Dl I WBL gaat huur flink verhogen Tot aan je enkels in de drab in het Plantsoen(tje) Blauwe ARKAPyA 'Een ruïne is ook jEiden Regio Ie prins van Oranje en n academische harem Wesley Boon naar selectiedag kinderjury World Press Photo HET GROOT RUSSISCH STAATSCIRCUS LEIDEN ,G 17 DECEMBER 1999 13 Nerval op platenzaak Een personeelslid van een platenzaak aan de Haarlem- traat is gisteren door een onbekende met een wapen be- d. Rond half elf stapte een ongeveer 30-jarige man de win- nnen en wachtte tot een andere klant de zaak verliet, op trok hij een op een pistool gelijkend vuurwapen en eiste De winkelbediende gaf hem wat biljetten uit de kassa als- reen mobiele telefoon. Daarop verliet de overvaller het dse strip over Big Brother Vanaf volgende week dinsdag is bij de Leidse Stripshop n groot aantal landelijke speciaalzaken het album Big Bro- tekoop. De tekenaars zijn voornamelijk afkomstig uit Lei enomstreken. Ze nemen de ontwikkelingen rond het Big her-huis van Veronica op komische en satirische wijze op ik. Tot de striptekenaars behoren onder andere Alex Turk, van Zanten, Ben Nijssen en Anja Ranja. Het voorwoord is jan Oudshoom. Hij schreef een bondige en kritische analy- i-erhet fenomeen en over het zogenaamde Big Brother-ef- Het blad telt 24 bladzijden en kost 9,95 gulden. rsussen over voeding H# De afdeling Diëtiek van Stichting Thuiszorg Groot Rijn- biedt volgend jaar een groot aantal cursussen aan op het d van voeding: Voeding en cholesterol', 'Afvallen....niet al- 'Stap voor stap werken aan uw overgewicht' en 'Gezond imet diabetes'. De cursussen, waarvoor nu kan worden in- hreven, beginnen meerderde keren per jaar en worden dag en 's avonds op diverse locaties gehouden. Voor meer matie kan contact worden opgenomen met C. Strooker of vedag van de afdeling diëtiek van Thuiszorg Groot Rijn maandag of vrijdag van 9 tot 12 uur telefoon 0172-468631. Ambassadeur VS bekijkt resten Vrouwekerk RUUD SEP De ambassadeur komt kijken. Na al diestukken in Ameri kaanse kranten en bergen met faxen en e-mails vol met ver ontwaardiging over waar die Hollanders nou weer mee bezig zijn, wilde ze de Leidse sloop - plannen wel eens met eigen ogen zien. Waar staat die kathe draal waarvan Amerikanen ge loven dat de grondleggers van hun land ter kerke gingen? Dat monument dat nu moet wijken voor het barbaarse plan om daar een discotheek te vestigen. Of was het een shopping malP. In ieder geval: cultuurwethou der Alexander Pechtold krijgt hoog bezoek op zijn 34ste ver jaardag. Hoe dat zit met die Pilgrim Fathers in Leiden, daar hoeft niemand ambassadeur Cynthia Schneider iets over te vertellen. De cultuurhistorica blijkt goed thuis te zijn in de Leidse achter grond van haar vaderlandse ge schiedenis. Maar van het ver haal van gemeentearchivaris Piet de Baar - dat The Pilgrim Fathers eigenlijk nauwelijks iets met de kerk te maken hebben gehad - is ze kennelijk nog niet op de hoogte. En ook als het gaat over de muurresten zelf op het Vrouwenkerkplein, kan zij nog wel wat informatie gebrui ken. Achter de gesloten deuren van de B en W-kamer wordt zij in twintig minuten even bijge praat. Dan gaat het op weg naar de plek waar het allemaal om draait. Een gezelschap van vijf tien man - de ambassadeur heeft zo haar medewerkers en haar eigen beveiliging bij zich - trekt via de toeristische route langs de voet van de Burcht naar de Haarlemmerstraat en verder naar de Vrouwekerk. Bij de inmiddels internatio naal befaamde ruïne staan twee fotografen de ambassadeur en haar gevolg op te wachten. Pechtold praat honderduit, ter wijl het gezelschap voorzichtig om de muur heen schuifelt, goed oppassend voor resten sneeuw en hondendrollen. De wethouder wijst om zich heen en vertelt: „Dit is nieuw, dat is nieuw, dit is grotendeels een re constructie, dat komt oor spronkelijk uit