r CITROEN DE JONG Kunst krijgt de ruimte mm Weg en wiel Suzuki Pu3 Commuter: mini voor forenzen Renault keert tems,n Mexico lini Auto(Visie) van de Eeuw M neemt belang in Fuji )p-100 mensen met invloed EL. 071 - 4016947 sign Edition van Opel Vectra illennium-Vehikel in Utrecht Opvallen met reflecterende fiets IISMAN Veel kleur in oudste dikkerd fTPWPPi S3 i Bromsnor-bikes 2000 Formule 1 blijft fascinerend ,c 17 DECEMBER 1999 BAG 1' 25 de vooravond van de be- dmaking van de Auto van ieuw in Las Vegas, heb- de lezers van het blad ivisie hun keuze al be id. De Britse Mini is vol- s hen dé belangrijkste au- Uer tijden. lezers mochten hun per- nlijke top-5 insturen en iden die samenstellen uit lijst van honderd kandi en, dezelfde lijst als die iruikt wordt voor de 'ech- Car of the Century-verkie- g. De winnaar moest 5 iten krijgen, de tweede 4 ovoorts. In totaal dus 15 iten per inzender, romer twee werd de Por- e911, gevolgd door de Ci troen DS, de Citroën 2CV en de Volkswagen Kever werd vijfde. De Ferrari 250 GT ein digde op de zesde plek, voor de T-Ford, de NSU Ro80, de Jaguar E-type, Citroën Trac tion Avant, Ford Mustang, Al fa Romeo Giulietta Sprint Coupé, Lamborghini Count- ach, Audi Quattro, Renault Espace, Chevrolet Sting Ray, Fiat 500 Topolino, Volkswa gen Golf, Range Rover en de Fiat Nuova 500 werd 20ste. Duitsland en Italië scoorden het best met ieder vijf auto's in de top-20, maar als merk was het Franse Citroën zeer succesvol: drie auto's bij de beste twintig, waarvan een op plaats 3 en de andere op 4. ral Motors neemt voor 1,4 d dollar een belang van Dcent in Fuji Heavy Indu- Een overeenkomst tus- i Amerikaanse en Japanse ven werd dezer dagen in getekend. i Fuji, de bouwer van on eer auto's van het merk u, zullen technische ken- an uitwisselen, onder voor de verdere ontwikke- an wagens met vierwiel- ijving en continu variabe- ismissies. Volgens de enkomst wordt GM de tste aandeelhouder van maar het Japanse bedrijf behoudt een zelfstandig mana gement. GM had al een belang van 49 procent in Isuzu en 9,9 procent in Suzuki, twee andere Japanse automerken. Vorig jaar ver kocht GM 443.000 auto's in Azië en Australië, goed voor een marktaandeel van 4 procent. De directie van GM wil dat aan deel in 2005 op 10 procent brengen. Het financieel kerngezonde Fuji is in de afgelopen tijd door di verse Amerikaanse en Europese autoconcerns benaderd voor samenwerking, maar koos uit eindelijk voor aansluiting bij GM, de grootste automobiel bouwer ter wereld. taligen zijn het promi- t aanwezig op de lijst van nderd invloedrijkste per- i in de Europese autoin- ievan dit millennium. Kijk naar de top-3: Daimler, en Benz. Rudolf Diesel op de elfde plaats. De t geplaatste nog levende >n is Fiat-eigenaar Gio- Agnelli op plaats negen. 1 ite nog in functie zijn- aas is Ferdinand Piëch ats 37. DaimlerChrysler- irgen Schrempp moet het net een 59ste plek. Op de lijst komen slechts drie Nederlanders voor. De hoogst geplaatste is natuurkundige Christiaan Huygens op positie 17, gevolgd door Hub van Doome op 66, en Jacobus Spij ker op 80. Hoe de lijst, die ge plaatst is in Automotive News Europe, tot stand kwam, wordt niet vermeld. De top-10:1. Gottlieb Daimler, 2. Nikolaus August Otto, 3. Karl Benz, 4. Henry Ford, 5. Alec Is- sigonis, 6. Robert Bosch, 7. Al- bert de Dion, 8. Armand Peu geot, 9. Giovanni Agnelli, 10. Ferdinand Porsche. oofdslroat 104-106 VALKENBURG Z.H. heeft een speciaal actiemodel ontwikkeld van de Vectra. De ering heet Design Edition en gaat uit van een Vectra Station- in in Diamond-uitvoering. Voor de Design Edition wordt de gespoten in zwarte mica-lak en afgewerkt met champagnek- p dakrails en wielen. De wielen zijn uitgevoerd in 16 inch en aen van 205/45-banden. In het interieur is de Vectra Design an onder meer voorzien van leren bekleding, elektronische atregeling en een standaard radio met telefoon. De auto is al- everbaar in combinatie met de 2.5 liter