Heymans is op zijn plek bij Katwij DIOK kan slechts één jaar van 'kiwi' Riatt genieten t Jkl gfgÉ Sport h Zondagse bollenderby staat op losse schroeven N AZ en RODA bakkeleien over MVV-spits Kenneth Per RIJD Trainers Leiden en RCL tekenen bij leiden Arjen van de Werf is ook het komend seizoen trainer van zaterdagtweedeklasser Leiden. De Katwijkse oefenmeester tekende voor een jaar bij. Datzelfde deed RCL-trainer Wim Ei lander. RCL staat bovenaan in de derde klasse zaterdag. De Lei- derdorpse club en haar oefenmeester spraken tevens de inten tie uit om de verbintenis nog langer te laten duren. Blessure Schenning valt mee Tilburg De hoofdblessure van Mark Schenning valt mee. De verdediger van Willem II moest na de uitwedstrijd tegen Vitesse (3-1) alleen zijn kapotte lip laten hechten. De vrees voor een ge broken kaak of jukbeen bleek bij nader onderzoek ongegrond. Vitesse-aanvoerder Mark van Hintum, die in dezelfde wedstrijd uitviel, heeft een scheurtje in een dijbeenspier. Juventus in kwartfinale tegen Lazio turun» Juventus heeft de kwartfinales van het Italiaanse beker toernooi bereikt. De titelkandidaat uit Turijn won de return te gen Napoli (Serie B) met 1-0 en neemt het in de volgende ronde (12 en 26 januari) op tegen Lazio Roma, ook volop in de race voor het kampioenschap. De Argentijnse aanvaller Juan Esnai- der maakte gisteravond na 25 minuten met het hoofd de enige treffer. De eerste wedstrijd in Napels eindigde in 1-3. 'Mijn leven is voetbal voetbal, voetbal HOOROWIJK GERARD BAAS De selectie van Foreholte kon gisteravond voor de training niet terecht op het eigen com plex. Coach Ton Arroyo had echter een alternatief: zijn se lectie ging een rondje lopen en wel langs het terrein van SJC, de tegenstander van zondag. Daar zullen zij hun aanstaande op ponenten niet bezig hebben ge zien want die trainden in de sporthal. Het is duidelijk, de derby SJC- Foreholte staat vanwege het slechte weer op losse schroe ven. ,,Toch werd er keihard ge traind", vertelt verzorger Peter Buschgens. „Laten we maar voetballen, want we zouden voor het eind van het jaar nog wel wat puntjes kunnen gebrui ken. Echt florissant kun je onze positie met negen punten uit elf wedstrijden niet noemen.'' Buschgens. die al vijf jaar klaar staat met onder meer spons en waterzak, denkt dat zijn team te veel routine heeft moeten inleveren. „Onze spit sen scoorden vorig jaar aan de lopende band. Dit seizoen niet, ze missen de aanvoer van de oudere jongens. We hebben een beetie tijd nodig, maar niet zo veel hoor. Ondanks dat we derde van onderen staan, blij ven we in de derde klasse." Met SJC gaat het dit jaar daarentegen erg goed. De Noordwijkers, die vorig seizoen degradeerden uit de tweede klasse, hebben in tien duels niet verloren en staan in ver- liespunten gerekend op de tweede plaats. Er is alleen een 'maar': VUC, de nummer één, steekt met kop en schouders boven de rest uit. SJC staat veertien punten achter. De ploeg van Fer Nijhuis heeft nog wel twee duels in te halen. De Hagenaars hebben in twaalf duels slechts twee punten ge morst: uit tegen SJC werd het 2- 2. „Een terechte uitslag was dat", blikt elftalleider John Her mans terug. .Afgelopen jaar ging de mist in door onnoeme lijk veel blessures en schorsin gen, daar hebben we deze keer geen last van. Je ziet waar het toe kan leiden. We scoren ook weer lekker. Mohammed Ben Saïd is voorin een enorme aan winst en met Maickel Verver vormt hij een prima koppeltje. We hoeven dan ook geen ge heim te maken van onze plan nen. SJC wil terug naar de twee de klasse, maar de weg zal lang zijn. Eerst een periodetitel pak ken en dan de nacompetitie, want VUC is al bijna niet meer in te halen. Laten we niet al te veel op de zaken vooruit lopen. Met drie punten tegen Forehol te is een goede stap gezet." Van twaalfde man bij Scheveningen tot basisspeler bij