het oude stad huis. Alleen deze twee pilaren zijn grotendeels origineel." Me vrouw Schneider kijkt belang stellend om zich heen. „En die panden worden gesloopt?" „Ja", antwoordt de wethouder. „Dat is wel de bedoeling. Daar hebben we al twintig jaar plan nen voor." Het moet een open plein worden, vertelt Pechtold, met hooguit wat boompjes en bank jes. De contouren van de voor malige kerk worden met een andere kleur stenen in de be strating weergegeven. Schnei der vindt dat laatste een aardig idee, maar bedenkt ter plekke toch nog even een alternatief. De gemeente zou toch ook al leen de originele delen kunnen laten staan, en daar omheen dan wat bankjes en boompjes plaatsen. De wethouder ant woordt diplomatiek. „We zijn nog steeds aan het denken." „Een ruïne is erg mooi", vindt de ambassadeur. De wethouder geeft haar gelijk. „Ja, maar vooral wanneer die midden in het landschap staat." De beveiligingsmedewerkers - herkenbaar aan de kleine oor dopjes - volgen de rondleiding op de voet. Op het moment dat ortretten bij verjaardag Netwerk V/M IA VERMANS iedereen is voorzien van as, licht schrijfster Nelle- rdervliet met een ferme iet doek. Vanaf zijn ezel Villem van Oranje fier de n de Oude UB in. Wie an ti er op het honderdste kunnen staan dan hij, chter van de Leidse uni- it? En wat anders kon er zitten dan sherry? e onthulling van de prins, i een onvervalste sherry- opende Noordervliet gis- dag de tentoonstelling 99 m en één man. de expositie viert het rk V/M, voorheen het ennetwerk van de Uni- it Leiden, zijn vijftiende dag. Het college van be- maakte van de gelegen- jebruik zijn emancipatie- presenteren; de univer- gaat actief op zoek naar ren voor topfuncties, de ropvang moet beter en de eiten gaan kijken of en deeltijdwerk kunnen be ren. Ter verhoging van de reugde deed wijnhistorica Ie Faber een poging de ionele damesdrank' sher- het verdomhoekje te ha- Het Vrouwennetwerk ont stond vijftien jaar geleden uit de naweeën van de tweede fe ministische golf. Inmiddels zijn mannen meer dan welkom. „De tijd is voorbij dat de eman cipatiebeweging exclusief het terrein moet zijn van vrouwen", zegt Corine Hendriks, redactri ce van de (Vrouwen) netwerk krant. „Maar waakzaamheid is nog steeds geboden. Het Net werk moet gericht blijven op de vrouwelijke factor bij het be nutten van talent." Daarom houdt het Netwerk de universiteit op speelse wijze een spiegel voor. De portretten galerij in de hal van de Oude UB is een tegenhanger voor de serie portretten in de Senaats kamer in het Academiegebouw, aan de overkant van het Rapen burg. Daar hangen 99 hoogge leerde heren en een dame: hoogleraar nieuw Grieks (in de jaren vijftig) Sofia Antoniades, de enige vrouwelijke professor van wie ooit een schilderij is ge maakt. „Dat kunnen we nooit meer inhalen. We lopen vier honderd jaar achter", zegt Pink Meltzer, de coördinatrice van het Netwerk. De 99 vrouwen die de bezoe kers van het bestuursgebouw nu aankijken zijn lang niet alle maal hooggeleerd. De tentoon stelling laat een dwarsdoorsne de zien van academische vrou wen: hoogleraren en secretares ses, studentes en kantineda mes, afgestudeerden en por tiers. „Die ene man in hun mid den symboliseert alle mannen van de universiteit", aldus Meltzer. „Ik heb lang gepiekerd wie dat moest zijn. Die kerels worden natuurlijk allemaal ja loers. Maar opeens zag ik het licht: de prins van Oranje." De portrettengalerij blijft hangen tot 8 maart, internatio nale vrouwendag. De 99 por tretten zijn gemaakt door foto grafe Corrie van Maris, die ook de tentoonstelling vorm gaf. Al le 99 vrouwen leverden een voorwerp in dat hun band met de Leidse universiteit uitdrukt. Zo vertelt de expositie een per soonlijk verhaal in 99 varianten. Drie vitrines met koninklijke studenten geven dat verhaal een gouden tintje. Nelleke