zoon van Nederlandse afkomst. Rond de 30 miljoen mensen over de hele wereld stemmen elke zondag via een van hun nationale tv-zenders of via een satellietstation af op de protes tantse kerkdienst "The Hour of Power' vanuit de Chrystal Ca thedral in Californië, Amerika. De Amerikaanse tv-dominee dr. Robert H. Schuller is al jaren een vertrouwd gezicht in alle werelddelen. Het aantal landen waarin zijn wekelijkse dienst wordt uitgezonden is niet pre cies bekend, maar het zijn er in elk geval meer dan 180. Ook op de Nederlandse tv is Schuller elke zondag te zien. Natuurlijk is zijn boodschap re ligieus getint, maar merkwaar dig genoeg heeft hij onder zijn miljoenenpubliek een groot aantal kijkers die geen enkel kerkgenootschap aanhangen of met kerk of geloof geassocieerd willen worden. Een uurtje naar Schuller luisteren op de zon dagochtend is ook voor hen kennelijk inspirerend of be moedigend. Robert Harold Schuller werd in 1926 geboren in een Neder landse gemeenschap in het dorpje Alton in de Amerikaanse staat Iowa. Zijn ouders waren geëmigreerde Hollanders. Hij groeide op in de gesloten om geving van dit gereformeerde stukje Nederland in de Noord- Amerikaanse staat. De sfeer van die ouderwetse, vermoedelijk wat stijve Neder landse enclave staat in groot contrast met de uitstraling van Schullers kerk. De Chrystal Ca thedral in Garden Grove, een voorstadje van Los Angeles, schittert op een stralende dag als het zonlicht zelf. Het vrijwel geheel in glas uitgevoerde, veel- puntige gebouw weerspiegeit aan alle kanten de bomen en gebouwen uit de omgeving. De toren van de kerk, eveneens uit gevoerd in smalle glazen pane len, lijkt als een raket uit de Ca lifomische grond op te stijgen. Een uitbundig architectonisch meesterwerk. Die uitbundigheid is ook in de kerk zelf terug te vinden. Een indrukwekkende ruimte, waar in niets doet denken aan de sombere calvinistische kerken in Holland. Tot in elke hoek dringt het daglicht binnen, door de tienduizenden glaspa nelen waaruit de kerk is opge bouwd. Het contact met de bui tenwereld wordt nog eens ver groot door een wegdraaibaar deel van de buitenmuur, dat tij dens de erediensten steevast open staat. Robert Schuller, 73 inmiddels; „Ik heb hier een heleboel van mijn dromen verwezenlijkt, Tv-dominee Robert Schuilen „Er is in veel Nederlandse kerken helemaal geen vrolijkheid en vreugde." FOTO CPD maar de uitkomst is veel groter geworden dan ik had ge droomd. Ik werd hier naartoe gestuurd om een kerk te bou wen. En als ik»dan nu om mij heen kijk, dan denk ik; wat heb ben we hier gerealiseerd? Het is niet zomaar een kerk, het is ver moedelijk de grootste congre gatie van de gereformeerde kerk in de hele wereld. En het is ook nog een televisie-kerk. We hebben geprobeerd iets te creë ren dat ook voor niet-religieuze mensen treffend is, voor men sen die de bijbel niet kennen, die niet in Jezus geloven. Als ze hier rondlopen en ze zien al die mooie beelden en kunstwer ken, dan krijgen ze toch een heel positieve boodschap." De missie van Schuller begon in 1955 letterlijk met niets. De Reformed Church in America, die al in 1628 was gesticht, stuurde de jonge dominee naar Californië met de opdracht om daar een nieuwe congregatie te realiseren. Er was echter geen geld voor een kerkgebouw. Dan maken we er maar een open- luchtkerk van, bedacht Schuller en hij huurde kordaat het dak van het cafetaria van het Oran ge Drive-in theater. Het duurde tot 1961 voordat hij op het terrein op Chapman Avenue, grenzend aan zijn openluchtkerk, daadwerkelijk zijn eerste kerkgebouw kon openen: een gebouw met grote open deuren aan de zijkant, zo dat er nog altijd mensen in hun auto aan de dienst konden deelnemen. Nog later, in 1980, werd op hetzelfde terrein de Chrystal Cathedral geopend. Het kapitaal voor die kathe draal, ruim tachtig miljoen gul den, bracht hij onder meer bij elkaar door de tienduizend ra men waaruit de kerk bestaat