Woord en Dienst voortaan los van de Hervormde Ke 'In ieder wezen zit een goddelijke kern Geloof Samenleving VANDAAG VRIJDAG 17 DECEMBER 1999 979 Het enige dat de heilige van vandaag. Begga. ze ker op haar naam heeft staan is de stichting van een klooster bij Ardenne aan de Maas. Bekend is ook dat ze dochter was van hofmeier Pepijn van Landen, moeder van Pepijn van Herstal en overgroot moeder van Karei de Grote. We schrijven de zevende eeuw. waarin de adel nog veel achting genoot van de ge wone man en daarom vaak ten voorbeeld werd gesteld. Wellicht is Begga daarom heilig verklaard. Dat ze. ondanks een povere lijst van verdiensten, niet werd vergeten komt door haar naam. Begga werd vaak gezien als grondlegster van de begijnen. Dat waren religieuze groepen vrouwen die in de middeleeuwen zonder kloosterbeloften of officië le kerkelijke erkenning een apostolisch leven leidden en sociaal werk deden. Waarschijnlijk heten ze begijnen om dat hun kleding een wat vage beige' kleur had. Met Begga hadden de begijnen in ieder geval niets van doen. Deson danks werd ze later hun beschermheilige. Begga stierf op 17 december 693. 17 DEC Bar bij Volkskerstzang Alkemade oude wetering Monseigneur Bar, voormalig bisschop van Rot terdam. is zondagavond te gast bij de Volkskerstzang in de pa rochiekerk van Sint Jacobus de Meerdere in Oude Wetering. Bar spreekt in de dienst, waar het jeugdkoor Celebration, het kin derkoor Maria Presentatie, het parochiekoor Jacobus de Meer dere. het Nederlands Hervormd Kerkkoor en de Cantorij van Hoogmade optreden, begeleid door organist Gerard Bus. De parochiekerk wordt in de bloemen gezet door Zwet-Ruiten. De Volkskerstzang begint om 19.00 uur. Openbaringen in Dorpskerk voorschoten Voorstellingen uit het bijbelboek Openbaringen zijn nog tot 10 januari van het volgend jaar te zien in de Dorps kerk op het Kerkplein in Voorschoten. De schilderijen naar de visioenen van evangelist Johannes zijn gemaakt door kerkleden op verzoek van de commissie Open Kerk. De expositie, met beelden van onder meer 'het nieuwe Jeruzalem, de volmaakte stad' is te bezichtigen op zondagen en de kerstdagen na de kerkdiensten, na de extra viering tijdens de jaarwisseling en op vrijdagen tussen tien en twee uur. Oecumenische dienst in Arnhem arnhem De Raad van Kerken en de Evangelische Alliantie in Nederland houden voor het eerst een gezamenlijke kerkdienst. De IKON zendt de dienst in het kader van de gebedsweek voor de eenheid der christenen op zondag 23 januari 2000 uit. De kerkdienst wordt gehouden op 16 januari in de baptistenkapel in Arnhem, waarvan de voorganger, ds. Teun van der Leer, voorzitter van de Evangelische /Oftiantie is. Verder gaan de voor zitter van de Raad van Kerken, Ton van Eijk (rooms-katholiek), en de gereformeerde predikante Aukje Westra, oud-bestuurslid van de Wereldraad van Kerken, in de dienst voor. Al sinds 1846 houdt de internationale evangelische beweging elk jaar een week van gebed voor de eenheid van de christenen. Die viel nog nooit samen met de gebedsweek voor de eenheid van de Raad van Kerken. Kerk Jeruzalem onder water Jeruzalem Orthodoxe priesters en nonnen vormen een mense lijke keten om met emmertjes de onder water gelopen kerk van de Maag Maria in Jeruzalem leeg te hozen. De kerk zit onder de modder sinds hij maandag bij een zware regenbui vol liep met regenwater. foto ap WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Finland: Wolkenvelden en in het zuiden van tijd tot tijd wat sneeuw. In het noorden droog en af en toe wat zon. Maxima van 0 in het zui den tot -15 in het noorden. Denemarken: Bewolkt, veel