Wapens inleveren in Nacht van 't Lef 7 RPF wil dat Defensie geld bespaart en verhuist Lisse wil coffeeshop sluiten Duin Bollenstreek l is het narigheid, blijft mooi werk' Groot WVG-tekort dreigt voor Katwijk Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 Schaften in de lucht Werkstraf voor veroorzaker van dramatisch verkeersongeval onderzoekt viaduct Ruishornlaan kse bekijkt hoe kan worden voorkomen dat vrachtwa- fh klem rijden onder het viaduct over de Ruishornlaan. jaren reden met enige regelmaat te hoge vracht- i zich vast en alleen al de laatste weken gebeurde dat drie tt probleem van het 3,4 meter hoge viaduct werd gister- tijdens de Lissese raadsvergadering aan de orde gesteld ivan Zeist van Nieuw Lisse. Wethouder H. van Zijl zegde jaak te gaan onderzoeken. boete voor agressieve Katwijker atwuk „Als ik de verdachte een boete van zeshon- Iden opleg, heeft u dan genoegdoening?" Politierechter immermans stelde de vraag gisteren aan een Katwijks fer van een mishandeling. „Ik wel", antwoordde de man lonnis werd bevestigd. De politierechter richtte zich tij- strafzaak tot het slachtoffer, omdat de verdachte zelf moeite had genomen naar de rechtzitting te komen. De ne, een 34-jarige Katwijker, had het slachtoffer vorig jaar iet gezicht geslagen en tegen zijn lichaam geschopt na ordenwisseling om een fout geparkeerde brommer in de slaan in Katwijk. Omdat de verdachte weigerde een boe- rijfhonderd gulden te betalen, die hem wegens de vecht - as opgelegd, kwam de zaak gisteren voor de rechter, erd de boete verhoogd. Die verhoogde straf was ook iofficier van justitie geëist. ■ldieven betrapt in Lisserbroek DEK- Na een melding dat twee mannen brandstof uit een ragen aan het stelen waren, kon de politie vannacht er uur op de Hillegommerdijk in Lisserbroek Polen van 1 jaar aanhouden. De twee waren in het bezit van jerry- et diesel, een slang en een trechter. En ze stonken allebei ïsel. Het duo heeft in Nederland geen vaste woon- of ilaats, is ingesloten en wordt vandaag met behulp van [gehoord. d Wilhelmina op boulevard wk» Op de Noordwijkse Koningin Wilhelminaboulevard n bronzen beeld van koningin Wilhelmina te staan. Het d opdracht van de Hotels van Oranje gemaakt door de nse, en tegenwoordig in Monaco woonachtige, beeld - rKees Verkade. Het beeld is een schenking van de hotels geilheid van hun 15-jarig bestaan aan de Noordwijkse ischap. Volgens directeur A. Mol moet het beeld straks tionale belangstelling trekken. Het wordt naar verwach- april onthuld. lelbus rijdt naar centrum Katwijk In Katwijk rijdt vanavond, tijdens de traditionele kerst- ind met Dickens-figuren en kersthuisjes, een pendelbus iet parkeerterrein De Noord en het centrum. Om de tien worden bezoekers vanaf de manege op het parkeerter- arde dorpskern vervoerd. Parkeren en vervoer zijn gra- is voor het eerst dat de winkeliers van Katwijk deze ser- ibieden. De taxi rijdt vanaf 18.00 uur tot 23.30 uur. tmarkt voor Honduras In basisschool De Schapendel aan de Stakman Bos- in Noordwijk wordt morgen een kerstmarkt gehouden, n de opbrengst ten goede komt aan het ontwikkelings- Honduras. Ontwikkelingswerkster Wil van Steijn be- i kerstmarkt samen met vier kinderen uit Honduras. De legint om 18.30 uur en duurt tot 20.00 uur. Noordwijkse horeca doet uit veiligheidsoverwegingen niet mee Een stuk of twintig kroegen, discotheken en jongeren centra in Leiden en wijde omgeving doen mee aan de actie 'Nacht van 't Lef van zaterdagavond tot zondag morgen. Uitgaanspubliek