V6-motor, de 2.0 liter inemotor en de 2.0 liter turbodiesel. REDACTIE PETER LODEWIJKS HEINENOORD Kleine auto's doen het goed in Japan. En dat is niet zo vreemd want de wegen zijn vaak smal, de steden erg druk en als gevolg daarvan gelden voor compacte auto's fiscale voordelen. Nu ook de zorg voor het milieu een steeds prominentere plaats inneemt bij de fabricage van auto's proberen de verschillen de fabrikanten 'de ideale com pact' te bedenken. Vooral de specialisten op het gebied van kleine auto's laten zich iedere keer nadrukkelijk zien op auto shows. Suzuki bijvoorbeeld stond enkele weken geleden op de Tokyo Motor Show met een aardig tweezittertje genaamd keerplekje. Een ideaal autootje Pu3-Commuter. voor het dagelijks forenzenver- De Pu3 is supercompact, biedt keer. Vandaar de toevoeging plaats aan twee personen (de Commuter (=forens). bagageruimte valt te vergroten Naar keuze kan de Suzuki-mini door de passagiersstoel neer te worden voorzien van een ben- klappen) en kan gezien worden zinemotor, elektrische aandrij- als een Japanse concurrent van ving of een combinatie van die de bekende Smart uit Europa. twee. Eerstgenoemde mogelijk- De conceptauto is bedoeld voor heid is een 3-cilinder 'leanburn' gebruik in een stadse omge- met 12 kleppen en dubbele bo- ving. Met zijn lengte van slechts venliggende nokkenassen. Deze 2,68 meter neemt de Pu3 ge- krachtbron verbruikt slechts noegen met een heel krap par- een liter brandstof op 35 kilo meter, bij veelvuldig gebruik in de stad, dus met regelmatig remmen en optrekken. Om de ze zuinigheid te bereiken ge bruikt Suzuki een start-stopsys teem. Dit schakelt de motor uit bij het wachten voor een ver keerslicht of bij het stilstaan in een file. In de hybride-versie is de ben zinemotor gekoppeld aan een elektromotor. Deze zorgt voor het wegrijden, bij hogere snel heden neemt de benzinemotor het over. In combinatie met een continu variabele transmissie bereikt de Pu3 dan een super- laag verbruik van een liter op 39 kilometer. Als derde is er een geheel elek trische uitvoering voor gebruik in zogeheten zero-emission' gebieden (streken waar de uit stoot van schadelijke gassen nul is). Het Japanse merk is hiermee klaar voor de toe komst, zodra ergens ter wereld een gebied 'uitstoot-vrij' wordt verklaard en er dus alleen nog ZEV's (zero emission vehicle) mogen rondrijden. Bij de ontwikkeling van de Pu3- Commuter lette Suzuki niet al leen op het compacte aspect, maar ook op het gebruiksge mak en een stabiele wegligging. Hij heeft voorwielaandrijving en weegt met benzinemotor slechts 550 kilo. Zijn gezien de lengte behoorlijke wielbasis van 1,80 meter garandeert volgens de fabrikant een degelijke koersvastheid. Hoewel hij helemaal klaar lijkt te zijn voor productie, is het nog niet bekend of de Pu3 op de markt komt. Citroen Xsara Picasso: Vanaf nu heeft de Renault Scénic ook concurrentie uit eigen land, want de Picasso van Citroën staat bij de dea lers. Het betekent weer een nieuwe deelnemer in het snel groeiende segment van de zogeheten midi-MPV's, de wat kleinere ruimtewagens. Amsterdam zeer originele Fiat Multipla. Citroën komt daar nu bij met de artistiek gelijnde 5-persoons Xsara Picasso, een kunstzinnige naam waar Citroën ongetwij feld flink voor heeft moeten be talen aan de erven van de be roemde kunstschilder. Ten opzichte van zijn grootste concurrent heeft het 'kunst stukje' van Citroën niet zo bar veel meer te bieden dan wat ex tra ruimte. Dit omdat hij iets langer en breder is dan de Scé nic. Wat hij bovendien voor- Het wordt steeds moeilijker om in deze klasse goed voor de dag te komen, want enkele ijzerster- ke midi's maken er de dienst uit. Renault heeft als 'uitvinder' van dit type auto met de Scénic het hoogste marktaandeel. De slimme Opel Zafira met zijn mogelijkheid om zeven perso nen mee te nemen, is inmid dels een zeer goede tweede. En de rest wordt verdeeld tussen een handvol Japanners en de heeft op zijn