Kwik Clean moet auto's verwijderen 'Rijksweg elf, het gaat niet vanzelf Rijn Veenstreek 'Het zal de jas van je buurman maar wezen Dronken va de weg geha 3 Parochie Hazerswoude-Rijndij overweegt kerkgebouw af te stoti CDA en WD Jacobswoude stakei verzet tegen verkoop gemeentegro ...de juistj invalshoa VRIJDAG 17 DECEMBER 1999 PvdA Rijnwoude wil autoloze zondag RUNWQUoeDe PvdA in Rijnwoude heeft vurig gepleit voor een autoloze zondag op 24 september 2000. ..Eens in het jaar zou je een dag van rust en bezinning moeten hebbenzei H. Goes gisteravond in de raadsvergadering. „Zo'n autoloze zondag leent zich daar goed voor." Hij stelde voor om (delen van) we gen af te zetten en er activiteiten te organiseren. „Bijvoorbeeld een loop op de Rijndijk, zoals die vorige week op rijksweg 11 was. Of een skatewedstrijd." Wethouder G. Geenjaar liep niet warm voor het idee. maar beloofde het in een B en W-vergade ring te bespreken. Mortuarium in particuliere handen Het mortuarium in Leimuiden is in particuliere han den overgegaan. De gemeente Jacobswoude droeg deze week het beheer van het gebouw aan de Dr. Stapenséastraat over aan de Protestantse Begrafenisvereniging Leimuiden. Rijnsaterwou- de en omstreken. De vereniging hoen niets te betalen voor de overdracht. Wel bouwt de gemeente de jaarlijkse subsidie, die nu 4500 gulden bedraagt, in drie jaar af. Toch verwacht de ver eniging geen verhoging van de tarieven. ROELOFARENDSVEEN JANNEKE DE JONGE Alkemade probeerde vorig jaar al iets te doen aan de par keeroverlast die het bedrijf aan het Zuideinde veroorzaakt, maar volgens ambtenaar H. Dé- moed is dat niet zo gemakkelijk. De auto's staan namelijk op parkeerplaatsen langs de open bare weg, waar iedereen zijn auto mag parkeren. „Je mag daar geen auto's stallen, maar dat is behoorlijk ongrijpbaar", aldus Démoed. P. Aardema, ei genaar van Kwik Clean, zegt dat hij voor al zijn auto's wegenbe lasting betaalt en vindt dat ze daarom langs het Zuideinde mogen staan. Nadat er vanuit de Flora- en de Geestweg diverse klachten bij de gemeente binnenkwa men, besloot die dat gebied uit te kammen. De gemeente trof daarbij een groot aantal auto's van Kwik Clean aan in kassen en op particulier terrein in de open lucht. Die stalling is in Omwonenden klagen over illegaal parkeren Autobedrijf Kwik Clean moet zijn auto's weghalen uit het kassengebied langs de Flora- en de Geestweg in Roelof- arendsveen. Bewoners van het Zuideinde klagen al ge ruime tijd bij de gemeente Alkemade, omdat Kwik Clean langs die weg veel parkeerplaatsen bezet houdt. De ge meente heeft nu ontdekt dat het bedrijf ook auto's stalt in het tuindersgebied. Alkemade gaat Kwik Clean en de kwekers daarom schriftelijk verzoeken de auto's te ver wijderen. foto taco van der eb strijd met het bestemmingsplan voor het agrarische gebied. Daarom ziet Alkemade nu wel mogelijkheden het bedrijf aan te pakken. Als Kwik Clean de auto's niet uit eigen beweging verwijdert, wil de gemeente in grijpen. Aardema is echter niet van plan zijn auto's uit de kassen te verwijderen. „Ze voeren een treitercampagne tegen ons om ons weg te krijgen. Vorig jaar hebben ze gezegd dat we de au to's "niet langs het Zuideinde mogen zetten. Toen hebben we gezocht naar andere plekken in de omgeving en nu mag dat weer niet, terwijl daar ook cara vans staan." Démoed erkent dat er in de gemeente ook illegaal caravans en boten worden gestald. „Die mogen daar inderdaad ook niet staan. Maar we willen nu dit bedrijf aanpakken, omdat dat veel overlast veroorzaakt. Het ziet er naar uit dat die overlast toeneemt en die willen we een halt toeroepen." Honderden Alphense scholieren vergapen zich op klaarlichte dag aan vuurpijlen die op verantwoorde wijze de lucht in gaan. Alphense scholieren steken veel op van vuurwerkles ALPHEN AAN DEN RUN» HARRY OOSTERVEEN Dat illegale rotjes, strijkers en zelfs sterretjes gevaarlijk zijn, kregen 300 leerlingen van ne gen scholen uit