Noordervliet protes teerde in haar openingsrede te gen de tentoonstelling, die ze mooi en origineel noemde. „Maar het moest niet moeten. Op een bepaald moment wordt het gênant dat wat gewoon moet zijn nog steeds bijzonder is." Maar Meltzer ziet in de ma nier waarop de tentoonstelling tot stand kwam een goed voor- De promovendi in de archeolo gie Astrid Schoonhoven en Yvonne Lam- mers-Keijsers poseren samen met biblio theekmede werkster Els Koeneman en beleidsmede werkster milieu kunde Nelly Verschuur voor de vitrine met hun voorwerp en hun portret foto dick hocewoning beeld van nut en doel van het Netwerk. „Als je ziet hoeveel mensen hier aan hebben mee gewerkt, dat is de essentie van het Netwerk. Door dit soort projecten kom je heel ver de universiteit in. De kracht van samenwerken, daar gaat het om." „Dwarsverbanden zijn zeker binnen zo'n grote organisatie als de universiteit onontbeer lijk." de paden in het gereno- de Plantsoen is al heel wat geweest. Met name de samenstelling daarvan, lieuwe bovenlaag, afkom- uit de mergelgroeven van ië, laat geen water door, zo Ie de kritiek van menig delaar. Als het geregend spat het spul op en geeft «halve natte voeten ook gele vlekken op broek, rok hoenen. Het moet nog in- en, zo vatte de gemeente oblematiek destijds sa- Als dat is gebeurd, ver- nen de klachten vanzelf, r een half jaar later is Henk der Veen er van overtuigd de problemen niet eerder n verdwijnen of de ge- nte moet op zijn schreden gkeren. Dat wil zeggen: de en terugbrengen in de ori- le staat. Van asfalt voorzien ;els. Hij richt zijn pij len daarbij niet eens zozeer op het Plantsoen zelf, maar op het aansluitende parkje aan de overkant bij de Zoeter- woudsesingel, ook nog Plant soen geheten. Daar is hetzelfde spul uitgesmeerd. „Maar daar zijn de problemen pas echt se rieus", zegt de bewoner van de Thorbeckestraat. „In tegenstelling tot het grote Plantsoen, dat er louter is om te wandelen, vormt het kleine broertje aan de overkant van de singel voor voetgangers een doorgaande verbinding tussen stad en Professorenwijk. Maar als het heeft geregend, is het daar zo smerig, dat je er onmo gelijk kunt lopen. Je staat direct tot aan je enkels in de drab. Ge volg: je moet een heel eind over de weg lopen. Met name voor oudere mensen - en de Lorent- zhof is om de hoek - levert dat levensgevaarlijke situaties op. Een flinke hoosbui en het Plantsoen(tje) aan de zijde van de Zoeterwoudsesingel verandert in een moeras. Wie met droge voeten aan de andere kant wil komen, dient over de rijweg te lopen, foto hielco kuipers -----__Ü£S. De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Ad van Kaam en Ene-Jan Berendsen TELEEOON 0 71 - 53 56 439 De singel is daar smal. Leuk hoor, dat je als gemeente crea tief wilt zijn. Maar dit sorteert een averechts effect Ik heb ou deren daar al rechtsomkeert zien maken. Dan maar weer naar huis. Dat kan toch niet de bedoeling zijn?", vraagt de buurtbewoner zich vertwijfeld af. Van der Veen heeft zich diverse malen beklaagd bij de gemeen te. Tot nu toe zonder resultaat. „Het zijn aardige mensen, hoor. Ze luisteren netjes naar je. Vertellen je dat het vanzelf goed komt. Maar dat geloof ik niet. En de winter moet nog ko men. Ik hou mijn hart vast. Te rug dat trottoir. Zo snel moge lijk." Die wens zal evenwel niet in vervulling gaan. .Asfalt en te gels horen niet in een park. Dat werkt verstikkend op de plan tengroei die een park juist tot een park maakt", zegt Fons Delemarre van Mileu Beheer. „Dat is meteen ook de reden waarom we, in navolging van andere steden, bij de herinrich ting van het Plantsoen voor de ze paden hebben gekozen. Al leen, net als in het Plantsoen aan de overkant, heeft dit hier ook wat tijd nodig. Dit is later gelegd. Aan de overkant zie je dat de situatie al aanmerkelijk is verbeterd. Het is