landgenoot, is dat de versnellingspook in het dashboard zit. Handig en het bespaart de nodige ruimte. Om zijn naam als ruimtewagen (MPV) eer aan te kunnen doen, zijn er tal van opbergvakken en tussen de eerste en de tweede rij stoelen twee laden in de vloer aangebracht. De rugleu ningen van de stoelen voorin zijn voorzien van vliegtuigtafel tjes. De drie stoelen achterin kunnen worden omgeklapt, waardoor een ruimte met een inhoud van bijna 2.000 liter ontstaat. Ook kunnen ze ge makkelijk worden verwijderd. De middelste stoel kan over een lengte van veertien centimeter worden verschoven. Bovendien kan zijn rugleuning worden FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij HT'GPD irde Vehikel oldtimerbeurs it jaar vindt tot en met ag 19 december in Utrecht sals 'Millennium Vehikel', gebruikelijk kunnen op s'talloze al dan niet gemo erde twee- en vierwielers 1 Gazelle Batavus Batavus elektra Tomos a Loekie 100% service meer dan 100 modellen waliteit in tweewielers 'wieiers b.v. y 76 LfiicJen M: 071 -5131516 k Willem de Zwijgertaan 56806 80 worden aangetroffen die het la bel concoursconditie, restaura- bel of sloopobject opgeplakt krijgen. Speciale aandacht zal worden besteed aan auto's, motoren en fietsen die op de valreep van het millennium precies honderd jaar oud zijn. Uiteraard zijn er ook de onver mijdelijke kraampjes met auto-, (brom)fiets- en motormobilia. Feit is ook dat wie zoekt, de kans loopt het gezochte nog steeds te kunnen vinden bij een van de honderden (onderde- len)stands die gezamenlijk 22.500 vierkante meter Jaar beursruimte voor zich opeisen. Toch is het volgens de organi satie niet nodig om een ruige sloper te zijn om je thuis te voe len op het evenement. Als be wijs daarvoor wordt onder meer de aanwezigheid van voor kinderen aantrekkelijke attrac ties genoemd. Daarnaast staat een speciale show van militair rollend materieel op het pro gramma. Hier zullen objecten getoond worden uit de collec ties van 'Keep them Rolling' en het Cavaleriemuseum. De Millennium Vehikel wordt gehouden in de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs te Utrecht. Deze is tijdens het evenement geopend van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs bedraagt 20 gul den per persoon. Kinderen tot 12 jaar zijn na het passeren van de kassa een tientje armer en 65-plussers betalen 15 gulden. In het schijnsel van autolampen is een reflecterende fiets goed zichtbaar. Voor het effect is de helft van dit F Tourer N3-frame voorzien van speciale lak. foto giant ietsverlichting kan nog zo goed zijn, in dc lichtzee van auto koplampen is het vaak niet meer dan een gloeiende spijker. Van alles is er verzonnen om fietser en fiets in het donker be ter te laten opvallen. Reflectie of retroflectie is daarvoor het tovermateriaal. De fietser zelf ziet er geen spat beter mee in het donker, maar hij licht dui delijk zichtbaar op in het schijnsel van autolampen. Voor de veiligheid hoort elke fiets volgens de wet te zijn uit gerust met een rode reflector aan de achterzijde en witte re- flectieranden aan de zijkant van banden of wiel. In de praktijk werkt deze reflectie uitstekend. Er zijn daarom plannen om ook een witte reflector aan de voor kant van de fiets verplicht te stellen. Als extra voorziening kan elke fietser zich hullen in jack of broek met reflecterende stroken in wit, geel, groen of oranje. Wat bijzonder goed opvalt in het verkeer zijn stroken rond de kuiten, waardoor de reflectie ook nog eens op en neer be weegt. Reflectiestroken zijn los verkrijgbaar en haken met klit tenband aan elkaar. Nieuw is het idee van fietsenfa- brikant Giant om het fietsframe zelf te laten reflecteren. Daar voor werd speciale lak ontwor pen met de naam Reflective Su per Mirror, ook gebruikt voor de fabricage van reflecterende verkeersborden. Minuscule glasstaaijes worden daarbij met lak gemengd. Giant gebruikt daarvoor diverse kleuren. De volgende fietstypen heeft Giant