Alphen aan den Rijn gisteren voorgespiegeld tij dens een 45 minuten durende vuurwerkdemonstratie in het Weteringpark. In het kader van het landelijke project 'Doe effe normaal' lieten plaatselijke vuurwerkverkopers in samen werking met de politie aan de scholieren zien hoe zij op een verantwoorde manier kunnen omgaan met vuurwerk. Wethouder F. Dales van On derwijs houdt voor het begin van de 'les' een kort betoog waarin hij wijst op de gevolgen van onvoorzichtige handelin gen met knal- en siervuurwerk. Na zijn waarschuwingsspeech steekt hij een grote 'Millennium 2000' vuurpijl af. De scholieren, op veilige afstand gehouden door een rood-wit lint, begroe ten het ontploffende siervuur werk met gejuich. De vuur werkhandelaren Ab en Cobus Kabalt beginnen de demonstra tie door een vuurwerkpot op een tafeltje te leggen. Cobus Kabalt: „Dit soort siervuurwerk moet je altijd met een gestrekte arm aansteken." Hij doet het vervolgens voor. Hoog in de lucht spatten de vuurbollen uit elkaar. Hoewel de leerlingen uit de groepen zeven en acht van ver schillende Alphense basisscho len de doffe knallen prachtig vinden, is de les niet grappig bedoeld. De toeschouwers moeten veilig leren omgaan met vuurwerk. Dit jaar is het de tweede keer in Alphen dat een demonstratie gegeven wordt. „Zeven van de negen aanwezi ge scholen zijn scholen in Al phen die het Jeugdcriminaliteit Preventieproject 'Doe effe nor maal' hebben geadopteerd", zegt Johanna van Leeuwen, co ordinator van het project in po litiedistrict Hollands Midden. „Regelmatig komt een agent voor de klas die uitlegt wat niet mag, zoals discriminatie, van dalisme en nu dus verkeerd ge bruik van vuurwerk. Kinderen steken er altijd iets van op. Vo rig jaar nog meldde een meisje tijdens een rondvraag dat haar oma vuurwerk bewaarde in een doos in de linnenkast. Dat was heel gevaarlijk." Even roekeloos is het ver keerd omgaan met vuurwerk- potten. Om de gevolgen van onvoorzichtigheid te tonen, plaatsen de twee presentatoren siervuurwerk onder een nylon jas en steken de lont aan. Bin nen een paar seconden na ont branding slaan de vlammen uit de jas. Nauwelijks een minuut later is tot plezier van de scho lieren van het jasje vrijwel niets meer over. Cobus Kabalt laco niek: „Het zal de jas van je buurman maar wezen!" .Ach teraf schijnt dit toch wel indruk te maken", aldus Ab Kabalt. „Van zo'n brandende jas schrikken kinderen. En dat is maar goed ook, want zij en le gale handelaren hebben er be lang bij dat er geen ongelukken met vuurwerk gebeuren." Ook wethouder Dales denkt er zo over. Alphen heeft net zoals andere gemeentes elk jaar de gebruikelijke ellende met vuurwerk. Ik ben leraar geweest en een van mijn vroegere leer lingen heeft drie vingers verlo- ALPHEN AAN DEN RUN De politie haalde vanna 56-jarige Alphenaar van die dronken achter he zat. De man trok de van agenten omdat voets over de Boterblc reed. Na een blaastest zijn rijbewijs inleverea Rijnwoude akkoord tn snelheidsrenn ren bij experimenten met kruit. Als je dat ziet dan weet je dat preventie optimaal moet zijn." Om te tonen wat er met je hand gebeurt als je met vuur werk stunt, blaast Ab Kabalt keiharde suikerbieten op met il legale strijkers. „Het lijkt een kleine knal, maar je hand is he lemaal weg", zegt.Cobus Kabalt. Op de vraag of de leerlingen van de An Noer-school iets ge leerd hebben, klinkt het vol mondig: „Ja!" „Ik heb gezien wat de gevolgen zijn als je on voorzichtig bent", roept Omar. „Zoals met die jas. Als dat met een mens gebeurt, staat hij he lemaal in de fik." Safiyr vond de demonstratie 'tof. „Ik weet nu wat veilig is en wat niet." En Amina is tegen de verkoop van illegaal vuurwerk- „Het is zeer gevaarlijk dat sommige mensen dat spul toch verkopen." De gemeente Rijnwoudi in april met de aanleg verse drempels, wegve gen en fietssuggestiesti het buitengebied Benthuizen en Hazen Dorp. De gemeenteraad gisteravond de maxim heid op de meeste