te laten sponsoren door kerkleden en anderen. Schullers Garden Grove Com munity Church groeide hard, zeker nadat de ondernemende dominee op het idee was geko men om zijn wekelijkse dien sten op tv uit te zenden. Zijn Hour of Power, gestart in 1970, was aanvankelijk alleen in de omgeving van Los Angeles te zien, maar gaandeweg namen steeds meer stations de uitzen ding over. Uiteindelijk ging Schuller zelfs de grens over: via de tv-stations van de Ameri kaanse strijdkrachten, maar ook via steeds meer satelliet zenders. „We krijgen tegen woordig reacties vanuit de hele wereld", zegt Schuller. „Ik ben vooral erg blij met de uitzen dingen in Nederland. Ik heb ge hoord hoezeer onze presentatie van het geloof op tv ook in jullie land aanslaat" In ons land is Hour of Power te zien bij RTL 5. Om de wekelijk se uitzendingen te kunnen rea liseren en om nazorg aan de kijkers te kunnen geven bestaat sinds een aantal maanden in Laren een Nederlandse afdeling van de Chrystal Cathedral-orga- nisatie. Deze vooruitgeschoven post zamelt onder meer het geld in dat nodig is om de uit zendingen op de buis te krijgen. Dat gebeurt onder leiding van een stichtingsbestuur, aange voerd door oud-premier Van Agt. Ook al werd Schuller zelf niet in Nederland geboren, toch heeft hij sterke banden met ons land. „Maar toen ik voor het eerst naar Amsterdam kwam, twin tig, dertig jaar geleden, was dat een ontgoochelende ervaring. De mensen op straat leken he lemaal niet geïnteresseerd in religie en in de kerk. Het was erg desillusionerend. En toen ik daarna zag hoe het er in veel protestantse kerken in Neder land aan toe ging - om depres sief van te worden. Het is alle maal zo treurig en terneergesla gen. Er is in veel Nederlandse Drank zou geheim agent Ja mes Bond zo potent en vitaal houden. De geschudde Mar tini, die hij doorgaans gaan deweg de actiefilm besteld in plaats van een geroerde ('shaken, not stirred'), is de gezonde optie. Dat zeggen onderzoekers van de Univer siteit van Westelijk Ontario in de British Medical Jour nal. Geschudde Martini's blijken een hoger anti-oxi- dante activiteit te hebben dan geroerde. Hoe dat komt, weten de Canadezen niet. Anti-oxidanten halen scha delijke stoffen uit vetten in voeding. In hun onderzoek hebben de wetenschappers niet be keken wat het effect is van de olijf in 007's cocktail, die be staat uit drie delen gin, een deel wodka en een half deel vermouth. Pierce Brosnan. De Britse koningin Elizabeth heeft supermarktketen Tesco gevraagd haar bonuspunten te geven voor de recente aan koop van 1411 kerstpuddin kjes. De waarde van de pun ten, 315 gulden, wil ze geven aan een instelling voor opvang van daklozen, meldde de in terneteditie van The Times gisteren. De als zuinig bekendstaande Elizabeth, die overigens hele maal geen klantenkaart van Tesco heeft, koos voor de su permarkt om de kosten voor de kerstinkopen te drukken. Buckingham Palace betrekt de waar meestal van het duurde re Harrods. De toetjes, be doeld voor de koninklijke staf, kostten ruim 30.000 gulden. Het paleis wist een korting te bedingen van ruim 6000 gul den. Tesco heeft besloten de bo nuspunten te verstrekken. Toen het jaar 1000 op aanbreken stond, geloofden miljoenen dat het einde der tijden in zicht was. De wereld zou vergaan, Jezus zou terugkomen. En wa rempel nu het jaar 2000 eraan komt, gebeurt precies hetzelfde. Mijn moeder belde laatst op en waar schuwde: „We leven in de laatste der dagen, de Here Jezus komt binnenkort terug. En ik zat in de trein tegenover een heel gewone man met alles erop en eraan. Hij gromde: „Me neer, ik weet wie u bent, denk erom, het einde der tijden is nakend, binnenkort zult u zich terdege voor de rechterstoel van God moeten i>erantwoorden. en dan zult u het heel zwaar krijgen. „Waarom denkt u dat het einde der tijden na kende is?" vroeg ik. Vanwege al die aardbevingen,zei hij, „het waren er dit jaar meer dan ooit. het staat al