Katwijk. Leidenaar Patrick Heymans voelt zich eindelijk op zijn plaats. Bij de Katwijkers krijgt hij waardering en vertrouwen. En dat heeft de 27-jarige verdediger nodig, want in het bikkelharde voetballijf klopt een klein hartje. Voor een trainer die bij de ex-Roodenburger de juiste snaar raakt gaat hij door het vuur. Patrick Heymans over zijn reputatie, de Katwijkse supporters, Roodenburg en zichzelf. leiden Scheveningen ,Als een topclub als Schevenin gen je vraagt dan ga je. Ze zoch ten een vechter die de beuk er in gooide en dat was ik. Het was een moeilijke tijd. Na zes wed strijden mocht ik een keer in de basis beginnen. Ik speelde goed. maar zat zonder enige verklaring de volgende week weer op de bank. Zo ging het wel vaker, ook met andere spe lers, en ik denk dat we daardoor de titel hebben verspeeld. Toch wilde ik na dat seizoen blijven." w Katwijk „Op het allerlaatst kwam Kat wijk. Edmund Vriesde had zich afgemeld en ze hadden een ver dediger nodig. Op 27 mei sprak ik met Wim van Zwam. Hij zei dat hij me niet kende en dat ik me maar moest bewijzen. Dat vond ik het mooiste van het ge sprek, omdat ik toen zeker wist dat het alleen maar aan mijzelf zou liggen of ik speelde of niet. Ik heb me bewezen en vanaf de eerste wedstrijd sta ik erin. Ik heb zoveel krediet opgebouwd dat ik na mijn blessure zelf mocht aangeven of ik speelde of niet. Als een trainer dat tegen me zegt, ga ik voor hem door het vuur." gerard baas Roodenburg „Mijn cluppie. Ik heb er gevoet bald van mijn zesde tot mijn 23ste. Mijn mooiste herinnerin gen waren de wedstrijd die we met de Al met 3-2 van Ajax wonnen en mijn doelpunt te gen Spana in de laatste secon de, waardoor het 2-2 werd. Die hele tijd is eigenlijk een grote mooie herinnering. Mijn leven was voetbal, voetbal, voetbal. Dat is altijd zo geweest en dat zal altijd zo blijven. Ik krijg een rotgevoel als ik bedenk wat ik moet doen als ik niet meer kan voetballen en daarom denk ik daar nooit aan. Het lijkt me ver schrikkelijk." Vertrek bij Roodenburg „Er was wel eens belangstelling voor me. maar altijd bleef ik bij Roodenburg omdat we op een goed niveau speelden. Toen Eelco Fielemon me in 1996 vroeg voor RVC hapte ik toe. Eelco was bij Roodenburg al mijn trainer geweest en ik wilde eens ergens anders kijken. Toch heb ik me er vaak schuldig over gevoeld, want na mijn vertrek gingen er veel meer. Er kwam een grote leegloop en soms vroeg ik me af of het mijn schuld was. Ik zou blijer zijn met een kampioenschap van Roodenburg dan van Katwijk." RVC „Bij RVC had ik het goed naar mijn zin, ondanks dat er in het tweede jaar wat problemen wa ren tussen de oude en de nieu we groep. Er waren geruchten over vechtpartijen op de trai ning. Dat is één keer gebeurd. Iemand deelde een peut uit aan een ander en ze gingen even matten. De zaak is uitgepraat en de rest van het jaar is verder rustig geweest." Katwijk „Op mijn werk kom ik vaak Katwijkers tegen en we liggen altijd met elkaar overhoop. Meestal zijn dat natuurlijk al leen maar geintjes, maar toch. Ik dacht dat het Katwijkse pu bliek erg kritisch tegen mij zou zijn. Dat is niet zo. Mijn eerste wedstrijd was uit tegen Scheve ningen en we verloren met 2-1. De toeschouwers kwamen naar me toe om me te troosten. 'Lul lig voor je joh, tegen je oude club. Thuis pakken ze die gas ten gewoon. Dat gaan ze doen voor jou.' Ik wist niet wat ik hoorde, mtfar ik vond het ge weldig. Nu heb ik het idee dat In Leiden en omstreken wonen steeds meer buitenlanders. Dat is ook van invloed op de regionale sport. Mensen met een andere nationaliteit hebben vaak andere sportnormen en - waarden en een andere sportbeleving. De vraag is of daar verklaringen voor te geven zijn. In de zestiende aflevering is het woord aan Troy Riatt, een Nieuw-Zeelander die in korte tijd zowel bij DIOK als bij Oranje een vaste plaats heeft veroverd. OVER