regen en storm. Za terdag iets rustiger en wat zon. Dan wel kans op een winterse bui. Middagtemperatuur 6 gra den. zaterdag wat lager. Engeland, Schotland. Wales, Ier land: Bewolkt en veel regen, later win terse buien. Daarbij komt het tot een west- tot noordwesterstorm. Zaterdag iets rustiger. Maxima eerst rond 9 graden, zaterdag ge voelig kouder. België en Luxemburg: Bewolkt, perioden met regen en vrijdag veel wind. Middagtempe ratuur rond 5 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Meest bewolkt en toenemende neerslagkansen. Vrijdag veel wind. Middagtemperatuur oplo pend naar 6 graden Zuid-Frankrijk: Vrijdag droog en af en toe zon. za terdag meest bewolkt en perioden met regen, boven de 1000 meter sneeuw. Middagtemperatuur op lopend naar 6 graden, aan zee tot 10. Spanje: In het noorden wolkenvelden en af en toe een bui. In het zuiden droog en af en toe zon. Maxima van 9 graden in het noorden tot 16 in het zuiden. Portugal: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 10 graden, in de Algarve wat hoger. Mallorca, Ibiza, Menorca: Af en toe zon. maar ook kans op een bui. Maxima oplopend naar 15 graden. Marokko: Westkust: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Tunesië: Overwegend bewolkt en geregeld pittige buien. Middagtemjoera- tuur rond 15 graden. Madeira: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en droog. Maxima ongeveer 17 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en vrijwel over al droog. Middagtemperatuur rond 16 graden. Duitsland: Snel toenemende bewolking en van het westen uit regen, moge lijk voorafgegaan door sneeuw of ijzel. In het noorden storm, eerst uit het zuidwesten, later uit het westen tot noordwesten. Middag temperatuur tussen 2 en 7 gra den. Oostenrijk: Wolkenvelden en vooral zaterdag in het noorden en westen kans op wat sneeuw. Maxima rond +2 gra den. Zwitserland: Vrijdag meest droog en vooral in het zuiden zon. Zaterdag bewolkt en dan met name in het noorden sneeuw, in de dalen ook regen. Middagtemperatuur oplopend naar 3 tot 7 graden. Polen: Snel toenemende bewolking, la ter gevolgd door regen of ijzel, overgaand in sneeuw. Vooral vrij dag veel wind. Maxima oplopend naar +2 graden. Tsjechië en Slowakije: bewolkt onweer warmtefront regen sneeuw koufront Mtk opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Als gevolg van het Samen-op-Wegpro- ces wordt de officiële band van het bald Woord en Dienst, sinds 1952 het officiële orgaan van de Nederlandse Hervormde Kerk, met die kerk verbro ken. „Ons blad zal in de beoogde ver enigde kerk niet die plaats hebben die het in de Hervormde Kerk had", schrijft K. Blei als tijdelijk voorzitter van de redactie in het jongste num mer. De officiële band kwam tot uiting in het feit dat de hervormde synode de hoofdredacteur benoemde en dat het synodebestuur in de redactie was ver tegenwoordigd. De laatste jaren was dat de secretaris-generaal, eerst Blei, sinds zijn aftreden B. Plaisier. De voortgang van het Samen-op- Wegproces heeft de laatste jaren ka rakter en inhoud van het blad beïn vloed. Door de komst van Kerkinfor matie in 1994, dat het officieel orgaan van de SoW-kerken werd, ging Woord Dienst zich meer en meer toeleggen op commentaar op kerkelijke ontwik kelingen. Sinds 1995 luidt de ondertitel 'opiniërend magazine voor de SoW- kerken'. De verschijning van het tweeweke lijkse blad wordt nu een zaak van uit gever Boekencentrum en de redactie samen. Het redactiewerk kan volgens Blei formeel niet meer gelden als werk van de kerk. Wel blijft Plaisier lid van de redactie. In de gegeven omstandigheden vond