in de bijbel, ah er zoveel aardbevingen en zoveel slachtoffers zijn, komt de Heer eraan. „Helemaal niet zoveel slachtoffers,zei ik, „op 1 november 1755 werd de stad Lissabon getroffen door een aardbeving. God had er in zijn wijze voorzienigheid een puike dag voor uitgekozen. De MAARTEN 'T HART kathedralen zaten namelijk stampvol vanwege Aller heiligen. Negenduizend gebouwen storten in waaron der vrijwel alle grote kerken. Onder de hoogmis stroomden de papen meteen de hemel in. In totaal schijnen er ruim 30.000 mensen te zijn omgekomen. Er waren twee enorme schokken, met 40 minuten tus senruimte. Het water van de Taag raasde door de stad. Wie niet omkwam Onder het puin, verdronk. En na de beving en de vloed brak brand uit waardoor nog weer duizenden omkwamen. „Kan zijn,zei de man, „maar al met al zijn er dit jaar zoveel kolossale rampen gebeurd dat ik er zeker van ben, zulke rampen ah nu...nog nooit zag de we reld zulke rampen. „Ga toch weg,"zei ik, „in augustus 1883 barstte de Krakatou uit. De explosies waren tot in Australië te horen. Alleen al in de vloedgolf die daarvan het ge volg was en waar ze zelfs in Hawaï last van hadden verdronken 36.000 mensen. In de hele omgeving was drie dagen dikke duhternh en een jaar lang zagen de mensen over de hele wereld prachtige zonsondergan gen vanwege de asdeeltjes in de lucht. Dat was pas een ramp! Wat er dit afgelopen jaar gebeurd h, was peanuts daarmee vergeleken. „En toch is het einde der tijden nabij, binnenkort komt de Heer terug op de wolken des hemeh. „De Heer komt niet terug, noch in dit, noch in het ko mende millennium. En ook niet in enig volgend mil lennium. „Ga weg achter mij, satan, "zei de man. Achter u zijn alle zitplaatsen al bezet,zei ik. „We leven in de laatste der dagen,zei de man plech- üg- „Ja, dat zei mijn moeder ook al,zei ik, „maar ik zeg u: de aarde heeft nog vijf miljard jaar te gaan, en ik verzeker u: die tijd zal onze schamele aarde in alle rust uitdienen, ongehinderd door enige kotnst of enige wederkomst van wie dan ook. De man stond op. Hij zei: „Ik kan uw godloochenaar- staal niet langer aanhoren. Ah u niet bereid bent uit mijn zicht te verdwijnen, ben ik helaas genoodzaakt zelf op zoek te gaan naar een andere zitplaats. Toen ik in Den Haag uitstapte, trof ik de man weer op het perron. Tegen een dame zei hij: „Mevrouw, het einde der tijden is nakend.Waarop de vrouw zei: ,Ach, viezerik, hou je vuile praatjes voor je." nog dagen kerken helemaal geen vrolijk heid en vreugde." Schuller had in die tijd veel contact met Nederlandse kerk leiders. De onderwerpen waar zij zich druk over maakten, spraken hem echter totaal niet aan. „Ik had een goede relatie met een van jullie leidende the ologen. Een van de dingen waar hij zich intensief mee bezig hield was de vraag of de hel eeuwig is. Maar waarom zou je je daar druk om maken? Who cares1 Hoe kunnen we mensen helpen die het moeilijk hebben, alleen en verloren zijn geraakt, en hoe kunnen we hen begelei den naar een plezierig leven met goede relaties, door je al leen met dat soort vragen bezig te houden? Ik heb daar geen zin in." Schullers boodschap is een po sitieve. Voor hem geen hel en verdoemenis. Positief denken, daar gaat het hem om. Denken in mogelijkheden vooral; uit gaan van de gedachte dat ieder mens kan bereiken wat hij wil, als hij zich er maar voor inzet. Zijn boodschap is niet dat God wel voor alles zal zorgen, maar dat de mens zélf verantwoorde lijkheid moet nemen, zijn schouders eronder moet zetten. „Je moet zelf in actie komen en niet gaan zitten wachten op ie mand anders die het wel voor je zal oplossen." In zijn contacten over de hele wereld bestaan er voor Schuller geen grenzen, ook niet tussen de verschillende geloofsge meenschappen of religieuze stromingen. Hij heeft een goed contact met de Paus, maar net zo goed met islamitische kerk leiders. „De Grand Mufti van Damascus nodigde me zelfs uit om in december