verlagen van tachtig i kilometer per uur. Alk de Noordpolder en de gebeurt voorlopig nieti meente zoekt eerst uj aanleg van een fietspai lijk is. De geplande ve van de weg is na felle van de bewoners van c Nog onduidelijk is Geerweg een drempt Deze snelheidsremme het enige onderdeel maatregelen waarover gisteravond stemde, stemmen van het PvdA, en SGP/RPF tege van de drie wethoud^p, de WD voor, staakten i men. Dit betekent dat in januari opnieuw de drempel in de Gee het gisteravond afwe: lid J. Matze (SGP/RPI wel is, komt die die; niet. Voor de suggestie PvdA-raadslid H. Goes geld dat hiermee wo spaard te gebruiken aanschaf van een lant op zonnepanelen, liep der G. Geenjaar niet w kosten daarvan zijn te h De totale kosten maatregelen bedragen ton. De provincie sul daarvan 220.000 gulden Computerspel uit woning ges ALPHEN AAN DEN RUN Inbrekers hebben uit i ning aan de Roosje Vos Alphen aan den Rijn co spelletjes en een foti gestolen. Ze forceerden achterkant van het I raam om binnen te kon PF Belangrijke verkeersader tussen Leiden en Alphen in gebruik HAZERSWOUDE MARJETA KROFT Zeventieneneenhalf jaar zit er gemiddeld tussen het bedenken van een weg en de ingebruikna me. „Dus reken maar uit", zei secretaris-generaal R. Pans van Verkeer en Waterstaat gisteren vlak voordat hij rijksweg 11 zou openen. Gelach steeg op bij het publiek in de feesttent bij de Gemeneweg in Hazerswoude. Zij hadden immers zojuist wet houder G. Geenjaar van Rijn woude horen zeggen dat de eerste gesprekken over deze weg al in de jaren vijftig plaats hadden. „Voor mijn gevoel is er in deze regio geen weg waar over zo lang wordt gepraat en waarover zo lang wordt gedaan om hem aan te leggen als deze rijksweg 11", sprak de wethou der van verkeer en vervoer. Fijntjes wees ze de honder den genodigden erop dat de weg twee keer twee rijstroken heeft. „Dat is ook te danken aan de niet aflatende ijver van de gemeente Rijnwoude." Dat ze tot gisteren in de veronder stelling was dat die vier banen allemaal gelijk in gebruik zou den worden genomen, mocht de pret bij haar niet drukken. Rijkswaterstaat heeft over de totale lengte van het nieuwe stuk asfalt aan beide zijden de linker baan afgezet met gemak kelijk verplaatsbare bakens. Pas als er dagelijks files staan en dus de noodzaak voor open stelling van de twee afgezette banen aantoonbaar is. door loopt rijkswaterstaat een korte procedure. „Daarna kunnen we snel en gemakkelijk een twee keer tweebaansweg maken", zei projectmanager P. Rongen. Vol- lang voordat die bakens weg Burgemeester Boelen van Rijnwoude (rechts) en secretaris-generaal Pans van het ministerie onthullen de borden die automobilisten de weg wij zen op rijksweg 11foto anp gens Geeniaar duurt het niet lang vooraat die bakens zijn. Met burgemeester M. Boelen van Rijnwoude verrichtte Pans op de weg de officiële opening. Ze klommen op een nouten stellage. Toen ze aan een touw trokken, ging er een gordijn open en kwamen er twee plaatsnamen tevoorschijn met pijlen in tegenovergestelde richtingen. De ene 'Zoeterwou- de. 4,8 kilometer' en de ander 'Alphen aan den Rijn, 4.2 kilo meter'. Daama toverden ze een andere tekst tevoorschijn: 'Rijksweg ll verbindt Zoeter - woude en Alphen aan den Rijn, 16 december 1999'. Secretaris generaal Pans, de burgemees ters Boelen. N. Schoof van Al phen en A. Koopmanschap van Zoeterwoude lieten zich ten slotte vervoeren in twee hybri de auto's, een voorbeeld van milieuvriendelijk vervoer. Enke le minuten later, even na half vier, reden de eerste auto's over het nieuwe stuk rijksweg. Sinds gisteren ligt van de A4 bij Leiden tot aan net Alphense aquaduct voor 350 miljoen gul den rijksweg 11. Honderdvijftig miljoen gulden komt er nog aan asfalt tussen Alphen en Bode graven. De ingebruikname van dit deel staat gepland voor 2003. De Alphense wethouder H. Groen in 't Wout had giste ren graag de overeenkomst voor de aanleg tussen Bodegra ven, Alphen. de provincie