een kwestie van geduld." Maar helemaal tevreden - Dele marre geeft het eerlijk toe - zijn ze bij de gemeente overigens ook niet over de werking van het procédé. „We hebben heus oog voor de mensen. We heb ben inmiddels ook contact op genomen met de leverancier. Die wijt de problemen aan overtollig zand en aan blade ren. Dat zand verstopt de ran den waardoor het water niet weg kan. We gaan het nu met een rol borstelen. Maar in an dere steden werkt het goed. Waarom zou het dan bij ons niet lukken?" Geen idee. Zand erover, zou je onderhand geneigd zijn te zeg gen over dit padenprobleem dat zich nu al bijna een jaar voortsleept. Dat lijkt in dit ver band niet helemaal correct. Wordt vervolgd, derhalve. Goekoop Hij mag dan wel burgemeester af zijn, vervelen doet-ie zich niet Sterker nog: wie Cees Goekoop wil bellen om te vra gen wat-ie nou zoal doet, moet geduld hebben. Grote kans na melijk dat hij net een vergade ring voorzit. Bij de Vereniging Uitvoerende Kunstenaars in Al- mere bij voorbeeld. Of de Jeru salem Foundation in Den Haag. Of de Stichting Sieboid- huis, hier in Leiden. Misschien wel de Raad voor Rechtsbij stand in Den Haag. Of wat dacht u van het Erfgoedhuis Zuid-Holland? Onlangs is daar weer een nieuw baantje bij gekomen: voorzitter van de Vereniging VACO. De wat? De VACO, de bedrijfstak-orga nisatie voor de Banden- en Wielenbranche in Nijmegen. Tijd dus om Goekoop zelf maar eens te vragen naar al deze 'erebaantjes'. Thuis is hij even wel niet. Noch in Amsterdam, noch in Leiden. Hij is 'op pad'. Een dag later lukt het. Via zijn mobieltje: „Ja hallo? Ik zit net even in een vergadering, maar u kunt wel even twee seconden wat vragen hoor." „Nee, het zijn niet allemaal ere baantjes, maar een mengeling van betaalde en onbetaalde functies. Of ik het drukker heb dan ooit? Nou. dat valt wel mee hoor. Het zijn maar een stuk of vijftien banen. Veel van die functies vergen maar één dag of één vergadering in de drie maanden, niet elke dag of elke week. Ik denk dat ik alles bij el kaar twee dagen in de week be zig ben. Ik heb genoeg tijd over om andere dingen te doen en een boek over Homerus te schrijven." Goekoop selecteert wel. „Het moet boeiend, leuk, maat schappelijk relevant en een beetje uitdagend zijn. Niet suf fig." Maar eh, hij zit wel mid den in een vergadering. Dus gaat-ie gauw weer verder. Het is duidelijk: de vroegere burgemeester verveelt zich AD VAN KAAM CONNIE VAN UFFELEN er een auto even stil houdt en het raampje open gaat, schui ven zij snel in de richting van Schneider. De man in de auto geeft in onvervalst Leidse zijn mening over de monumentale piasmuur. „Verkoop maar aan die Amerikanen", roept hij. „De dollar staat nu toch hoog. Ge woon verkopen. Steen voor steen." Als de ambassadeur aangeeft dat zij genoeg heeft gezien, mengt hoofd voorlichting Joop Maat zich in het gesprek. „Ik heb begrepen dat u misschien ook bent geïnteresseerd in het Aalmarktproject..." „Ben ik dat? vraagt de verbaasde ambassa- Wethouder Pechtold en ambassadeur Schneider be kijken de res ten van de Vrouwekerk. foto mark lamers deur aan een medewerker. Die vertelt netjes van een zieken huis dat ooit in dat gebied stond waar één van de Pilgrim Fathers wel eens verpleegd is. „We zouden op de terugweg naar het stadhuis daar langs kunnen lopen", stelt Maat voor. Maar dat hoeft allemaal niet. De auto's van de ambassadeur staan inmiddels aan de rand van het plein geposteerd. Schneider zegt nog even in de microfoon van Radio West dat ze hoopt dat de gemeente Lei den een wijs besluit neemt, en reist dan af naar Den Haag. „Een mooi bezoek conclu deert de jarige Pechtold. Huurders van de woningbouwvereniging Leiden (WBL) krijgen volgend jaar te maken met een huurverhoging van vier procent. De voorgenomen huurstijging van 2,9 procent is onvoldoende, nu de fusie