kan bij deze horecabedrijven slag- stoot- en steekwapens inleveren zonder het risico te lopen op strafvervolging. Opmerkelijk is dat geen van de kroegen en discotheken in Noordwijk meedoet aan de actie van de politie. Op De Grent rijdt daarom zater dagnacht constant een politiebusje, dat dienst doet als inleveradres. noordwuk/regio Volgens politiewoordvoerder C. van Egmond hebben de Noord wijkse uitgaansgelegenheden besloten om niet mee te doen uit veiligheidsoverwegingen. „Het is geen kwestie van onwil. De samenwerking met de poli tie is goed. Maar de horeca- bazen vinden het niet verstan dig om mensen de gelegenheid te geven in hun zaak wapens in te leveren. Het is er te druk, ze zijn bang het overzicht te ver liezen als iemand een wapen te voorschijn haalt. In de drukte is het moeilijk te bepalen of ie mand nu een wapen komt inle veren of er iets anders mee van plan is, menen ze. Ze vrezen onnodige veiligheidsproblemen en daar heeft de politie begrip voor. We hebben er nu voor ge kozen om een busje te laten rij den." De 'Nacht van 't Lef maakt onderdeel uit van de landelijke actie 'Heb 't lef. Wapens weg' van de politie waarbij mensen worden opgeroepen vlinder- messen, stiletto's, wapenstok ken, katapulten en dergelijke in te leveren. De campagne, die zich overigens niet richt op vuiirwapenbezitters, loopt in het gebied van de politie Hol lands Midden een week langer dan landelijk, tot en met 31 de cember. Behalve in het café tij dens de 'Nacht van 't Lef kun nen mensen hun steek-, slag en stootwapens door de week kwijt op de politiebureaus. De deelnemende horecagele genheden kleden hun portiers aan met een duidelijk herken baar campagneshirt en plaat sen een grote bak waar de wa pens kunnen worden ingele verd. De volgende uitgaansgele genheden doen mee: Leiden: Pleasure, Annies Ver jaardag, LVC, In Casa, Coffee and Dreams. Katwijk: Lindeboom, Stairs, In den Blauwen Bock, SCUM. Warmond: Jumbo Snooker Centre. Lisse: De Gewoonste Zaak, Magnifiosi, De Lange Kale, 't V- ierkant. Hillegom: Blues Brothers. Voorhout: De Toog. Alphen aan den Rijn: Choices. Kamermeerderheid voor sluiten Marinevliegkamp Valkenburg sassenheim Schaften op niveau, dat kunnen de werknemers van het Mijdrechtse aannemersbedrijf Mid- reth na de feestdagen aan de Sassenheimse Parklaan. Daar is boven het fietspad een bouwkeet op poten neergezet omdat op het bouwterrein, waar vroeger een benzinestation en de flat van het bedrijf Schulte Lestraden stond, onvoldoende plek was voor een eetgelegenheid. De fietsers hebben er geen probleem mee, die kunnen er makkelijk onderdoor. De bouwvakkers daarentegen wel. De bouwkeet is namelijk niet uitgerust met een trap dus droog en warm eten is er nog steeds niet bij. „Dat wordt wel na de feest dagen", vertelt een van de werknemers. „Als die trap vóór de feestdagen wordt neergezet, kun je er don der op zeggen dat er niet veel van over blijft" De keet blijft staan tot in 2001 de 76 appartementen op het terrein klaar zijn. foto dick hogewoning den haag/valkenburg hans jacobs De RPF in de Tweede Kamer is voor stander van sluiting van vliegkamp Valkenburg. Op die manier kan Defen sie namelijk enkele tientallen miljoe nen guldens sparen. De Marinelucht vaartdienst (MLD) kan worden ver plaatst naar de luchtmachtbasis Leeu warden. „Dat zou uit het oogpunt van doelmatigheid zeer verstandig zijn", aldus RPF-Kamerlid Stellingwerf. In de Tweede Kamer is nu een meer derheid van PvdA, D66, Groen Links, SP en RPF voor