de GRENS INde REGIO ij dacht als een versterking voor DIOK te kunnen door gaan. maar zijn aanwezigheid alleen al nekte de Leidse rugby club bijna. De bond dreigde elf- voudig landskampioen DIOK dit seizoen 14 punten af te ne men omdat Troy Riatt niet speelgerechtigd zou zijn. maar wel meespeelde. Nadat deze storm was overgewaaid - DIOK mocht de punten behouden - bereikte de rugbyploeg afgelo pen woensdag zonder te spelen de play-offs in de ereklasse om- dal RRC uit Rotterdam niet kwam opdagen. Het zijn allerlei verwikkelin gen waar Riatt zijn schouders voor ophaalt. „Ik ben hier geko men om te rugbyen en niet om me met de nationale rugbypoli- liek bezig te houden. Ik heb over genoemde zaken domweg geen mening. Mijn doel is om met DIOK kampioen te worden en dat zit er nog altijd in. We hebben veel blessures gehad en niet altijd de juiste mentaliteit geloond. Als dat in het nieuwe jaar verbetert, is een nieuwe ti tel niet ondenkbaar. Troy Riatt werd 21 jaar gele den geboren in een voorstad van Auckland in Nieuw Zee- tand. Rugby is er dé nationale sport en Riatt schopte het tot de provinciale selectie. Een inter nationaal aansprekend niveau. ..Zoals hier jochies op school en in het park tegen een bal trap pen. zo wordt er bij ons overal rugby gespeeld. Voetbal is niet eens impopulair, maar als je in sport wat wil bereiken, is er ei genlijk maar één keuze." Riatt heeft een Nederlandse moeder en twee grootouders die in Nederland wonen. Bij het eerste familiebezoekje aan zijn tweede vaderland, nu vier maanden geleden, besloot hij wat langer te blijven dan eigen lijk de bedoeling was. „Via DI OK wilde ik proberen in het Ne derlands team te komen. Dat kan, want ik beschik over een dubbel paspoort. Helemaal ver bazingwekkend dat me dat zo snel lukte, is het natuurlijk niet. Ik ben immers door bonds coach Geoff Old (de Nieuw- Zeelandse ex-trainer van DIOK, red.) gevraagd om me beschik baar te stellen. Daarom blijf ik in ieder geval hier tot het begin van het Vijflandentoernooi voor B-landen en dat is komend voorjaar." Twee termen zijn onlosmake lijk verbonden aan de Nieuw- Zeelandse sport: all blacks, de bijnaam van het nationale team en de Haka, de rituele Maori- dans die voor aanvang van ie der duel wordt uitgevoerd. „Ik loop er niet mee te koop, maar natuurlijk ken ik de bewegingen en de woorden van de Haka. Het is een vorm van folklore die vooral buiten Nieuw-Zeeland héél bijzonder wordt gevonden. Hoe vaak ik niet heb gehoord: 'Hé, jij bent toch een Kiwi? Doe eens een Haka'. Maar die dans is niet als kroegvermaak be doeld. dus ik doe hem niet voor." Riatt is een Oranje-klant die nauwelijks een woord Neder lands spreekt. Het is in sporten als cricket, ijshockey of rugby al lang geen uitzondering meer. Goed voor het niveau van het nationale team. maar het blijft de vraag of de desbetreffende spon er in de breedte iets mee opschiet. „Ik denk het wel. Ik voorzie dat het niveau van het Nederlandse rugby in de ko- Troy Riatt: „Ik ben hier gekomen om te rugbyen en niet om me met de nationale rugbypolitiek bezig te houden." mende jaren behoorlijk om hoog gaat en wellicht semi-pro- fessioneel zal worden beoefend. Toch zal het nooit een grote spon worden zolang de jeugd er op school niet mee wordt ge confronteerd en de tv rugby links laat liggen." Met Oranje wil Riatt graag verder. Over vier jaar is het WK immers down under en de Nieuw-Zeelander zou het ge weldig vinden om dat in eigen land en Australië mee te ma ken. al is de kans dat Nederland zich kwalificeert niet groot. Zo- Patrick Heymans zou blijer zijn met een kampioenschap van Roodenburg dan van Katwijk. ik er al vijf jaar speel." 