met Woonstichting Portaal Arnhem/Nijmegen in ieder geval voorlopig is af geketst en de verkoop van woningen heel moeilijk van de grond komt. LEIDEN RUUD SEP Alleen wanneer de regering een motie van de Tweede Kamer overneemt en wettelijk bepaalt dat de huurverhoging niet meer mag bedragen dan het inflatie cijfer, zullen de huren voor WBL-woningen minder stijgen. In dat geval zal de woning bouwvereniging echter om fi nanciële redenen gedwongen zijn om één of meer complexen in hun geheel van de hand te doen. Dit valt te lezen in de bijge stelde begroting voor 2000 van de WBL die in allerijl moest worden opgesteld nadat de al gemene vergadering twee we ken geleden de fusieplannen naar de prullenbak had verwe zen. De nog enigszins accepta bele begroting uit het sane ringsplan van begin dit jaar blijkt volledig door de werke lijkheid acherhaald te zijn. De inkomsten uit verkoop van wo ningen vallen enorm tegen, on der andere als gevolg van de fors gestegen hypotheekrente. Daar komt nog bovenop dat het Centraal Fonds Volkshuisves ting de WBL een hoger 'risico profiel' heeft toegekend, wat weer tot gevolg heeft dat het verplichte weerstandsvermogen omhoog en dus de uitgaven omlaag moeten. Per saldo houdt de woning bouwvereniging nauwelijks ge noeg geld over om op de winkel te passen. Het eenvoudig on derhoud blijft nog wel overeind - met besparingen daarop heeft de WBL in het verleden wijze lessen geleerd - maar voor kwa liteitsverbetering is tot 2004 geen cent beschikbaar. Plannen voor de aanleg van cv's, de ver vanging van keukens en verou derde systeemplafonds, de aan leg van geiserafvoeren en de vervanging van lavetten door douches kunnen voor vier jaar de ijskast in. Ook zal het plan om 56 woningen aan het Jac ques Urlusplantsoen te verbou wen tot ouderenwoningen niet voor 2004 worden uitgevoerd. Hetzelfde geldt voor het aan deel van de WBL in het wijkont wikkelingsplan Leiden-Noord. De begroting 2000 is inmid dels goedgekeurd door het be stuur. De algemene vergadering moet op 17 januari haar oor deel geven. LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN De 12-jarige Wesley Boon uit Leiden maakt kans morgen te worden gekozen als Nederlands kinderjurylid voor de World Press Photo Children's Award 2000. Op de fotoredactie van De Volkskrant mag Wesley als vertegenwoordiger van het Leidsch Dagblad, het Haarlems Dagblad en de IJmuider Cou rant foto's kiezen voor vijf voor pagina's van De Volkskrant. Hij moet vervolgens zijn keus moti veren tegenover onder andere Volkskrantfotograaf Martijn Beekman en Marina van Maan- en, het Nederlandse kinderjury- lid van vorig jaar. Uit twintig kinderen kiezen zij daarna het Nederlandse kinderjurylid. Dit jurylid kiest tussen 14 en 16 februari samen met kinde ren uit acht andere landen de mooiste foto's in de categorieën Belangrijk Nieuws, Dagelijks Leven, Natuur en Milieu, en Sport. De winnaar van de Children's Award krijgt 2500 gulden en een uitnodiging om de prijs op 17 april in ontvangst te nemen bij de opening van de World Press Photo-tentoonstel- ling in Amsterdam. De World Press Photo Kin derjury wordt georganiseerd door de Stichting World Press Photo en UNICEF. Wesley deed afgelopen zaterdag al mee als kinderjurylid met de verkiezing van de Krantenfoto van het Jaar bij het persbureau ANP in Rijs wijk. mede- 'be werkers orkest PARALLEL WORLDS CIRCUS VAM MORQSN SVSsHI IIMNiRIH N V\.4Kkrt\uHi|k Mciü .IiIn i.ni Jllk *KH ilk' jIL> lUKIH.il Dl lUJ t.RWl I .11 [M !ilr_. vl, GROENOORDHALLEN 22 t/m 28 DEC. kaaatvsrkoop LEIDEN: VVV. Stationsweg 2d Leidsch Dagblad. Roosovelt5trj.it 82 Primera De Kooi. Kooilaan 21 ALPHEN A/D RIJN: VW. Wilhelnunolaan I NOORDWIJK: WV/ANWB Oe Grcnt 8 KATWIJK: VW. Vuurbaahsp4e.n 11 Circus Tichstlijn: 0900-11.22.333

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13