uitgerust met deze speciale lak: de schoolfiets Tourer N3, de kinderfietsen Fixx 125 en 225 en de mountainbikes Warp Dsl, Ds2 en Ds3. Schoolfiets De typische schoolfiets Tourer N3 heeft nog een reeks andere veiligheidsvoorzieningen zoals een krachtige halogeen kop lamp en het automatisch wer kende Axa Omega achterlicht. De fiets is verder voorzien van Nexus-onderdelen van Shima- no, zoals onderhoudsvrije rol- lerbrakes, een nieuw type trom- melrem. In tegenstelling tot velgremmen blijven deze ook in de regen voor honderd procent remmen. De fiets heeft een 3- versnellingsnaaf en draaischa- kelaars aan het stuur. Een slag in het wiel rijden is bijna uitge sloten door de montage van X- piorer velgen met hoge zijwand. De Tourer N3 is in diverse meisjes- en jongensmaten ver krijgbaar tegen een adviesprijs van 1.099 gulden. omgeklapt om als tafeltje te fungeren. De hoedenplank kan verticaal tegen de achterzittin gen worden geklapt. Normaal heeft de kofferbak een inhoud van minimaal 550 liter. De Picasso start bij 41.290 gul den. Daarvoor krijgt men een zeer compleet uitgeruste com pacte ruimteauto, waarvan de voorwielen worden aangedre ven door een 1.6 liter motor (90 pk). De Scénic begint bij 39.495, maar die heeft dan een 1.4 liter 16-kleppenmotor. Voor de Pi casso met de gloednieuwe 1.8 liter 16-kleps motor (117 pk) moet 42.790 gulden worden be taald. Ook is er nog een versie met een 2.0 liter direct ingespo ten turbodieselmotor (90 pk) met common rail-techniek. Deze komt op 48.590 gulden. De Picasso wordt geleverd met vele extra's aan boord. Zo be horen ABS, airbags en zij-air bags, stuurbekrachtiging, cen trale portiervergrendeling met afstandsbediening en elelrtrisch bedienbare ramen voorin tot de standaarduitrusting. Een auto maat ontbreekt voorlopig nog. De alliantie tussen Nissan en Renault biedt laatstgenoemde de mogelijkheid terug te keren op de Mexicaanse markt, waar de Franse producent sinds 1986 niet meer actief was. Al in 2001 wordt er begonnen met de productie van de Scénic en later volgt de Clio 16V. Dat zal gebeuren in de twee al aanwezige fabrieken van Nis san. Het Japanse merk zit sinds 1961 in Mexico en geldt met een marktaandeel vart 22 procent als de op een na grootste autofabri kant van het land. Beide partners zullen ook samen een nieuwe auto gaan ontwikkelen voor deze markt. BOEKEN bij elkaar. Dat bete kent een schat aan (technische) gege vens, aangevuld met autotests en -im pressies uit de Auto kampioen. De omvangrijke ca talogus, waarin de wetenswaardighe den van 60 merken zijn opgenomen, wordt voorafgegaan door 24 pagina's algemeen, waaronder 8 bladzijden Laatste Nieuws. Die titel is minder han dig gekozen want het 'laatste nieuws' dateert inmiddels al weer van september en betreft de autotentoonstelling van Frankfurt. Achterin vinden we tenslotte belastingtarieven, een kente kenoverzicht en een zeer uitge breide prijslijst. Handig is de uitklapbare achterkaft, waarop gebruikte codes en afkortingen staan verklaard. Het is niet alleen het oudste, maar ook het dikste jaaroverzicht: Autotest 2000. Een uitgave met een lan ge traditie. Ooit be gonnen bij uitgeverij Bom kwam het boek, \ia een lange periode Kluwer, vorig jaar te recht bij Kosmos Z &K Uitgevers. Sinds dien is de redactie van het ANWB-blad Autokam pioen verantwoordelijk voor de inhoud en worden de vele mo- delgegevens geleverd door Au tomobiel Advies, uitgever van de cd-rom AutoDisk. De nieuwe uitgever heeft de op zet van dit naslagwerk niet ver anderd en ook de prijs is nog hetzelfde: 32,50 gulden. Auto test 2000 (met 560 pagina's weer dikker dan vorig jaar) is dus weer volledig uitgevoerd in kleur en alle informatie staat keurig overzichtelijk per merk r31 si* L i- Naast Alle Motoren 2000 brengt uitgeverij De Alk te Alkmaar voor de zesde keer ook een apart jaar boekje uit waarin de lichte gemotoriseerde tweewielers (en soms ook vierwielers) aan bod komen. Dat is ook nodig