de Amstelveense predikant ds. L de Liefde het tijd af te treden als voor zitter van de redactie, een functie die hij ongeveer vijftien jaar heeft vervuld. Voorlopig neemt Blei zijn functie waar. Ook eindredacteur J. Versluis verlaat het blad. Hij wordt medewerker van het NCRV-televisie-programma Heilig Vuur en van HN Magazine. Verder wil hij meer tijd besteden aan zijn proef schrift over televisie en religie, waarop hij bij prof. dr. H. Beunders aan de Erasmus Universiteit hoopt te promo veren. In het laatste nummer van Woord en Dienst geeft Versluis nog een voor beeld van zijn onafhankelijke geest. „De opening van het Lande! stencentrum in Utrecht had kunnen zijn, maar dit werd h niet. Niet de plaats van de h samenleving, maar de eigen i tie stond centraal. In de ree door de tv uitgezonden opi den de SoW- kerken twee uui gelegenheid om hun werk te b maar ze kwamen niet verder i buitenstaanders onbegrijpeh bolen als een kristal, een bk dakpan en zelfs een kokosnoc Versluis. Snel toenemende bewolking, la ter gevolgd door regen of ijzel, overgaand in sneeuw. Vooral vrij dag veel wind. Maxima rond +2 graden. Hongarije: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Maxima meest rond het vriespunt. Italië: Vrijdag in het midden en zuiden nog een bui. Zaterdag zowaar een keer op de meeste plaatsen droog en frequent zonneschijn. Mid dagtemperatuur van 4 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon en waarschijnlijk droog. Maxima oplopend naar 14 graden. Griekenland en Kreta: Op het vaste land mogelijk wat regen, elders droog en af en toe zon. Middagtemperatuur rond 17 graden. Malta: Half tot zwaar bewolkt en af en toe een bui. Maxima rond 17 gra den. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en droog. Maxi ma tussen 15 en 20 graden. ZATERDAG 18 DECEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08 44 Zon onder 16 27 Maan op 14.14 Maan onder02.38 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.25 00.00 10.58 «23.33 Laag 06 54 19.36 06 35 19.17 Weertapporten 17 december 07 uur: station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam zwaar bew ZWU 5 3 0.1 De Bilt zwaar bew ZW8 5 2 0.3 Deden ZW8 2 1 0.0 EeWe zwaar bew ZW 11 1 0 0.4 Eindhoven zwaar bew. ZW8 1 0.0 Den Heider Regen ZW 16 8 5 03 Rotterdam zwaar bew ZWU 7 4 13 Twente zwaar bew ZW8 1 03 Vlissmgen zwaar bew. ZW12 4 1.0 Maastricht zwaar bew. Z8 2 1 0.7 Aberdeen licht bew. W10 6 4 0.0 Athene 11 20 15 0.0 Barcelona onbewolkt N3 10 1 0.0 Bertiin zwaar bew ZW7 1 -1 0.2 Budapest zwaar bew. NI 3 -1 0.2 Bordeaui half bew. Z2 7 -1 0.0 Brussel zwaar bew Z9 3 1 0.5 Cyprus lichtbew NI 20 10 0.0 Dublin Motregen W10 6 5 1.1 Frankfurt zwaar bew Z6 1 -1 0.0 Geneve licht bew W1 1 -5 0.0 Helsinki Sneeuw Z9 -6 -10 0.0 Innsbruck hcMbew wil •9 0.5 Istanbul lichtbew Z4 17 12 0.0 Klagen furt zwaar bew Wil 1 -5 0.0 Kopenhagen Regen ZW11 -1 0 0.0 LasPalmas zwaar bew NO 12 20 15 12.0 Lissabon onbewolkt wi 2 11 6 0.0 lecamo onbevwlkt wil 8 -5 0.0 Londen Regen ZW9 8 3 0.0 Luxemtxxg zwaar bew ZW5 2 •1 0.0 Madnd Icht bew. Z01 7 0 0.0 Malaga Icht bew. W3 12 6 0.0 Mallorca half bew N2 8 0 4.0 Malta Icht bew w.iO 20 13 0.0 Moskou Sneeuw ZW2 1 0 0.0 MOnchen onbewolkt 12 -5 0.0 Nice onbewolkt NW 7 10 3 0.0 Oslo N01 -8 -8 2.0 Panp ZW5 5 0 0.6 Praag onbewolkt ZW4 •1 -5 0.0 Rome zwaar bew NO 6 14 6 1.0 Spirt Wi 6 0.6 Stockholm w.s 0.0 Warschau lichtbew ZW3 2 -1 0.0 Pan mar ibo Wi Wenen lichtbew N3 1 -4 0.0 Pretoria W.l 19 ZOrich lichtbew Z0 2 •1 -8 0.0 Rio de Janeiro Wi Bangkok lichtbew NW 4 0.0 San Francisco Wi 4 Casablanca lichtbew Zl 15 4 0.4 Sao Paulo zwaar bew wi 0 Damascus Wi 16 -2 0.0 Seoul onbewolkt W4 Los Angeles W.l 9 0.0 Singapore Regenbui Zl New York w.s. 0.0 Tel Aviv half bew Z02 21 9 New Orleans W.l 9 0.0 Tunis Wi 11 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/ vr.18.00—19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B M. Essenberg, W.M J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) l.f. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties. 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 023-5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie. 071-531592 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEK Maandag t/m vrijdag van 8.301 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging» het automatisch afschnjven van M abonnements- geld, ontvangen l betaling. VERZENDING PER POS Voor abonnementen die per post® worden verzonden geldt een toesk aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CAS» Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een an leeshandicap hebben), is een u van het regionale nieuws uit N Dagblad op geluidscassette besd informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectu Auteursrechten voorbehc Dagbladuitgeverij Daik ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond» feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 - Er moet wel veel waarheid zitten in de christelijke leer. Waarom zou- den anders mensen 2000 jaar later nog steun in dit geioof vinden? Toch zag ik vaak christenen met de mond iets belijden, maar in de praktijk heel andere dingen doen. Daar liep ik vroeger gigantisch tegenaan. Enerzijds hoor je vaak; 'je moet niet oordelen', en anderzijds word je gezegd dat je juist 'je broeder op dingen moet aanspreken'. Dat is natuurlijk tegenstrijdig. Zo waren er wel meer zaken die mij niet loslie ten. Het waarom van oorlogen en ziekte bijvoor beeld. Maar ook verhalen in de bijbel, waarvan je weet dat ze gewoon niet kunnen kloppen. Ons werd geleerd de bijbel letterlijk te nemen. Als je dan leest dat Kaïn zijn broer Abel doodslaat en dan terugkomt met een heel volk, denk je: hoe kan dat nou? Of neem een verhaal als dat van Noach en zijn ark. Hoe bestaat het dat hij van el ke diersoort twee exemplaren in zijn ark mee neemt. Zo groot kun je een schip toch niet bou wen? Zeker niet in die tijd. Logisch gezien, kloppen die verhalen niet. In het oude testament lees je weinig anders dan over moord en doodslag, en elders lees je weer dat je niet mag doden. Wat is het nu? Mag je wel of niet doden? En wat gebeurt er met de doden? Volgens de christelijke leer leef je één keer. Daarna ga je eeuwig naar de hemel of de hel. Maar waarom worden sommige mensen dan ge handicapt geboren? Ais God goedheid is, waar om laat hij dan toe dat een gehandicapt mens met zoveel problemen door het leven moet. En waarom krijg je maar één kans om het goed te doen? Iemand die veel fouten maakt in zijn le ven, krijgt nooit meer de gelegenheid zich te ver beteren. Vanwege dit soort vraagstukken ben ik op mijn twintigste uit de kerk gestapt. Aanvankelijk vond ik dat je de kerk van binnenuit moest verande ren. Dus bleef ik lid. Maar op een gegeven mo ment besefte ik dat andere mensen zich niet door mij lieten veranderen. Als je iets anders wilt, zul je zelf een andere keuze moeten maken. Die keuze heb ik gemaakt. Ik sprak een keer met iemand over dit soort din gen en die zei: joh, jij moet eens een cursus 'An ders Denken' gaan doen. Die ging uit van de the osofische werkgemeenschap Stichting ISIS in Den Haag. Ik vond het verhaal achter de cursus wel redelijk klinken. Vervolgens heb ik de stap gezet en ben lessen