sluiting van het vlieg kamp. Het CDA wil zich nog niet uit spreken, terwijl WD en SGP tegen zijn. Samen zijn de fracties die voor sluiting zijn goed voor 78 van de 150 zetels. Ook het GPV is bereid over slui ting te praten. RPF en GPV hebben echter een ander uitgangspunt dan de overige partijen. „Die laten het belang van de woningbouw en ruimtelijke or dening zwaar wegen. Wij beoordelen de zaak vanuit Defensie. Het sluiten van Valkenburg betekent een belang rijke bezuiniging," aldus Stellingwerf. Staatssecretaris van defensie Van Hoof moest eerder deze week bij de behandeling van zijn begroting erken nen dat er 'wellicht voordeel viel te be halen' door het overbrengen van de MLD naar Leeuwarden. Op de mete- odiensten en de verkeersleiders kan inderdaad worden bezuinigd. „Maar er zijn ook extra kosten", zei Van Hoof. Zo zijn de hangars op de luchtmacht basis gemaakt voor F-16 straaljagers en niet voor de Orions van de MLD. Van Hoof wist ook niet of de landings banen wel geschikt zijn voor de Ori ons, zoals dat ook niet het geval is op vliegkamp De Kooy in Den Helder. „Dat zijn eenmalige kosten. Op ter mijn vallen die weg", meent echter Stellingwerf. RPF en GPV willen in februari bij de bespreking van de nieuwe Defensieno ta duidelijkheid van het kabinet over de toekomst van Valkenburg. Stelling werf wil niet wachten totdat minister Pronk later volgend jaar zijn visie geeft op de ruimtelijke ontwikkeling van Ne derland. „Laat Defensie maar met cij fers hard maken dat verhuizing niets oplevert", zegt hij in navolging van GPV-collega Van Middelkoop. Het ver trek van Defensie van de omstreden vliegbasis biedt voordelen voor de wo ningbouw ('al moeten we het niet he lemaal volbouwen') en voor het open baar vervoer. „Met bebouwing van het vliegkamp is er ook meteen meer draagvlak voor de Rijn-Gouwelijn", al dus het Kamerlid. Minister van defensie De Grave is intussen niet blij met de ontwikkelin gen. „Ik lees tussen de regels door dat als er woningbouw moet komen, De fensie moet 'moven'. Defensie heeft ook ruimte nodig, om te oefenen en trainen", aldus de bewindsman. „We moeten bij Valkenburg ook rekening houden met de andere functies van het vliegveld", voegde Van Hoof daar in de Kamer aan toe. Van Hoof had eerder al gewezen op de fikse kapitaal vernietiging die sluiting van het vlieg veld met zich zou meebrengen. y Prins weg bij ambulancedienst iuk rob onderwater Prins zal nooit het mo- ïrgeten dat een collega ambulancedienst zelf htoffer werd. De man, an drie kinderen, ver macht over het stuur dat met de dood he- Jet is de keerzijde van bij de ambulance- och kijkt Conny Prins n tevreden gevoel te- zij op 20 december af neemt van de ambu- Zuid-Holland zegt ze: „Dit vrouwtje toch niet slecht ge lig jaar lang heeft Prins lulancedienst gediend, rotste aantal jaren zat Iwerkelijk op de zie len. De laatste jaren directeur van de am- idienst Zuid-Holland Ze wordt opgevolgd Opstelten. „Het waren ren", zegt de Oegst- vlak voor haar af- „Ik ben pas 47 en i privéleven ben ik ks toegekomen. Dit :mt je helemaal in be- heb roofbouw op me- leegd. u ga ik genie- het leven." mbulancedienst Zuid- Noord is een samen- van ambulancedien st Hillegom tot aan *st. Twintig jaar gele- gon Prins, die eerst als laar van de burgerlijke Oegstgeest werkte, ambulancedienst in Ze nam het bedrijf in haar vader. Behalve 'erkten er nog drie per leden. een beetje pionie- die tijd. Prins werkte de ziekenwagen en be de telefooncentrale: 24 dag bereikbaar zijn