een kerkdienst te komen leiden. Is dat niet op merkelijk?" Een andere bijzondere uitnodi ging kreeg Schuller dit jaar van uit Israël. Als gevolg daarvan leidt hij op kerstavond, 24 de cember, een bijzondere kerk dienst vanuit Jeruzalem. Twee duizend mensen, van wie een groot aantal uit Amerika komt, maar ook uit Nederland, Duits land en andere landen waar hij veel wordt bekeken, vieren sa men Kerstmis in de openlucht, met op de achtergrond Betie- hem. Deze One Light, One World-manifestatie zal via de satelliet rechtstreeks worden uitgezonden. Op de Nederland se tv is deze uitzending overi gens pas zondagmorgen 26 de cember te zien. Hoe hij het liefste zou willen dat ze over een paar honderd jaar op de stichter van de kerk in Garden Grove terugkijken? Schuller is er bescheiden over. „Mensen zeggen soms over me: het is zo'n aardige kerel. Ik zou willen dat ze dat van alle chris tenen zouden zeggen." PAUL HOUKES Nog 15 dagen en het we millennium breek Reden voor deze krai in een dagelijkse serii rug te kijken op belan gebeurtenissen die pl grepen op corresponi rende data in de afgei 1000 jaar. Deze week dec 1872: Dubbele ro moord Hendrik Jut; 1 1911: Roald Amunda Zuidpool; 15 dec 195 ninkrijksdag ingesteli dec 1935: Euwe werd kampioen; 17 dec 19 Eerste vlucht gebroe Wright; 18 dec 1964: theater K W Den H 17 DECEMBER 1903 Als de gebroeders Orville Wilbur Wright zich deze dag bij het postkantoor! Amerikaanse stad Kitty I vervoegen, is de telegrafi de andere kant van de lij en al oor. Zodra de beidt senmakers aan hun vadi dominee is, hun succes ze ochtend hebben genu vraagt de ambtenaar of 1 nieuwtje aan een bevrie: journalist mag doorgeve 'Neen', luidt het resolute woord, maar de telegrafi niet luisteren. En zo kan beuren dat hij melding i van de geboorte van dej toriseerde luchtvaart op 17de december 1903. To komt van deze eerste, hi sche vlucht in hun metl doek en talloze spandrai bouwde 'Flyer' aanvank weinig in de kranten ten moeite van de telegrafist spijt. Vrijwel niemand hi loof aan de verklaringen een van de gebroeders V Orville - in precies twaal conden een afstand van dertig meter door de luc afgelegd. Die eer in de et vliegmachine ter wereld ben gevlogen krijgen de pas jaren later, al blijven felaars. Voorgoed heeft Wilbur overlijdt vroeg as stevige griep - een dagta het beantwoorden van b die er op neerkomen dat ren en niet zij het vliegti ben uitgevonden. MENSELIJ Bierbrouwerij FISCHER i Franse Elzas heeft gistere Parijs het duurste en waa lijk het meest bijzondere presenteerd. 90 procent water waarmee het bier is brouwen, is 250.000 jas afkomstig van een ijskap Groenland. Het bier, is 'b N46oW' genoemd, naard plaats van het water. Drie kosten ruim 50 gulden. De man die the Sex Pistol richtte, heeft zijn zinnen op het Londense burgem schap. MALCOM MCLARI aartsvader van de Britsep scène, begon donderdagi campagne met een radid nifesto. McLaren heeft gr plannen met de Britse ho stad. Hij wil een einde m aan de 'cappucinno-barc die in Londen heerst. Inp daarvan wil hij vrije openi den voor cafés en restaur Ook pleit hij voor verkoop coholische dranken in bit ken. Zo kunnen mensen, glas Guinness drinken ter Dickens lezen." De 53-ja McLaren presenteert zijn in het blad the New State Als het aan hem ligt, won den een tweede Amsterdi koffieshops, trams en lef prostitutie. De muzikantl ook grote culturele planrt wil musea gratis maken e wasseneducatie voor één (ongeveer 3 gulden) per ji bieden. In de jaren zestig McLaren bekend toen hij modewinkel opzette meh ontwerpster Vivienne W es Ze specialiseerden zich i* en rubber fetishkleding.fi aantal jaar later werd hij< nager van de bekende pu' the Sex Pistols. De campi wordt gefinancierd en gel' door platenbaas ALAN M< verantwoordelijk voor het van de Britse band Oasis, ren is een van de eerstee kelijke kandidaten voort* gemeesterschap.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2