gaan volgen. Dat was rond 1980. Het beviel zo goed dat ik daarna de ver volgcursus 'Levenswijsheid' wilde doen, waarin stap voor stap wordt uitgelegd hoe een levensfi losofie eruit kan zien. Ik vond dat twee heel nut tige cursussen waarin goede ideeën werden aan gedragen. De theosofie biedt een veel bredere kijk dan de kerken op wat een mens is, hoe de samenleving in elkaar zit én wat de feitelijke basis is van het christendom. Je leert ook te zien dat de grondi deeën in het christendom ook in een heleboel andere religies en filosofieën terugkomen. Daar mee was mijn gevoel bevestigd van: 'er moet toch een kern van waarheid in dat christendom te vinden zijn'. In de bijbel staat bijvoorbeeld: 'het koninkrijk Gods is in uw lieden'. Het woord 'in' is later ver taald met 'om', maar van oorsprong is het dus 'in'. Dat duidt aan dat er in ieder wezen een gees telijke en goddelijke kem is, die ooit tot ontplooi ing zal komen. Naar mijn idee is dat bij planten minder ver ontwikkeld dan bij dieren, en bij die ren minder ver dan bij mensen. Zo geloof ik dat er meerdere stappen zijn. Bij mensen onderling is ook verschil in de mate waarin zij in staat zijn hun goddelijke kem tot uitdrukking te brengen. Mensen als Boeddha, Jezus of Plato hebben al veel meer tot uitdrukking gebracht van hun inhe rente menselijkheid dan wij tot nu toe hebben gedaan. Ze waren meer volledige mensen. Mada me Blavatski, de grondlegster van de theosofie, had contact met dc meesters der wijshei dedogen. Dat zijn wezens die verder zi ontwikkeling dan wij. Daar waar mogel ten zij de mensen te helpen. Niet zoals ger in de kerk leerden, door mensen en j nissen te sturen of tegen te houden. mP inzicht te geven aan mensen die daarvo staan. En ze sturen van tijd tot tijd mi boodschappers de wereld in. Ik denk Boeddha en Lao Tse van dat soort bo pers zijn geweest. Deze filosofie heeft voor mij veel duii maakt. Een aantal levensvragen wordt verklaard en beter hanteerbaar. Zo gel reïncarnatie en de wet van oorzaak e Het leven heeft een relatief begin- en Met als doel om in levensfasen uitdrukl ren geven aan je goddelijke kem. Dat is heel iets anders dan het geloof in die je een pakketje meegeeft: je wordt wanneer je het getroffen hebt met je Maar mocht je niet zo fortuinlijk zijn, d pech. In mijn levensfilosofie ben je zelf verantwoordelijk voor je daden. Ben je daar niet gelukkig mee, dan moet je zelf stappen ondernemen om te veranderen. Ik vind dat een heel positief idee. Theoso fen noe men hun inzichten 'Goddelij ke Wijs heid', die een ver klaring biedt voor de roerselen van de men selijke ziel, haar oor sprong, bestemming en relatie met de kos mos. Ze zien theosofie als een synthese tus sen godsdienst, filoso fie en wetenschap. Godsdienstweten schappers zien de the osofie, die eind vorige eeuw ontstond, als ba kermat van bewegin gen als antroposofie en 'new age'. Yikky Dirkmaat (1957) is voorzitter van de Leid- se afdeling van het theoso fisch ge noot schap Point Lo rna - Co- vina. Ze groeide op in een gerefor meerd kruideniersge zin in Groningen. Op haar 16-de verhuisde ze naar Noordwijk, waar ze werk vond in het Willem van de Berg Zorgcentrum. In die tijd begon ze zich af te vragen of het christelijk geloof wel antwoord gaf op be langrijke levensvra gen. Twintig jaar gele den kwam ze in aan raking met de theoso fie. Daar vond ze wel de antwoorden die ze zocht. Antroposofe Yikky Dirkmaat: „Ben je niet gelukkig, dan moet je zelf stappen nemen om te veranderen. Ik vind dat een heel positief id dick ONNO VAN 'T KLOOSTER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14