GEZOCHT zieken door Schiphol 'Inwoners van grote steden mogen burgemeester kiezen' Ervaren keukenmonteurs Amerikanen: Ahold speelt vals bij afketsen overname i Mandemakers Groep Top CD's Loketten Voorschoten en De Vink bedreigd FCCS VOOF GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 13 16 17 21 23 Venezuela staat onder water 2 WEKEN PAG 17 DECEMBER 1999 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42185 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 inland nland 'uren Kunst omie en Samenleving ,fek van de Dag Gerenoveerd Plantsoen blijft één grote modderpoel Alphense scholieren steken veel op van vuurwerkles Leiderdorp laat Koudekerk van de kaart verdwijnen Directeur Conny Prins weg bij ambulancedienst Zuid-Holland Noord Leidse dichter Frank Koenegracht met woord en beeld in unieke uitgave Feyenoord zit met een kater na gelijkspel tegen De Graafschap HgE- Brouwenstijn erleden lederlandse zangeres Gré iwenstijn (84) is dinsdag msterdam overleden. Een dvoerder van de Neder- se Opera, waar zij onder re heeft gewerkt, heeft lanmorgen bevestigd. tsbedrijf toch ir Duitsers nutsbedrijf van Haarlem- meer is voor 242 miljoen Dcht aan het Duitse gasbe- WGV. De gemeenteraad »t daar gisteren toe on- is een verzoek van de ede Kamer om er voorlo- nee te wachten, na 5 sin rijdt niet agressie ducteurs op zogenoemde gsielijnen' hoeven in hun je niet meer uit te rijden, toezegging hebben de rs gisteren tijdens een tionele bijeenkomst van directie gekregen. Afge- Iten is dat op trammelant- rten de conducteur recht op een collega om orde Ipen houden in de trein, ia 5 sdesberaad snel temperatuur het oog van de camera's en de Israëlisch-Syrische «besprekingen in Was- ton een ijskoude en wei- gelukkige start. Achter de ■men echter schijnt de eratuur vrij snel naar lale hoogten te zijn geste- En die hand die de ondcr- lelaars elkaar buiten niet at geven, werd binnen ge- geschud, ia 7 flaterden bij loeide Rwanda Verenigde Naties hebben voor en tijdens de volke noord van 1994 in Rwanda tig laten afweten. Er werd op waarschuwingen voor jend geweld gereageerd, laar blauwhelmen in het aanse land hadden geen ens en geen mandaat, en ins de slachtingen greep N niet in. Die harde con ies staan in een officieel rapport, na 7 eordoogst in deel boeren aardappeloogst komt in I uit op een recordhoogte: i 8,2 miljard kilo. De op- •gst per hectare bedraagt 00 kilo. De oogst van uien ikt eveneens een record, deed de boeren weinig L Er was een 'heftige' daling van zeven procent inkomens van de land ers zakten gemiddeld II procent ia 9 sstand kleiner danks quota nissel werden vannacht de nota voor 2000 vastge- L Voor sommige soorten, de wijting, werd het quo- flink verlaagd. Ondanks *perking in de voorbije ja- neemt de visstand in de ipese wateren nog steeds 'et zwaarst getroffen wordt dsindustrie rond de Ierse en die in de Golf van Bis- NDAAG 26 PAGINA'S Tellingen op NS-stations geven doorslag GGD's bezorgd over effect op gezondheid leiden A/oorhout/voorschoten roza van der veer Het voortbestaan van de loketten op de sta tions van Voorschoten en Leiden De Vink is onzeker. Wanneer bij tellingen blijkt dat er te weinig klanten zijn, verdwijnen de balies. Voorschoten krijgt er een agentschap in de omgeving van het station voor terug. Voor De Vink geldt dat reizigers die geen kaartje willen kopen uit een automaat, moeten uit wijken naar Leiden Centraal. In Voorhout wordt de kaartverkoop juist verbeterd. De NS willen in de buurt van het station een agentschap openen. De toekomst van de kaartverkoop aan de loketten van Leiden Lammenschans en Al phen aan den Rijn is onzeker. Die hangt af van de plannen met de spoorlijn tussen Leiden en Utrecht. De lijn wordt losgekop peld van het hoofdnet. Voorlopig hanteren de NS er dezelfde