Zuid- Holland. het bedrijfsleven en het Rijk getekend. Dat was aan vankelijk ook de bedoeling. „Het gaat hier om zo'n unieke overeenkomstzei Groen in 't Wout ter verklaring van de ver traging. „Alle ogen in Den Haag zijn erop gericht en dat kost tijd. Maar ik verwacht elk mo ment de witte rook." De Alphense wethouder her haalde vervolgens een rijmpje dat hij net had gehoord: „Rijks weg 11. Het gaat niet vanzelf. Maar er zijn intussen zo veel stukken. Het moet nu wel luk ken." Stijgende kosten nopen tot maatregelen HAZERSWOUDE-RUNDUK MARIETA KROFT De parochie H. Michaël en H. Bemardus in Hazerswoude- Rijndijk overweegt één van de twee kerkgebouwen af te sto ten. Dat maakte CDA-raadslid en bestuurslid van Het Anker H. Démoed gisteravond in de raadsvergadering bekend. De parochie houdt nu nog vierin gen in de Bemarduskerk en multifunctioneel centrum Het Anker. Het parochiebestuur over weegt een kerkgebouw van de hand te doen vanwege de stij gende kosten. De inkomsten stijgen niet mee. Bovendien is de Bemarduskerk aan onder houd toe. Uitstel daarvan is volgens de Arbo-wetgeving nauwelijks meer mogelijk, schrijft het kerkbestuur aan de parochianen. Het schat de to tale kosten op ruim zeven ton. Het kerkbestuur is over de eventuele afstoting van één kerk al enige tijd in gesprek met het bisdom, de Orde van de Ongeschoeide Karmelieten, het Dekenaat en de gemeente Rijnwoude. Ook is er een klankbordgroep van parochia nen die zich met .de kwestie bezighoudt. De bisschop neemt het besluit. Het paro chiebestuur hoopt dat de be slissing in het voorjaar bekend wordt. CDA'er Démoed heeft nog geen idee voor welk gebouw het parochiebestuur kiest. „Aan beide kleven vo nadelen." Démoed nee geen standpunt in. Hij i wel op dat als de parod Anker verlaat, z treedsom moet betalen. Datzelfde geldt volgö woude ook voor Th Groot Rijnland, die Ha enkele jaren geleden De rechter stelde Groo land echter in het gi vond dat de organisatie uittreedsom mocht ven De overgebleven van Het Anker, de ge en de parochie, gingei die uitspraak in beroep over is nog geen uitspr advocaten van beide onderhandelen over schikking. JACOBSWOUDE TIM BROUWER DE KONING De verkoop van gemeente grond aan de Woubrugse kwe ker Van der Eijk gaat door. De collegepartijen CDA en WD staakten gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering hun verzet tegen de transactie. Ja cobswoude ontvangt ruim ze ven ton voor het perceel tussen de algemene begraafplaats en het parkeerterrein aan de Kerk- weg. Na een schorsing sloten de fracties zich aan bij de krap pe meerderheid van Gemeente belangen. de enige oppositie partij D66 en de drie wethou ders. Fractievoorzitter C. de Lange van het CDA trok zijn verzoek tot uitstel in, omdat hij door de afwezigheid van fractiegenoot M. van der Zwan een stem te kort kwam. ,,Als hij er bij was geweest, had onze fractie ver moedelijk tegen het voorstel ge stemd", bekende De Lange. Ook de WD was, vanwege ziek te van J. van Dam, niet com pleet. Beide partijen vonden de argumenten van burgemeester en wethouders voor verkoop van de grond mager. Burgemeester W. van Beek legde de nadruk op de agrari sche kas-bestemming van de grond. „Door de verkoop kan een goed draaiend Woubrugse bedrijf uitbreiden", zei Van Beek. Hij toonde zich ook tevre den met ongeveer vijftig pro cent winst die de gemeente twee jaar na aanschaf van de grond boekt. „Meer kim je met goed fatsoen niet eisen van een ondernemer uit de eigen ge meente. Er blijft een mooi saldo over." Van eventuele huizenbouw op het perceel wilde het college niets weten. Wethouder J. Haasbroek achtte de snelle om zetting van de agrari stemming van de grot bestemming die lucrati zenbouw toestaat uü| Ook wees hij het voc het CDA af om de bedi elders in het dorp tere nen op het perceel 1 Kerkweg onder te brenj telefoon 071 51! Fick makelaardij B.V. Doezastraat 21, 2311C

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16