tormaal. Desondanks toch niet helemaal se- 'nomen door de ver- de doktoren in de re- vrouw op de ambu- dat kon niet. Als er nodig was, richtten ze :§en mijn mannelijke personeelsleden. Toen ik later directeur werd, vond iedereen dat ook weer vreemd. Daar heb ik lang tegen moeten vechten." Inmiddels werken er veertig mensen bij de ambulance dienst en is vier jaar geleden een nieuw gebouw aan De Krom in Noordwijk geopend. Prins is er trots op. „Want dat heeft dat vrouwtje toch mooi allemaal gedaan." Ondanks het harde werken, denkt de Oegstgeestse met ge noegen terug aan haar werk op de ziekenwagen. „Ik zal nooit vergeten dat er een vrouw moest bevallen in de ambulance. Thuis wilde het maar niet, maar eenmaal in de wagen kwam de baby snel. Al les liep goed af. En als je een bos bloemen krijgt van ie mand die je hebt gereani meerd, dan is dat leuk. Ook al is het je werk." Dat een dronken man vier mensen doodreed op de Leid- sevaart in Voorhout, maakte diepe indruk. „Dan denk je: man, weet je wel wat je hebt aangericht met je dronken kop! Maar ook zo'n man moet je hulp verlenen. Ook al is het soms narigheid wat je tegen komt, het is mooi werk." Conny Prins maakt zich zor gen over de toekomst van het ambulancediensten. Verdere bezuinigingen op de budget ten voor de ambulancedien sten zouden weieens gevolgen kunnen hebben voor bijvoor beeld de aanrijtijden van de ziekenwagens. Als er bij ge brek aan ambulances in de re gio bijvoorbeeld wagens uit Amsterdam moeten komen. Prins heeft dan ook wel een dringende boodschap voor minister Borst van volksge zondheid. „Ze moet niet meer beknibbelen op de budgetten. De ambulancediensten kun nen niet dezelfde service bie den voor minder geld. Voor ons wordt de kleding en ben zine ook niet goedkoper. Stel dat de ambulancediensten wagens en dus mensen moe ten inleveren. Dan weet ik niet hoe het verder moet." Conny Prins: „Dit werk neemt je helemaal in beslag, ik heb roofbouw op mezelf gepleegd. Nu ga ik genie ten van het leven." foto dick hogewoning usse wim van wanroov Lisse wil coffeeshop Happy Days aan de Heereweg zo spoe dig mogelijk sluiten. Burge meester C. van Zon vindt dat de eigenaar voldoende tijd heeft gehad om een andere locatie te zoeken. „De tijd om uit te kij ken naar een andere plek is ver streken. De coffeeshop voldoet al vijf jaar lang niet aan het uitj gezette beleid. Het wordt tijd om op te treden." Happy Days kan als het aan de burgemeester ligt nog voor kerst een brief tegemoet zien waarin staat dat de tent zijn deuren moet sluiten. „De cof feeshop voldoet niet aan de wettelijke voorwaarden. Hij moet bijvoorbeeld op voldoen de afstand zitten van scholen en horeca. Dat is niet het geval. De coffeeshop is gevestigd bo ven een café. Dat alleen al is voldoende reden om hem te verplaatsen. Dat er ook nog een school in het centrum dicht bij de coffeeshop is gevestigd, ver sterkt het argument van een verhuizing alleen maar." De Lissese gemeenteraad wil eigenlijk helemaal geen coffee shop binnen de doipsgrenzen. Maar politie en justitie weige ren de plaatselijke drugsover last aan te pakken als de ge meente geen verkooppunt toe staat. Min of meer gedwongen door die opstelling van politie en justitie heeft de raad beslo ten een coffeeshop te gedogen. Maar een die in ieder geval op een 'veilige' afstand van scho len en horeca gelegenheden zit. De eigenaar van de coffee shop heeft over de kwestie re- Onderzoeksbureau waarschuwt katwuk/runsburg/valkenburg eric de jager Katwijk