normen als elders. De Spoorwegen willen aan de ene kant meer service bieden en aan de andere kant de doelmatigheid van de kaartverkoop verho gen. In samenspraak met consumentenorga nisaties en ouderenbonden zijn voorwaar den opgesteld voor het openhouden van de loketten. Zo lang er voldoende klanten ko men, blijft het loket open. Voordat loketten sluiten, komen er wel andere manieren om kaartjes te kopen. Zo komen er eenvoudi ger te bedienen en beter uitgeruste kaart jesautomaten, een bankbiljettenwisselaar. Kaartjes kunnen ook telefonisch worden besteld wanneer de automaat geen uit komst biedt. Verder openen de NS agent schappen, in een winkel of bij het station, waar behalve kaartjes ook informatie kan worden verkregen. Op de onbemande klei ne stations worden extra veiligheidsmaat regelen genomen, zoals het installeren van camera's. De komende maanden gaan de NS kijken of de verkoop van kaartjes op de stations van Voorschoten, De Vink en Nieuw-Vennep voldoet. Halverwege vol gend jaar wordt zo nodig begonnen met het sluiten van loketten. Op de grote sta tions, zoals Leiden Centraal, de twee Haag se stations en Schiphol, verandert er niets. .3,5 7 21 -8,9 14 2 13,15,16,17,19 'programma's11 Croen/Strips10 - -Ï- caracas» Brandweermensen in de Venezolaanse hoofdstad Caracas helpen een vrouw bij het oversteken van een compleet overstroomde straat. De vreugde die deze week nog heerste in het Zuid-Ameri kaanse land over de aanvaarding van een nieuwe grondwet, is door het noodweer van de afgelopen dagen omgeslagen in verdriet. Zwa re regenbuien in grote delen van het land veroorzaakten overstro mingen en aardverschuivingen. Volgens de autoriteiten zijn tot dus ver 50 doden geborgen en worden zeker 100 mensen vermist. Door de al dagen aanhoudende overvloedige regenval veranderden straten in Caracas in rivieren en modderstromen. Volgens de brandweer zijn in de sloppenwijk Blandin alleen al waarschijnlijk 100 mensen om gekomen. Zeker 36.000 mensen zijn hun huis kwijtgeraakt, veelal door grondverzakkingen. Negen deelstaten en Caracas zijn tot ramp gebied verklaard. Scholen, banken en overheidskantoren zijn geslo ten. Meteorologen verwachten voorlopig geen weersverbetering. FOTO AP ALVARO HERNANDEZ SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN De GGD's schrijven dit in een reactie op een tussenrapport over de gezondheidsonderzoe ken die rond Schiphol zijn uit gevoerd. De brief is verstuurd op een strategisch tijdstip. Het kabinet neemt vandaag een be sluit over de luchtvaart. Daarbij wordt aangestuurd op een uit breiding van Schiphol op de huidige plek. Het is volgens de GGD's nog te vroeg om een besluit te ne men over een verdere uitbrei ding en nieuwe milieunormen voor Schiphol. Veel gezond heidseffecten zijn nog onvol doende bekend. Het gaat daar bij onder meer om slaapversto- ring, concentratiestoornissen en hart- en vaatziekten. Onder zoeken wijzen volgens de GGD's op nadelige gezond heidseffecten, met name door lawaaihinder. Daaronder be vinden zich ook de GGD Zuid- Holland Noord en de GGD Duin- en Bollenstreek. Veel meer mensen hebben last van vliegtuigherrie dan eer der werd aangenomen. Het me dicijngebruik vlakbij de lucht- WASHINCTON Rb De kankerverwekkende stoffen die vrijkomen bij het roken van marihuana, ofwel wiet, zijn veel sterker dan die in tabak. Dat stellen Californische onderzoe kers in een vandaag gepubli ceerd rapport. Zij voorspellen daarom dat veel 'babyboomers' die sinds de jaren zestig mari huana roken, op korte termijn te maken krijgen met de gevol- WIJZIGINGEN SLUITINGSTUDEN Vrijdag 24 december en vrijdag 31 december verschijnt deze krant eerder dan gebruikelijk. Advertenties voor deze vrijdagen moeten op de voorafgaande donderdagen uiterlijk om 12.00 uur in ons bezit