want deze markt is de laat ste jaren flink gegroeid. Vooral de bromscooter is volledig ont dekt als ideaal vervoermiddel in stedelijke gebieden. Er zijn er zelfs nu zóveel dat om veilig heidsredenen een wijziging in de verkeerswet nodig bleek. Af gelopen woensdag werd een nieuwe maatregel van kracht die brommers van het fietspad haalt en ze de openbare weg opstuurt. Een behoorlijk ingrij pende operatie waarbij 60.000 nieuwe verkeersborden ge plaatst moe(s)ten worden. Wie een goed beeld wil krijgen van wat er in ons land aan 'bromsnor-bikes' te koop is, doet er goed aan het jaarboekje van De Alk aan te schaffen. Alle snor fietsen, fietsen met V hulpmotor, brom- mers, bromscooters maar ook vierwielige brommobielen en zelfs een au toped met hulpmotor staan af gebeeld met een zwart-witfoto en daarbij de belangrijkste (technische) gegevens. In totaal 180 modellen. Voorin worden enkele model len nader belicht en staat wat algemene informatie. Besloten wordt met een lijst van Neder landse en Belgische importeurs. Alle Bromfietsen en Bromscoo ters 2000 telt 224 pagina's en kost op een dubbeltje na twee tientjes. Liefhebbers van de Formule 1 konden het afgelopen jaar weer hun lol op. Het Grand Prix-seizoen stond bol van de dramatische ge beurtenissen, on verwachte wendin gen en verrassende beslissingen. De Fin Mika Hakkinen pro longeerde zijn we reldtitel, maar kon dat pas doen in de allerlaatste race in lapan, waar hij de concurrentie ver achter zich liet. Dit tot groot verdriet van Ferrari, dat de titel voor het grijpen had. Wie het hele seizoen nog eens op zijn gemak wil doornemen, kan dat doen met het Jaarboek Formule 1 van uitgeverij De Alk in Alkmaar. In deze prachtige uitgave staan alle wedstrijdver slagen, uitslagen, circuits en al les wat de liefhebber nog meer wil weten, gepresenteerd in een frisse, kleurige vorm en omlijst met ruim 300 kleurenfoto's, de een nog mooier dan de andere. Het blijft een fascinerend fes tijn, waarin niets aan het toeval wordt overgelaten, hetgeen bakken met geld kost. Ook dat allesbepalende as pect komt duidelijk naar voren in dit boek. In feite is het ongelooflijk dat er ieder jaar weer een heel seizoen For mule 1-racen wordt afgewerkt. Want de kosten die het deel nemen met zich meebrengt zijn as- tronomisch. Kan een rallyteam voor ruim twee miljoen gulden een heel sei zoen lang boeiende autosport leveren, een Formule 1-team heeft dat bedrag alleen al nodig voor de reis- en hotelkosten. En dan hebben we het nog hele maal niet over de auto's, de banden, de motoren, de brand stof, het personeel en wat er al niet meer aan te pas komt. Lo gisch dat de belangen groot zijn in dit miljoenencircus. Het Formule 1 jaarboek 1999- 2000 (49,90 gulden) begeeft zich ook op de zijpaden, zoals de reglementen, de startproce dure, race-strategie, veiligheid. Na het lezen van al die zaken krijg je haast zin om mee te doen. Maar ik vrees dat dat er niet meer in zit. BUK IN HET VERLEDEN In de tweede helft van de jaren twintig raakt Fritz von Opel In de ban van de raketmotor. Hij mon teert er twee op een Opel en haalt met deze RAK 1 een snel heid van 'maar liefst' 70 km/uur. Later met acht raketten zelfs 80 km/uur. Maar Von Opel is alles behalve tevreden. Hij bouwt een echte racewagen, de RAK 2, die met twaalf raketmotoren van nul naar 100 km/uur snelt In slechts acht seconden. Dat lijkt er meer op. Met nog twaalf raketten erbij bereikt dit kanon in Berlijn een snelheid van bijna 230 km/uur. In 1928 is dat een prestatie van formaat en Von Opel wordt een nationale held. Achteraf blijkt dat het niet veel had gescheeld of de recordpoging was In een drama geëindigd. Ondanks de neerwaartse druk van de aange brachte zijvleugels bleek de RAK 2 het grootste deel van de rit met de voorwielen van de grond te hebben gereden. Eén raket je meer en de bolide was gelan ceerd... als een raket foto peter lodewijks

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25