1999/2000 „Dit jaar zou voor Katwijk een opbouwjaar worden, maar op de helft van het seizoen durf ik al te zeggen dat ik erg teleurge steld zou zijn als we niet tot de laatste dag mee zouden doen om de titel. Morgen kunnen we goede zaken doen als we van Scheveningen winnen. Dat moet lukken. Zeker als je be denkt dat John Blok en Ron Cramer niet meespelen. Daar om wordt er hard aan gewerkt om het door te laten gaan." Reputatie „Hoewel ik altijd een schoffie zal blijven, geloof ik wel dat ik van mijn slechte naam af ben. Er is een jaar geweest dat ik door schorsingen 13 van de 22 wedstrijden niet kon meespe len. Ik kreeg dat seizoen acht gele en drie rode kaarten. Scheidsrechters wisten van mijn reputatie en hielden me in de gaten. Nu heb ik in de com petitie twee kaarten opgelopen, maar die waren voor nuttige overtredingen. Scheidsrechters houden mij niet meer in de ga ten." Vorm „Ik speel altijd hetzelfde. Als ik in vorm ben, zijn mijn slidings op de bal, maar als ik me niet goed voel, dan ben ik een se conde te laat. Dan gaat de te genstander mee. Tot nu toe ben ik op tijd en dus in vorm. Het komt omdat ik als voetballer completer ben geworden. Rus tiger en slimmer, niet meer zo snel geïrriteerd als het niet loopt. Het vertrouwen dat ik van de trainer krijg, helpt ook mee." Hardheid „In mijn RVC-tijd werd ik een keer aan mijn meniscus geope reerd. Daar stond zes weken rust voor. Vier dagen na de operatie trainde ik volledig mee, omdat ik wel last maar geen pijn had. Ik maakte toen een sliding en de hechtingen vlogen er uit. De verzorger maakte de wond- schoon en lijmde het spul weer vast. Twee dagen later voetbalde ik mee en ik kreeg twee kratjes, want ik had een weddenschap gewon nen. Nooit meer ergens last van gehad. Bij Katwijk heb ik voor onr de FOTO DICK HOCEVii Og j ïers het eerst iemand ontmoe ime net zo fanatiek is als ik: I es v van Duyn. Die is al ziek ai en op de .training een goal krijgt. We zijn vergelijkb; kunnen elkaar dus heerlijk e k teren. Hij is echt een m hen van me geworden." Patrick Heymans „Als ik een tikkie krijg, zioon niks maar dan kan die gos ins op rekenen dat ik in de ipe strijd wel even bij hem lanj !ns Ook al speel ik tegen een negentig minuten lang is issi mijn vijand. Daarna is het atii Buiten het veld ben ik eeijmd zellige, rustige jongen die iedereen klaar staat. P; >nd Heymans voetbalt en weri eei stucadoor. In die volg ser Daarbuiten is er niet veel." als ook de kans gering is dat Ri att na het huidige seizoen bij DIOK blijft. „Geweldige club, ik ben enorm goed opgevangen en ik heb een baan bij aannemersbe drijf Jobo. maar voor mijn rug- by-ontwikkeling betekent spe len in Nederland stilstand. Tij dens de zomer ga ik proberen ergens in Engeland bij een club een contract te krijgen. Rugby is mijn leven en ik wil van rugby kunnen leven." tekst loman leefmans foto hielco kuipers aam: Ciska Hoogeveen. Sport en club: Handbal bij Stompwijk '92/Fair Play. Bijnaam: Kebappie. We waren eens in Turkije op vakantie en daar heb je een gerecht dat sis kebab heet. Vandaar. Geboren: 12 december 1969. Woonplaats: Zoeterwoude. Clubs: Ik ben begonnen bij Fair Play en na de fusie ander half jaar geleden speel ik dus bij Stompwijk '92/Fair Play. Opleiding: SPD. Beroep: Boekhouder bij de KNVB. Woont samen met: Mijn vriend Eric Degreef. Lengte: 1.80 Meter. Gewicht: 76 Kilo. Positie: Rechteropbouw. Sterke punt: Het vrijspelen van de hoekspeler. Zwakke punt: Daar is geen twijfel over mogelijk; het ver dedigen. Trainers: Ik handbal nu al zo'n 18 jaar. dus ik heb er heel wat gehad. Dit seizoen is het Ton van Beek. Hij volgde Wouter Zoutenbier op, die we een klein jaanje hebben gehad. En daarvoor was Pim van Wouw zeven jaar onze trainer. Beste trainer: Ton van Beek. Als ik iets anders zeg, krijg ik morgen straftraining. Nee, hij heeft jaren ervaring en is zelf ook een goede handballer ge weest. Die ervaring had Wou ter juist niet en Pim heeft ons te lang getraind. Ik denk dat ie dereen erbij gebaat is als een trainer er na een jaar of drie mee ophoudt. Hoogtepunt: De finale om de NEMEF-cup, de beker van alle klassen in de regio Den Haag. Ik was net daarvoor twee we ken op vakantie geweest en had dus niet getraind. We wonnen de finale en ik scoorde elf keer. Misschien moet ik maar wat vaker op vakantie gaan. Dieptepunt: In de Fairplay-tijd zijn we in de competitie twee keer achter elkaar tweede ge worden. Niet echt een diepte punt, maar je wilt toch een keer winnen. Dat deden we trouwens het jaar daarop. Blessures: Ik mag me zelf wat dat betreft ge lukkig prij zen. Mijn laatste serieuze blessure was 15 jaar geleden. Ik had toen een scheurtje in een bot in mijn been. Maar ik heb maar twee weken in het gips gelo pen. En de dag nadat het eraf was, stond ik al op het veld. Bovendien was het in de kerst vakantie, dus ik heb geen wed strijd gemist. Leukste tegenstander: Ik vind eigenlijk geen van allen leuk. wel leuk omdat ik een paar van die meiden kende. Maar onbe wust gaat dat toch ten koste van je eigen prestatie. Vervelendste tegenstander: HVL uit Loosduinen. Daar hebben we een keer een verve lende bekerwedstrijd tegen ge speeld. Ze begonnen meteen meppen uit te delen. Het Nederlands team: Tijdens het WK hebben we het er wel 1 1 L^m K Bi vPSB 1 It"' 'Vjfyy y, 1 veel over gehad. Het is toch ooj mooi wat die meiden daar d presteerden. De enorme aai ugf dacht in de media was natu de lijk ook leuk. Maar ja, als he wat minder gaat is dat ook weer voorbij. Mooiste shirt: Daar let ik ei- ata genlijk nooit zo op. Ik benn sr echt modebewust. Lelijkste tenue: Effen shirts as Hobby's: Handbal, darts, Ie- Hi zen, theater. Als ik ooit stop oe met handball, wil ik het zing weer oppakken. Ik heb ooit een musicalkoor gezeten en dat vond ik erg leuk. Krant: Héél af en toe het Leidsch Dagblad. Tijdschrift: Voyager, een re blad. Televisie: Ik heb maar drie zenders. Ik heb weinig tijd.i AR ik hoef geen kabel. Paul de - Leeuw vind ik wel erg leuk.i de VARA ooit commercieel fr gaat, is het misschien het ot wegen waard om kabel te nt n men. Eten: Bonbons. Drinken: Bessenjenever Mooiste plekje in de regio: j Het Gelderwoudse pad in Tl terwoude. Tussen de weilan er den en mooie bomen; heel rustig. Stompwijk '92/Fair Play EMM: Zij staan laatste en eerste, dus ik hoop 25-10 enij, scoor er vijf. E| Kampioen in eigen klasse: er gaat tussen Gemini, Hollaiii ja aan en ons. [a Toekomst club: Die ziet er» ,r rooskleurig uit. Een bloeien j. vereniging, een brede select en een goede jeugd. e Toekomst persoonlijk: Een r gezin met kinderen en voor e ons beiden een parttime ou Er derschap. Met handbal gal E| natuurlijk dit jaar nog door. ai misschien nog een jaar. Ik b ook al de dertig gepasseerd e Mochten we kampioen wot n den, dan wil ik volgend jaai ker nog in de tweede divisie ballen. Tenminste, als ze zo oude taart nog willen. 1( tekst jeroen bal foto hielco kuipers alkmaar gpd AZ wil dolgraag MW-aanvaller Kenneth Perez inlijven. De Alkmaarse club heeft al enkele gesprekken gevoerd met de Deense spits, maar heeft zich daarmee de woede op de hals gehaald van Roda-baas Nol Hendriks. Volgens de Limburgse zakenman heeft Perez al een vijfjarig contract gete kend bij Roda en heeft AZ zelfs al een fax gestuurd van deze verbintenis. Hij beticht de Alkmaarse leiding van onbehoorlijk ge drag. Perez is na dit seizoen transfervrij. AZ heeft toegezegd van verdere onder handelingen af te zien. als Hendriks een kopie van het contract zou opsturen. Dat is volgens de Roda-baas woensdagochtend gebeurd, maar desalniettemin is de Alk maarse club verder in onderhandeld i gaan met de spits en de gesprekken ki i zelfs deze week een vervolg. De spelet erkent dat er een afspraak is met 1 maar die is niet bekrachtigd met een 1 tekening. John Mutsaers maakt aan het einck dit seizoen de overstap van AZ naar 1 Hij tekende voor drie jaar.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22