zijn. Advertenties voor de aansluitende maandagen: vrijdags voor 12.00 uur Familieberichten voor deze vrijdagen, donderdags uiterlijk 17.00 uur. Voor de aansluitende maandagen: maandag voor 09.00 uur DEN HAAG GPD "Overzicht en Wiel 22,23 14 25 voor het plaatsen van keukens in de regio Amsterdam, Haarlem en Leiden. AUTO, FAX EN TELEFOON VAN DE ZAAK! Ook montagebedrijven worden uitgenodigd te reageren. Interesse? Bel of fax Ad v.d. Schans, tel. 06-53354427 of fax 0416-569365. Schrijven kan ook naar Mandemakers Groep, afdeling P 0, Postbus 10012, 5140 DA Waalwijk. Amsterdammers, Rotterdam mers, Hagenaren en Utrechte naren mogen straks zelf hun burgemeester kiezen. Kleinere steden zoals Leiden, Haarlem en Alphen aan den Rijn mogen in de toekomst zelf uitmaken hoe zij hun burgemeester aan stellen. In kleine gemeenten draagt de gemeenteraad de burgemeester voor. Zo luidt volgens Haagse bronnen het nog vertrouwelijke advies van de commissie-Elzin- ga dat op 17 januari openbaar wordt. De commissie zou ver deeld zijn. De WD'ers die in de commissie zitten, zijn tegen een gekozen burgemeester. Zij blijven een benoeming door de Kroon, zoals die nu geschiedt, het beste vinden. De commissie zou verder adviseren wethou ders niet langer uit de leden van de gemeenteraad te kiezen. Zo is het college van burge meesters en wethouders onaf hankelijker van de gemeente raad dan nu het geval is. De staatscommissie werd in gesteld omdat PvdA, WD en D66 bij de vorming van het tweede paarse kabinet verdeeld bleven over de gekozen burge meester. De WD was en is voor de benoemde burgemeester, D66 en de PvdA wilden een ge kozen burgemeester. Nu maakt de gemeenteraad een voordracht uit de sollicitan ten. Die gaat naar de commis saris van de koningin. Deze stuurt de lijst door naar het ka binet. Uit de gemeenten komt nu geregeld de kritiek dat niet hun nummer één wordt geko zen, maar een kandidaat die de voorkeur van het kabinet heeft. Om de burgemeester recht streeks te kiezen, is een grond wetswijziging nodig. Omdat een dergelijke verandering ja ren in beslag neemt, zou tus sentijds een soort burgemees tersverkiezing gehouden moe ten worden in de grote steden, aldus het advies. De gemeente raad stelt dan twee personen kandidaat waartussen de bevol king kan kiezen. WD-Kamerlid Te Veldhuis kent het advies niet. Hij blijft gekant tegen een gekozen bur gemeester. „Je krijgt dan twee kapiteins op een schip: de ge kozen burgemeester en de ge kozen gemeenteraad. Als die elk een andere kant op willen, wel ke richting gaat de gemeente dan op? Bovendien, waarom mag een inwoner van een grote stad wel kiezen en die van een dorp niet?" De opruiming bij: Fine quality-shoes accessories since 1903 since 1903 PAANAKKER CO Maarsmansteeg 12, 2311 EE Leiden start zaterdag 18 december 32.50p/st. tan 2 stuks IOUj" 1 Andrea Bocelli i-rïT0ïï^""\ sacred ariasSogno 2 Anouk - urban solitude 3 ïïn,gl» „hm QBgSU "lrM @>023 ebes'oïme all the way best of 8 Bryan Adams the best of me 9 TheCorrs jssgSD zaandam-carteret ap Topman Jim Donald van Supermarkets General, moederbedrijf van Pathmark Stores, verwijt Ahold met valse argumenten onder de overname van de supermarktketen te willen uitkomen. Gis teren besloot Ahold de overname van 132 super markten in het noordoosten van de Verenigde Staten te annuleren. „Het is duidelijk dat Ahold niet zijn best heeft gedaan om de transactie af te ronden, zoals het contractueel verplicht was te doen", zei Donald. „Wij zijn bijzonder teleurgesteld dat Ahold deze abrupte stap heeft gezet." General Holdings zegt dat de Nederlandse onderneming de fusieover eenkomst heeft verbroken en de gevolgen daar van zal moeten dragen. Ahold, dat al verschillen de ketens in het noordoosten van de VS bezit, wilde Pathmark voor 3.5 miljard overnemen. Naar