moet oppassen dat de kosten voor de WVG (Wet Voor zieningen Gehandicapten) niet de pan uit rijzen. Daarvoor waarschuwt het bureau Ipso facto in een onderzoek naar de uitvoering van de wet in Kat wijk, Rijnsburg en Valkenburg. Zelfs in het meest optimistische scenario van de onderzoekers kampt Katwijk met een tekort van tonnen op de WVG-begro- ting. In een doemscenario kan dat zelfs oplopen tot enkele miljoenen guldens. Rijnsburg en Valkenburg houden de komende jaren nog geld over aan de regeling. Kat wijk wordt daarom aangeraden te werken aan bezuinigingen. Of dat bezuinigingen op de werkkosten zijn, of dat er be knibbeld moet worden op de voorzieningen, is aan de ge meente Katwijk. De kostenstijging is vooral toe te schrijven aan de toename van het aantal aanvragen voor vervoer en rolstoelen. De ver grijzing draagt ook bij aan stij ging van de uitgaven. Alle drie de gemeenten kun nen iets verbeteren aan de dienstverlening, vindt het on derzoeksbureau. De klantvrien delijkheid van medewerkers laat soms te wensen over en voorlichting over mogelijkhe den van de WVG is, vooral voor ouderen, soms onvoldoende. Bovendien duren de procedu res vaak te lang. Duidelijke prijsafspraken en minder sta tions in de procedure kunnen veel problemen voorkomen, adviseert het bureau. Het rap port voorspelt dat door de grote tekorten in Katwijk verschillen in het voorzieningenniveau tus sen Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg kunnen ontstaan. De WVG werd vijf jaEir gele den ingevoerd. Tijdens de eer ste jaren van de regeling hiel den Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg veel geld over, onder andere doordat veel mensen niet bekend waren met de nieu we wet. Onder de WVG vallen bijvoorbeeld vergoeding voor taxivervoer, rolstoelen, scoot- mobielen en woningaanpassin gen. gelmatig overleg gevoerd met burgemeester Van Zon. Maar tot elkaar kwamen zij niet. „Mocht de gemeente een ande re locatie op het oog hebben, dan ben ik te allen tijde bereid om daar over te praten. Maar het moet wel een goede plek zijn. Een zaak aan de Lisserdijk in Lisserbroek, om maar eens wat te noemen, zie ik bijvoor beeld niet zitten. Burgemeester Van Zon moet lachen om de reactie van de ei genaar. „We hebben hem des tijds als gemeente aangeschre ven met de boodschap dat hij een nieuwe locatie die voldoet aan de eisen moet zoeken. Het verbaast me dat hij dat van ons verwacht. Een supermarkt doet dat toch ook zelf. Wij hebben als gemeente toch geen make laarsfunctie?" den haag/noordwukerhout Voor schuld aan een ernstig verkeersongeval, waarbij een ongeboren kind het leven ver loor, is een 24-jarige man uit Ilmuiden gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een werkstraf van honderd uur en twaalf maanden voor waardelijke rijontzegging. Te gen de man was een celstraf van acht weken en tien maan den onvoorwaardelijke rijont zegging geëist. De IJmuidenaar maakte 21 augustus vorig jaar, op de pro vinciale weg N206 bij Noordwij- kerhout, een inschattingsfout bij het inhalen van een vracht wagen en botste frontaal op een tegenligger. De bestuurder van de tegemoetkomende auto liep diverse breuken en kneu zingen op. Diens hoogzwangere vrouw brak haar bekken en ver loor haar ongeboren kind. De 24-jarige man zei niet van plan te zijn geweest om in te halen. Hij hield het op een schrikreactie doordat hooi van een voor hem rijdende vracht wagen op zijn voorruit zou zijn gewaaid.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19