eigen zeggen stuit Ahold op onoverkomelijk verzet van de mededingingsautoriteiten. Pagina 9: KartelpoUtie VS blokkeert inlijven Pa thmark Stores en nog honderden andere titels yc hufnuk Koopzondag 19 dec. GEOPEND Haarlemmerstraat ?65 Leiden 071-5127500 [DE ANDERE JUWELIER ivii /(,*el iets** HET WOORD IS AAN Nina Yomerowska Een vrouw ziet In de blik van een andere vrouw meer dan in een spiegel. De GGD's in de regio Schiphol maken zich grote zorgen over nadelige gezondheidseffecten van een uitbreiding van de luchthaven. De directeuren van zeven gezond heidsdiensten onderstrepen in een brief aan milieumi nister Pronk dat de luchtvaart nadelige gevolgen heeft voor de gezondheid van omwonenden. Vr winterse buien e vooruitblik ZON haven ligt enigszins hoger dan elders. Daarnaast maakt zestien procent van de omwonenden zich ernstig zorgen over de vei ligheidsrisico's. De GGD's vragen aandacht voor de psychische belasting bij omwonenden door lawaaihin der en de inperking van vrije ruimte. Het is niet onwaar schijnlijk dat daardoor de ge zondheidsbeleving en daarmee de gezondheid zelf negatief zal worden beïnvloed, aldus de brief. Rond Schiphol blijken en kele duizenden hun gezond heid als slecht te ervaren. De GGD's wijzen erop dat een nieuw stelsel van milieu normen dat gelijkwaardig is aan de huidige beperkingen nadeli ge gevolgen zal hebben. Vol gens de brief betekent dit dat de geluidshinder ruim is ver dubbeld ten opzichte van de verwachting in 1990 'met alle gezondheidseffecten van dien'. Binnen de lawaaizones mag uit het oogpunt van gezondheids bescherming niet meer worden gebouwd, bepleiten de GGD's. Pagina 3: Banenstelsels voor Schiphol 'Babyboomer krijgt kanker van wiet' gen.,,Veel mensen denken dat "marihuana onschadelijk is, maar dat is beslist niet zo", zegt onderzoeker dr. Zuo-Feng Zhang van het Jonsson Kanker Centrum van de Universiteit van California in Los Angeles. Uit het onderzoek blijkt dat vooral kanker aan hoofd en hals vaker voorkomt bij mensen die geregeld marihuana gebruiken. Hoe meer ze rookten, hoe gro ter het risico. "175° "173* °72° ££25, 30% 10% 10% ÏS5S3!?? 30% 30% 20% Bromfietsers staan eindeloos voor rood licht ROTTERDAM GPD Veel verkeerslichten reageren niet op bromfietsen en brom scooters. Door de relatief brede banden en het relatief lage ge wicht is de druk van de twee- wielers op de in het wegdek ge legde signaleerstroken te klein voor het benodigde seintje naar de regelkast. Eindeloos wach ten voor een rood stoplicht is het gevolg. Dat is één van de re denen dat de verkeerspolitie Rotterdam-Rijnmond voor de Rotterdamse wijk Feijenoord heeft afgezien van verbanning van brommers en bromscoo ters van fietspaden. Sinds woensdag moeten bromfietsen in delen van het land van het fietspad af en de rijbaan op, die tot voor kort al leen toegankelijk was voor au to's. Borden geven aan waar fietsers en bromfietsers geza menlijk kunnen blijven rijden en waar de brommer moet uit- of invoegen. Maar voor kruisin gen met verkeerslichten waar brommers zich als nieuwko- mende 'wachtenden' moeten opstellen, blijken geen aanpas singen te zijn gedaan. Een ge lukje voor de bromfietsers is dat ook ze ook niet worden geflitst als ze door rood rijden omdat ook de camera's geen seintje krijgen van de signaleerstroken. Ja, ik wil een abonnement op het Leidech Dagblad. (I.v.m. control» bezorgingj Na de earste twee weken bataal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr. Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovandlan aen 1/5 staatslot mot Jackpot cadoau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur daze bon In aan envelop, Leidech Dagblad, abonnee eervtce, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldechdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1